Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2014., 21:20   #1
HQ pjesme za test setupa

Vidim da nema ovakve teme, pa ajde da otvorimo, ovdje pišite koje pjesme koristite za slušanje/testiranje sustava.

Ja sam danas spržio Bob Marleya greatest hits i toplo preporučam svima
Genscher is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 22:34   #2
Na ovom pdf-u se piše prvenstveno o hardveraju, dakle samoj tehnici, a pošto ovo koketira i s podforumom Glazba, a opet je blisko, ako ne i najbliže našoj "hi-fi temi" i u najvećoj se mjeri na nju odnosi, onda bum to tak kasnije i spojil.


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 23:02   #3
Pa, od preko 2.000 albuma koje imam na fiksnom i na externom hardu (3 TB ukupno i još ima dosta mjesta), malo više od njih stotinu su tzv "audiofilski Sampleri".
To su kvalitetne, izdvojene i probrane snimke raznih izvođaća, samplirane u jedan album i editirane kao audiofilska izdanja (K2 Sound, Absolute Acoustics, Burmester, Stockfisch, Opus 3, FIM, Chesky, B&W, ABC, Clear, Audio, Dali, Manger, Naim, Nu Force, Lin, In Acoustics, Telar¨c, JVC, PMC...i još dosta drugih).

Ima ih dakle raznih vrsta; negdje dominira klasična glazba (dinamika), negdje sraz basova i visokih, negdje vokali, negdje akustički instrumenti itd.
Dakle mnogo puta su to snimke koje naglašavaju neki dio spektra, ili su tako "dobro snimljene" , da i na manje kvalitetnom sustavu zvuče "atraktivno".
Na taj način se mogu testirati željeni segmenti, izdvojeni iz ukupne zvučne slike.

Mada, (osobno) preporučam , da kada se ide u kupnju i npr. u dućanu testira neki sustav, da se uzmu "obične" tj. one snimke koje se vole i svakodnevno slušaju !!
One nisu "nabrijane", ne "naglašavaju" neki segment u izvedbi, pa će lakše pokazati parametre nekog sustava,, koji se prvi puta sluša.

Dakle, za prve testove, svakodnevne snimke, a za detaljno testiranje sustav kod kuće, eventualno i Sampleri i sl.

Tu onda dolaze i tzv. Hires snimke (imam ih mnogo), koje su 24 bitne, na rezoluciji od 48/88/96/176/192 MHz, pa DSD (sa ogromnim Sampling rate).
Mada samo podignuće na Hires, ne znači odmah i da je ta snimka bolja od običnog Red Book-a (44,1 MHz), jer je važan izvornik i kvaliteta mastera od kuda snimka potiće.
"Umjetno" podignuće neće dati bolju kvalitetu izvedbe, ako je sam izvornik loše snimljen i sl.

Dakle, najvažnija je sama kvaliteta snimke, a ako je takva još u večoj rezolusiji; to bolje.
Snimke (kvalitetne) s većom rezolucijom su obično i malo tiše (na istoj glasnoći), ali su transparentnije i s više detalja i idu više do rubova zvučnog spektra.

Kada kod testiranja nekog sustava (ili neke prinove od komponenti istog), nakon nekog (relativno kraćeg) vremena slušanja, prestaneš slušati zvukove; bas, visoke, srednje, mikoro i makro dinamiku, timbar, Stage, separaciju i sl.
i počneš slušati samo glazbu, onda je balans sustava na dobrom putu !!!
Kod testiranja nekog sustava (ili komponente), teba paziti da te isti ne osvoji nekom početnom "atraktivnošću" (punche zvuk, šamaranje srednjih, extenzivni visoki...), jer je moguće da će na na duže staze takav zvuk možda postati i naporan.

I naravno, preporuka je da kod testiranjea nove komponente, istu dofurate doma i u miru (bar 2 dana) poslušate u svakodnevnim uvjetima i sa svojim snimkama.

Svakako, da za testiranje zvuka treba imati i nekog slušnog iskustva, koje se stjeće vremenom, a i slušanjem više raznih
sustava: od onih početnih , pa do onih višeg nivoa (ako su dostupni).

Evoo; sutra ću vjerojatno napisati osvrt jedne moje prinove u sustavu.
Naravno, neće to biti "Sveto pismo" već samo moj (manje više osobni i subjektivni) dojam zvuka jednog kvalitetnog uređaja.......

Zadnje uređivanje olif : 25.07.2014. at 23:14.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 00:40   #4
Jesi možda primjetio razliku između 320kbps i FLAC formata?
Ja sada imam kučno kino starije samsung AB klasa i lijepo svira, u bližoj budučnosti bih si uzeo neke (bolje ) zvučnike, pojačalo, CD player.
Imam na kompu dosta muzike ali mi je veći gušt ugurati CD i play. Što se tiče prženja, pržim muziku u 320kbps ili FLAC, znači najbolje što se da nači preko interneta, da li je moguče da postoji ikakva razlika između originala i 1:1 copy?
Genscher is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 01:30   #5
Olif, kHz, dakle kiloherci su kod hires-a (npr. 24 bit/96 ili 192 kHz) ili CD red booka (44 kHz), ni ti to FM skala radija pa da bi bili megaherci, MHz, jel..


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 05:25   #6
Ma, naravno da su KHz !!!!!!
Feštali smo pri meni i napisao sam pun kup grešaka (daljinska tipkovnica u krilu), pa ispravljao, a sused mi veli:"....ma, ostavi te MHz....tak bolje zgleda....!
...otme mi tastaturu i natoči mi novu kupicu.....
A i vino mi u inoxu već pri kraju (pretpprošlogodišnje), pa se vide posljedice....

@Gensher;
Naravno , da se primjeti razlika između MP3 320 Kbs i Flaca (44,1) !
Pogotovu ako je sustav malo kvalitetniji.
Razlike između originalnog CD-a i ripanog u Flac ne bi trebalo biti, ako je to izvedeno što sporije i kvalitetno (mada neki tvrde da neka malecka razlika postoji, ali ja je baš i ne primjetih...možda...).
Kod bilo kojeg originalnog, nekomprimiranog formata je najvažnije da je snimka kvalitetna (i da ti glazba paše), a tek onda može ići veća rezolucija.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 23:59   #7
Olif kažeš "Svakako, da za testiranje zvuka treba imati i nekog slušnog iskustva, koje se stjeće vremenom, a i slušanjem više raznih
sustava: od onih početnih , pa do onih višeg nivoa (ako su dostupni)."

OK, idem onda do tebe da slušam one sustave višeg nivoa, do sada sam slušao one niskog.

I da, za testiranje sustava barem za mene treba imati više stilova glazbe, npr. ako gledamo na bas onda je meni dobar nekakav downtempo ili ambient, za niže tonove gitare, za srednje tonove mi je dobar glas a za visoke mi je svejedno...
Ali najbolji osjećaj je kada čujem u dobro snimljenoj pjesmi zvučnu sliku sobe i možebitnu gotovo neprimjetnu jeku...
Mislim da je bitno kod slušanja to da se stvari ne preklapaju previše, da čujem sve jasno i čisto, da glas ne nestane i da ne nedostaje visokih tonova da to nije mutno ali da se ni ne izgubimo u basovima...
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 00:50   #8
Nije TEBI za "srednje tonove dobar glas", već svima podjednako jer se vokali i inače nalaze u srednjetonskom spektru tonova/zvučnog zapisa tak da njima ionak onda nemreš testirat i ocjenjivat basove i visoke, ne...
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 12:01   #9
Ma ne znam baš kaj je dobro za kaj, eto, sad znam.
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 13:36   #10
Kada se ocjenjuje sustav u cjelini; negova makro i mikro dinamika, rezutnost, timbar, Stage, stereo separacija, odziv u donjim registrima, otvorenost zvuka, Sustain.....dakle; cjellokupan zvuk......
....onda je nabolje puštati glazbu koja se i inaće najčešće sluša.
Ako se pri tome želi spoznati mogučnost dinamike i ponašanje sustava pri tihom i glasnom slušanju i nošeneje sa zahtjevniom glazbom; klasika (veliki orkestri) sa puno dinamike je najrelevantnija.
Ako ti sustav odsvira zahtjevne dionice velikog orkestra (s puno izmjena brzo/sporo i tiho/vrlo glasno), onda će najvjerojatnije dobro svirati i ostale žanrove.
Ozbiljna glazba ima dinamiku (odnos glasno/tiho sa ritmičkom poveznicom) i do 1 : 5000, a npr Rock od 1 :600 !!!!

Teretski bi bilo najbolje da npr. imaš jedne kvalitetne Bookshelf zvučnike za vokale, akustičke štrumente, male sastave i nezahtjevni Jazz/Blues.
A pokraj toga da imaš Fuul Range samostojeće za velike orkeste, žestoki Rock i teži Techno i sl.

To je najbolje opisao jedan kolega s drugog foruma kada je testirao Onkyo Takamine zvučnike (bil icca 17.000 kn kod nas), a pokraj njih je imao svoje samostojeće zvučnike B&W Signature Diamond.
Rekao je da , kada bi htio super čuti npr. akutičnu gitaru Vicente Amiga, da bi to onda morao slušati na malim Takaminama.
Naravno, pa ti su i građeni poput gitare !!!!!

Z ocjenu nadogradnje sustava nekom komponentom, kada se sluša izdvojeno bass/srednji/visoki, mogu se koristiti tzv. audiofilski sampleri, ali i ne moraju.
Već samo jedan instrument; klavir, ima sve to, a onda se posebno još pušta glazba s violinama, puhačima i ostalim akustičkim instrumentima (za srednje i timbar), a tako isto i vokali (baš radi prirodnosti samih vokala, sibilanata i sl.).
Za bas postoje npr. posebni Bass sampleri, a ope ga ima u mnogim "običnim" snimkama.

A ako tko od vas želi posluhnuti moje Rajngle (tja,. sviraju kak sviraju ), svakao je to vrlo lako moguće, skoro pa bilo koji dan.....
...samo se treba najaviti na PM i dokoturati se do Čakovca......

Zadnje uređivanje olif : 28.07.2014. at 13:42.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 22:09   #11
Čakovac je predaleko za bilo kakvo koturanje.
Ali mislim da prvo trebam složiti nekakav prostor na tavanu za slušanje, i ostale stvari. Jer tamo nikom ne smetam a bolje zvuk izolira nego na katu.
Can't wait.
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.