Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2007., 20:42   #1
Godišnjica vojne operacije "Maslenica"

Godišnjica je izuzetno teške i zehtjevne vojne operacije "Maslenica" koja se zbila 1993 g.
Postrojbe HV napale su istodobno u više smjerova potiskujući neprijateljske snage prema Zemuniku, prometnicom Zadar-Maslenica, prema Benkovcu, uz obalu prema Rovanjskoj i dalje prema Obrovcu, ovladavajući dominantnim visovima na Velebitu. Zauzimanje neprijateljskih uporišta Gradina i Buterini, odbijen popodnevni protunapad neprijatelja, početni pješački uspjeh imala je Secijalna postrojba GS OS RH, krajem dana oslobođeno je s. Rovanjska, polazni položaji s. Suhovare nepromijenjeni za 113. br HV. Operacija otpočela napadom snaga HV i specijalnih postrojbi policije na više smjerova. S juga i sjevera prema Zemuniku napadala je jedna domobranska pukovnija zajedno s policijom, na središnjem dijelu dvije brigade su prešle prometnicu Zadar - Maslenica i počele potiskivati srpske snage prema Benkovcu, uz obalu prema Rovanjskoj i dalje u unutrašnjost prema Obrovcu nastupala je jedna taktička grupa, a po velebitskom bilu kretale su se za planinsku vojnu opremljene i uvježbane snage profesionalnog sastava HV i policije.


Prvoga dana oslobođeni su Rovanjska, Maslenica, Novsko ždrilo, Podgradina, Islam Latinski, Islam Grčki i Kašić, a slijedećih dana Babindub, Zračna luka Zemunik, Crno, Murvica, Smoković, Paljuv, dijelovi Škabrnje i Podgradine, a strateški iznimno značajno bilo je preuzimanje nadzora nad širim područjem Velike i Male Bobije, Tulovih greda i Malog Alana na Velebitu odakle su hrvatske snage mogle kontrolirati Obrovac i Gračac.

Drugi dan (23.1.1993.): Zamjena dijela postrojbi na bojišnici, nastavak napada prema s. Buterini i Novigradu kao i Islam Latinski i Islam Grčki, napravljen je pomak na bojišnici (približili su se masleničkom mostu), 113. br početak napada bio je neuspješan.

Treći dan (24.1.1993.): Oslobođen je Novigrad i s. Kašić, manji pomaci na ostalom dijelu bojišnice, oslobođeno je s. Maslenica i zaseok Vulić, u borbu su se uključili dijelovi 9. gbr "Vukovi" (2 tenka), napad 113. br je ponovljen, uspjeli su se približiti s. Drače.

Četvrti dan (25.1.1993.): Nastavak napada prema s. Pridraga, napravljen je daljnji pomak na bojišnici prema s. Jasenice, 113. br oslobodilo s. Smoković i s. Reljići.
Zbog pritiska međunarodne zajednice i prijetnji sankcijama zaustavlja se napredovanje OS RH nadomak Obrovca i Benkovca. To su srpske snage iskoristile da se priberu, dovuku pojačanja i izvrše protunapad, pa su snažnije borbe za dostignute crte potrajale još 2-3 dana.

Zapovjednik operacije general Janko Bobetko o tome kaže: „Operaciju smo izveli u dvije etape, dok treća etapa nije realizirana zbog intervencije iz svijeta, pa čak i ozbiljnih prijetnji.... Početni odnos snaga, s kojim smo krenuli u prvu etapu, bio je otprilike po tri i pol tisuće ljudi na objema stranama. U drugoj etapi operacije neprijateljske snage narasle su na gotovo osam tisuća ljudi... Naše su snage na širokoj fronti u tom trenutku bile neukopane i neorganizirane za obranu. To je bio najopasniji trenutak operacije. Po odnosu snaga mogli su nas razbiti, ući u Zadar i pretvoriti operaciju Maslenica od velike hrvatske pobjede u veliki hrvatski poraz“. Naime, srpskim snagama je došla pomoć iz Srbije, zatim snage kapetana Dragana, Arkanovci i drugo dobrovoljci, jurišna brigada "Vojvoda Vuk" te dijelovi vojnih postrojbi iz BiH kojima je zapovijedao general Ratko Mladić.

Njihov napad je odbijen uvođenjem svježih snaga koje su helikopterskim desantom prebačene iz Slavonije.Iz Osijeka je prebačena jedna bojna 3. gbr "Kune" koja je do Zagreba došla autobusima, a od Zagreba do Zadra je prevezena helikopterima te potom uvedena u borbu.

Peti dan (26.1.1993.): Sve jači otpor neprijatelja i stabilizacija bojišnice, stabilizacija obrane i pripreme za eventualni nastavak napada, oslobođeno s. Nekići, 113. br HV pokušala napad prema s. Senj ali bezuspješno.

Šesti dan (27.1.1993.): Odbijanje protunapada neprijatelja. Hrvatske snage uspjele su u teškim borbama zauzeti predviđene objekte. Srpske snage odbačene su i iz zadarskog zaleđa i iz Rovanjske, zauzet je Zemunik, otvorena je prometnica Zadar - Maslenica, a na Velebitu hrvatske su snage osvajanjem Tulovih Greda izbile iznad Obrovca s južne i Gračaca sa sjeverne strane.

Nakon izvedbe operacije Maslenica dostignuta je crta bojišnice : Sv.Rok - Šilovići - Vučja draga - M.Bobija tt 520 - Pariževačka glava - Kanjonom Zrmanje- Narandžići - Baturi- Sv. Martin- Barabe- Buterini- Mađorija - Pozderi - Kašić - tt 145 - Drage - Vlaka tt 95- Brdine - Gradina - D.Zemunik - Jabuka tt 90 - Ražovljeva glava tt 165 - Mastelje - M.Blato...
Događanja nakon operacije:
Težišna zadaća neprijatelju je bila konsolidiranje postojećih i novopridošlih snaga, sprječavanje možebitnih daljnjih djelovanja hrvatskih snaga, reorganizacija svojih snaga te nakon izvlačenja oklopnih i topničkih sredstava iz skladišta pod nadzorom snaga UNPROFORA prijeći u protunapad. S manjim izvidničko diverzantskim skupinama, te iznenadnim topničkim djelovanjima nastoji destabilizirati naše snage u obrani te ne dozvoliti im grupiranje i moguća napadna djelovanja. Sredinom veljače tzv. SVK postigla je najveći broj vojnih obveznika ikad dostignut, ukupno 71409 pripadnika, dok je brojno stanje Dalmatinskog korpusa iznosilo gotovo 28000 pripadnika.

Nakon provedbe ovih operacija postrojbe HV imaju iznimno zahtjevnu zadaću nadziranja i obrane dostignute crte dodira, svakodnevno izložene snažnim neprijateljskim oružanim provokacijama kojima su pokušavali povratiti izgubljena područja. Pored dinamičnih aktivnosti na crti bojišnice ovo razdoblje za HV karakteriziraju aktivnosti oko ustrojavanja i preustrojavanja postrojbi, izobrazbe pripadnika, a poseban naglasak je dat na organiziranje samostalnih topničkih i protuoklopnih postrojbi veličine bojne/divizijuna, a u svrhu organiziranja što jednostavnijeg sustava vođenja i zapovijedanja postrojbama ustrojavaju se Operativne grupe.

Slava i hvala svim poginulim herojima , hrvatskim braniteljima u toj akciji posebno mojim BROĐANIMA .


www.spomenik.net
bobac is offline  
Old 20.01.2007., 21:05   #2
sjajna pobjeda HV-a!
vječna hvala i slava svim poginulima u toj akciji


p.s. shebali smo tad slavnu ratnu mornaricu "rsk"
:klap:
__________________
A što smo tjerali Austrougare... taman su fino pošli graditi te ovo, te ono... Trebali smo ih prvo pustiti da nam sve naprave pa ih onda otjerat'...
http://www.studenticeizunutrasnjosti...eroditelja.com
Hazjajin is offline  
Old 20.01.2007., 21:31   #3
Meni nesto u ovome ratu nije jasno.Kad bih god srbi skoncentrisali veliki broj vojnika u namjeri da osvoje neki bitan grad ili podrucje npr(u HR Zadar,Dubrovnik,Gospic pa i Vukovar a u Bih Srebrenica,Bihać,Gorazde),nije na nekom drugom bojistu izvedena protiv ofanziva u smislu rasterećenja grada na kojeg su srbi napali.Evo recimo Kad je napadnut Bihać od strane vojske RS I RSK bIlo je ANGAZOVANO PREKO 30000 SRPSKIH vojnika a zatim je dosla oluja i vjerovatno je bilo lakse djelovati jer evo čitam SVK je imala u jednom trenutku 71409 pripadnika a u to tenutku na polozajima prema HV RSK je branilo 35ooo srbskih boraca.Nadam se da ste razumijeli sto sam vam htjeo reci.
Dal3 is offline  
Old 20.01.2007., 21:34   #4
ma kukavice su oni... pogotovo dobrovoljci koji se nisu htjeli boriti...
antest is offline  
Old 20.01.2007., 21:41   #5
Quote:
antest kaže: Pogledaj post
ma kukavice su oni... pogotovo dobrovoljci koji se nisu htjeli boriti...
Brojke nisu dovoljne da prikažu snagu ,one djeluju trenutno .Primjer bike za Vukovar i Oluje.Mi smo u Vukovaru bili vidljivo slabiji i u izuzetno nepovoljnom položaju ali ipak smo 3 mjeseca odoljevali jakoj srpskoj mehanici i ljudstvu.S druge strane u Oluji je odraz snaga osim u ljudstvu bio identičan čak su u topništvu bili jači ,a bili su slomljeni za 2 dana.I to je priča o srpskom junaštvu i hrvatskom herojstvu

Lakše je slomiti 100 ljudi nego jedno jako srce.
bobac is offline  
Old 20.01.2007., 22:39   #6
Svaka čast hrvatskoj vojsci na odličnoj vojnoj akciji...moje poštovanje...
alenn is offline  
Old 21.01.2007., 12:07   #7
Quote:
bobac kaže: Pogledaj post
S druge strane u Oluji je odraz snaga osim u ljudstvu bio identičan čak su u topništvu bili jači ,a bili su slomljeni za 2 dana.
Kako misliš identičan Ako misliš snage HVa naspram vojske "RSK", nesrazmjer u ljudstvu je bio ogroman na našoj strani, mi smo tada imali preko 250.000 mobiliziranih ljudi, "RSK" je imala po nekim procjenama 30.000, a po nekima do 50.000, u svakom slučaju, omjer u ljudstvu je bio najmanje 5:1 za nas. I nije baš trajalalo 2 dana, ne treba pretjerivati, je u slučaju Knina, ali na sjevernom (Petrinja) području, gdje je srpski otpor bio najsnažniji a snage HVa najslabije (samo jedna od ukupno 5 gardijskih brigada iz cijele akcije, čini mi se Gromovi) je ipak trajalo malo duže.

Nego, što se tiče Maslenice, jako me smeta jedna stvar koja se sada non stop po medijima provlači, a to je da je Maslenica bila prva ofenzivna akcija HVa. To nije istina, zar su svi zaboravili područje Dubrovnika i oslobađanje Slanog 1992. godine, Miljevački Plato 1992., pa i Zapadnu Slavoniju krajem 1991. Evo, te 3 ofenzivne akcije mi sada padaju na pamet, možda ih je bilo još, ali Maslenica je najmanje četvrta velika ofenzivna akcija HVa.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Old 21.01.2007., 12:20   #8
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Nego, što se tiče Maslenice, jako me smeta jedna stvar koja se sada non stop po medijima provlači, a to je da je Maslenica bila prva ofenzivna akcija HVa. To nije istina, zar su svi zaboravili područje Dubrovnika i oslobađanje Slanog 1992. godine, Miljevački Plato 1992., pa i Zapadnu Slavoniju krajem 1991. Evo, te 3 ofenzivne akcije mi sada padaju na pamet, možda ih je bilo još, ali Maslenica je najmanje četvrta velika ofenzivna akcija HVa.
To je točno - pogotovu se zaboravlja ta najranija - 'Orkan '91.' u zapadnoj Slavoniji. U prosincu '91. je oslobođeno 21 naseljeno mjesto i 2/3 okupiranog područja zapadne Slavonije.

U Voćinu i Humu su Srbi tada masakrirali 50 civila a još 20 ih je nestalo.
Lucky Jim is offline  
Old 21.01.2007., 12:20   #9
da u pravu si.... al zadarski lobi je jeći od dubrovačkog i to je to...
antest is offline  
Old 21.01.2007., 12:33   #10
Oluja je prakticno pocela jos `94 godine.

Nikada Knin nebi pao za par dana, da nije odradjen posao na Dinari.

Sve dalje je islo sistemom domino kockica.
Vanjushka is offline  
Old 21.01.2007., 13:16   #11
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Kako misliš identičan Ako misliš snage HVa naspram vojske "RSK", nesrazmjer u ljudstvu je bio ogroman na našoj strani, mi smo tada imali preko 250.000 mobiliziranih ljudi, "RSK" je imala po nekim procjenama 30.000, a po nekima do 50.000, u svakom slučaju, omjer u ljudstvu je bio najmanje 5:1 za nas. I nije baš trajalalo 2 dana, ne treba pretjerivati, je u slučaju Knina, ali na sjevernom (Petrinja) području, gdje je srpski otpor bio najsnažniji a snage HVa najslabije (samo jedna od ukupno 5 gardijskih brigada iz cijele akcije, čini mi se Gromovi) je ipak trajalo malo duže.

Nego, što se tiče Maslenice, jako me smeta jedna stvar koja se sada non stop po medijima provlači, a to je da je Maslenica bila prva ofenzivna akcija HVa. To nije istina, zar su svi zaboravili područje Dubrovnika i oslobađanje Slanog 1992. godine, Miljevački Plato 1992., pa i Zapadnu Slavoniju krajem 1991. Evo, te 3 ofenzivne akcije mi sada padaju na pamet, možda ih je bilo još, ali Maslenica je najmanje četvrta velika ofenzivna akcija HVa.

Reko sam identičan osim u ljudstvu.Ali cilj je bio komparacija OLUJE sa Vukovarskom opsadom gdje smo se mi dokazali kao ratnici a Srbi kao pičkice u oba slučaja.Što se tiče Maslenice da u pravu si neodgovorno je govoriti da je ona prva velika hrvatska akcija ali to nije bitno ,svaka akcija je vrijedna spomena i klanjanja nas živih prema poginulim herojima.
bobac is offline  
Old 21.01.2007., 13:17   #12
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Oluja je prakticno pocela jos `94 godine.

Nikada Knin nebi pao za par dana, da nije odradjen posao na Dinari.

Sve dalje je islo sistemom domino kockica.
"Posao "u BiH koji smo odradili neposredno prije napada na "RSK" je isto tako bio važan jer s tim smo praktički RSK odsjekli od matice
bobac is offline  
Old 21.01.2007., 23:11   #13
Prvo pozdrav svim dečkima koji su sudjelovali na Maslenici i koji su možda ovdje na forumu...

Pa par ispravaka...netko je čestitao vojsci...istina,ali veliki dio posla su obavile jedinice SP...
Pa da im kao pripadnik istih i osoba koja je sudjelovala na Maslenici,čestitam...i pozdravim dečke iz Gromova i Alfi...
McAucliffe is offline  
Old 21.01.2007., 23:29   #14
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Oluja je prakticno pocela jos `94 godine.

Nikada Knin nebi pao za par dana, da nije odradjen posao na Dinari.

Sve dalje je islo sistemom domino kockica.
SP je na planinama provela 2 zime...tako da bi se moglo reći da su pripreme za Oluju počele i prije 94.g.

Značajnije je krenulo sa "zimom" '94.g. i Skok-om 1
McAucliffe is offline  
Old 22.01.2007., 00:15   #15
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
ali na sjevernom (Petrinja) području, gdje je srpski otpor bio najsnažniji a snage HVa najslabije (samo jedna od ukupno 5 gardijskih brigada iz cijele akcije, čini mi se Gromovi) je ipak trajalo malo duže.
I to popunjena oko 30%.
porga is offline  
Old 22.01.2007., 00:19   #16
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Kako misliš identičan Ako misliš snage HVa naspram vojske "RSK", nesrazmjer u ljudstvu je bio ogroman na našoj strani, mi smo tada imali preko 250.000 mobiliziranih ljudi, "RSK" je imala po nekim procjenama 30.000, a po nekima do 50.000, u svakom slučaju, omjer u ljudstvu je bio najmanje 5:1 za nas. I nije baš trajalalo 2 dana, ne treba pretjerivati, je u slučaju Knina, ali na sjevernom (Petrinja) području, gdje je srpski otpor bio najsnažniji a snage HVa najslabije (samo jedna od ukupno 5 gardijskih brigada iz cijele akcije, čini mi se Gromovi) je ipak trajalo malo duže.

Nego, što se tiče Maslenice, jako me smeta jedna stvar koja se sada non stop po medijima provlači, a to je da je Maslenica bila prva ofenzivna akcija HVa. To nije istina, zar su svi zaboravili područje Dubrovnika i oslobađanje Slanog 1992. godine, Miljevački Plato 1992., pa i Zapadnu Slavoniju krajem 1991. Evo, te 3 ofenzivne akcije mi sada padaju na pamet, možda ih je bilo još, ali Maslenica je najmanje četvrta velika ofenzivna akcija HVa.
A da malo pogledaš na karti i usporediš oslobođen prostor?
mwm is offline  
Old 22.01.2007., 00:24   #17
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Prvo pozdrav svim dečkima koji su sudjelovali na Maslenici i koji su možda ovdje na forumu...

Pa par ispravaka...netko je čestitao vojsci...istina,ali veliki dio posla su obavile jedinice SP...
Pa da im kao pripadnik istih i osoba koja je sudjelovala na Maslenici,čestitam...i pozdravim dečke iz Gromova i Alfi...
Što točno su obavili u akciji "Maslenica"? Što točno je osvojila tvoja postrojba, koje kote?
mwm is offline  
Old 22.01.2007., 00:38   #18
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Što točno su obavili u akciji "Maslenica"? Što točno je osvojila tvoja postrojba, koje kote?
Malo smo znatiželjni...
Koja jedinica,ne postrojba...
A kuda je SP napredovala obično?
McAucliffe is offline  
Old 22.01.2007., 00:41   #19
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Malo smo znatiželjni...
Koja jedinica,ne postrojba...
A kuda je SP napredovala obično?
Da, znatiželjan sam otkud ti takav bahat stav. Kažeš da si sudjelovao u akciji, zanima me gdje.
mwm is offline  
Old 22.01.2007., 00:49   #20
Inace, akcija Maslenica je bitka koja je ustvari slomila "rsk". Nanijela im veliki vojni poraz i od nje su morali (bilo ih je strah "odkidajuce strategije" - mislili su da ce Hrvatska ici na oslobadjanje teritorija na taj nacin, malo po malo) drzati velike mobilizirane snage na crti, te su zbog toga izgubili i ono malo privrede sto su imali, jer im nije imao tko raditi. To je bio pocetak njihovog kraja i toga su i sami postali tada svjesni. Vise se moze procitati u izvrsnoj knjizi Nikice Barića - Srpska pobuna u RH 90 -95. koja je pisana na osnovu dokumenata "rsk".
porga is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.