Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2011., 12:32   #1
Ispovijed i sve o istoj - skupna tema

U subotu sam krizmana kuma.U petak je ispovijed.Pitanje je...Dal vi stvarno mislite da ako ja kazem tako nekom velecasnom,popu,kako god hocete svoje grijehe da ce ih meni Bog oprostit?!?? Po mome Bog sve moje grijehe vidi!!! Tako da ne vidim svrhe u tom ispovijedanju.I ustalom uopce nemam pojma sta rec na ispovjedi...

Zadnje uređivanje blue bird : 20.05.2011. at 23:16. Reason: caps lock/naslov
simpa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 12:54   #2
Quote:
simpa_ kaže: Pogledaj post
Dal vi stvarno mislite da ako ja kazem tako nekom velecasnom,popu,kako god hocete svoje grijehe da ce ih meni Bog oprostit?!?
Hoće, pod uvjetom da se pokaješ i doneseš čvrstu odluku da nećeš više griješiti.

Quote:
Po mome Bog sve moje grijehe vidi!!! Tako da ne vidim svrhe u tom ispovijedanju. I ustalom uopce nemam pojma sta rec na ispovjedi...
Ima smisla, jer je sakrament ispovijedi utemeljio Bog, a ne čovjek. Bog nam je dao taj sakrament kao sredstvo i mogućnost da stanemo ispred Njega i iskreno se pokajemo. Naravno da Bog zna sve tvoje grijehe, ali je poanta u tome da ti priznaš da si počinila grijeh, izraziš žaljenje zbog toga, i odlučiš da više nećeš griješiti. Svećenik je osoba koja će ti, prema ovlasti koja joj je dana od Boga, u Njegovo ime otpustiti grijehe.

Uzmimo na primjer psovanje. Bog zna da si ti psovala, i Bog zna da je to grijeh. Međutim, pitanje je da li ti priznaješ da je to grijeh, da li ti je radi toga žao, da li si spremna donijeti odluku da više nećeš psovati, i da li si spremna stati ispred osobe koju je Bog ovlastio (svećenika) i to sve izreći. Ako jesi, grijeh će ti biti otpušten.


Što reći na ispovijedi? Imaš puno obrazaca koje možeš koristiti za ispit savjesti. Evo jedan kraći, i jedan dulji. Ako u Google upišeš: ispit savjesti, ispovijed, naći ćeš još jako puno toga. Ispitaj savjest, "lociraj" grijehe, pokaj se za njih. Odi na ispovijed i bit će ti oprošteno. I, najvažnije, ne griješi više
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 13:32   #3
ak te tolko smeta jednostavno se nemoj otići ispovjediti... i kaj .. nikom niš
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 13:37   #4
Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
ak te tolko smeta jednostavno se nemoj otići ispovjediti... i kaj .. nikom niš
sta bi me smetalo...
simpa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 13:46   #5
ak te tješi ja nisam nišel ni kad sam bio kum ni kad sam se ženio
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 13:52   #6
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Hoće, pod uvjetom da se pokaješ i doneseš čvrstu odluku da nećeš više griješiti.


Ima smisla, jer je sakrament ispovijedi utemeljio Bog, a ne čovjek. Bog nam je dao taj sakrament kao sredstvo i mogućnost da stanemo ispred Njega i iskreno se pokajemo. Naravno da Bog zna sve tvoje grijehe, ali je poanta u tome da ti priznaš da si počinila grijeh, izraziš žaljenje zbog toga, i odlučiš da više nećeš griješiti. Svećenik je osoba koja će ti, prema ovlasti koja joj je dana od Boga, u Njegovo ime otpustiti grijehe.

Uzmimo na primjer psovanje. Bog zna da si ti psovala, i Bog zna da je to grijeh. Međutim, pitanje je da li ti priznaješ da je to grijeh, da li ti je radi toga žao, da li si spremna donijeti odluku da više nećeš psovati, i da li si spremna stati ispred osobe koju je Bog ovlastio (svećenika) i to sve izreći. Ako jesi, grijeh će ti biti otpušten.


Što reći na ispovijedi? Imaš puno obrazaca koje možeš koristiti za ispit savjesti. Evo jedan kraći, i jedan dulji. Ako u Google upišeš: ispit savjesti, ispovijed, naći ćeš još jako puno toga. Ispitaj savjest, "lociraj" grijehe, pokaj se za njih. Odi na ispovijed i bit će ti oprošteno. I, najvažnije, ne griješi više
Mada se o ispovijedi već podosta na ovom pdf-u pisalo,svaki put kad vidim ovu tvrdnju(boldano): od Boga ovlašteno svećenstvo,iskreno ne znam je li se nasmijati ili plakati!
RR reci(molim precizno),kada, gdje i na koji način je Bog ovlastio svećenstvo,a da to nije ljudski zaključak na razini institucije RKC?
Sve ovo što si ti opisao:
ispit savjesti
lociranje grijeha
pokajanje
odluka da se više ne griješi,ne traži,ne uvjetuje niti garantira oprost posredstvom svećenstva tj bilo kojeg ljudskog bića.
Nije li Bog i samo Bog taj koji je mjerodavan da sudi i prašta?
Tvrdnja da čovjek može nekome oprostiti grijeh umjesto Boga,tvrditi da je bilo koje ljudsko biće uopće u stanju biti na razini Boga samog,je paradoks jer
dovodi do situacije da teški griješnik(primjera radi ubojica)po oprostu svećenika više ne podliježe sudu samog Boga... ili...????
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 15:46   #7
Nevjerojatno je kako se svako toliko pojavi neka tema na kalup "ja jesam katolik i udala bih se u crkvi, krizmala, bila kuma il što već al bih rado izbjegla proceduru"...e pa sad...Ja to na razumijem!!Il si katolik ili nisi!!Ako želiš bit krizmana kuma, trebaš shvatit da si kuma pri svetom sakramentu i nemaš što propitivati opravdanost procedure tj. ispovijedi..
Ako si se već odlučila da si katolik, pa samim time možeš biti i kuma, trebala bi znati što to znači...tj. nema puno propitivanja...ti vjeruješ ili ne...znaš onu "vjerujem u svetu crkvu katoličku"..Ti bi sad išla propitivat dogme

Čini mi se da bi ljudi uglavnom htjeli "i ovce i novce" tj. htjeli bi biti katolici "na van", "da se to obavi" i tako...jer "što će ljudi reći" i "tako je to oduvijek", a s druge strane bi to sve htjeli "obavit" što lagodnije...
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 16:49   #8
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
RR reci(molim precizno),kada, gdje i na koji način je Bog ovlastio svećenstvo,a da to nije ljudski zaključak na razini institucije RKC?
Riječi apostolima, onima na kojima je izgrađena Crkva:

Zaista, kažem vam, što god svežete na zemlji, bit će svezano na nebu; i što god odriješite na zemlji, bit će odriješeno na nebu (Mt 18,18)

Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas." To rekavši, dahne u njih i kaže im: "Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im. (Iv 20, 21-23)

Apostoli su svoje ovlasti rukopolaganjem prenosili s generacije na generaciju, i tako sve do današnjih biskupa. Papa Benedikt XVI i zbor biskupa koji čine Katoličku Crkvu izravni su nasljednici sv. Petra i apostola kojima su upućene ove riječi.


Quote:
Sve ovo što si ti opisao:
ispit savjesti
lociranje grijeha
pokajanje
odluka da se više ne griješi,ne traži,ne uvjetuje niti garantira oprost posredstvom svećenstva tj bilo kojeg ljudskog bića.
Nije li Bog i samo Bog taj koji je mjerodavan da sudi i prašta?
Je. Na svetoj ispovijedi nije svećnik taj koji otpušta grijehe, već Bog. Svećenik je samo posrednik, sredstvo putem kojeg nam Bog oprašta grijehe. Sud je također samo Božji.

Quote:
Tvrdnja da čovjek može nekome oprostiti grijeh umjesto Boga
Ali ja to nisam tvrdio. U svetoj ispovijedi Bog je taj koji otpušta grijeh, a ne svećnik. Ako ja tebi poštom pošaljem 1000 kn, to ne znači da je poštar taj koji ti daje novac - iako ti ga ja šaljem posredstvom tog poštara.

Quote:
dovodi do situacije da teški griješnik(primjera radi ubojica)po oprostu svećenika više ne podliježe sudu samog Boga... ili...????
Nema tog paradoksa. Svatko tko se iskreno pokaje za vlastite grijehe i ode na ispovijed bit će mu oprošteno. Bog će mu oprostiti, a ne čovjek. Ma koliko god taj grijeh bio težak: ne postoji takav grijeh kojeg Bog u ispovijedi ne bi oprostio.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 17:21   #9
Quote:
simpa_ kaže: Pogledaj post
U subotu sam krizmana kuma.U petak je ispovijed.Pitanje je...Dal vi stvarno mislite da ako ja kazem tako nekom velecasnom,popu,kako god hocete svoje grijehe da ce ih meni Bog oprostit?!?? Po mome Bog sve moje grijehe vidi!!! Tako da ne vidim svrhe u tom ispovijedanju.I ustalom uopce nemam pojma sta rec na ispovjedi...

zašto si onda uopće i pristala biti krizmana kuma ako tako razmišljaš o ispovijedi, a pretpostavljam i o Crkvi općenito... nije mi jasno na koji način gledaš na krizmu i što ona uopće tebi predstavlja...

bolje ti odustani od toga kumstva....ili odi na ispovijed i tamo pitaj svećenika o svemu pa će ti on to objasniti...jedino ak misliš da si pametnija od svih...

Bog s tobom...
Marihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 18:38   #10
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Riječi apostolima, onima na kojima je izgrađena Crkva:

Zaista, kažem vam, što god svežete na zemlji, bit će svezano na nebu; i što god odriješite na zemlji, bit će odriješeno na nebu (Mt 18,18)

Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas." To rekavši, dahne u njih i kaže im: "Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im. (Iv 20, 21-23)

Apostoli su svoje ovlasti rukopolaganjem prenosili s generacije na generaciju, i tako sve do današnjih biskupa. Papa Benedikt XVI i zbor biskupa koji čine Katoličku Crkvu izravni su nasljednici sv. Petra i apostola kojima su upućene ove riječi.



Je. Na svetoj ispovijedi nije svećnik taj koji otpušta grijehe, već Bog. Svećenik je samo posrednik, sredstvo putem kojeg nam Bog oprašta grijehe. Sud je također samo Božji.


Ali ja to nisam tvrdio. U svetoj ispovijedi Bog je taj koji otpušta grijeh, a ne svećnik. Ako ja tebi poštom pošaljem 1000 kn, to ne znači da je poštar taj koji ti daje novac - iako ti ga ja šaljem posredstvom tog poštara.


Nema tog paradoksa. Svatko tko se iskreno pokaje za vlastite grijehe i ode na ispovijed bit će mu oprošteno. Bog će mu oprostiti, a ne čovjek. Ma koliko god taj grijeh bio težak: ne postoji takav grijeh kojeg Bog u ispovijedi ne bi oprostio.
Znači li to da nijednom griješniku-iskrenom pokajniku,koji je svoje pokajanje uputio Bogu bez posrednika(svećenika), grijeh nije oprošten?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 22:32   #11
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Znači li to da nijednom griješniku-iskrenom pokajniku,koji je svoje pokajanje uputio Bogu bez posrednika (svećenika), grijeh nije oprošten?
I da i ne.

Laki grijesi mogu se oprostiti i bez sakramentalne ispovijedi (**). Teški grijeh (ili smrtni grijeh, što je istoznačnica) mogu se otpustiti samo u sakramentalnoj ispovijedi. Jedina iznimka po tom pitanju jest ako se osoba želi ispovijediti, a iz objektivnih razloga ne može (nema svećenika, a ona je u smrtnoj opasnosti). Takvoj osobi smrtni grijeh će biti otpušten, s time da se ispovijedi prvi put kada bude imala priliku, ako ju bude.

Sakrament bolesničkog pomazanja (tzv. "posljednja pomast" - iako ne mora biti baš posljednja) također otpušta smrtni grijeh, ako je bolesnik u takvom stanju da se ne može ispovijediti. Također, očekuje se da se u slučaju oporavka ili prilike, osoba ispovijedi.

Postoji još jedna iznimka, za one koje bez svoje krivnje nisu upoznali niti Krista niti Njegovu Crkvu. Ali takvih na ovom forumu nema, pa vas to ne treba brinuti


________

** Naravno, to ne znači da ne trebamo ispovijedati i lake grijehe. Sakrament ispovijedi, osim što otpušta grijehe, uvijek sa sobom nosi i dar milosti koji nam pomaže da se borimo protiv tih istih grijeha. Učestalost lakih grijeha stvara manu, a puno mana često vodi do smrtnog grijeha. Svi veliki sveci našeg i prošlog doba iz tog su razloga prakticirali čestu ispovijed. Papa Ivan Pavao II ispovijedao se svaki tjedan, papa Benedikt XVI također ima tu praksu. Na taj način oni svaki put ispočetka traže pomoć od Boga kako bi se mogli, uz pomoć Njegove milosti, boriti protiv svakog grijeha, pa i najmanjeg.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 22:47   #12
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Postoji još jedna iznimka, za one koje bez svoje krivnje nisu upoznali niti Krista niti Njegovu Crkvu. Ali takvih na ovom forumu nema, pa vas to ne treba brinuti
Ja nisam svojom krivnjom upoznao Crkvu, a Krist je umro premlad da bismo se upoznali.
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 22:58   #13
Ovo s opraštanjem i ne opraštanjem grijeha bez svećenika neću ni komentirati, jer je to ... ne mogu naći pristojnu riječ.

Ne vjerujem u sakramentalnost ispovijedi; općenito sakramente držim čisto nekakvim simbolom, zaostacima ritualnog ophođenja prema Svetom, ... No ispovijedi bih mogao naći jednu korisnu osobinu, a ta je opće poznata i čisto psihološke naravi; ako ništa drugo, čovjek se osjeća lakše kada se povjeri drugome, bilo kome, osobito ako ga neki postupak iz prošlosti opterećuje. Tako je sa svim intenzivnim emocijama, bilo da se radi o pozitivnim ili negativnim. (I radost se teško drži samo za sebe)

No, pitanje je uvijek - što sam pojedinac smatra grijehom? I koliko je zrelo tek prihvatiti za grijeh sve ono što Crkva nameće kao grijeh?

Pa se događa da ljudi skrušeno ispovijedaju stvari koje uopće ne smatraju grijehom, i jedva čekaju da ih ponove.

Zadnje uređivanje Echoe : 11.05.2011. at 23:14.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:08   #14
nije bit da li će ti Bog oprostiti ili ne. suština ispovijedi je suočiti se s grijehom, sam sebi priznati da si pogriješio i naravno pokajati se za učinjeno kao i obećati samom sebi da isto više nećeš činiti -to je ispovijed.
norka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:44   #15
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Postoji još jedna iznimka, za one koje bez svoje krivnje nisu upoznali niti Krista niti Njegovu Crkvu. Ali takvih na ovom forumu nema, pa vas to ne treba brinuti
Zašto bi se na takve odnosila iznimka, a ne bi se odnosila na one koji bez svoje krivnje nisu shvatili u pravom svjetlu nauk koji im je naviješten? Milina od nedosljednosti. Ta i za jedno i za drugo je potrebna milost. Jer nije sad da čovjek ne može sam od sebe doznati za crkvu, ali jednom kad dozna da onda može sam od sebe to shvatiti i prihvatiti. Po nauku o milosti, i jedno i drugo je 'ne može', pa nema logičkoga smisla da se za jedno pravi iznimka, a za drugo ne pravi. Totalno besmisleno.
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:53   #16
Quote:
norka kaže: Pogledaj post
nije bit da li će ti Bog oprostiti ili ne. suština ispovijedi je suočiti se s grijehom, sam sebi priznati da si pogriješio i naravno pokajati se za učinjeno kao i obećati samom sebi da isto više nećeš činiti -to je ispovijed.

I te kako je bitno hoće li ti Bog oprostiti!
Tko bi se uopće i kajao,ako mu nije bitan Božji oprost?

RKC tvrdi(ako sam dobro shvatila RR-a) da je jedini moguć oprost isključivo kroz sakramentalnu ispovijed- svećeniku!
Dakle nikakvo suočavanje sa vlastitim grijesima,nikakvo pokajanje,nikakvo obečanje ne daju ti nadu u Božji oprost,bez posrednika!
Bog ne djeluje i ne prašta bez posredništva svećenstva!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 00:03   #17
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post


Tko bi se uopće i kajao,ako mu nije bitan Božji oprost?
Ateisti? Ali oni se kaju iz moralnih razloga, a ne zbog straha od boga, što ih čini nemoralnima.
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 00:11   #18
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
...Postoji još jedna iznimka, za one koje bez svoje krivnje nisu upoznali niti Krista niti Njegovu Crkvu....
Nije li onda bolje ne naučavati Krista i na taj način svim ljudima omogućiti tu iznimku tj. svojevrsni "popust" kod Boga
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 00:32   #19
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Pa se događa da ljudi skrušeno ispovijedaju stvari koje uopće ne smatraju grijehom, i jedva čekaju da ih ponove.
Onda samo gube vrijeme u ispovjedaonici (i još možda čine svetogrđe).

Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Nije li onda bolje ne naučavati Krista i na taj način svim ljudima omogućiti tu iznimku tj. svojevrsni "popust" kod Boga
Možda, kad bi svi ovi bili već spašeni, no kako mogu počiniti smrtni grijeh, Crkvi je dužnost da im navijesti istinu, jer spasenje je u istini. Bog hoće spasenje svih po spoznanju istine. Oni koji su poslušni poticaju Duha Svetoga već su na putu spasenje i traženja istine, a Crkva im samo ide u susret da im tu istinu ponudi. Onaj koji sluša poticaje Duha Svetoga u sebi, u svojoj savjesti (a takav može biti spašen i ako ne pozna Krista i Njegovu Crkvu), slušat će te poticaje i ako dođe u susret s misionarom. Uostalom, Crkva kao siguran (ili redovan) put spasenja pozna samo krštenje i navještaj Evanđelja (sa sakramentom ispovijedi za počinjenje smrtne grijehe nakon krštenja), te joj je zadaća, koju je dobila od Krista, svim ljudima navještati Radosnu vijest.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 00:42   #20
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Bog ne djeluje i ne prašta bez posredništva svećenstva!
Sve je to imalo više smisla dok se to naplaćivalo (toliko o tome da prašta Bog a ne svećenstvo)
Enivej, kako bi ispalo da sada dok se ''oprost grijeha'' više ne naplaćuje Crkva taj ritual jednostavno izbaci? Grozno za njih... pa bolje da ostane
__________________
I don't pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about.
-Arthur C. Clarke
PAndroid2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:53.