Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2011., 13:11   #961
Pozdrav ekipa,zanima me da li se moze na zemljistu dobiti prikljucak,stuje,vode,kanalizacije,ako nemam jos uvijek gradevinsku dozvolu?
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 16:38   #962
Quote:
eduardo12345 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,zanima me da li se moze na zemljistu dobiti prikljucak,stuje,vode,kanalizacije,ako nemam jos uvijek gradevinsku dozvolu?
Ne može.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 19:08   #963
Quote:
sanchy8 kaže: Pogledaj post
Dozvola za gradnju, pravomoćna, sve legalno, uredno ,sve je tu nakon čak 10 godiuna skupljanja potpisa tih 'susjeda'. Ma kažem najveći problem sada rade Vodice koje kažu da ni uz tu dozvolu nesmijemo početi sami raditi na zemlji.. Zanima me postoji li zaista zakon koji to zabranjuje, ili nas opet zafrkavaju bezveze, pa da se na taj zakon usmjerim i da se mogu braniti ako tata svoje radnike zaposli, ne one radnike i strojeve koje nameću Vodice.
Znači u biti mora biti građevinska tvrtka, ne radnici niti otac iako je dobro upoznat s time, ali mu to nije u struci?
EDIT: evo sad sam se konzultirala s ocem, što u vezi iskopa temelja samo me zanima, dakle sam, iskop, ne gradnja..
Zakon o prostornom uređenju i gradnji

ako ti tata može otvoriti građevinski obrt, onda je sve ok

za prijaviti gradilište građevnoj inspekciji vam treba:
1. kopija dozvole
2. kopija elaborata iskolčenja
3. podaci o nadzornom inženjeru
4. podaci o građevinskom obrtu koji izvodi radove
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 16:21   #964
Question građevinska dozvola

Pozdrav svima na forumu!

Ja sam nova na forumu i neznam da li je moja tema za ovaj forum, no ja ću svakako postaviti pitanje pa možda netko od pravnika i građevinaca možda može pomoći.
Naime radi se o dvije susjedne kuće koje su međusobno udaljene cca 50 cm, i sada bi susjed rušio kuću, kopao podrume i smatram da bi time dirao i moje temelje (moja kuća ima podrum koji je u zemlji cca 2m).
Mene interesira da li se njemu zakonski može izdati takva dozvola, te kako se ja mogu zaštiti jer u mojoj kući ne da mi je samo stan već i poslovni prostor od kojeg živim.
Molim sve Vas koji nešto znate savjetujte.
memphis1410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 18:00   #965
Problemi sa susjedima - međa :(

Bok svima.
Ja se u pravo i pravne postupke na raspolaganju, razumijem minimalno. Nije da imam neku veliku vjeru da mi pravni sustav RH može pomoći, ali možda mi ponudite neku ideju.

Moji roditelji su izgradili vikendicu u drugom gradu u koju su se namjeravali doseliti kada odu u penziju.
Što se je i dogodilo prije 3 godine.
Preblem je nastao davno....
Jedan od susjeda je već prije 20 godina otvorio dio svoje ograde prema našem zemljištu i koristio ga kao kraći put do druge ulice. Naravno to je radio samo radnim danom kada nas ne bi bilo tamo. Nakon 10ak godina jednostavnog odmicanja žice od stupa jedne godine su na tom mjestu napravljena prava vrata, tako da mu bude što lakše proći.
Osim toga često je puštao svoje domaće životinje na ispašu (kokoši i patke), koristio se našim voćkama i sl. (To su doduše radili i ostali susjedi, jer eto kad nas nema 5 dana tamo ....)
Isto tako je kosio dio našeg travnjaka isto za potrebe svojih životinja.
Nakon nekoliko godina je toliko se udomaćio u tome da je čak i kad smo bili tamo išao kositi.
Moji roditelji su ga upozorili da to ne radi jer nema kaj kositi po našem dvorištu no on je rekao da mora otkositi tu visoku travu (10 cm) od svoje ograde da se ne uništi. Je samo što je on kosio i po 2 metra od ograde što nije u skladu sa njegovim izjavama.

Sve to smo naravno znali samo iz priča susjeda, osim tih par incidenata s košenjem trave.
Čak smo im jedno vrijeme i dopustili da kose travu na tom dijelu travnjaka jer oni kao nemaju trave kod sebe, a mi to i ovak i onak ne trebamo.No onda su počeli pričati susjedima da oni "moraju" kositi našu travu pa smo raskinuli taj dogovor.

Takve sitne prepirke smo imali oduvijek s njima paktički oko bilo koje gluposti.
I sad prije 3 godine su se moji roditelji preselili tamo za stalno i sad je susjed naišao na problem jer su jelte oni bili stalno tamo i više nisu mogli koristiti naše zemljište bez da ih moji roditelji vide.
I tu su krenule prepirke i vrijeđanja preko ograde zbog bilo čega
-da ne kosimo travu, da iz našeg dvorišta dolazi gamad (puževi, kukci i sl.)...
Onda je susjed počeo zaljevati raznim tekućinama naše biljke koje su bile bliže međi (tipa pišalina, voda od pranja veša, voda u kojoj je prao kokoši nakon klanja...) Na što su moji roditelji reagirali povlačenjem vrta iz tog dijela dvorišta i uklanjanjem (iskopavanjem) dijela grmova ribizla.
Susjeda je to iskopavanje protumačila kao pokušaj pomicanja kamena koji označava među te su usljedili još intenzivniji napadi na roditelje.

Njihovo zemljište je ograđeno inace od kada su ga kupili prije 40 i više godina.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 21:15   #966
Pravno tu malo što možete napraviti.
Možete prijaviti policiji kada naprave kakvu spačku, ali od toga male koristi. Policiju ugavnom brine da ne dođe do nasilja, dakle, ako bude kakvih ozbiljnih prijetnji ili nasrtaja. Ne interesira ih ako vam susjed truje biljke uz među - reći će vam da ih tužite.

Susjedi su psihijatrijski slučaj. Sigurno i sa drugima nisu u najboljim odnosima.
Sprijateljiti se sa drugim susjedima.
Postaviti nadzorne kamere, i veliki natpis :"Posjed je pod video nadzorom!" Kamere mogu biti i lažne, ali dobro je staviti bar koju pravu. Možda i mogućnost snimanja, ali to za početak i nije bitno.
Postaviti reflektore sa senzorom, uz među, tako da se pale i ako se susjedi približe ogradi na metar-dva.
Razmisliti o jačoj i višoj neprozirnoj ogradi prema susjedima, bar na dijelu uz kuću.

Reći susjedima da se sve snima, da su neke kamere skrivene i ne vide se, da će te snimke pokazati pooliciji i tužiti ih kad oni slijedeći put naprave štetu, itd. To je uglavnom blef, ali neka susjedi s tim razbijaju glavu. Nitko ne voli raditi svinjarije dok ga se snima...


Zadnje uređivanje felixx : 14.09.2011. at 21:24.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:03   #967
Nastavak

Ti sukobi su prvo bili verbalni tj. susjed bi kad bi vidio moje roditelje počeo vikati na njih, nazivati ih pogrdnim imenima, bacati komade zemlje na njih kao slučajno, ako su bili blizu, prijetiti se da će oni vidjeti još i sl.

Moji roditelji su to sve ignorirali jer u osnovi nije im se dalo podizati tužbu za takve gluposti. Jer koliko sam shvatila to može jedino biti neki oblik tužbe za uznemiravanje.

No dok jednog dana otac nije krenuo kositi dio dvorišta uz tu među i nakon 20 ak minuta verbalnih uvreda susjed je kroz ona ranije spomenuta vrata istrčao sa komadom daske i srušio oca na pod i krenuo ga tući.
Na sreću majka je bila blizu i primjetila je što se događa i počela se je derati i zvati upomoć što je susjeda otjeralo.
Otac je na sreću prošao sa modricama i bez prijeloma. Nažalost nije zvao hitnu, ali jesu policiju.
Sastavljen je zapisnik i bla.
Nakon toga su usljedile praktički dnevne prijetnje
- da će ih mrak progurati, da će ih natuči uz standardno vrijeđanje.
Nekako u tom trenutku se je javila ideja koju su sve češće verbalizirali da smo im mi uzeli 30 cm njihove zemlje.
Što je apsurdno prema svim pokazateljima i izmjerama i katastarskim planovima i sl. Ti ljudi su kupili svojih 10X15 m ogradili 10X15 m i ograda nije micana 40+ godina.
Niti je bilo ikakve intervencije s naše strane da diramo tu ogradu osim povremenog eventualno doticanja iste prilikom košenja s naše strane.
Bilo je još par pokušaja napada gdje se je susjed zaletio za mojim ocem no svaki puta ga nije ulovio, pozvana je policija, sastavljen zapisnik...
U međuvremenu je došao na red onaj napad i susjed je dobio 6 mjeseci uvjetne kazne. (ovo opće neću komentirati - možda bi dobio 12 mjeseci da ga je ubio valjda )
Za to vrijeme se je on smirio i uglavnom nije se verbalno sukobljavao ali zato je susjeda.
Nakon par mjeseci su podigli tužbu za utvrđivanje međe i doveli mjernika kao da utvrdi da njima fali tih 30 cm.
Mjernik došao izmjerio 9,98 m i 13 m. Onda je susjeda slavodobitno već počela vikati pa joj je objašnjeno da su ta dva metra otišla na izgradnju ceste ( kao i svima nama...) dobili smo presudu u kojoj je podjeljen kamen koji označava među na pola - 5 cm njima 5 cm nama - po sredini ide međa, na jednom dijelu čak prelazi na naše njihova ograda tj ima trbuh u dužini 3 m. ...
I naravno napisano u presudi da imamo pravo gradnje ograde na našem zemljištu do visine 1,60 m
No verbalni napadi se nastavljaju svo ovo vrijeme i roditelji redovito zovu policiju, a susjedi skupljaju prijave za remećenje reda i mira..

I sad na kraju kad je počela izgradnja ograde počeli su zvati građevinsku inspekciju (već je 3 puta bila) i ometaju radove.
Pošto nisu željeli maknuti ogradu mi smo sagradili prema postojećem stanju iako je to na našu štetu zbog onog trbuha.

I što učiniti?!
Što možemo poduzeti da ih skinemo s dnevnog reda jer stvarno ne mogu svaki čas imati nekog posla s njima i policijom.
Da li postoji opće nešto što možemo poduzeti dok susjed stvarno jednog dana ne ozljedi i ozbiljnije nekoga.

S obzirom da su njihove optužbe sve redom neutemeljene no to ih i dalje ne ometa u naumu da svaki tjedan pozovu barem jednu inspekciju, kontrolu ili jednostavno vrijeđaju i prijete...

anybody

Da susjedi su definitivno psihijatrijski slučaj - moja pretpostavka zbog dugotrajnog konzumiranja alkohola.
Svi u susjedstvu znaju da su "pijanice" samo što brijem da je to sad preraslo u neki oblik psihoze koja se eto izzivljava na nama jer im se ne sviđamo.

Od susjeda se nitko ne želi petljati. Štoviše kad je susjed napao tatu većina je to vidjela, no kad je došla policija - nema nikoga. Svi su se zatvorili u kuću.
Mislim ja ih razumijem - zakaj bi se zajebavali s luđakom kad ne moraju.

Kad je došla sudkinja na utvrđivanje međe onda je susjeda spominjala da je ona cijeli taj dio zemljišta održavala (kosila) zadnjih 20 godina. Što je naravno laž.

Mislim ..oni imaju mali komad zemljišta, mi imamo 77 puta veći. Oni imaju malu kuću mi imamo veću.
Oni su oboje socijalni slučajevi, moji roditelji imaju ajd bar nekakvu penziju.
I onda čim netko od inspekcija i policija i sl. dođa odmah krenu s pricama mi smo sirotinja oni nas napadaju, jadni, uzimaju nam zemljište, prijete se, a mi smo jadni i sirotinja...
I ne bi vjerovali koliko to upali. Jer onak na prvu loptu oni su ti koji žive u praktički stračari, a mi imamo lijepo uređenu kuću s lijepim dvorištem.

Zadnje uređivanje File : 15.09.2011. at 20:09.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 19:39   #968
Preko naše građevinske čestice susjedi su prije više godina samovoljno napravili put kojim se koriste (do njihovih kuća postoji drugi put) Pravo služnosti im ne osporavamo, ali oni ne žele stati na tome već žele pokrenuti tužbu za utvrđenje služnosti i uzeti nam ne samo put već i 2 metra od našeg gradilišta.
Put nije nigdje gruntovno ni katastarski uveden a rješenje o uvjetima građenja posjedujemo već 1 godinu .
(Tu je bila kozja staza)
Koja su njihova prava?, imaju li oni pravo dizati tužbu i prijetiti nam svaki put kada dodemo na gradilište?

zbog posebnih uvjeta koje smo dobili za izgradnju obiteljske kuće na otoku koji se nalazi unutar zaštićene kulturno- povijesne cjeline, imamo li pravo na novčano sufinanciranje? (možda od Uprave za zaštitu kulturne baštine ili sl.)

Zadnje uređivanje File : 19.09.2011. at 16:17.
sanchy8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 15:23   #969
Ovako ide priča.
Dragi i ja smo prije godinu dana predali zahtjev za izdavanje rješenja o uvjetima gradnje.
Prije toga smo tražili podatke o uvjetima gradnje i od upravnog odjela dobili dopis u kojem je pisalo da se čestice na kojima planiramo graditi nalaze unutar neizgrađenog dijela građevinskog područja.
Nakon tog dopisa, angažirali smo arhitekta i geodeta te prikupili sve što je potrebno za izdavanja rješenja.

Nakon skoro godinu dana čekanja, nazvala me naša referentica iz upravnog odjela za prostorno uređenje, i kaže da ćemo vjerovatno dobiti negativno rješenje.
Kaže da je razlog tome što se naša parcela nalazi na kraju slijepe ulice bez okretišta
Sad meni nije jasno kako zemljište može biti unutar građevinske zone, a opet da se tamo ne smije graditi?
Drugo,zar nam to nije trebalo biti rečeno prije nego što smo dali lovu za arhitekta, geodeta i sto ostalih čuda?
I treće, ako se žalimo, kakve su nam šanse za pozitivno rješenje??

Dali je tko već imao slična neugodna iskustva?
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 08:04   #970
Quote:
sanchy8 kaže: Pogledaj post
Preko naše građevinske čestice susjedi su prije više godina samovoljno napravili put kojim se koriste (do njihovih kuća postoji drugi put) Pravo služnosti im ne osporavamo, ali oni ne žele stati na tome već žele pokrenuti tužbu za utvrđenje služnosti i uzeti nam ne samo put već i 2 metra od našeg gradilišta.
Put nije nigdje gruntovno ni katastarski uveden a rješenje o uvjetima građenja posjedujemo već 1 godinu .
Koja su njihova prava?, imaju li oni pravo dizati tužbu i prijetiti nam svaki put kada dodemo na gradilište?
Zašto se ne zapitate koja su vaša prava?
Za početak, mogli biste se prestati ponašati kao gost ili podstanar na vlastitom zemljištu.
Zašto biste im uopće dozvolili služnost prolaza? Ako da , imate pravo na naknadu.

Vaš problem je , koliko razumijem, što su susjedi starosjedioci, a vi vikendaši, pa niste sigurni želite li ulaziti u spor i sukobe. To morate sami odlučiti.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 13:14   #971
Question Izmjena zakona - prodaja stana bez uporabne dozvole

Pozdrav svima,
Zbog izmjena i dopuna Zakona o prostornom uređenju i gradnji nije moguće prodat ili kupit stan i uknjižit vlasništvo (članak). Da li netko zna što će sa ovim zakonom bit i kako će se prodavati takvi stanovi?
Naime imam jednosobni stan i kupca, ali on se po novome ne može uknjižiti. Problem zbog kojeg zgrada nema uporabnu dozvolu je u tome što investitor nije podmirio sva dugovanja prema državi. Zgrada je sagrađena legalno, u gabaritima itd. Sada zbog tog lika koji je meni uredno uzeo novce (zakon mu je to dozvolio) za stan ja ga ne mogu prodati iako imam uredan vlasnički list 1/1.

Da li netko može dat informaciju što mi je radit?
Kako da prodam taj stan. Imam dvoje djece i jednosobni stan mi je premali.

tnx
jere_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 15:34   #972
Quote:
jere_hr kaže: Pogledaj post
Sada zbog tog lika koji je meni uredno uzeo novce (zakon mu je to dozvolio) za stan ja ga ne mogu prodati iako imam uredan vlasnički list 1/1.
1. Nije samo zakon tom liku to dozvolio. I ti si mu to dozvolio, zar ne? Nije te nitko prisilio da mu daš novac... nisi kontultirao pravnika ili kakvu drugu stručnu osobu....
2. Imaš 'uredan' vlasnički list za nekretninu koja nema uporabnu dozvolu.
3. Ako se radi o stanu u zgradi, kako možeš imati vlasništvo 1/1 ? Ima li objekat elaborat etažiranja građevine?

Ispravci navedeng novinarskog članka.
1. Podatak tipa "za građevinu nije priložena uporabna dozvola" u gruntovnici se upisuje pod A , a ne pod C.
2. Već neko vrijeme gruntivnica odbija upise za nekretnine sa oznakom "nije priložena uporabna / građevinska (mislim da je to od stupanja na snagu novog Zakona o prostornom uređenju i gradnji 2007. ).

Što napraviti?

- tužiti investitora-prodavatelja, ili
- sam legalizirati objekat

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 16:00   #973
Hvala na brzom odgovoru, naime ja sam kupio stan dok je zgrada bila u izgradnji i na kraju to požalio. Tada su papiri bili ok za tu fazu izgradnje. Čak je i stan kupljen preko agencije za nekretnine (očito samo uzimaju novce). Zgrada je etažirana i imam vlasnički list za stan 1/1. Ovo bi značilo da svatko tko kupuje stan dok zgrada nije gotova riskira da se nađe u situaciji kao ja! Kakva svrha da izvođača tužim kada se ni država ne može naplatit, a kamoli ja... Da sam legaliziram objekt od preko 100 stanova je ipak malo previše...

Istina, taj zakon je stupio na snagu 2007. g., ali tek nakon novih izmjena, od prije par dana, se onemogučava promet tim istim nekretninama. Ne znam koja je logika države da kazni mene zbog toga što je investitor napravio prekršaj? To bi bilo kao da meni šef ne isplati plaču i onda mi država ne da da dam otkaz već moram platit šefu odštetu?! Jednostavno mislim da nema logike. Moj potez, kupnja tog stana, nije bio pametan, ali ne mogu ja bit odgovoran zbog neispunjavanja obaveza od strane investitora?!

Zadnje uređivanje Katrin : 23.09.2011. at 18:10.
jere_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 17:37   #974
molim pomoc jer nije mi jasno sta trebam sve..

Naime imam vikendicu u Splitu.Spojena je na kanalizaciju ,vodu i svu infrastrukturu..
Kuca se vodi da je uknjizena u knigama katastra,tj samo prvi kat,a ima dva.Besprano sam gradio pa su roditelji vec platili neku kaznu ne sjecam se tocnog iznosa..
Kuca nema građevinsku dozvolu jos,a ja bi je htjeo prodat..zanima me sta mi je sve potrebno i koliko se to dugo ceka,građevinska,uporabna dozvola...kazem imam hrpu papira,vlasnicki list,izvadak iz katastra gdje se vidi samo taj donji kat...sta sve treba i koliko se ceka da bi se kuca mogla legalizirat u potpunosti da se na nju moze dic kredit..
unaprjed hvala...
ako sam promasio temu molio bih modove da je prebace...
hvala
__________________
http://www.hbr1.com/
mankiboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 20:34   #975
Quote:
jere_hr kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Zbog izmjena i dopuna Zakona o prostornom uređenju i gradnji nije moguće prodat ili kupit stan i uknjižit vlasništvo (članak). Da li netko zna što će sa ovim zakonom bit i kako će se prodavati takvi stanovi?
Naime imam jednosobni stan i kupca, ali on se po novome ne može uknjižiti. Problem zbog kojeg zgrada nema uporabnu dozvolu je u tome što investitor nije podmirio sva dugovanja prema državi. Zgrada je sagrađena legalno, u gabaritima itd. Sada zbog tog lika koji je meni uredno uzeo novce (zakon mu je to dozvolio) za stan ja ga ne mogu prodati iako imam uredan vlasnički list 1/1.

Da li netko može dat informaciju što mi je radit?
Kako da prodam taj stan. Imam dvoje djece i jednosobni stan mi je premali.

tnx

Pozdrav svima!
Našla sam se u sličnoj situaciji kao jere pa molim pomoć.
Imam stan u zgradi sagrađenoj u 18. st. koja, gla čuda, nema građevinsku dozvolu
Stan je u vlasništvu 1/1, no zgrada nije etažirana jer ostali suvlasnici ne žele etažiranje, pa samim tim ne mogu zatražiti ni uporabnu dozvolu.
Znači li to da po novom zakonu ne mogu prodati stan ili su novinari opet prenapuhali stvar?
Tomorrow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 22:43   #976
Quote:
mankiboy kaže: Pogledaj post
Naime imam vikendicu u Splitu.Spojena je na kanalizaciju ,vodu i svu infrastrukturu..
Kuca se vodi da je uknjizena u knigama katastra,tj samo prvi kat,a ima dva.Besprano sam gradio pa su roditelji vec platili neku kaznu ne sjecam se tocnog iznosa..
Kuca nema građevinsku dozvolu jos,a ja bi je htjeo prodat..zanima me sta mi je sve potrebno i koliko se to dugo ceka,građevinska,uporabna dozvola...kazem imam hrpu papira,vlasnicki list,izvadak iz katastra gdje se vidi samo taj donji kat...sta sve treba i koliko se ceka da bi se kuca mogla legalizirat u potpunosti da se na nju moze dic kredit..
unaprjed hvala...
ako sam promasio temu molio bih modove da je prebace...
hvala

trebaš ići na legalizaciju kuće, dozvola se zove Riješenje o izvedenom stanju, to ti je lokacijska, građevinska i uporabna u jednom

postupak je isti kao i za novu kuću osim što imaš još i kaznu platiti
ne znam kako će tretirati prethodnu kaznu

za legalizaciju ti triba:

1. Odluka grada/općine da se mogu legalizirati kuće visine kao tvoja (ili više, za sada je prizemlje+potkrovlje dopušteno)

kada ti dopuste za toliko katova onda ide:

1.Posebni geodetski elaborat - snimak
2. Arhitektonsi snimak i Dokaz stabilnosti
3. adrese svih susjeda

tražiti će se suglasnost Vodovoda, HEP-a i drugih koji budu potrebni (posebni uvjeti)
tražiti će očitovanje svih susjeda upisanih na vlasničke listove susjednih parcela
i na kraju šalje se na naplatu komunalnog i vodnog doprinosa i kazne

ovisno o referentu, al to ne traje ispod 6mj

i ne možeš je prodati , zakonom zabranili
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 22:46   #977
Quote:
Tomorrow kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Našla sam se u sličnoj situaciji kao jere pa molim pomoć.
Imam stan u zgradi sagrađenoj u 18. st. koja, gla čuda, nema građevinsku dozvolu
Stan je u vlasništvu 1/1, no zgrada nije etažirana jer ostali suvlasnici ne žele etažiranje, pa samim tim ne mogu zatražiti ni uporabnu dozvolu.
Znači li to da po novom zakonu ne mogu prodati stan ili su novinari opet prenapuhali stvar?
uporabna dozvola nije uvjetovana etažiranjem
nego obrnuto

pogledaj što ti piše na vlasničkom listu zgrade
ako je dobila građ. dozvolu prije 91' onda ne triba porabna, (nabavi se potvrda da za te zgrade se ne izdaje uporabna)
ako je dozvola između 91'-listopad 07' , onda ide Uvjerenje o uporabi i za to ti trebaju orginalni nacrti iz građevinske dozvole (sa pečatom)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 22:50   #978
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
O
Prije toga smo tražili podatke o uvjetima gradnje i od upravnog odjela dobili dopis u kojem je pisalo da se čestice na kojima planiramo graditi nalaze unutar neizgrađenog dijela građevinskog područja.
Nakon tog dopisa, angažirali smo arhitekta i geodeta te prikupili sve što je potrebno za izdavanja rješenja.

Nakon skoro godinu dana čekanja, nazvala me naša referentica iz upravnog odjela za prostorno uređenje, i kaže da ćemo vjerovatno dobiti negativno rješenje.
Kaže da je razlog tome što se naša parcela nalazi na kraju slijepe ulice bez okretišta
?
stroži su prema neizgrađenim područjima

pretpostavljam da slijepa ulica vodi do vašeg terena
da li je ikako moguće da odvojite dio svog terena da bi se moglo formirati okretište?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 22:56   #979
Građevine sagrađene prije 1968. godine smatraju se legalnima, osim ako su dograđivane.
Potvrdu da je kuća starija od '68. izdaje nadležni katastar.

Etažiranje se može uknjižiti tek nakon što građevina dobije uporabnu.

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 12:07   #980
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
uporabna dozvola nije uvjetovana etažiranjem
nego obrnuto

pogledaj što ti piše na vlasničkom listu zgrade
ako je dobila građ. dozvolu prije 91' onda ne triba porabna, (nabavi se potvrda da za te zgrade se ne izdaje uporabna)
ako je dozvola između 91'-listopad 07' , onda ide Uvjerenje o uporabi i za to ti trebaju orginalni nacrti iz građevinske dozvole (sa pečatom)
Moram provjeriti što piše u dokumentima, hvala. Uopće ne znam ima li zgrada građevinsku dozvolu. No svejedno, odakle mi nacrti iz građevinske dozvole iz 18.st. Nekako mi se čini da u to doba još nisu izdavali građevinske

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Građevine sagrađene prije 1968. godine smatraju se legalnima, osim ako su dograđivane.
Potvrdu da je kuća starija od '68. izdaje nadležni katastar.

Etažiranje se može uknjižiti tek nakon što građevina dobije uporabnu.

Kuća nije dograđivana, u izvornom je obliku. Mogu li ja zatražiti uporabnu neovisno o susjedima? I kako dalje s etažiranjem, susjedi ne žele, smatraju da im nije potrebno, nemaju novaca, bla bla...
Situacija je specifična, stan je u vlasničkom listu opisan, tj. nalazi se na tom i tom katu, stan se sastoji od tih i tih prostorija. Ostali stanovi u zgradi uopće nisu uvedeni u knjige, već su ostali suvlasnici navedeni kao vlasnici idealnih dijelova.
Može pomoć?

EDIT: U vlastovnici ne piše ni da ima ni da nema građevinsku. Kad idem ne e-izvadak onda mi se pojavi ovo: Pronađeni zemljišnoknjižni uložak sastoji se od više etažnih poduložaka. Odaberite jedan od dolje ponuđenih etažnih poduložaka.

Odaberem poduložak u kojem je samo moj stan, u gornjem desnom uglu piše: etažno vlasništvo s neodređenim omjerima . Nema tereta.

Zadnje uređivanje Tomorrow : 24.09.2011. at 12:46.
Tomorrow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.