Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2007., 00:38   #61
kako si ti ovo lijepo pojasnio
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 01:58   #62
Evo, Fug, tebi cu odgovoriti jer si se barem potrudio svoj stav elaborirati. Dok ovi ostali gore imaju moj prezir.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Ti si neznalica, mislim glede apsolutne autontičnosti srpskog u ondosu na hrvatski jezik! Da si ga malo duže slušao skužio bi da oni daleko više tuđica koriste nego mi u standardnom jeziku.
To znam, ali nisam ni govorio o tome. Poanta mi je bila da su Hrvati u svoj jezik uvezli daleko vise srbizama nego sto su Srbi u svoj uvezli kroatizama. I danas 15 godina poslije osamostaljenja jos Hrvati uvoze srbizme, a na drugoj strani se busaju u prsa kao veliki domoljubi... To je to sto mi smeta i o cemu pisem!

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
I ne positovjećuj Slavonce s Glavašem i Co. A što se tiče narodnjaka, u Osijeku su oni pojava unazad 5 godina, istina vrlo intenzivna, ali su se u ostatku Hrvatske slušali puno prije.
Eno tracak nade mi je dala nedavna vijest da je sef mladezi Glavaseve stranke dobio 6 mjeseci zatvora za prijetnje smrcu novinaru Hedlu.
Ali sto se tice narodnjakâ, nikad se u ostatku Hrvatske u vrijeme Juge nisu slusali narodnjaci. Mozda samo kod hrvatskih Srba...

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Ekavica postoji i u drugim krajevima Hrvatske i nema veze sa srpskim jezikom. U Osijeku je postojala ekavica, ali nekakav hibrid. Eto, tako moji djed i baka govore. Mladi, s druge strane, ne. Mirkovci nisu šokačko selo pa njihova ekavica nije isto kao u hrvatskim selima.
Tocno, ekavica postoji i u kajkavskom narjecju. Ali zar vi u istocnoj Slavoniji govorite narjecjem?

I uopce nije bitna ekavica kao takva. Bitno mi je tamo da postoje masa izraza karakteristicnih samo srpskom jeziku uz istodobno intenzivno "narodnjacenje". I sve to dok istodobno navijate za ekstremista Glavasa i njegove anti-Srbe. To je taj paradoks!!! Toga nema u tako velikoj mjeri u ostatku Hrvatske! I to me je ponukalo da se javim na ovu temu!

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Što se tiče Turcizama, oni su dugo u tradiciji pučkog govora i nemaju veze sa Srbima. Pa ako šokac kaže peškir to je zato što su mu tako govorili ćaća i mater, a ne zato što je srbiziran. Konačno i Talijani su Dalmatince tlačili stoljećima, i sad ćeš ti psovati i pljuvati u ovakoj maniri po Dalmatincima za pijat, lancun, kušin...
Hrvatska se trudi pokazati se svijetu da je mediteranska i srednjoevropska, a ne balkanska zemlja. Ono "mediteranska" zbog Dalmacije, Kvarnera i Istre, a srednjoevropska zbog panonskog bazena kojem pripada i Madjarska, a koja se svugdje u svijetu uzima kao srednjoevropska zemlja.
Ali onda vi Slavonci iz tog "panonskog bazena" umjesto da pridonesete tom uljepsanom imidzu Hrvatske i da, dakle, odbacite turcizme i narodnjake, vi bas naprotiv - turcizme i srbizme te narodnjake prihvacate vise nego ikad prije. I ne bi bio problem sto se u neformalnim situacijama (KOLOKVIJALNO) koriste ti u vas vec stoljetni turcizmi, kojih u hrvatskom knjizevnom jeziku nema. Nego i na televiziji i radiju (HRTV) stalno slusam od Slavonaca isti taj govor s masom turcizama, srbizama i sl. kao kad govore u sebe doma.
Pa jebote, ja sam Dalmatinac, ali ovdje ne pisem dalmatinski i ikavski, nego knjizevno hrvatski. A tako bih govorio i kad bih kojim slucajem dosao na televiziju ili radio! Zasto onda i vi Slavonci ne mozete isto tako u tim formalnijim prilikama upotrebljavati hrvatski knjizevni jezik?? I to - opet - vi Slavonci, koji ste vrlo konzervativno prohrvatski i antisrpski nabrijani...

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Liječi svoje frustracije negdje drugdje ili se barem potrudi upoznati s tematikom prije nego što postaneš ovako grub. A glede opaske o domoljublju Slavonaca, može te biti sram.
Iskreno receno vi ste mi na ovom forumu lakmus-papir iz kojeg cu zakljuciti ima li smisla i dalje zadrzavati hrvatsko drzavljanstvo.
A sto se tice "domoljublja Slavonaca", dobro je rekao onaj cetnik Leskovac u Piramidi da je imao dojam da je Hrvatima u polufinalu vaterpolskog prvenstva u Melbourneu bilo vise stalo da Srbija izgubi, nego da oni pobijede. Tako i ja vidim domoljublje Slavonaca - vise protiv Srbije, nego za Hrvatsku; a na drugoj strani kod njih i dalje poplava srbizama i srpskih narodnjaka.
Paradoks? Ma kakvi, to je jednostavno Hrvatska.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 08:51   #63
Ovako. Kad smo već kod Dalmacije, buduću da mi je pola rodbine otamo često boravim. U Makarskoj su se narodnjaci prašili još sredinom 90-ih. U Osijeku je to postalo trend prije jedno pet godina (znači daleko poslije famoznih narodnjačkih klubova u Zagrebu). Da ne bude zabune, nije svaki drugi lokal u gradu narodnjački, samo ih je puno više nego prije. Mislim da Slavonci slušaju narodnjake jednako kao i u ostatku zemlje, i isto tako u ostatku zemlje večina tih koji slušaju narodnjake idu na koncerte Thompsona i potpisivati će peticije za generali itd. Ne znam zašto si se baš na Slavonce okomio. Sva sreća da je u Dalmaciji balkanizma tek u tragovima.

Glede jezika, dođi malo u Osijek pa ćeš vidjeti gdje se priča bliže hrvatskom standardu, jedino što malo pjevamo. A glede tko kako govori na televiziji totalna je budalaština. Pogotovo nakon hrpe zagrebačkih kolokvijalizama koje koriste voditelji. Srbizmi, gdje ih ima, relikt su iz 20. stoljeća i nisu u duhu hrvatskoga jezika. Turcizmi su nešto drugo, a imaju veze i s porijeklom Šokaca. Dio su tradicije a i suludo je jezični puritanizam selektivno primjenjivati na njih jer su Turci s istoka.

Ja uopće ne branim desnicu, niti joj približno pripadam. A bogami niti primitivizam hrvatski, ali definitivno si se, valjda iz vlastitog nezanja, okomio na Slavonce. Ja kad dođem u Dalmaciju, iskreno vidim ekstremnije primjere onoga o čemu ti pričaš.

Isto tako nije tolika masovna potpora Glavašu u Slavoniji. Ne znam odakle ti to. Vlast su dobili, ali ne apsolutnom većinom. Dajem im mandat. Jedino što su takvi najglasniji. Ma lupetaš i bespotrebno namećeš neke stereotipe o Slavoncima koji nemaju nikakvo uporište u stvrnosti.
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 13:25   #64
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Evo, Fug, tebi cu odgovoriti jer si se barem potrudio svoj stav elaborirati. Dok ovi ostali gore imaju moj prezir.

... bla, bla, bla...
Iskreno receno vi ste mi na ovom forumu lakmus-papir iz kojeg cu zakljuciti ima li smisla i dalje zadrzavati hrvatsko drzavljanstvo.
A sto se tice "domoljublja Slavonaca", dobro je rekao onaj cetnik Leskovac u Piramidi da je imao dojam da je Hrvatima u polufinalu vaterpolskog prvenstva u Melbourneu bilo vise stalo da Srbija izgubi, nego da oni pobijede. Tako i ja vidim domoljublje Slavonaca - vise protiv Srbije, nego za Hrvatsku; a na drugoj strani kod njih i dalje poplava srbizama i srpskih narodnjaka.
Paradoks? Ma kakvi, to je jednostavno Hrvatska.
Pratim ovu temu od početka, i koliko god me ljutila, nisam imao namjeru prepucavati se.
Na stranu neznanje, na stranu bahatost - to niti ne zaslužuje odgovor. Ali bezobrazluk i vrijeđanje svih žrtava u ratu uspoređivanjem slavonaca citiranjem jednog četnika (odnosno parafraziranjem njegove izjave) ravnodušnim bi ostavilo samo totalno bezosjećajnu i nemoralnu osobu. Ako je istina što je netko gore u topicu napisao da si za vrijeme DR bio u inozemstvu, da bi se sad vratio i blatio žrtve istog tog rata, blatio uspomene na njih, vrijeđao sve nas koji smo se borili u Slavoniji, ne za Slavoniju nego za Hrvatsku, prvi dižem ruku da u ovoj forumskoj zajednici nađemo nekoga tko ti može omogućiti što brži otpust iz hrvatskog državljanstva. Vjerujem da će se naći netko tko radi u MUP-u da postupak okončaš što prije.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 17:48   #65
Quote:
fug kaže: Pogledaj post
U Makarskoj su se narodnjaci prašili još sredinom 90-ih. U Osijeku je to postalo trend prije jedno pet godina (znači daleko poslije famoznih narodnjačkih klubova u Zagrebu).
Procitaj bolje pa ces vidjeti da sam tamo bio napisao da narodnjaka u Hrvatskoj nije bilo - u vrijeme Juge, dakle prije 90-ih!!

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Mislim da Slavonci slušaju narodnjake jednako kao i u ostatku zemlje, i isto tako u ostatku zemlje večina tih koji slušaju narodnjake idu na koncerte Thompsona i potpisivati će peticije za generali itd. Ne znam zašto si se baš na Slavonce okomio. Sva sreća da je u Dalmaciji balkanizma tek u tragovima.
Na Slavonce sam se okomio jer je tema "Ekavica u ist. Slavoniji"!! Ako bude tema o balkanizmima u Dalmaciji, necu ni tamo sutjeti. Ali ponavljam ti (koliko ti jos puta moram? ): ovdje pisem bas zbog Glavasa i masovnih protesta njegovih Osjecana zbog njegovog pritvaranja ("Inati se, Slavonijo!"), a s druge strane masovne omiljenosti srpskih narodnjaka i srbizama - to je apsurd. Ali nazalost istinit.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Glede jezika, dođi malo u Osijek pa ćeš vidjeti gdje se priča bliže hrvatskom standardu, jedino što malo pjevamo. A glede tko kako govori na televiziji totalna je budalaština. Pogotovo nakon hrpe zagrebačkih kolokvijalizama koje koriste voditelji. Srbizmi, gdje ih ima, relikt su iz 20. stoljeća i nisu u duhu hrvatskoga jezika. Turcizmi su nešto drugo, a imaju veze i s porijeklom Šokaca. Dio su tradicije a i suludo je jezični puritanizam selektivno primjenjivati na njih jer su Turci s istoka.
Mozes li mi, molim te, konacno odgovoriti zasto u nastupima na TV i radiju ne upotrebljavate hrvatski knjizevni jezik??
I nemoj gledati sto je tamo poplava i zagrebackih kolokvijalizama. Jer jedno zlo se ne moze opravdavati drugim zlom!! Ja sam protiv svih tih kolokvijalizama u formalnijim prilikama - neovisno s koje strane dolaze!! A ovdje apostrofiram Slavoniju iz gore navedenih razloga.
Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Ja uopće ne branim desnicu, niti joj približno pripadam. A bogami niti primitivizam hrvatski, ali definitivno si se, valjda iz vlastitog nezanja, okomio na Slavonce. Ja kad dođem u Dalmaciju, iskreno vidim ekstremnije primjere onoga o čemu ti pričaš.
Vec sam ti gore napisao zasto sam se "okomio", kako kazes, na Slavonce. A hajde, iako je tema o Slavoniji, evo napisi mi sto je to ekstremnije u Dalmaciji.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Isto tako nije tolika masovna potpora Glavašu u Slavoniji. Ne znam odakle ti to. Vlast su dobili, ali ne apsolutnom većinom. Dajem im mandat. Jedino što su takvi najglasniji. Ma lupetaš i bespotrebno namećeš neke stereotipe o Slavoncima koji nemaju nikakvo uporište u stvrnosti.
Meni je drago ako barem ti tamo nisi desnicar i ne slusas narodnjake. Cinjenica je ipak da Glavasevoj regionalnoj stranci naglo raste popularnost. Kako to da, recimo, nikad nisu u OS bili ni najmanji protesti protiv oslobadjanja A.Gudelja, ubojice policajca Jadranka Reihla-Kira? A cim je otvorena istraga protiv Glavasa, odmah se Slavonija digla na noge.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 18:07   #66
Quote:
vorpatril kaže: Pogledaj post
Pratim ovu temu od početka, i koliko god me ljutila, nisam imao namjeru prepucavati se.
Na stranu neznanje, na stranu bahatost - to niti ne zaslužuje odgovor.
Bahata si upravo TI.
Jer pogledaj kako ja ovdje na svaki odlomak bilo kog od vas odgovaram... to je dijalog! A uopcene ocjene bez ikakvih argumenata - TO JE bahatost !!

Quote:
vorpatril kaže: Pogledaj post
Ali bezobrazluk i vrijeđanje svih žrtava u ratu uspoređivanjem slavonaca citiranjem jednog četnika (odnosno parafraziranjem njegove izjave) ravnodušnim bi ostavilo samo totalno bezosjećajnu i nemoralnu osobu. Ako je istina što je netko gore u topicu napisao da si za vrijeme DR bio u inozemstvu, da bi se sad vratio i blatio žrtve istog tog rata, blatio uspomene na njih, vrijeđao sve nas koji smo se borili u Slavoniji, ne za Slavoniju nego za Hrvatsku, prvi dižem ruku da u ovoj forumskoj zajednici nađemo nekoga tko ti može omogućiti što brži otpust iz hrvatskog državljanstva. Vjerujem da će se naći netko tko radi u MUP-u da postupak okončaš što prije.
Prvo, ono uopce NIJE vrijedjanje. Onda je po tebi vrijedjanje i... stajaznam.. da npr. komu sljedecem daju onu istu stolicu, u kojoj je sjedio onaj cetnik u Piramidi, je vrijedjanje te osobe.

Drugo, ne mora ni napisati netko da sam tokom DR (od pocetka 1993.) bio u inozemstvu. To cu za sebe reci ja sâm. A to da "blatim zrtve, uspomene" ... dajte opametite se konacno, ljudi.

To mislis da i meni nije Hrvatska na srcu?!?... Da nije, ne bih ni placao 1000 Kn svake godine za pracenje HTV-a preko satelita! Ne bih ni stalno sa sobom imao turisticku kartu sa slikama Hrvatske za prezentaciju onima koji su ovdje u Pragu zainteresirani za Hrvatsku... Jer i ja sam ponosan na svoju zemlju!
Samo sto ja Hrvatsku sanjam (za razliku od vas) da postane istinski srednjoevropska i mediteranska zemlja te istinski demokratska te ravnopravna u EU..., a ne ovakva kakva je danas.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 18:44   #67
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
Narode priča je ovakva: imam poznanika u Mirkovcima (pravoslavno selo blizu Vinkovaca) koji govori ekavicom. On meni tvrdi da je to jedino selo u vinkovačkom kraju u kojemu se govori ekavicom, ali da se ekavicom govori u Vukovaru i cijelom vukovarskom okrugu.
Dok u Mirkovcima ekavicu koristi isključivo srpski puk, u vukovarskom kraju ekavicu koriste i Hrvati i Srbi.
To je priča toga mog poznanika iz Mirkovaca (on je Srbin po nacionalnosti). Osim njega ne poznam tamo nikoga. Inače sam ja s krajnjeg juga Hrvatske.
Interesira me koliko je točna njegova priča?
Nisam siguran za Mirkovce. Možda…, međutim u vukovarskom kraju jeste istina da veliki broj ljudi nevezano za naciju govori(lo) ekavicu. Ali taj kompletni prostor je Sr(ij)em. Što se tiče Slavonije, znam za Dalj u kojem se ne samo govori ekavica nego je naglasak kao u Novom Sadu. Bijelo Brdo kao srpsko selo u svom nazivu ima ijekavski naziv. Cijelo to područje je izmnješano sa naglascima, dijalektima, nacijama.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 20:34   #68
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Mozes li mi, molim te, konacno odgovoriti zasto u nastupima na TV i radiju ne upotrebljavate hrvatski knjizevni jezik??
I nemoj gledati sto je tamo poplava i zagrebackih kolokvijalizama. Jer jedno zlo se ne moze opravdavati drugim zlom!! Ja sam protiv svih tih kolokvijalizama u formalnijim prilikama - neovisno s koje strane dolaze!! A ovdje apostrofiram Slavoniju iz gore navedenih razloga.
Pa čuj, ja nisam primijetio u javnim nastupiam da Slavonci koriste manje književni jezik, nego netko iz Dalmacije ili nekog drugog kraja Hrvatske. Eto pozivam druge da me potvrde ili demantiraju, zbilja nisam primijetio. Ali prošetaš li se bilo kojim slavonskim gradom čut ćeš jezik koji je daleko bliži standardu, nego u bilokojem gradu Dalmacije. To ti jamčim. Inače Turcizmi su najčešći u štokavskom narječju pa bi bilo zanimljivo pitati nekoga iz Dubrovnika imaju li ih oni.

Još mi uvijek nije jasno kada govoriš o TV-u misliš li na javne osobe ili na ljude koje televizija presreće na ulici.

Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Vec sam ti gore napisao zasto sam se "okomio", kako kazes, na Slavonce. A hajde, iako je tema o Slavoniji, evo napisi mi sto je to ekstremnije u Dalmaciji.
Pa pamtim ja ekstremnije desničarske istupe od Glavaševih (Zadar i Gotovina, Alkari, splitski skup na kojem se pozivalo na državni udar). A ti reci na koliko se mjesta slušaju narodnjaci u Splitu, Zadru i Sinju. Evo nisam upućen, ali pošteno priznaj. Način na koji pričaš ukazuje da nema niti jedan. U tom slučaju kapa dolje. Inače ova prepirka je glupa, ali to su tvoji argumenti i ja uzvraćam. A da se u Osijeku puštaju narodnjaci znaš jedino zato što je bila Latinica na tu temu. Inače u Osijeku su tri narodnjačka kluba, jedan li-la, a kafića tek nekoliko. I to je to. Ali isto tako postoje brojna popularna mjesta koja nude nešto sasvim drugo. Ispričavam se moderatorima i ostalima ali sam morao zvratiti na glupu provokaciju.

No da zaključim s ovim. Ekavica u Slavoniji je tradicionalna kao i ikavica i ijekavica i nema veze sa srpskim jezikom. Nakon Novoga Sada, ali i prije, čitav hrvatski jezični korpus bio je pod pritiskom srpkoga jezika, a budući da Slavonci govore štokavski veća je bila vjerojatnost da se ovdje dosta srbizama ukorijeni. Mlađe generacije nemaju tih problema, čak ni ne znaju što je npr. zejtin, šargarepa, etc. (na koncu uvijek su u Slavoniji to bili ulje i mrkva) što govori o tome koliko Slavonci imaju dodira danas sa srpskim.
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 20:37   #69
Quote:
4,05% kaže: Pogledaj post
Nisam siguran za Mirkovce. Možda…, međutim u vukovarskom kraju jeste istina da veliki broj ljudi nevezano za naciju govori(lo) ekavicu. Ali taj kompletni prostor je Sr(ij)em. Što se tiče Slavonije, znam za Dalj u kojem se ne samo govori ekavica nego je naglasak kao u Novom Sadu. Bijelo Brdo kao srpsko selo u svom nazivu ima ijekavski naziv. Cijelo to područje je izmnješano sa naglascima, dijalektima, nacijama.
Dalj nije šokačko selo. Mislim da se podrazumijeva da su srpska sela isključena iz ove priče, jer se u njima ne govori hrvatski.
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 20:44   #70
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post

To mislis da i meni nije Hrvatska na srcu?!?... Da nije, ne bih ni placao 1000 Kn svake godine za pracenje HTV-a preko satelita! Ne bih ni stalno sa sobom imao turisticku kartu sa slikama Hrvatske za prezentaciju onima koji su ovdje u Pragu zainteresirani za Hrvatsku... Jer i ja sam ponosan na svoju zemlju!
Samo sto ja Hrvatsku sanjam (za razliku od vas) da postane istinski srednjoevropska i mediteranska zemlja te istinski demokratska te ravnopravna u EU..., a ne ovakva kakva je danas.
Sad sam tek pročitao ovaj post. Ti nemaš pravo pametovati o snovima kakva Hrvatska treba biti, a da nisi spreman zajedno s nama graditi ovo društvo. I ja želim Hrvatsku kao i ti, ali ja živim ovdje, plaćam porez i trpim zbog rezultata na izborima. Ne osuđujem ja tebe što si otišao, ali previše nastupaš s visoka s obzirom da ti je HTV očito jedina veza s onim što se događa npr. u Osijeku. Bolje ti je da se ne upuštaš u rasprave.
I rest my case!
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 21:54   #71
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Bahata si upravo TI.
Jer pogledaj kako ja ovdje na svaki odlomak bilo kog od vas odgovaram... to je dijalog! A uopcene ocjene bez ikakvih argumenata - TO JE bahatost !!

Prvo, ono uopce NIJE vrijedjanje. Onda je po tebi vrijedjanje i... stajaznam.. da npr. komu sljedecem daju onu istu stolicu, u kojoj je sjedio onaj cetnik u Piramidi, je vrijedjanje te osobe.

Drugo, ne mora ni napisati netko da sam tokom DR (od pocetka 1993.) bio u inozemstvu. To cu za sebe reci ja sâm. A to da "blatim zrtve, uspomene" ... dajte opametite se konacno, ljudi.

To mislis da i meni nije Hrvatska na srcu?!?... Da nije, ne bih ni placao 1000 Kn svake godine za pracenje HTV-a preko satelita! Ne bih ni stalno sa sobom imao turisticku kartu sa slikama Hrvatske za prezentaciju onima koji su ovdje u Pragu zainteresirani za Hrvatsku... Jer i ja sam ponosan na svoju zemlju!
Samo sto ja Hrvatsku sanjam (za razliku od vas) da postane istinski srednjoevropska i mediteranska zemlja te istinski demokratska te ravnopravna u EU..., a ne ovakva kakva je danas.
Hoćeš reći da ni ovo nije bahato!?! Otkud ti znaš šta sanjamo mi koji u Hrvatskoj živimo, radimo i porez plaćamo? Zamisli 1000 kuna godišnje plaća pretplatu za HTV!!!! I šta bi mi sad trebali? Klanjati se? U postu na koji sam prvi puta odgovarao izmađu ostalog rekao si i ovo: Evo, Fug, tebi cu odgovoriti jer si se barem potrudio svoj stav elaborirati. Dok ovi ostali gore imaju moj prezir.To jest bahato.
A glede vrijeđanja i blaćenja DR i žrtava, napisao si da su Slavonci u rat išli, ne zbog ljubavi prema Hrvatskoj, nego zbog mržnje prema srbima. Po meni to jest vrijeđanje, jer razlika je ići u rat ako te vodi mržnja, ili ako te vodi ljubav prema Domovini.
Ah, da. I ja kažem hvala ti Bože što Thresholder nije Slavonac.

btw: Ako opet ne budeš pozorno čitao napisano, primjeti da pišem u muškom rodu.
__________________
"Ak' nemaš što pametno za reć' bolje šuti"
vorpatril is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 22:47   #72
Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Dalj nije šokačko selo. Mislim da se podrazumijeva da su srpska sela isključena iz ove priče, jer se u njima ne govori hrvatski.
Ovdje je tema o istočnoj Slavoniji. Iako se u uvodnom postu spominju Mirkovci koji su u Sr(ij)emu.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 23:36   #73
Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Pa čuj, ja nisam primijetio u javnim nastupiam da Slavonci koriste manje književni jezik, nego netko iz Dalmacije ili nekog drugog kraja Hrvatske. Eto pozivam druge da me potvrde ili demantiraju, zbilja nisam primijetio. Ali prošetaš li se bilo kojim slavonskim gradom čut ćeš jezik koji je daleko bliži standardu, nego u bilokojem gradu Dalmacije. To ti jamčim. Inače Turcizmi su najčešći u štokavskom narječju pa bi bilo zanimljivo pitati nekoga iz Dubrovnika imaju li ih oni.
Opet ne shvacas: Slavonci ili Osjecani, gdje je pobijedila Glavaseva stranka skupa s HSP-om, predstavljaju se ostalima kao istinskiji domoljubi, ali ni oni ipak nikad ne upotrebljavaju knjizevni jezik.
I nije bitno sto je u Dalmaciji veca razlika izmedju kolokvijalnog i knjizevnog nego razlika izmedju kolokvijalnog i knjizevnog u Slavoniji. Bitno je to sto ni Dalmatinci ali ni Slavonci ne koriste knjizevni u prilikama kad bi trebali. A osim toga u slavonskom kolokvijalnom ima puno vise srbizama nego u dalmatinskom kolokvijalnom! I ponavljam, praporijeklo tih rijeci je mozda iz turskog ili njemackog. Ali buduci da su te iste rijeci prisutne i u srpskom (maltene, komsija, peskir i sl.), ali ne i u hrvatskom knjizevnom jeziku, cudi me da su ih visoko domoljubni Slavonci zadrzali. To je sve sto o tome zelim reci.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Još mi uvijek nije jasno kada govoriš o TV-u misliš li na javne osobe ili na ljude koje televizija presreće na ulici.
I jedne i druge.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Pa pamtim ja ekstremnije desničarske istupe od Glavaševih (Zadar i Gotovina, Alkari, splitski skup na kojem se pozivalo na državni udar). A ti reci na koliko se mjesta slušaju narodnjaci u Splitu, Zadru i Sinju. Evo nisam upućen, ali pošteno priznaj. Način na koji pričaš ukazuje da nema niti jedan. U tom slučaju kapa dolje. Inače ova prepirka je glupa, ali to su tvoji argumenti i ja uzvraćam. A da se u Osijeku puštaju narodnjaci znaš jedino zato što je bila Latinica na tu temu. Inače u Osijeku su tri narodnjačka kluba, jedan li-la, a kafića tek nekoliko. I to je to. Ali isto tako postoje brojna popularna mjesta koja nude nešto sasvim drugo.
Prvo, znam da i u Dalmaciji ima ekstremista (kao i u cijeloj HR), ali tamo barem nije bilo ubojstava civila kao u Osijeku. (A kad je to nedavno doslo na naplatu, onda su se pobunili da je to napad na DR...) A Gotovina je bio tema ne samo u njegovu rodnom kraju (Zadru) nego svugdje po HR.
Drugo, ne kazem da se narodnjaci ne slusaju u Dalmaciji. Nego sam tamo napisao da se tamo nikad u vrijeme Juge nisu slusali. A danas ih, vjerujem, ima i relativno manje nego u Slavoniji.

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Ekavica u Slavoniji je tradicionalna kao i ikavica i ijekavica i nema veze sa srpskim jezikom. Nakon Novoga Sada, ali i prije, čitav hrvatski jezični korpus bio je pod pritiskom srpkoga jezika, a budući da Slavonci govore štokavski veća je bila vjerojatnost da se ovdje dosta srbizama ukorijeni. Mlađe generacije nemaju tih problema, čak ni ne znaju što je npr. zejtin, šargarepa, etc. (na koncu uvijek su u Slavoniji to bili ulje i mrkva) što govori o tome koliko Slavonci imaju dodira danas sa srpskim.
OK, vjerujem i ja da nemate zejtin i sargarepu... Ali zasto i danas imate srpski krompir (kad smo vec kod vasih biljnih kultura)? Stokavski se govori i u mome rodnom kraju u primorskoj Dalmaciji, ali tamo ipak nikad nisam cuo "krompir".

Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Ti nemaš pravo pametovati o snovima kakva Hrvatska treba biti, a da nisi spreman zajedno s nama graditi ovo društvo. I ja želim Hrvatsku kao i ti, ali ja živim ovdje, plaćam porez i trpim zbog rezultata na izborima. Ne osuđujem ja tebe što si otišao, ali previše nastupaš s visoka s obzirom da ti je HTV očito jedina veza s onim što se događa npr. u Osijeku. Bolje ti je da se ne upuštaš u rasprave.
I ja trpim zbog vasih krivih poteza kad me izvan HR sumnjicavo gledaju zbog mog hrvatskog pasosa. I ne mora se fizicki biti u OS da bi se shvatilo sto se tamo dogadja.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 23:49   #74
Quote:
vorpatril kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da ni ovo nije bahato!?! Otkud ti znaš šta sanjamo mi koji u Hrvatskoj živimo, radimo i porez plaćamo? Zamisli 1000 kuna godišnje plaća pretplatu za HTV!!!! I šta bi mi sad trebali? Klanjati se? U postu na koji sam prvi puta odgovarao izmađu ostalog rekao si i ovo: Evo, Fug, tebi cu odgovoriti jer si se barem potrudio svoj stav elaborirati. Dok ovi ostali gore imaju moj prezir.To jest bahato.
A glede vrijeđanja i blaćenja DR i žrtava, napisao si da su Slavonci u rat išli, ne zbog ljubavi prema Hrvatskoj, nego zbog mržnje prema srbima. Po meni to jest vrijeđanje, jer razlika je ići u rat ako te vodi mržnja, ili ako te vodi ljubav prema Domovini.
Prvo, ako ti ne sanjas ono isto sto sam napisao da ja sanjam (a i Fug je napisao da sanja to isto; a, vjerujem, i vecina Hrvata), onda te zalim.
Drugo, podlo izvrces teze s mojom napomenom o pretplati. Jer svakom normalnom je bilo jasno da sam htio pokazati da je i to pokazatelj da je HR i meni na srcu. A stovise: to placanje pretplate HTV-u je moja slobodna volja. Za razliku od vas u HR koji pretplatu placati morate iako mozda HTV ne gledate.
Trece, bahato odgovarati bahatima nije bahatost. Ustanovi prvo sto je uzrok, a sto posljedica, pa ces skuziti, valjda...
Cetvrto, nigdje tamo nisam bio napisao da sam ono o slavonskoj vecoj zelji, da Srbija izgubi nego da Hrvatska pobijedi, mislio na sudjelovanje Slavonaca u obrani HR u DR. Niti tako mislim! Zato budi bar donekle pristojan pa mi ne imputiraj ono sto nitko razuman ne vidi! Tako se i u hrvatskom jeziku kaze da nekoga nije toliko briga sto mu je crkla krava nego mu je vise stalo da crkne susjedova. Eno nekidan sam tako vidio kako su Hrvati na jednom HR-portalu komentirali pobjedu srpskog tenisaca Djokovica na turniru u Miamiju...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 08:46   #75
Nije mo do kvotanja, samo ću ukratko.

Je ne znam osobu koja u Osijeku kaže "krompir". I moja baka koja govori nekom ekavicom kaže "krumpir". Od tuđica u Slavoniji i od turcizama i od srbizama daleko je više germanizama i ungarizama.

No bitno da mi imamo tebe da nam sve objasniš. Čuo si neke babe kako na televiziji dijele svoje recepte i odmah si, valjda kao stručnjak filolog-dijalektolog oštrinom vlastitoga uma i uha zaključio kako se govori u Slavoniji, a onda svojom sociološkom pronicljivošću uočio teško licemjerje Slavonaca koji se deklariraju kao domoljubi, a susjeda zovu (kao i cijelog svog života) komšija. Kakva nedopustiva nedosljednost. Kako se usuđuju zvati domoljubima, a da pritom nisu naučili napamet razlikovni riječnik hrvatskog i srpskog. Sramota!

Ubojstva Srba u Osijeku je nažalost bilo i došlo je na naplatu. A da nije bilo ratnih zločina u Zadru... možda ne ubojstva, ali se sjećam ja cijele ulice miniranih srpskih kuća. Bilo je toga i u Osijeku, ali ni približno u tolikoj mjeri.

Ja sam brate putovao po cijeloj Europi, družio se sa strancima i nikada me nitko nije krivo pogledao zbog putovnice. Imam prijatelje koji idu redoviti u Srbiju na Exit ili u Beograd na sajam knjiga pa ih nitko tamo zbog putovnice krivo ne gleda. Ne znam kakve si ti probleme imao...

No da ne zaradim opomenu od moderatora...

Ne znam jesi li to namjerno upotrijebio, ali zbog razine rasprave moram te upozoriti da se u Hrvatskoj kaže putovnica, a ne pasoš... dok u Srbiji još uvijek koriste tu nemilu riječ koja može ugroziti čak i čovjekovo domoljublje...
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 09:01   #76
Provjerio sam u Anićevom rječniku hrvatskoga jezika, postoji riječ komšija kao turcizam. Šteta što je Anić preminuo u Gospodinu pa mu se ne možeš obratiti da mu objasniš nedomoljubnost stavljanaja ovakvih riječi u svoje kapitalno djelo.
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 12:45   #77
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
Narode priča je ovakva: imam poznanika u Mirkovcima (pravoslavno selo blizu Vinkovaca) koji govori ekavicom. On meni tvrdi da je to jedino selo u vinkovačkom kraju u kojemu se govori ekavicom, ali da se ekavicom govori u Vukovaru i cijelom vukovarskom okrugu.
Dok u Mirkovcima ekavicu koristi isključivo srpski puk, u vukovarskom kraju ekavicu koriste i Hrvati i Srbi.
To je priča toga mog poznanika iz Mirkovaca (on je Srbin po nacionalnosti). Osim njega ne poznam tamo nikoga. Inače sam ja s krajnjeg juga Hrvatske.
Interesira me koliko je točna njegova priča?
Ekavski ili istočni izgvor zahvaća dio hrvatskih mjesta u istočnoj Slavoniji: Donji Miholjac, okolica Osijeka (Ladimirevci, Petrijevci, Aljmaš, Erdut). okolica Vunkovaca (Andrijevci, Rokovci)
hanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 13:16   #78
Fino, vraćamo se na temu
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!

Zadnje uređivanje fug : 09.04.2007. at 15:36.
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 18:09   #79
u mirkovcima se stvarno priča ekavica jer je većinsko stanovništvo srpsko.sad ne znam baš koliko hrvati u vukovaru pričaju ekavicom,al se ne bih čudila da se asimiliraju s obzirom na zastupljenost srpskog stanovništva.
odjednom ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 19:04   #80
Halo kretenu zvani Thresholder!!!
volio bi da meni ovo sve kazes u facu sto si do sada rekao protiv slavonaca kretenu neupuceni, ne znam ni kako bi te nazvao debilu.
lako ti je srati i pisati ovako preko foruma protiv slavonaca, vjerovatno nisi nikada ni bio u slavoniji idiote!!
vjerovatno si neka debela, uznojena svinja koja se ne miće od kompa i nema muda to reci nigdje osim ovako anoniman na forumu.
blatis slavonce a koliko sam skuzio po tvojim postovima nemas apsolutno pojma o slavoniji, niti o ljudima u slavoniji.zavuci se u svoju rupu odakle vec jesi i ne seri vise!
kazem jos jednom kako bi volio da se nadjemo negdje pa da mi u oci sve ovo kazes sto si do sada ovdje nasrao!!!
player999 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:01.