Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2007., 18:51   #1
Stršljeni i ose - kako ih se riješiti?

Poluditi ću!
Svake godine u otprilike ovo vrijeme neka osa ili stršljen odluči u mojoj sobi napraviti gnijezdo! Kako da ih spriječim da dolaze, tj. što ih privlači???

Mislila sam kupiti neki sprej koji ih ubija Ali ako pošpricam stršljena sa tim, pretpostavljam da neće odmah umrijeti...hoće li me napasti???
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 19:40   #2
Nece ti nista, ostavi i ne diraj. Nisu opaki... osim ako ne diras. U mene na prozoru stoji kolonija osa... promatram ih svaki dan. Fascinantna bica.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 19:52   #3
Insekte nepodnosim.I da sam na tvom mestu pronasla bih vec nacin da ih se resim.Svoj kucerak neka grade na nekom boljem mestu(gde ce imati ljubaznije komsije,kojima ce goditi njihovo prisustvo )
Cosmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 19:58   #4
NAPRAVE VAM GNIJEZDO U SOBI ILI NA PROZORU?!!

Jeste li vi normalni???Pa ja ne mogu podnijet kad mi uleti jedna slučajno kroz prozor,moram je ubit
Darija_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 20:24   #5
Quote:
Blashyrkh kaže: Pogledaj post
Nece ti nista, ostavi i ne diraj. Nisu opaki... osim ako ne diras. U mene na prozoru stoji kolonija osa... promatram ih svaki dan. Fascinantna bica.
Žao mi je, ovaj se odlučio "ugnijezditi" između DVD playera i zbirke DVD-a, nema šanse da ih ne uznemirim - samim time što živim u garsonjeri i koristim svaki cm2 prostora. Kad su imali gnijezdo u ciglama pola metra ispod prozora nisu mi smetali, niti sam ih dirala, ali u sobi - NEMA ŠANSE.
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 20:34   #6
Quote:
Darija_24 kaže: Pogledaj post
Pa ja ne mogu podnijet kad mi uleti jedna slučajno kroz prozor,moram je ubit
Kako ih ubiješ?

Inače ih pustim na miru, ako slučajno uđu u sobu, jer izađu van nakon par minuta, ali ovaj scenarij se ponavlja već tri godine za redom - ista jedinka ulazi stalno u sobu, istražuje i onda se zavuče u neki kutak (kao npr. ovaj stršljan kraj DVD playera) i počne graditi gnijezdo. Nekad čekam da izađu po materijal, pa zatvorim prozor, prije mjesec dana sam ga držala zatvorenog puna dva dana i prokleta osa se vratila TREĆI dan na isto mjesto Onda sam je pustila da izgradi gnijezdo do pola, uništila ga i zatvorila prozor. Pametniji popušta, pa je osa odustala Ali sad je vani 35C, radi se o stršljenu, a ne o osi, i ne želim držati prozor zatvoren dva dana, niti se igrati s njim.
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 20:38   #7
BTW, nešto se jako zanimljivo dogodilo u vrijeme kad je ta osa ordinirala po sobi. Taman se bila zavukla u luster na stropu, a ja sam gledala neki wildlife dokumentarac na TV-u i u jednom trenutku su prikazali veliko gnijezdo osa - kad se čulo njihovo zujanje iz zvučnika, ova u lusteru je totalno popizdila i smirila se kad sam isključila ton. Cool, jel' tako?
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 20:47   #8
Ma kad je samo jedna u pitanju muholovkom ili je nekako otjeram van,ne volim sobu zagađivati Raidom.

Možeš li mi reći koliko si često u toj prostoriji? Jer,mislim,teško mi je shvatljivo to što pričaš,skačem na sve 4 kad osa uleti u sobu(a uleti rijetko) a tebi rade gnijezdo??!!
Darija_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 20:50   #9
ose nisu toliki problem
al strsljen....
tog se treba rijesit
i to hitno
jed2i is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 21:04   #10
Ma i ose treba uništit,užas.

Kad mi je bilo gnijezdo na dvorištu jednom sam ga preko noći zazidao
Darija_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 21:57   #11
Quote:
Darija_24 kaže: Pogledaj post
Ma kad je samo jedna u pitanju muholovkom ili je nekako otjeram van,ne volim sobu zagađivati Raidom.

Možeš li mi reći koliko si često u toj prostoriji? Jer,mislim,teško mi je shvatljivo to što pričaš,skačem na sve 4 kad osa uleti u sobu(a uleti rijetko) a tebi rade gnijezdo??!!
Pa stalno sam u sobi, tu živim Osa je radila gnijezdo na onoj šipci na kojoj visi zavjesa, tako da je samo uletila kroz prozor i gradila, nije mi letila po sobi. A bila je previsoko da je uhvatim. Jedna je letila po sobi i "istraživala", nju sam pokrila čašom i izbacila... Ma muka mi je što se to STALNO događa, zbilja ne znam što ih privlači

No dobro, vratimo se na glavno pitanje... Kad se taj stršljen vrati, a koje sam sreće, vratiti će se ako ga pošpricam, hoće li me napasti ili će odmah umrijeti? Kako da ga se riješim?!?
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 02:41   #12
tsunade, kupi Raid za leteće insekte. pokrij sve čemu bi Raid mogao naštetiti, posebno hranu.
onda počni sprejati po malom gadu. masivno, toliko da ga utopiš u toj pjeni. ako počne divljati, izađi iz sobe i čekaj 10 min. mora krepati.
inače sprejaj sobu svaki tjedan, i to temeljito, prije nego ideš vani na dulje vrijeme.
stršljen u sobi? užas. to se ne smije trpiti, kao niti ikakvo gnijezdo sličnih insekata. opasni su.
evo sad me sve svrbi od razmišljanja o tome.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 03:42   #13
Ako imaš gnijezdo, onda trebaš raid koji ostaje na našpricanoj površini nekoliko tjedana (ima posebna vrsta) ja sam ih špricao običnim pa su za 2 dana na istom mjestu sagradili novo gnijezdo.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 07:11   #14
Inace mislim da bi to trebao znati svaki lik koji dela u onom poljoprivrednom shopu, gdje kupujes sjemenje i zemlju. Tak su moji bar rijesili. U klijeti na tavanu smo imali leglo strsljena, kosnica neka od 2m, i ovaj strucnjak koji je to isel to rjesavat se usro . Strsljena se rijesi POD HITNO. Ne zelis valjda jedan dan se ne probudit zato kaj je strsljen fulal gnijezdo, pa je slucajno dosel na tvoj krevet. Ak ih nema puno uzmi usisavac i kad si gotova stavi NA cijev od usisavaca malu vrecicu i gumicu. I cekas da crknu i onda kasnije za dan, dva bacis IZ usisavaca onu vrecicu (i prije nek ih ides usisavat, neka ti vrecica IZ usisavaca ne bude nova, bolje ak ima smeca i prasine nutra, crkliti budu, a ak je nova, ne vjerujem da budu brzo crkli) . Tak se mi rjesavamo osa. I osa se podhitno rijesi ako ih imas, a strsljena puuuuno hitnije. trust me.
Ja i moji starci, koje god strsljene vidimo, oko kuce ovak da lete, mi ih tamanimo, jer nije dobro ako ih viđas da lete oko tvoje kuce... nije dobro... provjeri tavan svoj, jer ako ti se vec zavlace u sobu.. neznam, a ako si u zgradi onda ocito i drugi imaju problema
weslose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 18:07   #15
Stršljenovi nisu za zafrkanciju - fuj to, riješiti hitno! Ja ih se po ljeti riješavam sa reketom od badmintona, da vidiš kak ih lansiram, nikad se više ne vrate.
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 18:08   #16
Quote:
weslose kaže: Pogledaj post
U klijeti na tavanu smo imali leglo strsljena, kosnica neka od 2m, i ovaj strucnjak koji je to isel to rjesavat se usro

Pa kak je to riješio??
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 18:36   #17
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
No dobro, vratimo se na glavno pitanje... Kad se taj stršljen vrati, a koje sam sreće, vratiti će se ako ga pošpricam, hoće li me napasti ili će odmah umrijeti? Kako da ga se riješim?!?
Gle, prvo je pitanje, jel ti imas ose ili strsljene?
Jer jebiga, razlika postoji Velika.

Osa je mala, radi mala gnjezdasca sa par licinki nutra.
Strsljen je mrcina, agresivan i lud i obicno se gnjezdi u sumama u ogromnim gnjezdima koje cuvaju drugi strsljeni. Ak naletis na to, najebo si.

E sad, prema opisu, brijem da imas ose.
Uzmi Raid il neko takvo sredsvo, pospricaju ju i kihnuce, brzo.
Uzmi gnjezdo, sa necim ga odvoji i hiti u zahod.

Ako sam pogrijesila pa je ovo o cem pricas strsljen... on ugiba dosta i dosta tog spreja treba uz to agresivna je bubetina.
S njima mucim muku na moru, jer mi gamad dolazi lovit/pit na balkon (suma je metar od kuce ).
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 18:48   #18
Quote:
AngelsDeserveToDie kaže: Pogledaj post
Pa kak je to riješio??
Prvi put je isel taj lik sa starim i normalno usro se kad je vidio. I onda je drugi put isel, obljekel je odijelo neko (valjda gumeno, kaj ja znam), i s nekakvom tekucinom su ih sve pospricali ( ne recimo sa sprejem, nego su tu tekucinu deli u ono ogromno s cime se trsje sprica, tak da su ih dobro natopili, dosta litara su potrosili), tak da sljedeci dan kad su opet isli, neki strsljani su jos leteli ali su onak bili recimo "pijani". Nemam pojma kakva je to tekucina. S tim da, kad su pospricali, prek odijela je tog lika upiknul strsljan, ali na srecu nista nije previse ozbiljno bilo jer ima doma pcele pa ima neke protuotrova u krvi
weslose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 18:56   #19
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Gle, prvo je pitanje, jel ti imas ose ili strsljene?
Jer jebiga, razlika postoji Velika.

Osa je mala, radi mala gnjezdasca sa par licinki nutra.
Strsljen je mrcina, agresivan i lud i obicno se gnjezdi u sumama u ogromnim gnjezdima koje cuvaju drugi strsljeni. Ak naletis na to, najebo si.

E sad, prema opisu, brijem da imas ose.
Uzmi Raid il neko takvo sredsvo, pospricaju ju i kihnuce, brzo.
Uzmi gnjezdo, sa necim ga odvoji i hiti u zahod.

Ako sam pogrijesila pa je ovo o cem pricas strsljen... on ugiba dosta i dosta tog spreja treba uz to agresivna je bubetina.
S njima mucim muku na moru, jer mi gamad dolazi lovit/pit na balkon (suma je metar od kuce ).
Osa je bila prije mjesec dana i prošlih godina, sad je stršljen. Bio je opet jutros, uletio je u sobu, ali je odmah izletio, možda se predomisli Nema još nikakvog gnijezda, ali po njegovom ponašanju zaključujem da se želi gnijezditi, jer su se sve ose tako ponašale - dolazile bi svaki dan i istraživale, a zatim počele graditi gnijezdo. Tako i ovaj, bio je tu jučer, istraživao DVD player, došao je i jutros...

Meni je isto neka šumica u blizini, od tamo dolaze, garant.

Kažeš da treba dosta spreja, jesi ih ti špricala, te svoje na balkonu? Jesu li te napali?
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 19:02   #20
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
Osa je bila prije mjesec dana i prošlih godina, sad je stršljen. Bio je opet jutros, uletio je u sobu, ali je odmah izletio, možda se predomisli Nema još nikakvog gnijezda, ali po njegovom ponašanju zaključujem da se želi gnijezditi, jer su se sve ose tako ponašale - dolazile bi svaki dan i istraživale, a zatim počele graditi gnijezdo. Tako i ovaj, bio je tu jučer, istraživao DVD player, došao je i jutros...

Meni je isto neka šumica u blizini, od tamo dolaze, garant.
Brijem da ti strsljen vise dolazi po vodu/hranu, manje bas da se zeli ugnjezdit, osim ako ne bi bila matica
Al opet, velim, kolko ja znam, ta leteteca cudovista () se gnjezde po tavanima, ako su bas blizu ljudi ili u supljinama drveca, eventualno u krosnjama. Navodno vele da ih iritira glas, muzka, dakle neka buka.

Ako je strsljen i ako dolazi cesto, ubi ga, al pazi.
Definitivno pazi, jer ako te opizdi, ugriz mu je gadan, bila ti alergicna ili ne (ako si alergicna, jeb je, fakat je).
Raid, velika kolicina i makni se, kad padne na pod, dokrajci ga mehanicki.


Edit:
Quote:
Kažeš da treba dosta spreja, jesi ih ti špricala, te svoje na balkonu? Jesu li te napali?
Jep.
Te bubetine, osobito za ovakvih vrucina ulaze nutra, po vodu, pa onda i harace stanom.
Krasno mi je to. Uzmem Raid il vec nekaj takvog pri ruci, pospricam ga, ogromnom kolicinom i kad padne, dokrajcim ga.
Jeb je taj, da ako ga ne omamis dovoljno kemijom, buba popizdi i krene na tebe.
Zato velim, velika kolicina spreja. Pips se meni pokazao ko fakat dobra solucija.
Oke, ako je neki ekstra big strsljen (bilo je i takvih, ko prst ruke velikih) onda vristeci trcim u kupaonu pa ga stari ubije
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.