Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2015., 21:31   #201
Quote:
Legija1987 kaže: Pogledaj post
Laka ti bila hrvatska gruda...konacno si stigao doma
Amen.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 08:35   #202
Nisam vojnik, ali preko forum sam se dosta dobro informirao o događajima u prošlim ratovima i nije mi jasno zbog čega su se planirale akcije forsiranja rijeka, odnosno prelaska rijeka.
Kad imaš veliku rijeku kao prirodnu prepreku, da bi prebacio svoje snage na suprotnu stranu i uspostavio mostobran, trebaš imat ogromnu logistiku i dugoročnu koncepciju održavanja mostobrana. Dakle, logično je da će se neprijatelj nakon prvobitnog šoka pregrupirati i zaključiti da si u nepovoljnoj poziciji s obzirom da ti imaš rijeku iza sebe, a on ogromno područje iz kojeg može nesmetano dovozit svježe snage i opremu.

Onda još uzmeš u obzir da se gotovo po pravilu u napadnim akcijama događa da neka postrojba ne izvrši svoju zadaću ili da se izgube veze među postrojba i onda je samo pitanje vremena kad će se napadači počet neorganizirano povlačit i skakat u rijeku.

U Vihoru je bio aposolutni debakl gdje smo uništavali svoje tenkove i podavili su Kupi, Unu smo platili s cca 50 života, a Angela je bio košmar gdje smo krenuli pa valjda tek tad skužili da nema smisla i tu povlačenju izgubili 12 ljudi. Čak mislim da je i bolje tako nego da smo stvarno nastavili akciju, a onda mislim da bi se mrtvi brojali u desecima bez da bi se održali u Posavini.

Kao da su zapovjednici previše američkih filmova gledali.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 09:50   #203
Quote:
prijedor kaže: Pogledaj post
Jedna stvar,i nakon 20 godina,nikada mi neće biti jasna.
Šta je bio glavni cilj HV,šta se mislilo postići operacijom Una!?
I da kojim slučajem je uspjela HV ući u Novi Grad i Kozarsku Dubicu,doći do Prijedora,zar neko misli da bi se ta teritorija zadržala pod Hrvatskom vlašću?
Prvi razlog zašto je to po meni bila samoubilačka akcija,je taj što nijedna teritorija pod HVO-om,nije bila ni blizu tog područja,a drugi,jos veći,samo bi učinili uslugu Muslimanima,koji bi sigurno preuzeli vlast nad tim gradovima,želeći se osvetiti za 92.godinu.
Da ne govorim kolike je žrtve imala HV taj dan,a kamoli da su sukobi nastavljeni jos dan,dva,ili deset. I ko bi onda mogao majkama čiji su sinovi poginuli tad,objasniti,zašto i za koga su ginuli,i onda prepustili teritoriju Muslimanima.
A svi dobro znamo da žrtve nisu bile male,i da su poginuli taj dan,mnogi pripadnici elitnih jedinica.
Zato mi nije jasno,zašto nije niko (ako nije) od generala HV,odgovarao za taj suludi čin,ako nista,majkama tih poginulih,suborcima...
Ova tvoja teorija nema nikakve logike. Zasto treba biti blizina nekog hvo podrucja da bi se to drzalo ? Pogledaj samo Orasje, nigdje hvo podrucja u blizini ali je preko rijeke Hrvatska i to se broji
I sto bi Bosnjacima prepustali teritoriju ? Ti si izgleda zaboravio da se tada vodilo sa parolom " ko je jamio jamio" mislilo se to je zauvjek onog cija cizma pregazi . Pa nije HV uzela Knin, Benkovac,Bosansko Grahovo, Drvar jer je bilo u njima dosta hrvata ili sto su ih planirali da ih vrate predratom vecinskom stanovnistvu cim se prestane pucati. Tako da nigdje veze ta tvoja teorija.


I zasto ce generali da odgovaraju kada je to bila politicka odluka, donesena od politicara sa najviseg vrha, generali su samo izvrsili sta su dobili kao naredbu ? Ili mislis da bi Franjo i Gojko sami sebe na sud poslali ?

Ali kada ti ne znas kako se zove najbrojnini narod u zemlji u kojoj zivis nije ni cudo sto ti teorije nemaju logike
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 23:04   #204
Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
Nisam vojnik, ali preko forum sam se dosta dobro informirao o događajima u prošlim ratovima i nije mi jasno zbog čega su se planirale akcije forsiranja rijeka, odnosno prelaska rijeka.
Kad imaš veliku rijeku kao prirodnu prepreku, da bi prebacio svoje snage na suprotnu stranu i uspostavio mostobran, trebaš imat ogromnu logistiku i dugoročnu koncepciju održavanja mostobrana. Dakle, logično je da će se neprijatelj nakon prvobitnog šoka pregrupirati i zaključiti da si u nepovoljnoj poziciji s obzirom da ti imaš rijeku iza sebe, a on ogromno područje iz kojeg može nesmetano dovozit svježe snage i opremu.

Onda još uzmeš u obzir da se gotovo po pravilu u napadnim akcijama događa da neka postrojba ne izvrši svoju zadaću ili da se izgube veze među postrojba i onda je samo pitanje vremena kad će se napadači počet neorganizirano povlačit i skakat u rijeku.

U Vihoru je bio aposolutni debakl gdje smo uništavali svoje tenkove i podavili su Kupi, Unu smo platili s cca 50 života, a Angela je bio košmar gdje smo krenuli pa valjda tek tad skužili da nema smisla i tu povlačenju izgubili 12 ljudi. Čak mislim da je i bolje tako nego da smo stvarno nastavili akciju, a onda mislim da bi se mrtvi brojali u desecima bez da bi se održali u Posavini.

Kao da su zapovjednici previše američkih filmova gledali.
A jbg kad neprijatelj, djubre jedno mucko, nije htio doci na nasu stranu rijeke da se obracunamo... i bas je ta rijeka morala biti tu...

Inace jedna od najtezih operacija je brigada u pokretu uz forsiranje vodene prepreke cak u nekim elementima je teze i od obrane u okruzenju
Legija1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 22:15   #205
Quote:
Legija1987 kaže: Pogledaj post
A jbg kad neprijatelj, djubre jedno mucko, nije htio doci na nasu stranu rijeke da se obracunamo... i bas je ta rijeka morala biti tu...

Inace jedna od najtezih operacija je brigada u pokretu uz forsiranje vodene prepreke cak u nekim elementima je teze i od obrane u okruzenju
ne isprica mi svoja iskustva iz tih dana,mada smo bili na svega 10-tak metara jedan od drugog....doduse na suprotnim stranama...otkud toliki poginuli...na obje strane
tunjica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 10:48   #206
Sa geostrateške tačke gledišta, ja mislim da sve nedoumice i kontroverze vezano za ovu operaciju proizilaze iz toga što su gardisti koji su prešli unu dobili po p.čci. Da je kojim slučajem ishod operacije bio drugačiji onda bi se svi iz vertikale komandovanja hvalili da su učestvovali u planiranju i komandovanju, a ovako dobili po p.čci pa nije niko. Prepoznaje se šablon, svugdje gdje je bilo uspjeha, milion zaslužnih od onih najdonjih, neposrednih učesnika do vrha, svi učestvovali, planirali, realizovali. Isto svugdje, i ovdje pominjana angela, i Posavina i svugdje drugo gdje je bilo po p.čci. Teorije zavjere, izdaja, prodaja, peta kolona, nabujala rijeka, u sve je lakše ubjediti sebe nego da se dobilo po p.čci od Srba. U čemu je problem prihvatiti da oni drugi i nisu baš ovce, i da čak imaju i zube mahom :-), ja lično prihvatam sve poraze ovih mojih, neke u kojim sam i lično učestvovao, bježao, trčao brže od Bolta. Jbg bila mi prebitna glava. Za utjehu, gledao i ove druge u momentima nadahnuća kada su oni bili brži od Bolta, kao i ti preko Une između ostalih. Oni koji su bježali pred protivnikom su naučili da ga cijene, ovi koji su se u najboljem slučaju nalazili na 50 km od protivnika (večina forumaških stratega) ti provode život guglajući za dokazima vlastite nepobjedivosti.
Sretno im i jednim i drugim.

Zadnje uređivanje Zgembo Admislic : 23.10.2015. at 10:49. Reason: kk
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 11:28   #207
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Sa geostrateške tačke gledišta, ja mislim da sve nedoumice i kontroverze vezano za ovu operaciju proizilaze iz toga što su gardisti koji su prešli unu dobili po p.čci. Da je kojim slučajem ishod operacije bio drugačiji onda bi se svi iz vertikale komandovanja hvalili da su učestvovali u planiranju i komandovanju, a ovako dobili po p.čci pa nije niko. Prepoznaje se šablon, svugdje gdje je bilo uspjeha, milion zaslužnih od onih najdonjih, neposrednih učesnika do vrha, svi učestvovali, planirali, realizovali. Isto svugdje, i ovdje pominjana angela, i Posavina i svugdje drugo gdje je bilo po p.čci. Teorije zavjere, izdaja, prodaja, peta kolona, nabujala rijeka, u sve je lakše ubjediti sebe nego da se dobilo po p.čci od Srba. U čemu je problem prihvatiti da oni drugi i nisu baš ovce, i da čak imaju i zube mahom :-), ja lično prihvatam sve poraze ovih mojih, neke u kojim sam i lično učestvovao, bježao, trčao brže od Bolta. Jbg bila mi prebitna glava. Za utjehu, gledao i ove druge u momentima nadahnuća kada su oni bili brži od Bolta, kao i ti preko Une između ostalih. Oni koji su bježali pred protivnikom su naučili da ga cijene, ovi koji su se u najboljem slučaju nalazili na 50 km od protivnika (večina forumaških stratega) ti provode život guglajući za dokazima vlastite nepobjedivosti.
Sretno im i jednim i drugim.
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 21:39   #208
Na Youtubeu se relativno nedavno pojavila (dosta loša) VHS snimka prvenstveno 125. dp. Da ne postavljam linkove na svih 9 dijelova, evo samo prvi dio: https://www.youtube.com/watch?v=80pANrXEE0c

Na 4. i 5. dijelu se vidi baterija argentinskih 155ica, pretpostavljam da su one bile u sastavu 16. trbr?

Neki segmenti ovoga su već otprije viđeni, ali ne sjećam se da je veći dio materijala bio objavljen.
failzor is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 19:57   #209
Quote:
failzor kaže: Pogledaj post
Na Youtubeu se relativno nedavno pojavila (dosta loša) VHS snimka prvenstveno 125. dp. Da ne postavljam linkove na svih 9 dijelova, evo samo prvi dio: https://www.youtube.com/watch?v=80pANrXEE0c

Na 4. i 5. dijelu se vidi baterija argentinskih 155ica, pretpostavljam da su one bile u sastavu 16. trbr?

Neki segmenti ovoga su već otprije viđeni, ali ne sjećam se da je veći dio materijala bio objavljen.
da , položaj u selu Bročice
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 17:28   #210
Bio sam ja u Tunjici sa HV
UNA 1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 17:32   #211
Nisam bio na tom brdu,mi smo u selu bili gdje je makadam između kuća bio. Tamo nam je 1 pripadnik poginuo u pretrčavanju, ako znate? Zanima me i na kojoj ste poziciji bili kad nam se čamac potopio? (Srbe pitam). Izgleda da niste bili daleko čim ste to vidjeli i pucali po vodi?
UNA 1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 20:18   #212
Quote:
tunjica1 kaže: Pogledaj post
ja samo prenosim njegove pisane rijeci o desavanjima na uni jer je ucesnik...a i ti si ucesnik....pa reci svoje...mada 3 puta je u toj bitci on ranjen,sto znaci da su ipak bile zestoke borbe na bliskom rastojanju
Tunjice,čovjek o kojem pričaš nije ranjen u bliskoj borbi,nego od granate koja je pala na mjestu gdje smo ulazili u čamac
UNA 1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 20:21   #213
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Tako nesto sam i ja cuo,nadao sam se da ce se neko ukljuciti ucesnika...
Dobrinja,ja sam bio
UNA 1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 21:08   #214
Quote:
tunjica1 kaže: Pogledaj post
na tom djelu je bila prnjavorska brigada,konkretno 2 rova(8 ljudi),2 vojnika su ujutro likvidirana 1 ranjen ostali pobjegli....bio je red poteznih mina i to ne svagdje jer su ljudi tu obradjivali polje....oko 11 sati se organizovala ta grupa u kojoj sam bio(oko 15 tak ljudi) bilo je tu par mjestana sela i par vojnika prnjavorske brigade,dolazili su i drugi al kad su vidjeli kako je zestoko pobjegli su....uspjeli smo doci do polozaja hv na obronku brda na svega nekolko metara jedni od drugih i tu smo se cijeli dan borili...oni se nisu htjeli povuci a mi napadali...borba uglavnom bombama i lakim oruzjem...dobro se borili oni dobro mi...koliko su bile bliske borbe dovoljno reci da je jedan moj prijatelj ranjen sa 5 metara razdaljine...cak sam vidio i lice pripadnika hv...niko nam nije dolazio u pomoc,iako smo trazili pomoc i municiju...nakon rata mnogi su se lazno hvalili da su bili tu...borba se odvijala i izmedju kuca jer je to gusto naselje...hrvata je bilo puno vise alimi smo bolje poznavali teren....sa nase strane su ranjena 2 vojnika i 1 poginuo
Ja sam čuo da se vaš 1 ranjeni raznio bombom,jel to istina?
UNA 1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2020., 06:32   #215
Quote:
UNA 1995 kaže: Pogledaj post
Dobrinja,ja sam bio
U B.Novom?u samom gradu?
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2020., 09:47   #216
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
U B.Novom?u samom gradu?
Ma ne u gradu,tamo gdje smo prešli čamcima u ono selo,Tunjice. Gdje si ti bio?
UNA 1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2020., 22:39   #217
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Znao sam da se dugo vodio kao nestali al nisan zna da su ga našli..

Žerac,pokojni Pavić je bio u onom čamcu iz koga je nestalo 5 naših pripadnika. Znaš li možda jesu li i svi ostali pronađeni?
UNA 1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2020., 05:33   #218
Quote:
UNA 1995 kaže: Pogledaj post
Ma ne u gradu,tamo gdje smo prešli čamcima u ono selo,Tunjice. Gdje si ti bio?
Nisam bio ucesnik..pitam onako,u sustini nebitan detalj, cuo price da su nasi bili i u Bos.Novom..
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2020., 08:35   #219
Quote:
UNA 1995 kaže: Pogledaj post
Žerac,pokojni Pavić je bio u onom čamcu iz koga je nestalo 5 naših pripadnika. Znaš li možda jesu li i svi ostali pronađeni?
Ne znam prijatelju. I za pok. Pavića sam saznao 7 godina nakon što su ga našli i to iz linka na novine koji je postavio netko od kolega forumaša.

Ja sam inače iz Zadra a ostalo mi je u sjećanju još od 95. informacija da je jedan momak iz Sukošana pokraj Zadra nestao u operaciji Una kao pripadnik Tigrova.
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2020., 10:12   #220
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Ne znam prijatelju. I za pok. Pavića sam saznao 7 godina nakon što su ga našli i to iz linka na novine koji je postavio netko od kolega forumaša.

Ja sam inače iz Zadra a ostalo mi je u sjećanju još od 95. informacija da je jedan momak iz Sukošana pokraj Zadra nestao u operaciji Una kao pripadnik Tigrova.
Ja sam isto bio u tom čamcu... Mi kad smo se potopili,čede su nedugo nakon toga počeli pucat po vodi. I baš me zanima kako su dečki stradali;jel od metka ili zbog utapljanja. To se vjerojatno nikad neće saznat
UNA 1995 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.