Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2016., 15:39   #121
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
Današnja karta Hrvatske s visokom stopom nezaposlenosti uglavnom korespondira s ustaškim uporištima u 2. svjetskom ratu, što istočnije i bliže Bosni i Hercegovini jača je ekonomska pa i društvena zaostalost. Nacionalizam i društvena zatvorenost emanira slabiji ekonomski razvoj.

http://www.libela.org/vijesti/5024-d...najvise-place/

au contraire mon ami.

Ustaše su imale uporišta u gradovima, a razne bande po šumama i vukojebinama. Mapa najzaostalijih područja se u dlaku preklapa sa područjima raznih "ustanaka" i u novije vrijeme SAO Krajina...
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 15:48   #122
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Eh po čemu je, recimo, Foča hrvatski teritorij, a ne srpski? Hoću reći da pozivanje na etničke granice nema nikakvog smisla jer se iste mijenjaju i zapravo nisu bitne u ratovanju.

Što se drugog tiče, moguće je da mobilizirana ekipa nije znala što se događa, ali prosječni seljo iz Bosne ili Like koji je otišao u ustaše je vrlo dobro znao i razumio u čemu sudjeluje. Pa cijeli je genocid nad Srbima bio ekonomski uvjetovan - pljačka u kojoj su seljaci zdušno surađivali.
Etničke granice nisu najmanje bitne
Govorim o tome da je Hrvatska 1102. Pactom Conventom definirala svoje granice u Hrvatsko-Ugarskoj, kasnije su se ta prava silom smanjivala, što ne znači da je ugovor nevazeći, ugovor vazi
Hrvatsko drzavno pravo u granicama Hrvatskog Kraljevstva postoji sve do raspada Austro-Ugarske 1918.
Na granicama Zvonimirove krune i nastaje Drzava SHS

Ako govorimo o divljim ustašama apsolutno, no ako govorimo o regularnim, oni su čak i suzbijali divlje
Mozda sam u krivu ali mislim da baš regularna vojska nije upala u selo i počela ubijati sve redom
Na Jasenovcu je stajala tabla 'Radni logor', moza krivo tumačim, ali mislim da prosječan ustaša nije znao za ubojstva koja se događaju
Dok je četnik svakako znao.
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 16:24   #123
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Ne kužim kakve sad ima jedno s drugim veze jer nigdje nisam spomenuo Jasenovac, ali ako želiš mogu ti nabacit neke pjesmice Baje Malog ili idk nekog drugog četnika u kojima pjevaju o milijunima zaklane čeljadi. Poslušaj tekst, valjda i njima sad vjerujemo.


Reče dominik i ostane živ. Mitomanija nije zdrava.
kratko pamtiš što sam pričaš. ne u školu bez šalabahtera! Tražio si llink o poginulima jer ne vjeruješ u "mitove". O Odžaku se nije smjelo pričati jer to je partizanska sramota bila. Pisati, još istinu, ode glava. O mojim navodima poginulih u ll svj. ratu u Yu i Jasenovcu, imaš pisane tragove, knjige, "izvješća komisija" pa vjeruj tko ti brani. MalogaBaju slušaj sam, kokarda i petokraka se tak i tak uvijek sljube.... dominik još živ, jašta bolan! tebi mitovi Gvozd, Kisig, Siget, Sisak, Sinj,.....pa bit će i Vukovar...smrt fašizmu!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 15:43   #124
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
Ustaše su imale uporišta u gradovima, a razne bande po šumama i vukojebinama. Mapa najzaostalijih područja se u dlaku preklapa sa područjima raznih "ustanaka" i u novije vrijeme SAO Krajina...
Neka od najjačih uporišta komunista su bili upravo gradovi. Tisuće Zagrepčana je otišlo u partizane, a deseci tisuća su sudjelovali u NOP-u. Slično (s manjim brojkama, naravno) je bilo i u Splitu, Šibeniku, Karlovcu itd. Sve strane u ratu su imale težište na selu, s tim da su ustaški garnizoni po gradovima bili prevelik zalogaj za partizane sve do negdje '43.

Quote:
Kiki114 kaže: Pogledaj post
Etničke granice nisu najmanje bitne
Govorim o tome da je Hrvatska 1102. Pactom Conventom definirala svoje granice u Hrvatsko-Ugarskoj, kasnije su se ta prava silom smanjivala, što ne znači da je ugovor nevazeći, ugovor vazi
Hrvatsko drzavno pravo u granicama Hrvatskog Kraljevstva postoji sve do raspada Austro-Ugarske 1918.
Na granicama Zvonimirove krune i nastaje Drzava SHS
Iskreno nikad nisam vidio neki dokaz da je Kraljevina imala granicu na Drini. Dio Bosne definitivno, ali baš do Drine ne.

Država SHS je uključivala Sloveniju, Istru i Vojvodinu, to nikad nije bilo pod Hrvatskom.

Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
kratko pamtiš što sam pričaš. ne u školu bez šalabahtera! Tražio si llink o poginulima jer ne vjeruješ u "mitove". O Odžaku se nije smjelo pričati jer to je partizanska sramota bila. Pisati, još istinu, ode glava. O mojim navodima poginulih u ll svj. ratu u Yu i Jasenovcu, imaš pisane tragove, knjige, "izvješća komisija" pa vjeruj tko ti brani. MalogaBaju slušaj sam, kokarda i petokraka se tak i tak uvijek sljube.... dominik još živ, jašta bolan! tebi mitovi Gvozd, Kisig, Siget, Sisak, Sinj,.....pa bit će i Vukovar...smrt fašizmu!
Shizofrenija je gadna stvar
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 16:14   #125
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
Današnja karta Hrvatske s visokom stopom nezaposlenosti uglavnom korespondira s ustaškim uporištima u 2. svjetskom ratu, što istočnije i bliže Bosni i Hercegovini jača je ekonomska pa i društvena zaostalost. Nacionalizam i društvena zatvorenost emanira slabiji ekonomski razvoj.

http://www.libela.org/vijesti/5024-d...najvise-place/
Hahahahahaha, partizani su upravo najjača uporišta imali u Kordunu, Baniji, Lici i Zagori. Zapravo jedina uporišta su imali tamo, ako govorimo o današnjim granicama Hrvatske, sve ostalo su ustaše držali skroz do samog kraja rata.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 16:20   #126
Zagreb je bio najjače ustaško uporište tijekom građanskog rata 1941.-1945. godine.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 16:31   #127
Quote:
Zajedničar kaže: Pogledaj post
Hahahahahaha, partizani su upravo najjača uporišta imali u Kordunu, Baniji, Lici i Zagori. Zapravo jedina uporišta su imali tamo, ako govorimo o današnjim granicama Hrvatske, sve ostalo su ustaše držali skroz do samog kraja rata.
Te Dalmaciju, Hrvatsko Primorje zajedno sa gorskim kotarom. Primjerice tokom kapitulacije Kraljevine Italije 1943. godine upravo manji dijelovi 13. primorsko - goranska divizija supijevaju razoružati najveći broj vojnih postrojbi Kraljevine Italije u usporedbi sa ostalim NOV postrojama.
Schlange86 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 17:03   #128
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Iskreno nikad nisam vidio neki dokaz da je Kraljevina imala granicu na Drini. Dio Bosne definitivno, ali baš do Drine ne.

Država SHS je uključivala Sloveniju, Istru i Vojvodinu, to nikad nije bilo pod Hrvatskom.
Istočni dio Istre je bio dio kraljevstva
A Srijem do Zemuna sve do 1918.

Nisam rekao da su bili pod Hrvatskom nego da su mnogi napori prema većoj autonomiji i neovisnošću postignuti radi našeg drzavnog prava, od svih navedenih jedino smo mi imali drzavu prije AU, i jedino smo mi imali potpisani sporazum kojim smo još uvijek bili kraljevstvo

https://upload.wikimedia.org/wikiped...a_Hrvatska.jpg

u HU
https://upload.wikimedia.org/wikiped...th_century.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikiped...a_Hrvatska.jpg
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević

Zadnje uređivanje Kiki114 : 30.01.2016. at 17:15.
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 17:07   #129
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Te Dalmaciju, Hrvatsko Primorje zajedno sa gorskim kotarom. Primjerice tokom kapitulacije Kraljevine Italije 1943. godine upravo manji dijelovi 13. primorsko - goranska divizija supijevaju razoružati najveći broj vojnih postrojbi Kraljevine Italije u usporedbi sa ostalim NOV postrojama.
13. je uglavnom djelovala u Lici. 8. korpus je najviše djelovao u Zagori, Hercegovini i zapadnoj Bosni čak i nakon kapitulacije Italije.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 18:10   #130
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post


Shizofrenija je gadna stvar
a ne mogu ti pomoći druže. pokušaj se skinuti s Maloga Baje
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 14:28   #131
Koga je Hitler volio? Nikoga zato je sve pa čak i svoje Njemce slao u rat i na kraju nije ni sebe volio jer je počinio samoubojstvo da ga ne dostigne ista sudbina kao Mussolinija
GalaGuru is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 00:00   #132
Quote:
Kiki114 kaže: Pogledaj post
Etničke granice nisu najmanje bitne
Govorim o tome da je Hrvatska 1102. Pactom Conventom definirala svoje granice u Hrvatsko-Ugarskoj, kasnije su se ta prava silom smanjivala, što ne znači da je ugovor nevazeći, ugovor vazi
Hrvatsko drzavno pravo u granicama Hrvatskog Kraljevstva postoji sve do raspada Austro-Ugarske 1918.
Na granicama Zvonimirove krune i nastaje Drzava SHS

Ako govorimo o divljim ustašama apsolutno, no ako govorimo o regularnim, oni su čak i suzbijali divlje
Mozda sam u krivu ali mislim da baš regularna vojska nije upala u selo i počela ubijati sve redom
Na Jasenovcu je stajala tabla 'Radni logor', moza krivo tumačim, ali mislim da prosječan ustaša nije znao za ubojstva koja se događaju
Dok je četnik svakako znao.
moram napomenuti da je pacta conventa dokument iz 14.st., ne plagijat ali ne i daleko od toga, to se danas redovito napominje na predavanjima nacionalne pravne povijesti i studenti se ruše zbog toga - svjedočio tome. Uostalom naše granice nije ugarska silom smanjivala nego monarsi i austrijski staleški sabori, da se pitalo ugarsko-hrvatsko plemstvo do stvaranja vojne krajine ne bi nikad došlo a niti do urote zrinski-frankopa koja se zove i wesseleny, kod suseda huna se naziva wesselenyjeva urota. To je po zakonu bio dopušten otpor plemstva ius resistendi ak se ne varam se zove ta mogućnost na otpor kralju. Hrvatsko i ugarsko plemstvo je manje više jako dobro surađivalo jer etnička pripadnost nije igrala ulogu, ne znam po koji put već pišem ovo na ovom forumu, ali bili su odani kruni, ckrvi i monarhiji.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 13:32   #133
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Iskreno nikad nisam vidio neki dokaz da je Kraljevina imala granicu na Drini. Dio Bosne definitivno, ali baš do Drine ne.
Petar Krešimir IV i osvajanje Bosne, npr.
Bosna postaje dio Duklje tek nakon Zvonimirove smrti.
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Država SHS je uključivala Sloveniju, Istru i Vojvodinu, to nikad nije bilo pod Hrvatskom.
Slovenija (osim Bele Krajine i dijelova Štajerske) nije nikad bila dio HR.
Istra je, od doseljenja do 12. st-a, kao i za vrijeme Napoleona.
Vojvodina; Baranja je bila dio hereceštva totius Sclavoniae u određenim razdobljima, Banat i Bačka baš ine.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 12:00   #134
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Petar Krešimir IV i osvajanje Bosne, npr.
Bosna postaje dio Duklje tek nakon Zvonimirove smrti.
Znas sta mi je zanimljivo kod vas Hrvata ? To sto potpuno iskljucujete cinjenicu da je Bosna prvobitno bila dio Knezevine Srbije, tek onda Hrvatske.
Irineius is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 21:06   #135
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Petar Krešimir IV i osvajanje Bosne, npr.
Bosna postaje dio Duklje tek nakon Zvonimirove smrti.
Koji izvori to potvrđuju? Pitam ozbiljno, jer ja nemam nikakve izvore, ali mi razno-razne karte za vrijeme Krešimira IV. pokazuju kontrolu samo nad dijelom današnje BiH.

Uopće je upitno koliko je jaka bila centralna (kraljevska) vlast nad tim područjem.

Quote:
Istra je, od doseljenja do 12. st-a, kao i za vrijeme Napoleona.
Ne, u najboljem slučaju granica Kraljevstva je bila na Raši. Za vrijeme Napoleona Istra je bila dio Ilirskih pokrajina, ne nikakve Hrvatske.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 17:19   #136
Da li znate ko je bio Žile Friganovic ?
Irineius is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 10:34   #137
Imotski je itekako dao velik broj partizana

Dalmacija je dala 120 tisuća partizanskih boraca, a da od 63 generala armije ni jedan nije bio iz te regije. Ili, komparacija porijekla poginulih na Sutjesci:

"Tako je među poginulima u toj najtragičnijoj bitci partizanske vojske njih 25 bilo iz Beograda, 4 iz Zagreba, 28 iz Kragujevca, 77 iz Imotskog, 9 iz Ivangrada, 8 iz Ivanjice, 105 iz Hvara, 8 iz Gornjeg Milanovca, 28 iz Bileće, 87 s Brača, 40 s Cetinja, 256 iz Knina, 46 iz Kolašina, 9 iz Kraljeva, 206 iz Livna, 131 iz Nikšića, 140 iz Omiša, 18 iz Sarajeva, 550 iz Splita, 7 iz Jagodine, 560 iz Šibenika, 19 iz Užica, 258 iz Trogira, 61 iz Vrginmosta, 113 iz Vrgorca, 5 iz Zemuna, 9 iz Zenice i 63 s Malog Iža."
billy walsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 13:14   #138
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Mislim da je pitanje koje je mjesto imalo najveći postotak ustaša, a ne koje je mjesto dalo najveći broj ustaških vojnika. Ovo drugo je sigurno Zagreb, ali nema šanse da je i prvo.

Ponovit ću da je u Lici bilo sela tipa Saborsko ili Brinje (nisam 100% siguran za Brinje) ili nekih drugih u kojima jednostavno nije bilo ili je bilo nevjerojatno malo partizanskih boraca. U Saborskom, koliko mi je poznato, jedan. Iz cijelog sela od nekoliko stotina ljudi. Nijedan grad u Hrvatskoj se nije mogao mjeriti s tim postotkom.
Ocito krivo mislis :

Quote:
HrVaTeRmInAtOr kaže: Pogledaj post
šta mislite koje mjesto ( grad ) je bilo najače ustaško uporište u hrvatskoj ?
bez BiH jer znamo da su tamo samo ustaše bile kod hrvata
A postotak iz pojedinih sela nema smisla navoditi.Po tome bi ispalo da je neka tamo Spickovina Donja sa tridesetak stanovnika bilo najjace ustasko uporiste u danasnjoj Hrvatskoj.

Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Ne, u najboljem slučaju granica Kraljevstva je bila na Raši.
Koji to povijesni izvori spominju granicu na Rasi?

Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Za vrijeme Napoleona Istra je bila dio Ilirskih pokrajina, ne nikakve Hrvatske.
Netocno:

Quote:
Napoleonovim dekretom od 15. travnja 1811. (Decret sur l'organisation de l'Ilirie) Ilirske pokrajine bile su podijeljena na šest civilnih i jednu vojnu provinciju : Koruška (sjedište Lienz), Istra (sjedište Trst), Kranjska (sjedište Ljubljana), civilna Hrvatska (sjedište Karlovac), vojna Hrvatska (sjedište Senj), Dubrovnik (sjedište Dubrovnik) i Dalmacija (sjedište Zadar).[9]
https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvats...a%C5%A1%C4%87u

http://istra.lzmk.hr/userfiles/image...-pokrajine.gif
https://upload.wikimedia.org/wikiped...812-en.svg.png
https://upload.wikimedia.org/wikiped..._et_Bosnie.jpg
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 00:44   #139
Quote:
HrVaTeRmInAtOr kaže: Pogledaj post
bez BiH jer znamo da su tamo samo ustaše bile kod hrvata
To je neistina. Prema Žerjaviću, gledajući ljudske gubitke Hrvata u ratu, 17.000 Hrvata iz BiH je poginulo kao pripadnici NOVJ, a 22.000 kao pripadnici ustaških i domobranskih snaga. Za Hrvate iz Hrvatske je taj omjer 29.000 prema 48.000. Kod muslimana iz BiH je 11.000 prema 28.000. Najjače ustaško uporište u BiH bilo je Sarajevo.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 16:05   #140
Jesu li ustaše domoljubi. Da jesu domoljubi ne bi sramotili Hrvatsku ustaštvom.
GalaGuru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.