Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Za kakvo rješenje vezano za modernizaciju HRZ-a se zalažete?
Ukidanja borbene komponente HRZ-a 15 8.57%
Remont 12 postojećih ili dokupljenih Mig-21 5 2.86%
Modernizacija 12 postojećih ili dokupljenih Mig-21 6 3.43%
Remont 24 postojećih ili dokupljenih Mig-21 6 3.43%
Modernizacija 24 postojećih ili dokupljenih Mig-21 19 10.86%
Nabava i modernizacija 12 polovnih F-16 25 14.29%
Nabavka 12 polovnih Gripena 73 41.71%
Nabavka 12 polovnih Mig-29 30 17.14%
Neko drugo rješenje. 23 13.14%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 175. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2010., 12:24   #41
Dao sam glas rabljenim Gripenima jer od ponuđenih opcija mi se čine najsolidnijim izborom. Mišljenja sam da bi bili u boljem stanju nego američki F16, a s obzirom da su noviji zrakoplovi trebala bi i podrška za njih trajati duže nego za F16 koji je pri kraju proizvodnog vijeka.

Naglašavam, ako Hrvatska može sama kupiti zrakoplove, nove, polovne, stare MIG-ove, koje god... neka kupi. Možda i nije loše da hrvatski zrakoplovi obavljaju zračni nadzor iznad Slovenije ili BiH (BiH je ionako jedinstveni geo-prostor s Hrvatskom).
Ali "zajednička kupovina" eskadrile sa susjednim zemljama nipošto! To ne smije dolaziti u obzir! To je trasiranje puta u britanski projekt "treće Jugoslavije", u "Uniju Zapadnog Balkana"!
P.M. is offline  
Old 26.10.2010., 21:39   #42
Ja mislim da je dovoljno što nam slovenski premijer karika jacu pa da još i djelimo zrakoplovstvo s njima. Slovencima sve najbolje i što dalje od nas.
krelac1 is offline  
Old 26.10.2010., 22:18   #43
Kaos je naš neprijatelj.
pp5d6 is offline  
Old 27.10.2010., 18:53   #44
Zaista nema razloga da se ista tema obrađuje na dvije različite teme. Ova je dopuštena samo zato što ima anketu, no molim forumaše da svu raspravu na tu temu, odnosno sve što nije striktno vezano uz samu anketu, prebace na gripen vs f16 za hrz
el Duderino is offline  
Old 03.11.2010., 08:13   #45
Da malo rasčlanimo reztultate ankete do današnjeg dana:

ukidanje borbenog zrakoplovstva: 5
različite varijante remonta ili modernizacije mig -21: 12
polovni f-16: 10
polovni Gripen: 32
polovni Mig-29: 11
druga rješenja (vjerojatno samo novi zrakoplovi ili neko egzotično rješenje) : 14

Zapažanja: velika većina forumaša je za održavanje borbenog zrakoplovstva, velika prednost Gripena nad F-16, više forumaša je za polovni Mig-29 nego za F-16, relativno malo forumaša se zalaže za najisplativije i najvjerojatnije rješenje (remont mig-21)

Ja sam glasovao za ili modernizaciju jedne (npr. Bison) ili za remont (samo produženje resursa) dvije eskadrile mig-21. Mirni smo 10 godina ukoliko se resurs zmaja produži za još 1000 sati leta, zrakoplov može obavljeti nadzor kao što je i do sada. Čak i najjača zrakoplovstva, kao što je njemačko, imaju više desetljeća stare zrakoplove f-4 pa nije sramota ni da mi imamo pogotovo ako modernizacija omogući nošenje BVR AA raketa. Dosta ljudi je primjetilo da ni Mig-29 nije loše rješenje, mogu se jeftino nabaviti u zemljama bivšeg istočnog bloka.
Sinji strijač is offline  
Old 03.11.2010., 10:43   #46
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
više forumaša je za polovni Mig-29 nego za F-16
Dobro da u našoj državi nitko ne pita narod što misli.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Old 03.11.2010., 10:57   #47
Analiza dosadašnjih rezultata je OK, ali, čini mi se, to je samo jedna strana medalje...

Kakav je sastav njemačkog ratnog zrakoplovstva, i kako u njemu paticipira taj F-4?
A kod nas Mig-21? Glavna i jedina mlazna komponenta...

Nemam uvida u njemački vojni proračun, ali ovako laički pretpostavljam da održavanje resursa tih F-4 nije najveći izdatak, a ni osobito velik izdatak zrakoplovstva. A zrakoplovi postoje, lete, i odrađuju dio zadaća.
Kod nas je dijametralno suprotno: jedini mlazni zrakoplov, katica za sve, i što može i što ne može, pristigli svakakvim kanalima i u svakakvom stanju...
To što ih nismo u stanju održati u letnom stanju danas nije problem ovog proračuna, nego svih do sada. Rješenja problema se odgađaju dok ne postanu nerješivi, i onda je najizglednije rješenje ukidanje.

Odabir Gripena bi po meni bio optimalno rješenje, kao i većini forumaša. I vojno, i ekonomski. Pametan ugovor s odgodom i pametan offset u ovom trenutku ne bi bio kamen oko vrata, nego zamašnjak, najpovoljnije je vrijeme za kupovinu radi stanja na tržištu. Da se o tome razmišljalo svake godine, sada bi rapravljali o broju gripena uz modernizirani Mig-21, a ne gripen ili ništa umjesto Mig-21.

A po logici političkih mastermind-a bi bilo koja od anketnih opcija letjela do prvog servisa: a onda - nema love, gotovo.

A rezultati ankete (kad odbacimo statističko rasipanje) govore da najbolje rješenje nije ono koje nam serviraju kao najbolje. Oni ukazuju na količinu akumulirane gluposti vladajuće politike tijekom godina i način kako to sakriti serviranjem "konačnog rješenja" (u bilo kojem obliku i sferi djelovanja).
električni_zec is offline  
Old 06.11.2010., 12:36   #48
več smo odavno trebali preč na zapadnu tehnologiju i to sa školsko borbenim mlaznim avionima i sad kad su migovi na kraju uzet neki višenamjenski avion

sad opet možemo počet sa školsko borbenim 8-10komada koji bi u startu simulirali višenamjenski koji bi uzeli (npr. gripen il efigtera) + uzet barem 2+2 ta višenamjenska aviona da se ima za obuku i nadzor teritorija
JoZ@ is offline  
Old 06.11.2010., 16:11   #49
Cool Aaaaa...



da mi naručimo od rusa jedno 30-ak NOVIH MiG 21. (modernih naravno..!!)
Proxy1969 is offline  
Old 06.11.2010., 20:44   #50
Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post

da mi naručimo od rusa jedno 30-ak NOVIH MiG 21. (modernih naravno..!!)
najbolje cjelu proizvodnu liniju da nam poklone
pa da ih štancamo i a vojske i za privat pa nek ljudi letaju
JoZ@ is offline  
Old 06.11.2010., 23:15   #51
Ako je JAR mogao štancati Golf 1 do prije godinu dana što i mi nebi MiGove 21?
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Old 06.11.2010., 23:56   #52
To je ipak Golf a ne Lada...
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Old 07.11.2010., 10:15   #53
Kažu da je Lada niva ka i tovar uprti i vozi.
an_02 is offline  
Old 07.11.2010., 10:49   #54
I kao što sam par puta spomenuo u Rusiji i danas postoju Mig-21bis iz 1987 godine koji su iz zadnje linije s vrlo malim potrošenim resursima. ( Skoro pa i neiskorištenim).

Koji se mogu dovesti na ovaj nivo: link: http://www.sokolplant.ru/en/p_mig2193.shtml

Tvornica link: http://www.sokolplant.ru/en/

I s tako obavljenim generalnim remontom i modernizacijom te radarom Kopyo, raketama zrak-zrak R-73 i R-27 + svim novostima koje pruža Mig-21-93 mirni smo od 10-15 godina s zrakoplovom koji ima sve temelje u RH od remontnog zavoda u Velikoj Gorici, preko simulatora koji je proizvod SOKO Z.I Zagreb itd.



A sve to za mala financijska srestva.

I Lada niva ide dalje.

p.s zato sam svoj glas dao za modernizaciju Migova-21 bis i UM.
an_02 is offline  
Old 07.11.2010., 11:48   #55
Zato tako puno Niva po ulicama ima i Fishbeda u zraku.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Old 07.11.2010., 12:52   #56
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Zato tako puno Niva po ulicama ima i Fishbeda u zraku.
Bogme, nama se u ratu Niva najbolje pokazala dok je sa Mitsubishijima bilo dosta problema. Druga je stvar što je bogatunima ispod časti vozit Nivu pa voze BMW i Mercedes terence...

Ja sam za modernizaiju Mig-21 iz istih razloga kao i an-2 (inače bi bio za polovne Gripene). Politika diktira takva razmišljanja pa eto radi mira u kući... Inače je RH sposobna sebi priuštiti dvije eskadrile od po 12 Gripena bez ikakvih problema. Već smo imali neke usporedbe sa Danskom i drugim zemljama (ne sa Grčkom!) koje su to pokazale.
Sinji strijač is offline  
Old 07.11.2010., 13:24   #57
Cool Aaa...

Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
I kao što sam par puta spomenuo u Rusiji i danas postoju Mig-21bis iz 1987 godine koji su iz zadnje linije s vrlo malim potrošenim resursima. ( Skoro pa i neiskorištenim).

Koji se mogu dovesti na ovaj nivo: link: http://www.sokolplant.ru/en/p_mig2193.shtml

Tvornica link: http://www.sokolplant.ru/en/

I s tako obavljenim generalnim remontom i modernizacijom te radarom Kopyo, raketama zrak-zrak R-73 i R-27 + svim novostima koje pruža Mig-21-93 mirni smo od 10-15 godina s zrakoplovom koji ima sve temelje u RH od remontnog zavoda u Velikoj Gorici, preko simulatora koji je proizvod SOKO Z.I Zagreb itd.

A sve to za mala financijska srestva.

I Lada niva ide dalje.

p.s zato sam svoj glas dao za modernizaciju Migova-21 bis i UM.
koji će nam k... nešto bolje, da se kurčimo po Balkanu, ne'š ti sile, 24+6 ovakvih (1987 godište) i mir božji 15 g. i veće mirovine, bez "harača" te besplatni udžbenici (pod uvjetom da ih standardizraju na jedan pa nek ih štampa i oprema tko hoće)......možda griješim, ali ići se gurati s SAD-om ili Rusijom oko "prevlasti u zraku" (pa dam trebaju high-tech proizvodi ) je ..........
Proxy1969 is offline  
Old 07.11.2010., 13:26   #58
Cool

Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Bogme, nama se u ratu Niva najbolje pokazala dok je sa Mitsubishijima bilo dosta problema. Druga je stvar što je bogatunima ispod časti vozit Nivu pa voze BMW i Mercedes terence...

Ja sam za modernizaiju Mig-21 iz istih razloga kao i an-2 (inače bi bio za polovne Gripene). Politika diktira takva razmišljanja pa eto radi mira u kući... Inače je RH sposobna sebi priuštiti dvije eskadrile od po 12 Gripena bez ikakvih problema. Već smo imali neke usporedbe sa Danskom i drugim zemljama (ne sa Grčkom!) koje su to pokazale.
Upravo tako sve drugo je s današnje točke gledišta, preseravanje.....
Proxy1969 is offline  
Old 07.11.2010., 16:26   #59
Što se čuvene zračne ophodnje tiče i možebitnog rušenja nekih civilnih aviončića se kojima prijete zli teroristi onda nam je i G-2 dostatan a MIg 21 premija.Ali onda sve to treba prebaciti u MUP jer oni čuvaju granice i javni red i mir.
Ostati na MIG 21 nakon razvijanja RATNOG zrakoplovstva 20 godina sa cjelokupnom infratrukturom i biti brojem ,kapacitetima i mogućnostima na razini 1993. je hebanje u mozak mnogih kojim je logika išla u sredjnoj.
Ostajemo trajno izloženi biti nazivani ono što je Albanija bila u socijalizmu.
Pravi odgovrni političari trebaju preuzeti odgovornost i raspustitit HRZ i cca 2000 radnih mjesta i kazati mi smo mu pustili krv zbog toga i toga..
I nek se zna koji su to i za zasluge i za mjesta na banderama .
Ili treba izgraditi sustav u državi da i kad kruna dođe na ludu glavu isti funkcionira, kako davno reče jedan engleski političar.
Nit imam sustav ,nit političare.

Zato imate novinare,pogledati današnju SD i prilog našeg Denisa o tome kakvi su odnosi u HRZ prema izboru borbenog zrakoplova.
Naveo je denis i tri primjera loše nabavke do sada i uspio obmanuti u ukupno dva slučaja i to kriminalno mađiti ,rekli bi braća Srbi.Valjda oni to rade namjerno,što bi mogao i razumjeti.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 07.11.2010. at 16:33.
pp5d6 is offline  
Old 07.11.2010., 16:46   #60
pp5d6 ovaj put se u potpunosti NE slažem s tobom iako sam 100 puta pa i > djelio isto kao i ti.

Ali kazati da je zrakoplov Mig-21-93 ili Mig-21 2000 jednako G-2 je notorna ironija.

Dalje sustavi radra Kopyo dometa do 80 km u AA modu , najbolja raketa u klasi R-73E u sprezi s ciljnikom na pilotovom viziru, IC-RDR mamci, dva LCD displaya, klimatizacija kabine, jednodjelno prednje staklo, Rakete koje bih RH po prvi put imala dometa iznad 4 km R-27 dometa i do 50 km što bih u našem slučaju bilo i strateško oružje, TV vođene bombe, ojačani korjen krila, generalni remont trupa i motora koji dozvoljava više od 1000 R/h i još dosta dodataka.

I jedna Indija zemlja koja je izvoznik mozgova i informatička velesila se nesrami 125 komada Mig-21 Bisona a za tebe je to jednako zrakolovu G-2. pp5d6 ovaj put si malo previše ironije koristio.

Znam i Ti i Ja bih volili a i svi NOVI Jas-39 Gripen iako ja bih još više volio F-18 Super Hornet ali pp5d6 nema se šoldi.

I sad dobit 12-14 Mig-21-93 za cjenu od 35 Milj $ jednako je polovici jednog EF.

A pp5d6 ti si isto dosta pratija jedne novine koje i ja pa pogledaj što mr.sc Tino Jelavić kaže za Mig-21 Lancer: " To je zrakoplov koji ima dosta sustava IV generacije a poneki su i iz V".

Toliko o tome.
an_02 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.