Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2012., 18:50   #21
pranje oholosti...da li se događaju čuda...?

Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
A preduvjet je da abdest umanjuje oholost i gordost... .
Kao što "grijeh ne ulazi na usta nego iz usta" tako i pranje lica ne odnosi oholost...čak štoviše; sa takvom idejom oholost fino uživa i čeka nova eksponiranja...
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 18:55   #22
Quote:
Anonimni xy kaže: Pogledaj post
Kao što "grijeh ne ulazi na usta nego iz usta" tako i pranje lica ne odnosi oholost...čak štoviše; sa takvom idejom oholost fino uživa i čeka nova eksponiranja...
Grijeha ima svugdje i ostavlja mnoge tragove, nekad je voda potrebni dodatak da ih se opere... Abdest nije samo pranje lica, abdest je priprema za put, priprema za stajanje pred Uzvisenim, pred Stvarateljem, abdest je smirenje... Kako rekoh, jedan abdest, pravi abdest, cuda bi cinio...

A grijeh ulazi na usta, nekad i dahom kojeg udahnemo...
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 18:58   #23
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Ja tvrdim da je Islam kojeg je Isus propovjedao u ono doba u Judeji razapet zajedno s njime i osuđen kao takav.I da nije te žrtve ne bi blo Islama u budućnosti koji će spasiti ljude.
ti tvrdiš da je Isus propovijedao Islam?
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 19:01   #24
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
ti tvrdiš da je Isus propovijedao Islam?
Zašto malim slovom na početku rečenice?Je li to što misliš da je Islam malen a tvoja vjera veća?
SalahHudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 19:02   #25
pranje od grijeha, velova i iluzija...

Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Grijeha ima svugdje i ostavlja mnoge tragove, nekad je voda potrebni dodatak da ih se opere... Abdest nije samo pranje lica, abdest je priprema za put, priprema za stajanje pred Uzvisenim, pred Stvarateljem, abdest je smirenje... Kako rekoh, jedan abdest, pravi abdest, cuda bi cinio...

A grijeh ulazi na usta, nekad i dahom kojeg udahnemo...
krštenje...abdest.....?
djeluje slično........
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 19:04   #26
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Zašto malim slovom na početku rečenice?Je li to što misliš da je Islam malen a tvoja vjera veća?
ne imputiraj meni, ono što možda ti misliš i ovdje pišeš.
ti ne možeš znati što ja mislim.
pišem malim slovom jer mi se tako piše.

Zadnje uređivanje naftali : 27.12.2012. at 19:07. Reason: projekcija vlastitih misli u drugoga.to kod mene ne pali.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 19:21   #27
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Ja tvrdim da je Islam kojeg je Isus propovjedao u ono doba u Judeji razapet zajedno s njime i osuđen kao takav.I da nije te žrtve ne bi blo Islama u budućnosti koji će spasiti ljude.
Islam je izum koji je ciljano smisljen da ujedini, po uzoru na način na koji je kršćanstvo samo iskorišteno da bi ujedinjavalo. (shady: Nacizam je bio takodjer jedan genijalan izum tog tipa. -exo ti za potpis )
ein reich, ein volk, ein fuhrer...od arapa stvorit jedan narod, jedno carstvo, sa jednim neprikosnovenim vodjom.
Islam je naravno puno veći od nacizma, komunizma i drugih ideologija koje na vrhu imaju cezara jer osim drzavnog sustava nudi i onaj duhovni. Čovjeka fizički mozes zatvorit u sustave, al ako mu zatvoriš i srce u sustav onda imas roba koji je sretan sto je rob. To ti je religijska inačica štokholmskog sindroma.


Isus i Islam nemaju veze jedno s drugim u smislu recimo kao sto vezu imaju zidovstvo i kršćanstvo. Veza im je više kao i šekspirov ''Romeo i Julija'' i film ''Romeo mora umrijeti''.
To ovako izrečeno narodnim jezikom narafski
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 19:21   #28
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Kako razumješ kad i sam kažeš da nisam suštinu pojasnio?
Nisam se dobro izrazio. Ja razumijem što ti želiš reći, no tvoji dokazi su neshvatljivi i nedosljedni. Točnije, daj dokaz da je islam uzvišeniji od kršćanstva.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 19:56   #29
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Grijeha ima svugdje i ostavlja mnoge tragove, nekad je voda potrebni dodatak da ih se opere... Abdest nije samo pranje lica, abdest je priprema za put, priprema za stajanje pred Uzvisenim, pred Stvarateljem, abdest je smirenje... Kako rekoh, jedan abdest, pravi abdest, cuda bi cinio...

A grijeh ulazi na usta, nekad i dahom kojeg udahnemo...
Abdest ja to razumjem kao simbolično pranje lica da čistim licem izričemo molitvu Bogu? Ali naše srce je naše "lice"koje Bog gleda važnije je da ono bude čisto.Grjeh se vodom nemože oprati "inače bi svi bili bez grjeha jer svako jutro se umivamo".
Perunika 70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 21:08   #30
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nisam se dobro izrazio. Ja razumijem što ti želiš reći, no tvoji dokazi su neshvatljivi i nedosljedni. Točnije, daj dokaz da je islam uzvišeniji od kršćanstva.
Pa rekao sam ti,u Kuranu je ostavljeno mjesta za razmišljanja dok Kršćanstvo mačem reže misao iako kažete da Islam je mač na razmišljanje.
Ja upravo dokazujem da je Kuran i Islam uzvišeniji po pitanju slobode interpretacije i sama tema Isa i razapinjanje ostavlja mjesta mnogim velovima unutar koji je i misterijsko riješenje pitanja...
SalahHudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 21:26   #31
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Pa rekao sam ti,u Kuranu je ostavljeno mjesta za razmišljanja dok Kršćanstvo mačem reže misao iako kažete da Islam je mač na razmišljanje.
Ja upravo dokazujem da je Kuran i Islam uzvišeniji po pitanju slobode interpretacije i sama tema Isa i razapinjanje ostavlja mjesta mnogim velovima unutar koji je i misterijsko riješenje pitanja...
ja nisam sigurna u to što tvrdiš.....
Čitajući Uvod u islam, vrlo sam pažljivo pročitala problematiku objave Božje riječi u Kuranu....tu se govori o direktnoj Božjoj riječi...zato se strogo vodi računa o točnosti i cjelovitosti Kuranskih ajeta..uče se napamet...

Kršćansko poimanje Objave je ipak, za nijansu, drugačije...radi se o inspiraciji (nadahnuću) Duhom Svetim, a u pitanju je inspiracija točno određene osobe ili skupine osoba koje zapisuju Riječ Božju....ne kao automati, već kao osobe koje koriste ljudski jezik u koji se Bog utjelovljuje.....
Pa i onda kada zapisuju, sve ono i samo ono što Bog hoće, jezik uvijek ostaje znak Boga...

Stoga, zaključak o slobodi interpretacije Kurana i Biblije, je pomalo ishitren...naravno, prema mome mišljenju...

Ja čak neću tvrditi suprotno, ali samo opominjem, na oprez......

Doslovnost u shvaćanju tekstova ( a riječ je znak!), je opasan i klizav teren....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 21:33   #32
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
ja nisam sigurna u to što tvrdiš.....
Čitajući Uvod u islam, vrlo sam pažljivo pročitala problematiku objave Božje riječi u Kuranu....tu se govori o direktnoj Božjoj riječi...zato se strogo vodi računa o točnosti i cjelovitosti Kuranskih ajeta..uče se napamet...

Kršćansko poimanje Objave je ipak, za nijansu, drugačije...radi se o inspiraciji (nadahnuću) Duhom Svetim, a u pitanju je inspiracija točno određene osobe ili skupine osoba koje zapisuju Riječ Božju....ne kao automati, već kao osobe koje koriste ljudski jezik u koji se Bog utjelovljuje.....
Pa i onda kada zapisuju, sve ono i samo ono što Bog hoće, jezik uvijek ostaje znak Boga...

Stoga, zaključak o slobodi interpretacije Kurana i Biblije, je pomalo ishitren...naravno, prema mome mišljenju...

Ja čak neću tvrditi suprotno, ali samo opominjem, na oprez......

Doslovnost u shvaćanju tekstova ( a riječ je znak!), je opasan i klizav teren....
Nije Islam Shady,Musa,Sabur i još par ovde uniformiranih razmišljanja nego Islam ima i tradiciju koja je vezana i za mnoge discipline kao što su matematika,fizika,astronomija,astrologija...Islam je izvor mnoštva kao i što potenacijal je u potencijalu beskonačan.Brojati velove Islama je popu brojanja Torinih tumačenja koja su bezbrojna.Što čovjek više se razvija vidi velove jasnije koji se skidaju s očiju poput ljuske...
SalahHudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 21:44   #33
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Nije Islam Shady,Musa,Sabur i još par ovde uniformiranih razmišljanja nego Islam ima i tradiciju koja je vezana i za mnoge discipline kao što su matematika,fizika,astronomija,astrologija...Islam je izvor mnoštva kao i što potenacijal je u potencijalu beskonačan.Brojati velove Islama je popu brojanja Torinih tumačenja koja su bezbrojna.Što čovjek više se razvija vidi velove jasnije koji se skidaju s očiju poput ljuske...
nema potrebe miješati i navoditi poimenice neke forumaše, ja samo ostavljam područje šire otvorenim.....

nije dobro tako velike vrijednosne zaključke o odr.religijama, postavljati tako lako...

pomalo...ima vremena....
nijedna ljudska riječ (riječ napisana ljudskim jezikom) ne može izreći tajnu Boga.....niti u islamu...niti u kršćanstvu....ma ni u drugim pismima...

Tako da je moje mišljenje, da nijedna teologija ne manjka interpretacijama.....
Po tome su svi poprilično bogati.......

Zašto? Jer nam je Bog dao razum..po kojemu smo mu slični.......da promišljamo......
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 21:44   #34
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Pa rekao sam ti,u Kuranu je ostavljeno mjesta za razmišljanja dok Kršćanstvo mačem reže misao iako kažete da Islam je mač na razmišljanje.
Ja upravo dokazujem da je Kuran i Islam uzvišeniji po pitanju slobode interpretacije i sama tema Isa i razapinjanje ostavlja mjesta mnogim velovima unutar koji je i misterijsko riješenje pitanja...
To ne možeš dokazati nikako, jer islam sam po sebi ne dozvoljava čak ni pokušaj drugačije interpretacije. Drugačije razmišljanje u dogmatskom smislu u islamu se tretira kao "širk", bogohuljenje. Osim toga, svima nam je dobro poznata odluka islama da svako onaj tko želi preći iz islama na nekud rugu vjeru ima biti ubijen od strane drugih pristalica islama. Mislim da to dovoljno pokazuje je li islam religija koja dozvoljava različite interpretacije ili nije.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 21:49   #35
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
To ne možeš dokazati nikako, jer islam sam po sebi ne dozvoljava čak ni pokušaj drugačije interpretacije. Drugačije razmišljanje u dogmatskom smislu u islamu se tretira kao "širk", bogohuljenje. Osim toga, svima nam je dobro poznata odluka islama da svako onaj tko želi preći iz islama na nekud rugu vjeru ima biti ubijen od strane drugih pristalica islama. Mislim da to dovoljno pokazuje je li islam religija koja dozvoljava različite interpretacije ili nije.
Očito malo toga znadete o Islamu,verovatno od par forumaša ste čuli te stvari.
Istina ima i tih stvari,to ne treba negirati no Islam je more kapljica koji čine cjelinu.
SUfizam je recimo mnogo viši nivo i ne bavi se kidanjem glava tko neće da bude više Sufi....
SalahHudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 21:58   #36
Način i figure iznošenja Riječi Božje, koje onda i otvaraju put bogatstvu interpretacija, jesu jedini način da svi "krvnički" svetopisamski tekstovi prežive i realiziraju se u novu preobražujuću istinu i ljubav..........shvaćajući nama potrebnu, postepenu objavu Apsolutne Istine u određenom povijesnom kontekstu.

Ako uzimamo svaku Riječ kao konačnu i apsolutnu, doslovnu i vrhovnu, oduzimamo joj "razvojni put" do vrhunca Istine.........
Mi smo na putu.Tako je i sa riječima te njihovim značenjima...
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 22:46   #37
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
krštenje...abdest.....?
djeluje slično........
Evo da se umjesam, ako ne smeta.
Slicnost krstenja je po mom misljenju u gusulu.
Gusul je ritualno pranje cijelog tijela.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 22:53   #38
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
ja nisam sigurna u to što tvrdiš.....
Čitajući Uvod u islam, vrlo sam pažljivo pročitala problematiku objave Božje riječi u Kuranu....tu se govori o direktnoj Božjoj riječi...zato se strogo vodi računa o točnosti i cjelovitosti Kuranskih ajeta..uče se napamet...

Kršćansko poimanje Objave je ipak, za nijansu, drugačije...radi se o inspiraciji (nadahnuću) Duhom Svetim, a u pitanju je inspiracija točno određene osobe ili skupine osoba koje zapisuju Riječ Božju....ne kao automati, već kao osobe koje koriste ljudski jezik u koji se Bog utjelovljuje.....
Pa i onda kada zapisuju, sve ono i samo ono što Bog hoće, jezik uvijek ostaje znak Boga...

Stoga, zaključak o slobodi interpretacije Kurana i Biblije, je pomalo ishitren...naravno, prema mome mišljenju...

Ja čak neću tvrditi suprotno, ali samo opominjem, na oprez......

Doslovnost u shvaćanju tekstova ( a riječ je znak!), je opasan i klizav teren....
Postoji vise aspekata Kur'ana.
Kur'an koji je pisan i sabran u zbirku naziva se Mušaf.
No Kur'an je sireg znacenja od samog Mušafa.
Ako cemo precizno, postoje dvije 'knjige',jedna je u nama(govorna dusa) druga je spolja. Spoljnja knjiga 'ustimava' putnika da pravilno iscita svoju 'knjigu', knjigu za koju ce jedino biti pitan covjek kada se budu ispitivale savjesti.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 23:30   #39
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
...
SUfizam je recimo mnogo viši nivo i ne bavi se kidanjem glava tko neće da bude više Sufi....
samo prijeti dtzehennemom ko ne da prisegu sejhu

Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
...
Kur'an koji je pisan i sabran u zbirku naziva se Mušaf.
No Kur'an je sireg znacenja od samog Mušafa.
...
nije mušaf vec mushaf مصحف

__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 23:49   #40
Quote:
musa kaže: Pogledaj post


samo prijeti dtzehennemom ko ne da prisegu sejhu

eh, sad po njima ispade da bi musa izgorio da nije hidru dao prisegu da ce sutjeti i slusati. gluposti
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.