Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Zelite li zivjeti u socijalizmu bez vjere i nacionalizama?
Da, svakako! 13 25.00%
Da, ali da bude i kapitalizma kao u SFRJ! 12 23.08%
Ne znam! 1 1.92%
Nikako! 26 50.00%
Glasovatelji: 52. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2017., 14:31   #2001
Quote:
Johnny Bronson kaže: Pogledaj post
Stvarno mi nije jasno kako to gledas na taj nacin.Usporedujes bodove u skoli s parama.Pa je li potrebno normalnom covjeku 100000kn misecno?Jeli mu potrebno da po gradu vozi auto skuplji nego svi nasi stanovi skupa.Pa moras biti teski psihopat da ti novac toliko znaci.
Možda je možda nije, tko si ti da odlučiš što je nekom "potrebno" a što ne?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:37   #2002
Ne znam, ja bih socijalizmu dao još jednu priliku, mislim nikad se ne zna, možda ovaj put profunkcionira?
Clovis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:40   #2003
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Ma ne, sve je to neoliberalno! Tržišni talibani vladaju svijetom! Fali političkog uplita u ekonomiju! Kapitalizam je kriv za skupu hranu! Libertarijanci su fanovi Pinocheta! Imam pravo na tuđi novac! Kapitalisti frču brčiće u neboderima dok eksploatiraju radnike! Dajte čistačici da odlučuje! You didn't build that! Privatizacija je zlo! Hrvatska je laissez faire ekonomija! Hrvatska je kapitalistička! Usluge su jeftinije kad njima upravlja samo jedan dobavljač i kad se on zove država! Kapitalizam je u krizi! Kapitalizam je kriv za krizu! Kapitalisti ruše radnički raj Venezuelu! Dole s kapitalizmom - sent from my Apple iBitch 10 using Globalcorp tapatalk 3.4 by Cuckhold Enterprises Ltd.

Gledajući upise trashmarskista na forumu i u medijima misliš da si u birtiji s krezubim ljevičarskim pijancima.
Ma čekaj, maloprije tvrdiš kako je sve to socijalizam ( i stoga loše funkcionira), sad je pak sve neoliberalizam.

Pa daj se odluči, zbunjuješ nas

Jel na kraju taj tvoj ajfon nastao u kapitalizmu ili socijalizmu?
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:43   #2004
Quote:
Clovis kaže: Pogledaj post
Ne znam, ja bih socijalizmu dao još jednu priliku, mislim nikad se ne zna, možda ovaj put profunkcionira?
Ali oprezno ovaj put. Ni braća Wright nisu poletjeli iz prve
__________________
Liberalčić. Progresivčić.
Skeewe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:48   #2005
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ma čekaj, maloprije tvrdiš kako je sve to socijalizam ( i stoga loše funkcionira), sad je pak sve neoliberalizam.

Pa daj se odluči, zbunjuješ nas

Jel na kraju taj tvoj ajfon nastao u kapitalizmu ili socijalizmu?
Zbunjen si ti sam od sebe prika
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:04   #2006
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Zbunjen si ti sam od sebe prika
Pa pokaži mi, prosvijetli me, povedi me sa sobom u visine orlovskog leta tvojih misli.

Počnimo s ovim: koje su točno države po tebi socijalističke, a koje kapitalističke?

Kad se ukaže na neki negativni proces, tebi je odgovor neminovno da je to zbog socijalizma.

Pa gdje, zaista gdje, po tebi postoji kapitalizam?
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:16   #2007
Jedino normalno društvo bi bilo humanizam. Kojoj to vrsti na ovom svijetu ona sama nije u središtu? Nego neki izmišljeni koncept? Da, ljudi su u potpunosti međuovisni, i opstaju i napreduju u zajednici. S druge strane, imaju potrebu opstati kao pojedinci i unutar zajednice i narasti unutar zajednice, čime i nju jačaju, kao što i ona jača njih, i trebali bi bi biti odgovorni i prema sebi i prema toj zajednici. Odgovor nije niti u kapitalizmu niti u socijalizmu, barem ne u onom obliku u kojem ga poznajemo, a to je etatizam.
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:20   #2008
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Pa pokaži mi, prosvijetli me, povedi me sa sobom u visine orlovskog leta tvojih misli.

Počnimo s ovim: koje su točno države po tebi socijalističke, a koje kapitalističke?

Kad se ukaže na neki negativni proces, tebi je odgovor neminovno da je to zbog socijalizma.

Pa gdje, zaista gdje, po tebi postoji kapitalizam?
Pušiš nešto pravo dobro dok se ne sječaš rasprava u kojima si sam sudjelovao.

Ne brini, sve je tu crno na bijelo, scrollaj nekoliko stranica unatrag, možda do početka teme, i čitaj raspravu u kojoj si i sam sudjelovao. Svi odgovori su tu, čarolija internetskog foruma!

Nego ne trebaš se pravit blesav s promašenim pitanjima na koja su već mnogi odgovorili, imaš li ti kakav argument za socijalizam koji još uvijek smatraš dobrim?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:23   #2009
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Koja je to "kapitalisticka" Hrvatska? Ona u kojoj drzava trosi preko pola BDPa? Gdje polaze monopol nad zdravstvom, skolstvom, mirovinama? Gdje pohlepa planera otima zamalo pola zarade pa jos cetvrtinu kad nesto kupimo? Gdje drzava upravlja s preko 1000 tvrtki? Gdje se umjetno ogranicava pristup trzistu? Gdje drzava dekretom odredjuje minimalne cijene dobara i usluga? Gdje se novcem porezbih obveznika financiraju trzisni luzeri i bazeni bogatunima s apartmanima? Gdje djeca duguju za pohlepu danasnjih planera sto su im prodali buducnost s kamatama? Ona Hrvatska prikovana na dno liste ekonomskih sloboda na starom kontinentu? Ti to smatras "kapitalizmom"!?

Vidim samo neosocijalizam i ekonomsko ljevicarenje, vjecitu tranziciju i izuzetno neslobodno trziste i onda se ljevicari bune sto gradjani ne mogu platiti fakultet ili sto mladi masovno sele na slobodnija trzista...

Socijalisticka dogma je prejaka, sta god naprave planeri, uvjerili su vas da je nedostatak drzavnog uplita kriv, iako upravo oni vode kolo, kakva mentalna gimnastika majko mila.
Tko tvrdi da je kriv nedostatak državnog uplitanja? Mislim da svi smatraju da je kriv oblik državnog uplitanja, pa se dječje bolnice opremaju humanitarnim akcijama, a auti za državne službenike porezom. To je nakaradno, i to zapravo nije društveni dogovor. Društveni dogovor ovog društva je da se odvaja za dječje bolnice, a ne za aute ili helikoptere političara i njihovih pulena. Naš je problem što samo stojimo i gledamo kršenje društvenog "ugovora".

Što fali Dancima?
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:24   #2010
Quote:
Skeewe kaže: Pogledaj post
Ali oprezno ovaj put. Ni braća Wright nisu poletjeli iz prve
Da, samo što za razliku od socijalizma letenje nije protuprirodna pojava.
Clovis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:25   #2011
Quote:
theremin1 kaže: Pogledaj post
Jedino normalno društvo bi bilo humanizam. Kojoj to vrsti na ovom svijetu ona sama nije u središtu? Nego neki izmišljeni koncept? Da, ljudi su u potpunosti međuovisni, i opstaju i napreduju u zajednici. S druge strane, imaju potrebu opstati kao pojedinci i unutar zajednice i narasti unutar zajednice, čime i nju jačaju, kao što i ona jača njih, i trebali bi bi biti odgovorni i prema sebi i prema toj zajednici. Odgovor nije niti u kapitalizmu niti u socijalizmu, barem ne u onom obliku u kojem ga poznajemo, a to je etatizam.
Na koji konkretan način bi ljudi trebali biti odgovorni prema zajednici?
Clovis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:32   #2012
Quote:
theremin1 kaže: Pogledaj post
Tko tvrdi da je kriv nedostatak državnog uplitanja? Mislim da svi smatraju da je kriv oblik državnog uplitanja, pa se dječje bolnice opremaju humanitarnim akcijama, a auti za državne službenike porezom. To je nakaradno, i to zapravo nije društveni dogovor. Društveni dogovor ovog društva je da se odvaja za dječje bolnice, a ne za aute ili helikoptere političara i njihovih pulena. Naš je problem što samo stojimo i gledamo kršenje društvenog "ugovora".

Što fali Dancima?
Oni socijalizmom (porezi, restriktivni zakoni i birokracija, regulacije, državno izravno uplitanje u tržište, korupcija na svim razinama društva, osobito u pravosuđu itd.) nisu uništili one od kojih otimaju da bi davali za "besplatne" stvari. Tamo su ih pustili da rade i stvaraju, i što oni više stvore, to im oni više mogu oduzeti, pa se ima za sve. Ove naše budale pilaju granu na kojoj sjede.
Clovis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:34   #2013
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Koja je to "kapitalisticka" Hrvatska? Ona u kojoj drzava trosi preko pola BDPa? Gdje polaze monopol nad zdravstvom, skolstvom, mirovinama? Gdje pohlepa planera otima zamalo pola zarade pa jos cetvrtinu kad nesto kupimo? Gdje drzava upravlja s preko 1000 tvrtki? Gdje se umjetno ogranicava pristup trzistu? Gdje drzava dekretom odredjuje minimalne cijene dobara i usluga? Gdje se novcem porezbih obveznika financiraju trzisni luzeri i bazeni bogatunima s apartmanima? Gdje djeca duguju za pohlepu danasnjih planera sto su im prodali buducnost s kamatama? Ona Hrvatska prikovana na dno liste ekonomskih sloboda na starom kontinentu? Ti to smatras "kapitalizmom"!?

Vidim samo neosocijalizam i ekonomsko ljevicarenje, vjecitu tranziciju i izuzetno neslobodno trziste i onda se ljevicari bune sto gradjani ne mogu platiti fakultet ili sto mladi masovno sele na slobodnija trzista...

Socijalisticka dogma je prejaka, sta god naprave planeri, uvjerili su vas da je nedostatak drzavnog uplita kriv, iako upravo oni vode kolo, kakva mentalna gimnastika majko mila.
Iz svih tvojih upisa jedini mogući iole logični zaključak je

da sve što ne valja je socijalizam-- i ima ga svugdje

i sve što je dobro je kapitalizam ali ga nema nigdje

Po tvojoj logici i mjerilima i Bismarck je bio veliki komunista/socijalista, samo što on to nije znao,
kao što ni njegovi suvremenici nisu znali ni čuli za socijalizam a usprkos tome uveli su mirovine za ostarjele radnike

I tako čuveni kancelar umro je u neznanju , nesvjestan da je preteča socijalizma.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:35   #2014
Quote:
theremin1 kaže: Pogledaj post
Tko tvrdi da je kriv nedostatak državnog uplitanja?
Šališ se? Znaš valjda da je ova tema prepuna socijalista, a kakve ovlasti države i kakav uplit nasilja na tržište i u dobrovoljne odnose zagovara ta ideologija?
Quote:
Mislim da svi smatraju da je kriv oblik državnog uplitanja, pa se dječje bolnice opremaju humanitarnim akcijama, a auti za državne službenike porezom. To je nakaradno, i to zapravo nije društveni dogovor. Društveni dogovor ovog društva je da se odvaja za dječje bolnice, a ne za aute ili helikoptere političara i njihovih pulena. Naš je problem što samo stojimo i gledamo kršenje društvenog "ugovora".
Ja taj ugovor potpisao nisam, niti bi dobrovoljno potipisao ugovor sa strankom koja ima ovlasti za legalno nasilje protiv mene i mojih kad joj se ćefne, koja u bilo koji trenutak može promijeniti stavke u tom ugovoru bez mog znanja ili pristanka, koja piše zakone koji stoje u tom ugovoru, koja nije odgtovorna za kršenje tog ugovora i koja svoje obveze može a i ne mora ispuniti, a ja nemam pravnog lijeka za kršenje ugovora.

Ionako taj ugovor ne postoji, apstraktna igra riječi etatista i izgovor za kult države.
Quote:
Što fali Dancima?
U kojem kontekstu?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:37   #2015
Quote:
Clovis kaže: Pogledaj post
Da, samo što za razliku od socijalizma letenje nije protuprirodna pojava.
Isto kao ti , dio suvremenika brace Wright smatrao su da je protuprirodno da čovjek leti
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:39   #2016
Quote:
Clovis kaže: Pogledaj post
Oni socijalizmom (porezi, restriktivni zakoni i birokracija, regulacije, državno izravno uplitanje u tržište, korupcija na svim razinama društva, osobito u pravosuđu itd.) nisu uništili one od kojih otimaju da bi davali za "besplatne" stvari. Tamo su ih pustili da rade i stvaraju, i što oni više stvore, to im oni više mogu oduzeti, pa se ima za sve. Ove naše budale pilaju granu na kojoj sjede.
Pa vidiš da se može.
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:43   #2017
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Iz svih tvojih upisa jedini mogući iole logični zaključak je

da sve što ne valja je socijalizam-- i ima ga svugdje
Naravno da socijalizam ne valja, ali nije sve što ne valja socijalizam. Ne valja ni vanjski prijelom potkoljenice

Uplita nasilja u dobrovoljne odnose ima gotovo svugdje, ne mora to biti nužno socijalizam, može biti državna zabrana biljke i zatvaranje ljudi za konzumiranje iste, može biti nasilno zatiranje slobode govora od nekog radikalnog desničara. Ima puno toga.

Quote:
i sve što je dobro je kapitalizam ali ga nema nigdje
Nije kapitalizam sve što je dobro, dobro je i poševit misicu, dobro je zabit tricu za pobjedu. Što šta je dobro

Ali što se tiče ekonomskog sustava, kapitalizam je jedini ekonomski sustav koji podrazumijeva slobodu. Povijest je kristalno jasna, to je daleko najbolji, najhumaniji, najtolerantniji i najslobodniji ekonomski sustav kojeg je ljudski um ikad izmislio, a donio je i rezultate bez presedena, najprosperitetnija društva u povijesti svijeta, za samo 200 godina je stvorio više vrijednosti od predhodnih 10 tisuća! Temeljen je na slobodnoj volji i dobrovoljnim transakcijama u kojoj obje stranke profitiraju, bez prisile, bez prijetnje nasilja i bez petljanja treće stranke vođene pohlepom za tuđom imovinom.

Kud ćeš ljepše, humanije i slobodnije od toga?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:44   #2018
Quote:
Clovis kaže: Pogledaj post
Na koji konkretan način bi ljudi trebali biti odgovorni prema zajednici?
Pa na isti konkretan način na koji su odgovorni prema sebi. Ako ne želiš živjeti okružen s luđacima, ne proizvoditi ih i poticati da ih drugi ne proizvode (djelovanjem, financiranjem i sl). Ako ne želiš živjeti i stvarati s analfabetima, isto. Ako ne želiš živjeti s krimosima, poticati poštivanje zakona, ako želiš bolje zakone, poticati kreiranje boljih..
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:47   #2019
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Isto kao ti , dio suvremenika brace Wright smatrao su da je protuprirodno da čovjek leti
Zato jer nisu poznavali fiziku. Kao što niti vi ne poznajete ljude i nikad nećete, jedino možete nastojati biti njihovi gospodari i držati ih u kavezima "za njihovo dobro".
Clovis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:49   #2020
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Šališ se? Znaš valjda da je ova tema prepuna socijalista, a kakve ovlasti države i kakav uplit nasilja na tržište i u dobrovoljne odnose zagovara ta ideologija?

Ja taj ugovor potpisao nisam, niti bi dobrovoljno potipisao ugovor sa strankom koja ima ovlasti za legalno nasilje protiv mene i mojih kad joj se ćefne, koja u bilo koji trenutak može promijeniti stavke u tom ugovoru bez mog znanja ili pristanka, koja piše zakone koji stoje u tom ugovoru, koja nije odgtovorna za kršenje tog ugovora i koja svoje obveze može a i ne mora ispuniti, a ja nemam pravnog lijeka za kršenje ugovora.

Ionako taj ugovor ne postoji, apstraktna igra riječi etatista i izgovor za kult države.

U kojem kontekstu?
Naravno da postoji. Nekakav j. sustav vrijednosti zajednice jest društveni ugovor. A što da ti kažem, žao mi je što nas ima ovoliko, pa više ne živimo u primitivnim zajednicama od 150 ljudi, da sve može funkcionirati bliže ovom kako si si ti zamislio. Trenutno imaš dvije opcije, ili se uputi negdje u šumu i lijepo uspjevaj sam, ili radi na tome da zajednica u kojoj ne poznaš i ne možeš doći do velike većine članova iste, bude bolja za tebe i za tu zajednicu. Inače, što se tiče zakona, ti imaš pravnu zaštitu, nažalost, moraš se ponašati po zakonima koje pišu oni koje je odabrala većina zajednice u kojoj živiš. To je bojim se bilo tako i u primitivnim zajednicama.
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:09.