Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2010., 13:24   #41
Smile

Quote:
..mistika.. kaže: Pogledaj post
imam knjižicu puno recepata sa sojom, ali uglavnom od zrna soje ili sojinog brašna ili ljuskica sojinih....tak da nećem sada prepisivati to nije ni traženo, no evo jedan recimo savjet, većina jela s mesom se može napraviti sa sojom u zamjeni...postupak sličan, malo se igra s namirnicama, možd od prve neispadne tak super, ali zagarantirano igranje i gušt da nemaš pojma kak će ispasti, ali bude jestivo, staviš povrće i začine koje voliš i ne možeš fulati
Istina! I ja imam knjižicu s receptima od soje koju sam kupila u DM-u, cijena je bagatela tako da bi bilo bezveze prepisivati recepte.
Ali evo jedan od mojih najdražih sa sojinim ljuspicama, konkretno sa poleđine paketića ljuspica...

"Faširani" odresci (4 osobe)

Sastojci:
- 100g ljuspica
- 1 žemlja
- 2 jaja
- glavica luka
- krušne mrvice
- list peršina
- vegeta, sol, papar, crvena paprika

Način pripreme:
Ljuspice prokuhamo 2-3min u 4dl slane vode i ocijedimo ih. Namočimo žemlju (može u mlijeku) i također ocijedimo. Napravimo smjesu, dodamo luk koji smo prethodno iscjeckali na sitne komadiće i popržili na malo ulja, jaja, peršin i začine. Gustoću možemo mijenjati dodavanjem sojinog brašna, gustina ili pak pšeničnog brašna i pri tome pazimo da smjesa ne bude pregusta. Formiramo odreske, uvaljamo u mrvice i pržimo na vrućem ulju 4-5min.

Dobar tek!
Pepy86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 15:12   #42
Imam sojino zrno doma 1kg, htjela bih ga koristiti ali ne znam kako.
Mama mi je rekla da se sojino zrno tretira kao bilo koja druga mahunarka,pa sam ga stavila sinoć namakati... no kako pripremiti ručak...

savjet molim.

Pozdrav!
Atanasovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 20:36   #43
Ja sam soju u zrnu koristila isključivo za izradu tofua (al bolji je onaj kupovni , pogotovo dimljeni). I mene zanima kaj ljudi rade od soje u zrnu...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:52   #44
Radila sam varivo par puta, treba joj duze nego grahu. I namaz sam radila, ali sa slanutkom pola-pola. Nije mi bas nesto...
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 12:42   #45
evo moj danasnji rucak, ujedno soju najcesce pripremam na ova nacin:
preprzim glavicu luka na malo ulja, dodam malo graska, skuhane sojine ljuspice, isjeckane tikvice(ponekad dodam i popriku), rajcicu isjeckanu na kockice, umak od rajcice.
pred kraj dodam bijeli luk, papar, vegetu, bosiljak, pustim da rajcica ukuha(nekad zagustim s malo brasna, danas ne).
u to onda umjesam tijesto, rizu ili kuhani krumpir.
ovo mi je stvarno prefino...

probala sam jednom od ljuspica raditi fasirane snicle ali mi se nije svidjelo, bilo mi je premasno.
medaljone i komadice ne pravim, iako sam nasla par dobrih recepata pa bih mogla probati.
black berry is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 01:08   #46
Quote:
Atanasovski kaže: Pogledaj post
Imam sojino zrno doma 1kg, htjela bih ga koristiti ali ne znam kako...
Ovo je recept koji sam našla u jednoj staroj vegeterri (vege časopis):

Odresci od soje

Jednu šalicu soje namočiti večer prije. Kuhati oko 1 sat u ekspres loncu. Nakon što je soja kuhana, samljeti je u mašinici za mljevenje. U samljevenu soju dodati malo soli, mažurana, crvene paprike i vrlo malo papra. Dodati integralnog brašna kako bi odresci bili kompaktniji za pečenje. Peći u gheeju. (Ghee je pročišćeni maslac.) Nakon pečenja posložiti na papirnate salvete kako bi upile suvišnu masnoću.

Nisam isprobala, al mi zvuči obećavajuće za soju. Ja bi eventualno dodala i luka/češnjaka... Eto
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 01:24   #47
Ja pak imam crne soje, nemam pojma zasto sam ju kupila. Jednom sam napravila varivo od nje i kelja, bilo je ok, ali nista posebno. U kuharici Vegan with a vengeance je recept za juhu od crne soje, cikle i jecma (biserni jecam, ali ja cu stavit obicni jer je cijena bisernog u bio&bio prebolesna), a u nju jos idu pumpernickel croutoni (za koje bih morala kupiti pumpernickel, kojeg najblize ima u DM-u u Sloveniji, sve mi se cini da necu tako skoro raditi tu juhu). Recept je ovdje:
http://www.chow.com/recipes/10133
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 17:00   #48
Quote:
..mistika.. kaže: Pogledaj post
hm ako su medaljoni ili šnicle kada se skuhaju možeš ih izrezati na kockice i dodati u bilo koje varivo..rižoto i sl..
a pohane možeš puniti sa sirom, sa šunkom ako jedeš i sl..semf je dost bitan za one koji baš ne vole taj okus jel neutralizira i poboljšava okus soje

ovo sam pokupila od jednog jako dobrog kuhara
"pac" za soju;
od ulja, semfa, papra, vegete i sitno usitnjenog češnjaka i da u njemu stoji nekoliko sati.

zapečeni sojini medaljoni;(4 osobe)
100g sojinih medaljona, 300gr gljiva, 3-4 svježe paprike, 1 vrhnje za kuhanje, 200-250gr ribanog sira, peršinov list i češnjak
izvaditi medaljone iz "paca", posložiti u nauljenu tepsiju, na ulju pržiti usitnjene gljive s malo češnjaka, zaliti vrhnjem, kuhati na laganoj vatri 3-5 min, preliti preko medaljona, posuti ribanim sirom i peršinom, zapeći na srednjoj temperaturi u pećnici dok neporumeni-15-20min-, može krumpir kao prilog

ako hoćeš napišem i gulaš od sojinih komadića jer medaljone možeš iskockati
Mogu li se u ovom receptu šampinjoni zamijeniti drugim gljivama? Recimo, shitake ili maitake? Kako pripremiti sojjine šnicle iliti medaljone za pac?
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 02:30   #49
Quote:
trešnjica kaže: Pogledaj post
Mogu li se u ovom receptu šampinjoni zamijeniti drugim gljivama? Recimo, shitake ili maitake? Kako pripremiti sojjine šnicle iliti medaljone za pac?
Ak se smijem ubaciti... Sojini medaljoni se prije mariniranja prokuhaju u slanoj vodi i ocijede. Sigurno možeš koristiti i druge vrste gljiva, sam onda njima prilagodi pripremu...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 20:08   #50
Quote:
coco zoe kaže: Pogledaj post
Ak se smijem ubaciti... Sojini medaljoni se prije mariniranja prokuhaju u slanoj vodi i ocijede. Sigurno možeš koristiti i druge vrste gljiva, sam onda njima prilagodi pripremu...
Naravno da smiješ. Jedva sam čekala da netko odgovori, nemam iskustva niti znam recepte a iz zdravstvenih razloga ne smijem jesti crveno meso. Svaka preporuka dobro dođe
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 20:11   #51
Čim vidim soju u dućanu na mene se izbelji ogromno GMO čudovište.
Nemrem si pomoč.
Di ju vi nabavljate?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 20:28   #52
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Čim vidim soju u dućanu na mene se izbelji ogromno GMO čudovište.
Nemrem si pomoč.
Di ju vi nabavljate?
Kupila sam medaljone i na njima piše da nije GMO, sad koliko je to istina...ne znam
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 00:27   #53
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Čim vidim soju u dućanu na mene se izbelji ogromno GMO čudovište.
Nemrem si pomoč.
Di ju vi nabavljate?
Isto ko i trešnjica. Kupim u dućanu i onda se pravim da ono gmo free stvarno znači da nije genecki modificirano
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 12:00   #54
Teksturiranu soju od Enciana. Soju u zrnu, tofu, tempeh imaju i eko proizvodjaci s certifikatom.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 16:34   #55
Kako pripremate i začinite soja burger i seitan?
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 16:45   #56
Soja burger sam samo jednom radila prije desetak godina, raspadao se jer nisam imala teflonsku tavu. Seitan najcesce samo mariniram u soja sosu ili u teriyaki umaku.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 17:54   #57
Trenutno nemam ništa od toga, može li neka običnija varijanta, ako me razumiješ?
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 19:44   #58
A sto imas? Sol, papar, slatka paprika, moze i ljuta, Vegeta ako ju koristis
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 15:14   #59
Danas sam pravila snicle od soje tj. burger, ne znam ni sama sta uglavnom ono sto se kupi i izgleda kao snicla. Ispalo mi je tvrdo kao kamen a unutra je izgledalo sirovo. Jel to tako treba biti? Pravila sam u teflonskoj tavi na maslinovom ulju. Sorry ako je glupo pitanje ali fakat neam iskustva sa kuhanjem
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 16:23   #60
Quote:
trešnjica kaže: Pogledaj post
Danas sam pravila snicle od soje tj. burger, ne znam ni sama sta uglavnom ono sto se kupi i izgleda kao snicla. Ispalo mi je tvrdo kao kamen a unutra je izgledalo sirovo. Jel to tako treba biti? Pravila sam u teflonskoj tavi na maslinovom ulju. Sorry ako je glupo pitanje ali fakat neam iskustva sa kuhanjem
a jesi ti to pofurila kipućom vodom i pustila dovoljno stajati prije tave?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.