Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2008., 22:59   #21
a da prijaviš inspektorima pa više neće biti javna tajna. i kako misliš skuplje režije? to mi nije jasno.


edit: zaboravila sam napomenuti da nisam pravnica. javila sam se iz kurioziteta.
kotulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 23:10   #22
veča kubikaža vode, odvoz smeća ..za jedan ulaz ili zgradu (zajedniča su mjerila)- poveča se paušal po obitelji ...obiteljske kuće imaju vlastita mjerila, ali zgrade ili ulazi imaju zajednička.
anthrax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 23:27   #23
ugradite satove, a što da ti drugo kažem. meni otac živi u zgradi i do prije par godina se iznos dijelio na stanove (broj članova) pa su se odlučili ugraditi satove. isplatit će ti se sigurno. i svatko će biti miran. ovo za smeće ne shvaćam. što se to u sezoni mijenja? meni uvijek isti iznosi (ali živim u kući).

a jeste li razgovarali sa susjedima koji iznajmljuju? jesu li oni upoznati s problemom? pošaljite im anonimno pismo upozorenja možda nešto poduzmu.
kotulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 23:32   #24
Quote:
kotulica kaže: Pogledaj post
ugradite satove, a što da ti drugo kažem. meni otac živi u zgradi i do prije par godina se iznos dijelio na stanove (broj članova) pa su se odlučili ugraditi satove. isplatit će ti se sigurno. i svatko će biti miran. ovo za smeće ne shvaćam. što se to u sezoni mijenja? meni uvijek isti iznosi (ali živim u kući).

a jeste li razgovarali sa susjedima koji iznajmljuju? jesu li oni upoznati s problemom? pošaljite im anonimno pismo upozorenja možda nešto poduzmu.
ma to ti je ono naš mentalitet- prijavi susjeda, izdao si ga i uzeo mu kruh iz usta...a ako djelujem sam - završit ću na intezivnoj, šta da kažem..!?
anthrax is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 11:06   #25
znam da se ovdje radi o zloupotrebi subjektivnih prava
a sto ti je ciniti,neznam točno
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 11:32   #26
ave moderatori


...morituri te salutant

anthrax is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 14.07.2008., 00:51   #27
Na tragu rješenja

Ne odgovara nitko. Zeznuta problematika. Saznao sam: zakon je nedorečen. Npr.: kuća + garaže smatraju se jedinstvenom nekretninom, a zajedničkim dijelovima smatraju sve svi nosivi i konstruktivni zidovi: što znači da bi svi suvlasnici trebali sudjelovati u rekonstrukciji garaža, pa i oni koji garaže nemaju. S druge strane, vlasnici garaža u većem omjeru sudjeluju u zajedničkim troškovima kuće. To u praksi znači da vlasnici jedni druge "kreditiraju" na duže razdoblje. U našem slučaju: kod investicije u garaže od 100.000 kn većinski vlasnik garaža platio bi (prema suvlasničkom udjelu u cijeloj nekretnini) 39% manje nego što je njegov stvarni udio na garažama kao dijelu jedinstvene nekretnine. Taj manjak bio bi nadoknađen nakon investicija na kući u visini od oko 450.000 kn! Takav međuvlasnički ugovor neće potpisati nitko - osim eventualno onog suvlasnika koji predvidivo profitira kod iduće prestojeće investicije...
Malinovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 20:22   #28
Zavrzlame oko zemljišta,pomozite!

Prvo se ispričavam na poduljem tekstu koji slijedi, ali stvarno trebam pomoć nekog tko ima iskustva u ovim stvarima da znam isplati li mi se uopće išta poduzimati.

Akteri: dva brata i tri sestre
Predmet: zemljište od 5109 m2

Dijelovi tog zemljišta su prodani različitim ljudima prije nekih petnaestak godina, u kupoprodajnim ugovorima kao prodavatelji se navode samo dva brata. Ljudi koji su tu zemlju kupili tamo su sagradili svoje kuće, i da napomenem kad se zemlja kupovala nije bila kako se kaže "očišćena". Od tih 5000 kvadrata ostalo je 600 kvadrata građevinskog zemljišta na kojem bi ja (sin jednog od braće) htio sagraditi kuću. Danas sam išao sa stricem pogledati to zemljište i razgovarao sam s jednim čovjekom koji je kupio dio zemljišta (500m2) i rekao mi je da je uspio srediti papire za svoju kuću i da je njegovo zemljište sad upisano kao posebna katastarska čestica, također zna da papire (i posjedovni i vlasnički list) ima i par drugih ljudi.

Sad dolazimo do onog zamršenog dijela: u zemljišnoj knjizi (na internetu sam našao) se kao vlasnici te parcele (svih 5109 kvadrata) navode grad Zadar sa 4549 kvadrata i još par ljudi sa po 140 kvadrata. U katastru je situacija još gora, tamo se navode kao posjednici 3 osobe za koje znam da su bili kupci zemljišta, zatim za jedan mali dio moj stric i za preostalo zemljište moje tete. Ja sam tu u potpunosti izgubljen, ne znam što mi je raditi i mogu li išta učiniti da postanem vlasnik tih 600m2!
Hvala
nvr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 11:12   #29
nvr,

trebao bi provjeriti u gruntovnici (na općini ili gdje se već ona nalazi) kakva je situacija. Tamo bi se trebali nalaziti zapisi o svim kupoprodajnim ugovorima i trebalo bi biti navedeno nešto poput: "... zatim uknjižuje se pravo vlasništva na preostale nekretnine pod X za korist XYZ iz GRAD", gdje bi X označavao ili dio čestice (to ne mora biti kvadratura, nego neka njihova oznaka), XYZ ime i prezime osobe ili osoba kojima ostaje ono što se nije prodalo, a GRAD naziv grada iz kojeg je XYZ. Barem tako piše u gruntovnici koju sam ja vadila. Oni što stoji u katastru nije dokaz vlasništva, već samo informacija o tome tko se služi nekretninom. U svakom slučaju trebao bi otići u gruntovnicu i zatražiti da ti izvade sve što imaju o čestici/česticama (to ti je po izvodu 20kn biljega),a nebi bilo ni zgorega da potražiš i stručnu pomoć u obliku odvjetnika. A možda nebi bilo ni loše pitati susjeda koji ti je rekao da si se uspio srediti papire da ti kaže na koji je on to način sredio papire. Ako ništa drugo, možda da ti preporuči odvjetnika. Sretno!
nije_mi_jasno is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 12:52   #30
oluci

Dakle, šta bi mi bez ovakvih susjeda.
Susjedi imaju na međi sagrađene dvorišne prostorije koje su duge cca 10 m. Problem je taj što je krov okrenut na naše dvorište a nema oluka tako da blago rečeno kad padne veća kiša imamo poplavu dvorišta. Već smo mu bezbroj puta rekli, molili i neznam šta da stavi oluke i to tako godinama. Zvali smo i neke inspekcije ali nisu nam mogli pomoći.
Dali netko zna kako to riješiti? Zahvaljujem unaprijed.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 02:11   #31
Quote:
Malinovac kaže: Pogledaj post
Ne odgovara nitko. Zeznuta problematika. Saznao sam: zakon je nedorečen. Npr.: kuća + garaže smatraju se jedinstvenom nekretninom, a zajedničkim dijelovima smatraju sve svi nosivi i konstruktivni zidovi: što znači da bi svi suvlasnici trebali sudjelovati u rekonstrukciji garaža, pa i oni koji garaže nemaju. S druge strane, vlasnici garaža u većem omjeru sudjeluju u zajedničkim troškovima kuće. To u praksi znači da vlasnici jedni druge "kreditiraju" na duže razdoblje. U našem slučaju: kod investicije u garaže od 100.000 kn većinski vlasnik garaža platio bi (prema suvlasničkom udjelu u cijeloj nekretnini) 39% manje nego što je njegov stvarni udio na garažama kao dijelu jedinstvene nekretnine. Taj manjak bio bi nadoknađen nakon investicija na kući u visini od oko 450.000 kn! Takav međuvlasnički ugovor neće potpisati nitko - osim eventualno onog suvlasnika koji predvidivo profitira kod iduće prestojeće investicije...
Ok,pokusat cu ti dati par savjeta pa ako upali ok.Koliko san shvatila radi se o zgradi i bla-bla-bal.Tko vam je upravitelj?Ajmo vako...u slucaju da Vam je neophodna sanacija nekih ocitih problema onda bi upravitelj zgrade stvar triba rijesiti na sljedeci nacin.Ukoliko na racunu nemate sredstava,a ocito je da nemate tada zgrada mora digniti kredit.Ukoliko se stanari bune,upravitelj moze i ima na raspolaganju sljedecu opciju...Moze pozvati sudskog vjestaka koji ce potvrditi da su radovi neophodni i da se radovi trebaju obaviti.E sad,otplata kredita...Znaci,onaj tko ima terase,vrtove i garaze,taj placa pricuvu po kvadraturi.
Problem se moze rjesiti na nacin da sami stanari odluce za koliko ce podignuti cijenu pricuve po m2.Znaci,onaj tko ima veci stan placa vise.

Zvuci ajme,ali....ukoliko se dosada trosilo brdo para na razna krpanja,kad bi se problem kvalitetno sanira...Onda bar vise ne bi bacali pare za nista.Normalno da se izvodjac triba javno birati i da se triba traziti kvaliteta,a ne samo i iskljucivo najniza ponuda.OBAVEZNO je da se u ugovor o obavljanju radova navede tocan rok GARANCIJE na izvedene radove.
Nadam se da sam Vam donekle "pomogla".NISTE TOCNO NAVELI DAL' SU TI SVI RADOVI HITNI I O CEMU SE TOCNO RADI)
U danasnje vrijeme zahtjevati od suvlasnika da placaju ESTETSKO uljepsavanje zgrade,je u najmanju ruku smijesno i van svake pameti.Medjutim,ukoliko se radi o prokisnjavanju krovova,terasa ili bilo cemu oko toga,onda Vam predlazem da "stisnete zube" i rjesite to.Medjutim....Upravitelji jako dobro u svemu tome vide svoju vlastitu dobrobit)Svaki upravitelj,a i svaki inzinjer takvih firmi...Zna se da uzimaju proviziju od kooperanata.Vecina ljudi zaposlenih u takvim firmama svoje place i nemaju potrebe trositi.Oni zive od provizija i to je jasno ko' dan)))


Druga stvar koju bih Vam htjela napomenuti ili Vas jednostavno pitati.Znate li dal' Vam je zgrada osigurana i koliko godisnje placate osiguranje.Najosnovnije osiguranje Vam sadrzava dio "Elementarne nepogode"...e pa sad....Nikad ali doslovno nikad Ja nisam cula da je iti jedna zgrada u Hrvatskog,di je bila proglasena "Elementarna nepogoda",da je iskoristila pravo i naprimjer sanirala krov koji je za vrijeme nepogode propustio ogromne kolicine padalina.

Opet Vam pisem,ne znam kolika je zgrada itd ali ovo su Vam neke od opcija.
binodina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 21:29   #32
Problem čestice u Gruntovnici

Krenuli smo u rješavanje papirologije kako bi počeli graditi kuću... i odmah problem

Radi se o parceli koja je već 12 godina u našem vlasništvu (nasljeđena je temeljem Ugovora o doživotnom uzdržavanju)... problem je na Gruntovnici da se ta parcela sastoji od dvije čestice od kojih jedna glasi na nas kako je i navedeno u gore spomenutom Ugovoru, a druga glasi na pokojnog g. te se ne spominje nigdje u Ugovoru...

Koje su sad naše mogućnosti da se i ta čestica uknjiži kao naša?

Hvala unaprijed na pomoći.
Monstrule is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 20:19   #33
Cool mobile home

Na kakvom zemljištu (građevinsko, poljoprivredno itd.) smijem postaviti tzv. mobile home i koje dozvole su mi za to potrebne?

Btw:
1.
mobile home je kao što mu ime kaže mala mobilna kućica koja može ali ne mora imati priključak na struju, vodu i odvodnju. Mobilnost ovakve "kućice" je tzv. pasivna, dakle moguće ju je premještati isključivo uporabom drugih za tu svhru specijaliziranih vozila.

2.
mobile home je različito od kamper (vozilo sa vlastitim pogonom djelomice ili u cijelosti uređeno za boravak ljudi).

Dakle dragi moji odvjetnici:
- kakvo zemljište dolazi u obzir?
- koje dozvole?


Vita jela, zelen bor
čekam brzi odgovor!
adria_08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 12:36   #34
prva nekretnina

pozdrav svima! nadam se da ce mi netko ovdje znati dati odgovor na moje pitanje.. naime,iducu godinu se udajem i sad treba praviti kucu. problem je taj sto se treba podici kredit. Ali! moj zarucnik vec ima jednu nekretninu na sebi. dali to sad ima kakog utjecaja na to? naime zainteresirala sam se za one ytong kuce. nisu skupe, ali svejedno bi trebalo nekoliko godina da skupimo sav novac. i gledam da imaju mogucnost i kupnje na kredit, ali samo ako je prva nekretnina. pitanje je sljedece- dali se zarucnikov stan koji je on imao puno prije braka vec racuna kao da imamo zajednicku imovinu? dali je to vec prva nekretnina ili se to gleda tek od braka sto bi bilo nase zajednicko? jer sam cula da se od nedavno zakon mijenjao i da ako netko od supruznika prija braka nesta ima da onda nema pravo na kredit za tu"prvu nekretninu"? ne znam jeste me uspjeli shvatiti..malo mi je i samoj sve to zbunjeno.. ali ako netko zna odgovor..
__________________
Le <3
Amarillis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 00:36   #35
Imam jedan problem...Stara zgrada, 5 stanova, prestavnik (brije da je zgrada država i to totalitarna)...
Predstavnik suvlasnika pokušao etažiranje koje je odbijeno jer potpisnici nisu uknjiženi u zem.knjige,
za što je moj prethodni vlasnik potpisao ugovor o povezivanju suvlasničkih dijelova.
Naime on (Pred.suvlasnika) je s tim ugovorom pokušao dobiti potpise na 15-ak m2 dijela potkrovlja koji nema građ. dozvolu, niti suglasnost stanara o ustupanju zajedničkih djelova zgrade.
Također se sa jednim stanarem (kojem podilazi) sa tim extra kvadratima predstavlja kao većinski vlasnik (51%)...jer bez tih kvadrata je 47-48%
- Da li je istina da ugovor o povezivanju suvlasničkih djelova je ništavan ukoliko isti bude odbijen za etažiranje?
- Da li je međuvlasnički ugovor koji je u npr. GSKG (Upraviteljima zgrade) jedini mjerodavan o vlasničkom udjelu zgrade koja nije etažirana?
- Da li se može tražiti povrat "otetog" dijela zgrade (potkrovlja), jer recimo sada zgrada nema pristup dimnjačarima, antenama, osim preko njihovog stana?

Ovo me bas zanima jer u svakom dopisu se poziva na većinskog vlasnika...
max_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 00:40   #36
Jos je za pokušaj etažiranja dobio potvrdu od ureda za gradteljstvo da je takvo stvarno stanje (02/2006), da bi nakon 20 dana dobio uporabnu dozvolu da je stan po građevinskoj dozvoli tj 15 m2 manje....
max_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 02:27   #37
odgovori: luda kuca, nikako, al je ovo drzava, a sto se tice susjeda imat ces naj boljeg susjeda kad nemas nista. ako imas puno najeba si. ako si pre glup ismijat ce te ako si pre pametan slicana stvar te ceka

tako mi funkcioniramo. cijelo selo mora znat
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 08:50   #38
Exclamation Kupovina stana - pomoć!!!

Naime, molim odgovor il nekog tko se susreo s slijedećim... Kupujem stan u novogradnji po 1500E m2. Stan ima 6 m2 balkona i 5 m2 lođu te je prvotno bilo obračunato za 1 m2 balkona 0.25 cijene m2 a za lođu 0.75. Sad investitor traži sve po 1500E. Tko je tu lud? Jel se zakonski može računat m2 betonskog nenatkrivenog balkona kao korisnu površinu stana?????? Još mi hoće i ostavu u podrumu naplatit al kao 0.75?
gole is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 18:21   #39
Cool

PAMETNIJI POPUŠTAJU;ZATO SVIJETOM VLADAJU BUDALE


ČUJ,PRVO:UKOLIKO JE BALKON TVOJE VLASNIŠTVO NI DRŽAVA NEMOŽE NIŠTA BEZ TVOG DOPUŠTENJA.

DRUGO:U ZGRADI STE SVI SUVLASNICI KOJI NEMOŽETE NIŠTA NAPRAVITI KAO POJEDINCI.MOŽEŠ MU NAPRAVITI ZBRKU I AKO ŽELI POSTAVITI ANTENU NA KROV KOJI NEMORA IMATI NEPOSREDNOG DOTICAJA S TVOJIM STANOM
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 05.08.2008., 18:34   #40
GOLE,Kvadratura se računala prije:Stubište-50%
Prostori niži od 1,20m-50%
Podrum(ostava)-20%
Balkoni-50%
Kako god se eventualno postoci mjenjali(moja su saznanja vjerujem stara)1/1 nemože biti.Ako se već to vuće kao pravno pitanje onda neka priloži riješenje o etažiranju(za koje ljudi često ne pitaju dok ne prođe vlak).Naknade se plačaju po m3.Po tome koliko je m3 tvoj balkon(postavi na stupove chek point za avione
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:56.