Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2006., 15:18   #21
Precesto dajemo snovima vecu tezinu nego sto zasluzuju. Mozda je neki san istina od Allaha. Ovo medjutim ne znaci da osoba ne moze pogrijesiti dajuci mu preveliku vaznost- mozda fantazirajuci da sudbina svijeta pociva na njegovom snu. Takvi stavovi mogu uzrokovati da covjek djeluje na nedozvoljen ili neodgovarajuci nacin. On interpretira svoj san kao da on ima globalne i historijske okvire. Zbog jacine svoga sna on zudi za politickim promjenama, ili pravi korjenite i nepotrebne promjene u svom vlastitom zivotu.

Da je ovakva osoba upitala islamskog pravnika o tome, saznala bi da zakljucci o snu ne obuhvacaju nikoga osim onoga ko je san dozivio. Cesto neko ko je u snu vidio Kijametski Dan nastavlja dalje i propovijeda svoju viziju svijetu, uzrokujuci nebrojene nevolje sebi i drugima. Mada je njegov san mozda i istinit… mozda odrazava cinjenicu da je njegov sat zastao. Ovakvo ponasanje pokazuje manjak razmisljanja kod onih koji dozvoljavaju svojim nocnim dozivljajima uma da dobiju nezasluzen utjecaj na njihove zivotne odluke.

Tada imate tumace snova koji prodaju svoja univerzalna tumacenja snova lahkovjernoj publici. Kao i citaci sa dlanova, oni imaju odgovore koji se mogu sa sigurnoscu primijeniti na bilo koga od njihovih musterija, bez obzira ko su. Ko jos nema probleme, brige, ciljeve i nerjesena pitanja u svom zivotu?

On kaze: “Tvoj san znaci da ti imas jednu brigu koja treba rjesenje.”

Musterija odgovara: “Rekao si istinu.”

On kaze djevojci: “Udat ces se” , mladoj : « Dobices dijete », srednjovjecnoj domacici : « Ti ima sproblema u braku. » Bilo kome moze reci: “Ti imas planove.”

Odgovor ce biti: “Istina!”

Ponekad, tumac ostrog oka koji primjecuje detalje i pokupi svaki nagovjestaj, moze ponuditi tumacenja koja su skrojena prema musteriji.

Opcenito, tumacenje sna se oslanja na standardne metafore i slicnosti, i na asocijacije koje su uobicajene u iskustvu ljudi. Ovo je najjednostavniji nacin da ljudi razumiju stvari. Ljudima se mnogo teze identifikovati sa tumacenjima koja su inovativna i besprimjerna.

Zbog toga nalazimo da se mlijeko cesto tumaci kao simbol prirodnog nacina zivota, zbog toga sto je mlijeko samo osnova ishrane i sto dijete i samo po sebi odmah zna kako da pije mlijeko (doji). Zbog toga se ono tumaci islamskim nacinom zivota koji je Allah predodredio Svojim stvorenjima. Slicno tome, iz istog razloga se i krava u snu cesto tumaci kao znak ljudi koji se drze vjere i pravog puta, jer su oni- slicno kravi- izvor iz kojega se civilizacijski zivot napaja i kojim se odrzava, i oni su kao krava u tome da oni ne donose nikakvu stetu, a mnogo koristi je od njih.
Slicno ovome, mrtvo drvo vidjeno u snu simbolizira licemjere, jer su i oni liseni unutrasnjeg zivota,i korisne hladovine, i ne daju plodove ljudima.

Na ovaj nacin, san je alegorija (poredjenje), i tumac ga poredi sa onim sto s njim dijeli iste kvalitete.
Da mi ne sudimo o stvarima poredeci ih sa onim s cim smo familijarni, ovaj nacin tumacenja snova ne bi preovladavao i ne bi imao nikakvu osnovu.

Allah nam navodi poredjenja na brojnim mjestima u Kur´anu, pozivajuci nas da ih poslusamo i razmislimo o njihovim porukama.

Medjutim, necije tumacenje moze biti ometeno uplitanjem sejtana, koji moze sugerirati neke interpretacije u srce tumaca dok je on nesvjestan toga. Dok s jedne strane licno stanje tumaca nije povjerljivo mjerilo preciznosti njegova tumacenja, s druge strane, sto je covjek uceniji i bogobojazniji, to je on dalje od sejtanskih spletki.

Isto se moze reci za vidjenje Poslanika s.a.w.s. u snu. Nije nuzno da svako ko misli da je vidio Poslanika s.a.w.s. u snu, da ga je zaista vidio. Neophodno je da se Poslanik s.a.w.s. u snu vidi pojavljujuci se onako kako je to za njega poznato, kao sto se prenosi u hadisu o vidjenju Poslanika s.a.w.s. u snu. Kada su dosli neki ljudi Ibn Sirinu el-Hasanu tvrdeci da su usnili Poslanika s.a.w.s., on bi trazio od njih da mu ga opisu. Ako bi ga opisali opisom koji je drugaciji od njegovih dobro poznatih opisa, onda u snu oni nisu vidjeli Poslanika s.a.w.s.

Niko ne bi trebao nikada da tumaci vidjenje Poslanika s.a.w.s. u snu kao svoju kartu za Dzennet. Ovo je ozbiljna samoobmana. Onaj koga covjek vidi u snu ne mora mu nikada narediti da uradi nesto sto ima smisao. On mora biti svjestan da mu se moze ukazati kao Sejtan- u snu ili na javi- predstavljajuci mu se kao Bog ili kao neki od poslanika , cak i kao Poslanik s.a.w.s., samo ne u Poslanikovoj istinskoj pojavi (onako kako je on zaista izgledao).

Ibn Tejmijje navodi slijedecu predaju od Abdul-Kadira el-Dzejlanija [Medzmu-ul- Fetawa (1/173)]:

Jedanput sam se udubio u ibadet, i zatim sam vidio veliko prestolje sa svjetloscu. Ono mi je reklo: “O Abdel-Kadir! Ja sam tvoj Gospodar, i ja sam ti dozvolio ono sto sam zabranio drugima.”

Odgovorio sam: “Gubi se, Allahov neprijatelju!”

Zatim se je svjetlost iskidala na komade i zamijenila se sa tamom. Ona je rekla: “O Abdel-Kadir! Tvoje znanje i razumijevanje vjere te je spasilo. Jer ustinu, ja sam na ovaj nacin zaveo sedamdeset ljudi.”

Neko je upitao Abdul-Kadira: “Kako si znao da je to Sejtan.”

On je odgovorio: “Njegovim govorom: `Dozvolio sam ti ono osto sam zabranio drugima´- jer zakon koji je donio Muhammed s.a.w.s. nikada nece biti opozvan ili zamijenjen.”

Siguran od gresaka je samo onaj koga Allah sacuva.

A Allah zna najbolje.

Preveo Halil Senusija
toni montana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 17:30   #22
Ekipo, imate 24 sata da me uvjerite da se iz ove teme može razviti konstruktivna diskusija... u protivnom, ode u smeče
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 17:37   #23
Quote:
toni montana kaže:
...Treca alternativa je ...
Alternativa je samo jedna; provjeri znacenje te rijeci.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 09:24   #24
poz i Selam t.m.

pročitoa sam tvoj post i gotovo odmah mi je pao na um jedan, usuđujem se reći matrixovksi, hadis poslanika s.a.v.s. koji glasi: "Tek kada umrete probudit ćete se!"

čitao sam, neću reći djelo, jedan pregled koji je uradio Harun Yahya u svom djelu Allah's artistry i colour koji dosta argumentovano brani tezu da naši snovi ništa manje nisu stvarni nego ono što doživljavamo na javi.

Čovjek je skon griješenju u pogreškama, sklon je i zaboravljanju, ali kao što je ovaj svijet, u većoj mjeri, fizička manifestacija našeg imana, mislim da su i snovi, u većoj mjeri, duhovna transcedentalna manifestacija našega imana. ali opete Allah zna! naše je samo da se trudimo da vidimo Njegove ajete...
bilo da su ti ajeti, kako Časna Knjiga kaže, u svemirskim prostranstvima ili u nama samima. ne mogu a da se ne otmem razmišljanjima o prostranstvima/ajetima u nama samima.
Da li su to ajeti omeđeni našim tijelom ili se radi o ajetima našeg imama, duše koji je u nama i koji je dio nas?

dotada pozdravljam te najljepšim pozdravom
Es-Selamu alejkum!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 09:28   #25
btw ko je Selman el Auda?
ah da našao sam wanna be šejh!

jel de on ne pripada sunijskom islamu?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 13:00   #26
Hm, zanimljiva tema....Ali mo(mentalno) nemem vrimena da bi sada o tome razmišljala.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 13:30   #27
da ima potencijala, ali nisam optimista!

početni tekst opasno podsjeća na copy/paste.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 15:21   #28
o vaznosti sna

“I jedan od dokaza Njegovih je san vaš noću i po danu…” (Er-Rum, 23.)
U hadisu koga prenose Buharija i Muslim, Poslanik, s.a.v.s., kaže:
“Od vjerovjesništva neće ništa ostati osim radosne vijesti.
Ashabi rekoše:
-Šta je to, Allahov Poslaniče?
Resulullah odgovori:
-Istinito snoviđenje koje vidi i doživi čovjek, ili to neko drugi primijeti kod njega.”
U drugom hadisu koga bilježe Ahmed i Tirmizi, Poslanik je rekao:
“Poslanstvo i Božija Objava su završeni. Poslije mene više poslanika i vjerovjesnika nema. To ljudima koji su čuli teško pade. Vidjevši to Poslanik nastavi:
-A ostale su vijesti i nagovještaji.
Neko upita: -A šta su to vijesti i nagovještaji, Božiji Poslaniče?
-Snovi vjernika –odgovori Poslanik- oni su četrdeseti dio poslanstva.”

Skoro da nema čovjeka na zemlji a da ne sanja. Ne bismo trebali potcjenjivati fenomen sna pogotovo ako se zna da se to i te kako tiče čovjeka. Poznato je da je jedan dio objave Božije Riječi (Kur’an) posvećen tom problemu, a nisu rijetke ni predaje koje nam pokazuju da su Poslanik, a.s., i ashabi ovoj problematici davali posebno mjesto. Nećemo zaboraviti ni predaju od Aiše, r.a., koja kaže: “Prvo što je od objave počelo dolaziti Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., jeste dobar san. Nije ništa sanjao, a da se to nije desilo sljedećeg dana.”



2. Snovi spomenuti u Kur’anu

Dobro nam je poznato da sve što Kur’an sadrži nije slučajno objavljeno, te nas obavezuje da u to čvrsto vjerujemo. Ovo se odnosi i na snove koji su u Kur’anu spomenuti na nekoliko mjesta, a koje ćemo navesti u ovom radu.

Najprije treba spomenuti san Jusufa, a.s., u kojem imamo mnoge pouke.
Kad Jusuf reče ocu svome: “O oče moj, sanjao sam jedanaest zvijezda, i Sunce i Mjesec, i u snu sam ih vidio kako mi se pokloniše”, on reče: “O sinko moj, ne kazuj svoga sna braći svojoj, da ti ne učine kakvu pakost, šejtan je doista čovjeku otvoreni neprijatelj. (Jusuf, 4.,5.)
Jusuf, a.s., je usnio san i ispričao ga svome ocu Jakubu, a.s. No, bitno je istaći koliko Jakub, a.s., drži do sna djeteta, te i njegov savjet: “Ne kazuj svoga sna braći svojoj”. Nijeli ovo i za nas savjet da svoje snove ne pričamo “braći svojoj”. Potvrda ovome je i hadis u kojem Poslanik kaže: “Ispričaj svoj san svojoj dragoj osobi ili osobi koja je upućena u tumačenje snova.”
Drugi san koji se spominje je san dvojice zatvorenika.
S njim su u tamnicu ušla još dva momka. ”Ja sam sanjao da cijedim grožđe”, reče jedan od njih. “A ja, opet”, reče drugi, “kako na glavi nosim hljeb koji ptice kljuju. Protumači nam to, jer vidimo da si zaista dobar čovjek.” (Jusuf, 36.)
Iz ovog kur’anskog Teksta možemo vidjeti da i nemusliman može usniti istinit san. Oba ova sna kao i san vladara Egipta bili su snovi nevjernika, a protumačio ih je Jusuf, a.s.
O drugovi moji u tamnici, jedan od vas će gospodara svoga vinom pojiti, a drugi će raspet biti, pa će mu ptice glavu kljuvati. Ono što ste pitali samo to znači! (Jusuf, 41.)
No, prije samog tumačenja sna Jusuf poziva ovu dvojicu da prime islam, iz čega se jasno zaključuje da su oni zaista bili nevjernici.
“Nijedan obrok hrane neće vam donesen biti, a da vam ja prije ne kažem što ćete dobiti”, reče Jusuf. “To je samo dio onoga čemu me naučio Gospodar moj, ja se klonim vjere naroda koji u Allaha ne vjeruje i koji i onaj svijet ne priznaje, i ispovjedam vjeru predaka svojih, Ibrahima i Ishaka i Jakuba; nama ne priliči da ikoga Allahu smatramo ravnim. To je Allahova milost prema nama i ostalim ljudima, ali većina ljudi nije zahvalna. O drugovi moji u tamnici, ili su bolji raznorazni bogovi ili Allah, Jedini i Svemoćni? Oni kojima se, mimo Njega, klanjate samo su imena koja ste im nadjenuli vi i preci vaši, Allah o njima nikakva dokaza nije objavio. Sud pripada jedino Allahu, a On je naredio da se klanjate samo Njemu. To je jedino prava vjera, ali većina ljudi ne zna. (Jusuf, 37-40.)
Iz ovog odlomka vidimo kako Jusuf mudro postupi u situaciji koja mu se iznenada ukazala. Nakon što su ova dvojica mladića povjerila svoj san Jusufu jer ga smatraše dobrim čovjekom, Jusuf iskoristi priliku da ih pozove robovanju Allahu.
bajazit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 15:23   #29
U suri Jusuf još se spominje i san vladara Egipta.
I vladar reče: “Sanjao sam kako sedam mršavih krava pojede sedam debelih, i sanjao sam sedam klasova zelenih i sedam drugih sasušenih. O velikaši, protumačte mi san moj ako snove znate tumačiti?” (Jusuf, 43.)
Ovaj san bijaše zamršen i nejasan i za dvorske tumače snova. “Zbrkanih li snova!”, rekoše oni, “mi snove ne znamo tumačiti.” (Jusuf, 44.)
Tada se dosjeti onaj jedan drug iz tamnice koji bijaše spašen, te zatraži dozvolu da ga pošalju Jusufu. Jusuf mu i protumači san.
“Sijaćete sedam godina uzastopno”, reče, “pa ono što požanjete u klasu ostavite, osim ono malo što ćete jesti, jer će poslije toga doći sedam teških koje će pojesti ono što ste za njih pripremili, ostaće jedino ono malo što ćete za sjetvu sačuvati. Zatim će, poslije toga, doći godina u kojoj će ljudima kiše u obilju biti i u kojoj će cijediti.” (Jusuf, 47-49.)
Sljedeći san koji je spomenut u Kur’anu je san Ibrahimov u suri Es-Saffat na osnovu koga je uspostavljeno klanje kurbana.
I kad on odraste toliko da mu poče u poslu pomagati, Ibrahim reče: “O sinko moj, u snu sam vidio da treba da te zakoljem, pa šta ti misliš?” “O oče moj”, reče, “onako kako ti se naređuje postupi; vidjet ćeš, ako Bog da, da ću sve izdržati.” I njih dvojica poslušaše, i kad ga on čelom prema zemlji položi, Mi ga zovnusmo: “O Ibrahime, ti si se Objavi u snu odazvao; a Mi ovako nagrađujemo one koji dobra djela čine, to je, zaista, bilo pravo iskušenje!” I kurbanom velikim ga iskupismo. (Es-Saffat, 102-107.)
Evo primjera kako čovjek treba biti pokoran Allahu i kako dijete treba biti pokorno svome roditelju. Ismail, a.s., na upit svoga oca o snu nije se kolebao, već se odmah pokorio tvrdeći kako će uz Allahovu pomoć sve izdržati.
U Kur’anu se san spominje još i u suri El-Feth.
Allah će obistiniti san Poslanika Svoga da ćete sigurno u Časni hram ući bezbjedni, ako Allah bude htio, neki obrijanih glava, a neki podrezanih kosa, bez straha. On je ono što vi niste znali znao i zato vam je, prije toga, nedavnu pobjedu dao. (El-Fath, 27.)
Ovo se odnosi na san Muhammeda, a.s., koji je sanjao na Hudejbijji. Naime, usnio je da će osloboditi Mekku i ući u nju sa ashabima, sigurni, obrijanih glava ili skraćene kose. Taj je san ispričao ashabima. Pošto te godine nije mogao ući u Mekku, licemjeri su se obradovali što mu se san nije obistinio. Međutim, do naredne godine san mu se obistinio tačno onako kako je sanjao.


3. Podjela snova

Priča se da je hazreti Omer, r.a., rekao: “Hoćete li da vas obavjestim o čovjekovom snu kada zaspe. Tada se podigne njegov duh prema nebesima, pa sve što vidi prije nego stigne do neba to je netačan san, a sve što vidi kad stigne na nebo to je to što će biti.”
Čuveni tumač snova Muhammed ibn Sirin, jedan od tabiina, rekao je ovako: “Ne mora sve što čovjek sanja biti tačno, tačno je samo ono što ti dođe od uzvišenog Allaha preko meleka koji je zadužen za san koji se zove Rehail, a on to donosi iz Levhi Mahfuza.”
Ibn Sirin dijeli snove u tri vrste: san kao radosni nagovještaj od strane Allaha, dž.š., san koji je od šejtana i san koji je posljedica neke čovjekove preokupacije.
Neki tumači snova kažu da se melek koji je zadužen za san zove Sidikun.
Prenosi se od ashabe po imenu Ebu Derda da je rekao: “Kad zaspe čovjek uzdigne se njegov duh prema nebesima sve dok ne stigne do Arša (Prijesto Svemogućeg), pa ako je ta osoba čista po šerijatskim/pravnim propisima dozvoli joj se da učini sedždu Uzvišenom, a ako je nečista sedžda joj se ne dozvoljava.
Abdul Gani Nablusi, učenjak poznat po tumačenju snova ali i po tome što se bavio raznim islamskim disciplinama, kaže o snovima ovo: “Snovi se dijele na lažne i istinite. Lažnih je šest grupa, a to su:
- govor duše (nefs), njene ambicije i preokupacije,
- san zvani hulm; to je san koji se sanja kad čovjek zaspe nečist; takav san se ne komentariše;
- snovi koji dolaze kao zastrašivanje i sl. od strane šejtana;
- lažni san kojeg šejtan pokazuje; takav se san i ne treba ubrajati u snove;
- snovi koji nastaju zbog poremećaja u ljudskom tijelu npr. visoke temperature i dr.
- snovi koje izazivaju bolovi, tj. koji su rezultat ljudskih bolova.
Posljednje dvije grupe su formalno slične, međutim one se veoma razlikuju. Naime, govori se o dvije različite boli.
Istiniti snovi se dijele na pet grupa:
- san koji je jasno istinit i on je dio vjerovjesništva; primjer za to nam je Poslanikov san spomenut u suri El-Feth: “Allah će obistiniti san Poslanika Svoga da ćete sigurno u Časni hram ući bezbjedni”. Takav je bio i san Ibrahimov, a.s., u kome je vidio da treba sina da žrtvuje.
- dobar san koji je radost od Uzvišenog, Allaha, kao što kaže vjerovjesnik Muhammed, a.s.: “Najbolje što od vas neko može usniti je da sanja svoga Gospodara, Njegova Vjerovjesnika ili svoje roditelje muslimane.”;
- san kojeg ti pokaže melek koji se zove Sidikun prema onome kako meleka Allah poduči iz “Majke knjige”; on pomoću mudrih primjera za svaku stvar pokazuje to znanje;
- san koji se zove mermezeh, tj. onaj san kojim se aludira; on ide preko duša (Ervah). Npr. kad čovjek vidi u snu meleka koji mu kaže: “Žena hoće da ti naspe otrova preko ruke tog i tog tvog prijatelja”; s tim mu duh tog meleka aludira da taj njegov prijatelj čini prostituciju s njegovom ženom, tako da se taj san tumači, jer je prostitucija skrivena kao otrov;
- san koga treba tumačiti potpuno suprotno; npr., ako neko sanja da uz neki instrument (muzički) svira u džamiji taj će se pokajati uzvišenom Allahu od pokvarenog i negativnog te će se tako raširiti njegov spomen, ili ako neko sanja da uči Kur’an u kupatilu, bit će poznat po pokvarenosti; jasno je da se ovdje misli na pojedine snove.




Pored ustanove kurbana, još jedna važna ustanova za muslimane uspostavljena je putem sna. Naime, nakon Poslanikova preseljenja u Medinu i savjetovanja sa ashabima o tome kako da oglašavaju početak namaskog vremena, te nakon što je Abdullah bn Zejd u snu čuo ezan i ispričao ga Poslaniku, a.s., ezan je uspostavljen. Isti san sanjao je i h. Omer, r.a., što je samo bila potvrda Zejdovom snu.
Kao što se da zaključiti, Poslanik je davao veliku važnost značenju sna, uspostavljajući njime jednu jako važnu ustanovu kao što je ezan.
San kao što vidimo nije zapostavljen ni u Kur’anu niti u hadisu. No, zapitat ćemo se koliko mi posvećujemo pažnje ovoj problematici. Možda će nam stvarni pokazatelj biti i činjenica, da na ovu temu, na našem jeziku ima vrlo malo radova sa islamskog aspekta.
bajazit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 15:33   #30
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
da ima potencijala, ali nisam optimista!

početni tekst opasno podsjeća na copy/paste.
I početni i nastavni. Šteta. Izuzetno zanimljiva tema koju će uništiti prepisivanjem s drugih sajtova.


http://www.islambosna.ba/modules.php...id=1555&page=1

http://www.znaci.com/osnovi_vjerovan...html#subtitle2

EDIT: Upućena je molba da se ovo više ne ponavlja. Tema će možda zahtijevati manje zahvate.
Bilo bi dobro da pokušamo o temi raspravljati na naš uobičajeni način.
B.

Zadnje uređivanje Blaise : 19.06.2006. at 16:34.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 12:53   #31
molba je prihvacena ali isto tako ne trebas postavljati ni linkove jer ih niko sa ovog foruma nece posjetiti.nekima je to mrsko a vecina ne podnosi islamske stranice.
bajazit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 13:12   #32
Ja sam ih posjetila.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 14:37   #33
ma ti si kraljica(ozbiljno).blago se tvom decku.malo zeze nemoj sta zamjeriti.
bajazit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 14:54   #34
Jaoooo
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 15:23   #35
Quote:
bajazit kaže:
ma ti si kraljica(ozbiljno).blago se tvom decku.malo zeze nemoj sta zamjeriti.
ma jest, ali sve su žene kraljice, smo muško treba biti pametno pa da skonta kod koje se treba predat a kod koje ne
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 03:36   #36
ma moj gorcine ja se svakoj predam pa kako necu moderatorici.sta cu takav sam.kriv sam priznajem.
i usput ego mi je pod kontrolom sto i drugima zelim.
bajazit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 09:49   #37
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
btw ko je Selman el Auda?
ah da našao sam wanna be šejh!

jel de on ne pripada sunijskom islamu?
jeste sunni sheikh salman aoda on je golem znastvenik www.islamtoday.com
toni montana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 10:42   #38
Quote:
toni montana kaže:
jeste sunni sheikh salman aoda on je golem znastvenik www.islamtoday.com
a kojem on mezhebu pripada?
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 17:13   #39
uh stari postovi al ak neko trazi mozda mu pomognem...inace, ovdje rece dobro..macka predstavlja zenu...evo link
http://www.firdaous.com/en/0064.htm
esprit30AKVA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 23:07   #40
Quote:
Damir kaže: Pogledaj post
Vozdra raja,

Ja znam da oficijelno i Islam, i Katolicanstvo, a i Pravolsavlje brane gatanje u karte, u solje, u dlan, itd. te bilo kakve druge carolije i proricanja sudbine, a da i ne govorimo o crnoj magiji.

Nego mene zanima kakav je stav vase vjere (ma koja to bila) u pogledu tumacenja snova.

Evo konkretan primjer. Sinoc sam imao zaista cudan san kojeg se jos velikim cudom i sjecam.

Naime, osjecao sam da je bilo jos ljudi u sobi. Sjedio sam na sofi. Pored mene se izlezavala slatka macka, lijepe sjajne dlake i velikih plavih ociju. Po ledjima je bila siva (plavicasto siva), a po trbuhu bijela. Obicana lijepa macka. Ali, nije bila bas obicna.

Naime, ja nisam neki ljubitelj macaka, nije da ih mrzim, ali vise volim pse. Ali, ova macka mi je bila draga. I kako sam ja nju mazio i tepao joj, sta god bi janjoj rekao, vjerovali ili ne, macka je ponavljala. Bila je kao papagaj. Usta nije pomicala, ali je iz trbuha govorila sve isto sto bi i ja njoj rekao. Znate kako se mackama tepa:

"Ma, macica moja slatka, cura moja lijepa, ko je meni tebe diro, itd."

Znate kako se u Bosni mackama tepa. Ali, ja to nikad nisam u zivotu radio. I ja tako u snu govorim, a macka ponavlja. I ja osjecam da ju sve vise volim kako ona prica.

Kao dijete imao sam samo papagaja koji je tako pricao.

Ali zasto macka?

Ima li ko odgovor i na ovo moje pitanje, pored generalnog o vjerama i tumacenju snova.

Fala na odgovorima,

Selam, pozdrav i mir

Damir :-)

P.S. Samo me nemojte zafrkavati
snovi se ne tumace. jednostavno.
nemaju nikakvog znacaja. igra djavola. prelest.
zaboravi.
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.