Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2013., 18:14   #41
Quote:
danijel12

Ponovno - zapamti - Nisam nikada reko da je KC
IZ BIBLIJE izbacila Ime Boga - Jahve.

Pogledajmo tabelu - u sva 3 stupca - NEMA JAHVE.

KC je iz svog nauka izbacila Jahve!
Ime Boga je izbacila!
Čak i u prvom i drugom - KAO citiranom stupcu
NEMA Imena Boga - Jahve.

To je prva promjena!
Najvažnija!

Ne znaš Ime Boga!?
Tako KC može lagano ubaciti
KRIVO Ime - KAO Ime Boga.

----------------------------------------------------

Dokaži da u Tablici - koju si sam dao,
valjda po SD Istinitom,
PIŠE negdje - Ime Boga Jahve,
koje piše u Bibliji!


Jel piše - NE!
Ako ne piše - IZBAČENO je.

Opet ti kažem - bolje šuti, jer se samo sve više zakopavaš!
Samo mi objasni - da li ti vidiš te promjene - ili -
je po stihovima - zatvorit ću im oči da ne vide!?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 18:50   #42
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ponovno - zapamti - Nisam nikada reko da je KC
IZ BIBLIJE izbacila Ime Boga - Jahve.

Pogledajmo tabelu - u sva 3 stupca - NEMA JAHVE.

KC je iz svog nauka izbacila Jahve!
Ime Boga je izbacila!
Nije baš točno. Pogledajmo što piše u stavku katekizam pod nazivom "Bog objavljuje svoje ime" (link):

Objavljujući svoje tajnovito ime JHVH, "ja sam onaj koji jest" ili "Ja sam onaj koji jesam" ili također "Jesam koji jesam", Bog kaže tko je on i kojim ga imenom treba nazivati. To je božansko ime tajnovito kao što je i sam Bog tajna. Ono je u isti mah objavljeno ime i kao uskrata imena; i upravo time ono najbolje izriče Božju zbilju, ono što je beskrajno iznad svega što možemo shvatiti ili izreći: on je "skriveni Bog" (Iz 45,15), ime mu je neizrecivo,[7] a ujedno je Bog koji se približava ljudima. (KKC 206)

Nakon grijeha kojim se Izrael odvratio od Boga da se klanja zlatnome teletu,[9] Bog sluša Mojsijevo posredovanje i prihvaća da stupa usred nevjernog naroda očitujući tako svoju ljubav.[10] Mojsiju koji moli da vidi njegovu Slavu, Bog odgovara: "Dopustit ću da ispred tebe prođe sav moj sjaj i pred tobom ću izustiti svoje ime JHVH" (Izl 33,18-19). I Gospodin prođe ispred Mojsija i objavi: "JHVH, JHVH, Bog milosrdan i milostiv, spor na srdžbu, bogat ljubavlju i vjernošću" (Izl 34,5-6). Mojsije tada ispovjedi Gospodina kao Boga koji prašta. (KKC 210)

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ne znaš Ime Boga!?
Tako KC može lagano ubaciti
KRIVO Ime - KAO Ime Boga.
Jel ime "JHVH" (koje katolici imaju u svom katekizmu) krivo ime?

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Dokaži da u Tablici - koju si sam dao,
valjda po SD Istinitom,
PIŠE negdje - Ime Boga Jahve,
koje piše u Bibliji!
Ja nisam ni tvrdio da u toj tablici možeš pronaći ime "Jahve". No ta navedena tablica nije cijeli nauk KC.

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Opet ti kažem - bolje šuti, jer se samo sve više zakopavaš!
Samo mi objasni - da li ti vidiš te promjene - ili -
je po stihovima - zatvorit ću im oči da ne vide!?
Odluči se, hoćeš li da zašutim ili da ti ipak objasnim? Mislim da sam jasno pokazao da se ime "JHVH" nalazi u Katekizmu KC.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 19:00   #43
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
(cut)
izmijene su u NAUKU - u Katekizmu.
Izmjene su očite.
2.BZ skroz izbačena,
pa pošto je tada bilo 9, jedna fali,
od 10.BZ napravljene su 2.
Kako glasi ta zapovijed koja je po tebi izbačena, a kako glasi ona koja je dodana?
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
KC je Izbacila Ime Boga - Jahve,
Evo dokaza da lažeš.
Prvi dokaz: 206 Objavljujuci svoje tajnovito ime JHVH, "ja sam onaj koji jest" ili "Ja sam onaj koji jesam" ili takodjer "Jesam koji jesam", Bog kaze tko je on i kojim ga imenom treba nazivati. To je bozansko ime tajnovito kao sto je i sam Bog tajna. Ono je u isti mah objavljeno ime i kao uskrata imena; i upravo time ono najbolje izrice Bozju zbilju, ono sto je beskrajno iznad svega sto mozemo shvatiti ili izreci: on je "skriveni Bog" (Iz 45,15), ime mu je neizrecivo, a ujedno je Bog koji se priblizava ljudima.

Dakle, u KKC se nalazi Božje Ime, ono nije izbačeno.

Drugi dokaz: 209 Iz postovanja prema njegovoj svetosti izraelski narod ne izgovara ime Bozje. Kad se cita Sveto pismo, objavljeno se Ime zamjenjuje bozanskim naslovom "Gospodin" (Adonai, u grckom Kyrios). Tim ce se naslovom klicati Isusovu bozanstvu: "Isus je Gospodin".

Dakle, kad god u KKC nađeš velikim slovom napisano "Gospodin" zapravo se radi o JHVH, dakle Božje ime nije izbačeno iz Božjih zapovijedi i katolici itekako znaju da ime JHVH označuje Boga koji je to Ime dao Isusu da se na njegovo Ime prigne svako koljeno - nebesnika, zemnika i podzemnika (usp. Fil 2, 9-11).

Ako se ne slažeš s tim onda odgovori na slijedeće pitanje: koje je ime nad svakim imenom?
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
izbacila - Subotu.
I opet lažeš, evo dokaza da Subota nije izbačena: 2168 Treca zapovijed Dekaloga doziva u pamet svetost subote. "Sedmi dan neka bude dan posvemasnjeg odmora, Gospodu posvecen" (Izl 31,15).
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 19:10   #44
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Nije baš točno. Pogledajmo što piše u stavku katekizam pod nazivom "Bog objavljuje svoje ime" (link):
Objavljujući svoje tajnovito ime JHVH, "ja sam onaj koji jest" ili "Ja sam onaj koji jesam" ili također "Jesam koji jesam", Bog kaže tko je on i kojim ga imenom treba nazivati. To je božansko ime tajnovito kao što je i sam Bog tajna. Ono je u isti mah objavljeno ime i kao uskrata imena; i upravo time ono najbolje izriče Božju zbilju, ono što je beskrajno iznad svega što možemo shvatiti ili izreći: on je "skriveni Bog" (Iz 45,15), ime mu je neizrecivo,[7] a ujedno je Bog koji se približava ljudima. (KKC 206)
Nakon grijeha kojim se Izrael odvratio od Boga da se klanja zlatnome teletu,[9] Bog sluša Mojsijevo posredovanje i prihvaća da stupa usred nevjernog naroda očitujući tako svoju ljubav.[10] Mojsiju koji moli da vidi njegovu Slavu, Bog odgovara: "Dopustit ću da ispred tebe prođe sav moj sjaj i pred tobom ću izustiti svoje ime JHVH" (Izl 33,18-19). I Gospodin prođe ispred Mojsija i objavi: "JHVH, JHVH, Bog milosrdan i milostiv, spor na srdžbu, bogat ljubavlju i vjernošću" (Izl 34,5-6). Mojsije tada ispovjedi Gospodina kao Boga koji prašta. (KKC 210)
Jel ime "JHVH" (koje katolici imaju u svom katekizmu) krivo ime?
Ja nisam ni tvrdio da u toj tablici možeš pronaći ime "Jahve". No ta navedena tablica nije cijeli nauk KC.
Odluči se, hoćeš li da zašutim ili da ti ipak objasnim? Mislim da sam jasno pokazao da se ime "JHVH" nalazi u Katekizmu KC.
Ako i piše na JEDNOM mjestu - ne piše stalno - kako bi trebalo.
Čak kada se citiraju stihovi u kojima jasno i glasno piše
JAHVE,
nema - JAHVE,
nego piše - Gospodin, ili Bog, ili ...ali ne piše kao u originalu - JAHVE.

Uzmi početak početaka Vjeronauka KC.
Uzmi ONO što se počinje najmlađe poučavati.
Uzmi te knjižice i nađi mi IME Boga - Jahve u njima.

NEMA - Izbačeno.
Najmlađe se počinje od početka KRIVO naučavati.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 19:59   #45
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Kako glasi ta zapovijed koja je po tebi izbačena, a kako glasi ona koja je dodana?
Masiraš me sa očitim.
Otvori link i gledaj izmjene.
http://www.katolici.org/katekizam.ph...c_vidi&id=1419
Gledaj zadnji stupac prema prvom stupcu,
a i u prvom - nema Jahve!?

Što je OD 2.BZ Biblijske - ostalo u KKC?
Što je OD 10.BZ Biblijske - nastalo u KKC?

Quote:
Dakle, u KKC se nalazi Božje Ime, ono nije izbačeno.

Drugi dokaz: 209 Iz postovanja prema njegovoj svetosti izraelski narod ne izgovara ime Bozje. Kad se cita Sveto pismo, objavljeno se Ime zamjenjuje bozanskim naslovom "Gospodin" (Adonai, u grckom Kyrios). Tim ce se naslovom klicati Isusovu bozanstvu: "Isus je Gospodin".
Gdje u Bibliji piše da se Zabranjuje izgovarati IME BOGA - Jahve?

Navodiš skretanja ljudska - uredbe ljudske.
Izbacuješ Ime Boga - da bi mogao implatirati
KAO Boga - Isusa.

Isus je DOBIO titulu Gospodin OD Boga JAHVE.
Isus nije oduvijek imao Titulu Gospodin.
Isus nije i neće nikada biti Bog.

Quote:
Dakle, kad god u KKC nađeš velikim slovom napisano "Gospodin" zapravo se radi o JHVH, dakle Božje ime nije izbačeno iz Božjih zapovijedi i katolici itekako znaju da ime JHVH označuje Boga koji je to Ime dao Isusu da se na njegovo Ime prigne svako koljeno - nebesnika, zemnika i podzemnika (usp. Fil 2, 9-11).
Lijepo pišeš - a ne čitaš što pišeš!

BOG JAHVE je DAO Isusu tu čast.
ALi - to ne znači da je Bog Jahve učinio Isusa Bogom.
Jer to bi bila kontradikcija.

Quote:
Ako se ne slažeš s tim onda odgovori na slijedeće pitanje: koje je ime nad svakim imenom?
Jahve!

Zašto? - Ako piše - Isus?
Isus = OD JAHVE dolazi spasenje.

Isus je sporedna uloga prema Bogu Jahvi.
Bog je Jedan i Ime Mu je Jahve.
Isus je Božji Sin - a to ne znači da je = Bog.

Quote:
I opet lažeš, evo dokaza da Subota nije izbačena: 2168 Treca zapovijed Dekaloga doziva u pamet svetost subote. "Sedmi dan neka bude dan posvemasnjeg odmora, Gospodu posvecen" (Izl 31,15).
Ja lažem?
Pa reci ti meni KOJI DAN U TJEDNU IMAŠ KAO DAN SLAVLJENJA?

Ja - onaj koji piše u 4.BZ nepromijenljivoj.
Pardon - nepromijenljivoj - osim za neke koji vole promjene
unatoč upozorenjima.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 20:29   #46
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
(cut)
a i u prvom - nema Jahve!?
Opet lažeš. Za katolike velikim slovom napisano "Gospodin" označuje JHWH.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Što je OD 2.BZ Biblijske - ostalo u KKC?
Sve, pogledaj si tumačenje unutar KKC.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Što je OD 10.BZ Biblijske - nastalo u KKC?
Ništa (opet, pogledaj tumačenje).
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Gdje u Bibliji piše da se Zabranjuje izgovarati IME BOGA - Jahve?
A gdje je netko rekao da je ono zabranjeno? Zabranjeno ga je izgovarati uzalud. Zanimljivo je primjetiti da u cijelom NZ nećemo moći naći zapisano "JHWH", već samo "Gospodin". Jedino se ti s Božjim Imenom tako olako razbacuješ. Svi ga ostali nastoje sačuvati (čak i Isus i svi novozavjetni pisci).
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
(cut)
Izbacuješ Ime Boga(cut)
Opet lažeš, u nekoliko sam navrata napisao Božje Ime i dokazao da se ono nalazi i unutar KKC.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
(cut)
Jahve!
A pošto je Isus dobio Ime nad svakim imenom to znači da Isus nosi ime JHWH i zato će se na Isusovo ime prignuti svako koljeno i svatko će priznat da je Isus Gospodin (JHWH).
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ja lažem?
Pa reci ti meni KOJI DAN U TJEDNU IMAŠ KAO DAN SLAVLJENJA?
Odgovor na to pitanje neće promijeniti činjenicu da si lažno optužio Crkvu da je izbacila subotu.

Već si u nekoliko navrata uhvaćen kako govoriš da nešto piše u Bibliji, a da to ne piše (dokaz). Ovdje si u nekoliko navrata uhvaćen da lažno prezentiraš nauk Crkve i ono što piše u KKC. Kako raspravljati s tobom kad iznosiš tolike neistine?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 21:13   #47
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ako i piše na JEDNOM mjestu - ne piše stalno - kako bi trebalo.
Prvo si tvrdio da ne piše uopće, a sada si nezadovoljan što ne piše onoliko puta koliko ti misliš da bi trebalo.

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Čak kada se citiraju stihovi u kojima jasno i glasno piše
JAHVE,
nema - JAHVE,
nego piše - Gospodin, ili Bog, ili ...ali ne piše kao u originalu - JAHVE.
Zavisi što se citira, original na hebrejskom ili grčki prijevod (Septuaginta)? Čak i pisci NZ-a koriste grčki prijevod SZ-a, pa sukladno tadašnjoj praksi u židovstvu, umjesto riječi "JHWH" koriste riječ "Kyrios" (Gospodin).

Naime, Židovi tog doga, a posebno farizeji, iz poštovanja prema Božjem imenu, nisu uopće izgovarali "JHWH" (s iznimkom jednog dana u godini u sklopu hramskog bogoslužja). Naravno, to je stvorilo poteškoće kod javnog čitanja SZ-a po sinagogama, jer kada su došli do mjesta s imenom "YHWH" nisu smjeli pročitati ga. Stoga su umjesto tog imena koristili riječ "Adonai" (hebrejski "Gospodin" ili "Moj gospodin"). Tako su i prevoditelji SZ-a na grčki hebrejsku riječ "JHWH" zamijenili s grčkom "Kyrios". Na kraju, i pisci NZ-a, kada su citirali Septuagintu, upotrebljavali su "Kyrios" umjesto "JHWH".

E sada, želiš li ti reći da su i pisci NZ-a izbacili ime "Jahve"?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 02:29   #48
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Prvo si tvrdio da ne piše uopće, a sada si nezadovoljan što ne piše onoliko puta koliko ti misliš da bi trebalo.
Katekizam sam pročitao ja i još 2 čovjeka.
Tko od Katolika je ikada pročitao KKC?

Uzmi običnu literaturu vjeronaučnu KC.
Gdje piše tamo Ime Boga - Jahve?
NIGDJE!

Quote:
Zavisi što se citira, original na hebrejskom ili grčki prijevod (Septuaginta)? Čak i pisci NZ-a koriste grčki prijevod SZ-a, pa sukladno tadašnjoj praksi u židovstvu, umjesto riječi "JHWH" koriste riječ "Kyrios" (Gospodin).
Nije istina.
Prouči malo bolje.
Kurios se upotrebljava za bilo koga - i za obične ljude!

Quote:
Naime, Židovi tog doga, a posebno farizeji, iz poštovanja prema Božjem imenu, nisu uopće izgovarali "JHWH" (s iznimkom jednog dana u godini u sklopu hramskog bogoslužja). Naravno, to je stvorilo poteškoće kod javnog čitanja SZ-a po sinagogama, jer kada su došli do mjesta s imenom "YHWH" nisu smjeli pročitati ga. Stoga su umjesto tog imena koristili riječ "Adonai" (hebrejski "Gospodin" ili "Moj gospodin"). Tako su i prevoditelji SZ-a na grčki hebrejsku riječ "JHWH" zamijenili s grčkom "Kyrios". Na kraju, i pisci NZ-a, kada su citirali Septuagintu, upotrebljavali su "Kyrios" umjesto "JHWH".
Da li to - da se ne izgovara Ime Boga Jahve - piše u Bibliji - ili - NE!?
Ako ne piše - sve gore što si naveo su uredbe ljudske = izmišljotine.

Quote:
E sada, želiš li ti reći da su i pisci NZ-a izbacili ime "Jahve"?
U prijevodu Daničić-Karadžić u SZ nema Imena Boga Jahve.
U prijevodu KJV - nema Imena Boga Jahve.

------------
Da li je Isus i apostoli
da li su citirali SZ na Hebrjeskom?
JESU!

Što je pisalo u SZ?

Psalam 110,1 Psalam. Davidov.
Riječ Jahvina Gospodinu mojemu: "Sjedi mi zdesna dok ne položim dušmane za podnožje tvojim nogama!

A kako je napisano - prevedeno od Grkljana?

Matej 22,44 Reče Gospod Gospodinu mojemu: `Sjedi mi zdesna dok ne položim neprijatelje tvoje za podnožje nogama tvojim?`
Luka 20,42 Ta sam David veli u Knjizi psalama: Reče Gospod Gospodinu mojemu: `Sjedi mi zdesna
Djela apostolska 2,34 Ta David nije bio uznesen na nebesa, a veli: Reče Gospodin Gospodinu mojemu: `Sjedi mi zdesna`

----------
U Psalamu je jako jasno TKO je Tko.
U NZ - izbačeno Ime Boga Jahve,
i izjednačeno sa Imenom Isusa.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 07:52   #49
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Opet lažeš. Za katolike velikim slovom napisano "Gospodin" označuje JHWH.
Nije istina!
Uđi u bilo koju KC i pitaj bilo kojeg Katolika -
kako je Ime Bogu - svi će ti reč - Isus!

To što ti tvrdiš da je Gospodin = Jahve,
nije istina.
To je srozavanje Boga Jahve na nivo stvorenja.
Zato - jer Gospodinom se oslovljava SVATKO!

Quote:
Sve, pogledaj si tumačenje unutar KKC.
KC je izbacila 2.BZ o NE biti idolopoklonik.

Izlazak 20,4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.
Izlazak 20,5 Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
Izlazak 20,6 a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

Normalno da je izbacila - kada se bacila na Idolopoklonstvo,
i rađenje kipova i likova.

Quote:
Ništa (opet, pogledaj tumačenje).
10.BZ je prepolovila i još krivim redom zapisala.
Od jedne - napravila 2 - jer je izbačena 2. napravila RUPU
od jedne zapovijedi.

Tako da KC ima u 10.BZ - zapravo - 2 iste zapovijedi.

Quote:
A gdje je netko rekao da je ono zabranjeno?
To ti stalno govoriš i tako učiš ljude.
Ti izbacuješ Ime Sveto Boga Jedinoga - Jahve.

Quote:
Zabranjeno ga je izgovarati uzalud.
Uzmi Bibliju u ruke pa pročitaj kako se i koliko puno puta
zazivalo Ime Boga Jahve u SZ.

Quote:
Zanimljivo je primjetiti da u cijelom NZ nećemo moći naći zapisano "JHWH", već samo "Gospodin".
Tako je - očita krivotvorina.
Isus i apostoli čitaju svitke SZ na Hebrejskom,
u kojima je jasno napisano - JAHVE,
a u NZ - Grkljani prevađaju sa - Gospodin,
da bi makli Ime Boga,
da bi mogli - Drugoga namjestiti umjesto Pravoga Boga.

Da bi vrijeđali Boga.
Da bi naveli da se zamijeni Jedino Ime Boga za Ime stvorenja.
Da bi izjednačili Stvoritelja i stvorenja.

Quote:
Jedino se ti s Božjim Imenom tako olako razbacuješ. Svi ga ostali nastoje sačuvati (čak i Isus i svi novozavjetni pisci).
Čitaj SZ pa mi reci o razbacivanju sa Imenom Svetim - Jahve!
Na preko 6.500 mjesta!
Zašto?
Zato da se zapamti.
Zato da se zaziva!
Zato da se NE zaziva neko Drugo Ime.

Quote:
Opet lažeš, u nekoliko sam navrata napisao Božje Ime i dokazao da se ono nalazi i unutar KKC.
Da, na nekoliko mjesta,
ali - kada se čita dalje isti tekst - vidi se izbacivanje!
Prvo se citira original stih - a u nastavku - ono što se naučava,
NEMA više - JAHVE.
NEMA!
IZBAČENO!

Quote:
A pošto je Isus dobio Ime nad svakim imenom to znači da Isus nosi ime JHWH i zato će se na Isusovo ime prignuti svako koljeno i svatko će priznat da je Isus Gospodin (JHWH).
E - to je to!
Izdjednačavanje Stvoritelja i stvorenja, Jahve i Isusa.
Izbacuje se Jahve - a stavlja se Gospodin.
A Gospodin je i svaki čovjek.
A TITULU Gospodin Isus je DOBIO OD Boga Jahve.
Znači - Isus nije bio oduvijek Gospodin.
Znači - Isus nije Jahve.
Znači - Isus nije Bog.

Quote:
Odgovor na to pitanje neće promijeniti činjenicu da si lažno optužio Crkvu da je izbacila subotu.
Čitaj što piše u Bibliji - čitaj što piše u Katekizmu.
NEMA Subote - prepravljeno je u - Dan Gospodnji.
A Dan Gospodnji nije ni Subota ni nedjelja,
nego Dan drugog dolaska Isusa na Zemlju.

Sve lažni nauk do lažnog nauka.
Koji dan slavi KC?
Subotu - kako piše u Bibliji - ili - prvi dan tjedna,
koji čak nema niti imena.

Quote:
Već si u nekoliko navrata uhvaćen kako govoriš da nešto piše u Bibliji, a da to ne piše (dokaz). Ovdje si u nekoliko navrata uhvaćen da lažno prezentiraš nauk Crkve i ono što piše u KKC. Kako raspravljati s tobom kad iznosiš tolike neistine?
KC nije izmijenila Bibliju,
ali je u svom nauku - izmijenila jako puno bitnih stvari,
i tako krivo naučava narod.

A lažni učitelji povući će sa sobom i svoje stado.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 14:06   #50
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Katekizam sam pročitao ja i još 2 čovjeka.
Tko od Katolika je ikada pročitao KKC?
Koliko god ti čudno to bilo, ima katolika koji su pročitali KKC.

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Uzmi običnu literaturu vjeronaučnu KC.
Gdje piše tamo Ime Boga - Jahve?
NIGDJE!
Zašto da uzmem katoličku vjeronaučnu literaturu? Koliko znam, govorimo o nauku KC, a ne o vjeronaučnoj literaturi. Nauk KC je sadržan u službenim (dogmatskim) dokumentima KC, vjerojatno najsveobuhvatnije u katekizmu. Vjeronaučna literatura ne spada u to.

Inače, na koju točno vjeronaučnu literaturu misliš? Koju si to katoličku vjeronaučnu literaturu proučio i u njoj nisi našao ima "Jahve"?

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Nije istina.
Prouči malo bolje.
Kurios se upotrebljava za bilo koga - i za obične ljude!
Nisam ja ni rekao da se ne može upotrebljavati i za druge ljude. Grčki manuskripti NZ-a (na kojima se temelji NZ kojeg ti i ja čitamo u svom jeziku), kada citiraju SZ ne koriste termin "JHVH", nego na tom mjestu imaju "Kyrios" (ovdje je malo detaljnije to objašnjeno). Ako ti imaš neki grčki rukopis NZ-a gdje se koristi termin "JHVH" slobodno ga objavi (mislim da će to postati senzacija u svijetu ).

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da li to - da se ne izgovara Ime Boga Jahve - piše u Bibliji - ili - NE!?
Ako ne piše - sve gore što si naveo su uredbe ljudske = izmišljotine.
Može biti, ali ako su te uredbe ljudske poštovali i pisci NZ-a (Matej, Luka, Pavao...), jer podsjetimo se da na svim grčkim manuskriptima NZ-a koje imamo nema "JHVH", nego "Kyrios", znači li to da su i oni izbacili ime "Jahve"?

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da li je Isus i apostoli
da li su citirali SZ na Hebrjeskom?
JESU!
A kako su citirali ona mjesta na kojima je pisalo "JHVH"? Doslovno "JHVH" ili "Adonai"? Gdje možemo to vidjeti?

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Što je pisalo u SZ?

Psalam 110,1 Psalam. Davidov.
Riječ Jahvina Gospodinu mojemu: "Sjedi mi zdesna dok ne položim dušmane za podnožje tvojim nogama!
Znam ja što je pisalo, ali pitanje je što su apostoli govorili (kada su došli do mjesta "JHVH"), te što su pisci NZ-a napisali.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 02:17   #51
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Koliko god ti čudno to bilo, ima katolika koji su pročitali KKC.
Zašto da uzmem katoličku vjeronaučnu literaturu? Koliko znam, govorimo o nauku KC, a ne o vjeronaučnoj literaturi. Nauk KC je sadržan u službenim (dogmatskim) dokumentima KC, vjerojatno najsveobuhvatnije u katekizmu. Vjeronaučna literatura ne spada u to.
Inače, na koju točno vjeronaučnu literaturu misliš? Koju si to katoličku vjeronaučnu literaturu proučio i u njoj nisi našao ima "Jahve"?
Nisam ja ni rekao da se ne može upotrebljavati i za druge ljude. Grčki manuskripti NZ-a (na kojima se temelji NZ kojeg ti i ja čitamo u svom jeziku), kada citiraju SZ ne koriste termin "JHVH", nego na tom mjestu imaju "Kyrios" (ovdje je malo detaljnije to objašnjeno). Ako ti imaš neki grčki rukopis NZ-a gdje se koristi termin "JHVH" slobodno ga objavi (mislim da će to postati senzacija u svijetu ).
Može biti, ali ako su te uredbe ljudske poštovali i pisci NZ-a (Matej, Luka, Pavao...), jer podsjetimo se da na svim grčkim manuskriptima NZ-a koje imamo nema "JHVH", nego "Kyrios", znači li to da su i oni izbacili ime "Jahve"?
A kako su citirali ona mjesta na kojima je pisalo "JHVH"? Doslovno "JHVH" ili "Adonai"? Gdje možemo to vidjeti?
Znam ja što je pisalo, ali pitanje je što su apostoli govorili (kada su došli do mjesta "JHVH"), te što su pisci NZ-a napisali.
Očito nisi nikada čuo za Mateja na Hebrejskom?!
Mnogima to smeta i miču ga - ne spominjući ga.
Ima - JAHVE!
hihihi

A da ostavimo i samo ovako kako je sada,
imamo na nešto manje od 1.000u puta
Ime - ISUS koje znači - OD JAHVE dolazi spasenje.

Mnogima smeta Ime Boga - Jahve.
Izbacujući TO Sveto Ime - rade sebi prostora
da ubace DRUGO Ime - koje nije Ime Bogu.

Mnogi su zavedeni!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 10:52   #52
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Nije istina!
Dokazao sam ti Katekizmom da je za katolike velikim slovom napisano "Gospodin" zamjena za "JHWH". No, ako ja lažem ti to slobodno dokažeš (ne pada mi napamet raditi tvoj posao - sam argumentiraj svoje teze)
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
(cut)
To što ti tvrdiš da je Gospodin = Jahve,
nije istina.
Dokazao sam ti da za katolike jest. Pa nećeš ti katolicima određivati što oni imaju misliti kad kažu "Gospodin Bog". Kad katolik kaže "Gospodin Bog" to mu je isto kao da je rečeno "JHWH (Jahve) Bog". Katolici to tako vjeruju i misle sviđalo se to tebi ili ne.
Ponavljam opet, ako lažem ti slobodno dokažeš da katolici tako ne vjeruju i da tako ne misle.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Zato - jer Gospodinom se oslovljava SVATKO!
Ne ako je prvo slovo napisano velikim slovom. Tako je barem za katolike.
Npr. Ti možeš biti "gospodin piramida4", ali ne možeš biti "Gospodin piramida4".

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
KC je izbacila 2.BZ o NE biti idolopoklonik.
Opet lažeš. Evo dokaz da je kod katolika unutar 10 BZ zabrana idolopoklonstva: 2112 Prva zapovijed osudjuje mnogobostvo. Od covjeka trazi da ne vjeruje u druge bogove osim u Boga, da ne casti druga bozanstva, osim Jedinoga. Sveto pismo neprestance doziva u pamet odbacivanje kumirâ, koji su "srebro i zlato, ljudskih ruku (...) djelo", koji "usta imaju, a ne govore, oci imaju, a ne vide". Ti isprazni kumiri covjeka cine praznim: "Takvi su i oni koji ih napravise i svi koji se u njih uzdaju" (Ps 115,4-5.8). Bog, naprotiv, jest "Bog zivi" (Js 3,10; Ps 42,3; itd), koji ozivljuje i zahvaca u povijest.
Dakle, "Ne biti idolopoklonik" nije izbačeno.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Tako da KC ima u 10.BZ - zapravo - 2 iste zapovijedi.
Gledam redosljed Božjih zapovijedi unutar KKC i ne vidim dvije iste zapovijedi. Koje su dvije iste zapovijedi?
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
To ti stalno govoriš i tako učiš ljude.
Ti izbacuješ Ime Sveto Boga Jedinoga - Jahve.
Dokaži obje teze.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Tako je - očita krivotvorina.
Za katolike Novi Zavjet nije krivotvorina.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Isus i apostoli čitaju svitke SZ na Hebrejskom,
u kojima je jasno napisano - JAHVE,
a u NZ - Grkljani prevađaju sa - Gospodin,
(cut)
Konačno priznaješ da je barem u NZ JHWH=Gospodin.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da, na nekoliko mjesta,
Da. A ti si tvrdio da ga nema. Eto, sad znaš da ga ima pa prestani širiti dezinformacije o tome da je "Jahve" izbačeno.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
E - to je to!
Izdjednačavanje Stvoritelja i stvorenja, Jahve i Isusa.
E nije to to. No, ti slobodno dokažeš da je to u katoličkoj vjeri tako.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Čitaj što piše u Bibliji - čitaj što piše u Katekizmu.
NEMA Subote -
U svom postu "43" sam ti već dokazao da si u krivu, ali ti nastavljaš sa lažnim optužbama. Ponoviti ću ponovno dokaz: 2168 Treca zapovijed Dekaloga doziva u pamet svetost subote. "Sedmi dan neka bude dan posvemasnjeg odmora, Gospodu posvecen" (Izl 31,15).
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
A lažni učitelji povući će sa sobom i svoje stado.
Ja vidim da si ti taj koji ovdje konstantno laže i čak nakon što ti je jasno dokazano da si u krivu. Toliko o lažnim učiteljima.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 19:32   #53
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Očito nisi nikada čuo za Mateja na Hebrejskom?!
Mnogima to smeta i miču ga - ne spominjući ga.
Ima - JAHVE!
hihihi
Čuo sam za to, ali imaš li dokaza za svoju tvrdnju da se u tom tekstu nalazi ime "Jahve"? Odnosno, možeš li dati original tog teksta (Mateja na hebrejskom) pa da vidimo kako tamo piše, "JHVH" ili "Adonai"?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 00:31   #54
Sada ovu nedjelju na misi je svećenik govorio o tome što je sve "potrebno" kako bismo ušli u kraljevstvo nebesko, vrata spasenja.
Naravno, uz neizbježno nedjeljno misno slavlje, kao i lijepo i dobro ponašanje i činiti dobra djela, trebamo imati u glavi i vječnu kaznu Božju.

Tim riječima.

Dakle, ako poželim lagati ili činiti drugo loše djelo, trebam se, prije nego što to isto napravim, zapravo sjetiti vječne kazne Božje i što će mi se dogoditi ako to nešto napravim, pa bi me trebale takve misli odagnati od tog lošeg.

Pogledavala sam okolo dok je svečenik milim glasom i dalje pričao ne bi li vidjela kakva zbunjena lica, lica koja traže objašnjenje, no jedino što sam vidjela jesu lica ljudi koja kimaju glavama, sigurni u ono što vjeruju i u svečenikove rijeci, tako da je očito riječ u meni koja sam crna ovca.

Shvatila sam to kao- možeš pokušati pomisliti na grijeh, ali se sjeti kazne. A poslije- nemoj mi se zaliti jer si bio upozoren.


Zato molim vas za objašnjenje tko će ga znati pružiti, misli li se ovdje pod „vječnom kaznom Bozjom“ na tzv. strah Božji ili nešto drugo?
__________________
Everloving.
Walk with me Pater, all alone this tedious journey. Ženskog roda. Piški uz vjetar. It's possible.
Ceres is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 10:13   #55
Quote:
Ceres0 kaže: Pogledaj post
Sada ovu nedjelju na misi je svećenik govorio o tome što je sve "potrebno" kako bismo ušli u kraljevstvo nebesko, vrata spasenja.
Naravno, uz neizbježno nedjeljno misno slavlje, kao i lijepo i dobro ponašanje i činiti dobra djela, trebamo imati u glavi i vječnu kaznu Božju.

Tim riječima.

Dakle, ako poželim lagati ili činiti drugo loše djelo, trebam se, prije nego što to isto napravim, zapravo sjetiti vječne kazne Božje i što će mi se dogoditi ako to nešto napravim, pa bi me trebale takve misli odagnati od tog lošeg.

Pogledavala sam okolo dok je svečenik milim glasom i dalje pričao ne bi li vidjela kakva zbunjena lica, lica koja traže objašnjenje, no jedino što sam vidjela jesu lica ljudi koja kimaju glavama, sigurni u ono što vjeruju i u svečenikove rijeci, tako da je očito riječ u meni koja sam crna ovca.

Shvatila sam to kao- možeš pokušati pomisliti na grijeh, ali se sjeti kazne. A poslije- nemoj mi se zaliti jer si bio upozoren.


Zato molim vas za objašnjenje tko će ga znati pružiti, misli li se ovdje pod „vječnom kaznom Bozjom“ na tzv. strah Božji ili nešto drugo?
Pretpostavljam da je mislio na strah od kazne. To naravno nije najbolji način za živjeti svoju vjeru, ali ako te ništa drugo ne motivira i ne pokreće tada je korisno sjetiti se kazne pa možda ipak počneš djelovati drugačije.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 12:08   #56
Quote:
Ceres0 kaže: Pogledaj post
Sada ovu nedjelju na misi je svećenik govorio o tome što je sve "potrebno" kako bismo ušli u kraljevstvo nebesko, vrata spasenja.
Naravno, uz neizbježno nedjeljno misno slavlje, kao i lijepo i dobro ponašanje i činiti dobra djela, trebamo imati u glavi i vječnu kaznu Božju.

Tim riječima.

Dakle, ako poželim lagati ili činiti drugo loše djelo, trebam se, prije nego što to isto napravim, zapravo sjetiti vječne kazne Božje i što će mi se dogoditi ako to nešto napravim, pa bi me trebale takve misli odagnati od tog lošeg.

Pogledavala sam okolo dok je svečenik milim glasom i dalje pričao ne bi li vidjela kakva zbunjena lica, lica koja traže objašnjenje, no jedino što sam vidjela jesu lica ljudi koja kimaju glavama, sigurni u ono što vjeruju i u svečenikove rijeci, tako da je očito riječ u meni koja sam crna ovca.

Shvatila sam to kao- možeš pokušati pomisliti na grijeh, ali se sjeti kazne. A poslije- nemoj mi se zaliti jer si bio upozoren.


Zato molim vas za objašnjenje tko će ga znati pružiti, misli li se ovdje pod „vječnom kaznom Bozjom“ na tzv. strah Božji ili nešto drugo?
Misli se na Posljednji sud nakon drugoga Isusova silaska kada će Isus uskrsnuti mrtve i suditi svim ljudima (dakle, i živima i uskrslim mrtvima) te kada će pravednici dobiti vječni život a ovi drugi vječnu Božju kaznu. Na to je mislio.

Ali katolici su lukavi, pa su izmislili sakrament ispovijedi, pa se lijepo ispovijediš, svećenik ti da pokoru i odrješenje grijeha i sve bude onda "riješeno".

Naravno da je sakrament ispovijedi u biti u suprotnosti s Posljednjim sudom, jer kako svećenik može unaprijed znati volju Božju. No katolici će ti na to vjerojatno početi govoriti o iskrenosti, pokajanju, Božjoj milosti i slično.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je mislio na strah od kazne. To naravno nije najbolji način za živjeti svoju vjeru, ali ako te ništa drugo ne motivira i ne pokreće tada je korisno sjetiti se kazne pa možda ipak počneš djelovati drugačije.
U kršćanskoj eshatologiji Božja je kazna jedna od temeljnih postavki a Posljednji sud jedna od temeljnih dogmi. Cijela kršćanska etika sastoji se upravo od straha od Božje kazne.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 12:15   #57
Quote:
Ceres0 kaže: Pogledaj post
Sada ovu nedjelju na misi je svećenik govorio o tome što je sve "potrebno" kako bismo ušli u kraljevstvo nebesko, vrata spasenja.
Naravno, uz neizbježno nedjeljno misno slavlje, kao i lijepo i dobro ponašanje i činiti dobra djela, trebamo imati u glavi i vječnu kaznu Božju.

Tim riječima.

Dakle, ako poželim lagati ili činiti drugo loše djelo, trebam se, prije nego što to isto napravim, zapravo sjetiti vječne kazne Božje i što će mi se dogoditi ako to nešto napravim, pa bi me trebale takve misli odagnati od tog lošeg.

Pogledavala sam okolo dok je svečenik milim glasom i dalje pričao ne bi li vidjela kakva zbunjena lica, lica koja traže objašnjenje, no jedino što sam vidjela jesu lica ljudi koja kimaju glavama, sigurni u ono što vjeruju i u svečenikove rijeci, tako da je očito riječ u meni koja sam crna ovca.

Shvatila sam to kao- možeš pokušati pomisliti na grijeh, ali se sjeti kazne. A poslije- nemoj mi se zaliti jer si bio upozoren.


Zato molim vas za objašnjenje tko će ga znati pružiti, misli li se ovdje pod „vječnom kaznom Bozjom“ na tzv. strah Božji ili nešto drugo?
Misli se na Posljednji sud nakon drugoga Isusova silaska kada će Isus uskrsnuti mrtve i suditi svim ljudima (dakle, i živima i uskrslim mrtvima) te kada će pravednici dobiti vječni život a ovi drugi vječnu Božju kaznu. Na to je mislio.

Ali katolici su lukavi, pa su izmislili sakrament ispovijedi, pa se lijepo ispovijediš, svećenik ti da pokoru i odrješenje grijeha i sve bude onda "riješeno".

Naravno da je sakrament ispovijedi u biti u suprotnosti s Posljednjim sudom, jer kako svećenik može unaprijed znati volju Božju. No katolici će ti na to vjerojatno početi govoriti o iskrenosti, pokajanju, Božjoj milosti i slično.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je mislio na strah od kazne. To naravno nije najbolji način za živjeti svoju vjeru, ali ako te ništa drugo ne motivira i ne pokreće tada je korisno sjetiti se kazne pa možda ipak počneš djelovati drugačije.
U kršćanskoj eshatologiji Božja je kazna jedna od temeljnih postavki a Posljednji sud jedna od temeljnih dogmi. Cijela kršćanska etika sastoji se upravo od straha od Božje kazne.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 14:52   #58
Doduše, tu eshatološku ideju o sudu nakon smrti iznosi otprlilike 500 godina prije kanoniziranih evanđelja Platon u svom djelu Fedon, gdje se dušama nakon smrti sudi, u skladu s djelima koja su počinila dok su bile u smrtnim, raspadljivim tijelima i u skladu s time određuje se njihova daljnja sudbina. U staru je Grčku očito došla ta ideja karme iz Indije, reinkarnacije ili seljenje duša, što je zapravo u kršćanstvu odbacio tek Justinijan u VI. st. Inače mnogi su rani kršćanski oci o tome govorili, a najpoznatiji je Origen.

No bez obzira na to - starogrčka je etika bila shvaćana racionalno a ne dogmatski, pa tako dobro je dobro zašto što je dobro, a ne zato što je netko prenio božansku objavu kao dogmu koja propisuje što je dobro. A zašto je dobro dobro, do toga se dolazi logičkom indukcijom i razumom. Kazna je tada naprosto logična eshatološka posljedica djelovanja duše za vrijeme života u smrtnom tijelu, a ne neka metafizička predestinacija Božje kazne.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 15:32   #59
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je mislio na strah od kazne. To naravno nije najbolji način za živjeti svoju vjeru, ali ako te ništa drugo ne motivira i ne pokreće tada je korisno sjetiti se kazne pa možda ipak počneš djelovati drugačije.
Upravo tako.
Ali, zar onda to nije "krivi" način učenja, odnosno prenošenja istine, podučanvanja i objašnjavanja ljudima o dobru i zlu?

Jer, nekako sam dobila dojam kao da je recimo ta kazna ono što će te "natjerati" da radiš dobro, odnosno da ne misliš na to nešto zlo.
Zar nebi mene, kao katolika (relativnog), trebale motivirati Božje zapovjedi, Isusova djela i riječi da ne slažem recimo, da ne učinim taj grijeh, a ne neki strah od kazne?

Ja od tebe tražim da napišeš domaću zadaću.
Međutim, navedeni zadatci koje rješavaš će ti pomoći da postigneš dobar uspjeh, da postaneš možda jednog dana kao neki slavni naučnici, znanstvenici, mislioci, možeš tada pomagati drugim ljudima i tako...ALI.
Ukoliko ti padne na pamet da je ne napišeš, sjeti se da ćeš dobiti jedan. Tako nekako mi to zvuči.
Iskarikirano i namjerno pretjerano, ali ono- slično, jel.
__________________
Everloving.
Walk with me Pater, all alone this tedious journey. Ženskog roda. Piški uz vjetar. It's possible.
Ceres is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 15:46   #60
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Dokazao sam ti da za katolike jest. Pa nećeš ti katolicima određivati što oni imaju misliti kad kažu "Gospodin Bog". Kad katolik kaže "Gospodin Bog" to mu je isto kao da je rečeno "JHWH (Jahve) Bog". Katolici to tako vjeruju i misle sviđalo se to tebi ili ne.
Ponavljam opet, ako lažem ti slobodno dokažeš da katolici tako ne vjeruju i da tako ne misle.
Prva zapovijed osudjuje mnogobostvo. Od covjeka trazi da ne vjeruje u druge bogove osim u Boga, da ne casti druga bozanstva, osim Jedinoga.
Židovi tako vjeruju i misle ne i kršćani.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 27.08.2013. at 15:49. Reason: meni JH a vama WD-40
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.