Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2015., 08:46   #61
Koja nevjerojatna količina bulažnjenja je prisutna na ovoj temi to je za ne povjerovati. I ovo prepucavanje sa Srbina i njihovim komentarima. Ne znaš tko je tu luđi i primitivniji, oni jadni takvi kakvi su ili mi koji se sad eto imamo sustav s kojim možemo bombardirati Srbiju i Vojvodinu iz dubine svog teretorija. Bolesno.
Znači MLRS se nabavlja da bi ratovali sa Srbijom, a kako nemamo namjeru ratovati, želimo samo pokazati da je naš veći.
Strašno.

A ja naivno mislio da je naše MoD možda ipak napravilo nevjerojatan iskorak. Kako se u prijašnjim planovima nije planirao razvoj ovakog tipa topništva, a sličan sustav koji smo imali je povučen iz uporabe, označen kao nepersektivan i nije mu tražena zamjena, očito je došlo do zaokreta.
Moja nada je bila da je MoD analizom rezultata rata u Ukrajini zaključio da je dalekometna artiljerija i dalje kraljica bojišta. Pa je krenuo u modernizaciju u tom smjeru.
Moj strah je da kupujemo nešto samo zato što se nudi ili je netko tako rekao.
Ali ne čim netko dovodi u pitanje neku odluku, i želi saznati što stvarno stoji iza toga, da li je ta investicija opravdana, postoji li bolje rješenje, onda je pljuvač. I da kod MLRSa se sve svodi na rakete. Mi smo proizvodili RAK, zašto? Iz jednog jedinog razloga. Imali smo pun furgon raketa. Složili cijevi na postolje i evo ti VBR. A onda i sami štancali jeftine raketice. Jeftine raketice. Preciznost. Topništvo. Saturacija. VBR.
Navođene glave, da super. Ako platiš.
MLRS je super sustav. Kojeg se lako opslužuje. Ako platiš.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 10:56   #62
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Nema dzabe ni u stare babe.... Beslatne stvari vole biti skupe, pogotovo kad imas posla s amerima...

Dakle, 12 lansera,plus 4 za kanibalizaciju, plus remont, plus modernizacija, plus obuka, plus municija = cijena! Podijeli ponovo sve s dvanaest ukoliko zelis doci do cijene jednog lansera... Ta cijena mene interesira!

Ako nas ova igra bude u konacnici kosala 500 milijuna kuna, a lako bi mogla, onda sam protiv iste...
I sad si ti otkrio Ameriku
Pa naravno da nas mora i koštati,a ne padaju zelenbaći sa neba ni amerima mora se nešti i kupiti,a vojna oprema košta nije to yugo 45

@tadeusk nitko nije ovdje da navija da čemo mi sada bombardirati Srbiju,ali pogledaj njihove medije i svi bruje o ovoj nabavci i što ti to govori?da ih je u jednu ruku strah jer su svjesni da im je vojska u gorem stanju od naše.Naravno sad čekam da Vučić najavi neku kupnju.
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 10:59   #63
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
I sad si ti otkrio Ameriku
Pa naravno da nas mora i koštati,a ne padaju zelenbaći sa neba ni amerima mora se nešti i kupiti,a vojna oprema košta nije to yugo 45
Pa sta onda pises da bi bili donacija... ne kotam... neka kazu kolik aje cijena pa cemo vidjeti da li je povoljno ili ne... zadnj ponuda za F-16 koju smo dobili, ona za ex nacionalnu gardu, nije bila nimalo povoljna... a avioni su bili ''besplatni''
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:00   #64
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Nema dzabe ni u stare babe.... Beslatne stvari vole biti skupe, pogotovo kad imas posla s amerima...

Dakle, 12 lansera,plus 4 za kanibalizaciju, plus remont, plus modernizacija, plus obuka, plus municija = cijena! Podijeli ponovo sve s dvanaest ukoliko zelis doci do cijene jednog lansera... Ta cijena mene interesira!

Ako nas ova igra bude u konacnici kosala 500 milijuna kuna, a lako bi mogla, onda sam protiv iste...
ma, jel ti to pokusavas reci kako prodavaci vojne opreme i oruzja nisu filantropi i dobrotvori?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:03   #65
Naravno, uvijek se svodi na to "ako platiš", MLRS sustav sam po sebi je poželjan, pitanje je isplativosti cijele te nabavke, i razumijem ushićenje pogotovo kad se spominje poveći domet, no mislite li da je pametnije uložiti u nešto drugo, ako da u što? Volio bih čuti prijedloge
domeass is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:05   #66
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Pa sta onda pises da bi bili donacija... ne kotam... neka kazu kolik aje cijena pa cemo vidjeti da li je povoljno ili ne... zadnj ponuda za F-16 koju smo dobili, ona za ex nacionalnu gardu, nije bila nimalo povoljna... a avioni su bili ''besplatni''
Koji ti je klinac
Lanseri su donacija pretpostavimo,ali sve ostalo modernizacija,rakete,pa to treba platiti ili ti očekuj sve besplatno
Možda i obuka bude gratis naravno moraš platiti dnevnice vojnicima ako moraju preko bare

Ma evo čitam ma nema do hrvata sunce ti opet ona stara,a što će to nama jer nema nešto pametnije da se nabavlja,a da se ne nabavlja onda bi se pljuvalo zašto se ne nabavlja i uvijek iste osobe.
Ne valja PzH 2000 ne valjaju Kiowe ne valjaju M-ATV,MRAP-ovi,HUMVEE,brodovi od Finske,brodovi od Njemačke itd itd ,pa što vama valja?????
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:05   #67
tesko je reci ako ne vidimo buducnost
ako bi prijetnja dolazila iz zraka, jasno da bi bilo pametnije uloziti u pzo
no isti taj pzo ti ne koristi kao ti protivnik dolazi cestom ili morem

tako da, sorry but yebiga, moras biti opremljen za sve opcije sto bolje mozes
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:12   #68
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
tesko je reci ako ne vidimo buducnost
ako bi prijetnja dolazila iz zraka, jasno da bi bilo pametnije uloziti u pzo
no isti taj pzo ti ne koristi kao ti protivnik dolazi cestom ili morem

tako da, sorry but yebiga, moras biti opremljen za sve opcije sto bolje mozes
Ma koja prijetnja nama dolazi trenutno iz zraka??
BiH?Srbija?CG?Kosovo?
Ne računam ove iz NATO jer smo valjda saveznici ali se eto i slovenci zabrinuli što će to nama
Pa ne treba ti neko oružje da bi nekoga napadao već prije svega radi odvračanja,a znamo ko nama na ovim prostorima ne misli dobro i još sanja Virovitica-Karlovac-Karlobag

Čekam da nešto napiše Lazanski
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:17   #69
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Koji ti je klinac
Lanseri su donacija pretpostavimo,ali sve ostalo modernizacija,rakete,pa to treba platiti ili ti očekuj sve besplatno
Možda i obuka bude gratis naravno moraš platiti dnevnice vojnicima ako moraju preko bare
Ma uopce ne ocekujem da ista bude dzabe... stovise, covjek najjeftinije prodje kad nesto plati na licu mjesta... nema repova, dugova ni nikakvih sranja... Jedino mi se sere kad se nesto reklamira kao ''eto besplatno'', samo treba platiti neke sitnice... kao da ciglu prodaju... Bilo bi puno postenije da napisu lanser kosta XY, modernizacija u cijeni... obukom mi castimo (ako im se nesto vec poklanja, ovo je dosta zgodan poklon jer ponudjaca kosta malo, a skupo se naplacuje) a municije kupujte koliko vam se hoce...

Ili vec ako ponuditelj usluga forsira cigla pristup, bar d nasi kazu koliko nas ukupno kosta... pa da znamo na cemu smo...

Ako je stvarno povoljna ponuda, smao naprijed... sustav je dobar!... ali ako je ponuda u okviru trzisne za jedan takav polovni sustav... mislim da imamo i precih kupovina od ove...

Prije nego me opet optuze za izdaju, nepismenost, jugofiliju i slicno, htio bih naglasiti da je gore navedeno MOJE misljenje... MORH bas i nema obicaj uzimati ga u obzir... pa bi prije negoli opet krene veselje stanoviti entiteti mogli prihvatiti cinjenicu da ne misle svi ljudi isto (a i da peta lokona nikad ne spava)...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:54   #70
Evo našao sam i ovdje http://www.jutarnji.hr/hrvatska-kupu...tara-/1436654/
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:58   #71
Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
Ti lupetaš samo tako a ništa ne čitaš. Ovako, u jučerašnjem tiskanom izdanju je članak o M270 MLRS te piše da je MORH uputio pismo pentagonu za donaciom 16 kom MLRS te se očekuje kongres da odobri. Uz to bi se kupili nekoliko ATACMS balističkih raketa koje imaju domet do 300 km te veču količinu raketa 240mm. Uz to se navodi da MORH sa ministarstvom poljoprivrede ( i ja sam se iznenadio) kupuje bespilotne letjelice. Dalje objašnavaju i slikovno kako bi to funkcioniralo; bespilotna snima te šalje u zapovjedni centar koji prosljeđuje podatke Kiowi, pzh 2000 i MLRS zavisno o mete. Navodi se da bi u službenu upotrebu ušli 2017. kao i pzh2000 ali slijedeće godine bi došle. Izgleda da je odluka pala, čeka se samo američki kongres.
Zar mi nismo zemlja potpisnica nekakvog sporazuma koji nam priječi uporabu raketnih sistema sa dometom preko 50km?

Nadam se da nismo....
Imperator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:01   #72
Quote:
Imperator kaže: Pogledaj post
Zar mi nismo zemlja potpisnica nekakvog sporazuma koji nam priječi uporabu raketnih sistema sa dometom preko 50km?

Nadam se da nismo....
Ako ovo nabavljamo izgleda da nismo.
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:07   #73
Gledam je i pitam se sta ce jednoj takvoj mrcini sa ogromnim dometom ..gusjenice. Aj ok , znam.Moze tamo, di guma nemoze.

Dobro cudoviste , nije bas nesto najmodernije , al za nase uvjete je odlicno.

Steta sta su potpisali onu konvenciju o kazetnim
kuhinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:09   #74
Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
Ako ovo nabavljamo izgleda da nismo.
Taj članak u jutarnjemu je toliko profesionalno napisan da kreatoru ove umotvorine ne gine Pulitzer....
Imperator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:10   #75
Quote:
Imperator kaže: Pogledaj post
Taj članak u jutarnjemu je toliko profesionalno napisan da kreatoru ove umotvorine ne gine Pulitzer....
To nije bitno kako je napisan, bitno je da je informacija izašla javno.
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:14   #76
Quote:
kuhinja kaže: Pogledaj post
Gledam je i pitam se sta ce jednoj takvoj mrcini sa ogromnim dometom ..gusjenice. Aj ok , znam.Moze tamo, di guma nemoze.

Dobro cudoviste , nije bas nesto najmodernije , al za nase uvjete je odlicno.

Steta sta su potpisali onu konvenciju o kazetnim
Definiraj najmodernije. Na platformi je oklopnjaka Bradly, motor cumins 580 ks, brzina 65 km. Pogledamo li hidrauliku te brzinu popune raketama 5-10 min je fenomenalno i naravno softveri koji se ne vide. Na youtube ima film gdje rusi uspoređuju M270 sa svojim mlrs-om. Tek da vidiš njihov
Na kraju patria ima 20 t a mlrs 26. dakle nije velikih dimenzija a radi gusjenica ide po svakakvom terenu kao i pzh 2000
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:36   #77
Quote:
Imperator kaže: Pogledaj post
Taj članak u jutarnjemu je toliko profesionalno napisan da kreatoru ove umotvorine ne gine Pulitzer....
Ne tako davno Ameri su nas tražili sa spalimo sve zalihe SA-7 , da ne bi eto, jel te došle do terorista. A sad razmatraju da li je mudro opskrbiti Al-kajedu sa stingerima. :-) Zašto Žabec misli da bi netko Hrvatskoj dao taktičke rakete kao što je ATACS? Bože dragi. Sva sreća pa ima ljudi koi su shvatili da je to sprdnja od članka.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:40   #78
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Ne tako davno Ameri su nas tražili sa spalimo sve zalihe SA-7 , da ne bi eto, jel te došle do terorista. A sad razmatraju da li je mudro opskrbiti Al-kajedu sa stingerima. :-) Zašto Žabec misli da bi netko Hrvatskoj dao taktičke rakete kao što je ATACS? Bože dragi. Sva sreća pa ima ljudi koi su shvatili da je to sprdnja od članka.
Gdje si ti pročitao da nam netko daje balističke rakete? Rakete kupujemo. Zbog čega ti misliš da nam SAD neče prodati ATACMS? Jako me interesira tvoje mišljenje
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:13   #79
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ma uopce ne ocekujem da ista bude dzabe... stovise, covjek najjeftinije prodje kad nesto plati na licu mjesta... nema repova, dugova ni nikakvih sranja... Jedino mi se sere kad se nesto reklamira kao ''eto besplatno'', samo treba platiti neke sitnice... kao da ciglu prodaju... Bilo bi puno postenije da napisu lanser kosta XY, modernizacija u cijeni... obukom mi castimo (ako im se nesto vec poklanja, ovo je dosta zgodan poklon jer ponudjaca kosta malo, a skupo se naplacuje) a municije kupujte koliko vam se hoce...

Ili vec ako ponuditelj usluga forsira cigla pristup, bar d nasi kazu koliko nas ukupno kosta... pa da znamo na cemu smo...

Ako je stvarno povoljna ponuda, smao naprijed... sustav je dobar!... ali ako je ponuda u okviru trzisne za jedan takav polovni sustav... mislim da imamo i precih kupovina od ove...

Prije nego me opet optuze za izdaju, nepismenost, jugofiliju i slicno, htio bih naglasiti da je gore navedeno MOJE misljenje... MORH bas i nema obicaj uzimati ga u obzir... pa bi prije negoli opet krene veselje stanoviti entiteti mogli prihvatiti cinjenicu da ne misle svi ljudi isto (a i da peta lokona nikad ne spava)...
Da, ali je li netko uspio okvirno izračunati koliko bi nas došla ta operacija zvana "M270" sa M30-31 raketama i (15-20)ATACMS-a?
20-30 milijuna dolara? 50 milijuna?

I onda usporediti, koliko bi nas koštala nabavka PZO-a srednjeg dometa?
https://corporalfrisk.wordpress.com/...m-for-finland/
U tom blogu su spominjane neke cijene itd.

Za 40-50 milijuna dolara teško da možemo nabaviti išta bolje od M270(odlično naoružanog).
Lijepo je razmišljati o PZO-u, no NASAMS ili Spyder-MR imaju vraški paprenu cijenu. O tome će vjerojatno razmišljati kada riješe nadzvučnu i mornaricu.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:19   #80
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Ne tako davno Ameri su nas tražili sa spalimo sve zalihe SA-7 , da ne bi eto, jel te došle do terorista. A sad razmatraju da li je mudro opskrbiti Al-kajedu sa stingerima. :-) Zašto Žabec misli da bi netko Hrvatskoj dao taktičke rakete kao što je ATACS? Bože dragi. Sva sreća pa ima ljudi koi su shvatili da je to sprdnja od članka.
I ti si među tim ljudima koji su tzo shvatili.
Sva sreća pa ovdje ima nekih koji pišu istinu što će se nabavljati.
Kao što ti je napisano nitko nam ništa neće dati već će prodati

Snači sprdnja je i ono što je najavio zapovjednik topničke pukovnije??



Sprdnja je nekima bilo pisanje i o PzH i o Kiowama sve je to bilo sprdanje
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.