Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2008., 03:29   #1
Tko me sve ima pravo legitimirati/zadržati?

Dakle, kome sve moram pokazati osobnu iskaznicu i pod kojim uvjetima?
Na koja sve pitanja moram odgovarati?

Znam da policajcu i komunalnom redaru moram pokazati osobnu iskaznicu, ali vjerojatno postoje i druge osobe kojima bih trebao pokazati osobnu iskaznicu. U ovom svijetu gdje te svaki dan netko traži osobnu me zanima kome sve ja to moram.

Hvala!
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 11:48   #2
Pa recimo, moraš pokazati osobnu u svim slučajevima u kojima se moraš legitimirati, odnosno potvrditi svoj identitet. Npr. ako želiš na šalteru banke podići nofce s računa, moraš dati osobnu na uvid, kako bi potvrdio da jesi koji jesi, odnosno vlasnik/opunomoćenik računa.

Nadalje, ukoliko si mlađahna izgleda, teta u dućanu te može tražiti osobnu na uvid prije nego ti proda cigarete ili alkohol. Nisi dužan pokazati, no u tom slučaju ni ona nije dužna prodati ti navedeno.

Sigurno ima još primjera, samo se ne mogu sjetiti.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 11:58   #3
Mene zanima jesmo li dužni pokazati osobnu iskaznicu kontroloru u tramvaju u slučaju vožnje bez poništene vozne karte i koje korake kontrolor ima pravo poduzeti u slučaju našeg odbijanja pokazivanja osobne iskaznice.

Ima li on doista pravo zatražiti policijsku intervenciju?

EDIT: Vidim da je identično pitanje postavljeno na drugom threadu, ali odgovor nije dan, pa ostavljam post.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:05   #4
Quote:
wah kaže: Pogledaj post
Mene zanima jesmo li dužni pokazati osobnu iskaznicu kontroloru u tramvaju u slučaju vožnje bez poništene vozne karte i koje korake kontrolor ima pravo poduzeti u slučaju našeg odbijanja pokazivanja osobne iskaznice.

Ima li on doista pravo zatražiti policijsku intervenciju?
Kao sto na recepciji na ulazu u neku firmu nisi duzan pokazati osobnu, ali onda neces niti uci u tu firmu, tako niti u tramvaju nisi duzan pokazivati osobnu, ali onda nemoj niti ulaziti u tramvaj. Ili radije umjesto osobne iskaznice koristi voznu kartu.

Ako zastitar u nekoj firmi / trgovini / banci moze zatraziti policijsku intervenciju ukoliko ne postupas po njegovim uputama, ne vidim zasto to ne bi vrijedilo i za tramvaj.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:07   #5
Pa, pitam zato što sam od nekoliko kontrolora čuo izjave poput "A, što ću mu ja ako mi on neće pokazati osobnu, zvat policiju?"

Osim toga, osobnu doista mogu i zaboraviti, a ne je odbiti pokazati. Zato pitam.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:11   #6
Sto se tice ZET-a, nije skroz tocno, naime ZET-ovi kontrolori imaju zastitarske ispite i ovlastenja, sto znaci da kao svaki zastitar imaju zakonsko pravo legitimirati osobe u objektima koji spadaju pod njihov nadzor, objekt je i zet-ov tramvaj, stoga duzni ste u tramvaju dati osobnu na uvid kontroloru, ali ukoliko izadjete iz tramvaja, kontrolor jedino smije zvati policiju kako bi vas legitimirala.
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:14   #7
Ok, thanx, dobro da znam.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:40   #8
mislim da te kontrolori ne mogu legitimirati ali te imaju pravo zadrzati do dolaska policije.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 13:35   #9
Imaju pravo legitimirati kao i zastitari na ulazu u razne objekte: banke, firme, tvornice, drzavne institucije.... No to vrijedilo pravi za objekte tj. prostore koje cuvaju, znaci zastitar koji cuva shopping centar ima ta ovlastenja u njemu no ne i na parkingu doticnog centra ukoliko nije privatno vlasnistvo.
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 13:55   #10
Tko me na ulici smije tražiti osobnu?

Ovo za žene na šalterima, zaštitare na ulazu, tete u Konzumu i kontrolore mi je skroz jasno. Mislim, njima ne moram ništa pokazivati, ali onda neću ni dobiti ono što tražim.
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 16:05   #11
Na ulici , koliko mi je poznato policija, interventna policija, naravno policija u civilu i pripadnici sigurnosno-obavjestajne agencije.
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 20:11   #12
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
mislim da te kontrolori ne mogu legitimirati ali te imaju pravo zadrzati do dolaska policije.


Baš me zanima kako to namjerava izvesti? Lisicama? Sredstvima prisile? Ugodnim razgovorom?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 20:33   #13
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post


Baš me zanima kako to namjerava izvesti? Lisicama? Sredstvima prisile? Ugodnim razgovorom?
Isto kao i zastitar u trgovini, banci...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 20:50   #14
Zakon o zastitarima uredbuje time.

Kako te namjerava policajac zadrzati? isto tako te i zastitar namjerava zadrzati, no policajac ima teritorij RH, zastitar samo sticeni objekt na kojem je zaduzen.
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 08:33   #15
Baš bih volio vidjeti zetovca koji će me i dotaknuti 'da me zadrži'...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 10:57   #16
Zašto se uvijek traže neka prava, kada NISI u pravu?

Znači - pretpostavka je: NEMAŠ KARTU. ŠVERCAŠ SE tj. KRADEŠ.

Zašto TI smiješ kršiti zakon i onda tražiti neka prava, kada nisi u pravu? Kada te kontrolor pita da pokažeš putnu kartu, ti pokažeš kartu i voziš se dalje. Nitko te ne pita osobnu iskaznicu. Osim ako nemaš voznu kartu - pogledaj pretpostavku!

XENON2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:07   #17
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Sto se tice ZET-a, nije skroz tocno, naime ZET-ovi kontrolori imaju zastitarske ispite i ovlastenja, sto znaci da kao svaki zastitar imaju zakonsko pravo legitimirati osobe u objektima koji spadaju pod njihov nadzor, objekt je i zet-ov tramvaj, stoga duzni ste u tramvaju dati osobnu na uvid kontroloru, ali ukoliko izadjete iz tramvaja, kontrolor jedino smije zvati policiju kako bi vas legitimirala.
Nemaju. Kontrolori nemaju nikakva ovlaštenja - niti da zatraže isprave, niti da nekoga zadrže. Oni nemaju svojstvo zaštitara po Zakonu o zaštiti osoba i imovine (u tom slučaju ni ne bi mogli biti ZET-ovi) i mogu jedino pozvati policiju da nekog legitimira. U biti, morao bi ići policajac s njima, je ovako je sve stvar dobre volje ljudi koji se voze.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:10   #18
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
mislim da te kontrolori ne mogu legitimirati ali te imaju pravo zadrzati do dolaska policije.
Nemaju, za to možeš tužiti za protupravno lišavanje slobode. A za to se ide u zatvor.

Kontoroli nemaju praktično nikakva prava, i to ZET zna, ali im to valjda odgovara, jer bi inače morali plaćati ljude sa certifikatima za zaštitara, tj. angažirati specijaliziranu firmu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:10   #19
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Zašto se uvijek traže neka prava, kada NISI u pravu?
Zato što je ovo forum o pravu, a ne o moralu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:12   #20
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zato što je ovo forum o pravu, a ne o moralu.
Kada će post br. 20801?
XENON2 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.