Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2006., 17:26   #1
Question Kad djeca skrbe o svojim roditeljima....

Puno puta sam već razmišljala na ovu temu, ali me tek nedavna tema ponukala da otvorim topic i čujem dal ljudi imaju istu dilemu i kako ju rješavaju.

Moja majka je prvih 20 godina mog života brinula o svojoj majci (sve dok nije umrla - mislim na baku). Ona nije živjela s nama (nas četvero je živjelo u jednosobnom stanu pa zato) i moja majka je triput tjedno (nekad i češće) odlazila k njoj čistiti, pospremati i praviti joj društvo (osobito u posljednjih par godina njezinog života kad je žena već i slabo vidjela i slabije se kretala).

Majka nikad o tome nije pričala, ali se vidjelo na njoj da je full iscrpljena vođenjem dva kućanstva i trčanjem simo-tamo svaki drugi dan. Dom nije dolazio u obzir jer je baka na samu spomen doma radila paniku i prosvjede (a na kraju je igrala i na emocije), a bome nismo imali niti novaca da ju smjestimo nekamo. Također nije bilo novaca niti da platimo nekoga da se povremeno brine za nju i kućanstvo.Za bolnicu nije bila jer nije bila bolesna već jednostavno stara i nemoćna.

Kad se napokon baka više nije mogla niti ustati iz kreveta, smogli smo nekako novaca i smjestili ju u dom, baka je zagorčavala život majci suptilnim nametanjem grižnje savjesti, što joj je i uspjevalo. Kad je umrla, mislim da je majci laknulo (ma koliko god to grozno zvučalo).

E sad, ovo je vjerovatno jedan od blažih primjera... tu zna biti puno više drame i svega....

U posljednje vrijeme ponekad znam razmišljati o cijelom tom procesu u kojem se mijenjaju uloge, i to baš zato što primjećujem da sve više stare i da će doći vrijeme kad se neće moći brinuti za sebe. Međutim, ja do tada planiram imati i svoju obitelj, posao, svoj stan, svoje obaveze... svoj život.

Za njih pouzdano znam da bi se uvrijedili kad bi ih smjestila u dom, odnosno to bi za njih značilo da ih ja ne volim. I već vidim da će mi se u tom slučaju pripomenuti kako su oni brinuli za svoje roditelje i kako su oni mene othranili, a ja im sad ovako vraćam. Da ne spominjem da se u takvim slučajevima obitelji uglavnom udalje jedni od drugih i sve postane nekako... grozno. A primiti ih u svoj stan (osobito ako bude mali stančić) nekako mi nije opcija.

S druge strane, mislim si, kad ja budem stara i nemoćna, hoću li moći podnjeti činjenicu da me djeca žele smjestiti u dom i da me više ne trebaju (niti oni niti itko drugi)...

Pa me zanima vaše mišljenje.... Očekujete li od svoje djece da jednog dana skrbe za vas? Mislite li da je "prirodno" da se djeca staraju o roditeljima i o svojoj djeci istovremeno? Kakva je bila situacija sa vama i vašim roditeljima? Jeste li ikad čuli ikoga da preporučuje nekome da SI rodi djecu da se ima netko brinuti o njemu kad ostari?

S druge strane, mislite li da su nenormalni i nemoralni oni koji rađe prepuštaju brigu o svojim starim roditeljima nekom drugom, čak i ako nemaju svoju obitelj? Ili mislite da su djeca obvezna brinuti o svojim roditeljima?

Zabrinete li se ikad za to što će biti kad budete stari i nemoćni?
seagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2006., 18:47   #2
Ne brinem se nimalo. Ja ću u dom, negdje uz more, ne pada mi na pamet sebe staviti na teret djeci.
Tako misli i moja mama, vrlo je vitalna, zdrava falabogu i nadam se da će mi dugo poživit jer mi treba ali mi puno razgovaramo, o svemu i svačemu i već mi je dala upute šta da radim s njom bude li senilna, nemoćna, bolesna....Ona želi u dom, ne želi se nametati svojoj djeci i kaže da nas nije rodila da bi se mi brinuli o njoj nego da si ostvarimo svoje živote i budemo hepi
Mislim da je to ispravno
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 11:53   #3
Quote:
Tija kaže:
Tako misli i moja mama, vrlo je vitalna, zdrava falabogu i nadam se da će mi dugo poživit jer mi treba ali mi puno razgovaramo, o svemu i svačemu i već mi je dala upute šta da radim s njom bude li senilna, nemoćna, bolesna....Ona želi u dom, ne želi se nametati svojoj djeci i kaže da nas nije rodila da bi se mi brinuli o njoj nego da si ostvarimo svoje živote i budemo hepi
Mislim da je to ispravno
Ali većina ne misli tako kao tvoja mama,na žalost.
Samo se nadam da jednog dana se neću pretvoriti u takvu osobu koja će drugima kad ostari uništavat život.Svaka čast starcima,ali većina ih se pretvori (starost i nemoć ih pretvori) u manipulatorske sebičnjake-vidim često oko sebe takve primjere.I tako kroz generacije.
sretnodijete is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 11:58   #4
Čitam i ne vjerujem... strpati svoje roditelje u dom???

Stvarno mi nije jasno gdje je tu u cijeloj priči dilema... To mi je valjda ravno tome da pitaš dal je u redu strpati dijete za koje se treba brinuti u dom jer ti to oduzima previše vremena u životu...

Naravno da se o svojim roditeljima treba brinuti... Zaboga, oni su nas na ovaj svijet donijeli i podigli na noge... to je najmanje što za njih možemo učiniti - brinuti se za njih kad im je najpotrebnije i osigurati im dostojanstvenu starost i smrt. A ne znam kako to netko može imati u staračkom domu, daleko od svoje obitelji....

Moj dečko je služio civilnu u staračkom domu... to je nešto strašno!!! I prijateljica mi je neko vrijeme bila medicinska sestra u domu... kaže da tamo polovici ljudi familija dolazi svake prijestupne... ako i tad... Ne znam kako ih nije stram ostaviti vlastite roditelje pred kraj života da pate tamo u nekom domu sami, bez ikog svog poznatog koji evenutalno tu i tamo dođu u posjete...


A o kvaliteti života u domu da i ne govorim...
cipicips is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:14   #5
Quote:
cipicips kaže:
A o kvaliteti života u domu da i ne govorim...

Sve ovisi o samim štićenicima doma. Ima ljudi koji se lako uklope, zdravi su, pokretni i imaju interesa i hobija itd.
Dom ne može pružiti što može vlastita obitelj, ali se općenito gledano na stare ljude danas gleda kao na smetala. Strpaši ih linijom lakšeg otpora u dom i zaboraviš na njih....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:16   #6
Pa dobro, što fali domu?

Moji roditelji su i sada u par navrata i sami izjavili kako će kad budu stari otići u dom iako bih ja osobno više voljela da podignu neku kućicu uz more i uživaju. Ta opcija je sasvim ok za dvoje vitalnijih starih ljudi kojima ne treba dodatna skrb ali za one koji takvu skrb zahtjevaju dom je definitivno bolja opcija. I sama sam u više navrata bila u više domova i uopće mi se ne čini loše, ljudi se tamo druže, zabavljaju, kartaju (a društvo i starijima puno znači) osoblje se čini ok (naravno, u svakom žitu ima i kukolja ali gdje nema) itd.

Moji babe i djedovi svi redom žive (ili su živjeli) sami u svojim stanovima jer su zdravi i sposobni skrbiti se samima o sebi. Uvijek je u tom slučaju dobro naći neko kompromisno rješenje stambenog pitanja (po mogućnosti odvojiti ih od vlastite obitelji) i ostaviti ih da žive sami.

I također, smatram, kao što Tija reče, sasvim normalnim da roditelji ne očekuju da se njihova djeca skrbe o njima pod cijenu vlastite slobode, pogotovo ako su još relativno mlada.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:19   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Sve ovisi o samim štićenicima doma. Ima ljudi koji se lako uklope, zdravi su, pokretni i imaju interesa i hobija itd.
Dom ne može pružiti što može vlastita obitelj, ali se općenito gledano na stare ljude danas gleda kao na smetala. Strpaši ih linijom lakšeg otpora u dom i zaboraviš na njih....
Oni na koje se gleda kao smetala obično to i jesu.
U mojoj okolini ima svakakvih staraca, normalnih i pijavica. Djeci ovih normalnih, vitalnih i aktivnih nikada nije teško posjetiti starce, priskočiti i sl. - i sve na obostrano zadovoljstvo. Ne vidim razloga da se takve na silu trpa u dom. Ponavljam, s onima koji zahtjevaju stalnu skrb je drugačija situacija.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:23   #8
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Ima ljudi koji se lako uklope, zdravi su, pokretni i imaju interesa i hobija itd.
Ima ih, al mislim da je to rijetkost. I takvo ponašanje bih uglavnom pripisala onima koji se sami smjeste u dom (recimo, oni koji nemaju vlastite djece, unuke, supruga/u, maltene nikog svog)...

Al ovi koji se nadaju da će se djeca za njih pobrinuti bar da umru dostojanstveno... ne zabačeno u neki dom... strašno... A samo informacije radi, starački domovi su nam prepuni!!!! Treba nekoliko godina čekati mjesto (naravno, čeka se da netko od štićenika umre)...
Ne razumijem kako tu djecu nije sram...

cipicips is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:31   #9
Quote:
cipicips kaže:
Ima ih, al mislim da je to rijetkost. I takvo ponašanje bih uglavnom pripisala onima koji se sami smjeste u dom (recimo, oni koji nemaju vlastite djece, unuke, supruga/u, maltene nikog svog)...

Al ovi koji se nadaju da će se djeca za njih pobrinuti bar da umru dostojanstveno... ne zabačeno u neki dom... strašno... A samo informacije radi, starački domovi su nam prepuni!!!! Treba nekoliko godina čekati mjesto (naravno, čeka se da netko od štićenika umre)... Ne razumijem kako tu djecu nije sram...


to je jedna strana medalje.
a sto je s roditeljima koji su svojoj djeci, dok su mogli, toliko zagorcali zivot da bi suzivot s njima starima, i jos cangrizavijima nego sto su bili, bio cisti pakao?

gle, da se razumijemo - svojim cu roditeljima pomagati najvise sto mogu. najvise. i priskociti i pomoci i voziti i cistiti i svasta. ali postoji granica mog zivota, ma koliko to sebicno nekome izgledalo.

kaj se mene tice, ako jednog dana ne budem mogla skrbiti za sebe, sama cu se spremiti u dom. ne pada mi na pamet naleci na ledja nekome tko bi trebao zivjeti.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:32   #10
Quote:
Tinchi kaže:
Oni na koje se gleda kao smetala obično to i jesu.
pa da... i pubertetlije gledaju na svoje roditelje kao na smetala... pa ne smatram da to i jesu...
cipicips is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:33   #11
Quote:
cipicips kaže:
Ima ih, al mislim da je to rijetkost. I takvo ponašanje bih uglavnom pripisala onima koji se sami smjeste u dom (recimo, oni koji nemaju vlastite djece, unuke, supruga/u, maltene nikog svog)...

Al ovi koji se nadaju da će se djeca za njih pobrinuti bar da umru dostojanstveno... ne zabačeno u neki dom... strašno... A samo informacije radi, starački domovi su nam prepuni!!!! Treba nekoliko godina čekati mjesto (naravno, čeka se da netko od štićenika umre)... Ne razumijem kako tu djecu nije sram...

Naravno da je rijetkost jer ti starci nisu sebični i cendravci i dosadni kao pijavice, usto treba imati snage i totalno promijeniti način života u 80-tim godinama... komocija je smanjena a ne možeš biti u centru pažnje.
Starci se teško mijenjaju ali ima onih koji prihvaćaju dom kao nužnost.
Žalosna je činjenica da ova država koja se naziva socijalnom ne brine za dvije kategorije ljudi i za malu djecu i za starce...a kad bolje razmislim država ne brine niti za jednu kategoriju svojih građana, kao da smo mi zbog nje a ne ona zbog nas....

Dom je dobra opcija...pogotovo kad se danas radi od jutra do sutra. Niti starce niti djecu ne možeš ostaviti same cijeli dan...onaj tko je doma imao takav slučaj imao je posla sa jačim od sebe
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:43   #12
Quote:
plavva kaže:
ne pada mi na pamet naleci na ledja nekome tko bi trebao zivjeti.
Pa to je žalostno kad se na nekoga tko je star i zahtjeva malo brige gleda kao na nekog tko svojoj djeci " ne da živjeti"...
cipicips is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:46   #13
Quote:
cipicips kaže:
Pa to je žalostno kad se na nekoga tko je star i zahtjeva malo brige gleda kao na nekog tko svojoj djeci " ne da živjeti"...

nemoj se ljutiti, ali pojma nemas o cemu pricas.
ne bih dopustila da im nesto fali, ali sto bih trebala tocno? reci, sto zagovaras? sto je dostojanstvena starost? ugurati roditelje u isti stan kao trecu generaciju? samo da znam o cemu konkretno pricamo..
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:47   #14
Quote:
cipicips kaže:
pa da... i pubertetlije gledaju na svoje roditelje kao na smetala... pa ne smatram da to i jesu...
Ne pričam o pubertetlijama
I nemoj izvlačiti iz konteksta samo ono što ti odgovara već se argumentirano uključi u raspravu.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:51   #15
Quote:
cipicips kaže:
Pa to je žalostno kad se na nekoga tko je star i zahtjeva malo brige gleda kao na nekog tko svojoj djeci " ne da živjeti"...
a koliko je to točno malo brige?
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:52   #16
Quote:
cipicips kaže:
Ima ih, al mislim da je to rijetkost. I takvo ponašanje bih uglavnom pripisala onima koji se sami smjeste u dom (recimo, oni koji nemaju vlastite djece, unuke, supruga/u, maltene nikog svog)...
Moj živi djed ima kompletnu familiju.
Uključen je u Klub penzionera, aktivan u gradskoj politici, bavi se šahom i puno putuje.
Drugi djed nije odustao od žena i aktivnog spolnog života Prekinula ga je smrt u 80 i nekoj
Baba je živjela s nama ali se do zadnjega sasvim sama skrbila o sebi. Nešto kratko smo se mi uključili, ali kraj je već bio očekivan ...

Naravno da nisam jedina koja ima ili je imala takve djedove i babe. Iskreno, njih nitko niti nema potrebu spizditi u dom.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:54   #17
Quote:
plavva kaže:
to je jedna strana medalje.
a sto je s roditeljima koji su svojoj djeci, dok su mogli, toliko zagorcali zivot da bi suzivot s njima starima, i jos cangrizavijima nego sto su bili, bio cisti pakao?

gle, da se razumijemo - svojim cu roditeljima pomagati najvise sto mogu. najvise. i priskociti i pomoci i voziti i cistiti i svasta. ali postoji granica mog zivota, ma koliko to sebicno nekome izgledalo.

kaj se mene tice, ako jednog dana ne budem mogla skrbiti za sebe, sama cu se spremiti u dom. ne pada mi na pamet naleci na ledja nekome tko bi trebao zivjeti.
My point

Imam poznanicu koja u svojim najljepšim godinama (25) apsolutno sve račune polaže svojim roditeljima. Od plaće koju prima do svega ostalog. A sve pod krinkom da je obitelj svetinja. Ne mogu je zamisliti da se odvoji od njih i živi svoj život. Kako cijeli život skrbi o materi - e to mogu
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:56   #18
Quote:
plavva kaže:
nemoj se ljutiti, ali pojma nemas o cemu pricas.
ne bih dopustila da im nesto fali, ali sto bih trebala tocno? reci, sto zagovaras? sto je dostojanstvena starost? ugurati roditelje u isti stan kao trecu generaciju? samo da znam o cemu konkretno pricamo..
Ne znam po čemu si zaključila da nemam pojma o čemu pričam. Uostalom, valjda mogu imati svoje mišljenje na temu, a da me se ne proglasi nekim tko nema pojma o čemu priča. nema ljutnje...

Ako pogledaš malo bolje, uopće nisam citirala dio rečenice kojom ti pričaš o svojim roditeljima nego o sebi kad budeš stara. To je sve.

Dostojanstvena starost je imati mogućnost da se o tebi brine netko koga poznaješ, a ne neki potpuni stranci. Dom gledam kao zadnju i najgoru opciju, a ne kao mjesto gdje je normalno smještati stare ljude.
cipicips is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 13:02   #19
Quote:
Tinchi kaže:
Ne pričam o pubertetlijama
I nemoj izvlačiti iz konteksta samo ono što ti odgovara već se argumentirano uključi u raspravu.
Znam da ne pričaš o pubertetlijama. Rekla si da one na koje se gleda kao smetala obično to i jesu. Konteksta bilo nije.

Osim ako želiš da skomentiram i to da si još spomenula da ne vidiš razloga da se na silu trpaju u dom normalni (ma što god to značilo), vitalni i aktivni starci trpaju u dom.

Za sve ostale vidiš?
cipicips is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 13:06   #20
Quote:
alexxx kaže:
a koliko je to točno malo brige?
A koliko bi bilo previše brige?
cipicips is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.