Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2011., 11:32   #1
Zrakoplovstvo "SVK" na Istoku RH

Pokušao sam malo "čačkati" što su sve pobunjeni hrvatski Srbi držali od zrakoplovstva u Podunavlju tijekom okupacije.
Našao sa da je bilo 6 "Kraguja", 1 Mi-8 u Borovu te par Gazella kod Iloka.
Prije mirne reintegracije, svi su preletjeli u Srbiju. Danas se par tih "Kraguja" može vidjeti na tratini pred muzejem zrakoplovstva na Surčinu.

Ima tko još saznanja o spomenutoj temi?
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 12:37   #2
Naoružanje SVK:

330 tenkova (Od cega 30 M-84), 160 oklopnih transportera, 560 artiljerijskih orudja, 28 visecjevnih bacaca raketa, 230 PO orudja, 72 lansera PO raketa, 280 sistema PA raketa, 360 cjevnih orudja PVO, 22 aviona i 18 helikoptera

Nasao sam da je koristen J-22 ORAO

Quote:
U ratnim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije “Orao” je pokazao izuzetne borbene kvalitete. Tokom godina ratnih sukoba “Orao” je imao najmanje gubitaka od svih tipova aviona u naoružanju bivše JNA i kasnije Vojske Republike Srpske.
http://img3067.imagevenue.com/images...VRS_1279_9.jpg

J-21 JASTREB

ovo je vjerovatno negdje na istoku hr snimljeno
http://www.youtube.com/watch?v=GRlSPl-NnjU
rezervna guma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 14:22   #3
Hvala ti na trudu. Ovo o broju letjelica u cijeloj "Krajini" se odnosi ponajviše na a. Udbinu. Mene bi zanimalo baš što su od letjelica džali na samom Istoku.
Inace najuspješniji Jugo avion u uporabi bio je G-4 a ne Orao. Supergaleb je mnogo češće korišten a oboreno ih je tek nekolicina.

Lp
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 16:36   #4
Neznam sto bi imali na istoku kad je u Udbini bila 105. avio brigada, logično je da su sa tamošnjeg uzletišta poljetali. Na istoku ima jedino zracna luka Osijek koja je nakon okupacije opljackana i devastirana.
rezervna guma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 17:10   #5
Jel se meni čini ili je ovom Orlu puknuta lijeva guma?
__________________
The dead know only one thing: it is better to be alive.
Romo Lampkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 18:42   #6
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Hvala ti na trudu. Ovo o broju letjelica u cijeloj "Krajini" se odnosi ponajviše na a. Udbinu. Mene bi zanimalo baš što su od letjelica džali na samom Istoku.
Inace najuspješniji Jugo avion u uporabi bio je G-4 a ne Orao. Supergaleb je mnogo češće k orišten a oboreno ih je tek nekolicina.

Lp
Stvarno ne znam odakle ti ovo o G-4, on je naoružani školski zrakoplov i čak nije zamišljen za borbu, s druge strane J-22 je klasični jurišni avion pa zaista ne shvaćam.......

Ja znam za tri obaranja G-4, tko zna koliko ih je zapravo bilo?

i da, RSK nije imala J-22...........
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 19:04   #7
http://www.avijacijabezgranica.com/

Prema linku oboreno je 9 super galeba i 7 orlova......................
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 19:38   #8
ovo je sa krajinaforce-a

Quote:
Iako je proslo dosta vremena od pokretanja ove teme,imam potrebu da je upotpunim tacnijim podacima.
Od povlacenja JNA sa prostora Hrvatske i tadasnje Krajine 1992 godine,pa do proleca 1993 godine,na aeroromu Udbina nije bilo borbene mlazne avijacije(aviona).Tek u prolece 1993 dopremljena su dva G-2 iz Srbije,tacnije ti avioni su bili prvobitno namenjeni vazduhoplovnom muzeju u Surcinu,ali su rasklopljeni i kopnenim putem dovezeni na aerodrom Udbina,gde su potom sklopljeni i osposobljeni za upotrebu.Jedan od tih G-2 sa slikom Kobre i natpisom Krajisnik je ostavljen 1995 na aerodromu Udbina jer je bio neispravan,te ga je zarobila Hrvatska vojska po zauzimanju aerodroma.
Na isti nacin u periodu leto 93-prolece 94,dopremljen je i veci broj J-21 (oko 15 letelica).Dva J-22 i jedan G-4 doleteli su u istom danu pocetkom 1994,sa aerodroma Mahovljani na aerodrom Udbina.Akcije je efikasno izvedena,te Nato nije uspio da registruje prelet,niti da reaguje.
Rec je o jedno jedinom G-4 koji je nakon 1992 bio na prostorima zapadno od Drine,te se i danas nalazi (nije u letnom stanju) na aerodromu Mahovljani.Oba Orla koja su tada preletela su izgubljena i to 19.11.1994 u okolini Bihaca(pilot Boro Novic,zakacio dimnjak) i u junu 1995 pad prilikom trenaznog leta na samom aerodromu Udbina(pilot Alija Vukovic).Orao koji je pao na samom aerodromu,usled greske pilot, je bio dvosed.Ubrzo su poslata jos dva Orla(sa aerodroma Mahovljani) da zamene izgubljene.
Svi avioni koji su bili u letnom stanju u avgustu 1995 su preleteli sa aerodroma Udbina na aerodrom Mahovljani.
Dakle ostavljen je mali broj,vec pominjan,neispravnih letelica.
Quote:
Sto se tice borbenih dejstava 105 v.b. sa aerodroma Udbina,do tacnih informacija se moglo doci jedino od neposrednih ucesnika istih.
Helikopteri Gama,naoruzani maljutkama su u vise navrata dejstvovali po polozajima HV.1994 napadnuti su artiljeriski polozaji na Ramljanima u Lici,odakle je HV gadjala komandu 15.Lickog korpusa stacioniranu u Korenici,kao i samo mesto.
Ucinak je nepoznat,a artiljeriski napadi su povremeno nastavljani.Takodje na Lickom ratistu su u okolini Gospica unisteni po jedan tenk i praga HV.
Jedan J-21 je u vreme operacija HV u Medackom dzepu ,septembra 1993,dejstvovao po polozajima HV.Prema nekim informacijama na taj avion je pucala i pvo HV i RSK,ali se avion izvukao bez ostecenja.
Dva J-22 i sest J-21 je 28.02.1994 u ranjim jutarnjim casovima poletelo sa aerodroma Udbina sa ciljem da bombarduju fabriku u N.Travniku i Bugojnu.Svi piloti su se dobrovoljno javili na ovaj zadatak,na kojem su ocekivani gubitci.Cilj ovoga zadatka je bio da se za bombardovanje pomenutih fabrika okrivi hrvatsko zrakoplovstvo,koje je u nekoliko navrata ranije i dejstvovalo protiv muslimanskih snaga u Bosni,te tako spreci najavljeno ujedinjenje do tada zaraceni strana,odnosno HVO i armije BIH.Otuda price da su hrvatski avioni dejstvovali zajedno sa srpskim u tom napadu.Dodatnu konfuziju su izazvala i dva orla koja su se izvukla,nakon napada,dolinom Neretve na more i Split i otuda niskim letom nazad na Udbinu.Kao sto je vec poznato,nakon dejstva sest J-21 su presretnuti od strane dva americka F-16 i bez upozorenja(svedocenje prezivelog ucesnika ove akcije Urosa S.) napadnuta.Da su napadnuti,shvatili su tek kada je po pogotku u vazduhu eksplodirao Jastreb kojim je pilotirao Zvezdan Pesic.Sudbine ostalih pilota su vec u vise navrata navedene na ovom forumu.Nedoumice se javljaju oko toga da li je oboreno 4,5 ili 6 jastrebova.Dakle u vazduhu su pogodjena i oborena 4 jastreba,pri cemu se spasao samo pilot Uros S.,katapultiranjem,dok se pilot petog jastreba katapultirao cim se domogao srpske teritorije,pri cemu nije bio pogodjen.Tacno je da je sesti J-21 gadjan i ostecen topovima sa F-16,kao i da je bilo famoznog mahanja krilima i pozdrava izmedju pilota,dok su napustali zonu zabrane leta nad Bosnom i prelazili nad teritoriju Krajine.Pilot se bezbedno prizemljio na aerodrom Udbina.
Kao sto sam vec rekao,oba J-22 su se bezbedno vratila na Udbinu.
Tokom jeseni 1994,oba orla su dejstvovala po muslimanskim snagama u okolini Bihaca,pri cemu je i doslo do pada kap. Bore Novica 19.11.1994,usled udara aviona krilom od dimnjak.Ostaci ovoga aviona posluzili su kao dokaz Nato-u,da se dejstva po Bihacu izvode sa Udbine,te se odobrio napad na sam aerodrom Udbina 21.11.1994.Bombardovanje je izvrsilo 39 letelica,pri cemu su pogodjene pist,rulne staze i "zirafa",dok su svi avioni i helikopteri na zemlji ostali citavi.PVO nije dejstvovala,da bi se izbegli gubitci(procenjeno je da je pvo suvise slaba za ovakav napad).Pista je osposobljena u roku od par dana,koriscenjem ploca i materijala sa aerodroma Zeljava.
Nakon pada orla u junu 1995,usled greske pilota ,na samom aerodromu Udbina ,jos dva aviona ovoga tipa prelecu sa Mahovljana na Udbinu gde ostaju do operacije Oluja.Dejstvovali su u nekoliko navrata po HV na planini Dinari,posle pada Glomoca i Grahovu u hrvatske ruke u julu 1995.Tada je upotrebljen i G-4,takodje u reonu Dinare.
U toku operacije Oluja,sve sto je bilo ispravni(vecina letelica jesta),je preletelo na aerodrom Mahovljani,pri cemu je bilo izbacivanja ubojnih sredstava po muslimanskim i hrvatskim polozajima.
Tu se prica o 105.v.b. sa aerodroma Udbina zavrsava.
G-2
http://i53.tinypic.com/2hicvo7.jpg

Udbina 1995.
http://i56.tinypic.com/1fi681.jpg

http://i51.tinypic.com/miggno.jpg

http://i56.tinypic.com/8w9x6g.jpg

http://i55.tinypic.com/2cgkdgo.jpg
rezervna guma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 21:29   #9
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Stvarno ne znam odakle ti ovo o G-4, on je naoružani školski zrakoplov i čak nije zamišljen za borbu, s druge strane J-22 je klasični jurišni avion pa zaista ne shvaćam.......

Ja znam za tri obaranja G-4, tko zna koliko ih je zapravo bilo?

i da, RSK nije imala J-22...........
"RSK" je imala samo jednoga G-4
Odkuda mi, pa pratim literaturu, izvještaje.
Orao se tek minimalno upotrebljavao i s obzirom na broj akcija, imao jako loš skor.
G-4 se pokazao najubojitiji i najotporini.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 21:35   #10
Quote:
rezervna guma kaže: Pogledaj post
Neznam sto bi imali na istoku kad je u Udbini bila 105. avio brigada, logično je da su sa tamošnjeg uzletišta poljetali. Na istoku ima jedino zracna luka Osijek koja je nakon okupacije opljackana i devastirana.
Za 105. avio brigadu, znam, zanima me kao što naslov kaže, što su pobunjenici držali na Istoku za vrijeme okupacije.-
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 22:09   #11
Aj ti meni reci odakle su oni polijetali tamo?
rezervna guma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 22:28   #12
Tamo su mogli biti samo helikopteri,po potrebi su mogli stizati avioni sa Mahovljana.
echolite is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 23:02   #13
Neznam samo zasto bi RS slala svoje avione tamo. I ovo malo sirotinje sta je RSK imala djelovalo je na prostoru BiH.
rezervna guma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 23:11   #14
Jedino da deluju u pogranicnom podrucju HR-BiH ali ne secam se dobro pa da ne lupam bezveze.Mislim da je Udbina bila jedino uzletiste pod kontrolom SVK.
echolite is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 12:51   #15
Quote:
rezervna guma kaže: Pogledaj post
Aj ti meni reci odakle su oni polijetali tamo?

Evo da ti zadovoljim znatiželju, uzlijetali su avioni i to An-a i Kraguju (STOL) s aerodroma Borovo, a helici i iz Iloka.
Sad to je sve sto znam o koristenju na Istoku. Ja trazim nove informacije.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 14:38   #16
ne znam ništa o ovoj temi ali logično razmišljajući vjerojatno se radilo o ovima .

u tekstu se nigdje ne spominje istočna slavonija,ali arkan je tamo bio pravi feudalac, možda je bilo nekih letova za dizanje morala, ili kurirskih, medevac i slično
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 16:38   #17
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
ne znam ništa o ovoj temi ali logično razmišljajući vjerojatno se radilo o ovima .

u tekstu se nigdje ne spominje istočna slavonija,ali arkan je tamo bio pravi feudalac, možda je bilo nekih letova za dizanje morala, ili kurirskih, medevac i slično
Moram priznati, zanimljiv tekst, premda je tu "po novinarski" udrobljeno sve i svašta.
Ovi avioni iz Podunavlja su bili pod "SVK" i rijetko su letjeli, ali ipak su letjeli. Bilo kakva informacija o njima bi dobro došla.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:23.