Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2009., 06:27   #1
Question Zašto se pomjera vrijeme (sat)?

Odabirao sam pravilni forum, ne znam jesam li uspio. Neka mi netko odgovori ako zna, ne znam zašto se pomjera? - Da bi ljudi duže spavali ujutro pre posla?
Hvala.
Zeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 07:15   #2
Zato da bi se ranije mrak spustio.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 10:13   #3
ili mozda da bi sunce ranije izašlo......
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 10:18   #4
molim da mi netko kaže koliko je sati...?? ja sam sinoć podesila satove na mobu i kompu - vratila sam po sat vremena unazad i bili su isti , ali jutros su različiti , na kompu je 9 h...a na mobu 10 h...poslije idem na posao pa molim da mi netko kaže točno vrijeme sada. hvala
escada4life is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 11:38   #5
našao sam
http://hr.wikipedia.org/wiki/Ljetno_...unanje_vremena
Quote:
Ljetno računanje vremena prvi je puta 1784. godine spomenuo Benjamin Franklin u jednom pismu urednicima lista Journal of Paris, no kako je bila riječ o šaljivom članku, nije jasno je li Franklin doista želio tako nešto predložiti Francuzima. Ovaj je sustav ozbiljno predložio William Willett u članku „Waste of Daylight“ (Gubitak dnevnog svjetla), objavljenom 1907. godine, ali nije uspio uvjeriti britansku vladu da ga prihvati, unatoč nemalom lobiranju. Zamisao o ljetnom računanju vremena prvi je put ostvarena u Njemačkoj za Prvog svjetskog rata, od 30. travnja do 1. listopada 1916. godine. Ubrzo je taj primjer slijedila i Velika Britanija, od 21. svibnja do 1. listopada 1916. godine.
Quote:
Ljetno računanje vremena (međunarodna engleska oznaka: DST = Daylight saving time) široko je rasprostranjeni službeni vremenski sustav u kojem se, tijekom ljetnih mjeseci, kazaljke prebacuju obično za jedan sat unaprijed u odnosu na mjesno standardno vrijeme. Svrha je toga postupka bolja usklađenost između sati dnevnoga svjetla te radnog vremena i školske nastave. Tako, umjesto ranojutarnjeg dnevnog svjetla, za kojeg većina ljudi još spava, ostaje sat dnevnog svjetla više za večernje aktivnosti. Ljetno računanje vremena češće se koristi u umjerenom pojasu, zbog zamjetne razlike između broja sati dnevnog svjetla u različitim godišnjim dobima. Vlade ga obično opravdavaju kao mjeru uštede energije, jer se njime omogućuje učinkovitije korištenje prirodnog sunčevog svjetla kroz ljetne mjesece.
Zeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 12:13   #6
Quote:
escada4life kaže: Pogledaj post
molim da mi netko kaže koliko je sati...?? ja sam sinoć podesila satove na mobu i kompu - vratila sam po sat vremena unazad i bili su isti , ali jutros su različiti , na kompu je 9 h...a na mobu 10 h...poslije idem na posao pa molim da mi netko kaže točno vrijeme sada. hvala
kompjuter se automatski podešava.
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 16:38   #7
Quote:
zerdav kaže: Pogledaj post
kompjuter se automatski podešava.
ovisno o mobu i neki mobiteli
Yvancheen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:00   #8
hahaha ide ga podešavat a on se sam podesio. lol! moram i ja svoje da ne bi sutra bilo plača pred profom da nisam znala na sat.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:47   #9
koliko ja znam za sve je kriv čika Franklin
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 18:12   #10
pa kaj nisu rekli prije dvije godine da se neće više mjenjati to ljetno odnosno zimsko vrijeme a britanci nikad nisu mjenjali.
dizaispu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 18:19   #11
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...bdivisions.png

nije mi jasno pa kako može pola države imati ljetno računanje vremena npr.Brazil,SAD,Australija.
dizaispu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 22:23   #12
Quote:
dizaispu kaže: Pogledaj post
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...bdivisions.png

nije mi jasno pa kako može pola države imati ljetno računanje vremena npr.Brazil,SAD,Australija.
zato jer nisu u istim vremenskim zonama!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 23:17   #13
western australia vise ne pomjera sat, ostatak australije jos uvijek da
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 07:06   #14
To micanje sata je zbunjujuće za mnoge, i protiv sam istog, više nas košta prilagodba, a i mrak padne u odmah iza 4 sata popodne.
ipsisimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 10:54   #15
Ovdje narod glasao i izglasao protiv pomjeranja
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 14:56   #16
Quote:
ipsisimus kaže: Pogledaj post
To micanje sata je zbunjujuće za mnoge, i protiv sam istog, više nas košta prilagodba, a i mrak padne u odmah iza 4 sata popodne.
ali ovo je pravo vrijeme! pomicanje sata (ljetno vrijeme) su prvi napravili Njemci 1917 radi većeg iskorištenja dnevnog svjetla ljeti! U YUG se satovi pomiču od 1983!

SAD također kao i Europa pomiču sat isti vikend kao i mi (i u listopadu i u ožujku) Japan je jedna od rijetkih država koja sta ne pomiče!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 19:33   #17
Japanci su točni kao sat.
Mi pomičemo a stalno kasnimo.
ipsisimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 00:33   #18
Quote:
ipsisimus kaže: Pogledaj post
Japanci su točni kao sat.
Mi pomičemo a stalno kasnimo.
Bit pomicanja nije u točnosti, već u iskorištavanju dnevnog svjetla. Sat se pomiče da bi se što manje moralo osvjetljavati radni prostor. Dakle, ušteda energije. Mislim da baš i nije neko preveliko iskorištenje, jer kad se u obzir uzme i hrpa zabuna koja iz tog običaja proizađe, vidi se da je to fora kako kome.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 11:08   #19
Jel netko izračunao kolika je ušteda u pitanju s obzirom na izbacivanje klasičnih žarulja?
Nekako mi se čini da se argument uštede na osvjetljavanju brzo topi s obzirom na forsiranje štednih žarulja (barem u Europi, ne znam kakav je stav ostalih država prema štednim žaruljama)
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 11:14   #20
Prije je to sigurno imalo smisla. U današnje vrijeme trošimo toliko toga da je ušteda zanemariva. Brojke nemam, nagađam.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.