Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2005., 01:27   #1
Cool Bjezi kume - ledeno doba nastupa

Kume dobro si ti prokljuvio da nam samo prodaju globalno zagrijavanje, dok zapravo nastupa ledeno doba.

Prvo je zahladilo u Melburnu, a evo sada je i Europa na pragu proljeca, sva zametena snijegom uz rekordno niske temperature.

BladeRunner is offline  
Old 02.03.2005., 08:43   #2
Ma baš si mi uzeo riječ iz usta.

Znanstvenici kažu da smo sada u interglacijalnom dobu, ali ne bih rekla. Mislim da smo na pragu nove glacijacije. Poznato je da je Zemlja gostoljubiv planet upravo zahvaljujući efektu staklenika. Međutim, nije sasvim poznato zbog čega dolazi do opadanja koncentracije ugljičnog dioksida u atmosferi, zbog kojeg se smanjuje efekt staklenika, a Zemlja hladi. Mislim da bi se ti i tvoj kum mogli pozabaviti ovim problemom, presudnim za život na Zemlji. Ozbiljno.
__________________
Computer Therapist
Eliza is offline  
Old 02.03.2005., 10:39   #3
Quote:
Eliza kaže:
Ma baš si mi uzeo riječ iz usta.

Znanstvenici kažu da smo sada u interglacijalnom dobu, ali ne bih rekla. Mislim da smo na pragu nove glacijacije. Poznato je da je Zemlja gostoljubiv planet upravo zahvaljujući efektu staklenika. Međutim, nije sasvim poznato zbog čega dolazi do opadanja koncentracije ugljičnog dioksida u atmosferi, zbog kojeg se smanjuje efekt staklenika, a Zemlja hladi. Mislim da bi se ti i tvoj kum mogli pozabaviti ovim problemom, presudnim za život na Zemlji. Ozbiljno.
E kada vec navaljus, moram ti odati tajnu. Whatever i ja smo se bacili na ubrzano tamanjenje govedine. Manje stoke, manje metana, manje CO2, i kum mi sretan.
BladeRunner is offline  
Old 02.03.2005., 12:37   #4
Quote:
Eliza kaže:
Međutim, nije sasvim poznato zbog čega dolazi do opadanja koncentracije ugljičnog dioksida u atmosferi, zbog kojeg se smanjuje efekt staklenika, a Zemlja hladi.
Ono sto je poznato je da CO2 reagira s vodom cime povrsina mora postaje kiselija:

CO2 reagira s morskom vodom

Slabljenje golfske struje moze biti uzrok hladjenju:

Globalno zagrijavanje može dovesti do naglog smrzavanja

Kakva nas budućnost čeka u sljedećem desetljeću?

Još samo desetak godina za nas

Zadnje uređivanje bizz : 02.03.2005. at 15:57.
bizz is offline  
Old 02.03.2005., 14:43   #5
Imas pravo deckarde, i kod nas se ne pamti ovako hladna zima, u gradu u kojemu je snijeg stvarno rijetkost, ove godine pada non stop i uzasno uzasno je hladno
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Old 02.03.2005., 14:53   #6
Navodno ledeno doba nije još ni završilo!

A i Amerikanci se nećkaju potpisati neke dokumente o zagađenju a time i zagrijavanju.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 03.03.2005., 02:08   #7
Cool

Quote:
bizz kaže:
Ono sto je poznato je da CO2 reagira s vodom cime povrsina mora postaje kiselija:

CO2 reagira s morskom vodom

Slabljenje golfske struje moze biti uzrok hladjenju:

Globalno zagrijavanje može dovesti do naglog smrzavanja

Kakva nas budućnost čeka u sljedećem desetljeću?

Još samo desetak godina za nas
Ajmeee! Masesh crvenom krpom kumu ispred nosa. U R calling for the wrath of Phyl Lynott.
BladeRunner is offline  
Old 03.03.2005., 02:33   #8
Ah, da, clanak je tipican primjer piskaranja o necemu sto se ne razumije. Problem postoji ali ne na nacin kako su ga objasnili. Pisanjem sa povrsnim znanjem o onom o cemu se pise odbija citaoca koji zna nesto o kemiji.

Sve sto ima pH faktor iznad 7 je alkalicno. I obratno sve sto je ispod pH 7 je kiselo. pH 7 je definiran kao neutralan.

Dakle nije rijec o zakiseljavanju mora, vec o smanjenju njegove alkalicnosti. Cak i pH 7.4 je jos uvijek alkalicno. No kisela ce postati slatkovodna jezera.

Znanje o pH faktoru se moze obnoviti na:

http://www.miamisci.org/ph/phpanel.html
BladeRunner is offline  
Old 03.03.2005., 02:49   #9
Quote:
bizz kaže:
Ono sto je poznato je da CO2 reagira s vodom cime povrsina mora postaje kiselija:

CO2 reagira s morskom vodom

Slabljenje golfske struje moze biti uzrok hladjenju:

Globalno zagrijavanje može dovesti do naglog smrzavanja

Kakva nas budućnost čeka u sljedećem desetljeću?

Još samo desetak godina za nas
Izvjesna doza alarmantnosti u ovim tekstovima je iritirajuca i daje povoda skepticima poput mog kuma za tvrdnje da je sve to puka izmisljotina.

Mislim, koga ce im vraga spominjanje tsunamija u ovom kontekstu? Nema potres koji je izazvao tsunami ama bas nikakve veze sa globalnim zagrijavanjem.

Modeli koji predvidjaju suse i povecane temperature, vrlo su vjerovatno blizu istine. Promjena saliniteta mora zbog topljenja leda moguce ce utjecati na Golfsku struju, ali na nacin kako se te informacije serviraju javnosti putem sredstava javnog informiranja su cesto glupavi do bola.

Slusaj sada ovo. Jucer je na nasim vijestima bilo objavljeno da je potres od 7 stupnjeva po Rihteru zadesio Darwin na sjeveru Australije. U Darwinu nikakve stete nema. No dobro, gradja kuca je takva da nebi bilo puno mrtvih, ali bi se od 7 stupnjeva ipak nesto trebalo srusiti. No kazu da prakticki nema nikakve stete.

Prava je istina je ta da se potres dogodio 100 km ispod povrsine zemlje, na skoro 1000 km udaljenosti od Darwina.

Znaci pazljivo citaj sto ti se servira na siteovima koje si naveo i sve sto procitas uzmi sa odredjenom dozom rezerve.
BladeRunner is offline  
Old 03.03.2005., 10:01   #10
Quote:
BladeRunner kaže:
Znaci pazljivo citaj sto ti se servira na siteovima koje si naveo i sve sto procitas uzmi sa odredjenom dozom rezerve.
Nazalost, pokusavam pronaci tekstove koji opovrgavaju gornje tekstove, ali mi ne polazi za rukom. Tolika se gomila slicnih tekstova pojavljuje u medijima, a nista sto bi ukazivalo suprotno.

Sva dosadasnja istrazivanja pokazuju ono o cemu tekstovi pisu. Problem je u tome sto su tekstovi pisani od novinara koji ne poznaju dobro tematiku, pa gube na uvjerljivosti.

Svaku prirodnu katastrofu guraju pod posljedice globalnog zagrijavanja. Novinarski senzacionalizam cini te tekstove manje uvjerljivim.

Sto ne znaci da iza svega stoji laz i da su to dezinformacije. A pogotovo ne mislim da se radi o uroti jednih protiv drugih, kako to pokusava predstaviti tvoj kum.
bizz is offline  
Old 03.03.2005., 12:03   #11
Quote:
bizz kaže:
Nazalost, pokusavam pronaci tekstove koji opovrgavaju gornje tekstove, ali mi ne polazi za rukom. Tolika se gomila slicnih tekstova pojavljuje u medijima, a nista sto bi ukazivalo suprotno.

Sva dosadasnja istrazivanja pokazuju ono o cemu tekstovi pisu. Problem je u tome sto su tekstovi pisani od novinara koji ne poznaju dobro tematiku, pa gube na uvjerljivosti.

Svaku prirodnu katastrofu guraju pod posljedice globalnog zagrijavanja. Novinarski senzacionalizam cini te tekstove manje uvjerljivim.

Sto ne znaci da iza svega stoji laz i da su to dezinformacije. A pogotovo ne mislim da se radi o uroti jednih protiv drugih, kako to pokusava predstaviti tvoj kum.

Ja ne opovrgavam globalno zagrijavanje, a cak mislim da je covjek jednim dobrim dijelom kriv za brzinu sadasnjih promjena. Su U missed the point.

Ono sto ja govorim je da senzacionalisticki tekstovi ili tekstovi koji vrve od neznanja cine medvjedju uslugu onima koji pisu o problemu na racionalan nacin.

Obrati paznju na to da sam ja pobijao "kiseljenje mora", kao i mijesanje tsunamija sa globalnim zagrijavanjem, a ne negirao postojanje istog.

A ako ti jos uvijek nisu jasni da ovim topikom zafrkavam kuma koji negira globalno zagrijavanje iz ideoloskih razloga, a ca cu ti ja lipi moj?
BladeRunner is offline  
Old 03.03.2005., 12:12   #12
Quote:
Indi kaže:
Imas pravo deckarde, i kod nas se ne pamti ovako hladna zima, u gradu u kojemu je snijeg stvarno rijetkost, ove godine pada non stop i uzasno uzasno je hladno
Ono sa smrznutim morem u Rijeci je vrlo interesantno. Postojale su neobicno hladne i duge zime i prije, bas kao i vrela i suha ljeta, jedino sto ljudi smecu s uma je cinjenica da su vremenski nestabilne sezone postale ucestalije. Prvo po ljeti gori dobar dio juga Europe, da bi u trecem mjesecu sve smrzlo kao u Sibiru.
Kod mene se pak zadnjih 4 do 5 godina dogodi po nekoliko znacajnih rekordnih vremenskih pojava svake sezone. Ili je to najtopliji zabiljezen dan u stoljecu, ili najvise padalina u 24 sata ili snijeg na planinama u sred ljeta. Zaravo u ovih zadnjih nekoliko godina, svake godine dobijemo novi rekordno najtopliji dan.

Zapravo bas ovakve vremenske prilike su predvidjeli (ozbiljni) klimatolozi na osnovu vremenskim modela baziranih na povecanoj prosjecnoj temperaturi planete. Well, ali za mog kuma su to sve nedokazane tlapnje i politicka korektnost.
BladeRunner is offline  
Old 03.03.2005., 12:18   #13
Quote:
BladeRunner kaže:
Ja ne opovrgavam globalno zagrijavanje, a cak mislim da je covjek jednim dobrim dijelom kriv za brzinu sadasnjih promjena. Su U missed the point.

Ono sto ja govorim je da senzacionalisticki tekstovi ili tekstovi koji vrve od neznanja cine medvjedju uslugu onima koji pisu o problemu na racionalan nacin.

Obrati paznju na to da sam ja pobijao "kiseljenje mora", kao i mijesanje tsunamija sa globalnim zagrijavanjem, a ne negirao postojanje istog.

A ako ti jos uvijek nisu jasni da ovim topikom zafrkavam kuma koji negira globalno zagrijavanje iz ideoloskih razloga, a ca cu ti ja lipi moj?
Senzacionalisticki tekstovi se vrlo lako pobiju tekstovima temeljenim na znanstvenim dokazima koji dokazuju suprotno, naravno ako takvi postoje.

Kritika se nije odnosila na tebe.
bizz is offline  
Old 03.03.2005., 16:27   #14
Talking

Evo da vas sve pozdravim iz Saudijske Arabije, a posebno moga kuma koji, vidim, stuje moj lik i djelo cak i u mojoj odsutnosti.

Ovdje je super, +30-tak i nema ni traga klimatskim promjenama osim sta se pustinja iznenada zazelenila. Sad sam s vratio iz okolice Makkah, a na zalost me nisu pustili u sam grad da se poklonim onoj kamencini kako dostoji. Rekli su da sam nevjernik, infidel.

To me jako rastuzilo, a nisam utjehu mogao potraziti u alkoholu jer ga ovdje nema. Sto mi je vrlo cudno, jer u Jeddah svi voze ko da su u uznapredovalom stadiju delirijum tremensa. Koncept traka na prometnici je nepoznat svekolikom puku, a posebno me odusevljava 'saudi loop' - U-turn koji se izvodi preko cetri trake iz krajnje desne trake ulijevo. Obicaj je da se 'saudi loop' izvodi kad si prvi na semaforu, ali ni to nije nuzno. U svega dva tjedna koliko sam ovdje vidio sam vec trojicu ispruzenu na trotoaru pokraj skrndacenog vozila sto me ponukalo da savladam svoje environmentalisticke porive i promjenim Corollu za veliki GMC truck. Inace medju narodne obicaje spada i voznja autoputom u krivom smjeru. Neki dan smo vidjeli par macaka, a moj kolega je komentirao 'that's the only pussy you'll see around here, mate'. Istina ziva. Upalili radio iz zajebancije i slusali pola sata emisiju na engleskom koja objasnjava prednosti Islama pred liberalistckim koncepcijama. To je za ovakve nevjernike poput nas.

Naravno, nema tu govora o zaostalosti, kulturnim razlikama i mentalitetu, jer to su, sociolozi vele, prevazidjene koncepcije.

Nemam puno vremena pa se necu ovom prigodom osvrtati na bizzove gluparije koje postaju tradicija. A tradiciju treba postovati.
Phil Lynott is offline  
Old 03.03.2005., 17:16   #15
Quote:
Phil Lynott kaže:
Nemam puno vremena pa se necu ovom prigodom osvrtati na bizzove gluparije koje postaju tradicija. A tradiciju treba postovati.
I ja kazem Dabogda se vozeci GMC truck ugusio od dima Tako ti treba kad se ne drzis tradicije, pardon Corolle
bizz is offline  
Old 03.03.2005., 22:20   #16
Quote:
BladeRunner kaže:
Modeli koji predvidjaju suse i povecane temperature, vrlo su vjerovatno blizu istine. Promjena saliniteta mora zbog topljenja leda moguce ce utjecati na Golfsku struju, ali na nacin kako se te informacije serviraju javnosti putem sredstava javnog informiranja su cesto glupavi do bola.
Ti klimatski modeli su sve samo ne istina. To je toliko nategnuto i 'ispolitizirano', da tu nema govora o objektivnosti i znanstvenosti.

Vec duze vrijeme u znanstvenoj akademskoj zajednici vodi se zestoka debata oko numerickih modela i njihove 'istinitosti'. Naime, danas se sve vise uzimaju numerickli modeli zdravo za gotovo, kao nesto sto je automatski istinito i znanstveno.

Numericki modeli su samo numericki modeli, kompjuterski programi koji sa znanoscu ne moraju imati nikakve veze. Problem nastaje kada se takvi modeli neodgovarajuce koriste, i kada njihov autor uglavnom jako malo zna o numerici, programiranju i ogranicenjima numerickih modela.

Modeli NISU znanost. Niti je dovoljno da se vec postojeci znanstveni rezultati podudaraju s modelima. Model postaje znanstvena cinjenica tek kada tocno predvidi neki buduci dogadaj. Do tada, on je na razini hipoteze, i nema znanstvenu tezinu.

U svom zivotu radim s modelima. Ljudi prihvacaju modele kao znanstvene cinjenice i drze ih se kao pijan plota samo zato jer mogu replicirati pojave koje su se vec dogodile. S druge strane, ti modeli su totalno nesposobni predvidjeti buduce pojave, i samim time su KRIVI.

Osobito je veliki problem u modelima s velikim brojem parametara. U takvim modelima vrlo je lagano replicirati prosle rezultate jednostavnim nastimavanjima. I to klimatolozi u velikom velikom broju slucajeva i rade. No, takvi modeli totalno su nesposobni predvidjeti bilo sto precizno. Na zalost, doista je frapantno vidjeti koliko ljudi koji s modelima rade o samom modeliranju pojma nemaju (ne samo klimatolozi, vec i drugi znanstvenici koji nisu stekli obrazovanje u numerici, programiranju i modeliranju jer to nije mainstream u njihovoj struci, poput biologa, geologa, drustvenjaka, pa cak i astronoma i kemicara).

Sa dovoljnim brojem parametra mozes namjestiti bilo kakva mjerenja, i predvidjeti bilo kakav scenarij. Kako je sada 'in' efekt staklenika i globalno zagrijavanje, a kako ce ti malo tko objaviti rad koji nije u mainstreamu i koji ide suprotno od mode u znanosti, svi rade takve modele u kojima ce globalno zagrijavanje u najmanju ruku biti dominantni. Jos je bolje ako model daje ekstremne rezultate globalnog zagrijavanja, pa imas materijala za senzacionalne tvrdnje sto automatski daje mjesta za reklamiranje i u javnosti i u znanstvenim krugovima.

Tuzno, ali i znanost ima svoj mainstream, i tesko je raditi mimo tog mainstream. Gotovo je nemoguce tuci se s vjetrenjacama, i objaviti nesto na sto dolazi 20 mainstream radova koji tvrde suprotno. Znanstvenici su postali prilicno subjektivni, i rade ce se podvrci mainstreamu i ici linijom manjeg otpora nego se ici natezati s vecinskom gomilom. A sa druge strane i znanost je biznis.

Jos prije 50 godina Fermi je ismijavao doista smijesne nuklearne modele koji su savrseno opisivali rezultate ali nisu imali veze s pravom prirodom stvari. I sam je rekao:

"Give me 4 free parameters and I will fit you anything you want, give me 5 and I will fit you an elephant."

Toliko o tocnosti klimatoloskih modela. Kada mi netko u clanku napise 'based on our model....' vec se lovim za glavu i znam koji ce biti zakljucak clanka.

Quote:
Slusaj sada ovo. Jucer je na nasim vijestima bilo objavljeno da je potres od 7 stupnjeva po Rihteru zadesio Darwin na sjeveru Australije. U Darwinu nikakve stete nema. No dobro, gradja kuca je takva da nebi bilo puno mrtvih, ali bi se od 7 stupnjeva ipak nesto trebalo srusiti. No kazu da prakticki nema nikakve stete.

Prava je istina je ta da se potres dogodio 100 km ispod povrsine zemlje, na skoro 1000 km udaljenosti od Darwina.
Prije bih rekao da je prava istina u cinjenici da novinari ne znaju dovoljno dobro seizmologiju i geofiziku. Da znaju, naucili bi da Richterova ljestvica NIJE mjera razaranja potresa, vec samo oslobodene energije. Ako zele dobiti dojam o razini razaranja, trebaju koristiti Mercallijevu ljestvicu, no vecina novinara o tome pojma nema. I ja doista ne znam zasto se uopce kao referenca za jacinu potresa koristi Richterova skala kada je Mercallijeva ono sto mi osjecamo.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 03.03.2005., 22:30   #17
Quote:
BladeRunner kaže:
Ah, da, clanak je tipican primjer piskaranja o necemu sto se ne razumije. Problem postoji ali ne na nacin kako su ga objasnili. Pisanjem sa povrsnim znanjem o onom o cemu se pise odbija citaoca koji zna nesto o kemiji.

Sve sto ima pH faktor iznad 7 je alkalicno. I obratno sve sto je ispod pH 7 je kiselo. pH 7 je definiran kao neutralan.

Dakle nije rijec o zakiseljavanju mora, vec o smanjenju njegove alkalicnosti. Cak i pH 7.4 je jos uvijek alkalicno. No kisela ce postati slatkovodna jezera.

Znanje o pH faktoru se moze obnoviti na:

http://www.miamisci.org/ph/phpanel.html
A trebali bi autori malo obnoviti i znanje o kemiji i karakteristikama karbonatne kiseline, njezinog kruznog ciklusa i deponiranja.

Vec desetak godina postoji cijelo podrucje koje se bavi prirodnim rezervoarima CO2. Jedan od najvecih takvih prirodnih rezervoara je ocean, gdje je pokazano kako efektivnog zakiseljavanje nema jer jer brzina otapanja CO2 iz zraka u morsku vodu jednaka deponiranju tog istog CO2 u vidu karbonata na morskom dnu. Jedino veliko neodgovoreno pitanje je koliki je kapacitet deponiranja CO2 u morskoj vodi i do koje granicne kolicine moze ocean otapati CO2 iz zraka. Naravno, ako se pretjera u koncentraciji CO2 u atmosferi, doci ce do neravnoteze jer ce ocean postati prezasicen i nece moci deponirati CO2 na oceanskom dnu onolikom brzinom kolikom se CO2 otapa u oceanu iz zraka.

Takoder, da autori nesto vise znaju o kemiji naucili bi da je karbonatna kiselina vrlo slaba kiselina, i da se CO2 de facto otapa u vodi u obliku molekula pri cemu ne dolazi do njegove ionizacije, pa tako ni do promjene pH. autori bi isto tako trebali znati da je pH mora izrazito varijabilan u ovisnosti o doba dana, morskim strujama, doba godine, vremenu, i da sasvim prirodno moze imati vrijednosti od 7.5 do 8.5. Nesto otopljenog CO2 u takvom oceanu sigurno nece promijeniti pH za 0.5 sto bi eventualno bilo vidljivo. Promjene od kojih 0.1 su doista zanemarive.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 04.03.2005., 00:03   #18
El Tomo, ja cisto sumnjam da doticni imaju sto za obnavljanje. Skolstvo iz kojih su iznikli pisci takvih clanaka nije ustrojeno za stvaranje solidne podloge. Mislim da je ovdje vise slucaj one izreke da je medju slijepcima i coravi kralj.
Mora su poznata kao pluca svijeta. Vise CO2, i vise algi. Doduse taj je proces znatno slozeniji.
Mene zaista zalosti sto zbog opceg nedostatka neznanja, misinterpretacije znanstvenih tekstova i senzacionalistickog zurnalizma ljudi postaju skepticni prema problemima koji zaista postoje
BladeRunner is offline  
Old 04.03.2005., 00:17   #19
Quote:
Phil Lynott kaže:
Evo da vas sve pozdravim iz Saudijske Arabije, a posebno moga kuma koji, vidim, stuje moj lik i djelo cak i u mojoj odsutnosti.
Kuuuume mooj! Vec sam se zabrinuo sto je s tobom.
Cuj, ona slika sto ju jedan od crvendaca objavio u LK. Mislim na onu sa kanavacon na glavi i bokunom zice...Da to nisi zaista ti?

Quote:

Ovdje je super, +30-tak i nema ni traga klimatskim promjenama osim sta se pustinja iznenada zazelenila. Sad sam s vratio iz okolice Makkah, a na zalost me nisu pustili u sam grad da se poklonim onoj kamencini kako dostoji. Rekli su da sam nevjernik, infidel.
Alsalam aleikum (ili tako nekako)

Quote:
Neki dan smo vidjeli par macaka, a moj kolega je komentirao 'that's the only pussy you'll see around here, mate'. Istina ziva. Upalili radio iz zajebancije i slusali pola sata emisiju na engleskom koja objasnjava prednosti Islama pred liberalistckim koncepcijama. To je za ovakve nevjernike poput nas.

Zadnje uređivanje BladeRunner : 04.03.2005. at 02:21.
BladeRunner is offline  
Old 04.03.2005., 00:38   #20
Moram priznat da nisam detaljno čitala sve unazad.. samo imam lagani osvrt.

Ja se sjećam prošle godine an ljeto, da je bilo tako fakin vruće da su svi govorili... eto nam globalnog zatopljenja a sad sam upravo pogledala kroz prozor i ovdje ne da pada snijeg nego PADA KO LUD!!

Ovako, s biološke pozicije postoje 2 scenarija:

1. povećanje konc. CO2 -> povećanje temperature zraka-> otapanje leda -> podizanje razine mora -> kataklizma

2. povećanje temperature -> preko 70% kisika oslobađa se iz mora i oceana - fotosinteza se odvija do 200m dubine, glavni potrošač CO2 su mora -> povećanje isparavanja i sadržaj u atmosferi raste -> povečanje oblačnosti -> veće odbijanje sunčavih zraka -> hlađenje
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:28.