Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2005., 10:07   #21
Quote:
Sascha123 kaže:
Ne pričat gluposti. Ako piše 0 V onda nema struje.



Glupost. Voltmetar mjeri napon, a ne struju. Napon od 0 V ne znači da kroz strujni krug prolazi struja.
Da bi se problem riješio, mora se znati više podataka:
- pošto je bilo priključeno više trošila na utičnicu, isključuje se kratki spoj na lampi.
- kakav je osigurač tog strujnog kruga - automatski ili rastalni? Kolika mu je nazivna vrijednost struje
- postoji li zaštitni uređaj diferencijalne struje (ZUDS) ili popularnije FID - sklopka i koje je nazivne vrijednosti
- da li je vodič u zidu do utičnice 2-žilni ili 3-žilni, naime u starijim instalacijama se zaštitna (šuko) utičnica spajala sa 2-žilnim kabelom, što se ne radi niti u ludilu

Stanje kakvo si opisao je vjerojatno posljedica kratkog spoja i to je izrazito opasno - zbog vlastite sigurnosti i opasnosti od požara nemoj uključivati ništa u taj strujni krug.
Zanima me i kako mjeriš napon na lampi kada ju uključiš u utičnicu - moraš voltmetar spojiti paralelno, ali gdje ga "upikneš"?

Mislim da ti mogu pomoći jer izgleda imam više iskustva od ostalih ovdjeprisutnih forumaša-teoretičara koji sa svojim EMS-ovima, poljima i teorijama ne bi prepoznali izgorjelu žarulju niti da im padne na glavu.
[/QUOTE]
e ovako:1.da!bilo koje trosilo se stavi isto je ponasanje
2.osiguraci su rastalni 20A,zgrada starija od moje bake
3.zimi je tu prikljucena bila termo-pec
4.FID ne postoji
5.vodic je naravno 2 zilni bio ali je netko bas zbog te peci dodavao treci da bi dobio uzemljenje(neznam kada podstanar sam)
6.napon mjerim tako da v metar tj.unimjer piknem na jednu zicu,i drugi pipak na drugu zicu,ako mi je otklon ispod nule onda naravno obrnem to,dok mi je ta dodana zica od uzemljena prazna tj na nju nista ne spajam.znaci kada ga tako spojim ocitavam 230-240 V i onda piknem trosilo i otlon pada na 0!
zetov is offline  
Old 03.10.2005., 12:02   #22
Quote:
hehe pitanjce ustvari zahtijeva znanje na elektroinstalaterskoj razini.uglavnom ja pojma nemam pa mozda netko pomogne....pojednostavljeno(di ces jednostavnije )...uticnica 220v klasicna,do sad mi je radila normalno,i odjednom kad god ukljucim lampu malo radi,pocne blitzati i ugasi se.e ja rastavio uticnicu,spojio voltmetar,pokazuje uredno 220 V a kad upalim lampu odjednom voltmetar na nulu i naravno lampa ne radi.cim ugasim lampu(koja ionako ne radi)Vmetar se vrati na 220V!??jel ima netko objasnjenje??
Zovi egzorcistu.
zzzzzz is offline  
Old 03.10.2005., 21:22   #23
Quote:
Sascha123 kaže:
Glupost. Voltmetar mjeri napon, a ne struju. Napon od 0 V ne znači da kroz strujni krug prolazi struja.
Glupost. Struja uopće ne prolazi, nikad...ni kad nema napona ni kad ima. Šta sereš? Ako piše 0 V onda nema ni napona ni struje.

Quote:

Da bi se problem riješio, mora se znati više podataka:
- pošto je bilo priključeno više trošila na utičnicu, isključuje se kratki spoj na lampi.
- kakav je osigurač tog strujnog kruga - automatski ili rastalni? Kolika mu je nazivna vrijednost struje
- postoji li zaštitni uređaj diferencijalne struje (ZUDS) ili popularnije FID - sklopka i koje je nazivne vrijednosti
- da li je vodič u zidu do utičnice 2-žilni ili 3-žilni, naime u starijim instalacijama se zaštitna (šuko) utičnica spajala sa 2-žilnim kabelom, što se ne radi niti u ludilu

Stanje kakvo si opisao je vjerojatno posljedica kratkog spoja i to je izrazito opasno - zbog vlastite sigurnosti i opasnosti od požara nemoj uključivati ništa u taj strujni krug.
Zanima me i kako mjeriš napon na lampi kada ju uključiš u utičnicu - moraš voltmetar spojiti paralelno, ali gdje ga "upikneš"?

Mislim da ti mogu pomoći jer izgleda imam više iskustva od ostalih ovdjeprisutnih forumaša-teoretičara koji sa svojim EMS-ovima, poljima i teorijama ne bi prepoznali izgorjelu žarulju niti da im padne na glavu.
Pametnije bi bilo tebe priključit na strujni krug...pa da vidimo da li ćemo te prepoznat kad pregoriš i padneš na glavu.
Kex Doomlich is offline  
Old 03.10.2005., 21:29   #24
Zetove kupi si prokletu novu utičnicu i provjeri žice u zidu. Kaj je tak teško skužit da ti se negdje u zidu žica sjebala? Najvjerojatnije ti ju je neki štakor izgrizao.
Kex Doomlich is offline  
Old 04.10.2005., 12:40   #25
danas mi dolazi elektricar pa cemo otkriti sto se to dogodilo sa tim prokletim instalacijama!
zetov is offline  
Old 04.10.2005., 13:48   #26
Ako je bila priključena termoakumulacijska peć, moguće je da je izolacija vodića stradala, istopila se, došlo je gotovo već do proboja! Vjerojatno je presjek vodića bio preslab za opterečenje, pa je dolazilo do znatnog pregrijavanja vodiča, a mogao je izbiti i požar!
Čim potekne struja, izolacija se ugrije i popušta, ali osigurač ti je puno prejake amperaže, pa zato ne gori! Moraš pod hitno izvući i zamijeniti gotovo izgorjele vodove!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 07.10.2005., 02:01   #27
Iz navedenog se moze zakljucuti da dolazi
do prekida strujnog kruga zbog slabog kontakta.

Kada uticnica nema potrosaca kontakt je dobari ti imas 220 V cim je pojavi opterecenje odnosno kad struja potece
kontakt se gubi.

Do gubitka moze doci u samoj uticnici ili
u nekoj od razvodnih kutija.
avendo is offline  
Old 11.10.2005., 14:43   #28
Quote:
Kex Doomlich kaže:
Glupost. Struja uopće ne prolazi, nikad...ni kad nema napona ni kad ima. Šta sereš? Ako piše 0 V onda nema ni napona ni struje.



Pametnije bi bilo tebe priključit na strujni krug...pa da vidimo da li ćemo te prepoznat kad pregoriš i padneš na glavu.
Odličan odgovor, dostojan jednog intelektualca iz Bosanskog Grahova!!!
Kex Doomlich jesi li ti dopremljen odatle unatrag 15-ak godina ili si samo preuzeo takav mentalni sklop?

Inače, potpisujem odgovor: mijenjati instalacije, ali ne samo tog str.kruga, već (ako je mogućnosti) u cijelom stanu.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Old 12.10.2005., 10:30   #29
Quote:
...
6.napon mjerim tako da v metar tj.unimjer piknem na jednu zicu,i drugi pipak na drugu zicu,ako mi je otklon ispod nule onda naravno obrnem to,dok mi je ta dodana zica od uzemljena prazna tj na nju nista ne spajam.znaci kada ga tako spojim ocitavam 230-240 V i onda piknem trosilo i otlon pada na 0!
otklon ispod nule?? nešto definitivno krivo radiš... Bolje se ostavi toga.
zmay is offline  
Old 12.10.2005., 16:49   #30
Nisi rekao jeli to jednofazna ili trofazna uticnica.
avendo is offline  
Old 16.10.2005., 23:24   #31
pa jebote...da ne povjerujes!gazdarica stana nasla nekog lika iz zagorja,satro elektricar.dosao frajer i nesto kao probistiftom sere po uticnicama i covjek mi kanalicama dofura novi vod do termike i kao to je sad sigurno i lik se spakira i ode,a na moja pitanja u vezi pojave pada voltaze po prikljucivanju trosila naravno nije imao spremnog odgovora.i sad mi ostale te dvije uticnise otvorene sa zivom strujom i sad mislim da cu to sve ipak sam morati rijesiti.da je stan moj naravno da bih stavio cijelu novu instalaciju ali ovako,jeb.. mi se.bitno mi samo da mi sve uticnice funkcioniraju,kako tako.a neznam.moracu nesto iskemijati sam.al tak mi se nedaaa.ma 100%je u zidu nesto sagorilo i to je to.mislim da tu nema spasa sem nove instalacije
zetov is offline  
Old 18.10.2005., 12:38   #32
Quote:
Sascha123 kaže:
Odličan odgovor, dostojan jednog intelektualca iz Bosanskog Grahova!!!
Kex Doomlich jesi li ti dopremljen odatle unatrag 15-ak godina ili si samo preuzeo takav mentalni sklop?

:klap:
Helios is offline  
Old 18.10.2005., 12:39   #33
Quote:
zetov kaže:
pa jebote...da ne povjerujes!gazdarica stana nasla nekog lika iz zagorja,satro elektricar.
Ako stan nije uzasno jeftin, probaj nac novi smjestaj...
Helios is offline  
Old 18.10.2005., 14:06   #34
Ako taj zagorec nije savio odgovarajuci presjek tog privremenog
kabela mogu se dogoditi dvije stvari:

#1 Moze doci do prevelikog pada napona(max.dozvoljeni pad n.
od sata do krajnjeg potrosaca je 3%) odnosno da tvoja pec
vise nema nazivnu snagu.
Snaga grijaca je proporcionalna sa kvadratom struje to znaci
ako imas pad napona 3% snaga grijaca ce se smanjiti
priblizno oko 9%.

#2Ako je mali presjek kabela spojio na znatno jaci osigurac
moze doci pregrijavanja kabela odnosno do ostecenja izolacije to jest do pozara.

Zima tek nailazi pokusaj rjesiti taj problem na adekvatan nacin!
avendo is offline  
Old 19.10.2005., 14:51   #35
1.stan i nije bas previse jeftin(180 €),vec trazim nesto drugo

2.zagorec je garant nesto fulao tak da je vrlo lako moguce da se nesto zapali jer je lik majstor tipa "sve znam raditi"

3.hvala decki i uzdravlje,valjda cu prezivjeti zimu

4.ako ne,tj ako izgorim neka se ovo upotrijebi u policijskoj istrazi


hvala
zetov is offline  
Old 01.11.2005., 20:25   #36
imas li plin u stanu?bice po onoj od hl.piva"uz veliki vatromet,leti sve u zrak.."
po mom sudu avendo ti je da odgovor.slab spoj negdi
etona is offline  
Old 02.11.2005., 20:04   #37
Re: elektrotehnika

Quote:
zetov kaže:
jel ima netko objasnjenje??
Voltmetar ti pokazuje razliku napona, dakle očito spajanjem lampe uszokuješ uklanjanje razlike napona koju voltmetar mjeri, ako se uklanja razlika napona, logično je da to znači da se uklonio otpor koji stvara pad napona, a to znači da imaš kratki spoj...
__________________
===Exotic is Narcotic===
=StormRider= is offline  
Old 08.03.2007., 10:53   #38
Exclamation Haha! Nemas pojma!

Quote:
Kex Doomlich kaže: Pogledaj post
Za laike, kratki spoj je situacija u kojoj je otpor odvratno malen (tojest teži nuli), što naravno znači da će napon narasti do ogromnih proporcija i vama će osigurač iskočit.
LoL...OMG...izgleda da si ti ovdje fakat n00b u elektrotehnici...istina je da je otpor između neke dvije točke kruga jednak nuli, pa zato ne trebaš biti neki elektro-maher da bi zaključio da je tada i napon jednak nuli (tj. odvratno malen, a ne obrnuto kak si ti rekao )...a i jednostavno si sve mogao izvesti iz formule U=I*R, u ovom slucaju R=0, U=I*0=0V...a ne se tu sramotit pricajuci gluposti...
 
Old 08.03.2007., 22:16   #39
neka si ti njega ubio pa makar to sve bilo trivijalno i tema stara 2 godine
__________________
503 Service UnavailableNo server is available to handle this request.
tomo is offline  
Old 08.03.2007., 23:33   #40
ovako kad ti uključiš lampu i dobiješ 0V na voltmetru jeli lampa gori ili ne gori. inačene bi trebala gorit ako je 0V
vjerojato ti negdje nije dobar spoj


Prvo bih zelio prijatelju reći da se voltmeter stalno spaja paralelno sa potrošačem odnosno da mjeri napon trošila. Ako volmetar pokazuje da utičnica nema napona a osigurač je u redu znači da u nekoj razvodnoj kutiji imaš slab
kontakt . Naveo si da na istom osuraču imaš još jednu utičnicu koja radi OK
a druga ne radi. Otvori razvodnu kutiju i provjeri spoj mislim da je to problem
napona a osigurač
avendo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:31.