Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2008., 19:12   #61
i da ne zaboravim jos jednom napomenuti...za toplanu ces za BILO KAKAV STANA (znaci bez obzira na izolaciju i bilo sta) platiti za kakvih 60tak m2 barem 400-500kn i to 12mjeseci. na plin mozes imati duplo manje mjesecno ako je stan noviji i dobre izolacije.
iz toga mozete zakljuciti da netko tko zivi u jako losem stanu sa stanovista izolacije mu moze biti i povoljno da se grije na toplanu jer je tu toplana na gubitku. ali je debelo na dobitku na stanovima koji su dobro izolirani.
moji starci griju tako kucu jer im isto obracunavaju kao kvadrat stana i jako im se isplati da se griju na toplanu jer im je kuca neizolirana i skurili bi jako puno para da je sami griju.ovako placaju 500kn mjesecno za 100m2 neizolirane kuce i jos otvaraju prozore. ali vecini bi doslovno bilo jeftinije da griju stan na el. grijac nego na toplanu..
ali svaki slucaj je za sebe i ovakve gluposti kao sto prica Forumas-zg treba prekriziti i sagledati svoj slucaj zasebno.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 12:08   #62
Etažno plinsko, zimi 160 m2 između 700 i 800 kuna mjesečno, ljeti 150 do 200 kuna, procjena na godišnjoj razini oko 370 kuna mjesečno, grijanje, kuhanje i topla voda. Pa procijeni sam....
mariotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 00:18   #63
Quote:
Arion kaže: Pogledaj post
Etažno je zakon, bez obzira bilo skuplje ili jeftinije. Jednostavno volim platiti ono što znam da sam potrošio. Čist račun duga ljubav.
Samo zato!

Bio sam na etažnom plinskom, sad sam na toplani. Stanovi su toliko različiti da nije moguće direktno uspoređivati troškove, ali...

Kod toplane popizdim jer se noću 22-5:30 gasi grijanje , kad je vani toplo, unutra je pretoplo, kad je vani hladno, unutra je prehladno, kad dođe račun, ne znam jel bi se smrznuo ili eksplodirao, a obračun je totalno nerazumljiv. Uglavnom pušing.

Kod etažnog plinskog si griješ kad hoćeš, koliko hoćeš i platiš koliko potrošiš. Točka.

Po meni dileme nema niti bi je smjelo biti.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:30   #64
Definitivno sam za etažno grijanje.Upališ grijanje kada hoćeš i na koju hoćeš temperaturu.najgore mi je kada mi suce tuče u prozor a radijator prži jer uzima temperaturu u hladu pa tako svojim novcima plaćam grijanje i susjedu koji je na sjevernoj strani.Ili kada me nema preko vikenda,radijatori rade normalno bez obzira jel sam u stanu ili nisam.
Za stan od 68 kvadrata dobio sam grijanje za prvi mjesec 440 kuna.Da imam etažno nema šanse da bi bilo preko 300 kuna!
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 18:00   #65
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
to je super, ja sam na knežiji, 25 m2, imala 2 mjeseca godišnje račun od 400 kuna za grijanje preko toplane. vrlo slično (oko 300 kuna) za 30m2 na vrbanima. za popizdit.
blago tebi, ja se grijem na ložu i sad po zimi trošim 500 kn na 4 dana, znači mjesečno oko 4.000 kn pa si ti misli...
aco344 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 10:32   #66
Quote:
aco344 kaže: Pogledaj post
blago tebi, ja se grijem na ložu i sad po zimi trošim 500 kn na 4 dana, znači mjesečno oko 4.000 kn pa si ti misli...
Koliko kvadrata griješ?Pa kaj radiš samo za grijanje?
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 12:36   #67
Ranije sam živio u Travnom (stan od 55m2), imao grijanje na toplanu i plaćao mjesečno najviše oko 380kn - u prosincu i siječnju. Sada sam u stanu od 90m2, imam etažno plinsko s programiranim termostatom i termoizolacijskom fasadom - i najveći račun mi je 260kn (za isto tako prosinac i siječanj). U tu cijenu je uračunata potrošnja plina za kuhanje (sve četiri "ringle" na plin), te grijanje vode za pranje.

Grijanje je programirano u dva vremenska intervala (radnim danom) - od 6,30 do 8,00h, te poslijepodne od 16,30-24,00h. Vikendom grijanje "prži" po cijeli dan - 8,00-24,00h. Temperatura je namještena na 23 stupnja (u intervalu grijanja), a izvan toga je ostavljena "default" vrijednost održavanja topline - 15 stupnjeva.

Kako mi je ovo tek prva zima u stanu s takvim grijanjem, dosta puta sam ostao neobično začuđen kako su radijatori uglavnom mlaki dok sobna temperatura ostaje neizmjenjena. Najviše me iznenadilo kad sam otišao na 5 dana izvan stana (negdje oko nove godine) i isključio sustav za grijanje iz opreza zbog velikog pritiska (manometar je bio na 2,3). Dnevne temperature su bile uglavnom ispod nule, a noćne oko -5. Povratkom kući, u stanu je bilo oko 19-20 stupnjeva. Gotovo da nije trebalo ni uključivati grijanje.

Stan mi nije bočni (okrenut je na istok i zapad širinom od nekih 6,5m kolika je širina cijelog stana), s jedne strane mi je stubište (koje nema grijanja, ali isto tako ima termo izolaciju), a s druge strane neuseljen stan. Prijatelji koji stanuju u stanu iste veličine, odmah do moje zgrade - imaju stan koji je cijelom dužinom okrenut na jednu stranu prema van i nemaju programabilni termostat (isto se griju na plin) - imaju dvostruko veći račun!

Do sada nisam imao iskustva u tome koliko su bitni drugi detalji - osim izbora: gradsko, plinsko ili neko drugo grijanje. Kad se kupuje stan, obično se gleda najviše na broj kvadrata i iskoristivost prostora, a na grijanje se "računa" kao na neki fiksni trošak o kojem se "nema što" puno razmišljati. Nisam ni ja puno razmišljao. Tek sada vidim koliko sam imao sreće!
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 00:35   #68
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
za toplanu ces za BILO KAKAV STANA (znaci bez obzira na izolaciju i bilo sta) platiti za kakvih 60tak m2 barem 400-500kn i to 12mjeseci. na plin mozes imati duplo manje mjesecno ako je stan noviji i dobre izolacije.
iz toga mozete zakljuciti da netko tko zivi u jako losem stanu sa stanovista izolacije mu moze biti i povoljno da se grije na toplanu jer je tu toplana na gubitku. ali je debelo na dobitku na stanovima koji su dobro izolirani.
moji starci griju tako kucu jer im isto obracunavaju kao kvadrat stana i jako im se isplati da se griju na toplanu jer im je kuca neizolirana i skurili bi jako puno para da je sami griju.ovako placaju 500kn mjesecno za 100m2 neizolirane kuce i jos otvaraju prozore. ali vecini bi doslovno bilo jeftinije da griju stan na el. grijac nego na toplanu..
ali svaki slucaj je za sebe i ovakve gluposti kao sto prica Forumas-zg treba prekriziti i sagledati svoj slucaj zasebno.
nebih baš rekao da je tako, toplana ne naplaćuje baš paušalno grijanje bez ikakvog mjerenja....mjerenje se vrši u toplinskoj stanici (obično svaka zgrada ima svoju), a u toplinskoj stanici se može i podešavati jačina grijanja, trajanje grijanja...naravno za cijelu zgradu.

ovo kaj kažeš za kuću od staraca je istina jer kuća sigurno nema svoju topl. stanicu pa potrošnju paušalno dijeli s nekom obližnjom zgradom (vjerojatno).

btw. mi se grijemo na toplanu i to mi se čini kao najbolja varjanta, za stan od 48 m2 plaćamo 50-210kn (stan je na sjeveru u zgradi iz osamdesetih), nemam nikakvih problema sa ventilima, bojlerima, kamencem, serviserima, ničim, uopće ne razmišljam o grijanju a uvijek je lijepo toplo. još bolja stvar kod toplane mi je to kaj uvijek ima tople vode u izobilju...

mislim da je po svim izračunima toplana najjeftinija varjanta, samo kaj tu računicu znaju zeznut pregrijavanjem (ali to je stvar top. stanice pa bi se stanari trebali dogovoriti da se ona drugačije podesi), velika prednost je i to kaj nema gotovo nikakvih dodatnih troškova (jedino zamjenit radijatore svakih 30ak god.), koliko sam skužio za plinskogrijanje treba izdvojiti min 400 kn godišnje za redovno održavanje (ako nekaj crkne i više,dodajmo tome još i to da bojler na plin nakon nekog vremena treba zamjeniti), a za 400 kn se ja grijem dva najhladnija mjeseca (za cijenu bojlera vjerojatno i koju godinu).
__________________
Liberté, Égalité, Fraternité, ou la mort!
Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 08:09   #69
Vjerujem da je tebi super pošto imaš stan na sjeveru i plačaš toliko koliko plačaš.Sigurno ti je uvijek toplo.Ali meni je stan orijentiran istok zapad i nema mi gore kada mi popodne zaprži sunce a radijatori vrući.Drugim riječima i ja plačam grijanje stanova koji su na sjeveru.Grijanje na toplanu je dobro ali definitivno bi bilo bolje kada bi sam mogao regulirati grijanje.Uštedio bi sigurno 30%.
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 09:27   #70
Quote:
Amater kaže: Pogledaj post

ovo kaj kažeš za kuću od staraca je istina jer kuća sigurno nema svoju topl. stanicu pa potrošnju paušalno dijeli s nekom obližnjom zgradom (vjerojatno).
imaju svoju vlastitu podstanicu. ugradjeni kalorimetri nedavno ali koda i nisu jer se ne naplacuje prema njima.
snaga grijanja i sl. stvari nemaju veze jer je odlaz vode iz toplane isti za sve. mozes samo smanjivati ako hoces i to kod sebe na radijatorima.

daleko je toplana od najbolje varijante..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 09:55   #71
jučer je u zgb bilo preko 20 stupnjeva, a moji radijatori (prek toplane) kure tako da ruku na njih ne možeš staviti. već 3 dana imam sve prozore širom otvorene, kao usred ljeta.

koji gubitak toplinske energije!!! plus kaj mi kroz te prozore i lova odlazi jer ću svu tu toplinu morati platiti.
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 12:56   #72
Quote:
Amater kaže: Pogledaj post
mislim da je po svim izračunima toplana najjeftinija varjanta....
Ne može biti najjeftinija varijanta nešto što plaćaš po njihovom izlazu, a ne po svojem ulazu gdje ti čak ni ne garantiraju određeni ulaz. K tome još ni njihov izlaz ni tvoj ulaz baš se nimalo ne usklađuju s tvojim stvarnim potrebama (super je ako se pogode).
Quote:
nana30 kaže: Pogledaj post
jučer je u zgb bilo preko 20 stupnjeva, a moji radijatori (prek toplane) kure tako da ruku na njih ne možeš staviti. već 3 dana imam sve prozore širom otvorene, kao usred ljeta.
Naravno, prije otvaranja prozora nije ti palo na pamet da eventualno zatvoriš radijatore, jelda, onak recimo...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 13:45   #73
Quote:
Amater kaže: Pogledaj post
nebih baš rekao da je tako, toplana ne naplaćuje baš paušalno grijanje bez ikakvog mjerenja....mjerenje se vrši u toplinskoj stanici (obično svaka zgrada ima svoju), a u toplinskoj stanici se može i podešavati jačina grijanja, trajanje grijanja...naravno za cijelu zgradu.
plus. razmisli o jos jednoj stvari. toplana te u NAJBOLJEM slucaju grije na najjeftinije energent plin. u mnogo slucajeva je to mazut. taman i da te grije na plin ima ogoromne gubitke u distribuciji i gro problema, plus place radnicima itd. itd..i sad kako ti to moze biti jeftinije od tvog sustava na plin.
to je kao da bi rekao da je piva u gostioni jefitnija nego u trgovini..

sve ovisi po kojoj cijeni ti naplacuju taj kwh sta ti isporuce. ispalo je da mojim starcima sva sreca to zaracunavaju kao da je to stan. i njima se debelo isplati. ali ovima u stanu nikako
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 14:31   #74
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Naravno, prije otvaranja prozora nije ti palo na pamet da eventualno zatvoriš radijatore, jelda, onak recimo...
ne mogu ih zatvoriti, radijatori su stari, guseni (odlično griju). prije nije bilo potrebe za zatvaranjem tako da su sad već svi ventili zahrđali. kad bi se išlo petljat po njima bilo bi sranja. novi radijatori su investicija koja bu malo pričekala.
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 12:19   #75
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
plus. razmisli o jos jednoj stvari. toplana te u NAJBOLJEM slucaju grije na najjeftinije energent plin. u mnogo slucajeva je to mazut. taman i da te grije na plin ima ogoromne gubitke u distribuciji i gro problema, plus place radnicima itd. itd..i sad kako ti to moze biti jeftinije od tvog sustava na plin.
to je kao da bi rekao da je piva u gostioni jefitnija nego u trgovini..
upravo je tu kvaka. toplana je najjeftiniji sustav grijanja zato kaj je najučinkovitiji, a zato kaj je najučinkovitiji je ujedno i ekološki najprihvatljiviji.
kada si spomenula gubitke; toplane imaju najmanje gubitke energije, ako uspoređujemo s bilo kojim raširenim sistemom grijanja.
__________________
Liberté, Égalité, Fraternité, ou la mort!
Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 12:22   #76
Quote:
Amater kaže: Pogledaj post
upravo je tu kvaka. toplana je najjeftiniji sustav grijanja zato kaj je najučinkovitiji, a zato kaj je najučinkovitiji je ujedno i ekološki najprihvatljiviji.
iz cega si to zakljucio da je najucinkovitiji?
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 11:03   #77
Quote:
nana30 kaže: Pogledaj post
ne mogu ih zatvoriti, radijatori su stari, guseni (odlično griju). prije nije bilo potrebe za zatvaranjem tako da su sad već svi ventili zahrđali. kad bi se išlo petljat po njima bilo bi sranja. novi radijatori su investicija koja bu malo pričekala.
Cijena ventila je od 20-40 kuna, traju godinama, a tebi je jeftinije otvarati prozore?
Neznadar is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 08:20   #78
nego, ovo s plinom? sto kazete?
evo recimo, ja si ovih dana razmisljam, do sad je etazno plinsko u novogradnji standard, a u starogradnji veeelika prednost ako je ima.
a sad? jesu sad mozda stanovi vezani uz toplanu u prednosti?
i tko bi prije tri mjeseca uopce mogao zamisliti ovakvu situaciju? tolko o bilokakvim projekcijama u buducnost
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 13:49   #79
Pa, uvijek su stanovi na toplanu bili u prednosti, što se tiče samog grijanja. Jedino je problem što toplane u novogradnji baš i nema
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 14:12   #80
Od kad ja zivim u zg, toplana je uvijek bila u prednosti nad plinom. Istina, ljudi to iz nekog razloga zanemaruju, presucuju, ne vide... ali ja vec godinama samo trazim stanove sa toplanom. Konstantno u sred zime ja imam prozor otvoren na kip, nema pvc izolacije, topla voda konstantno, grijanje konstantno, a cijena upola jeftinija. Nema jebanja sa bojlerom, gasi se, kvari se itd. U stanu sam u kratkim rukavima
frlet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.