Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2003., 11:24   #41
Najvažniji posao u radu učitelja je dobra priprema.
Ona obuhvaća ne samo pripremanje u sadržajnom smislu, već mora obuhvatiti i metodičke i didaktičke pristupe, postaviti odgovarajući cilj i zadatke za svaki nastavni sat. Uz to, to znači pripremiti i sve nastvne materijale (slike, panoe, grafofolije, video i audio materijale, dijaslike, pitanja za provjere znanja, i td. itd.) kojima se nastavni sat može učiniti zanimljivijim, jasnijim - a s glavnim ciljem da djete nauči nešto novo.
Te, tzv. dnevne pripreme pišu se za svaki nastavni sat, a nakon održanog sata, učitelj u nju upisuje napomene o izvedenom n. satu.
Ali...
iako smo svi dužni izrađivati takve pripreme i pripremati se, često se događa u praksi da se učitelji toga ne pridržavaju i iz tog razloga dolazi do situacija u kojoj učitelj "ne zna" ili netočno uči učenike.
Greške se događaju, ali češće kod onih koji nemaju dobru pripremu.
Greške se događaju i kad se učitelj dobro pripremi... pogotovo u pismenim ispitima znanja. Kad god se tako nešto dogodi najbolje je prizanti svima rješenje zadatka, bez obzira na to tko je "točno/ne točno" riješio zadatak. ILi poništiti to pitanje i postaviti novu rang listu za ocjenjivanje.
__________________
back to the Forum
MaSanYa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 21:32   #42
Velmax, tebi mora da je netko od učitelja gadno stao na žulj.

Koliko sam ja shvatila (correct me if I'm wrong), Amalthea još zapravo nije ni razgovarala s učiteljem i nije još od njega ni zatražila objašnjenje. Prema tome, ne znamo u čemu je problem.

Kažeš da treba praviti dramu oko ocjena. Dramu??? DRAMU????

Naravno da roditelj mora zaštiti svoje dijete ako smatra da mu je u postupku ocjenjivanja nanesena nepravda, ali pobogu, sve u nekim granicama!
Naravno da su ocjene bitne, jer na kraju krajeva tako se djecu nažalost uči od prvog osnovne . Najprije su to leptirići i cvjetići a kasnije petice, četvorke, trojke, itd.
Dijete ili roditelj smatra da je ocjena nepravedna? Otići u školu, razgovarati s učiteljem i pokušati shvatiti obje strane. Zašto a priori osudjivati nastavnika koji je možda pogriješio i voljan je prihvatiti svoju grešku, i što je najbitnije, voljan je ispraviti ju?

Ne znam, ali ja u većini ovih postova osjećam previše gorčine.
Ovdje ima mnogo postova koji su kao objava linča za sve učitelje koji se usude pogriješiti u svom radu (sad ne govorim o ocjenjivanju već o eventualnoj pogrešci u kontrolnom radu).
Nadam se da se taj vaš stav ne odnosi samo na učitelje već i na doktore, advokate, postolare i ostale. Nitko ne smije pogriješiti!

S druge strane, ako se radi o neodgovornom i neozbiljnom nastavniku, koji je aljkav u svom poslu, onda sam ja prva koja će reći da takvome nije mjesto za katedrom. Ali, ne zaboravimo da nitko nije kriv dok mu se ne dokaže krivnja.

Ne znam, ali mislim da pretjerujete u ovom konkretnom slučaju. Rasprava je otišla u predaleku krajnost.

Lijepi pozdrav.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 23:18   #43
Quote:
Kyra kaže:
Velmax, tebi mora da je netko od učitelja gadno stao na žulj.

Koliko sam ja shvatila (correct me if I'm wrong), Amalthea još zapravo nije ni razgovarala s učiteljem i nije još od njega ni zatražila objašnjenje. Prema tome, ne znamo u čemu je problem.

Kažeš da treba praviti dramu oko ocjena. Dramu??? DRAMU????

Naravno da roditelj mora zaštiti svoje dijete ako smatra da mu je u postupku ocjenjivanja nanesena nepravda, ali pobogu, sve u nekim granicama!
Naravno da su ocjene bitne, jer na kraju krajeva tako se djecu nažalost uči od prvog osnovne . Najprije su to leptirići i cvjetići a kasnije petice, četvorke, trojke, itd.
Dijete ili roditelj smatra da je ocjena nepravedna? Otići u školu, razgovarati s učiteljem i pokušati shvatiti obje strane. Zašto a priori osudjivati nastavnika koji je možda pogriješio i voljan je prihvatiti svoju grešku, i što je najbitnije, voljan je ispraviti ju?

Ne znam, ali ja u većini ovih postova osjećam previše gorčine.
Ovdje ima mnogo postova koji su kao objava linča za sve učitelje koji se usude pogriješiti u svom radu (sad ne govorim o ocjenjivanju već o eventualnoj pogrešci u kontrolnom radu).
Nadam se da se taj vaš stav ne odnosi samo na učitelje već i na doktore, advokate, postolare i ostale. Nitko ne smije pogriješiti!

S druge strane, ako se radi o neodgovornom i neozbiljnom nastavniku, koji je aljkav u svom poslu, onda sam ja prva koja će reći da takvome nije mjesto za katedrom. Ali, ne zaboravimo da nitko nije kriv dok mu se ne dokaže krivnja.

Ne znam, ali mislim da pretjerujete u ovom konkretnom slučaju. Rasprava je otišla u predaleku krajnost.

Lijepi pozdrav.

e ja mislim da je velmaX potpuno u pravu

ucitelj NE SMIJE napraviti takvu gresku
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 23:25   #44
kidnulo mi pola posta

grijesiti je ljudski
pa tako i ucitelj moze pogrijesiti

ali je ovaj pokazao da ne pozna ni princip slaganja rimskih brojeva
i dozvolio je sebi da pogrijesi oho-ho puta
i kad je postavljao zadatak i rjesavao ga za sebe
i svaki put kad je ispravio djecji zadatak

zbog toga sam napisala da nije smio tako pogrijesiti

a uostalom, ako dijete nema prava na gresku, zasto bi on to pravo imao

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 16:20   #45
ono sto meni nije jasno je kako taj profesor pri ispravljanju testova nije primjetio da su mu svi ili vecina (valjda) ucenika krivo odgovorila??
tj. on je smatrao taj odgovor pogresnim, a zapravo je tocan.

no dobro sad to....
reci nam Amalthea kako je zavrsio razgovor, jesi ga obavila uopce?
__________________
Život je lijep.
patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 22:03   #46
Sorry što se nisam prije javila, ali imala sam dosta posla i nisam stigla. Ali, evo me.

Prvo da odgovorim Kyri koja je rekla:

"Ali, ne čini li Vam se da malo pretjerujete u analizi jedne 4 iz matematike?"

Kyra, uopće mi nije bitno što se radi o četvorci. Mogao je dobiti i 5 da je na postavljeno pitanje odgovorio kako je učitelj htio, ali to opet ne bi bilo u redu, zar ne?

Bila sam na primanju, rekla sam mu za taj slučaj. Učitelj ostaje kod svojeg - zadatak je ispravno postavljen, a netočno riješen (u čemu se i slažem - moj je sin zaista napisao krivo rješenje). Ne mislim dalje dizati oko toga preveliku buku, da se to ne obije o glavu mom sinu.

(ovo je za Kyru: Na istom sastanku pokazao mi je i test iz prirode iz kojeg isto tako nije dobio 5, međutim u tom je slučaju ocjena bila potpuno zaslužena.)

Eto. U mom je iskustvu s učiteljem takva situacija više izuzetak nego pravilo, pa sam se s tim događajem već pomirila. Ako samo na tome ostane, bit će super.

Pozdrav!

Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 10:37   #47
Quote:
Amalthea kaže:
Sorry što se nisam prije javila, ali imala sam dosta posla i nisam stigla. Ali, evo me.

Prvo da odgovorim Kyri koja je rekla:

"Ali, ne čini li Vam se da malo pretjerujete u analizi jedne 4 iz matematike?"

Kyra, uopće mi nije bitno što se radi o četvorci. Mogao je dobiti i 5 da je na postavljeno pitanje odgovorio kako je učitelj htio, ali to opet ne bi bilo u redu, zar ne?

Bila sam na primanju, rekla sam mu za taj slučaj. Učitelj ostaje kod svojeg - zadatak je ispravno postavljen, a netočno riješen (u čemu se i slažem - moj je sin zaista napisao krivo rješenje). Ne mislim dalje dizati oko toga preveliku buku, da se to ne obije o glavu mom sinu.

(ovo je za Kyru: Na istom sastanku pokazao mi je i test iz prirode iz kojeg isto tako nije dobio 5, međutim u tom je slučaju ocjena bila potpuno zaslužena.)

Eto. U mom je iskustvu s učiteljem takva situacija više izuzetak nego pravilo, pa sam se s tim događajem već pomirila. Ako samo na tome ostane, bit će super.

Pozdrav!


Draga Amalthea,
moju malenkost je samo zanimalo da li si ti, prije negoli si se dala u iscrpno istraživanje rimskih brojeva, pokušala razgovarati s tim učiteljem i ukazati na njegovu možebitnu pogrešku. Ako pak misliš da on sustavno zakida tvoje dijete, onda reagiraj.

Još samo nešto: budi iskrena pa reci da li bi ti isto tako reagirala da je tvoj sin dobio famoznu peticu unatoč tom broju 80? Odnosno da je ta greška prisutna ali da nije utjecala na ocjenu?

To je sve. Ja sam izrekla svoje mišljenje kao i svi vi ovdje.
Dalje ne ulazim, jer očito nismo svi isti. Ni kao nastavnici ni kao roditelji, ni kao ljudi.

Lijepi pozdrav svima.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 21:01   #48
Quote:
Amalthea kaže:
Bila sam na primanju, rekla sam mu za taj slučaj. Učitelj ostaje kod svojeg - zadatak je ispravno postavljen, a netočno riješen (u čemu se i slažem - moj je sin zaista napisao krivo rješenje). Ne mislim dalje dizati oko toga preveliku buku, da se to ne obije o glavu mom sinu.
Učitelj ili je nepošten jer ne priznaje svoju pogrešku, ili je neupućen u gradivo koje predaje. U svakom slučaju, za njega .

S druge strane, potpuno razumijem tvoj defanzivni pristup.

Taj učitelj je ujedno i razrednik i predaje većinu, ako ne i sve predmete, a ako je sujetan i iskompleksiran (što je vrlo moguće po ovom što se dogodilo), bolje mu se ne zamjerati, na žalost.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 21:22   #49
Quote:
Kyra kaže:
Velmax, tebi mora da je netko od učitelja gadno stao na žulj.

Koliko sam ja shvatila (correct me if I'm wrong), Amalthea još zapravo nije ni razgovarala s učiteljem i nije još od njega ni zatražila objašnjenje. Prema tome, ne znamo u čemu je problem.
Meni osobno učitelji se i nisu posebno zamjerili. Ali poznajem dosta ljudi kojima jesu.

Vidjela sam svakakvih šlampavaca koji glume nastavnike. (I ja sam jedno vrijeme radila u školi kao nastavnik, pa sam imala prilike promatrati stvari iznutra. Svega sam se nagledala, da znaš.)

Ovdje je ipak bilo prilično jasno u čemu je problem - u pogrešno postavljenom zadatku, što je očigledan propust nastavnika.
Bez obzira na sve ostalo, mislim da mu se to nije smjelo dogoditi.

Sad, možda će on dalje malo više paziti što radi i ipak je dobro da ga je Amalthea upozorila na propust. Iako bi bilo simpatičnije (meni bar) da je priznao svoju grešku.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 00:03   #50
Quote:
VelmaX kaže:
Sad, možda će on dalje malo više paziti što radi i ipak je dobro da ga je Amalthea upozorila na propust. Iako bi bilo simpatičnije (meni bar) da je priznao svoju grešku.
Velmice,
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 15:48   #51
djecu ucimo kako je ocjena mjerilo njihovog znanja i kako je bitna za daljnje upise i uspjeh u zivotu
a onda , kad ucitelj pogrijesi , kazemo im da je to nebitno i da ucitelji imaju pravo pogrijesiti (zar i u nizim razredima??)
koju poruku mi u stvar saljemo djeci ?
koju poruku oni primaju kad se ocjenjuju oni , a kad se ocjenjuju uciteljevi ljubimci ?
koliko je rad i znanje uopce bitno ?
tko treba raditi kad dileri drogom zive bolje ?

jesu li ova pitanja trivijalna ?
odlucite sami
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 16:00   #52
Quote:
zg_sash kaže:
djecu ucimo kako je ocjena mjerilo njihovog znanja i kako je bitna za daljnje upise i uspjeh u zivotu
a onda , kad ucitelj pogrijesi , kazemo im da je to nebitno i da ucitelji imaju pravo pogrijesiti (zar i u nizim razredima??)
Pa lijepo - kad učitelj pogriješi, a ne želi priznati grešku, napišeš A4, presaviješ papir, staviš u kovertu - pa inspkeciji nadležnog ministarstva. Onda dođe inspektor pa učitelj dobije ocijenu.

Zašto bi samo on ocjenjivao?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 17:15   #53
Quote:
zg_sash kaže:
djecu ucimo kako je ocjena mjerilo njihovog znanja i kako je bitna za daljnje upise i uspjeh u zivotu
a onda , kad ucitelj pogrijesi , kazemo im da je to nebitno i da ucitelji imaju pravo pogrijesiti (zar i u nizim razredima??)
Takvim ponašanjem ih učimo:

- da kad jednog dana dođu po neki papirić kleknu ispred šaltera i nikad se ne pobune zašto nije napravljena raspodjela poslova za vrijeme pauze

- da pristanu radit na crno jer je ipak gazda - gazda

- da nikad ne prijave poslodavca koji ih tjera da rade nedjeljom bez plaćanja dodatne naknade

- da ako netko puši u kupeu gdje je to zabranjeno trpe, jer taj može biti nezgodan

- da ako njihov šef želi sex, zadignu suknjicu kako ne bi ostali bez posla

- da ako ih muž tuče, šute i trpe, jer on je ipak muško, tj. jači, pa bi ih mogao još više prebit

- da glasaju onako kako će glasati većina - jer nije se dobro isticati

- da je čovjek u nekoj uniformi po defaltu pametniji

- da treba slušati i trpjeti...

Ako ikad meni neki nastavnik kaže da je u redu zadatak u kojem se pojavljuje nepostojeći broj tipa XXC, on će:

- ili priznati grešku i popraviti ocijenu
- ili trpjeti posljedice - inspekcija ministarstva, unutarnji nadzor ministarstva, prijava ravnatelju, prijava dječjem pravobranitelju, prijava predsjedniku Upravnog vijeća koje predlaže ravnatelja.

Drugačijim ponašanjem se generira sustav u kojem postoje građani prvog i drugog reda. Od javnih službenika se očekuje poseban i povećan stupanj odgovornosti, pogotovo ako rade s djecom.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 08:32   #54
Jako dobro rečeno, čestitam Vojky
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 13:01   #55
svaka cast vojky

jos bih samo dodao da nije naodmet prigodno urlikanje i javno opisivanje i ucitelja i ravnatelja
samo iz jednog razloga - da bi njima bilo teze nego jednom (ili jednom po jednom) roditelju koji mora pisati pisma i nadati se bilo cemu slicnom pravdi za svoje dijete , kao i da mu nastavnik nece "zamrziti " potomka

naime , sve opisano je u startu duznost ravnatelja , da se pobrine da su ucitelji spremni za gradivo koje predaju djeci , ali naravno , kod nas je rukovodeci polozaj zato da nekome bude bolje i da "ne mora raditi"
tako se ucitelji ne zamaraju s pripremom nastave , a ravnatelji sa citanjem i popravljanjem iste
a mi ostali smo i dalje tiho i ponizno i pred uciteljima i pred salterima i pred uniformiranima
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 09:36   #56
jel se može znat kako je prošao sastanak s učiteljem?
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 11:58   #57
[QUOTE]vedrac kaže:
prije otprilike 3 godine otvoreni su dopunski studiji uz rad u svim gradovima u Hrvatskoj gdje postoje Pedagoške akademije itomeslično. Ja pouzdano znam za Čakovec, Krapinu, Osijek, Petrinju...
Kako je izgledao taj DOPUNSKI STUDIJ UZ RAD? "Studirao" se je jedan od 4 najdeficitarnija predmeta: hrvatski, matematika, engleski, njemački. Mogle su ga upisati osobe koje su završile studij razredne nastave (viša stručna sprema). Predavanja su bila organizirana vikendima, uz minimum konzultacija, uz ispitnu literaturu koja je (barem u mom području) činila oko 30% literature sa zagrebačkoga FF-a. Važno je napomenuti da je (prema slobodnoj procjeni) oko 80% "studentica" završilo studij u roku, bez padova, uz to što su redovno radile, velik broj njih ima muža i djecu.


Znači mogle su ga upisat osobe sa višom stručnom spremom ( a ne neka osoba koju smo sreli na ulici i pozvali na predavanje), a literatraturu je činilio 30 % literature FF i da to je važno napomenuti u Zagrebu. Drugim riječima te su se osobe dokavlificirale jer su imale nekakvo predznanje iz konkretnog područja (pedagoški predmeti, metodike, psihologija i sl.) Za to im i nije trebala 100% identična literatura FF.
Ili je možda problem što imaju muža i djecu?

Završivši taj studij, stekle su visoku stručnu spremu i zvanje "diplomiranog učitelja razredne nastave i pojačanog predmeta: togaitoga". Mogu raditi kao stručnjaci u osnovnoj školi (a u nekoj budućoj reformiranoj školi moći će raditi od 3. do 6. razreda). To znači da ih se zapošljava na NEODREĐENO VRIJEME.


Točno ako dođe do reforme školstva UČITELJI ĆE MOĆI BITI SVI. Ako naravno polože razliku od naprimjer zubarskog tehničara do naprimjer učitelja glazbene kulture.


Ako ste imali živaca čitati do sada, najbolje tek dolazi: ti su učitelji na natječajima za radno mjesto POTPUNO JEDNAKI, ŠTO ZNAČI DA PROFESORI NEMAJU NIKAKVE PREDNOSTI PRED NJIMA.
Ako ovome dodamo da škole više nisu obvezne natječaje za posao objavljivati u javnim glasilima, nego samo na zavodima za zapošljavanje, mislim da nam svima lagano pada mrak. Ne samo na oči, nego i na Lijepu Našu.

A zašto to ne gledaš tako da ti njima uzimaš mjesto u osnovnoj školi,a trebala bi raditi u srednjoj? Ti si ipak u prednosti.


Hvata me panika kad pomislim da su još prije 20-ak godina zakonski u višim razredima mogli predavati samo profesori, a mi danas izjednačujemo vikend-tečajeve u provincijskim učilištima sa studijima na Zagrebačkom sveučilištu.

A ti su profesori podrazumjeva se bili puno pametniji od današnjih učitelja!
Oprosti molim te. Nikako da uočim da je Zagreb zlatom optočen i da tamo gradom hodaju sve sami pametnjakovići. Hvala ti što si mi otvorila oči. Hvala.

P.S. Otiđi subotom, nedjeljom do PA u Savskoj 77 naravno u Zagrebu, pa ćeš vidjeti da se isti ti "vikend-tečajevi provincijskih učilišta" odražavaju i tamo.
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 12:12   #58
Nije točno da su prije 20-tak godina u osnovnoj školi predavali samo profesori. Sjećam se (doduše bilo je prije nekih 25 godina) da su većina predavača u mojoj školi bili nastavnici, dakle završili 2 a ne 4 godine pedagoškog faksa.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 20:31   #59
Dogodilo se opet!

Na str. 15 udžbenika iz Prirode piše: "Jedna je skupina učenika u školskom dvorištu trebala naći stablo oko kojega je otprilike 10 m slobodnog prostora. Znači, učenici su morali procijeniti koliko je to 10 m. Ivana se dosjetila da bi slobodni prostor mogli izmjeriti koracima. Učiteljica ju je pohvalila i napomenula da njezina dva koraka iznose oko 1 m. "

Na testu iz Prirode bilo je pitanje koliko otprilike metara iznosi 18 dječjih koraka. Odgovorio je 9, učitelj prekriži i napiše 18.

Mislim...

Rekla sam mu da sutra odmah reagira kod učitelja. Ako prizna odgovor, sve O.K. Neka je pogriješio. Ali ako opet ne, onda ću se početi zabrinjavati.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 20:33   #60
... i veli mi muž nek više prestanem gnjaviti, da prestanem biti paranoična.

Možda je u pravu.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.