Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2012., 01:02   #61
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
A s visina mu zamirišu pečene lokarde iz obližnjih koliba pa ga zamamni miris oživi .
narod posti i viruje u nj. Ka šta bi reka Anonimni, eno ga opet baniralo, u tome je kvaka.....

Zadnje uređivanje naftali : 29.12.2012. at 01:04. Reason: ne razumin ja tvoje uredbe na dnu posta....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 01:47   #62
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
a proždiranje svoga sina je samo metafora za povratak Sina k Ocu i to u vremenu, dok je u vječnosti, njihov BITAK jedan.
Predstava za ljude je završena, na tanjuru su ostale kosti oko kojih vukovi oblijeću.......

umjetnički rečeno......
Tacno bitak je Jedan ne djeljiv, ono sto mi nalazimo zamjerkom jeste da iskljucivo Isusom(ili bilo kojim covjekom, Poslanikom, andjelom itd) 'pokrivate' bitak.
Tacno je da je Isus za one kojima je poslan istina i put u to nema sumnje, jer se samo vodstvom (slusajuci ga, bivajuci mu pokornim)Poslanika moze stici do Boga, ali takodje je to moguce slijedjenjem bilo kojeg drugog Bozijeg Poslanika.
Ne zamjeri na malom uletu.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 06:52   #63
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
a kad Isus kaže: „Ja sam kruh života. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovog kruha živjet će uvijeke“ ili "Uzmite i jedite od ovoga svi, ovo je moje tijelo.." , je li to islam? "Tko vidi mene, vidi i Oca"...
Kruh života je upravo objasnio brat Bostan. Iistina je da samo od Oca nebeskog izlazi život živih stvorenja pa i ljudi - Adamov život, Jobov, Abrahamov, Isusov, Muhammedov.. svih ljudi! Pa i Isus je vršio volju Tvorca, a ne svoju - tako da je jasno tko je Istinski Život. I vi ste nekome kruh života; prije svih onima koje osobno poznajete, kojima ste s Božijom pomoći nešto pomogli u životu i učinili da se vrate Ocu nebeskom. I vi ste njima put, Istina i život u svemu što su vas poslušali a dobro je.

Kao što moramo jesti da bismo ostali u životu, tako moramo jesti duhovni kruh kojeg nam otac nebeski šalje po svojim slugama, vjerovjesnicima. Isus dakle jeste kruh života, poslan od Života samog, - onima koji hrane dušu njime kako bi stigli Tvorcu. Nekima je to Muhammed. Obojica su poslani od Istog Boga i objavljivali su ono što čuju a nisu govorili po hiru svome (od sebe) već kako im je stavljeno u zadaću. Islam jeste da znate ovo što sam upravo pokušao objasniti. A ako Isusa smatrate božanstvom, onda to više nije islam nego suprotnost vjeri.

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
ima li veze Isus sa kurbanom?
Sestro naftali, u ovom pitanju je bit. Pokažite iskrenu milost u svom srcu (znam da to možete) a ja ću pokušati objasniti vam zašto Isus nije kurban. Duše razgovaraju, ali ako druga strana ne reagira (kao kada mašemo slijepcu a on na to ne reagira) onda vam moje riječi neće koristiti. Međutim, ako samo razmislite (bez slijepog slijeđenja - samo ako razmislite!) koristit će akoBogda i vama, a možda i meni. Dakle, evo vam odgovor što se tiče kurbana, a vi samo o tome razmislite bez obaveze.

Kurban (žrtvu) prinosili su griješnici u nadi da će im tako neki grijesi biti očišćeni. A Milostivi je čist od nedostataka, griješenja i nepravičnosti, pa ne može On biti taj koji će prinositi žrtvu (Svog sina) jer se žrtva prinosi Bogu. A Bog nema nekog višeg "boga" kome bi prinio žrtvu (Svog sina). Ovo jasno pokazuje da ne stoji Ivan 3:16 jer ne daje odgovor na pitanje KOME je Isus žrtvovan. Osim toga, sam taj koncept (Iv 3:16) je besmislen po svojem ustrojstvu, jednako kao kada bi netko rekao: "Bog ima ćerku koja sjedi pored Njega na nebu, i On je dao da ju siluje legija rimskih vojnika kako bi se spasile ostale žene". Iako možda to tako ne ne izgleda, ali ova usporedba je veoma adekvatna. Na drugačijem primjeru se jasno vidi pa pokušajte razmisliti da li biste vidjeli išta smisleno u ovakvoj mogućnosti? Nadam se da ne. Vjerujte da isto tako muslimani uočavaju besmislenost u takvom konceptu crkve (Iv 3:16). Poslušajte sada lijepu riječ Kur'ana, kada je u pitanju krv i meso kurbana:
Do Boga neće doprijeti meso kurbana i krv njihova.
Ali će Mu stići iskreno učinjena dobra djela vaša. (Kur'an, poglavlje "Hadždž" 37)
Po finalnoj verziji islama koja je zapečaćena sa Muhammedom, oni koji imaju žrtvuju od sebe da bi nahranili ovisne. Tek sa dolaskom zadnjeg vjerovjesnika, koncept žrtve je dobio svoj puni i trajni smisao. Inače, ovo je jedna od stvari koje Muhammeda čine posebnim u odnosu na prijašnje poslanike. Naime, ima nekih stvari koje je samo on, kao pečat vjerovjesnika, jedini objavio a jedna od tih stvari je živi opis raja (u Bibliji kao što i samo znate nema tog opisa). Raniji poslanici jesu o raju govorili ljudima ali amo ovlaš. Dok je Muhammed to upotpunio. A također je tek Muhammed donio ljudima puni smisao kurbana.

Inače mislim da ima puno važnijih pitanja o tome što je islam koji je vezan za Isusa, od ovih koje ste postavili. Mogu vam navesti neka ako želite, gdje možete vidjeti bit vjere koja se kontinuirano proteže od Adama do Muhammeda, a gdje je svakako uvršćen i Isus kao Riječ Božija i Duh od Njega, i kao očito znamenje ljudima. Pozdrav

Zadnje uređivanje Shady : 29.12.2012. at 06:59.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 07:11   #64
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
to sam puno puta učinila, iako je potpuni nonsens bilo koju religiju nazvati zabludom i neispravnom..jer su to nedokazive stvari. Radi se o vjeri, a ne o pokusu u laboratoriju.

Osim toga, zbog čega nam je Bog dao razum? Da bude na godišnjem odmoru?
Ovo što ste rekli je veoma interesantno. A mi vas upravo cijelo vrijeme na razmišljanje i pozivamo.

Razlika između vjere i znanja (islama) jeste u tome što se nešto ne može umom shvatiti pa se onda vjeruje. Često mi kršćani kažu: "to i to je nepojmljivo (npr. trojstvo) ali mi to vjerujemo iako ne shvaćamo, jer ako sve shvaćamo onda to nebi bila vjera". Međutim, u islamu postoji dokaz pa je riječ o znanju a ne samo o vjeri bez dokaza. Islam ima jasni dokaz bilo da se radi o postojanju Boga ili o budućem proživljenju iz mrtvih. Znači, ipak se radi o dokazivim stvarima.

Zato je Muhammed s.a. rekao da učeni musliman kod Boga ima deredžu (status) Židovskih proroka.
I upravo zbog ovoga neki od muslimana imaju izun (dopust) da vas pozivaju u islam. A odazivaju se iskreni.

U ovome je bitna razlika: Bog nadahnjuje vjerovjesnika stavljajući Svjetlo u srce. Sa proročkog srca to nadahnće ide u njegov um, pa onda on govori ljudima. A kod drugih ljudi je to obrnuto: oni slušaju vjerovjesnika i najprije umom poimaju ono šta od njega čuju. Nekima od njih siđe iz uma na srce i oni su vjernici, a nekima ne siđe i oni postaju licemjeri u vjeri. Pozdrav

Zadnje uređivanje Shady : 29.12.2012. at 07:21.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 10:52   #65
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
daj dokaz da je islam uzvišeniji od kršćanstva.
Rade, ja vam mogu dati jasne dokaze za to. Ali, koliko ste vi doista unutar sebe spremni da čujete ono što bih vam rekao? Ako dobijete dokaz i ako vam srce unutra posvjedoči, hoće li i vaša usta posvjedočiti ono šta svjedoči vaše srce? Da li ćete promijeniti svoj stav i priznati islam, ako dobijete dokaz i osvjedočite se?
Dokaze sam zatražio ne zato što osjećam potrebu da nešto mjenjam u svome vjerskom uvjerenju, već radi diskusije. No, dakako da ću promjeniti svoj stav ukoliko dobijem dokaz i osvjedočim se.
Evo Rade brate, odgovor ste dobili u posebnoj temi, otvorih je zbog vas: Prednost islama nad kršćanstvom.
Volio ih da odgovore pročita i sestra naftali, ako postoji volja, kao i svi drugi iskreni kršćani. Pozdrav
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 10:57   #66
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Evo Rade brate, odgovor ste dobili u posebnoj temi, otvorih je zbog vas: Prednost islama nad kršćanstvom.
Volio ih da odgovore pročita i sestra naftali, ako postoji volja, kao i svi drugi iskreni kršćani. Pozdrav
...
Dragi Shady, dirljiv je tvoj entuzijazam u reklamiranju svoje religije, ali, vjerojatno ti je poznato, za kršćane je Muhamed lažni prorok, pa bi ti iskreni kršćanin trebao to i reći, ali, kako su oni većinom neupućeni u vlastitu religiju, eto, ja kao ateist te podsjećam na tu činjenicu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 11:16   #67
Arrow

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
to sam puno puta učinila, iako je potpuni nonsens bilo koju religiju nazvati zabludom i neispravnom..jer su to nedokazive stvari. Radi se o vjeri, a ne o pokusu u laboratoriju.
...
pa i nije bas toliki nonsens jer i vjera ima svoje dokaze koji nisu bas matematicki i laboratorijski, ali ipak imaju svoju snagu i postavku

Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Jasno je da smije.
imas li to necim potkrijepiti? vjera i sumnja ne mogu zajedno, pa makar sumnja bila i teoretska. osim toga, vjera u Boga nije sama sebi cilj vec da ista motivise covjeka da sto vise cini dobra djela. svako unosenje sumnje u tu vjeru demotivise kapacitet dobrocinstva.
po tome sto si rekao ispade da krscani smiju u sve sumnjati (i cak je to pohvalno radi "kvalitetne rasprave, razgovora, nema razmene mišljenja, niti istinskog dijaloga")

licno mislim da za prihvatiti istinski jak protuargument nije nuzno da sumnjas u svoj. razlika je tolika da jednostavno sve "nesumnjive" barijere padaju.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 14:15   #68
Oko koje riječi se još vjernici ,sljedbenici Knjige trebaju okupiti osim da se nikome osim Bogu ne klanjaju,da nikoga Njemu ravnim ne smatraju i da jedni druge, pored Boga, bogovima ne držu ?.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 29.12.2012. at 14:17. Reason: paradoks Knjige
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 16:18   #69
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Oko koje riječi se još vjernici ,sljedbenici Knjige trebaju okupiti osim da se nikome osim Bogu ne klanjaju,da nikoga Njemu ravnim ne smatraju i da jedni druge, pored Boga, bogovima ne držu ?.
Sam ajet ti je odgovor...
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 17:06   #70
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Sam ajet ti je odgovor...
Sam ajet odbacuje mnogo toga iz Knjige oko čega se ne treba okupljati jer se ne možete dogovoriti iz jasnih razloga -"tebi tvoja vjera meni moja" ali svejedno se ipak okupljate oko onog u čemu se razilazite.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 29.12.2012. at 17:11. Reason: ljudi su čudna bića
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 17:09   #71
Točno je to što kaže brat Bostan.
Jer, ako bi se u ono troje (koje si naveo, brate biftek) našla zajednička riječ između kršćana i muslimana, a to je:
* da se nikome osim Bogu ne klanjamo,
* da nikoga Njemu ravnim ne smatramo
* i da jedni druge, pored Boga, bogovima ne drže
tada bi dogovori po svim drugim točkama postali neupitni i kao sunce bi se pokazala svijetlom istina da su kršćanstvo i islam u stvari jedna vjera; njen etapni kontinuitet koji ishodi od Tvorca. Naravno, ovaj dogovor ide sporo iako je Kur'an na to pozvao prije 14 stoljeća. Sporo ide jer bi kršćani morali mijenjati kod sebe same temelje crkvene ideologije:
* Ne bi se klanjali Isusu već samo Ocu nebeskom, koji je po Bibliji jedini pravi Bog
* Ne bi Isusa smatrali "ravnim" Bogu ni on sam to nije želio - Isus zemlja a Bog je transcedentan.
* Nebi Isusa nazivali božanstvom jer je samo jedan pravi Bog - Otac Nebeski.
Kršćani imaju dovoljan Biblijski razlog da se odazovu pozivu muslimana u ova gornja tri zahtjeva (uvjetovano rečeno na ovo su već odgovorili Jehovini svjedoci ma da ne u potpunosti, ali svakako djelomično da). Za Oca Nebeskog Biblija kaže: "Spoznati Tebe, jedinog pravog Boga". A spoznati onoga kojeg Bog šalje, Isusa, ne znači smatrati ga "bogom" nego baš to što se i kaže: smatrati ga poslanim od Boga. Dakle, poziv islama i dalje je otvoren sa kršćane:
Reci: “O sljedbenici Biblije, dođite da se okupimo oko jedne riječi koja je zajednička i nama i vama: da se nikome osim Bogu ne klanjamo, da nikoga ne smatramo Njemu ravnim, i da jedni druge, pored Boga, ne držimo bogovima!” Pa ako oni ne pristanu, vi recite: “Budite svjedoci da smo mi muslimani!” (K, 3:64)
Bit je u obom boldanom, jer kršćani na žalost ne vide da nam je to zajednička riječ pošto je crkva tu zajedničku riječ obezvrijedila propagirajući isusovo boštvo. Dok oni ne udovolje ovom nebeskom pozivu, mi ostajemo usamljeni u islamu. Donekle su nam bliski samo JS ma da ne sasvim jer i kod njih ima onog da je Isus sin od Boga koji sjedi do Boga desno, i tomu slično. Ali, opet makar ne nazivaju Isusa božanstvom, što je ipak veliki napredak u kretnji kršćana ka ovom pozivu.
...

Zadnje uređivanje Shady : 29.12.2012. at 17:20.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 17:20   #72
Pokretač teme samo je pogriješio što nije dodao još USKRSNULI MUHAMED ili utjelovljeni ISUS u MUHAMEDU kao PARAKLET.

Izvanredna tema.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 17:47   #73
Što ćemo sa žrtvom vina što se prinosi na otpuštenje grijeha,tu krv iz loze što se stoljećima pije?.To je ogavno i šejtansko djelo ?.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 29.12.2012. at 17:47. Reason: vinskih mi mušica tustih
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 18:09   #74
Quote:
musa kaže: Pogledaj post

imas li to necim potkrijepiti? vjera i sumnja ne mogu zajedno, pa makar sumnja bila i teoretska. osim toga, vjera u Boga nije sama sebi cilj vec da ista motivise covjeka da sto vise cini dobra djela. svako unosenje sumnje u tu vjeru demotivise kapacitet dobrocinstva.
po tome sto si rekao ispade da krscani smiju u sve sumnjati (i cak je to pohvalno radi "kvalitetne rasprave, razgovora, nema razmene mišljenja, niti istinskog dijaloga")

licno mislim da za prihvatiti istinski jak protuargument nije nuzno da sumnjas u svoj. razlika je tolika da jednostavno sve "nesumnjive" barijere padaju.
Nitko sumnju nije spominjao. Govorio sam o pravu i sposobnosti kršćana da razmišlja i da sebi dozvoli da približi način razmišljanja jednog, primjerice, muslimana. Za mene nije grijeh ako pokušam da razmišljam poput jednog muslimana i da razmišljam o teoretskoj mogućnosti da je Bog monada bez svojih emanacija. No, za vas muslimane je grijeh, širk, bogohula, da razmišljate čak i o mogućnosti da je Bog trojičan i da ima emanacije. To jasno svjedoči i Ku'ran.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 16:17   #75
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Za mene nije grijeh ako pokušam da razmišljam poput jednog muslimana i da razmišljam o teoretskoj mogućnosti da je Bog monada bez svojih emanacija. No, za vas muslimane je grijeh, širk, bogohula, da razmišljate čak i o mogućnosti da je Bog trojičan i da ima emanacije. To jasno svjedoči i Ku'ran.
ovako postavljeno, znači da muslimani o Bogu znaju više od jednog kršćanina,
i da im vjera suptilnija od tvoje a znanje višestruko bolje

valjda, kao kršćanin, znaš da se trojstvo Biblijom dokazati ne može, osim onim jednim citatom u NZ al taj citat je ubačen - nije dio originala svezaka

nadam se da znaš na koji citat mislim
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 17:37   #76
Arrow

Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nitko sumnju nije spominjao. Govorio sam o pravu i sposobnosti kršćana da razmišlja i da sebi dozvoli da približi način razmišljanja jednog, primjerice, muslimana. Za mene nije grijeh ako pokušam da razmišljam poput jednog muslimana i da razmišljam o teoretskoj mogućnosti da je Bog monada bez svojih emanacija. No, za vas muslimane je grijeh, širk, bogohula, da razmišljate čak i o mogućnosti da je Bog trojičan i da ima emanacije. To jasno svjedoči i Ku'ran.

razmisljanje o teoretskoj mogucnosti suprotnoj od uvjerenja je uglavnom nista drugo do sumnja u svoje uvjerenje. i u takvim slucajevima je to po islamu grijeh. ukoliko je razmisljanje bez sumnje u vlastito uvjerenje onda nije ni po islamu grijeh.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 20:21   #77
Quote:
musa kaže: Pogledaj post

razmisljanje o teoretskoj mogucnosti suprotnoj od uvjerenja je uglavnom nista drugo do sumnja u svoje uvjerenje. i u takvim slucajevima je to po islamu grijeh. ukoliko je razmisljanje bez sumnje u vlastito uvjerenje onda nije ni po islamu grijeh.
Sumnjati je grijeh?

Izvanredno,sviđa mi se.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 21:30   #78
@Kitim,
U biti, sumnja je blagoslovljena! Ali je neizvodljivo sumnjati u ono što već znaš i što si se osvjedočio. Na primjer, kod vjernika nema sumnje u postojanje Tvorca, zato što znaju da postoji. To je znanje i ubijeđenost iz osvjedočenja (jekin) a ne vjera. Sumnja nastaje onda kad nemamo dovolno znanja a netko nam nameće da još netko ima Tvorcu ravan. Onda je čovjek dužan da uči, jer je "Čitaj!" - prvi imperativ dat u posljednjoj Objavi! Zato što je Riječ ono što Bog šalje i preko Riječi ljudi i dolaze Njemu, a tko ne čita, niti ne može znati za Riječ onako kako treba. Zato je Kur'an i poslan - da izvuče čovjeka iz idolatrije.

Znači, moguće je sumnjati samo u ono što je nejasno! A u čistoj vjeri nema idolatrije. Kada se sumnja u ono što je nejasno (a netko nam to nameće sa strane) - eto baš tad je sumnja blagoslovljena i Milostivi tad pomaže onome koji sumnja!

Sumnje su inače sastavni dio čovjeka. Ljudski um je neuhvatljiv! Čovjek ga ne može ukrotiti pa reći: "O ovome neću razmišljati" jer um razmišlja neovisno o našim željama. Sumnja postaje grijeh kad teži ubjeđenju u nešto krivo. A za tri blagodati će se sigurno odgovarati: sluh, vid i razum. Sa ovim zadnjim svatko može shvatiti da je Bog Jedan, kako god mu davali ime.

Sumnja je blagoslovljena najviše onda kad čovjek vjeruje u nešto krivo pa krene sumnjati u to. Tad se Bog smiluje pa mu sa srca skine zastor i učini mu Istinu laganom. Milostivi ne ostavlja bez podrške nikoga tko nije ohol i tko pokuca.
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 22:13   #79
Quote:
musa kaže: Pogledaj post

razmisljanje o teoretskoj mogucnosti suprotnoj od uvjerenja je uglavnom nista drugo do sumnja u svoje uvjerenje. i u takvim slucajevima je to po islamu grijeh. ukoliko je razmisljanje bez sumnje u vlastito uvjerenje onda nije ni po islamu grijeh.
Ok, onda je istoi u kršćanstvu i u islamu i povlačim riječ.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 23:46   #80
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
ovako postavljeno, znači da muslimani o Bogu znaju više od jednog kršćanina, i da im vjera suptilnija od tvoje a znanje višestruko bolje. Valjda, kao kršćanin, znaš da se trojstvo Biblijom dokazati ne može, osim onim jednim citatom u NZ al taj citat je ubačen - nije dio originala svezaka. nadam se da znaš na koji citat mislim
I neki kršćani znaju jako mnogo. Za njih je rečeno da su oni nama najbliži i da nam nitko nije bliži od njih (Kur'an, 5:82) pa zato ne treba komplicirati vjeru. Bog je jedan svejedno da li kažemo li trojstvo ili petorstvo - sve drugo osim jednoća je put ka idolatriji, jer Otac Nebeski hoće nas samo za Sebe.

Kada je Isus (po Mateju) učio učenike o ljiljanima, rekao im je: "Pogledajte ove ljiljane, raskošniji su nego Solomon u svojim najljepšim haljinama" - a zatim jedno (nekima teško) saznanje i istina: - "pa ako se tako lijepi ljiljani jednom osuše i u peć bacaju, kako će tek onda sa vama biti, o malovjernici?!" Ovo jasno znači da je bit vjere u odanosti jednome - Ocu Nebeskom! Ma kako ga zvali. Jer čim Bogu nadjenemo Ime braneći drugima da ga drugačije zovu (iako isto misle o Njemu) - pokušali smo ga prisvojiti samo za sebe, kao da je On naše vlasništvo a ne mi Njegovo. A Bog mnoga lijepa imena ima i raznim se kulturama i društvima javljao pod raznim imenima. Učeni ovo znaju i ne sumnjaju.

Kao i ti ljiljani u polju.. mi smo danas mladi, puni snage, osjećamo se bezbrižnima... No, jednom ćemo biti osušeni i uvehli, kao što se i ti ljiljani osuše, i jedino će vječno da žive dobra djela koja čovjek ostavi iza sebe, ona nikada neće nastati. A najveće dobro djelo koje čovjek može uraditi sebi u korist je da kaže: La-illahe-ilallah (u prevodu: Nema drugih božanstava osim Boga)

Vidi bolan, kakav si!
Pogledaj se - od šta si?
U eflaku ti si. Prah!
La-ilahe-illallah.

Rijeke čudom protiču,
ptice zikrom cvrkuću,
sve šapuće "Ya Allah!"
La-ilahe-illallah.

Spusti pogled! Promisli!
Ne ljuti se, zemlja si!
Tvoj je život Božji dah
La-ilahe-illallah.

Nebo sjaji zvjezdama,
tvoje grudi esmama...
Ne ostavljaj zikrullah
La ilahe illallah.

Ti si kruna stvaranja
i čudo si rađanja..
Nek ti bude zadnji dah
La-ilahe-illallah.

Čuvaj dušu, ne prljaj,
za svaki se grijeh pokaj
Iz dna srca pusti: "Ah!"
La-ilahe-illallah.
Ova istina je navješćivana po svim poslanicima od Adama do Muhammeda: Nema drugog božanstva osim jednoga Boga. I jedini prav put je spoznati Njega, jedinog pravog Boga, i voljeti i poštivati sve one koje On šalje.

http://www.youtube.com/watch?v=zXwR0JGUCFI
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.