Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2007., 13:01   #1
Krsna kuma

Hej ljudi!

Zamolila me poznanica da joj budem krsna kuma maloj. I sve 5, ja pristala, al nemam previse veze s crkvom i nemam pojma o tom obicaju..
Kako se obuci (ne volim neke klasicne i dosadne kostime, vise nesto mladenacki, pa cak otkaceno), sto pokloniti (mozda ne nuzno nakit)....
Rekla je da nije nista presvecano, da je bitno da imam pokrivena ramena u crkvi....

Eto, pa molim za neki savjet....
Swampthing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 13:07   #2
Čisto informativno pitanje:krsni kumovi ne moraju i sami bit kršteni jel?
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 13:12   #3
Quote:
ileana_ kaže: Pogledaj post
Čisto informativno pitanje:krsni kumovi ne moraju i sami bit kršteni jel?
moraju!!
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 13:14   #4
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
moraju!!
To sam i mislila

Swamp ovo za odjeću rekla bi ne moraš nešto preklasično, ali nemoj ić na pretjerano otkačeno (možda neka fina košulja kratkih rukava, crne hlače il tako nešto )...
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 13:13   #5
Ne samo kršteni, nego i krizmani, pa i crkveno vjenčani... Ako im je osnovni "zadatak" da pripomažu u odgoju u vjeri, onda bi to bilo očekivano...
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 13:17   #6
No, obično se shvaća da je uzimanje kuma zapravo uvođenje nekoga u obitelj... nešto intimno prvog reda. Mislim, zato mi je čudno da pišeš - "poznanica me zamolila"... Time postaješ jedna od najvažnijih osoba u djetetovu životu... Mislim, naravno, da to ovisi o cjelokupnom odnosu s "poznanicom", ali mislim da ipak nije baš fora prema tomu odnositi se onako, površno... ni s jedne, ni s druge strane. Pa ako se kada, nedajboze, nesto dogodi roditeljima, kumovi su oni koji prvi ulijeću... No, tako je bilo nekad, a - koliko znam - kod većine koju poznajem - tako je i danas....
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 13:19   #7
Mislim da danas kako ko...nekome to nije od neke pretjerane važnosti (želi da mu dijete ima sve sakramente ali sam ne drži puno do toga ili ne ide u crkvu uopće)..
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 13:29   #8
pa nije sad bitno zasto je bas mene zamolila...

ja sam joj rekla da sam samo krstena, nije reagirala ko da je to neki problem...
necu doc otkaceno obucena, hehe...mislila sam neku bijelu haljinicu (do koljena ) i gore neku majicu il jaknicu....al ne znam dal smiejm imat haljinu...i otvorene prste na cipelama )))

i ne znam za poklon - cujem nesto o nakitu blabla, al meni to zvuci tako bzvz za malu bebu...
Swampthing is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 23:45   #9
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Ne samo kršteni, nego i krizmani, pa i crkveno vjenčani... Ako im je osnovni "zadatak" da pripomažu u odgoju u vjeri, onda bi to bilo očekivano...
Ne moraju biti nista osim krsteni. Ostali zahtjevi se ponekad postavljaju od svecenika koji zele biti veci krscani od Pape, ali nisu nuzni.
Probajte reci da je to jedina osoba, pa sad apelirate na svecenika da je prihvati i krsti vam dijete, inace necete biti u mogucnosti krstiti dijete, sto bi bila velika steta . Pa neka vam onda kaze da vam odbija krstiti dijete...

Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Gola ramena, rublje koje viri...tome nije mjesto u crkvu, svugdje drugdje prije nego u crkvi. Ne samo iz vjerskih razloga, nego zbog bontona.
Vjerski nema razloga, meni je to malogradjanski, cesto se susrece po obali: vani 40 stupnjeva, a u crkvama ne dozvoljavaju uci u bermudama. Kao da Boga vrijedjaju nasa gola koljena. Isto s ramenima. Nisu bitna koljena ni ramena, vec srca, ali na zalost mnogima je bitno samo ono sto je vani.

Zadnje uređivanje Modesti : 20.08.2007. at 19:59.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 17:17   #10
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Ne moraju biti nista osim krsteni. Ostali zahtjevi se ponekad postavljaju od svecenika koji zele biti veci krscani od Pape, ali nisu nuzni.
Probajte reci da je to jedina osoba, pa sad apelirate na svecenika da je prihvati i krsti vam dijete, inace necete biti u mogucnosti krstiti dijete, sto bi bila velika steta . Pa neka vam onda kaze da vam odbija krstiti dijete...
ne znam otkud ti tvrdnja da kum ne mora imati sakramente. uglavnom, netocna je, prema kanonskom pravu. e sad, mozda ti nisi govorio o Rimokatolickoj crkvi?

Quote:

Zakonik kanonskog prava, Kan. 874
- & 1. Da bi se komu dopustilo preuzeti službu kuma, potrebno je:
1. Da ga odredi sam krštenik i njegovi roditelji ili onaj tko ih zamjenjuje ili, ako tih nema, župnik ili krstitelj i da je prikladan te da ima nakanu vršiti tu službu;
2. da je navršio šesnaestu godinu života, osim ako dijecezanski biskup odredi drugu dob ili ako župnik ili krstitelj smatraju da zbog opravdana razloga treba da se dopusti iznimka;
3. . da je katolik, potvrđen i već pričešćen i da provodi život u skladu s vjerom i preuzetom službom;
4. da nije udaren nikavom zakonito izrečenom ili proglašenom kanonskom kaznom;
da nije otac ili majka krštenika;

- & 2. Krštenoj osobi koja pripada nekatoličkoj crkvenoj zajednici dopušta se da bude samo svjedok krštenja, i to jedino s katoličkim kumom.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 13:23   #11
Quote:
ileana_ kaže: Pogledaj post
Čisto informativno pitanje:krsni kumovi ne moraju i sami bit kršteni jel?
Krsni kumovi moraju imati sve sakramente, i prvu pričest i krizmu. Ako su u braku, moraju biti i crkveno vjenčani. Svećenik koji krsti dijete tražit će dokumente koji to dokazuju.

Kumovi ne vjenčanju NE MORAJU imati sve sakramente, od dokumenata im treba samo osobna iskaznica. Vjenčani kumovi su "samo" svjedoci na vjenčanju, a krsni kumovi preuzimaju brigu za odgoj djeteta u vjeri.

Ovo što sam napisala je prema mom iskustvu, ako netko ima drugačije neka napiše.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 12:37   #12
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Krsni kumovi moraju imati sve sakramente, i prvu pričest i krizmu. Ako su u braku, moraju biti i crkveno vjenčani. Svećenik koji krsti dijete tražit će dokumente koji to dokazuju.

Kumovi ne vjenčanju NE MORAJU imati sve sakramente, od dokumenata im treba samo osobna iskaznica. Vjenčani kumovi su "samo" svjedoci na vjenčanju, a krsni kumovi preuzimaju brigu za odgoj djeteta u vjeri.

Ovo što sam napisala je prema mom iskustvu, ako netko ima drugačije neka napiše.
Točno tak je nama naš svećenik rekel kad smo se došli informirati za crkveno vjenčanje
Krsni kumovi moraju imati krštenje, sv. pričest i krizmu, a bez toga nema ništa.
Za vjenčanje nije ništ spominjal
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 16:45   #13
Quote:
MaLo kaže: Pogledaj post
Točno tak je nama naš svećenik rekel kad smo se došli informirati za crkveno vjenčanje
Krsni kumovi moraju imati krštenje, sv. pričest i krizmu, a bez toga nema ništa.
Za vjenčanje nije ništ spominjal
tocno tako...krstenje je sakrament koijim se obvezuješ odgajati dijete u vjeri uz pomoč kumova
na kužim kako ceš bit kuma ako nisi pričeščena i krizmana
__________________
and now...the larch
like it? is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 10:42   #14
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Krsni kumovi moraju imati sve sakramente, i prvu pričest i krizmu. Ako su u braku, moraju biti i crkveno vjenčani. Svećenik koji krsti dijete tražit će dokumente koji to dokazuju.

Kumovi ne vjenčanju NE MORAJU imati sve sakramente, od dokumenata im treba samo osobna iskaznica. Vjenčani kumovi su "samo" svjedoci na vjenčanju, a krsni kumovi preuzimaju brigu za odgoj djeteta u vjeri.

Ovo što sam napisala je prema mom iskustvu, ako netko ima drugačije neka napiše.
slažem se...vjenčani kumovi su samo svjedoci,moja je kuma bila razvedena,a MM kum nema sakramente,dakle nije bitno,ali za krsnog kuma treba sve navedeno...
vceskovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 11:45   #15
Quote:
vceskovic kaže: Pogledaj post
slažem se...vjenčani kumovi su samo svjedoci,moja je kuma bila razvedena,a MM kum nema sakramente,dakle nije bitno,ali za krsnog kuma treba sve navedeno...
Zavisi od crkve do crkve. Ja sam prije 6 godina bila krsna kuma i u tom trenutku sam bila samo krštena, a svećenik me nije niti pitao jel imam sve sakramente niti me tražio bilo kakvu potvrdu. A kada sam prije malo više od godinu dana krstila svoju malu, frendica koja joj je bila kuma je trebala donjeti potvrdu da ima sve sakramente. Radi se o dvije različite crkve!
Dakle nema pravila!
oko_zeleno is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 15:04   #16
Za krsne kumove smo odabrali ljude koji su nam najsličniji, s kojima se često i rado družimo i koje na taj način želimo doživjeti nekim oblikom proširene obitelji. Supruga je još kao cura bila kuma njihovom klincu.

Odabrali smo ih i zbog toga što su ozbiljni i odgovorni roditelji dvoje djece i u tom odgoju i svojem braku nam predstavljaju uzor.

Kao što je taj svećenik rekao - sami birate kumu/kuma svojem djetetu pa rema tome, samo znadete što svojem djetetu želite.

Crkva želi kumove koji su punoljetni, koji imaju sakramente Krštenja i Krizme. Ako žive u paru tada obavezno moraju biti crkveno vjenčani. Neki svećenici koji zdaju potvrdu kumovima će biti rigorozniji, a neki liberalniji prema njihovom vjerničkom životu. Znam slučajeve gdje su ljudima koji žive na divlje, nisu krstili svoju djecu (???) i sl. odbili izdati potvrdu.

Naši kumovi su nama zbilja pomogli u startanju roditeljstva. I materijalno (oprema) i savjetima i podrškom.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 15:14   #17
Kod krštenja, odabira kuma, ima toliko važnijih stvari od odabira odjeće. Pretpostavljam da je sve ok što je i za nedjeljnu misu ok.
A željeti djetetu sve sakramente ako ti do njih kao takvih nije stalo... i ako ih vjernički ne osjećaš, meni se čini onak... Nikad ne bih svoje dijete učlanio ni džudo klub samo zato što želim da ono ima sve pojaseve, a da u tomu ne vidim neku vrijednost.
Preuzimati obvezu odgoja u vjeri ako se ta vjera ne osjeća nekako mi se ne čini fer, najviše prema samom djetetu. Oprostite na iskrenom komentaru.
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 15:33   #18
Ne slažem se s ovim komentarom...ako su roditelji odlučili da baš nju žele i ona ima osjećaj da to želi zašto ne...vjerojatno ima i ljubav za malenu...i ne bi zapitkivala da nema bar neki osjećaj odgovornosti prema tom činu...zato zašto ne
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 15:52   #19
vidim da su neki odgojeni vise, a neki manje u crkvenom duhu pa zbog toga ima sarolikih komentara...

ja cijenim te ljude i stoga mi je bitno da ipak postujem neke obicaje (obleka, pokloni,...), a ne da zbog neznanja napravim neki kiks.

a sto se samog obicaja tice da moram biti vjencana, krizmana,....o tome ne znam nista i valjda Mama zna dal moze odabrati mene ili ne....i ima dobar razlog zasto sam to ja, al ne vidim potrebu za objasnjavanjem...

hvala na odg.
Swampthing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 15:54   #20
Quote:
Swampthing kaže: Pogledaj post
vidim da su neki odgojeni vise, a neki manje u crkvenom duhu pa zbog toga ima sarolikih komentara...

ja cijenim te ljude i stoga mi je bitno da ipak postujem neke obicaje (obleka, pokloni,...), a ne da zbog neznanja napravim neki kiks.

a sto se samog obicaja tice da moram biti vjencana, krizmana,....o tome ne znam nista i valjda Mama zna dal moze odabrati mene ili ne....i ima dobar razlog zasto sam to ja, al ne vidim potrebu za objasnjavanjem...

hvala na odg.
imaš potpuno pravo...do sada sam 6 puta bila krsna kuma...a samo jednom vjenčana...valjda ti ljudi sami znaju zašto izabiru...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:22.