Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2007., 10:38   #121
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Naravno da nisam. Psihoterapija je moja profesija, no ono što tebi treba je znanje srca, a ne jačanje ega. Ako osjećaš da ti je daljnja psihoterapija itekako potreba, samo idi.

Pod pomaganjem drugima podrazumijevam pomagati iz srca, ne očekivati išta zauzvrat. Kad očekuješ, daješ da bi dobila, što znači za ne daješ uistinito. Takvo davanje je opterećenje i ima negativne posljedice na tvoj organizam.
Najviše ćeš dati sebi, budeš li došla do spoznaje da je bezuvjetno davanje drugima lijek za tvoju agresiju. No to je samo moje mišljenje. Kako god budeš odlučila, ja ti želim uspjeh i sreću.

Pozdav
Bravo Enky!!!Zainteresirala si me.Tražim tvoje stare postove.
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 14:52   #122
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Ako si stvarno naučila puno više zahtijevati od sebe, zar nebi onda trebala očekivati puno manje od drugih? Nestrpljivost proizlazi iz straha, a negativne misli ti onemogućuju uspjeh.

Mislim da očekuješ priznanje za svoja nova stajališta. Smanji svoj ego i djeluj više iz srca tako da pomažeš drugima bez obzira koliko se oni loše ponašali. Takvo će ponašanje izvući dobro iz ljudi koje već poznaješ te će postati magnet za ostale, nove ljude koje želiš upoznati.

Neznam kakve si razgovore vodila s kolegom psihoterapeutom, no vidim da ti je ego svakako porasao. Problemi se rješavaju nježnošću, a ne otresitošću.
hvala, enky

sinoc te nisam odmah dobro razumjela.

sad kad ponovo citam sve sto si napisala ti i drugi, svoj "drustveni problem" vidim potpuno drugacije. thanx
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 15:18   #123
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
hvala, enky

sinoc te nisam odmah dobro razumjela.

sad kad ponovo citam sve sto si napisala ti i drugi, svoj "drustveni problem" vidim potpuno drugacije. thanx
Ma nema beda, nerazumjijevanje ovako i onako prethodi razumijevanju. Ako ti bude bilo što potrebno, a da nije vezano za već date nam teme na forumu, slobodno mi pošalji privatnu poruku. Isto vrijedi i za druge.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 16:14   #124
hvala puno

jako puno sam naucila iz toga kako sam sinoc dozivjela tvoj post (kao totalni napad na mene, naravno)....i soka kojeg sam dozivjela ujutro, kad sam odjednom sve vidjela potpuno drugacije.

pa za sat ili dva shvatila da "nije slucajno", nego da se trebam vratiti i zahvaliti ti...

(a topica vjerojatno ne bi ni bilo da psihoterapeuti nemaju tako duuuge godisnje)
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 16:48   #125
Čuvaj se laičkih psihoanaliza...
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 17:36   #126
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Čuvaj se laičkih psihoanaliza...
sto si htjela reci?
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 18:39   #127
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
sto si htjela reci?
Htio. Kad sam zadnji put pogledao još uvijek mi je stvarčica bila na svom mjestu.

Moj savjet ti je da ne prihvaćaš nekritički modele realnosti koji drugi predstavljaju, ne kažem da to nužno i činiš. Meni osobno su sumnjiva ova "znanja iz srce", ali to je mojih 5 centi.
Preispitaj, vrijedi li to za mene, paše li mi, mogu li se u tome naći? Da se osoba koje je to napisala nije predstavila kao terapeut, da li bi drugim očima gledala na taj post?

Normalno ako ti i ovo što ja iznosim nema smisla, ne obaziri se ni na to.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 19:12   #128
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Htio. Kad sam zadnji put pogledao još uvijek mi je stvarčica bila na svom mjestu.

Moj savjet ti je da ne prihvaćaš nekritički modele realnosti koji drugi predstavljaju, ne kažem da to nužno i činiš. Meni osobno su sumnjiva ova "znanja iz srce", ali to je mojih 5 centi.
Preispitaj, vrijedi li to za mene, paše li mi, mogu li se u tome naći? Da se osoba koje je to napisala nije predstavila kao terapeut, da li bi drugim očima gledala na taj post?

Normalno ako ti i ovo što ja iznosim nema smisla, ne obaziri se ni na to.
Nice said .
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 19:26   #129
Možeš li malo opisati kako to izgleda na psihoterapiji? Kako si došla do nekih spoznaja o sebi.
HR123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 20:32   #130
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Moj savjet ti je da ne prihvaćaš nekritički modele realnosti koji drugi predstavljaju, ne kažem da to nužno i činiš. Meni osobno su sumnjiva ova "znanja iz srce", ali to je mojih 5 centi.
Preispitaj, vrijedi li to za mene, paše li mi, mogu li se u tome naći? Da se osoba koje je to napisala nije predstavila kao terapeut, da li bi drugim očima gledala na taj post?
gledaj. enky mi je najvise pomogla prvim postom, jer me totalno raspizdila. (tipa..."ona ce meni da sam agresivna?? )
e sad, kako su mi se nakon toga slozile kockice, ne bih ti znala suvislo prenijeti . cinjenica je da sam se ujutro smijala sama sebi kako sam postavila temu.
a do toga nisam dosla nikakvim analiziranjem, a kamoli psihoanaliziranjem (to inace bas jako volim , ali bih u tom slucaju i na ovoj temi napisala jedno 80 postova, vrteci se sveudilj u krug, sto mi je najdraze)

dosad sam naucila samo to da nikad ne znam sta mi moze biti "okidac" da shvatim nesto bitno novo. i kad sam osjetila da mi je enky dala to, zahvalila sam joj.
a sad, da li bi drugacije gledala na njezine recenice da nije napisala da je terapeut, zbilja ne znam. ali sam sigurna da njezine recenice nisam analizirala. samo su djelovale

i naravno, hvala i tebi
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 22:07   #131
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
sad svaku osobu koju upoznam odmah ispitujem o odnosu sa starcima...ma cak i na forumu. odmah zelim postaviti dijagnozu...naravno, zato da se ne upustam u bliskije odnose s osobama koje ionako nisu sposobne za to
To je pretenciozno i to ne rade ni kvalifikovani psihoterapeuti u privatnom životu. Da ne govorim što ukazuje na mnoštvo predrasuda izraslih iz nedovoljnog znanja.
Mislim da si samo oduševljena novim spoznajama koje su ti otvorile jedan novi svet i podelila bi ih sa nekim, a nemaš sa kim. Nikad nisam išla na psihoterapiju, ali znam kako izgleda kad dođeš do otkrića i spoznaja za koje drugi ljudi nisu ni čuli, a tebi su preobrazile život. Isprva bi da svi čuju i saznaju, da svima preneseš, ali onda naučiš da drugi ljudi imaju svoj put i da tvoj nije ni jedini ni ispravan za sve. I da je svako znanje samo otvaranje vrata u jednu novu sobu, a da i vrata i soba ima bezbroj. To što si spoznala danas - promeniće se kroz neko vreme, saznaćeš nove stvari koje će ti izmeniti današnje viđenje stvarnosti, možda ćeš ono čemu se trenutno diviš sutradan odbaciti kao neispravno i obratno... Uživaj u onome što ti donosi psihoterapija (ako smatraš da ti donosi nešto pozitivno), ali ne prenosi to na druge osim ako sami ne iskažu želju za tim.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 22:20   #132
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
naučiš da drugi ljudi imaju svoj put i da tvoj nije ni jedini ni ispravan za sve... Uživaj u onome što ti donosi psihoterapija (ako smatraš da ti donosi nešto pozitivno), ali ne prenosi to na druge osim ako sami ne iskažu želju za tim.
potpuno si u pravu...a s ovim sto sam citirala imam problem. nije problem kad samo pricam o onome sto sam novo otkrila, puno je gore sto sve to zelim nametnuti drugima. doslovno nametnuti.

kuzis, i ovdje na ovom podforumu svaki drugi dan netko otvori temu "kako da pomognem frendici...bratu...komsiji", i uvijek se smijem, pa kako to mislis nekome rijesiti problem umjesto njega? mnogo teze to uvidjam u vlastitom ponasanju. kao da tek ucim kako doista postovati drugog

drugi je problem sto te terapija zaista jako mijenja. i tjera te mijenjati odnose s ljudima iz bliskog okruzenja. prvi udar sam super prezivjela...i onda je dosao drugi...ostala sam sva u soku- pa zar to nisam vec rijesila? ...a dr mi se smije: zar se niste ponovo promijenili?

smijesno ali istinito: lakse mi je bilo s dragim ljudima kad sam bila definitivno grozna. teren je bio poznat, uloge zadane. a cim se mijenjas, makar i na bolje, eto ti belaja...

da, hvala . ja bih na silu htjela zadrzati stare odnose. pa makar tako da tjeram ljude na silu da me slijede
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 22:38   #133
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
potpuno si u pravu...a s ovim sto sam citirala imam problem. nije problem kad samo pricam o onome sto sam novo otkrila, puno je gore sto sve to zelim nametnuti drugima. doslovno nametnuti.
Možda samu sebe ubeđuješ u nešto preko drugih? To često umemo da radimo. Želimo nešto da dokažemo drugima ne bi li sebe same u to uverili.

Quote:
kuzis, i ovdje na ovom podforumu svaki drugi dan netko otvori temu "kako da pomognem frendici...bratu...komsiji", i uvijek se smijem, pa kako to mislis nekome rijesiti problem umjesto njega? mnogo teze to uvidjam u vlastitom ponasanju. kao da tek ucim kako doista postovati drugog
Nekad stvarno mi sa strane možemo imati bolji pregled situacije od onoga ko je direktno uključen, ali nam to opet ne daje pravo da se umešamo, osim ako je naša intervencija zatražena.

Quote:
drugi je problem sto te terapija zaista jako mijenja. i tjera te mijenjati odnose s ljudima iz bliskog okruzenja. prvi udar sam super prezivjela...i onda je dosao drugi...ostala sam sva u soku- pa zar to nisam vec rijesila? ...a dr mi se smije: zar se niste ponovo promijenili?
Menjaćeš se celog života i stalno ćeš nailaziti na nove iznenađujuće situacije, koje će ti otkriti nešto novo o tebi samoj i drugim ljudima.

Quote:
smijesno ali istinito: lakse mi je bilo s dragim ljudima kad sam bila definitivno grozna. teren je bio poznat, uloge zadane. a cim se mijenjas, makar i na bolje, eto ti belaja...
Ljudi su bića navike i naviku je teško slomiti.

Quote:
ja bih na silu htjela zadrzati stare odnose. pa makar tako da tjeram ljude na silu da me slijede
Zadrži ih u onoj meri u kojoj možeš. Ljudi teku kroz naš život, ne zadržavaju se svi, niti uvek u istom obliku u kome smo započeli odnos sa njima.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 23:03   #134
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Možda samu sebe ubeđuješ u nešto preko drugih? To često umemo da radimo. Želimo nešto da dokažemo drugima ne bi li sebe same u to uverili.

Zadrži ih u onoj meri u kojoj možeš. Ljudi teku kroz naš život, ne zadržavaju se svi, niti uvek u istom obliku u kome smo započeli odnos sa njima.
prvi citat, da sama sebe u nesto uvjeravam, mi je bas
sto mi je obicno znak da ima nesto u tome sto si rekla, mada ja to jos nisam u stanju shvatiti/viditi/priznati

a drugi citat...nemam tu eleganciju, "ne tece" mi, to mi je problem. umjesto mirne rijeke, sve neki slapovi . a tesko mi se pustiti, vjerojatno je u tome problem
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 23:22   #135
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
prvi citat, da sama sebe u nesto uvjeravam, mi je bas
sto mi je obicno znak da ima nesto u tome sto si rekla, mada ja to jos nisam u stanju shvatiti/viditi/priznati
To je kao nastavljanje unutarnjeg dijaloga sa sobom preko drugih. Dešava se da nam nekad nije dovoljno da sami nešto utvrdimo, saznamo, zaključimo - moramo da o tome prodiskutujemo i sa drugima, naprosto tražeći i spoljnju potvrdu svog mišljenja. To se obično dešava kad nam intuicija šalje drugačije impulse od onoga što zaključuje logički razum. Uveravamo druge - uveravajući sebe, teramo na nešto drugog terajući sebe, kritikujemo sebe dok kritikujemo druge, itd. Naravno, ovo je samo nagađanje. Uopšte to ne mora biti slučaj kod tebe. Samo mi je palo na pamet.

Quote:
a drugi citat...nemam tu eleganciju, "ne tece" mi, to mi je problem. umjesto mirne rijeke, sve neki slapovi . a tesko mi se pustiti, vjerojatno je u tome problem
Svima nama je. Najvažnije je naučiti da slušamo svoju intuiciju - ona je nepogrešiva. Ali nam često govori ono što ne želimo da čujemo...
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 23:37   #136
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
To je kao nastavljanje unutarnjeg dijaloga sa sobom preko drugih. Dešava se da nam nekad nije dovoljno da sami nešto utvrdimo, saznamo, zaključimo - moramo da o tome prodiskutujemo i sa drugima, naprosto tražeći i spoljnju potvrdu svog mišljenja. To se obično dešava kad nam intuicija šalje drugačije impulse od onoga što zaključuje logički razum. Uveravamo druge - uveravajući sebe, teramo na nešto drugog terajući sebe, kritikujemo sebe dok kritikujemo druge, itd. Naravno, ovo je samo nagađanje. Uopšte to ne mora biti slučaj kod tebe. Samo mi je palo na pamet.

Svima nama je. Najvažnije je naučiti da slušamo svoju intuiciju - ona je nepogrešiva. Ali nam često govori ono što ne želimo da čujemo...
samo neka ti i dalje pada napamet ...super. jer mi je u prvom slucaju (opet su odvojeni citati, Prvi i Drugi) postalo jasno da se ne radi o intuciji, nego o mom nedostatku samopouzdanja. tj ne radi se o intuiciji nego o strahu...o nekom negativnom osjecaju. upravo kako si rekla, uvjeravam sebe uvjeravajuci druge itd... (naravno da sam svjesna da kad kritiziram druge, u stvari kritiziram sebe. cak mi je jasno i zbog cega, naucila sam to prepoznavati: ono sto me najvise smeta kod drugih je ono sto jos nisam uspjela rijesiti kod sebe).

a mozda govorimo u stvari isto- ako je intuicija ta koja mi govori da NISAM rijesila nesto sto mislim da jesam, pa onda na tome inzistiram kod drugoga

drugi citat: u vezi drugih ljudi. mozda mi doista intuicija govori da moram odustati od nekih (pustiti ih niz vodu, kako si napisala u ranijem postu). ali to je bila prica s kojom sam i pokrenula ovu temu. s nekim ljudima koje znam 20 god sam potpuno prekinula odnose...i to mi je ok. ali sad one koji su ostali POD SVAKU CIJENU zelim zastititi. (tj zastititi njih od sebe)

ma da...uvijek isto . moram ih moci BAS SVE "pustiti niz vodu", da bih s bilo kim mogla imati istinski kontakt...a ne na silu odrzavati staru pricu, samo zato da ne ostanem doista sama

uffff
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 23:55   #137
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
a mozda govorimo u stvari isto- ako je intuicija ta koja mi govori da NISAM rijesila nesto sto mislim da jesam, pa onda na tome inzistiram kod drugoga
Nemoj se toliko opterećivati neprestanim analiziranjem. Obično je to samo vrtnja u krug. I dok razum okupira sam sebe premišljanjem o ovom ili onom često ni ne primeti rešenje koje mu je ispred nosa. A u osnovi preterane želje da se sve objasni, svemu nađu uzroci i posledice, sve načini ispravno - leži samo prejaka želja za kontrolom. Kontrola na taj način nije moguća. Štaviše samo isfrustrira čoveka i na kraju završi nezadovoljan i razočaran. Opusti se malo i više posmatraj sebe i stvari oko sebe, a manje pokušavaj da u njih 'unosiš red'. I videćeš kako sve dolazi na svoje mesto.

Quote:
ma da...uvijek isto . moram ih moci BAS SVE "pustiti niz vodu", da bih s bilo kim mogla imati istinski kontakt...a ne na silu odrzavati staru pricu, samo zato da ne ostanem doista sama
Ništa u životu ne možemo zadržati ako je nezadrživo - to je lekcija koju svi moramo naučiti.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 00:30   #138
e pa sad sam se opustila toliko da ne zelim ni odgovarati na post

ali ok, napisala si tako da nakon toga ne vidim kako bi nastavila razgovor. sve si rekla
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 13:59   #139
Kako funkcionira psihoterapija?

Idem na psihoterapiju nekoliko mjeseci (bila sam nekih desetak puta).
Razlog stres na poslu, bolest uzrokovana stresom.
Ništa dramatično, nisam depresivna, nisam tjeskobna, ali idem jer želim učiniti nešto dobro za svoje psihičko zdravlje, bolje se nositi sa stresom, biti opuštenija i sl.

Jednom tjedno 45 minuta razgovora s psihijatrom - psihoterapeutom.

Rekla bih da djeluje jer se osjećam bolje i sigurnije, ali stalno imam osjećaj da terapija zapravo još nije ni počela.

Naime, ja dođem, on mi postavi par pitanja - kako se osjećate, kako je na poslu, nekad malo o roditeljima ili privatnom životu.
Tako on pita, ja odgovaram, on uglavnom ništa ne kometira ili vrlo malo, ništa ne sugerira.

Nekad se čak znamo zapričati nešto totalno nevezano, npr. o mom ili njegovom poslu i sl.

Uglavnom, meni to najviše sliči kao da sam s prijateljem na kavi, osim što uglavnom ja pričam, a ne neku terapiju.

Čitala sam kakva je procedura npr. psihoterapije s osobama koje su proživjele traumu - poanta je da ta osoba iznova prepričava detalje tog događaja u sigurnoj okolini, kako bi povećala toleranciju na stresne "triggere" i ispade straha.
To mi ima smisla.

No ovo moje ne razumijem, i svaki put odlučim da ću ga zamoliti da mi objasni - ali to ne učinim.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 14:13   #140
[QUOTE=femmelatin;10290069]
Čitala sam kakva je procedura npr. psihoterapije s osobama koje su proživjele traumu - poanta je da ta osoba iznova prepričava detalje tog događaja u sigurnoj okolini, kako bi povećala toleranciju na stresne "triggere" i ispade straha.
To mi ima smisla.
QUOTE]

da, mi paničari i anksiotičari to tako radimo na kognitivno-bihevioralnoj terapiji.
samo, ne znam ima li smisla da to radi s tobom kad si rekla da nemaš neki veći problem. i uostalom, možda nije ni educiran za KBT.

uglavnom, pitaj ga.
ako ti paše ovako da samo razgovarate, i to je.
cherryblossomgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.