Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2016., 17:26   #5121
ovako ; prvo pozdrav svima! da krenem sa svojim problemima ,pitanjima ,isto su me slučajno zaboravili prijavit od dana kad sam počeo radi,pa su me prijavili 4 dana kasnije ,ali dobro to smo riješili dogovorom ,a sad za nadalje,na ugovoru piše 40 sati tjedno ,dakle to je 5 dana po osam sati ,a uredno nas tjeraju da radimo subote ,je da je skraćeno ,ali je opet šest sati rada,plus što su sada počeli uvodit i da se ostaje na poslu poslje 15 h ,znači to su još tri sata preko i naravno to sve za minimalnu plaću,rad bez grijanja i vrlo često čak i bez pitke vode,što je najbolje učiniti i kako se postaviti oko svega toga,unaprijed hvala!
__________________
želiš biti sretan,budi !
Limpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 17:44   #5122
Ne kužim iz pitanja da li radiš više od 40 sati tjedno, ili ne.
Kako ti je radno vrijeme raspoređeno? Koliko radiš radnim danima, 8 sati ili manje?

Ako radiš više od 40 sati tjedno, onda su to prekovremeni sati koji trebaju biti dodatno plaćeni. Ako ti nisu plaćeni, prijavi inspekciji rada. Imaš link na stranicama ministarstva rada.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 17:59   #5123
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne kužim iz pitanja da li radiš više od 40 sati tjedno, ili ne.
Kako ti je radno vrijeme raspoređeno? Koliko radiš radnim danima, 8 sati ili manje?

Ako radiš više od 40 sati tjedno, onda su to prekovremeni sati koji trebaju biti dodatno plaćeni. Ako ti nisu plaćeni, prijavi inspekciji rada. Imaš link na stranicama ministarstva rada.
inače je raspoređeno na osam sati pet dana u tjednu ,ali ima još i koji dan kad ostajemo duže i još rad subotom u trajanju od šest sati ,zna se nakupit i 15 sati tjedno prekovremeno ,da naravno da ću prijaviti,samo me zanimalo ima li to kakvog efekta ?
__________________
želiš biti sretan,budi !
Limpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 19:02   #5124
To ti nitko ovdje ne može točno reći jer su iskustva iz prakse različita.
Ako dođe inspekcija u nadzor i nađe sve u redu, neće imati nikakvog efekta.
Ali ako nađu mogu kazniti ovisno o tome što utvrde.

Ako se inspekcija pojavi, velika je vjerovatnost da će i tražiti i izjave radnika.
Ako svi radnici budu prešućivali nepravilnosti iz straha od gubitka posla , inspekcija nema što utvrditi. Nemaju oni kristalnu kuglu da vide ono što nema dokumentirano.
Inspekcija gleda paprilogiju, uzima izjave i na osnovu toga utvrđuje ima li ili nema nepravilnosti.

Da li vam se vidi razlika između evidencije radnog vremena i isplatne liste u ukupnom broju sati rada na bazi mjeseca?
Inspektorat će tražiti na uvid evidenciju radnog vremena za neke mjesece i isplatne liste za te iste mjesece. Ako je to isto , a radnici ne kažu ništa, niti inspektor ne može reći da se krši zakon. Bez dokaza ne smije podnijeti prijavu jer će past na sudu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 19:06   #5125
Pa čuj, ako dođe inspekcija i pita vas je l radite prekovremeno, a ti veliš ne - onda neće imat nikakvog efekta.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 21:30   #5126
to sam si sve i mislio ,ajde danas smo pokazali slogu i jednostavno otišli poslje 15 h svojim kućama,a ovo za inspekciju sam si i mislio,a ja sigurno neću ništa prešutiti,jer ovo je već druga takva firma,na prvoj sam se opekao,tako da sad ne opraštam nikome,hvala Vam svima!
__________________
želiš biti sretan,budi !
Limpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:31   #5127
A gledaj - protiv njega inspekcija može pokrenuti prekršajni postupak samo na temelju ustanovljenih prekršaja. Znam da to nije ugodna situacija, ali kako da on to drugačije ustanovi?

Svaka čast i sretno.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 20:15   #5128
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Išla bi i naplatila im to "učenje". Ili se nemoj niti javljati im više. Osim ako baš želiš ostati u nkeim super odnosima s njima.

Osim toga - jel dobivaš za prijevoz u otkaznom roku? A jel ti treba za dolazak na posao? Sve u svemu, moje mišljenje imaš - a sad, što je po zakonu, ja bi rekla da ono što si potpisao govori da ne moraš doći.

Ja im se ni ne bi javljala.

Osim toga, kak si ti tehnološki višak, a zaposlili budu nekog drugog? Ako je isto radno mjesto, to ne smiju....osim ako se nisu snašli pa stavili drugo radno mjesto.
Situacija je sada 2016. ovakva : zvali su me nazad nakon nešto manje od tri mjeseca , naravno pristao sam , uz puno veću plaću , vratiti se !! E sada ono zanimljivo , nikakav ugovor nisam potpisao , već je sve ostalo na usmenom dogovoru !! Sada je došla nova uprava i radi nove ugovore o radu !!
Ono što mene zanima je , ako ne pristanem na ugovor , već poželim dati otkaz !! Dali sam dužan raditi otkazni rok ( ako da koliko ) ?
Ponavljam nikakav ugovor nisam potpisao , već je sve ostalo na usmenom dogovoru !
Obveze prema meni od mirovinskog , zdrav. , plaće i ostalog uredne su sa njihove strane !!
Mirkeec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 23:37   #5129
Prvo - kako vam pada na pamet raditi bez ugovora? Kakav je to poslodavac koji će ti dati pristup sredstvima za rad bez ikakvog ugovora?
Zakonski, čak i bez ugovora se to tretira ko ugovor na određeno, ali tebi je jasno da u slučaju ikakvog sranja ti nemaš nikakav dokaz?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:13   #5130
Quote:
Mirkeec kaže: Pogledaj post
Situacija je sada 2016. ovakva : zvali su me nazad nakon nešto manje od tri mjeseca , naravno pristao sam , uz puno veću plaću , vratiti se !! E sada ono zanimljivo , nikakav ugovor nisam potpisao , već je sve ostalo na usmenom dogovoru !! Sada je došla nova uprava i radi nove ugovore o radu !!
Ono što mene zanima je , ako ne pristanem na ugovor , već poželim dati otkaz !! Dali sam dužan raditi otkazni rok ( ako da koliko ) ?
Ponavljam nikakav ugovor nisam potpisao , već je sve ostalo na usmenom dogovoru !
Obveze prema meni od mirovinskog , zdrav. , plaće i ostalog uredne su sa njihove strane !!
Za otkaz, odnosno prestanak rada ti nije bitan u tvom slučaju nezaključen ugovor o radu, jer opći propisi radnog prava propisuju kada i kako prestaje i otkazuje se ugovor o radu kojega ti nemaš, ali si faktički u radnom odnosu, pa mu možeš reći usmeno ili pismeno da u stvari prestaješ faktički raditi s danom tim i tim , jer ne možeš otkazati ugovor radu kojeg nisi zaključio, nedostaje pravna forma što se tiče ugovornog odnosa . Otkaz ima isto tako svoju određenu pravnu formu . Dokazi da si radio postoje, jer ti je izvršio prijave na MIO i HZZO , a i plaću isplaćuje.Vjerojatno će ti dati ugovor retroaktivno , i ako ga zaključiš imaš obvezu otkaza po Zakonu o radu i ugovornom odnosu.
NESTORA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:31   #5131
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prvo - kako vam pada na pamet raditi bez ugovora? Kakav je to poslodavac koji će ti dati pristup sredstvima za rad bez ikakvog ugovora?
Zakonski, čak i bez ugovora se to tretira ko ugovor na određeno, ali tebi je jasno da u slučaju ikakvog sranja ti nemaš nikakav dokaz?
Usmenim dogovorom između radnika i poslodavca zasniva se stvarni radni odnos ,koji nema definiciju roka, i koji se može naknadno konvalidirati propisima Zakona o obveznim odnosim i Zakonom o radu. Iz stvarnog radnog odnosa, usmenog dogovora proizlaze sva prava i obveze kako za radnika tako i za poslodavca, tim više jer poslodavac ispunjava obveze po pitanju poreza , doprinosa isplate , plaće itd.Nedostatak pisane forme povlači određene prekršajne sankcije za poslodavca , i veliku nesigurnost za radnika, ali to nije nikakva novina u RH, najveće posljedice nastupaju u slučaju povreda na radu . Stvarni radni odnos se može dokazati u sudskom postupku, ali sud ne može naložiti poslodavacu da s radnikom zaključi ugovorni odnos, nego može dosuditi radniku sva prava koja iz istog proizlaze, a koja je poslodavac radniku uskratio ,kao da su imali ugovorni odnos.
NESTORA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 20:08   #5132
Quote:
NESTORA kaže: Pogledaj post
Usmenim dogovorom između radnika i poslodavca zasniva se stvarni radni odnos ,koji nema definiciju roka, i koji se može naknadno konvalidirati propisima Zakona o obveznim odnosim i Zakonom o radu. Iz stvarnog radnog odnosa, usmenog dogovora proizlaze sva prava i obveze kako za radnika tako i za poslodavca, tim više jer poslodavac ispunjava obveze po pitanju poreza , doprinosa isplate , plaće itd.Nedostatak pisane forme povlači određene prekršajne sankcije za poslodavca , i veliku nesigurnost za radnika, ali to nije nikakva novina u RH, najveće posljedice nastupaju u slučaju povreda na radu . Stvarni radni odnos se može dokazati u sudskom postupku, ali sud ne može naložiti poslodavacu da s radnikom zaključi ugovorni odnos, nego može dosuditi radniku sva prava koja iz istog proizlaze, a koja je poslodavac radniku uskratio ,kao da su imali ugovorni odnos.

dobio sam ugovor na potpis , ne sviđa mi se , dali ga smijem odbiti potpisati s obzirom na sve navedeno , ( dvije godine radim bez ugovora ). Kaj zakon kaže u tom slučaju ??
Mirkeec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 19:40   #5133
Ja dam otkaz - kazna 60.000 kn

Pozdrav svima. Da li netko zna odgovor na ovo? Trenutno sam nezaposlen i ne mogu puno birati ali otvorila mi se mogućnost da se zaposlim u firmi koja daje ugovor sa stavkom da, ako ja dam otkaz u roku od dvije godine od potpisivanja ugovora, moram platiti firmi 60.000 kn i ne smijem na slijedećem radnom mjestu raditi u istoj djelatnosti.
Da li takva forma ugovora pravno drži vodu ili su to muljanja poslodavca po principu APP?
Samo da napomenem da ne bi bio nikakav rukovodeći kadar koji bi mogao prenesti poslovne tajne konkurenciji nego običan radnih u proizvodnoj hali.

Zahvaljujem na odgovoru.
__________________
Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life.
Mighty1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 23:04   #5134
Za šta 60k kuna? Samo zato što bi otišao? Ne drži vodu. Ukoliko će nešto ulagati u tebe u smislu konkretnog obrazovanja, onda te imaju pravo vezati neko vrijeme ugovorom ili da im to moraš nadoknaditi, a i tad bi iznos varirao zavisno o tome koliko bi vremena radio za njih.

Ovo sa zabranom rada kod konkurecnije može, ali samo ako imaš plaću iznad hrvatskog prosjeka (lupetam na pamet ali negdje oko 5 i pol netto, provjeri na netu), a tada ti za to vrijeme moraju isplaćivati trećinu tvoj plaće.
Ukoliko je plaća ispod prosjeka - APP je.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 23:34   #5135
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post

Ovo sa zabranom rada kod konkurecnije može, ali samo ako imaš plaću iznad hrvatskog prosjeka (lupetam na pamet ali negdje oko 5 i pol netto, provjeri na netu), a tada ti za to vrijeme moraju isplaćivati trećinu tvoj plaće.
Ukoliko je plaća ispod prosjeka - APP je.
kakva zabrana rada kod konkurencije? u kojem periodu nakon otkaza, trajno? gdje bi mesar ili grafičar ili automehaničar ili kuhar tebali raditi? prekvalifikacija sa 40g. jer si eto 2-3-4g. radio već taj posao???
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 02:56   #5136
Quote:
Mighty1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Da li netko zna odgovor na ovo? Trenutno sam nezaposlen i ne mogu puno birati ali otvorila mi se mogućnost da se zaposlim u firmi koja daje ugovor sa stavkom da, ako ja dam otkaz u roku od dvije godine od potpisivanja ugovora, moram platiti firmi 60.000 kn i ne smijem na slijedećem radnom mjestu raditi u istoj djelatnosti.
Da li takva forma ugovora pravno drži vodu ili su to muljanja poslodavca po principu APP?
Samo da napomenem da ne bi bio nikakav rukovodeći kadar koji bi mogao prenesti poslovne tajne konkurenciji nego običan radnih u proizvodnoj hali.

Zahvaljujem na odgovoru.
ja nebi pristao, ko zna kakav te posao čeka. Izgleda da im bježe ljudi iz firme zbog loših radnih uvijeta. Još si običan radnik, ko zna kakva maltertiranja možeš očekivat u takvoj firmi.
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 22:32   #5137
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
kakva zabrana rada kod konkurencije? u kojem periodu nakon otkaza, trajno? gdje bi mesar ili grafičar ili automehaničar ili kuhar tebali raditi? prekvalifikacija sa 40g. jer si eto 2-3-4g. radio već taj posao???
Ma dobro, to se mahom odnosi na specifična zanimanja i velim, samo ako ti je netto iznad hr prosjeka. Mislim da je maksimalan rok 2 godine.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 11:45   #5138
Rad na određeno + rad na autorski ugovor + rad na ugovor o djelu

Pozdrav! Usmjerite me gdje treba ako sam fulala temu.

Dakle, zaposlena sam na određeno, produžuje mi se ugovor svaki mjesec. Istovremeno bih odradila jedan posao na autorski ugovor, pa ne znam kako se to gleda pravno.

Smijem li istovremeno raditi na dva različita tipa ugovora?

Također, uskoro imam još jedan posao sa strane, a plaća bi mi bila isplaćena jednokratno, preko ugovora o djelu (vođenje projekta). Ili je bolje da i taj posao bude na ugovor o radu na određeno? Na prvom (amo reći stalnom) poslu radim samo pola radnog vremena, ne znam ima li i to značenja.

Nažalost, ne znam ništa o ovome, a kad sam pitala savjetnicu na Zavodu, rekla je "nađite nekog na čije ime vam te druge poslove mogu platiti". Toliko o tome.
Drifter DIY is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 22:32   #5139
Da li su to poslovi iz djelokruga koje obavlja poslodavac kod kojeg si zaposlena?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 14:55   #5140
Quote:
Mighty1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Da li netko zna odgovor na ovo? Trenutno sam nezaposlen i ne mogu puno birati ali otvorila mi se mogućnost da se zaposlim u firmi koja daje ugovor sa stavkom da, ako ja dam otkaz u roku od dvije godine od potpisivanja ugovora, moram platiti firmi 60.000 kn i ne smijem na slijedećem radnom mjestu raditi u istoj djelatnosti.
Da li takva forma ugovora pravno drži vodu ili su to muljanja poslodavca po principu APP?
Samo da napomenem da ne bi bio nikakav rukovodeći kadar koji bi mogao prenesti poslovne tajne konkurenciji nego običan radnih u proizvodnoj hali.

Zahvaljujem na odgovoru.
Članak 102. Ugovorna zabrana natjecanja propisuje:
(1) Poslodavac i radnik mogu ugovoriti da se određeno vrijeme nakon prestanka ugovora o radu, radnik ne smije zaposliti kod druge osobe koja je u tržišnom natjecanju s poslodavcem te da ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se natječe s poslodavcem (ugovorna zabrana natjecanja).
(2) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka ne smije se zaključiti za razdoblje duže od dvije godine od dana prestanka radnog odnosa.
(3) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka može biti sastavni dio ugovora o radu.
(4) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka mora se sklopiti u pisanom obliku.
(5) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka ne obvezuje radnika ako njegov cilj nije zaštita opravdanih poslovnih interesa poslodavca ili ako se njime, s obzirom na područje, vrijeme i cilj zabrane, a u odnosu na opravdane poslovne interese poslodavca, nerazmjerno ograničava rad i napredovanje radnika.
(6) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništetan ako ga sklopi maloljetnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj.
(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka, na ništetnost ugovorne zabrane natjecanja ne može se pozivati poslodavac.
Članak 103. Naknada u slučaju ugovorne zabrane natjecanja propisuje:
(1) Ako ovim Zakonom za određeni slučaj nije drukčije određeno, ugovorna zabrana natjecanja obvezuje radnika samo ako je poslodavac ugovorom preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanja zabrane isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.
(2) Naknadu iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan isplatiti radniku najkasnije do petnaestog u mjesecu za prethodni mjesec.
(3) Ako je dio plaće radnika namijenjen za pokriće određenih troškova u vezi s obavljanjem rada, naknada se može razmjerno umanjiti.
Članak 104. Prestanak ugovorne zabrane natjecanja propisuje:
(1) Ako radnik otkaže ugovor o radu izvanrednim otkazom zbog toga što je poslodavac teško povrijedio obvezu iz ugovora o radu, ugovorna zabrana natjecanja prestaje važiti ako u roku od mjesec dana od dana prestanka ugovora o radu radnik pisano izjavi da se ne smatra vezanim tim ugovorom.
(2) Ugovorna zabrana natjecanja prestaje važiti kada poslodavac otkaže ugovor o radu, a nema za to ovim Zakonom opravdan razlog, osim ako u roku od petnaest dana od otkaza ugovora obavijesti radnika da će mu za vrijeme trajanja ugovorne zabrane natjecanja plaćati naknadu iz članka 103. ovoga Zakona.


I ja sam se raspitivao u vezi takvih ugovora pa dobio ovaj odgovor
spic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.