Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2017., 14:30   #221
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Da li netko može pomoći kako proknjižti ulazni račun za mobitel.
Prvo sam dobila račun sa popustom (piše popust na ugovornu obvezu) na 1200,00 kn(pdv 240) to mi je jasno,
ali nije dio u kojemu sad po mjesečnim računima za pretplatu dobivam iznos koji plaćam mjesečno za taj isti mobitel dodanih 150,00 kn (2 godine),
s tim da im je taj iznos bez pdv-a (neoporeziv) piše otplata uređaja na rate? Kako to knjižiti?
Po meni bi račun za mobitel onda trebao biti 4.800,00 kn, i napisano da se iznos od 1200,00 kn naplaćuje u gotovini, a ostatak na rate.
Ovo što se uplaćuje mjesečnim ratama zatvaraš s računom za uređaj koji si morala dobiti. Na njemu može biti dio koji je uplaćen odjednom (bez obzira gotovinom ili karticom) i ovaj ostatak koji se uplaćuje na rate i dodaje se na redovni mjesečni račun. Znači knjižiš ga zasebno i sukcesivno knjižiš ove uplate kao zatvaranje dio po dio
Bozimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 13:37   #222
Quote:
GROZD23 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć oko isknjižavanja sitnog inventara. Kod nas u poduzeću se otprilike svake dvije godine nabavljaju novi mobiteli(otprilike 6 komada). Nitko ne vraća stare, a kao ako ih želim isknjižiti trebala bih imati zapisnik i pozvati nekoga iz porezne da prisustvuje uništenju. Da li bih mogla napraviti izlazni račun na neki mali iznos i tako ih isknjižiti?
Mi svake godine imamo otpis kompjuterske opreme. Zovemo ovlaštenog otkupljivača i dobijemo PL-O potvrđeni. Taj otkupljivač prima i mobitele. Tako i njih otpišemo.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:18   #223
Kod mene je problem što se ti mobiteli ne vraćaju, pa ne mogu zvati otkupljivača jer nemam što predati. Mislila sam napraviti račun na zaposlenike na neki mali iznos i tako ih isknjižiti, Bil to prošlo kada bi došla kontrola?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 01:46   #224
Za koje društva se na FINA-u umjesto godišnjih izvještaja podnosi "Izjava o neaktivnosti"?

Izjavu o neaktivnosti pronalazim jedino u Zakonu o računovodstvu, koji propisuje da tu izjavu podnose poduzetnici koji tijekom godine nisu imali poslovnih događaja, niti u poslovnim knjigama imaju podatke o imovini i obvezama. Po toj definiciji je teoretski NEMOGUĆE da ijedno društvo bude neaktivno odnosno da ispuni te uvjete na način kako su oni definirani zakonom.

Ako je firma osnovana, onda je neki iznos uplaćen kao temeljni kapital na žiro račun, pa makar se radilo o 10 kn, tih 10 kn je imovina društva - dakle odmah u startu firma više nije neaktivna i ne ispunjava uvjete iz zakona, jer samom tom uplatom temeljnog kapitala firma stječe imovinu koju treba evidentirati kao poslovni događaj u poslovnim knjgama i ne bi se trebala smatrati neaktivnom po zakonu o računovodstvu. Dalje, ako je firma otvorila račun u banci, taj račun ima i nekakve troškove vođenja tog računa čak i ako nema nekog drugog prometa po računu, tako je kod većine a vjerojatno i kod svih banaka, dakle postoji nekih cca 50-ak kn vođenja računa mjesečno, tako da firma opet IMA poslovni događaj u poslovnim knjigama (12 poslovnih događaja godišnje), tj. firma ima obvezu prema banci tj. trošak vođenja računa, dakle opet ne ispunjava uvjet iz zakona da se smatra neaktivnom.

Još dalje, tu je i trošak HGK koji se obračunava mjesečno, dakle još jedan poslovni događaja, tj. još jedna obveza / trošak koji se evidentira u poslovnim knjigama, pa su tu i troškovi knjigovodstva i troškovi najma poslovnog prostora, koji teoretski mogu biti nula ali najčešće nisu nula već ide neki iznos svaki mjesec...

Dakle, na način na koji je trenutno napisan zakon, niti jedna firma ne može ispunjavati uvjete da ju se smatra neaktivnom, i sve ove firme koje podnose takve izjave ne ispunjavaju uvjete da ih podnesu.

Ukratko, zanima me za koja društva se na FINA-u podnosi Izjava o neaktivnosti?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 11:57   #225
Moj primjer je bila firma osnovana krajem godine. Nisu bili otvorili žiro tako da nije bilo niti prijenosa TK. Tek su iduće godine u siječnju otvorili račun i prebacili TK. Za njih smo predali izjavu o neaktivnosti
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 22:11   #226
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Moj primjer je bila firma osnovana krajem godine. Nisu bili otvorili žiro tako da nije bilo niti prijenosa TK. Tek su iduće godine u siječnju otvorili račun i prebacili TK. Za njih smo predali izjavu o neaktivnosti
Hvala na info. Da li ti je porezna zaračunala obvezu za članarinu HGK za tu firmu u godini za koju je predana Izjava o neaktivnosti? To osnivanje je bilo u baš u 12. mjesecu ili koji mjesec prije?

Mada po meni, čak i da nema obveze za HGK, ta novoosnovana firma IMA imovinu bez obzira što nije bilo prijenosa kapitala na ŽR, jer bi se uplaćeni a neprenešeni kapital trebao negdje iskazati kao potraživanje za upisani a neuplaćeni/neprenešeni kapital, znači imaš imovinu samo što ta imovina nije novac na računu već potraživanje do trenutka dok se ne prebaci temeljni kapital na račun. Dakle, opet na kraju ispadne da firma ima neku imovinu i da je teoretski nemoguće ispuniti uvjete iz zakona na način kako su oni trenutno napisani u zakonu. Mada pretpostavljam da ako ljudi tako rade da ne postoji netko tko to previše kontrolira.

Pa da proširim pitanje, da li je netko imao problema nakon što je predao Izjavu o neaktivnosti u smislu da mu je porezna ili tko već tvrdio da ta firma nije nekativna, pa da mu uz to opale neku kaznu i traže da napravi izvještaje?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:07   #227
U koju amortizacijsku skupinu bi stavili šator? To je šator koji služi dio godine kao skladište. Nabavna cijena veća od 3.500,00 kn. Ide li to pod građevinske objekte bez obzira što nije čvrsti objekt?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 08:05   #228
Poštovani, da ne otvaram novu temu ako je već ima a ne mogu ju naći. Radi se o firmi koja je u sustavu PDV-a po naplaćenim naknadama. Naime, zablokirala sam a u gužvi sam pa ne stignem istraživati.. Dakle, firma je od 2015.g. u sustavu PDV-a po naplaćenim naknadama. Sada kada pogledam promet (fakturirano u 2017.g. sa PDV-om) do 30.09.2017. klijent ima oko 3.500.000,00 kn prometa (sa PDV-om) tj oko 2.800.000,00 kn prihoda. Evidentno je da promet prelazi 3.000.000,00 kn, no kada pogledam Iru po naplaćenim naknadama do 30.09.2017. tada mi je bruto naplaćeno cca 2.500.000,00 kn tj cca 2.000.000,00 kn neto. Ono što me muči, koji od navedenih prometa na kraju godine gledam kao uvjet za ostanak ili izlazak iz sustava PDV-a po naplaćenim naknadama? Do sada sam imala prilično čistu situaciju (promet je bio manji od 3.000.000,00 kn) i to mi je jedini takav poduzetnik pa sam jednostavno zablokirala. Također koliko mi je poznato sustav po naplaćenim naknadama može se primjenjivati i sa aspekta poreza na dobit pa ako je to moguće to bi mu u ovom slučaju bilo prilično značajno.
Vlamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 19:32   #229
Gleda se vrijednost isporuka, a ne koliko je naplaceno.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 12:37   #230
Ukoliko direktor uzme osobno vozilo na operativni leasing u 2018., koliko postotak mjesecnog PDV-a moze priznati po racunima leasing kuce?
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 14:51   #231
Pozdrav svima, zanimaju me PDV MU i PDV MI..ako netko više zna..naime obrtnik kupuje i prodaje rabljena vozila te ima autoservis..ne mogu nigdje naći nešto više o takvom vođenju knjiga...hvala puno..
basiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 17:18   #232
Quote:
zmajolina zd kaže: Pogledaj post
Ukoliko direktor uzme osobno vozilo na operativni leasing u 2018., koliko postotak mjesecnog PDV-a moze priznati po racunima leasing kuce?
0%,
e još da li obračunava plaću u naravi?
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 22:35   #233
REFUNDACIJA BOLOVANJA-HZZO

Pozdrav,

molim vas pomoć oko knjiženja refundacije bolovanja; zatražena je refundacija za rujan 2017.godine i ispostavilo je se da je pogrešno napravljen izračun i vraćena nam je manja refundacija za cca 2000kn

sad tih 2000,00kn "visi".. što s tim?

Unaprijed hvala
Pripravnik25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 09:33   #234
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
0%,
e još da li obračunava plaću u naravi?
Zar nece od 1. siječnja 2018. obveznici poreza na dobit imati pravo odbiti 50 posto zaračunanoga PDV-a kao svoj pretporez s ulaznih računa za nabavu osobnih automobila te s ulaznih računa za najam, gorivo, održavanje i popravke osobnih automobila? (moj direktor je cuo da kad uzimas auto preko leasinga da mozes odbiti 100% pdv, sto mislim da nije tocno pa zato i pitam)
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 10:20   #235
Quote:
zmajolina zd kaže: Pogledaj post
Zar nece od 1. siječnja 2018. obveznici poreza na dobit imati pravo odbiti 50 posto zaračunanoga PDV-a kao svoj pretporez s ulaznih računa za nabavu osobnih automobila te s ulaznih računa za najam, gorivo, održavanje i popravke osobnih automobila? (moj direktor je cuo da kad uzimas auto preko leasinga da mozes odbiti 100% pdv, sto mislim da nije tocno pa zato i pitam)
Tako su objavili,vidjet ćemo. Imaš tu članak o tome.

http://www.uhyincroatia.com/hr/uhy-h...rezna-reforma/

Ali ovo da će zbog leasinga ići 100% to nisam nigdje čula ni pročitala,mislim da ti je direktor krivo čuo.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 12:28   #236
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Tako su objavili,vidjet ćemo. Imaš tu članak o tome.

http://www.uhyincroatia.com/hr/uhy-h...rezna-reforma/

Ali ovo da će zbog leasinga ići 100% to nisam nigdje čula ni pročitala,mislim da ti je direktor krivo čuo.
Ovo je procitao na stranici jedne leasing kuce pa ga sad sve to buni:

-Mjesečne leasing rate ulaze u trošak, a PDV u pretporez [korisnika leasinga]

-Mjesečna najamnina ulazi u trošak poslovanja korisnika leasinga, a PDV se odbija kroz predporez
Postoji razlika kod visine troška koji se priznaje kao trošak poslovanja, pa tako za osobna vozila mjesečna rata ulazi u trošak s 70% vrijednosti. Kod dostavnih – teretnih vozila situacija je drugačija i mjesečna rata ulazi u 100%-tnom iznosu u trošak poslovanja, a PDV se u punom iznosu vraća kroz predporez

Sve su tako opcenito napisali, a tek sa zadnjom recenicom naveli na sto se odnosi taj dio ''PDV se odbija kroz predporez''
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 15:23   #237
Ej ljudi, sjecam se da mi je knjigovotkinja mogla preko interneta vidjeti sve dugove moje firme, ako sam dobro vidio da to preko interneta radi...Znaci dug prema HGK, pa oko placa nesto itd...a kako mi je firma u mirovanju i nemam knjigovodu, jel postoji sansa da se to vidi od doma? Imam onaj Fina stick za pristup tim serverima...
I da-procitao sam da firme koje su u mirovanju-nemoraju placati naknadu komori,jel to istina?
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 10:56   #238
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Ej ljudi, sjecam se da mi je knjigovotkinja mogla preko interneta vidjeti sve dugove moje firme, ako sam dobro vidio da to preko interneta radi...Znaci dug prema HGK, pa oko placa nesto itd...a kako mi je firma u mirovanju i nemam knjigovodu, jel postoji sansa da se to vidi od doma? Imam onaj Fina stick za pristup tim serverima...
I da-procitao sam da firme koje su u mirovanju-nemoraju placati naknadu komori,jel to istina?
odi na e-porezna i pogledaj si...ako negdi zapne pitaj....
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 20:32   #239
hvala, da to je to, samo nemogu sad ući, moram ažurirati neke gluposti oko readera itd...uvijek problemi sa time
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 23:26   #240
Nema šanse, neznam kome da se obratim za pomoć, imam konstanto probleme sa tim servisima od Fine i E porezne, tako je i prije bilo.

U ePoreznoj mi govori da nisam odabrao ispravni certifikat. Provjerio sam certifikate, oba dva vrijede do 07/2018.
U Fina Portal isto nemogu ući niti preko mozzile, chroma ili IE.
Govori da nemam PKI Applet aplikaciju za mozilu i chrome, a IE koji ne treba taj program govori da nisam ažurirao ili nemam JAVU, a sve imam ažurirano i dopuštenja za javu odobrena prema IE.

PKI Applet sam ponovno skinuo u nadi da je neka nova verzija, stari sam obrisao, no sad novi nemogu instalirati jer mi govori da već imam PKI Applet instaliran,a nemam

Za poludit, evo 2 i pol sata se zezam i nema šanse.
Toliko o Fini, e poreznoj i cijelom sistemu, dno dna.

Napomena - RBA net banking mi radi preko ActiveKey usb-a, znači certifikati su ispravni i sve ispravno.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.