Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2009., 17:05   #1
Celer

Kako očistit celer i što da radim s lišćem?!

Kupila sam dražestan mladi celer i sad mi nije jasno što da radim s njim: prije sam ga imala samo već narezanog iz onih "povrća za juhu", ali pri susretu s cijelom biljkom malo mi je nejasno kako ga očistit (korijen) i što da radim sa gomilom lišća!

Inače htjela bih skuhat juhu od celera, najobičniju s mrkvicom, ništa pretenciozno.
Skviki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 19:57   #2
Oguli ga izvana..... ništa posebno delikatno.
Oguliti koru, te male kvrgice izvana... ne treba se tu zadržavati dugo... just do it!

Razlikujemo lisnati celer i korjenasti celer...

Ovaj drugi je daleko zastupljeniji u nas (pretpostavljam da i ti imaš takvoga).
Tog korjenastog možemo pripremati sirovog, začinjenog majonezom i dijonom (jelo remulada od celera), zatim u juhama... te u pireu, pečen, a specijalno je fini pržen.
Ne koristim mu lišće.


Što se tiče prvospomenutog, lisnatog celera- listovi mu se koriste za temeljce i umake, a unutrašnjost (svijetla i mekša stabljika) se da koristiti u salatama, kombinirani s endivijom (salatom s karakterom), komoračem i srdelama.
Srce tog celera možemo i zapeći podliveno sa štogod vrhnja i temeljca.


Zaključak: drži se korijena u korjenastom.

Zadnje uređivanje Deedy : 17.07.2009. at 20:02.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 22:20   #3
ja ne volim celer. sirovog ga ne mogu progutat. a evo i recept za finu salaticu sa celerom
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 02:30   #4
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post

Razlikujemo lisnati celer i korjenasti celer...




Što se tiče prvospomenutog, lisnatog celera- listovi mu se koriste za temeljce i umake, a unutrašnjost (svijetla i mekša stabljika) se da koristiti u salatama, kombinirani s endivijom (salatom s karakterom), komoračem i srdelama.
Srce tog celera možemo i zapeći podliveno sa štogod vrhnja i temeljca.


Ja zivim u Engleskoj i taj se lisnati celer - celery -upotrebljava takoreci svakodnevno. Stabiljka je vlaknasta i hrskava tako da je idealna za grickanje (pogotovo ako ste na dijeti ), umakanje u nekakve namaze, a takodjer je, uz luk, savrsena podloga za razne temeljce, soseve (npr. bolognese) i slicno.
A da i ne govorim o salatama gdje je to sveprisutan sastojak.

Nije mi jasno zasto se to ne upotrebljava u Hr? Ako grijesim molim da me uputite gdje to mogu kupiti - na Dolcu?

Nas, "pravi" celer se zove celeriac, skuplji je i ne upotrebljava ga se tako cesto.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:53.