Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2006., 22:24   #81
Koliko znam, u Libanonu 1982 nikada se nisu susreli Merkava i T-72. T-72 su uništili nekoliko Magacha (M60) i Sho't-a (Centurion), dok su Merkave brutalno masakrirale sve sirijske tenkove s kojima su došli u kontakt.

Što se wikipedije tiče, vidim da je tekst o borbenoj upotrebi T-72 promijenjen, ali dobro da sam sačuvao staru verziju, koja je prilično komična. Mogu ju poslati kasnije ako nekog zanima, povelika je pa ne želim krcat forum.

El duderino, što se tiče one tvoje hipotetske situacije (bez zračne premoći, iste posade, itd.), situacija se ne bi previše promjenila. Opet, brutala.

Zanemarujemo činjenicu da T-72 nikada nije niti bio namijenjen borbi protiv NATO-ovih tenkova 1. klase, za to su bili namijenjeni T-64 i T-80. Većina -72 je bila raspoređena na dalekom istoku SSSR-a, ili u jedinicama B kategorije. Samo je T-72A, i kasnije T-72B bio raspoređen u tadašnjoj Istočnoj Njemačkoj.

Lappino, bilo je i slučajeva kada su Abramsi bili onesposobljeni i sa 12,7mm NSVT-om za vrijeme OIF-a.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 09:27   #82
Sa Jane's-a o gubicima IDF-a u Libanonu

Quote:
* Forty-five per cent of the Israel Defence Force's (IDF'S) MBTs hit by Hizbullah ATGMs during the fighting were penetrated.
* Out of 50 IDF Merkava Mk 2, 3 and 4 MBTs hit, 21 were penetrated. Eleven of the incidents resulted in no fatalities while 10 incidents resulted in 23 crew casualties. During the fighting, the IDF encountered a wide variety of Russian- and Iranian-made ATGMs, including the Kornet-E 9P133, claimed to be able to penetrate 1-1.2 m of armour protected by ERA; the Metis-M 9M131, equipped with a tandem high-explosive anti-tank (HEAT) warhead; the 9K113 Konkurs (AT-5 'Spandrel'); the 9K111 Fagot (AT-4 'Spigot') and the tandem warhead RPG-29 rocket-propelled grenade.
* IDF is pressing Rafael to accelerate development of the Trophy APS.
Izvucite zaključke sami.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 11:27   #83
Nisu rekli koje modifikacije Merkava su imale koje gubitke, kao ni količinu pogodaka vs. količinu probijanja: ovako bi se moglo pomisliti da je ispaljeno 50 raketa, 21 od kojih su probili oklop (karikiram).
Tyndall, rekao si da "je bilo i slučajeva kada su Abramsi bili onesposobljeni i sa 12,7mm NSVT-om za vrijeme OIF-a."
Ja sam imao podatak o KPVT...zvučalo mi je malo preblentavo, ali je moguće - opisana je i "dinamika" uništavanja Abramsa sa teškom strojnicom...
E, sad mi pada na pamet ono sa "fatality" vs. "casualty"...znači moguće je da su u ostalim tenkovima ekipa ostali kompletni invalidi plus bez spaljene kože, ali su, je li, "preživjeli"...tj. nisu "fatality"...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 11:36   #84
Quote:
Nisu rekli koje modifikacije Merkava su imale koje gubitke, kao ni količinu pogodaka vs. količinu probijanja: ovako bi se moglo pomisliti da je ispaljeno 50 raketa, 21 od kojih su probili oklop (karikiram).
Koliko ja znam iz neslužbenih izvora, većina su Mk2, nekoliko Mk 2 sa Dor Dalet dodatnim oklopom, i zanemarivo Mk 3 i Mk 4.

Quote:
Tyndall, rekao si da "je bilo i slučajeva kada su Abramsi bili onesposobljeni i sa 12,7mm NSVT-om za vrijeme OIF-a."
Ja sam imao podatak o KPVT...zvučalo mi je malo preblentavo, ali je moguće - opisana je i "dinamika" uništavanja Abramsa sa teškom strojnicom...
Možda je bio i KPVT, ovo vadim iz glave.

Quote:
E, sad mi pada na pamet ono sa "fatality" vs. "casualty"...znači moguće je da su u ostalim tenkovima ekipa ostali kompletni invalidi plus bez spaljene kože, ali su, je li, "preživjeli"...tj. nisu "fatality"...
Danas 09:27
Svaki vojnik koji se mora povuće iz borbe je "casualty", pa makar imao slomljenu ruku ili pak spaljeno 99% tijela. Koliko ih je stvarno mrtvo, ne znam. Mogu se raspitati ali sumnjam da ću lako dobiti odgovor.

Inače, zadnja rečenica mi je zanimljiva:

Quote:
* IDF is pressing Rafael to accelerate development of the Trophy APS.
Paralele sa Cope India/lova za ekstra Raptore?

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 12:16   #85
Pretpostavio sam da ćemo sada skrenuti na jezičke finese eng. jezika: sama činjenica da u tekstu suprotstavljaju "fatality" i "casualty" dosta govori.
Moj prijevod: 11 bez smrtnih ishoda i 10 sa 23 ubijena vojnika. U to sam (tj. u prijevod) prilično siguran. Fatality - nije potrebno prevoditi. Casualty (mil.) = KIA. Znači, u 11 slučajeva bez mrtvih i u 10 slučajeva...pa valjda SA mrtvima.
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 13:41   #86
Su-27 je nadmašio F-15 , kao što su ih isto nadmašili indijski Su-30. uz to Suhoj ima i mani radarski odraz, to sam znao i pre jer su ti avioni kao nebo i zemlja.
covekov pratilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 07:48   #87
Quote:
covekov pratilac kaže:
Su-27 je nadmašio F-15 , kao što su ih isto nadmašili indijski Su-30. uz to Suhoj ima i mani radarski odraz, to sam znao i pre jer su ti avioni kao nebo i zemlja.
Na čemu to baziraš? Odgovori na ovom topicu, ako može.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 21:12   #88
Quote:
ice41000 kaže:
IMHO u bitci kada su suprostavljene strane (u ovom slucaju tenkovi) iole slicnih osobina najvazniji cimbenik je ljudski: uvjezbanost posade, taktika i moral.

Cini mi se da ste malo zanemarili i to da je tenk samo jedno od orudja koja se koriste u bitci (i rijetko se koriste sami), a njihove osobine su stvar koncepcije (bitke) koja nastaje puno prije upotrebe.
Najbolji primjer je prvi napad Romelovih tenkova na engleze u Sjevernoj africi.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 15:28   #89
Zanima me - je li ima relevantne podatke ili linkove o stupnju zaštite modernih MBT-ova ja sam nešto naša mislim da je otprilike točno --
ide ovako

Za T-80U
potkalibarni penetratori kumulativni penetratori
Turret 280 - 850 960 - 1,450
Glacis 780 1,080
Lower Front Hull 310 - 430 500


Za M1A1 (1991)

Turret 600 - 680 1,080 - 1,320
Glacis 560 - 590 510 - 800
Lower Front Hull 580 - 630 800 - 900


Za M1A1 (2002)

Turret 800 - 900 1,320 - 1,620
Glacis 560 - 590 510 - 1,050
Lower Front Hull 580 - 650 800 - 970


Za M1A2 SEP

Turret 940 - 960 1,320 - 1,620
Glacis 560 - 590 510 - 1,050
Lower Front Hull 580 - 650 800 - 970


T-90s

Turret 420 - 750 - 920 580 - 1050 - 1340
Glacis 670 - 710 990 - 1070
Lower Front Hull 240 380


Leopard2A4

Turret 590 - 690 810 - 1,290
Glacis 600 710
Lower Front Hull 600 710


Leopard2A5-A6

Turret 920 - 940 1,730 - 1,960
Glacis 620 750
Lower Front Hull 620 750

također sam naša jednu zanimljivu sličicu koja pokazuje odnos probojnosti potkalibarnih penetratora ruskih/sovjeskih od hladnog rata do danas

Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 15:30   #90
Ovu tablicu si našao na tanknetu, zar ne? Što se tiče oklopne zaštite, teško da mi laici išta konkretno možemo znati.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 15:52   #91
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Ovu tablicu si našao na tanknetu, zar ne? Što se tiče oklopne zaštite, teško da mi laici išta konkretno možemo znati.

Tyndall
Da naša sam je sasvim slučajno na nekom igraćem forumu -- je li sumnjaš u njenu istinitost zbog nekog razloga?

Uglavnom znaš li engleski naziv ruskog penetratora sa kojim su stigli zapadnjake da iskopam šta o njemu?

Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 16:19   #92
Quote:
Konev kaže:
Da naša sam je sasvim slučajno na nekom igraćem forumu -- je li sumnjaš u njenu istinitost zbog nekog razloga?
M829 ima daleko premalenu vrijednost u ovoj tablici. Manja probojnost od 3BM-32? Smiješno. Malo podigni osnovni model M829, i nasljednike, te ćeš imati otprilike točne podatke. Također, spominje se BM-42M kao da je u službi od 1991, a trenutno još uvijek nije raspoređen po regularnim jedinicama ruske vojske. 95% tenkova i dalje koristi 3BM-32.

Što se tiče naziva novog penetratora, nemam pojma. Gdje je čovjekov pratilac kad ga najviše trebaš?

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:00   #93
Naziv novog penetratora "Свинец-2" prevodi se kao "Olovo-2", tj. "Lead-2". Brojčana oznaka je 3BM-48. BTW, "prvo" Olovo je 3BM-42M.
Rusi inače imaju tendenciju spominjanja svoje municije koja postoji, ali koju većina ekipe na terenu nikad nije vidjela. Govorim o streljačkom naoružanju, ali očigledno ni tenkovsko nije iznimka.
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:11   #94
Quote:
lappino kaže:
Naziv novog penetratora "Свинец-2" prevodi se kao "Olovo-2", tj. "Lead-2". Brojčana oznaka je 3BM-48. BTW, "prvo" Olovo je 3BM-42M.
Rusi inače imaju tendenciju spominjanja svoje municije koja postoji, ali koju većina ekipe na terenu nikad nije vidjela. Govorim o streljačkom naoružanju, ali očigledno ni tenkovsko nije iznimka.
Dobro je i dok razvijaju lako će naštancatkad budu imali para - ekonomija im dobro ide
puno hvala
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:56   #95
Thanks, lappino.

Quote:
Rusi inače imaju tendenciju spominjanja svoje municije koja postoji, ali koju većina ekipe na terenu nikad nije vidjela. Govorim o streljačkom naoružanju, ali očigledno ni tenkovsko nije iznimka.
Kao ni zrakoplovno (hint: KS-172, R-37).

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 00:45   #96
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Thanks, lappino.



Kao ni zrakoplovno (hint: KS-172, R-37).

Tyndall

KS-172 se trenutno razvija u suradnji sa Indijom to je objavljeno i vjerovatno će se na kraju ispostavit kao uspješan projekt kao i Brahmos.
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 18:18   #97
Zadnje što sam čuo o KS-172, prije kojih mjesec-dva, je da su testiranja pri kraju, i da se očekuje njegovo skoro uvođenje u upotrebu. Istina, istu stvar sam čuo i '91. Kao i sa R-37, a bogami i sa T-95 i T-80UM2. Evo tu su, samo što nisu u upotrebi... i tako već 15 godina.

I'll believe it when I see it.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 01:32   #98
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Zadnje što sam čuo o KS-172, prije kojih mjesec-dva, je da su testiranja pri kraju, i da se očekuje njegovo skoro uvođenje u upotrebu. Istina, istu stvar sam čuo i '91. Kao i sa R-37, a bogami i sa T-95 i T-80UM2. Evo tu su, samo što nisu u upotrebi... i tako već 15 godina.

I'll believe it when I see it.

Tyndall
T-80U2 je bia gotov druga je stvar što ga rusi nisu izabrali za MBT i ako sam dobro čua zatvorili tvornicu ----
Inače vrijeme prije do prije par godina je bilo gadno za ruse - nestašica love i stalna rezanja su uništili i druge sustave ali sad lagano stvari kreću nabolje proračun se samo ove godine poveća na 22 posto itd itd

osim toga sa indijcima su razvili brahmos
sa indijom razvijaju transportni avion, lovac pete generacije itd, vjerujem da će uspit
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 16:16   #99
Degman nije u proizvodnji a vjerojatno nikada nece ni biti. Degman vam je u biti T-84A4 samo su na prednju i bocnu stranu dodane eksplozivno reaktivne ploce od izraelskog oklopa. Bilo bi bolje da hrvatska zajedno sa kupnjom novih lovaca pribavi i licencu za proizvodnju nekog zapadnog tenka.

Ja smatram da ne postoji bas najbolji tenk ,jer svaki tenk u odredenim situacijama se pokaze potpuno beskoristan.
bullseye is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 21:13   #100
Quote:
bullseye kaže:
Bilo bi bolje da hrvatska zajedno sa kupnjom novih lovaca pribavi i licencu za proizvodnju nekog zapadnog tenka.
Da nešto i bude od Degmana, već je zastario - nema tu prevelikih dobitaka.

Teško da bi nam itko prodao licencu za vlastitu proizvodnju tenka, za tako nešto trebaš naručiti barem 500 komada, a što će nam ih toliko?

Čak i mislim da trebamo otfikariti teške MBT-ove za stalno, i nabaviti lakša, jeftinija i višefunkcionalna vozila, tipa CV 9030.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.