Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2005., 12:21   #41
Quote:
Aphex kaže:
ako se boga shvaća kao nekog čovca koji gore sjedi i povlači konce ili uopće na bilo koji način utječe na život na zemlji onda je posve normalno da ljudi budu ljuti na njega jer eto, baš njih nije učinio najstretnijima.


To tako moze shvacati boga jedino teist, a ne ateist. Ateist ne vjeruje da ima bilo kakvog boga...razumijete li to.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 12:25   #42
Quote:
Rincewind kaže:
Da je 'ideja boga' samo privatna ideja pojedinca i da 'ideja boga' ne utječe direktno na moj život i to na način koji mi ne odgovara, bio bih zaiteresiran koliko i za pitanje nečije nacionalnosti ili seksualne orjentacije.
Upravo tako...nazalost vjera u boga je kroz povijest cesto puta djelovala totalno destruktivno. Danas na zalost zbog vjerskog ludjaka u bijeloj kuci, u Izraelskoj vladi, medju palestincima..itd imamo ova sranja po svijetu a bit ce ih jos.

Kod nas u Hrvatskoj crkva ima utjecaj kako ce djeca biti odgajana i ucena u skoli. I kako se onda jedan ateist nebi ljutio na vjernike i na njihovu ideju o bogu..koju namecu onima koji ne dijele takva uvjerenja. Ateist ne izrazava tu ljutnju na boga, jer u njega ne vjeruje, vec se ljuti na ljude koji tu ideju o bogu non stop zloupotrebljavaju, silujuci svijest i savjest drugima...njihova djela koja su produkt njihove vjere svaki dan ugrozavaju slobodu i zivot pojedincima koji ne dijele takva uvjerenja. Primjera bi moglo biti na tone...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 12:28   #43
Zato sto nista ne kuze i zato sto zive ko gljive i zato sto im nije dato da vjeruju i zato sto trebaju nekoga na koga bi se ljutili i na kraju krajeva zato sto uopce ni nisu ateisti.....to im je samo image da budu kao neke face jer su protiv...nije bitno cega .....bitno da su protiv.....I da nemaju nikakvih moralnih ogranicenja....
Ajmo ateisti.....krenite s napadima....
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 12:57   #44
A ko bi te napadao kad sve sto si napisala su bedastoce. Ateisti nemaju moralnih ogranicenja...ha ha. Jesi kad cula za humanizam, enlighement, Voltaira..

Fuckas ti covjeka koji ima moralna ogranicenja zato sto to dragi Bogo kaze i zato jer ce dobit nagradu ili kaznu, a ne zato jer je sam svijestan da je to right thing to do.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 13:10   #45
Quote:
andjelina1 kaže:
Zato sto nista ne kuze i zato sto zive ko gljive i zato sto im nije dato da vjeruju i zato sto trebaju nekoga na koga bi se ljutili i na kraju krajeva zato sto uopce ni nisu ateisti.....to im je samo image da budu kao neke face jer su protiv...nije bitno cega .....bitno da su protiv.....I da nemaju nikakvih moralnih ogranicenja....
Ajmo ateisti.....krenite s napadima....
Ateisti aktivno traže i stvaraju svoju sreću, pa bi se o gljivama trebalo razgovarati u drugom kontekstu.

A moralniji su od većine 'vjernika', jer si moralna ograničenja postavljamo sami, zato što to smatramo ispravnim načinom življenja, a ne pod prisilom i prijetnjom božje kazne.

Ateisti se ljute na boga isto koliko i na crvenkapicu (kako je glupača mogla biti tako naivna?).
__________________
Singularly inept and cowardly wizard, who was last seen falling off the edge of the world ...
Rincewind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 13:43   #46
Quote:
andjelina1 kaže:
Zato sto nista ne kuze i zato sto zive ko gljive...
Interesantno, naročito pošto dolazi iz usta nekoga tko vjreruje da rješenje svih problema leži u klečanju i moljakanju za pomoć sile, za koju nema niti trunke dokaza da uopće postoji.

Quote:
...i zato sto im nije dato da vjeruju...
Quote:
...i na kraju krajeva zato sto uopce ni nisu ateisti...
Kontradikcija? Ah da, sorry, vi to nazivate dogmom

Quote:
...I da nemaju nikakvih moralnih ogranicenja...
Mi bar ne palimo neistomišljenike... i televizore
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 14:03   #47
Quote:
Ego kaže:
Mi bar ne palimo neistomišljenike... i televizore
__________________
Singularly inept and cowardly wizard, who was last seen falling off the edge of the world ...
Rincewind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 15:26   #48
Quote:
kaskader kaže:
To tako moze shvacati boga jedino teist, a ne ateist. Ateist ne vjeruje da ima bilo kakvog boga...razumijete li to.
afkors. i govorim o teistima. recimo da sam napravio mali odmak od pitanja postavljenog u prvom postu jer logički i po definiciji pojmova nema smisla.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 16:41   #49
E vidis Ego.....ciste predrasude.....tebi to izgleda ovak....vjerujes u Boga....malo se moljakas,das koju paricu,oblizes koji oltar i tako si vjernik.....
Sigurno i uopce ne smatram da se samo trebam pomoliti dragom Bogeku(kak je netko rekao) i da ce mi sve past s neba...I sigurno se trgam i borim u zivotu,i sigurno nisam maloumna i nisam indiferentna.....
Mislim koji ste vi ograniceni ljudi....imate jednu sliku vjernika i to je to...i svi su isti....
Gle uopce me ne zanimaju oni koji dolaze u crkvu i mole se radi publike,ili kaj ja znam cega,to su ionak prodane duse na kojoj god strani bile....al je stvarnomalo short u danjasnje vrijeme reci da netko tko se neboji svog vjerovanja rjesava probleme klecanjem....
I da....slazem se da ima divnih ljudi koji su ateisti...i moralnih.....ali oni nose svoje breme sami i neljute se na neke vise sile....a ovaj put je topic bio o tome zasto se ateisti ljute na Boga i o tkvima sam ja pricala....sa isprikom sto sam se drzala teme....jer je ocigledno i dalje da je samo bitno tko ce koga popljuvati.....a konstruktivna pricica.....za neka druga kulturnija vremena ostaje.
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 18:11   #50
[QUOTE]kaskader kaže:
[B] Osobno nisam bio student na katolickom, vec na protestatnskom univerzitetu, ali mnogi katolicki studenti, i popovi danas, su mi prijatelji i sa mnogima sam o tome jako puno razgovarao. Doista, jako malo ima crno-bijelog, cesto nam je najlakse osuditi nekog...ali vjeruj mi, iako neki medju njima ne vjeruju u dogmu ili neki cak i u boga..svoj posao rade bolje od onih koji vjeruju...i tako su korisniji i drustvu, ljudima, pa mozda i bogu (ako boga ima).

Mogao bih danima sa tobom dijeliti iskustva i razgovore koje sam vodio sa takvima. No, polako, ima vremena...

SHINOBI:NARAVNO IMAMO ČITAVU VJEČNOST.

Vjera moze imati utjecaj na neciji moral, ali i nemora. Osobno smatram da je ispravno imati najveci moralni kodeks u zivotu i sprovoditi ga bez ikakvog viseg cilja...(boga) vec samo i jedino zato jer je to right thing to do.


SHINOBI:SLAŽEM SE!



Ne ne, malo si pogresno shvatio. Nista ja ne tvrdim za sebe ni za tebe, a posebno zato da sam u boljem stanju svijesti jer sam odbacio boga...Ne, Ne, ja samo kazem da je upitno stanje svijesti koje ne razlucuje dobro od loseg na osnovu samog djela, vec na osnovu toga TKO takvo djelo cini. U tvom slucaju radi se da opravdavas ubijanja jer tako je navodno Bog kroz Mojsija, Jozuu, ili druge izraelke "proroke" naredio.

SHINOBI: OVO SE NE SLAŽEM,JER VJERUJEM U BOGA,A KADA VJERUJEM U VRHOVNO BIĆE KOJE ME JE STVORILO I UDAHNULO MI ŽIVOT,ONDA SMATRAM DA JE JEDINI ON TAJ KOJI IMA OVLASTI GA I ODUZET,NI JA NEOPRAVDAVAM UBIJANJA,A SHVAĆAM TVOJU TEORIJU DA JE NETKO TO NAPISAO U BIBLIJI IZ KORISTOLJUBLJA DA U IME BOŽIJE MOŽE MANIPULIRATI LJUDIMA,ALI SVEJEDNO NEMOŽE BAR NE SAMNOM,RAZUMIJEŠ,ONO ŠTO SI GORE NAPISAO DA ČOVIJEK TREBA IMATI KODEKS ČASTI I NARAVNO DA GA I IMA,MALO IH IMAJU,POGLEDAJ MALO SVIJET PA ĆEŠ VIDJETI DA GA MALO LJUDI IMA,IMA JEDAN DOBAR FILM KOJI GOVORI O ČASTI,POGLEDAJ AKO UHVATIŠ VREMENA POSLJEDNJEG SAMURAJA.


Gledaj, ja u to nisam vjerovao dok sam jos cvrsto vjerovao u boga..dok sam studirao teologiju, i spremao se da budem svecenik...zasto, pa zato jer se da danas nauciti, tko hoce, kako je biblijski tekst nastao i kako ga treba interpretirati. Kad se to nauci, onda je jasno da biblijski tekst nema veze sa bogom, vec je to jedna obicna ljudska tvorevina. Ali opet, ponavljam, to treba saznati, nauciti....dok covjek nezna kako nastaje grom i munja on "vjeruje" da se to bogovi svadjaju.

SHINOBI:POSTOJE DVA TIPA LJUDI,ONI KOJI VJERUJU U LJUBAV I ONI KOJI VJERUJU DA JE LJUBAV KEMIJSKA REAKCIJA.
GLEDAJ,OVDJE SE NAŠA MIŠLJENJA RAZILAZE,MOJE MIŠLJENJE JE DA LJUDI KOJI SU ŽIVJELI BEZ IMALO ZNANJA O KEMIJI I FIZICI I BIOLOGIJI SU BOLJE I ČASNIJE ŽIVJELI I VIŠE SU POŠTIVALI JEDNI DRUGE A RADILI SU BOLJE BEZ ZAGAĐENJA I BILI SU SRETNIJI (gledali su drugačije na fiziku i kemiju)A I INTELIGENTNIJI (TO JE MOJE MIŠLJENJE) JEDNOSTAVNO SU ŽIVJELI I CIJENILI SU ONO ŠTO JE BITNO JEDNI DRUGE A NE NOVAC,SVREMENOM JE NESTALO ČASTI.KADA ČOVIJEK KAŽE BOGOVI SE SVAĐAJU ,ON NEMISLI DOSLOVNO DA SE BOGOVI SVAĐAJU ILI DA KUGLAJU ,TO NIJE BITNO ,BITNO JE DA SU ONI SVJESNI DA JE BOG OVDJE DA POSTOJI I DA JE VELIK PUNO VEĆi NO ŠTO MOŽEŠ ZAMISLITI.I SAMO SPOMINJANJE DAJE POSEBNU POČAST BOGU I TJERA LJUDE A SE MALO ZAMISLE I NASMIJU KADA SHVATE U SEBI A NI SAMI NEZNAJU ŠTA SU SHVATILI .

U pravu si kad kazes da onima koji nemaju puno znanja je mozda mala razlika izmedju vjerovati ili ne vjerovati. Tako je to uvijek u slucaju gdje je malo znanja.

Vjerovati, u stvari, u prijevodu bi moglo znaciti NE ZNATI.

Jer ljudi vjeruju u razlicite stvari upravo zato jer NE ZNAJU pravo stanje stvari. Od tud milioni razlicitih nacina izrazavanja vjere kroz religiju, dogmu itd.

SHINOBI:ŠTO VIŠE UČIŠ SHVAČAŠ DA MANJE ZNAŠ NEGO PRIJE NEGO ŠTO SI TO ZNAO,ZNANJE JE NEOGRANIČENO ,KADA BI SVE ZNAO BIO BI BOG VJEROVATNO,ILI SAMO BOŽIJE ZNANJE,KOMAD BOŽIJEG ZNANJA KOJI BOGU DAJE OSOBINU DA BOG SAM O SEBI PONEKAD POMISLI DA SVE ZNA,ONDA BI JA BIO TA NJEGOVA OSOBINA-MOŽDA(JAKO KOMPLICIRANO ČITAJ TRIPUT)
ALI MISLIM DA NIJE BOG NAS STVORIO DA MI STUDIORAMO KEMIJU NEGO ŽIVOT.

Kad bi ljudi ZNALI odgovor na ta dva glavna pitanja na koja religije pokusavaju dati odgovor (1. Od kuda smo dosli i 2. Kuda idemo) onda nebi bilo potrebe vjerovati, jer bi ZNALI.

A ovako, svatko je uvjeren da ZNA. A to je upravo zato jer zna malo..ili nista.

E sad, kako netko kao ja koji ZNA znanje o bogu, bibliji, povijesti, filozofiji itd...daleko vise od prosjecnog vjernika, nije uvjeren da ZNA odgovore na ta pitanja?

SHINOBI: DA ZATO ŠTO OPET NEZNAŠ,JER KADA SAZNAŠ NEĆEŠ SE DVOUMITI I ZNATI ĆEŠ.

Opet jednostavno, kad naucis napamet sve odgovore koje nude tradicionalne religije, stavis ih kroz sve moguce ispite logike, autenticnosti, itd...onda skuzis da ti odgovori nemaju nikakvu sadrzinu osim da su nastali u datom povijesnom vremenu u razlicitim kulturama itd...samoprozivajuci sami sebe "odgovorima od Boga"...kako bi dobili na legitimnosti...jer u ono vrijeme samo se slusalo sto od boga dolazi.

SHINOBI: EH DA JE TAKO I DANAS BILO BI MANJE NEVOLJE,ALI KADA BI SE STVARNO SLUŠALO ŠTA OD BOGA DOLAZI.

I tako...npr, procitah bibliju 11 puta od korice do korice...pa onda uz studije, pa uz molitve i post, ma sve kako te uce da se biblija cita...ali na kraju zakljucih da citah nesto sto je cisto ljudski proizvod.

NARAVNO:LJUDSKI JE PROIZVOD JER ČOVIJEK NAJBOLJE ČOVIJEKA SHVATI,MOŽEŠ VJEROVATI ILI NE,ALI BOG JE GOVORIO KROZ TE LJUDE,(SAMO U NAŠEM RAZGOVORU JE BILO BAREM 100 NESPORAZUMA,I SVAKODNEVNO U SVIJETU SE DOGODI MILIJUN NESPORAZUMA SVE NA BAZI JEZIKA (ISUS JE REKAO DA,DA NE ,NE SVE VIŠE OD TOGA OD ZLA JE)A RATOVI SE DEŠAVAJU NA BAZI NESPORAZUMA)RAZLOZI MOGU BITI SVAKAKVI,ZAŠTO JA NEZNAM NIT ME NE ZANIMA,SLAŽEM SE DA TREBA ŽIVJETI ČASNO I MUDAR ČOVIJEK ĆE VJEROVATI U BOGA NEMA ŠTA IZGUBITI,AKO NIŠTA DRUGO IMA OSLONAS U ŽIVOTU ,NAJČVRŠĆI OSLONAC I ZAŠTITU IZ KOJE MOŽE CRPITI SNAGU KADA JOJ JE NAJTEŽE,A MOJE SRCE MI GOVORI DA BOG ME STVORI!!!

I sad na osnvou tog mog gotovo 20 godisnjeg puta...sto ja zakljucujem o bogu?

Nista, jer da bih nesto o njemu zakljucio morao bih nesto od njega dozivjeti, neki kontakt ili tako nesto...morao bih nesto ZNATI o njemu.

Ali toga nema. Ja neznam nista o bogu jer svako znanje o bogu koje do mene dopire je "znanje" koje su ljudi izmsilili na ne sto se bog otkrio pa da nesto o njemu znamo.

Prema tome nemoguce je meni da se ljutim na boga...a ti to silno zelis ubaciti.

SHINOBI:NO MAN ,OPET KRIVO,NE NA BOGA KAO NAJVEČI AUTORITET NEGO NJEGOVE ZAKONE NJEGOV PUT,ONO CESTA MIRA I LJUBAVI,KOJU SE PLJUJE.IGRA RIJEČI,NIŠTA NIJE DOSLOVNO KAKO PIŠE UVIJEK SE MOŽE PITANJE PREFORMULIRAT I RAZGOVOR JE ZAPRAVO NASTAO RADI BOLJE KOMUNIKACIJE I SPORAZUMA A NE ISPRAVLJANJA PRAVOPISNIH GREŠAKA ILI ZAFRKAVANJA NA FORU ISTOZNAČNICA
BOG JE SVEMOGUĆ I NORMALNO JE DA TI NIŠTA NEZNAŠ O NJEMU JER DA TI ZNAŠ 3% O NJEMU E ONDA BI IMAO GLAVU S OVIM KEMIJSKIM SASTAVOM A BAREM 100 PUTA VEČI PROMJER OD NAŠEGA SUNCA,NARAVNO VELIČINA NIJE VAŽNA VAŽNA JE KONCENTRACIJA ,MOŽEŠ TI IMAT I MOZAK VELIČINE ATOMA AKO JE ČISTI 100% KONCENTRAT PA DA BUDEŠ pametniji od čovijeka(moje mišljenje).

Na boga se nemogu ljutiti jer apsolutno nista o njemu neznam. (nadam se da nemoram ponoviti da u detalje znam sto vecina danasnjih religija o tom bogu uci).

Tako da definitivno...mozes vjerovati ili nemoras (to ovisi o tebi isto kao i o tvom stavu prema znanju koje mozes sakupiti o pisanim autoritetima - bibliji - koje bi ti pokazalo da masu stvari nije potrebno vjerovati jednom kad se ZNAJU)...ja nisam ateist koji se ljuti na boga.

SHINOBI: ETO GLAVNO DA SMO MI SKUŽILI DA MI VJERUJEMO.
PEACE .




QUOTE:
shinobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 18:21   #51
uf.. ja zaboravio da je topik na religiji. baš sam zabrijao da je filozofija

ooovaj... niš.. eto samo to..
pozdrav
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 18:28   #52
Quote:
andjelina1 kaže:
E vidis Ego.....ciste predrasude.....tebi to izgleda ovak....vjerujes u Boga....malo se moljakas,das koju paricu,oblizes koji oltar i tako si vjernik.....
Sigurno i uopce ne smatram da se samo trebam pomoliti dragom Bogeku(kak je netko rekao) i da ce mi sve past s neba...I sigurno se trgam i borim u zivotu,i sigurno nisam maloumna i nisam indiferentna.....
Mislim koji ste vi ograniceni ljudi....imate jednu sliku vjernika i to je to...i svi su isti....
Gle uopce me ne zanimaju oni koji dolaze u crkvu i mole se radi publike,ili kaj ja znam cega,to su ionak prodane duse na kojoj god strani bile....al je stvarnomalo short u danjasnje vrijeme reci da netko tko se neboji svog vjerovanja rjesava probleme klecanjem....
I da....slazem se da ima divnih ljudi koji su ateisti...i moralnih.....ali oni nose svoje breme sami i neljute se na neke vise sile....a ovaj put je topic bio o tome zasto se ateisti ljute na Boga i o tkvima sam ja pricala....sa isprikom sto sam se drzala teme....jer je ocigledno i dalje da je samo bitno tko ce koga popljuvati.....a konstruktivna pricica.....za neka druga kulturnija vremena ostaje.
SLAŽEM SE DA NEKI LJUDI IDU KRIVIM PUTEM A DA NISU NI SVJESNI TOGA,NETREBA IH OSUĐIVATI JER IMAJU ČITAVU VJEČNOST DA NAUČE,NAJBOLJE SE UČI NA SVOJIM GREŠKAMA.
A SVI KOJI MISLE DA JE VJERNIK OSOBA KOJA PLATI MISU A NEBUDE NA NJOJ ILI PLATI MISU A RADI ZLO DRUGIMA TAJ NEMA VEZE SA ŽIVOTOM I DIJETE JE TREBA GA NAUČITI.
PREMA TOME DJECO STVARNO NIJE ISTINA DA NAJVEČE MJERILO VJERNIKA JE CRKVA,NEGO SAMA OSOBA KOJA RADI ČASNE STVARI ,CRKVA JE SAMO SIMBOL KAO GRB NA ZASTAVI,MISA JE SLAVLJE,IAKO NEIZGLEDA TAKO TAMO,A TREBALO BI SE PJEVATI I VESELITI,ALI KADA JE LJUDE ZLO PRITISNULO O TLO I MNOGI SU IZGUBILI SE NA SVOME PUTU A NISU NI SKUŽILI TO.TREBA IH UHVATITI ZA RUKICE I POVESTI ISKRENO PRAVIM PUTEM A NE U ZAMKU LAŽNIM SMJEŠKOM NA SILU.
fora mi je tvoj post pa sad pišem samo da ti odgovorim.
PEACE
shinobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 19:07   #53
Quote:
andjelina1 kaže:
E vidis Ego.....ciste predrasude.....tebi to izgleda ovak....vjerujes u Boga....malo se moljakas,das koju paricu,oblizes koji oltar i tako si vjernik.....
Sigurno i uopce ne smatram da se samo trebam pomoliti dragom Bogeku(kak je netko rekao) i da ce mi sve past s neba...I sigurno se trgam i borim u zivotu,i sigurno nisam maloumna i nisam indiferentna.....
Mislim koji ste vi ograniceni ljudi....imate jednu sliku vjernika i to je to...i svi su isti....
Gle uopce me ne zanimaju oni koji dolaze u crkvu i mole se radi publike,ili kaj ja znam cega,to su ionak prodane duse na kojoj god strani bile....al je stvarnomalo short u danjasnje vrijeme reci da netko tko se neboji svog vjerovanja rjesava probleme klecanjem....
I da....slazem se da ima divnih ljudi koji su ateisti...i moralnih.....ali oni nose svoje breme sami i neljute se na neke vise sile....a ovaj put je topic bio o tome zasto se ateisti ljute na Boga i o tkvima sam ja pricala....sa isprikom sto sam se drzala teme....jer je ocigledno i dalje da je samo bitno tko ce koga popljuvati.....a konstruktivna pricica.....za neka druga kulturnija vremena ostaje.
Eh, vidiš, Anđo, dobila si odgovor upravo na nivou tvog teksta. Naravno da ne mislim da su svi vjernici mlitave bogomoljke, ni da svi pale televizore, ali ti si počela s besmislenim generaliziranjem, pa sam htio isprovocirati reakciju da skužiš što pričaš. Ako si za neku konstruktivniju priću, onda si trebala nastupiti s malo manje očitih predrasuda.

Naravno, ako si mislila na onu nezrelu dječicu koja ne znaju gdje im je glava a gdje dupe, onda si trebala to naglasiti. Osim toga, onda to daleko izlazi iz ateističke domene, a naslov je zašto su ATEISTI ljuti na Boga
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 21:41   #54
Upce nemam predrasuda nego sam samo malo htjela isprovocirati situaciju jer sam znala da ce se uzburkati strasti....a tu je u meni proradilo ono nisko.....malo sam vracala za pljuvanja po vjernicima....eto..

.A inace ja uopce ne dijelim ljude na nikakve i nekakve....uopce ih nikako ne dijelim....vjerujem u Boga i znam da nas je on sve stvorio....i znam da je sigurno imao dobar razlog sto je stvorio raznoliko drustvo....I nisam opsjednuta dogmama.......

A ako cemo o naslovu svima je jasno sto je htio reci....a kao cemo ga gledati doslovno....uopce onda nema smisla....

Shinobi- postaje vec dosadno ovdje koliko se pod normalno stavlja znak jednakosti izmedju vjernika i crkve....tj sve sto lose napravi crkva ide na ledja vjerniku a sve sto lose napravi vjernik ide na ledja crkvi i onda da to sve se zacini.....upakira se u celofan vjerovanja Bogu.

...pa kao - ako ti i ti,takvi i takvi....vjeruju u Boga ja necu jer sam faca i jer nisam tako los kao oni itd,itd.....

uglavnom to je prljanje vjerovanja da bi se opravdalo svoje nevjerovanje.

Ok svatko ima pravo da ne vjeruje al ne mora onda zato mene davit da sam ja out zato sto vjerujem....i da dojedem u situaciju da nigdje nema ni jedne crkve i dalje bi bila ista ja...ona koja vjerujem
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 22:43   #55
Haha... dakle, ovo je bila kura uzajamnog provociranja... Nadam se da si barem ispucala nakupljenu negativnu energiju
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 23:06   #56
Uf bas me pere vec dva dana.....samo grizem
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 23:22   #57
Koliko god je fer razdvajati vjernika od crkve, ali sto onda cini crkvu ako ne vjernici i njihova vjera?


Isto tako kad se ljudi zale na drzavu, a ljudi sami izabiru one koji stvaraju drzavu, prema tome drzava jest ljudi..itd, itd.

S druge strane, crkva je potpuno nebitna...pitanje je zasto vjernici vjeruju da je bog onakav kakvim ga vjeruju.


Andjelina, a kako ti znas da nas je bog stvorio? Dali to samo vjerujes ili imas neke dokaze?

U redu, ajd da nas je npr stvorio, ali to jos uvijek nista ne govori o bogu danas. Mozda nas je stvorio nekad davno i onda otisao negdje drugdje i nema vise veze sa ovom planetom...mozda je bilo vise bogova koji su nas zajedno stvarali.


Shvacas li da kozmoloski argument ne govori apsolutno nista o bogu danas.

Zanima me, zasto ti vjerujes ("znas") da bog postoji? Koje bi argumente ponudila?

Nadam se da niti jedan nece spasti pod kozmoloski, ontoloski, argument dizajna, ili moralni...jer te smo vec pretresli nekoliko puta da ne ponavljamo..

Ili ak ce mi se dat, postavit temu o argumentima za bozje postojanje, pa da stavimo sve pod jednu kapu...


Nego gledaj, vise od desetljeca raspravljam sa vjernicima svih religija, teolozima najviseg kova itd o arugmentima bozjeg postojanja...i na kraju kad se istresemo i shvatimo sve nedostatke tih argumenata, onda mi na kraju svi kazu da je njima najjaci argumenat to sto oni imaju "iskustvo" sa njim.

E to je to, tu stajem...tu nemogu nista...jer svatko sa svojim bogom ima iskustvo, cak i pagani, zoroastrijanci, itd, itd.

Oni svi, naime, nemogu shvatiti da to njihovo iskustvo nije nekakvo vanjsko "delanje" nego zapravo njihovo unutarnje. Oni su sami proizveli to iskustvo na osvnovu onog sto su htjeli saznati i prihvatiti od te ideje o bogu.

Ovo takodje pricam iz iskustva, jer bijah vjernik i ta moja iskustva sa bogom i u bogu, iskustva sa spasiteljem na krizu koji je umro za mene i dao mi zivot vjecni besplatno...opravdanjem vjerom, posvecenjem...duhom svetim...itd, itd...ta iskustva su bila dokaz da je moje vjerovanje autenticno.

E..ali svemu treba postaviti pitanje; "Zasto?"...i ne bojat se odgovora koji se mogu naci.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 23:47   #58
e pa ti si bio vjernik i odustao ....
A ja nisam bila pa sam postala.....
Price i pricice o tome da ja sad tebi lili bilo kome dokazujem postojanje Boga su potpuno besmislene...
Ako ti smatras da Bog ne postoji....onda on za tebe ne postoji i to je tako....za tebe...
Za mene On postoji i to je tako....
Zasto i kad?????
E pa zato sto sam uvijek radila sto mije palo na pamet, i to cesto nije bas bilo bezazleno....al necu se sad tu ispovjedati....uglavnom svojim zivotom sam izazivala nevolje.....
I znas kad u zivotu dojdes u situacije...ne jednu nego vise njih....i kad shvatis da nema ni jednog izlaza....ni jednog moguceg,pa cak ni onog koji bi si mogla u masti smisliti....i kad shvatis da si u banani totalnoj....i kad iskreno i od srca zatrazis pomoc....i kad ti se nedugo nakon toga odjednom stvori situacija koja ti nudi rjesenje....pa se to ponovi...pa kad ti se izvuce dijete dva puta na nacin da je doktorima neobjasnjvo...i tako more jos kojekavih situacija....ja jednostavno vjerujem....mozda se to i vama dogadja pa ne vidite,mozda se meni htio ocitovat na taj nacin,mozda vi niste toliko grijesili ko ja,mozda.....tisucu mozda.....i jedno sigurno...ja vjerujem....a tko hoce ...hoce a tko nece...nemora.

Topic o tome postavi....bilo bi zanimljivo cuti kako drugi razmisljaju.....

A ti i mnogi hocete dokaz opipljiv da On postoji....da je tako On nebi ni bio Bog....nego bi bio dokazljiva(neznam kak to rec drugacije),mjerljiva,ogranicavajuca materija.....i drago m i je sto nije tako jer u tom slucaju nebih vjerovati mogla u nesto sto se moze na taj nacin dokazati.
Kad sam ja trazila okosnicu oko koje cu plesti svoja razmisljanaja o Bogu.....nista...nema....sad mije jasno zasto nema.....al ja sam trazila i trazim jos uvijek....u stvari tek sam pocela kad bolje pogledam...a to sve ne znaci da medju onima koji se ne deklariraju tako .....nema divnih pa mozda i svetih ljudi....koji ne laprdaju o svojoj vjeri ko mi nego jednostavno zive u Bogu i po Bogu.
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2005., 01:38   #59
Quote:
andjelina1 kaže:
Uf bas me pere vec dva dana.....samo grizem
Čuj... bolje virtualno, nego da strada dečko/muž
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2005., 11:08   #60
Quote:
Ako ti smatras da Bog ne postoji......
Opet moram ponoviti, ja nisam ateist, ja ne tvrdim da bog ne postoji, ja jednostavno NE ZNAM dali postoji ili ne.

Quote:
onda on za tebe ne postoji i to je tako....za tebe.
Ali ako postoji nepobitna evidence da on postoji onda bih bio fanatik i glupan da tvrdim da ne postoji, kao da kazem da ne postoji gravitacija, ili da ne postoji grad Zagreb. Postojanje ili nepostojanje boga ne ovisi o vjeri ili skepsi pojedinca. Kao da ja kazem da ako za tebe ne postoji Djeda Mraz onda je to tak za tebe, ali da u stvari Djeda Mraz postoji...i bok.

Quote:
E pa zato sto sam uvijek radila sto mije palo na pamet, i to cesto nije bas bilo bezazleno....al necu se sad tu ispovjedati....uglavnom svojim zivotom sam izazivala nevolje.....
I znas kad u zivotu dojdes u situacije...ne jednu nego vise njih....i kad shvatis da nema ni jednog izlaza....ni jednog moguceg,pa cak ni onog koji bi si mogla u masti smisliti....i kad shvatis da si u banani totalnoj....i kad iskreno i od srca zatrazis pomoc....i kad ti se nedugo nakon toga odjednom stvori situacija koja ti nudi rjesenje....pa se to ponovi...pa kad ti se izvuce dijete dva puta na nacin da je doktorima neobjasnjvo...i tako more jos kojekavih situacija....ja jednostavno vjerujem....mozda se to i vama dogadja pa ne vidite,mozda se meni htio ocitovat na taj nacin,mozda vi niste toliko grijesili ko ja,mozda.....tisucu mozda.....i jedno sigurno...ja vjerujem....a tko hoce ...hoce a tko nece...nemora.
Andjelina, molim te vjeruj mi da te potpuno razumijem. Ovo mi moras vjerovati, pleasee. Ovo kao da je pisala moja majka..iz slicnih (gotovo istih) razloga ona je takodje postala cvrsti vjernik. A buduci da sam 10 godina bio vjernik i cvrsto povezan sa crkvom i vjernicima (pripremao sam se da budem pastor) takvih iskustava sam cuo jako puno. I sam sam u svom zivotu pronalazio takve "razloge" da je bog tu, uz mene, da ima plan za mene, da se brine, odrzava i utjece na svaki dah mog zivota. Pazi, moje zivotno iskustvo je bilo takvo da se to pisalo po crkvenim casopisima i propovijedalo po katedrama u Hrvatskoj i sire. Jednostavno bilo je inspirativno i sluzilo je utvrdjivanju vjernika u bozje prisustvo u zivotu covjeka koji mu se posveti. Ali, naravno, necemo se vise ispovjedati..he.

No, gledaj, s druge strane, kad god ljudi nisu imali logicno objasnjenje za dobre stvari ili za lose stvari koje su im se desavale u zivotu, uvijek su pribjegavali bogu ili sotoni kao uzroku. U slucaju dobrih stvari..kao sto je to slucaj kod tebe, i kao sto je bio kod mene i mnogih vjernika, dogadja se izuzetno dobra promjena u zivotu. Promijenimo totalno smjer zivota u pozitivnom. I zato smatram da je danas itekako jos uvijek ljudima potrebna vjera i religija, jer dodje kao neki external impuls koji na takvu pozitivnu promjenu utjece...iako takva pozitivna promjena bi se trebala desiti svakom bicu koji ukljuci svijest. Ta pozitivna promjena u vjerskim krugovima se obicno naziva OBRACENJE. Proces koji se dogadja prije obracenja jest OSVJEDOCENJE...a to si upravo ti opisala za sebe i to ja tako kod svih obracenika. Najprije sagledaju svoj zivot, osvjedoce se u svoju gresnost i kako smo u gabuli, kako nam treba spasitelj, i onda slijedi drugi stupanj u tom procesu - POKAJANJE.

Dalje, takav pojedinac od sada u tom svom novom zivotnom smjeru - pozitivnom, konstantno dozivljava pozitivne stvari - plodove tog svog obracenja. Sto je u biti logicno, ako pozitivno zivis onda i pozitivne plodove ubires - sto sijes to zanjes. E sad...takav nov i pozitivan nacin zivota vjernicima je obicno dokaz da je bog uz one koji su mu vjerni i koji su mu POSVECENI i ponizni. Znaci termin koji vjernici koriste za kontinuirani pozitivni zivot poslije obracenja (obracenje - promjena smjera) je POSVECENJE (nastavak zivota u tom novom smjeru).

Da sumiram:

1. OSVJEDOCENJE (tko sam ja - gresnik)
2. POKAJANJE (osvjedocenje vodi do stanja zalosti zbog toga tko smo mi i sto smo kome uradili - bilo bliznjima ili bogu - iskreno nam je zao)
3. OBRACENJE (shvacamo da nam je Bog oprostio, umro za nase grijehe, i ponudio sebe kao zrtvu umjesto nas, umro je kako bi mi zivjeli - obracamo se njemu kao jedinom izlazu)
4. POSVECENJE (iz zahvalnosti za oprostenje i vjecni zivot koji nam nudi, mi sada zivimo najbolje sto mozemo kako bismo resemblirali njegov karakter u nama koji smo primili obracenjem njemu te simbolizirali to krstenjem - "a tako sad ne zivite vise vi, nego On zivi u vama" - Pavlove poslanice)

Ova cetiri procesa vjernici, kako ti tako sam i ja, opisuju kao nesto najbolje sto im se desilo u zivotu.

Ovo je za njih (nas) nesto zivo, nesto sto se nepobitno desava u zivotu, prema tome postavljati pitanje dali bog postoji ili ne, njima je besmisleno, jer on za njih ZIVI u njima.

Dakle, sve sam to prozivio i sam, i kako onda ja sad kad neznam dali bog postoji ili ne, objasnjavam ove stvari koje su se meni desavale?

Pa lijepo - autosugestijom (koju je samu po sebi tesko objasniti). Vazna je bila promjena misli, toka zivota u pozitivnom. Jednom kad covjek promijeni misli na pozitivno, pozitivno mu se stvari odigravaju, cak i kad mu se lose stvari desavaju on ima pozitivan outlook. Za nekog uzrok te pozitivnosti moze biti Bog, za drugog obitelj, za treceg humanisticki ciljevi...rezultati su cesto potpuno slicni. No, o ovom bi mogao do preksutra, pa onda ipak stajem.

Quote:
A ti i mnogi hocete dokaz opipljiv da On postoji....da je tako On nebi ni bio Bog....nego bi bio dokazljiva(neznam kak to rec drugacije),mjerljiva,ogranicavajuca materija.....i drago m i je sto nije tako jer u tom slucaju nebih vjerovati mogla u nesto sto se moze na taj nacin dokazati.
Pa i nebi trebala vjerovati, vec bi ZNALA, kao sto znas da postoji tvoja mama i tata ili kcerka. Vjeruj mi puno je lakse stvoriti odnos sa nekim tko ti je fizicki i psihicki blizak nego sa nekom imaginarnom individuom, kao sto je moj ujak u Australiji kojeg nikad nisam vidio nego mi kazu da postoji. Tvoja kcerka ne treba vjerovati da ti postojis, ona ZNA. I siguran sam, ona nebi radije da si joj neka imagirana nedokaziva. Tvoja kcerka vjeruje u tebe zato sto te ZNA. By the way..djeca su me vise naucila o bogu i svijetu nego sva teologija i filozofija koju sam studirao godinama.

I zasto on nebi bio bog da se pokaze i dokaze? Kazi mi dali ti svoju ljubav prema kcerki radije pokazujes tako da budes s njom ili da odselis na drugi kontinent i posaljes joj "sveto pismo" pishuci joj o svojoj ljubavi prema njoj?

Pitaj se ZASTO on se ne dokaze i pokaze? I onda razmisljaj koliko su tvoji odgovori logicni i imaju li smisla. Zapamti, nije istina da je bilo kakav odgovor bolji nego nikakav. (Vjernici obicno ne zele priznati da nesto neznaju, nego na sve imaju odgovor, to je samo dokaz da njihov ego nije umro.)

Zato ja osobno, sam agnostik, ja radije priznam da neznam, nego da se zadovoljim sa bilo kakvim odgovorom.

Quote:
a to sve ne znaci da medju onima koji se ne deklariraju tako .....nema divnih pa mozda i svetih ljudi....koji ne laprdaju o svojoj vjeri ko mi nego jednostavno zive u Bogu i po Bogu.
Apsolutno, odlicno je da to shvacas. I to su onda brilijantni ljudi...primjeti koju rijec koristim, LJUDI. Jer covjek prvenstveno treba biti covjek, a onda vjernik ili nevjernik. I kad je to tako onda se moze primjetiti milioni vjernika svih religija, koji su pravi LJUDI, ljudine - divna ljudska bica. A takvih sam takodje susreo masu medju ateistima. Sto je zajednicko njima? Ateisti se ne busaju u prsa ateisticka i vjernici se ne busaju u prsa vjernicka...bitniji im je COVJEK.

Od prvog dana kada sam postao vjernik pa do dan danas kada vise nisam vjernik uvijek tupim jednu stvar: KVALITETA NECIJE VJERE (ili nevjere) SE POKAZUJE POSTUPCIMA PREMA COVJEKU...i nicim drugim...nikakvim svetkovanjima svetaca, sakramentima, subotama, nedjeljama, misama, ispovjedima itd. Dapace ovo su sve samo privjesci koje ljudi vole okaciti po sebi kako bi pokrili svoje pravo stanje, kako bi prekrili cinjenice da njihovi postupci prema COVJEKU zapravo svjedoce o nekvaliteti njih samih kao ljudi. Formalnosti vjere i religije im onda sluze kao surogat savjesti.

A temu o argumentima za bozje postojanje, mozda postavim ako nadjem vremena i inspiracije...

Pozdrav.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:19.