Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2015., 17:06   #21
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Vjera je dar Božje milosti.
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Vjera je dar Božje milosti.
Ponuđen. Svakome.

No ne prihvaća svatko taj dar.
Negdje na ispružene Božje ruke, sa darom vjere, duša reagira odbojnošću i ohološću, posmijehom i egoizmom. Nekada neznanjem i nezrelo.

Osobe koje se odriču toga dara zapravo su one koje ga najviše trebaju.
Taj dar dolazi na razne načine, čudni su putovi Gospodnji a emocionalno inteligentna osoba umije prepoznati taj dar.

Kako sam se prijateljila sa Isusom ?
Kroz povjerenje, molitvu, zahvalnost, iskrenost, poniznost, ljubav, skromnost.

Mislim da smo oduvijek bili prijatelji. Samo nisam oduvijek imala vremena to spoznati jer nisam imala znanje ni zrelost da postavim Boga na prvo mjesto.
Nisam povezivala koliko je to važno.
Nisam tada imala znanje kakav je On prijatelj i koliko je važno to prijateljstvo.

Nekada sam imala strahove prema Njemu zbog njegove božanske prirode i svoje neznatnosti. Smatrala sam da sam nebitna nekome tako veličanstvenom. Nedovoljno vrijednom njegove pažnje i ljubavi, njegovog iskrenog prijateljstva.Mislila sam da moram biti savršena i sveta da bi mi on bio prijatelj.
Bedasto ha ?
Tu je bio pomalo strah od Njegovog neprihvaćanja mene u potpunosti...strah zbog moje nedostatnosti kao čovjeka i kršćanina.
Zato što nisam ni sebe prihvaćala u potpunosti.
Zapravo.. nisam Ga poznavala istinski.

Kakvi smo prijatelji ?
Učim o Njemu... još uvijek učim.
Doista je to bezuvjetna ljubav i bezuvjetno prijateljstvo.
Sve se događa u duši, srcem ljubimo pa tako često osim umom to prijateljstvo prihvaćam i emocijama.
Sada samo mogu samo reći... evo me !

https://youtu.be/2qXHitWAljw

Sada znam koliko je savršena njegova Ljubav prema ljudima. Ta se milost otkriva svakoj duši posebno, samo za nju prepoznatljive znakove. U tome je tajna.
Bog je osoban sa svakim od nas. Ne postoje ni dvije potuno jednake snježne pahulje ne ?

Slikovno ?
Ruke moga prijatelja Isusa Nazarećanina uvijek su otvorene prema meni, njegovo lice mi se uvijek smiješi kada želim biti blizu Njega, Njegove oči uvijek sjaje kada me vidi.
On me uvijek razumije, prihvaća i dopušta mi da to spoznam. Voli me onakvu kakva jesam. E to je prava ljubav !
Ne daje mi blago po mjerilima svijeta već po mjerilima Duha... a to je neprocjenjiv dar.
Trebam ga jer ga volim, jer je moj Prijatelj.
Meni je nezamjenjiv...neusporediv... neprocjenjiv.
Zbog Njega sam bolja osoba... bolje ljubim ljude, svijet i Boga.
Čak i samu sebe.

Nikada nije nestrpljiv sa mnom, kroz molitvu i meditaciju mojom dušom dok sam u Njegovom društvu uvijek odzvanja smijeh i osjećam radost, ljubav, nježnost i zahvalnost. Zato što me voli tako veličanstven Bog i Čovjek... taj stolar i kamenorezac iz malog Nazareta, taj Sin Boga Živoga.
Moj Spasitelj.
Svjetlo Svijeta.
Stvarno je Isus predivan prijatelj, predivan Bog.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 17:10   #22
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Ponuđen. Svakome.

No ne prihvaća svatko taj dar.
Negdje na ispružene Božje ruke, sa darom vjere, duša reagira odbojnošću i ohološću, posmijehom i egoizmom. Nekada neznanjem i nezrelo.

Osobe koje se odriču toga dara zapravo su one koje ga najviše trebaju.
Taj dar dolazi na razne načine, čudni su putovi Gospodnji a inteligentna osoba umije prepoznati taj dar.
Nagradno pitanje: da li je dar nešto što ti ne odgovora i ne želiš a moraš primiti?

Drugo nagradno pitanje;
Nije li to samo stvaranje obaveze koja se neće moći ispuniti, NAMETANJE a kakti imamo slobodnu volju...?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 17:17   #23
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nagradno pitanje: da li je dar nešto što ti ne odgovora i ne želiš a moraš primiti?

Drugo nagradno pitanje;
Nije li to samo stvaranje obaveze koja se neće moći ispuniti, NAMETANJE a kakti imamo slobodnu volju...?
Dar ne treba a nije ni pristojno, definirati i odrediti čovjek koji ga prima.
Darovani.
Onda to nije dar , to je ... žicanje :ajd mi kupi, ajd mi daruj ovo , ja neću ono ja bih ovo.

Dar je ponuđen.
Dar vjere kao kockice koje trebaš složiti u kuću ili nešto... i svojim trudom.
Dar treba proučiti, raditi na njemu, otkrivati njegovu vrijednost i smisao.
Nije to lako ali je neprocjenjivo vrijedno za darovanog.


Ne. Ne moraš to primiti.
Bog je ljudima dao slobodnu volju. Toliko ih ljubi Stvoritelj svijeta.
Taj nam je dar ponuđen kao izbor.
To je odluka svake duše.
To je put u Vječnost. Bez njega smo zapravo izgubljeni.
Čovjek odbija taj dar i uzima puno jeftinije i zapravo ograničavajuće, lomne darove. Neki od tih samoizabranih "darova svijeta bum bada bum" vode u propast emocija, duše i tijela.
Miris koji to širi su nezadovoljstvo, bijes, tuga i beznađe, zlo.
To je žalosno.

Znam Dagi da to nešto kao trik pitanje ali evo...
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 10:53   #24
Odgajana sam kršćanski, mise, vjeronauk i crkva, pretpostavljam kao i većina. Kao dijete sam sve uzimala zdravo za gotovo, vjera na dječiji način

Kako sam odrastala stvari su se promijenile. Imala sam neka pitanja na koja nisam znala odgovore. Nisam od ljudi koji stvari uzimaju zdravo za gotovo, pa nisam ni svoju vjeru htjela prihvatiti samo zato što su me tako odgojili. Da sam rođena u Indiji bila bih hindus, da sam se rodila u Rusiji pravoslavka itd.

Pa sam onda negdje u tinejdžerskim godinama počela čitati o drugim religijama i proučavati ih. I inače volim čitati tako da mi je to bio gušt. Međutim, nakon par godina "proučavanja", vratila sam se na isto i shvatila da sve religije uče o dobru, da Bog postoji, samo ga zovu drukčijim imenom u raznim djelovima svijeta.

Vjera mi je puno pomogla, dala mi odgovore na bitna pitanja i usmjerila me u životu. Iz Isusovih priča iz Biblije, učila sam o oprostu, mislim da je to vrlo bitno u životu. Učila sam o zahvalnosti, što također smatram jednom od najvažnijih lekcija. I najbitinije od svega, naučila sam da ne možemo promijeniti događaje, ali možemo promijeniti našu reakciju na njih i način na koji ih gledamo. I još uvijek otkrivam i učim se, vjerujem da se cijeli život učimo.

Uvjerena sam da Bog djeluje kroz druge ljude, pa su u mom odnosu prema Bogu pomogli dobri ljudi. Upoznala sam ljude čija me vjera nadahnula, kao i njihova dobra djela, te smatram da nam svima mogu biti uzori.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 12:04   #25
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Ponuđen. Svakome.

No ne prihvaća svatko taj dar.
Negdje na ispružene Božje ruke, sa darom vjere, duša reagira odbojnošću i ohološću, posmijehom i egoizmom. Nekada neznanjem i nezrelo.

Osobe koje se odriču toga dara zapravo su one koje ga najviše trebaju.
Taj dar dolazi na razne načine, čudni su putovi Gospodnji a emocionalno inteligentna osoba umije prepoznati taj dar.
Za mene je vjera prevelik misterij da bih znala kako funkcionira.
Nekako mislim da je potrebna milost da čovjek uopće dobije/prihvati dar vjere.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 12:25   #26
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post

............
Svaki dan.
Naravno... temelj dobroga života, razvoja duše, napretka izvire iz tzv.Božje moralnosti. Taj dar vjere, Božji zakoni prožimaju svijet i čovjeka, stvaraju njegov svijet i odnos prema svemu... čak i kada on to negira i kada misli da se samoostvario kroz vlastitu inteligenciju i spoznaju.
Energija, energija... Božja energija.
Što je list bukve kada ga najsitnije rastavimo, što je čovjek.
Energija.
Tako i Božja energija (joj sad bu me grdili katolici) samo Bog sve prožima.
Um i sve živo.
Na sve utječe. Pa čak i na naše tzv. "samospoznaje kroz vlastitu pamet "
...........
.
Baš mi se sviđa kako pišeš, jako lijepo napisano.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 14:04   #27
Kako sam se sprijateljio sa Isusom...

Gledajući sa ove vremenske distance,prijatelji smo od mog djetinjstva.Tradicionalni odgoj je stvorio temelje,odrastanje u kršćanskom okruženju,i bez obzira na ey-Yu sustav,postojala je ta neka sloboda u vjerskom smislu-tko je htio,išao je u crkvu na mise,na vjeronauk itd.

U mladosti lelujao kao i svaki omladinac,poroci svih vrsta vrebali,pod nekim se i pokleknulo,ali On je uvijek bio tu negdje,koliko god ja nisam bio "prijatelj" prema Njemu...

U ratnim dejstvima sam,kao profesionalni vojnik,vidio,osjetio i doživio Njegovu ,bukvalno ,fizičku-materijalnu zaštitu,o tome ne bih da pričam jer većina će reći da lažem,jer se kosi za zakonima prirode,mi vjernici to zovemo čuda.I to više puta!

Poslije rata sam osjetio,nakon tragedija i gubitaka, da mi On nedostaje puno više u životu nego što sam imao hrabrosti da priznam,da popuni prazninu koju vjerujem svatko od nas osjeća u dubini svoga bića.Silina zla kojem sam svjedočio ponukala me da krenem u neku vrstu potrage za ozbiljnijim odgovorima od onih koje sam spoznao kao dijete,kao što reče sv.Pavao,zadojen si mlijekom,vrijeme je da kreneš sa tvrđom hranom...

Danas mi je puno toga bistrije.Jasnije.Oštrije se vidi razlika između dobra i zla.Zahvaljujući Njemu.
Razgovaramo svaki dan kao Otac i sin,kao dijete i roditelj,kao braća.Uglavnom,ja nešto zanovijetam i tražim,kao i svako nezrelo dijete
Ali i napredujem,pomalo,korak po korak,mijenjam sebe i svoj karakter,uz Njegovu pomoć.

Kao i u svakom odnosu,ljubav je sve jača, kako se upoznajete sa drugom stranom.Tako i ja,svaki dan Ga sve više volim.I vidim kako se slaže mozaik života.Sve nekako legne na svoje mjesto,uz Njegovu pomoć...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 04:24   #28
Quote:
Salix kaže: Pogledaj post
Svaki vjernik ima neku svoju priču kako je postao vjernik i to svjedočanstvo može biti vrlo zanimljivo, a nekada i korisno pa bi volio da podijelite svoja iskustva kako ste postali vjernici?.
lol , pa od rodjenja , odgajana sam u katolickoj obitelji i tako sam nastavila citav svoj zivot , nisam nikad razmisljala da postanem netko drugi , volim ono sto jesam .
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 17:47   #29
S Isusom kao nevidljivim prijateljem, upoznao sam se u ranom djetinjstvu, pod utjecajem katoličkih roditelja.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 13:24   #30
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Kako sam se sprijateljio sa Isusom...

Gledajući sa ove vremenske distance,prijatelji smo od mog djetinjstva.
Često puta sam se znala zamisliti nad onime da u Isusovo doba pred njim su padali na koljena.

Pred prijateljem na koljena se ne pada, zar ne. I onda, u kojem je to smislu Isus 'prijatelj' ljudima?
Možda ste vi drugi kroz Sveto pismo naišli na nešto na što ja nisam? Stvarno, pa gdje se to u Bibliji Isusa naziva 'prijateljem'?
Primjerice,
Isus je rekao da razdjelit će ovce od jaraca a jarci će otići u vječno uništenje. Činjenica je da njegova izjava za neke ne zvuči nimalo prijateljski, a ipak, svi o Isusu rado misle kao o svom prijatelju. Mislim si, ne možeš biti prijatelj s učiteljem ako ga ne slušaš u svemu, pa čak i onda kad 'misliš' da ga slijediš u svemu. Dal je misliti i znati isto? Što bi na to odgovorio Isus, učitelj prijateljski raspoložen prema ljudima? Često puta me podsjeti na ono da ima roditelja koji izjavljuju da su prijatelji svojoj djeci umjesto da im budu roditelji. A za Isusa piše da je nešto slično, otac koji je zamijenio Adama, u ovom slučaju zvuči kao 'očuh'. Jel onda prijatelj ili zamjenski otac? Jer ako je u svojevrsnom obliku 'otac' - u tom slučaju fantač-frendšip ne dolazi u obzir.

Vidiš, ovo me vrlo zanima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 16:30   #31
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Često puta sam se znala zamisliti nad onime da u Isusovo doba pred njim su padali na koljena.

Pred prijateljem na koljena se ne pada, zar ne. I onda, u kojem je to smislu Isus 'prijatelj' ljudima?
Možda ste vi drugi kroz Sveto pismo naišli na nešto na što ja nisam? Stvarno, pa gdje se to u Bibliji Isusa naziva 'prijateljem'?
Primjerice,
Isus je rekao da razdjelit će ovce od jaraca a jarci će otići u vječno uništenje. Činjenica je da njegova izjava za neke ne zvuči nimalo prijateljski, a ipak, svi o Isusu rado misle kao o svom prijatelju. Mislim si, ne možeš biti prijatelj s učiteljem ako ga ne slušaš u svemu, pa čak i onda kad 'misliš' da ga slijediš u svemu. Dal je misliti i znati isto? Što bi na to odgovorio Isus, učitelj prijateljski raspoložen prema ljudima? Često puta me podsjeti na ono da ima roditelja koji izjavljuju da su prijatelji svojoj djeci umjesto da im budu roditelji. A za Isusa piše da je nešto slično, otac koji je zamijenio Adama, u ovom slučaju zvuči kao 'očuh'. Jel onda prijatelj ili zamjenski otac? Jer ako je u svojevrsnom obliku 'otac' - u tom slučaju fantač-frendšip ne dolazi u obzir.

Vidiš, ovo me vrlo zanima.
Pa,stoji donekle i tvoja tvrdnja,mišljenje što već.Mi rado Bogu pripisujemo ljudske odlike,kako se već kaže antropomorfizmi,jer nismo kadri da svojim umom obuhvatimo taj pojam Božjeg postojanja i djelovanja.
Ako je naš stvoritelj,davalac života,onda je u neku ruku i naš roditelj,samim tim i prijatelj.Isus je govorio i o tome tko mu je brat,sestra i majka-tko god vrši volju Oca na nebesima.Tako i gledam na prijateljstvo-duhovna veza s Bogom Isusom,koji nam pomaže kroz životne turbulencije,a tko nam je prijatelj ako ne onaj tko nam u nevolji pomaže.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 16:56   #32
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Pa,stoji donekle i tvoja tvrdnja,mišljenje što već.Mi rado Bogu pripisujemo ljudske odlike,kako se već kaže antropomorfizmi,jer nismo kadri da svojim umom obuhvatimo taj pojam Božjeg postojanja i djelovanja.
Ako je naš stvoritelj,davalac života,onda je u neku ruku i naš roditelj,samim tim i prijatelj.Isus je govorio i o tome tko mu je brat,sestra i majka-tko god vrši volju Oca na nebesima.Tako i gledam na prijateljstvo-duhovna veza s Bogom Isusom,koji nam pomaže kroz životne turbulencije,a tko nam je prijatelj ako ne onaj tko nam u nevolji pomaže.
Moje tvrdnje uvijek stoje donekle, ovisno što ljudi vide u tima, istima.

A ti o Sinu Božjeg pričaš kao o Stvoritelju. Sad kad bih te ispravila opet bi bila tvrdnja nepokorena? Hm.

Zašto ste odabrali izabrati Isusa za prijatelja, a niste odabrali za prijatelja njegovog Oca?

Vidiš, ovo me uvijek iznova zanima.

Zar ne znate da Isus nikad nije odstupio od svog Oca?
Dal su vas crkveni 'oci' u tolikoj mjeri prevarili slatkorječivošću svojih tumačenja Novog zavjeta? Oni o NZ pričaju kao da je u NZ podignut bog koji sa SZ nema veze.
Tko je kome ustvari prijatelj? Dal je prijatelj Sin bez Oca, a Otac je strog? Kako bi onda bilo moguće da Sin koji slijedi Oca ne bude strog i sam? A ipak, vi Sina nazivate prijateljem, ali Oca ne. Vi biste Sina odijelili od Oca samo zato što vam je Sin dopadljiviji?

Previše tog ne štima u tom vašem 'prijateljstvu s Isusom'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 11:34   #33
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Moje tvrdnje uvijek stoje donekle, ovisno što ljudi vide u tima, istima.

A ti o Sinu Božjeg pričaš kao o Stvoritelju. Sad kad bih te ispravila opet bi bila tvrdnja nepokorena? Hm.

Zašto ste odabrali izabrati Isusa za prijatelja, a niste odabrali za prijatelja njegovog Oca?

Vidiš, ovo me uvijek iznova zanima.

Zar ne znate da Isus nikad nije odstupio od svog Oca?
Dal su vas crkveni 'oci' u tolikoj mjeri prevarili slatkorječivošću svojih tumačenja Novog zavjeta? Oni o NZ pričaju kao da je u NZ podignut bog koji sa SZ nema veze.
Tko je kome ustvari prijatelj? Dal je prijatelj Sin bez Oca, a Otac je strog? Kako bi onda bilo moguće da Sin koji slijedi Oca ne bude strog i sam? A ipak, vi Sina nazivate prijateljem, ali Oca ne. Vi biste Sina odijelili od Oca samo zato što vam je Sin dopadljiviji?

Previše tog ne štima u tom vašem 'prijateljstvu s Isusom'.
Taj isti Bog koji je stvorio sve ,se utjelovio u Isusu i poslao Duha Svojega da prebiva u njemu,tim činom je jasno dao do znanja da je on kao Bog,Isus i Duh sveti "jedno" dakle i Sveto trojstvo.Bog stvaratelj,Isus otkupitelj,Duh Sveti branitelj.
U početku bijaše "Riječ" i "Riječ" tijelom postade!

Nazivati Isusa prijateljem je isto kao nazivati samog Boga prijateljem ili Duha Svetoga prijateljem,ta oni su isto,naravno da ovo ne možeš shvatiti jer si drugačije učena vjerski,zato je bolje držati se svoje vjere, a nas katolike prepustiti katoličkom nauku,jer niti mi tebe nećemo nanovo učiti niti ti nas.

Uostalom ako ti Isusa ne smatraš prijateljem mi ti to pravo ne zakidamo ali isto tako i ti nas koji Isusa smatramo prijateljem nemaš pravo zakidati za isto.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.

Zadnje uređivanje zoki0307 : 08.05.2015. at 12:15.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 16:07   #34
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Nazivati Isusa prijateljem je isto kao nazivati samog Boga prijateljem ili Duha Svetoga prijateljem,ta oni su isto,naravno da ovo ne možeš shvatiti jer si drugačije učena vjerski,zato je bolje držati se svoje vjere, a nas katolike prepustiti katoličkom nauku,jer niti mi tebe nećemo nanovo učiti niti ti nas.
Ali ovdje nije tema katolički nauk, zar ne.
(ili želiš reći da ovdje pravoslavci i druge domene ne pišu o svojoj viziji prijateljstva s Isusom?)

Osim suhoparnih izjava, vas kad se zapita kakva su vam iskustva o "prijateljstvu" i gdje se to može pronaći u Bibliji za svjedočanstvo i drugima, tada ne znate pojasniti. No, sad i sa Duhom Svetim treba biti prijatelj, ali taj duh nije Isus. S kime ustvari čovjek treba biti prijatelj i kako to postići, i dalje ostaje nejasnim, a ipak, svi imamo svojih iskustava oko navedenog "prijateljstva".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 17:19   #35
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A ti o Sinu Božjeg pričaš kao o Stvoritelju. Sad kad bih te ispravila opet bi bila tvrdnja nepokorena? Hm.
Naravno da pričam o Isusu kao Bogu Stvoritelju.


Quote:
Zašto ste odabrali izabrati Isusa za prijatelja, a niste odabrali za prijatelja njegovog Oca?
Svejedno,riječ je o istoj "osobi".


Quote:
Zar ne znate da Isus nikad nije odstupio od svog Oca?
O čemu ovdje govoriš!?
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 17:45   #36
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Naravno da pričam o Isusu kao Bogu Stvoritelju.
Svejedno,riječ je o istoj "osobi".
O čemu ovdje govoriš!?
O tome da zbunjuješ čitače o personi dve u jednoj.

Ljudi imaju svakolika iskustva o prijateljstvu s "duhovnim", al znaš, ipak su još uvijek najčitanija iskustva ko ledom smrznuta. A zašto je tako, pitaj sebe i njih.

Meni se predobro čini da ustvari ni nemate neka iskustva, sve je to samo fikcija, zar ne da je. A njome se sav svijet hvali, doista, nema svijeta kršćanstva a da se u njemu ne pohvale prijateljstvom s Isusom. Jer, Isus svima pomaže, sve kad zatreba, što što si vjernik zamisli.
Ali,
kad se zbude okomito i izostane 'samoposluga', što onda u tom slučaju?
Dal to da onda sa Isusom više nisi prijatelj? Ima li netko ko je s Isusom postao neprijatelj? I, što je sam Isus rekao, dal je on sam prijatelj baš svim vjernicima? Oni naizgled sebi vjeruju ali... da li on vjeruje njima?

Kad već pričate o prijateljstvu duhovnih srazmjera...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 19:14   #37
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
O tome da zbunjuješ čitače o personi dve u jednoj.
Zapravo je riječ o tri osobe u jednoj,ali ti to već znaš.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ljudi imaju svakolika iskustva o prijateljstvu s "duhovnim", al znaš, ipak su još uvijek najčitanija iskustva ko ledom smrznuta. A zašto je tako, pitaj sebe i njih.

Meni se predobro čini da ustvari ni nemate neka iskustva, sve je to samo fikcija, zar ne da je. A njome se sav svijet hvali, doista, nema svijeta kršćanstva a da se u njemu ne pohvale prijateljstvom s Isusom. Jer, Isus svima pomaže, sve kad zatreba, što što si vjernik zamisli.
Ali,
kad se zbude okomito i izostane 'samoposluga', što onda u tom slučaju?
Dal to da onda sa Isusom više nisi prijatelj? Ima li netko ko je s Isusom postao neprijatelj? I, što je sam Isus rekao, dal je on sam prijatelj baš svim vjernicima? Oni naizgled sebi vjeruju ali... da li on vjeruje njima?

Kad već pričate o prijateljstvu duhovnih srazmjera...
Duha Svetoga ne možeš ni shvatiti ni prihvatiti ako ga ne smatraš prijateljem,trebala bi biti spremna na otvaranje srca istom da ga doživiš i prepustiš da čini s tobom ono što on smatra tebi najpotrebnijim i nisu ovo nikakve floskule,u našim Katoličkim Crkvama vjernici redovito doživljavaju dodire Duha Svetoga kao i darove koje nanovo budi onima koje smatra dostojnima za određeni.Isto kao i žena koja povjerava svom mužu vlastitu intimu i muž je spreman učiniti istoj.Tako je i s Duhom Svetim,ako mu kažeš ne trebam te on vjeruje tom istom i pušta ga da živi kako ga je volja,jer slobodna volja je izbor u koji se Bog obećao ne upletati.
Prijateljstvo je ljubav,jer ne možeš biti prijatelj s nekim koga ne voliš, a Isus je nama Katolicima centar ljubavi te ujedno i prijateljstva.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 12:04   #38
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Zapravo je riječ o tri osobe u jednoj,ali ti to već znaš.

Duha Svetoga ne možeš ni shvatiti ni prihvatiti ako ga ne smatraš prijateljem,trebala bi biti spremna na otvaranje srca istom da ga doživiš i prepustiš da čini s tobom ono što on smatra tebi najpotrebnijim i nisu ovo nikakve floskule,u našim Katoličkim Crkvama vjernici redovito doživljavaju dodire Duha Svetoga kao i darove koje nanovo budi onima koje smatra dostojnima za određeni.Isto kao i žena koja povjerava svom mužu vlastitu intimu i muž je spreman učiniti istoj.Tako je i s Duhom Svetim,ako mu kažeš ne trebam te on vjeruje tom istom i pušta ga da živi kako ga je volja,jer slobodna volja je izbor u koji se Bog obećao ne upletati.
Prijateljstvo je ljubav,jer ne možeš biti prijatelj s nekim koga ne voliš, a Isus je nama Katolicima centar ljubavi te ujedno i prijateljstva.
Kada bi negdje pisalo onda bi moguće i znala, al obzirom ne piše nigdje onda ne znam a još manje izgleda znate vi koji velite da piše negdje.

Oko prijateljstva s duhovnim stvarima ne bi smjelo biti tajanstvenosti, zar ne, trebalo bi biti slično kao općenito s prijateljstvima. A ipak, ti pričaš o prijateljstvu koje sobom nužno nosi strahopoštovanje. Onda bi to bilo ne puki izraz "prijateljstvo" već "prijateljski naklonjen". U značenju nije isto.

Kako se to postiže? Dal ljudi trebaju samo raširiti ruke i duhom se osloboditi da onda taj neki božanski duh uđe u ljude i tako se sprijatelji s njima, postane im prijatelj? Hm, čuj, meni to zvuči ko neka dalekoistočna mantra, nekako se baš ne uklapa u kršćanstvo u kojem nema protokola meditacija. Uostalom, duhova ima raznih, kako ćeš samo tako prepoznati s kojim si se od njih sprijateljio i dal si stvarno postao prijatelj baš s Isusom, tko je rekao da je to To, pa nije valjda da usput čovjek čuje i neki "glas" potvrde kako ga nitko ne bi razuvjerio. (?)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 14:57   #39
Današnja misna čitanja svetog Ivana apostola na poseban način dotiču upravo ovu temu 'što to znači biti prijatelj Božji'.



Ljubljeni! Ljubimo jedni druge jer ljubav je od Boga; i svaki koji ljubi, od Boga je rođen i poznaje Boga. Tko ne ljubi, ne upozna Boga jer Bog je ljubav. U ovom se očitova ljubav Božja u nama: Bog Sina svoga jedinorođenoga posla u svijet da živimo po njemu. U ovom je ljubav: ne da smo mi ljubili Boga, nego – on je ljubio nas i poslao Sina svoga kao pomirnicu za grijehe naše.



te, zatim..


U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:

"Kao što je Otac ljubio mene, tako sam i ja ljubio vas; ostanite u mojoj ljubavi. Budete li čuvali moje zapovijedi, ostat ćete u mojoj ljubavi; kao što sam i ja čuvao zapovijedi Oca svoga te ostajem u ljubavi njegovoj. To sam vam govorio da moja radost bude u vama i da vaša radost bude potpuna.

Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio! Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Vi ste prijatelji moji ako činite što vam zapovijedam. Više vas ne zovem slugama jer sluga ne zna što radi njegov gospodar; vas sam nazvao prijateljima jer vam priopćih sve što sam čuo od Oca svoga. Ne izabraste vi mene, nego ja izabrah vas i postavih vas da idete i rod donosite i rod vaš da ostane te vam Otac dadne što ga god zaištete u moje ime. Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge."


Samo valja da si svi mi to posvjestimo. Koliko nas Bog ljubi.

Ovaj tekst iz Ivanovog evanđelja, 15. poglavlje, svega 9 redaka, dovoljno je da se ljudi prodrmaju u svojoj duši. Praktički kaže: vi ste prijatelji moji ako činite što vam zapovjedam. Više vas ne zovem slugama. Mnogi ljudi trpe pred Bogom, jer misle da je Bog neko strašilo za njihov život. A Bog je ljubav. Više vas ne zovem, dakle, slugama, nego prijateljima. Dajem vam velike milosti. Vi ste moji izabranici, miljenici. Želim da donašate puno roda, i što god zaištete od Oca da vam dade u moje ime. Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge. Ako je ljubav temelj našega života, znači da vršimo Božje želje za naš život, možemo biti svjedoci velikih milosti. Velike ljubavi. Velikih događaja. Evo, to Bog čini u našoj svakodnevici.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:35   #40
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Ovaj tekst iz Ivanovog evanđelja...
Zasigurno nije bio dovoljan u smislu da ne pomislimo mora biti da ima još nešto punovrijednog što bi u konačnici pojasnilo.

Mnogo je onih koji su mjesto prijatelja zamjenili mjestom neprijatelja.
Obrnuti proces često puta odgovori bolje nego što bi odgovorili vi.
No, zbunjuje one gladne/željne Isusova prijateljstva pošto-poto.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.