Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2017., 15:28   #81
Quote:
Molly K Darling kaže: Pogledaj post

O tome da kada se baš jako gadno napije urinira i defecira gdje ne treba da i ne počinjem, jer je to odvratno i neukusno.

Sada sam iz njene sobe pokupila čašu od piva bačenu na pod, jučer zdjelu sa starim mesom i kostima. Bojim se da će nam navući žohare ili mrave u stan. Nekoliko puta je skoro izazvala požar jer stavi nešto kuhat (ne sviđa joj se moje kuhanje) i onda zaspe, mi uđemo u kuhinju, a ono predpožarno stanje, dim i uništeno posuđe. Da nismo bili kod kuće, tko zna kako bi završilo.
za početak, tu je potrebno liječenje. i pregled lom-a i psihijatrijski pregled.

ovo je stanje zbog kojeg ste se već odavno morali obratiti njenom obiteljskom liječniku, jer je dosta vjerojatno da je i demencija u pitanju, uz, naravno, alkoholizam i tko zna što još - 90 godina (i još kažeš da čitav život cuga!), a nikad ne ide liječniku 'jer je zdrava'! toliko zdrava da prijeti ljudima da će ih zaklati škarama, vrši nuždu po stanu gdje ne treba itd.

simptomi demencije ne moraju biti samo zaboravljanje, gubljenje i to što si ljudi najčešće zamišljaju, često to bude porast agresivnosti kod starih ljudi i tako neke čudne eskapade i ekscesi u ponašanju.

iako nikad ne ide liječniku, vjerojatno ima karton negdje. potražite kamo pripada i idite u ordinaciju njenom liječniku, ispričajte ovo...

znam slučajeve gdje su baš obiteljski liječnici za početak puno pomogli u takvim slučajevima i savjetovali obitelji što i kako dalje poduzimati. (ne znači da će i kod vas to biti slučaj, ali treba probati. dosta njih ipak ima profesionalnog iskustva s takvim stvarima i stvarno mogu biti od pomoći).

pišete dopis czss-u. mislim da će teško vjerovati da 90-godišnju ženu odavno nitko nije pregledao i da uz ovakvo ponašanje niste nikad tražili prvenstveno mišljenje liječnika. pa onda sve ono dalje: policija, czss itd.

tko kaže da lijekovi ne bi donekle primirili stvar, a ako ne pristaje na liječenje i uzimanje lijekova onda je to već jedna druga priča koja se može i treba rješavati na drugačije načine.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:29   #82
Quote:
Leecher kaže: Pogledaj post
Jeli baka nasilna prema još nekome, susjedi/prijatelji itd., ili samo prema vama?

Ako je samo prema vama onda je ona psihički zdrava, a samo vas ne voli što nije razlog za psihijatriju.
prijetnje nožem, škarama su svakako za neku ustanovu, e sad zatvor ili psihijatrija..
__________________
Tisuću razloga za ljubav, tisuću razloga za smijeh...
sanjcho is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:30   #83
Quote:
Leecher kaže: Pogledaj post
Mislili ste se žalit na baku centru za socijalnu skrb preko mejla?
I poslat video mejlom?

Ovo je iskreni:

Nije onaj kad ga lupim, a ozbiljne sam face dok to radim.
Uopće nije smiješno.

Prvo, ne mogu skužiti kako nekome padne na pamet snimati prijetnje škarama pred nosom i slati ih mailom Centru za socijalnu skrb, umjesto se zaputiti istog trena u nadležnu policijsku postaju prijaviti pomahnitalu osobu.

Jel kužite vi koliko to neozbiljno i na kraju krajeva sumnjivo djeluje?

Žališ se na ozbiljno fizičko nasilje, ali tako ga doma snimaš kamerom i šalješ mailom.

Oni će ti ionako reći da se fizičko nasilje prijavljuje policiji.
Lizzy D is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:32   #84
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Hoće faks refundirati tvom mužu tvoju školarinu ako te baba ubije?
Čisto sumnjam.

Ali volim si misliti da sam jača i snažnija od nje i da imam bolje reflekse i izoštrenije osjete i da se to nikada ne bi moglo desiti. Uz to sam stalno zaključana kada smo same.

Ali ne želim tako živjeti, želim biti opuštena u svom domu, što sada ne mogu.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:32   #85
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Molly, ajde fino uzmi muža za ruku i odi kod nekog odvjetnika pa fino vidi koje su ti opcije i kako riješiti ovu situaciju. Tu ćeš na forumu dobiti 10 različitih odgovora za istu stvar.

Ne znam šta ćeš dobiti s time da u ovom trenu upetljavaš socijalnu službu, nemaš nikakvih dokaza u smilsu prijava i sličnoga. Po meni slijedeći puta kad baba bude imala ispade nazoveš fino policiju i hitnu, kažeš da baba prijeti da će ubiti sebe i vas i da je mrtva pijana. Malo će odležati na psihijatriji, vi ćete imati dokaz u smislu prijave i onda možeš nešto sa centrom, ovako je vaša riječ protiv njene.

I ovo za snimanje, mene živo zanima koje je to slovo zakona koje zabranjuje da snimaš nekoga u stanu/kući u kojoj živiš.
Za ovo prvo se slažem.

Što se snimanja tiče, to je isto za odvjetnike pitanje.
Jedno je kada oni znaju da ih se snima, a drugo je kada to skrivećki radiš.


Ako je baka toliko luda kada je pijana treba joj kameru ravnu u facu stavit tada pa neka prijeti ravno u leću. Gdje ćeš boljeg dokaza?
__________________
. .
Leecher is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:33   #86
Mislim da vam je jedino rješenje odseliti se, prepustiti njoj divni dom i nek u njemu caruje! Nema tu pomoći, možete se obratiti policiji, socijalnoj skrbi al vidjet ćete što ce bit. Ništa!
Jedino rješenje je odlazak, morate se maknuti od negativne osobe i gotovo. Ne govorim to napamet, znam iz osobnog iskustva... Imali smo u obitelji zločestu, manipulativnu osobu koja nije imala milosti ni prema djeci ni prema unučadi koja je imala samo svoje ciljeve kojih se držala čitav život. Ništa joj nije bilo sveto osim nje i njenog sina s kojim je živjela. Na kraju se odrekla i njega kad više nije mogla s njim funkcionirat. Maknite se i gotovo! Zla su najgora pri svome kraju il kako bi se reklo najmračnije je pred svitanje!
Možda će bit dom moguće rješenje, vidjet ćete.
Josephine Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:37   #87
Quote:
ElizaDay kaže: Pogledaj post
Uopće nije smiješno.

Prvo, ne mogu skužiti kako nekome padne na pamet snimati prijetnje škarama pred nosom i slati ih mailom Centru za socijalnu skrb, umjesto se zaputiti istog trena u nadležnu policijsku postaju prijaviti pomahnitalu osobu.

Jel kužite vi koliko to neozbiljno i na kraju krajeva sumnjivo djeluje?

Žališ se na ozbiljno fizičko nasilje, ali tako ga doma snimaš kamerom i šalješ mailom.

Oni će ti ionako reći da se fizičko nasilje prijavljuje policiji.
Nisam snimila sam napad jer tada nisam imala mob kod sebe i iznenadila me, snimila sam ju poslije kada mi je verbalno, a ne fizički prijetila.

A za policiju nemam dokaza, čak nije bila pijana kada mi je prijetila. Masnica nemam. Znači, dokazi nula bodova, osobito ako su nam ove dvije snimke koje imamo nevažeće.

Jer, jasno je, naravno, da će ona pred policijom sve poricati i još nama nakalemiti kojekakve optužbe na vrat, ionako okolo priča da ju želimo otrovat kako bismo se dokopali njenog stana.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:37   #88
Takve osobe nis psihički stabilne i sposobne su na sve. Nije to vrijedno vašeg zdravlja... Znam nije lako danas živjeti bez svog krova nad glavom. Ima raznih depresivnih ličnosti koje su pod utjecajem alkohola, mržnje, paranoje, straha...
Za nju je potrebna stručna pomoć a ne vas dvoje. Nadam se da ćete to što je moguće brže riješiti jer inače neće bit il završit dobro.
Josephine Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:41   #89
Quote:
Molly K Darling kaže: Pogledaj post
Nisam snimila sam napad jer tada nisam imala mob kod sebe i iznenadila me, snimila sam ju poslije kada mi je verbalno, a ne fizički prijetila.

A za policiju nemam dokaza, čak nije bila pijana kada mi je prijetila. Masnica nemam. Znači, dokazi nula bodova, osobito ako su nam ove dvije snimke koje imamo nevažeće.

Jer, jasno je, naravno, da će ona pred policijom sve poricati i još nama nakalemiti kojekakve optužbe na vrat, ionako okolo priča da ju želimo otrovat kako bismo se dokopali njenog stana.
Je li suprug bio ikada s tobom u vrijeme napada i prijetnji?

Je li svekar ikada bio?

Mogu li njih dvojica ili netko treći iz obitelji/susjedstva potvrditi iti jednu stavku vezanu za njeno ponašanje od svih do sada navedenih: alkoholiziranje, vikanje, vrijeđanje, neurednost...?

Ako je odgovor na ta pitanja 'da', a realno bi trebao biti, onda imaš i više nego dovoljno za prijavu.

Ako je odgovor 'ne', onda je priča krajnje sumnjiva.
Lizzy D is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:41   #90
Quote:
Molly K Darling kaže: Pogledaj post
Bok, ljudi. Hvala svima na savjetima. Samo da kažem, nemam dečka nego muža, vjenčani smo. I drugo, muž s bakom nema ugovor o uzdržavanju. Oni su još prije 10 godina, dok se on i ja nismo ni poznavali, potpisali darovni ugovor, s napomenom da ona do kraja života može živjeti u stanu i bez ikakvih dodatnih klauzula i uvjeta. Tako da moje ili bilo čije useljenje u stan nikako ne može biti razlog poništavanja darovnog ugovora. Ne može ona nikakvim ugovorom svom unuku uvjetovati da zauvijek ostane samac, to nema smisla.

I svo to vrijeme muž podmiruje sve troškove stana i režija i svih ostalih potreba. Sada imamo i kredit za adaptaciju i uređenje ovoga stana, puno smo uložili u njega i na žalost ne možemo nikuda iako bismo htjeli.

Promjeniti joj brave na stanu i ne pustiti ju unutra ne bismo nikada ni pomislili. Mi nismo loši prema njoj, ne želimo je se čak ni pod svaku cijenu riješiti iz stana, samo da nas pusti na miru i da imamo neki normalan suživot, a ne da moramo stalno strepiti, zaključavati se i praktički biti njeni taoci u vlastitom domu.

O tome da kada se baš jako gadno napije urinira i defecira gdje ne treba da i ne počinjem, jer je to odvratno i neukusno.

Sada sam iz njene sobe pokupila čašu od piva bačenu na pod, jučer zdjelu sa starim mesom i kostima. Bojim se da će nam navući žohare ili mrave u stan. Nekoliko puta je skoro izazvala požar jer stavi nešto kuhat (ne sviđa joj se moje kuhanje) i onda zaspe, mi uđemo u kuhinju, a ono predpožarno stanje, dim i uništeno posuđe. Da nismo bili kod kuće, tko zna kako bi završilo. Wc nam je zaštopala par puta i imali smo poplavu zbog nje. Jednostavno je jako teško živjeti s njom.

Vidim da ovdje ima i negativnih komentara i konotacija o nama, to je razumljivo, ovo je osjetljiva tema u kojoj se mnogi mogu pronaći, netko sa strane mlađe, netko sa strane starije generacije i tu se onda projiciraju osjećaji nastali osobnim iskustvima. No ovo je naša realna, individualna situacija, bez laganja i dodavanja i poštujući svačije osjećaje, ipak želim nepristrane savjete vezane isključivo uz našu osobnu situaciju.

Dobro bi mi došlo ako je netko pravnik, može li ona supruga tužiti za nezahvalnost ako ju prijavimo policiji i centru i na taj način mu oduzeti stan?

Jesmo li ju smjeli snimiti dok mi je prijetila škarama?

Sada imam i video snimku na kojoj joj se jasno vidi lice dok mi govori da će me ubiti, ne znam je li to dobar dokaz centru kao potkrijepa dopisu.
Za prijetnje smrću podnesi kaznenu prijavu nadležnoj policijskoj postaji
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:42   #91
Imaju službe kojih se može nazvati te maknuti alkoholiziranu, agresivnu osobu iz doma da ne maltretira ostale članove obitelji. Psihijatrijske ustanove
Josephine Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:43   #92
Quote:
Molly K Darling kaže: Pogledaj post
Isto tako i mi imamo pravo uzeti hipotekarni kredit na ovaj stan i ne otplaćivati ga, pa će onda banka upola cijene prodati stan zajedno s babom u njemu.
ne znam što onda čekate

samo, ako je baba upisana u gruntovnici kao korisnik stana onda banka zna koliko vrijedi takav stan

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Molly, ajde fino uzmi muža za ruku i odi kod nekog odvjetnika pa fino vidi koje su ti opcije i kako riješiti ovu situaciju. Tu ćeš na forumu dobiti 10 različitih odgovora za istu stvar.

ovo ti je najtočniji savjet


jebga, ja sam na strani babe jer i sama imam dosta kvadrata i teško da mogu biti objektivna dok čitam kako netko uživa u tuđim kvadratima (a njeni su za korištenje) i istovremeno korisnika tih istih pokušava napraviti ludom
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:48   #93
Kako baba može biti upisana kao vlasnik ako je taj stan darovala unuku i svi računi glase na njega? Napisala je Molly da nije u pitanju ugovor o doživotnom.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:51   #94
Quote:
ElizaDay kaže: Pogledaj post
Je li suprug bio ikada s tobom u vrijeme napada i prijetnji?

Je li svekar ikada bio?

Mogu li njih dvojica ili netko treći iz obitelji/susjedstva potvrditi iti jednu stavku vezanu za njeno ponašanje od svih do sada navedenih: alkoholiziranje, vikanje, vrijeđanje, neurednost...?

Ako je odgovor na ta pitanja 'da', a realno bi trebao biti, onda imaš i više nego dovoljno za prijavu.

Ako je odgovor 'ne', onda je priča krajnje sumnjiva.

Svekar nikada nije bio prisutan jer je u lošim odnosima s njom pa ne dolazi k nama, muž je bio tu kada me udarila, ali ne i kada se prijetila škarama. Ali on i ja smo u braku i ne znam koliko će nas ozbiljno uzeti kao svjedoke jedno drugome. Trećih osoba za svjedoke nemamo.

Za alkoholizam nam jedini svjedoci mogu biti prodavačice u lokalnom dućanu jer tamo svaki dan kupuje cugu, ali njima poslodavac ne bi dao da se miješaju u to. Susjedi su sigurno čuli buku i galamu, ali sumnjam da bi se htjeli miješati jer smo samo na dobar dan.

Što se tiče njenog liječnika ili liječnice, ne znamo kako se zove, čak ni u kojem je domu zdravlja jer nikada ni ne ide tamo.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:52   #95
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Kako baba može biti upisana kao vlasnik ako je taj stan darovala unuku i svi računi glase na njega? Napisala je Molly da nije u pitanju ugovor o doživotnom.
Baka je dok je živa malti ne zakonski gledano dio stana.

Ima zakonsko pravo živjet tamo dok je god živa nebitno o tome tko je vlasnik.
__________________
. .
Leecher is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:54   #96
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
ne znam što onda čekate

samo, ako je baba upisana u gruntovnici kao korisnik stana onda banka zna koliko vrijedi takav stan

jebga, ja sam na strani babe jer i sama imam dosta kvadrata i teško da mogu biti objektivna dok čitam kako netko uživa u tuđim kvadratima (a njeni su za korištenje) i istovremeno korisnika tih istih pokušava napraviti ludom

Opal, nismo mi takvi ljudi i nikada tako nešto ne bismo napravili. Ono što sam htjela naglasiti jest da ima načina za obračunati se s njom, ali su prljavi i nećemo im pribjeći. A u gruntovnici se ona nigdje ne spominje.

I vjeruj mi, nakon par mjeseci života s njom više ne bi bila na njenoj strani.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 16:00   #97
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Kako baba može biti upisana kao vlasnik ako je taj stan darovala unuku i svi računi glase na njega? Napisala je Molly da nije u pitanju ugovor o doživotnom.
ako u darovnom ugovoru piše da baba ima pravo doživotnog stanovanja u stanu onda je to kao teret upisano u zemljišnoj knjizi
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 16:00   #98
Quote:
Molly K Darling kaže: Pogledaj post
Svekar nikada nije bio prisutan jer je u lošim odnosima s njom pa ne dolazi k nama, muž je bio tu kada me udarila, ali ne i kada se prijetila škarama. Ali on i ja smo u braku i ne znam koliko će nas ozbiljno uzeti kao svjedoke jedno drugome. Trećih osoba za svjedoke nemamo.

Za alkoholizam nam jedini svjedoci mogu biti prodavačice u lokalnom dućanu jer tamo svaki dan kupuje cugu, ali njima poslodavac ne bi dao da se miješaju u to. Susjedi su sigurno čuli buku i galamu, ali sumnjam da bi se htjeli miješati jer smo samo na dobar dan.

Što se tiče njenog liječnika ili liječnice, ne znamo kako se zove, čak ni u kojem je domu zdravlja jer nikada ni ne ide tamo.
Ti kao da trazis izgovore za sve. Ne mislim za samo ovaj gore citirani post. Nego opcenito za sve sto su ti ljudi na ovoj temi predlozili.

Za svekra si sama napisala kako je imao istih problema s njom, tako da ne vidim zast ne bi mogao svjedocit o karakteru, ako o nicem drugom. Nije poslodavac taj koji odredjuje ovim tetama iz ducana hoce li se mijesat il ne. Za susjede isto tako ne znas, al unaprijed odbacujes. Za lijecnika se lako sazna, odes u HZZO i pitas.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 16:04   #99
Svi su dužni, ako mogu, pomoći u takvim situacijama. Ali i meni se čini da tu ima puno previše izgovora i nelogičnih postupaka.
Lizzy D is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 16:05   #100
Quote:
Molly K Darling kaže: Pogledaj post

Što se tiče njenog liječnika ili liječnice, ne znamo kako se zove, čak ni u kojem je domu zdravlja jer nikada ni ne ide tamo.
ona ima 90 godina i netko od obitelji bi trebao znati tko joj je LOM, tim više što vi ne živite u australiji pa da možete reći da ne možete to saznati, nego s njom u stanu, u zajedničkom kućanstvu, a za pretpostaviti je da će 90-godišnjoj osobi svakoga trenutka zbog nečeg zatrebati liječnik ili uputnica.

po meni, a i po sličnim slučajevima koje znam, prvo LOM, eventualna dijagnoza, a potom sve ostalo, od czss, policije i sl. svi kojima se obratite će vas također pitati dosta logična pitanja o njenom zdravstvenom stanju, dijagnozama, liječenju, uzima li neke lijekove i koje itd.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.