Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2013., 14:30   #41
A koga da pitam, Lorde? Mozda nisam realna, ali moja iskustva sa psiholozima bas nisu sjajna, I prema tim iskustvima, bojim se da bi sve bilo izbanalizirano do sprdacine: "no gospodjo draga, pa zar ne znate da se djeca boje? prevazici ce oni te strahove, samo treba puno strpljenja i razgovora... jeste li sigurni da ste trebali biti roditelj ako ne znate kako djetetu objasniti obicnu prirodnu pojavu?"

(OK, znam da pretjerujem i da sad ja banaliziram, ali takve me asocijacije peru kad se sjetim svojih iskustava sa psihicima...)
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 14:52   #42
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
moja iskustva sa psiholozima bas nisu sjajna
Puno sam puta napisao: znam psihologe kojima ne bih povjerio ni stado narisanih ovčica, a znam i psihologe kojima bih povjerio... puno toga . Negdje postoji The Psiholog za vas, siguran sam .

Između ostalog, potraga za The Psihologom će pomoći i tebi da barem ublažiš onu gorku kombinaciju osjećaja tuge zbog djetetovog mučenja, nemoći da riješiš problem koji je, gledano izvana, banalan, i (barem podsvjesnog) propitivanja ima li u cijeloj priči i neke tvoje krivice .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 14:59   #43
Joj Lorde, hvalahvalahvala... :-) A dok ne nadjem The Right Shrink, imas kakvu pametnu idejicu bar za pripremne izokolne razgovorcice (a la Lion's King i umiranje...)?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 15:13   #44
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Joj Lorde, hvalahvalahvala... :-) A dok ne nadjem The Right Shrink, imas kakvu pametnu idejicu bar za pripremne izokolne razgovorcice (a la Lion's King i umiranje...)?
Nažalost, nemam.

Postoji li mogućnost da cijelu stvar odjenete u znanstveno ruho, da mala negdje gleda krv kroz mikroskop i ufura se u priču o krvnim zrncima i ostalome? Ne znam postoje li kakve slikovnice na tu temu (tipa građa tijela, unutrašnji organi i tako to...). Ma lupam napamet, ne pada mi na um ništa pametnije.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 17:22   #45
Never mind! Malo cu pronjuskati ima li kakva knjigica, slikovnica... A za sada si uspio da se osjecam malo opustenije u vezi toga i to mi je za pocetak dovoljno!

Thx!
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 20:39   #46
Shtefy....jedino kaj bi joj moglo pomoch su frednice koje che isto mozda do tada dobit, pa kao jelte - mozda joj bude lakshe kad skuzi da to i nije neki big deal...a mozda joj to bude skroz onako neka - velika furka...djevojchice koliko god bile onak splashene mislim da su u biti ponosne, jer kao - one su sad odrasle (makra ja nisam nit bila ponosna nit odrasla...chak ni sad nakon 16godina)
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 20:53   #47
BTW - ja josh s 30i nesh imam fobiju od krvi....kad idem vadit krv - psihichki se pripremam danima....i nakon vadjenja molim ljude da mi se maknu da legnem na klupicu...dizem se tek nakon 15 minuta...i nagradim se chokoladicom
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 21:49   #48
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nažalost, nemam.

Postoji li mogućnost da cijelu stvar odjenete u znanstveno ruho, da mala negdje gleda krv kroz mikroskop i ufura se u priču o krvnim zrncima i ostalome? Ne znam postoje li kakve slikovnice na tu temu (tipa građa tijela, unutrašnji organi i tako to...). Ma lupam napamet, ne pada mi na um ništa pametnije.
ovo je super ideja, imala sam priliku vidjeti da su tako laborantice zabavljale djecu prilikom vađenja krvi - puštale su ih da pogledaju kako se farba krv na stakalcu, davale da gledaju krv kroz mikroskop, pričale im priču u stilu kako trombociti jure zatvoriti porezotinu i slično.. dobro, to su bila neka druga vremena i ne znam koliko je danas to praksa, ako uopće i izvedivo, ali ako znate nekoga tko radi u laboratoriju, vrijedi pitati

plus, mislim da ima onaj "la vie" crtani ili tako nekako, na francuskom je al titlovan, bio je na televiziji se prije prikazivao, ljudsko tijelo.. ima i epizoda o krvi
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 10:22   #49
Sjecam se crtica, bio mi je super. Bas cu ga potraziti, pa makar da ga ja gledam. Ovo za mikroskop bi moglo rijesiti dilemu oko izbora poklona za rodjendan ali bojim se da bi njoj to bilo preapstraktno. Nije isto par kapi razmazano po stakalcu i natopljeni olvejz s krilcima. Ali vrijedi probati.

A mogla bih probati tipovati i na ono o tome kako je to znak zdravog odrastanja,.kako sad postaje prava velika cura (smjet ce se sminkati i nositi stikle - ili bar uskoro )...

Ma probat cu sve, pa nesto ce valjda uspjeti ublaziti taj strah...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 19:24   #50
Shetfy....ja sam svojoj objasnila kako nije normalno da nemash mengu....sve dok je imash - si zdrava i mozesh imati djecu, bla, bla.....sad ona govori kad imam one dane - pa to ti je normalno, sad mozemo imati brata, a da nemash mengu ne bi mogli imati bebu

Eto ga na....ponekad prevech objashnjavam i pricham z djetetom
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 11:07   #51
Quote:
PiaLolla kaže: Pogledaj post
Shetfy....ja sam svojoj objasnila kako nije normalno da nemash mengu....sve dok je imash - si zdrava i mozesh imati djecu, bla, bla.....sad ona govori kad imam one dane - pa to ti je normalno, sad mozemo imati brata, a da nemash mengu ne bi mogli imati bebu

Eto ga na....ponekad prevech objashnjavam i pricham z djetetom
Ma valjda ne postoji previse.

Ali moja smizla je nedavno odlucila da ona nece imati bebu. Ona ce umjesto toga imati farmu sa konjima, psima i mackama. (Cak je prihvatila i da to znaci ciscenje gomila zivotinjske kakice! )
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 17:04   #52
Moja je sasvim ozbiljno izjavila da će roditi curicu i dečka pa onda kad se rastane, sebi će ostaviti curku a tata nek si uzme dečkića

Krv ju je plašila (prilikom pada ili ogrebotine) sve dok si nije sama krenula klimati i i vaditi mliječne zubiće, tad ju je nekako prihvatila, čak bih rekla i sa zanimanjem.

Od cijele priče o menstruaciji, ona je željno iščekuje jer se fokusirala na dio da djevojčice tada ne moraju vježbati tjelesni
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 17:38   #53
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Od cijele priče o menstruaciji, ona je željno iščekuje jer se fokusirala na dio da djevojčice tada ne moraju vježbati tjelesni
E ovo bi mogla biti dobitna kombinacija!

Upravo je u "mrzim tjelesni" fazi jer nikako ne uspjeva napraviti kolut naprijed, a da se ne izvrne u stranu.

Ali to ne bi bilo bas korektno da je vrbujem s tim. Ah, steta... :kalimero:
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 17:41   #54
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Moja je sasvim ozbiljno izjavila da će roditi curicu i dečka pa onda kad se rastane, sebi će ostaviti curku a tata nek si uzme dečkića
Ako stvar nije garnirana opširnim pričama kako će ona ganjati karijeru a djecu ostavljati tebi na čuvanje, ishranu, pranje, peglanje i oblačenje, kao da se nije ni dogodila .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 09:41   #55
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Mustela za lice, ona Norwegian Neutrogena za ruke, Melem za usta, Johnson za kupanje i kosu, samo voda za intimnu higijenu i ima svoj mokri toaletni papir. To je to.
Sve osim mustele koristili, sad nabavile i nju. Super zadovoljne. HVALA!
mišpopiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 12:37   #56
sječam se da je moja kčer za menstruaciju znala još dok je išla u vrtić nekako sve to smo prošle spontano i prirodno, jer ipak, kada bi ja bila u wc-u i ona bi ili uletila u wc ili bila samnom, pa bi me stalno nešto ispitivala, ja bi joj odgovarala na pitanja, ništa nisam skrivala, ni uloške, ni tampone, sve je to prirodno i djeca su jako pametna, mislim da ... neki puta mi mislimo da oni nešto sigurno ne znaju, pa se iznenadimo kad nam baš oni objasne to isto što smo mislili da neznaju. Sa djecom treba puno razgovarati, ne ih izolirati, recimo, kod djevojčica nikada ne znamo kada če ta menstruacija doči.... dok neke mame misle da su male i da imaju vremena razgovarati o tome sa njima... hop, evo ti djete več dobilo mjesečnicu.
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:04   #57
Dajte, cure, a i dečki! Kad dijete pita, treba mu reći, u dosegu mogućnosti.
Pita trogodišnje dijete tatu: "Kako ide tramvaj?", a tata odgovara: "Vidiš, tu su tračnice, gore je žica sa strujom. Tračnice su nula, one služe da uzemljuju..." A mali kaže: "Ne, tramvaj ide cin-cin."
Isto je i drugim pitanjima. Treba osjetiti koliko može i želi čuti.
Moja mlađa ima 5 godina. Zna da ženska stvorenja imaju "vrećicu" u trbuhu, kod sisavaca se zove maternica, isto kako zna da ribe za disanje koriste škrge, a sisavci pluća. Što ju je zanimalo o tome kako se djeca rađaju, rekla sam joj, također i o oplodnji. O ulošcima i tamponima interesirala se s četiri godine. Nisam joj pokazivala nikakve krvave artefakte, no rekla sam joj o ljuštenju maternice i s tim je bila zadovoljna. OK, krvi ima, no to nije bolest. I to je to.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 08:59   #58
pa naravno, to nekako moraju djeca prirodno da saznaju, kao što saznaju za ostale normalne stvari, jer i menstruacija je totalno normalna stvar, nekako mi je nezamislivo da djevojčice sa 7,8godina ne znaju šta je menstruacija, ulošci, tamponi... ??? uostalom ako im roditelji to ne kažu, oni to saznaju u školi, jer uče o tome, ma da mislim da ... bi to prvo trebali od mame čuti, pa tek onda dalje!
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 09:23   #59
Quote:
saska111 kaže: Pogledaj post
pa naravno, to nekako moraju djeca prirodno da saznaju, kao što saznaju za ostale normalne stvari, jer i menstruacija je totalno normalna stvar, nekako mi je nezamislivo da djevojčice sa 7,8godina ne znaju šta je menstruacija, ulošci, tamponi... ??? uostalom ako im roditelji to ne kažu, oni to saznaju u školi, jer uče o tome, ma da mislim da ... bi to prvo trebali od mame čuti, pa tek onda dalje!
Sa 7,8 godina uce u skoli sto su ulosci, tamponi (pa cak i menstruacija)?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 10:11   #60
meni je isto zapravo nevjerojatno da dijete nikad nije pitalo kaj su to tamponi i ulosci mamu
i tu dolazimo do neceg sta je meni nekidan palo na pamet, ja imam mirenu pa nemam ni uloske ni tampone po kuci, kako cu joj ja objasniti da je menstruacija normalna stvar kad ju ja nemam?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.