Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2010., 10:32   #1
Prednost pri zapošljavanju

bok svima....

situacija je sljedeća...na natječaj za radno mjesto u školi prijavila se osoba koja imam status člana obitelji poginule civilne žrtve rata, odnosno dijete je poginule civilne osobe u Domovinskom ratu i zakonski prema tome ostvaruje prednost pri zapošljavanju, naravno ako ima potvrdu o nezaposlenosti, što ima...

do natječaja, na istom radnom mjestu radila je osoba koja ima status tjelesnog invalida i prema zakonu o rehabilitaciji i zapošljavanju tjelesnih invalida i ona ima prednost, al kako mi je zakon nejasan ne znam pod kojim uvjetim i da li u svim slučajevima...ista osoba kako je već na ugovor zaposlena u istoj školi, nema potvrdu o nezaposlenosti...je li joj uopće potrebna??

dvije osobe, dvije različite prednosti...TKO SAD IMA PREDNOST????

unaprijed zahvaljujem na odgovorima, nisam stručna i svaki bi odgovor od osobe koja se razumije u pravo dobro došao...
maja_majić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 10:35   #2
ima li bilo tko???
maja_majić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 11:08   #3
Da li netko zna imaju li djeca živih branitelja Domovinskog rata ikakvu prednost pri zapošljavanju?
Pošto u zakonu piše samo djeca i članovi obitelji poginulih branitelja.
WeepingWillow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 11:49   #4
svaka čast svima koji su branili Lijepu našu, ali mislim da je došlo vrijeme da se poneke stavke prestanu davati kao prednosti. Svaka čast i pojedincima koji zaista svojim znanjem su zaslužili sve prednosti pri upisu u srednju školu i na fakultete iako su djeca branitelja! Ali svjesni smo i svjedoci toga da mnoga djeca branitelja se provlače kroz sve životne situacije upravo zbog ovih prednosti i često zauzimaju mjesta onima koji su svojim zaslugama zaslužili da upišu upravo tu školu, fakultet, ili da se zaposle na određenom radnom mjestu.

Smatram da bez obzira na prednosti pri zapošljavanju, potrebno je obaviti testiranja svih kandidata i ukoliko netko sa prednosti bude među prva dva ili tri kandidata, ima prednost pri zapošljavanju, a ne da se odmah eliminiraju svi kandidati ukoliko postoji samo jedan sa ovom prednosti!
Već me sve to pomalo počelo ne ljutiti, već pogađati; jer imam feeling da će me uvijek netko izbaciti iz trke za radno mjesto samo zato što je dijete branitelja, a možda su moje kvalifikacije puno veće od njegovih!
Opet naglašavam, svaka čast onima koji su sve svoje prednosti iskoristili, ali onda i pošteno odradili svoje obveze učenja i polaganja ispita!
Nisam dijete ljudi koji su pobjegli van čim se zakuhalo 1991. Bili smo u RH cijelo vrijeme, seljakali se 100 puta, stari mi je morao raditi na području istočne Slavonije cijelo ratno vrijeme, ali nije tražio status branitelja zbog svoga poštenja da ne otima onima koji su cijelo vrijeme imali pušku u rukama i glavu u torbi, iako ni on nije bio jako daleko od toga. I svaka čast svima njima, jer danas ne bismo imali svoju državu koju su nam i nakon svega što smo proživjeli pokrali svi ovi lopovi...
anamaria0811 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 11:52   #5
Na žalost iz utrke će te češće izbaciti neko s preporukom/vezom nego dijete poginulog branitelja ili osoba s invaliditetom.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 11:59   #6
ovisi iz kojeg si dijela Hrvatse. Ovdje nas više izbace iz utrke djeca branitelja i branitelji. Evo prije nekoliko trenutaka sam opet saznala da sam izbačena iz utrke.
Ali, opet ima i primjera kad ni djeca branitelja koji su cijeli rat bili na bojištu ne mogu dobiti posao, jer uvijek postoji onaj "jači" sa "jačom vezom" branitelj.
Zato sam i napisala, svaka čast onima koji su svoje prednosti kasnije dokazali svojim radom i zalaganjem u učenju, jer ih ne želim trpati u istu skupinu sa ovim drugima koji se provlače kroz život kao djeca branitelja. A eto ima i treća skupina koja kao djeca branitelja imaju prednost, pa opet ne upadnu, najčešće zbog ovih drugih.
Žalosno...
anamaria0811 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 12:13   #7
I opet ti se na kraju svodi na vezu.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 21:13   #8
Pa zar ne vrijedi da branitelji mogu svoju povlasticu za prednost pri zapošljavanju iskoristiti samo jednom
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 15:52   #9
I ja sam dijete poginulog branitelja i već tri godine me odbijaju, jer nemam veze. Tako da smo u istoj
gabuli. A ima nas više.... Tako da me ljudi kao ti ra..... do kraja. Nije sve crno-bijeeloo
bananarama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 21:54   #10
Imam neke nejasnoće vezane uz prava prednosti za zapošljavanje...

Dakle, piše slijedeće:

Navedeni Zakon obvezuje državna tijela da prilikom zapošljavanja službenika i namještenika daju prednost nezaposlenom ukoliko ispunjava tražene uvjete iz natječaja, odnosno oglasa i to sljedećim redoslijedom:
1. djetetu smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez obaju roditelja,
2. HRVI iz Domovinskog rata,
3. članu obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
4. dragovoljcu iz Domovinskog rata,
5. hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata.

Znači li to ako je djetetu smrtno stradalog hrvatskog branitelja majka još uvijek živa, onda ne može ostvariti ovu prednost pod brojem jedan?
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 06:49   #11
Quote:
dejjja kaže: Pogledaj post
Imam neke nejasnoće vezane uz prava prednosti za zapošljavanje...

Dakle, piše slijedeće:

Navedeni Zakon obvezuje državna tijela da prilikom zapošljavanja službenika i namještenika daju prednost nezaposlenom ukoliko ispunjava tražene uvjete iz natječaja, odnosno oglasa i to sljedećim redoslijedom:
1. djetetu smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez obaju roditelja,
2. HRVI iz Domovinskog rata,
3. članu obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
4. dragovoljcu iz Domovinskog rata,
5. hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata.

Znači li to ako je djetetu smrtno stradalog hrvatskog branitelja majka još uvijek živa, onda ne može ostvariti ovu prednost pod brojem jedan?
ovo gore je redoslijed kojim osobe sa nekim od navedenih statusa ostvaruju prednost pri zapošljavanju, ukoliko bi na natječaju bile dvije i više osoba koje imaju neki od ovih statusa ( i ispunjavaju ostale kriterije),
pa tako hrvi (2.) ima prednost pred djetetom poginulog branitelja koji ima jednog roditelja (kategorija 3.),a on nad dragovoljcima (4.) i braniteljima (5.)
a sve kategorije imaju prednost nad "civilima" - osobama koje nisu ni jedna od navedenih kategorija
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 11:08   #12
Mene zanima ima li pravo na status djeteta poginulog branitelja osoba koja je u trenutku očeve pogibije imala 30 godina i bila u bračnoj zajednici i zaposlena. Otac je poginuo prije par godina (branitelj koji se ubio). Ta osoba mi tvrdi da ona ima potvrdu (ali ju ne pokazuje), odnosno prednost pri zapošljavanju, a ja ne znam kako provjeriti govori li istinu.
Netko drugi mi tvrdi da ta osoba nema status djeteta poginulog branitelja, već samo status člana obitelji poginule civilne žrtve rata, a s tom potvrdom se ne ostvaruje prednost, zar ne?
akkko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 21:08   #13
Koliko sam ja shvatila, ne možeš imati status djeteta poginulog branitelja ako ti je otac poginuo npr. u prometnoj nesreći prošle godine, nego ako je poginuo za vrijeme rata.


Nastavno na prethodne postove.... Znate li što se događa ako se na natječaj jave dvije osobe koji imaju isti braniteljski status?

Npr. natječaj u školi i jave se dva kandidata sa statusom djeteta poginulog branitelja. S obzirom na to da prema redoslijedu obojica imaju jednaka prava kako se odlučuje koji od te dvojice će se zaposliti?

Ili se natječaj poništava? Ali to opet nema smisla jer se pri ponovnom objavljivanu natječaja opet obojica mogu javiti i tako u nedogled.
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:29   #14
Quote:
bananarama kaže: Pogledaj post
I ja sam dijete poginulog branitelja i već tri godine me odbijaju, jer nemam veze. Tako da smo u istoj
gabuli. A ima nas više.... Tako da me ljudi kao ti ra..... do kraja. Nije sve crno-bijeeloo
zašto sse ne žališ? postoje nadležne državne institucije koje su tu da rade svoj posao. ministarstvo branitelja i slično...

a onoj forumašici 0811 plus ime: ne razumijem što ti znači kad kažeš "svaka čast onima koji su svojim radom i zalaganjem zaslužili radno mjesto na kojem rade/na koje se javljaju" - u tom stilu nešto ?!?!??!?!? pa ne bi se nitko ni javljao na radno mjesto za koje zna da ne ispunjava uvjete jer zna da tamo posao ne bi niti dobio! Javlja se tamo gdje zna da ispunjava uvjete koji se traže u natječaju...

a diplomu nije dobio radi svog statusa nego svog vlastitog RADA I TRUDA.... diploma NIKOME ne pada s neba i profesori te na ispitu ne pitaju za nikakav status već ti gledaju isključivo i jedino ZNANJE jako puno znanja

a to što imaju prednost pri upisu na fakultete/srednje škole UZ UVJET (dakle, opet postoje neka ograničenja) da pređu prag, tj.polože barem 50% prijemnog i sl. - pa valjda su toliko zaslužili.
Dakle, upis na fakultetee i škole nije bezuvjetan i nisu se kroz ništa "provukli".
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 15:37   #15
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Na žalost iz utrke će te češće izbaciti neko s preporukom/vezom nego dijete poginulog branitelja ili osoba s invaliditetom.
Svaka čast na ovome!

Interesantno kako su svima trn u oku djeca branitelja i smeta ih njihova prednost, a to što se dogodi da se na jednom radnom mjestu javi cca 200 kandidata i prime onoga tko dade plavu kovertu ili tko ima neku vezu/poznanstvo- to je valjda normalno, ili što??

Meni se sere kad sjednem s nekim na kavu i onda ako se radi o osobi koja traži posao (a znam jednu takvu) -prva joj je tema ta gdje bi mogla naći vezu i preko koga dobit posao u -državnoj službi!

Da se takva zaposli a ostali ispuše, to bi ostalo na tome "nisam primljen" i idemo dalje....ali kad je primljen branitelj/dijete branitelja, e to je već problem. Taj se nije zaposlio jer ga je dijete branitelja diskvalificiralo. Sramite se uopće takvo što i pomislit!!!

Daj fuck off više! To je pravo zajamčeno zakonom već dugi niz godina i to niti jedna vlada ne može promijeniti. A dat će Bog da branitelji budu i još zaštićeniji jer se ovi što prosvjeduju sad u Savskoj bore da njihova prava budu ne samo zakonom nego i Ustavom zajamčena!

Inače, prednost znači "prvi među jednakima", dakle - ako se na natječaj javi dijete branitelja/branitelj, to znači da on da bi ostvario to svoje pravo prvenstva u praksi - mora ispunjavati UVJETE KOJI SU NAVEDENI U NATJEČAJU. Ništa više, kakva testiranja i odbijanja jer se nije imalo bodova kao i prvi na listi.
Ljudi nedajte se, to se ne može dogoditi. Ako se dogodi - tužba i protiv te pravne osobe i protiv odgovorne osobe za zapošljavanje u toj pravnoj osobi :kazna koju može platiti pravna osoba iznosi čak i do nekoliko desetaka tisuća kuna, tako da nedajte se zajebavat!
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 15:41   #16
Quote:
bananarama kaže: Pogledaj post
I ja sam dijete poginulog branitelja i već tri godine me odbijaju, jer nemam veze. Tako da smo u istoj
gabuli. A ima nas više.... Tako da me ljudi kao ti ra..... do kraja. Nije sve crno-bijeeloo
tuži ih, ja se ne bih tako lako s tim mirila. Budu ti isplatili naknadu koja bi ti taman pokrila plaće koje nisi dobila a trebala si dobit te 3 godine. Raspitaj se malo detaljnije o svom pravu i načinu njegova ostvarivanja. Djeluješ mi prilično inertno. Rukama i nogama se borit za ono što ti pripada i ne odustajat!!!! Ni pod koju cijenu! Zakon je apsolutno na tvojoj strani! I vrlo je jasan po tom pitanju.


A ovo ti je najbolji dokaz da se prednost itekako provodi. Moraju, boje se kazni koje su prilično visoke.
" Ovdje nas više izbace iz utrke djeca branitelja i branitelji. Evo prije nekoliko trenutaka sam opet saznala da sam izbačena iz utrke"
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 07:21   #17
Samo mišljenje! Što mislite na primjer da dijete samohranog roditelja koje je primljeno na ugovor na 60 dana i obavlja posao besprijekorno, nakon 60 dana rada dobije otkaz jer se prima dijete invalid? Žao mi je invalida ali što je s djecom samohranih roditelja koji žive od jedne plaće?
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 10:30   #18
Quote:
MMK kaže: Pogledaj post
Samo mišljenje! Što mislite na primjer da dijete samohranog roditelja koje je primljeno na ugovor na 60 dana i obavlja posao besprijekorno, nakon 60 dana rada dobije otkaz jer se prima dijete invalid? Žao mi je invalida ali što je s djecom samohranih roditelja koji žive od jedne plaće?
Ništa.
Naša djeca ne spadaju niti u jednu kategoriju koja ima prednost.

Prvi su navedeni u članku 35. Zakona o hrvatskim braniteljima,
nakon toga idu redom (i to zbog mjera poticaja koje poslodavac ostvaruje na osnovu zapošljavanja takve osobe) - osobe s invaliditetom http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/...sijecnja-2015/ - tu ne bih rekla da imaju neku zakonsku prednost, već je poslodavac prisiljen poštivati zakon koji ga obvezuje na zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Nakon toga, u trenutku nadahnutosti, resorni ministar objavljuje Mjere za poticanje zapošljavanja koje će svaki poslodavac iskoristiti najbolje što može: http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10023 ali u natječaju mora biti navedeno koju od njih poslodavac želi koristiti putem zaposlene osobe.
Ozbiljno razmišljam da se priključim romskoj zajednici ili bar gay populaciji - ako ništa drugo barem ću imati osnove za tužbu kad me opet eliminaraju zbog nečijeg "prava prednosti"
__________________
I ja bih neku nagradu!
balalayka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 16:56   #19
BALALAYKA - Bravo! I ja sam toga mišljenja. Do kada će ta "ostala" djeca biti bez posla. I onda svi pred izbore obećavaju kako mladi neće morati napuštati Hrvatsku zbog posla! Ne znam na koje se to mlade u konačnici odnosi. Valjda na one koji imaju prednost pri zapošljavanju! Ali ne samo pri zapošljavanju, negu i pri upisu u srednje škole, na fakultete,a naša jadna djeca čekaju što će za njih ostati nakon svih onih koji imaju prednost!
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 22:09   #20
Tebe zabrinjavaju mladi s prednošću pri zapošljavanju?
Meni je puno veći problem što je jedna baba od 60 godina, bivša propala pevaljka, Luketićka, dobila posao u Agenciji koja bi trebala sisati lovu iz europskih fondova za ruralni razvoj, prije svih mladih ljudi s diplomama, njih 60-ak.

To što baba u najboljem slučaju samo natuca engleski je malo bitno, više bitno je da je kao hdz-ov kadar imala status branitelj u neborbenom sektoru.
Ne znaš je l bi se smijao ili plakao
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:46.