Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2010., 09:06   #221
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
pitanje je prešturo što daje veliku mogučnost manipuliranja samim razlozima zbog kojih bi privodio čovjeka, tako da ovo i nije pitanje o kojem bi se moglo toliko raspravljait, ali ajd, malo si pišemo!!



Šta če ti čovjek u postaji zbog utvrđivanja identiteta ako ima osobnu iskaznicu kod sebe i dao ti ju je!!
mozemo se mi natezati ovako do slijedeceg bozica
drot dobije nalog da te privede i on ce te privesti
tvoje je pravo da se pozalis kasnije, ali prije toga si duzan poslusati ili trpjeti posljedice
nista od toga nema veze s tim jesi li kriv ili nevin , to se naknadno utvrduje

ja sam svojevremeno bio 7 puta zaustavljen i legitimiran na potezu od 5km
naravno da mi se nije dopalo , ali policija je imala svoj razlog: trazili su nekoga i ja sam odgovarao opisu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 11:13   #222
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
mozemo se mi natezati ovako do slijedeceg bozica
drot dobije nalog da te privede i on ce te privesti
tvoje je pravo da se pozalis kasnije, ali prije toga si duzan poslusati ili trpjeti posljedice
nista od toga nema veze s tim jesi li kriv ili nevin , to se naknadno utvrduje
to i ja kažem da nije pitanje na mjestu, jedno je kad dobije nalog a jedno je postavljeno u pitanju!!


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ja sam svojevremeno bio 7 puta zaustavljen i legitimiran na potezu od 5km
naravno da mi se nije dopalo , ali policija je imala svoj razlog: trazili su nekoga i ja sam odgovarao opisu
ali te svejedno nisu priveli.... tu se vračam na prvobitno pitanje gdje se ništa ne spominje razlog zbog kojeg bi te priveli, znači i da ti je policajac rekao da odgovaraš opisu počinitelja i da ideš s njim u postaju-išao bi jer znaš da nisi kriv!!
i vjerojatno su ti rekli zašto te legitimiraju jer nakon 5 puta bi vjerojatno poludio da nisi znao zašto je!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 11:40   #223
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
... P.S. ali se opet ne slažem s tobom da če ti neko poči s tobom tek tako i da češ ti prije pribjeći uporabi nego ga pokušati nagovoriti da pođe s tobom mirno!!!!
Objašnjenje razloga nije nagovaranje.


Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
... Šta če ti čovjek u postaji zbog utvrđivanja identiteta ako ima osobnu iskaznicu kod sebe i dao ti ju je!!...
Lažna osobna možda? Poderana i zmazana, pa postoji vjerojatnost da to nije ta osoba?


Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
Ne moram...
Moraš. Ovako ili onako.


Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
... Ako sam nevin onda mi je najbolje vidjeti koliko je daleko policija spremna ici i kako ce se ponasati prema osobi koja je nevina...
Pa svi su nevini dok im se krivnja ne dokaže. Znači da je i postupak isti, bio ti kriv ili nevin (što u tom trenutku samo ti znaš). Možeš i isprobavati granice, samo što ti onda ne može policajac biti kriv za posljedice.


Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
ali te svejedno nisu priveli...
Nisu ga priveli jer je uredno dao dokumente i provjerom na mejstu događaja se utvrdilo da nije osoba koju se traži. Da je komplicirao (kao što neki savjetuju), moglo je biti i drugačije.


Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
... znači i da ti je policajac rekao da odgovaraš opisu počinitelja i da ideš s njim u postaju-išao bi jer znaš da nisi kriv!!...
Jesi li ikada gledao način prepoznavanja počinitelja na TV-u? Imaš liniju sa nekoliko osoba, a samo jedna od njih (ili nijedna) je počinitelj. Što misliš tko su one druge osobe?


Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
... i vjerojatno su ti rekli zašto te legitimiraju jer nakon 5 puta bi vjerojatno poludio da nisi znao zašto je!...
Vjerojatno? Ne znam zašto uopće nešto pokušavam objasniti, kada se tebi na kraju sve svodi na isto.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 12:42   #224
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Jesi li ikada gledao način prepoznavanja počinitelja na TV-u? Imaš liniju sa nekoliko osoba, a samo jedna od njih (ili nijedna) je počinitelj. Što misliš tko su one druge osobe?
He, he, he. Ovo me je baš nasmijalo jer sam se sjetio jednog prijatelja kojeg je, dok je bezbrižno hodao Đorđićevom, zaustavio policajac i zatražio da stane u liniju za prepoznavanje. Ovaj je pristao (ne sjećam se je li to bila molba ili naredba, ali nije imao nešto protiv). I to je bio poučno iskustvo: nisu dvojica bila slična u toj liniji - skoro pa kao da su uzeli jednog visokog, drugog niskog, trećeg mršavog, četvrtog debelog.

Možda je svjedok bio očigledni lažov, pa su namjerno stavili tako različite tipove da dokažu da svjedok van svake dvojbe nema pojma, ali ako je iole pouzdan svjedok, to je kao da su stavili natpis nad osumnjičenog: "ovaj je".
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 14:30   #225
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
to i ja kažem da nije pitanje na mjestu, jedno je kad dobije nalog a jedno je postavljeno u pitanju!!




ali te svejedno nisu priveli.... tu se vračam na prvobitno pitanje gdje se ništa ne spominje razlog zbog kojeg bi te priveli, znači i da ti je policajac rekao da odgovaraš opisu počinitelja i da ideš s njim u postaju-išao bi jer znaš da nisi kriv!!
i vjerojatno su ti rekli zašto te legitimiraju jer nakon 5 puta bi vjerojatno poludio da nisi znao zašto je!
da je murjak rekao da idem s njim - isao bih s njim
alternativa bi mi bila jedino da ga udarim i pokusam pobjeci
jednom u stanici , moje je pravo da trazim odvjetnika , da odbiejm odgovarati na pitanja , da podnesem zalbu na postupanje ...

da tebi dode grupa huligana s batinama i pistoljima , bi li ih poslusao ili bi im se opirao?
princip je isti , a tek poslije se mozemo razgovarati tko je i koliko bio u pravu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 19:52   #226
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
... nisu dvojica bila slična u toj liniji - skoro pa kao da su uzeli jednog visokog, drugog niskog, trećeg mršavog, četvrtog debelog...
Radilo se svašta prije. Sad se fotografiraju svi zajedno u liniji, a i svaki posebno, sve kako bi sud mogao vidjeti da nema takvih namještaljki.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 19:34   #227
takvo nesto mi se desilo jucer u billi... naime, usao sam sa torbom u billu jer nemaju ormarice za zakljucat stvari, dosao sam na blagajnu i kupio orbit zvake, a teta je rekla da joj otvorim torbu i pokazem unutra... moram li ja to pokazati njoj ? a i da je bilo ormarica za zakljucat stvari moram li ja staviti torbu u to ili mogu proci sa torbom i ne pokazati joj torbu (znaci ako zeli nek zove policiju)
TetaZaŠalterom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 19:54   #228
Quote:
TetaZaŠalterom kaže: Pogledaj post
takvo nesto mi se desilo jucer u billi... naime, usao sam sa torbom u billu jer nemaju ormarice za zakljucat stvari, dosao sam na blagajnu i kupio orbit zvake, a teta je rekla da joj otvorim torbu i pokazem unutra... moram li ja to pokazati njoj ? a i da je bilo ormarica za zakljucat stvari moram li ja staviti torbu u to ili mogu proci sa torbom i ne pokazati joj torbu (znaci ako zeli nek zove policiju)
ja bi pozdravio tetu i nastavio svojim putem
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 20:22   #229
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
ja bi pozdravio tetu i nastavio svojim putem
I pogriješio.


Quote:
TetaZaŠalterom kaže: Pogledaj post
... dosao sam na blagajnu i kupio orbit zvake, a teta je rekla da joj otvorim torbu i pokazem unutra... moram li ja to pokazati njoj ?...
To je već debelo prožvakano na ovoj temi. Ne moraš, ali te zaštitari (iako ih možda nisi uočio, bili su tamo) mogu zadržati do dolaska policije ako sumnjaju da si lopov. Mogu uporabiti i silu.


Quote:
TetaZaŠalterom kaže: Pogledaj post
... a i da je bilo ormarica za zakljucat stvari moram li ja staviti torbu u to ili mogu proci sa torbom i ne pokazati joj torbu (znaci ako zeli nek zove policiju)
Nisi dužan ostavljati svoje stvari u taj ormarić, ali time prihvaćaš činjenicu da ćeš morati vaditi sve iz nje na blagajni.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 20:24   #230
Torbu ne moraš nigdje ostavljati.

A što se tiče otvaranja i pokazivanja, o tome piše već puno.
U principu ako si nevin i ako te lijepo zamoli, nema razloga da joj ne pokažeš.

Iako, to nisi dužan napraviti. Doduše, u tom slučaju ona (ili zaštitar) ako sumnjaju na počinjenje kaznenog djela te mogu zadržati do dolaska policije.

Smiju te zadržati samo ako sumnjaju na počinjenje kaznenog djela i samo ako su bez odgode pozvali policiju.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 20:34   #231
što ako je brze izađem iz dućana nego što me zaštitar uspije zaustavit ? Pretpostavljam da on ima ovlasti samo unutra dućana, ako proba upotrijebiti silu na meni izvan njega još bi ja njih mogao tužiti
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 20:49   #232
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
što ako je brze izađem iz dućana nego što me zaštitar uspije zaustavit ? Pretpostavljam da on ima ovlasti samo unutra dućana, ako proba upotrijebiti silu na meni izvan njega još bi ja njih mogao tužiti
Može te zadržati i vani, a može i bilo koji drugi građanin. Bitno je samo da sumnja da si lopov (kako je opisao 200kn). Inače, nema smisla da potežeš isto pitanje koje je već naširoko obrađeno. Jednostavno pregledaj temu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 20:21   #233
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
I pogriješio.




To je već debelo prožvakano na ovoj temi. Ne moraš, ali te zaštitari (iako ih možda nisi uočio, bili su tamo) mogu zadržati do dolaska policije ako sumnjaju da si lopov. Mogu uporabiti i silu.




Nisi dužan ostavljati svoje stvari u taj ormarić, ali time prihvaćaš činjenicu da ćeš morati vaditi sve iz nje na blagajni.
pa... necu... nek zove policiju
TetaZaŠalterom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 15:16   #234
Ovlasti kontrolora karata

Koje su sve ovlasti zetovih kontrolora? vozim se u tramvaju,dođe kontrolor dobar dan karta molim a ja bez novčanika i svih identifikacijskih kartica,kažem nemam ništ kod sebe ak želite zovite policiju,on me primi za ruku i kaže čekat ćemo zajedno policiju,othrvam se i izađem iz van.
dal on to smije,primat ljude uopće? kak identificirat tog kontrolora tj.doć do njegvog imena i prezimena? ak je prešo prek svojih ovlasti koje sankcije može snosit?
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 15:43   #235
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
Koje su sve ovlasti zetovih kontrolora?...
Piše već na nekoliko mjesta na temi.

Ukratko, može te tražiti osobnu, ali mu nisi dužan dati i nema sankcija ako odbiješ. Fizički te ne smije zadržati, ali se može obratiti policajcu da te legitimira i ustupi mu tvoje podatke (ako se u blizini nađe neki policajac). Kontrolori se legitimiraju značkom, tako da možeš znati broj značke, prema kojem se može doći do drugih podataka (u opravdanom razlogu). Ako je prešao svoje ovlasti i počinio kakvo kazneno djelo ili prekršaj, odgovara kao i svaki drugi građanin.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 15:52   #236
e to me zanima,tko je na kraju kriv? zamislimo da dođe do fizičkog obračuna između putnika i kontrolora kojeg je započeo kontrolor tak da je npr.krenul povlačit za rukav nekog..on bi bil kriv no ja sam ipak bez karte se vozil i nisam mu pokazal kaj je tražil..ko je u pravu na kraju?
kad svi znaju da kontrolori nisu policija zaš im svi u tramvaju ne kažu neš u odjebi stilu? i kaj sad kontrolor može? ne smije fizički dirat nikog može zvat policiju a dok ona dođe ti odavno zbrišeš s lica mjesta
naravno živimo u sjebanom svijetu,može se nać neki kontrolor luđak puknut mu film i prebit te na mrtvo ime il još gore ubit nečim.ne bi se čudil.

Zadnje uređivanje instruktorxp : 18.11.2010. at 16:03.
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 22:03   #237
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
...ali se može obratiti policajcu da te legitimira i ustupi mu tvoje podatke (ako se u blizini nađe neki policajac).
Jesi li siguran da to smije?

Mislim da su podaci koje policajac u službi sazna profesionalna tajna i ne smiju se odavati trećim osobama.

Policajac smije utvrditi moj identitet, ali odakle proizlazi pravo da moj identitet obznanjuje bilo kome drugome? Mogu zamisliti okolnosti u kojima bi takvo odavanje identiteta trećoj osobi mogao biti ozbiljan profesionalni prekršaj.

Naravno, pitanje je je li kontrolor u ovom slučaju ovlaštena osoba da mu policajac može odati moj identitet. Uvjeren sam da nije i zato i nema ovlasti sam ga utvrditi. Pogotovo ako se pozovem na zakon o zaštiti osobnih podataka i zabranim mu da moje osobne podatke dijeli i sa kima. Dakako, on ima ovlasti prikupiti ih i obrađivati, ali u skladu sa zakonom o policiji, pravilnikom, zakonom o zaštiti tajnosti podataka i zakonom o zaštiti osobnih podataka.

Nekako mi se čini da to ne uključuje obznanjivanje mojih podataka nekom komunalnom kontroloru sa mjedenom značkom poduzeća ZG Holdinga.

Zadnje uređivanje 200kn : 18.11.2010. at 22:12.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 22:54   #238
Hm... dobro opaženo. Ali se radi zapravo o proceduri, dok je konačni ishod neupitan. Jer na koncu si učinio nešto za što te poduzeće čiju uslugu koristiš može tužiti (nisi pokazao kartu kontroloru, a za to je predviđena nekakva novčana kazna), a da bi te moglo tužiti negdje i u nekoj fazi tog procesa imaju pravo saznati tvoje osobne podatke. Policija je uvijek ta koja te podatke utvrđuje. A daje ih onda kada tužitelj stekne pravo da ih primi. Dakle, nigdje ne stoji da policajac to nužno mora dati kontroloru, ali će prijevoznik podatke sigurno na koncu imati pravo dobiti.

Znači, pitanje je ovdje u biti pitanje formalne procedure (kaznu ionako ne plaćaš kontroloru). Pri tome ne mislim da je zato manje bitno -- naprotiv.

Stvar dodatno komplicira ili možda i pojednostavnjuje što se kod javnog prijevoza ne radi samo o nekakvom općem ugovoru između trgovca i kupca, već o odluci lokalne vlasti (u Zagrebu Odluka o javnom linijskom gradskom prijevozu putnika objavljena u Službenom glasniku), utemeljenoj na nizu zakona.

Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
zamislimo da dođe do fizičkog obračuna između putnika i kontrolora kojeg je započeo kontrolor tak da je npr.krenul povlačit za rukav nekog..on bi bil kriv no ja sam ipak bez karte se vozil i nisam mu pokazal kaj je tražil..ko je u pravu na kraju?
Ako te netko potegne za rukav, a ti se onda potučeš s njime - ili si ti kriv za fizički napad, ili je između potezanja za rukav i izbijenog zuba bilo još koječega o čemu ovisi tko je sve kriv i s kojim udjelom. Ali o tome imaš cijelu temu o nužnoj samoobrani, pa predlažem da prvo kreneš tamo.
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
kad svi znaju da kontrolori nisu policija zaš im svi u tramvaju ne kažu neš u odjebi stilu?
Pa, iz istog razloga iz kojega im i ti ne kažeš.
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
može zvat policiju a dok ona dođe ti odavno zbrišeš s lica mjesta
Čuj, ponekad idu zajedno s policajcima. Što onda?

Zadnje uređivanje Katrin : 19.11.2010. at 08:45.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 09:13   #239
Imaš pravo.

A što se tiče protupravnog oduzimanja slobode, to je kazneno djelo. Koliko god ja mislio da je loše to što kontrolori nemaju veće ovlasti (recimo utvrditi identitet građana) - upravo je u tome problem. Oni se snalaze kako znaju i nerijetko u tom svom snalaženju prekrše pokoji zakon i pravilnik. Problem stvarno nastaje kada prekrše kazneni zakon, a njega nekako baš žele kršiti: bilo da ti zabrane da odeš, bilo da traže mito ili nešto iznuđuju.

Dobro, ja se ne švercam pa se ne mogu pohvaliti nekom junačkom pričom, ali uvjeren sam da u trenutku kada bi me netko pokušao zaustaviti jer mu se sprdnulo i spriječiti da odem da bih se znao snaći. Snalaženje bi najvjerojatnije značilo pozivanje policije u nekom trenutku budući da natezanje (bilo fizičko bilo verbalno) s nekim divljacima na cesti nije opcija.

Isto tako, znam da većinu osoba u mojoj okolini (pogotovo ženskih) bi bilo kakav kontrolor mogao zadržati samo zaprijetivši im (što često rade) ili ih primiti za ruku (što im nekako isto zna zalomiti). A to nije okej. I znaju one da nije okej, ali iz tih situacija samo žele što prije izaći tako da ne žele ni zvati policiju, ni zvati upomoć (jer je to privlačenje pažnje) nego lijepo daju 50kn za kavu i čao bao. E onda ja poludim.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 15:31   #240
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da to smije?...
Siguran.

Članak 30. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima:
"Policijski službenik provjerava identitet osobe:
...
11. na zahtjev službenih osoba tijela državne uprave te pravne ili fizičke osobe u slučajevima postojanja okolnosti iz točke 1. – 10. ovog stavka, ili ako je vjerojatno da je ta osoba povrijedila njihovo pravo.
"

Inače si u pravu što se tiče službene tajne i davanja osobnih podataka, ali kontrolori su ih u ovom slučaju ovlašteni tražiti i mi ih moramo dati.

Neki banalniji primjer bi bio da ti netko stalno na dvorište baca smeće. Tu se ne radi o kaznenom djelu niti o prekršaju, ali ti si nepobitno time oštećen (tj. povrijeđeno je neko tvoje pravo). Jednog jutra uočiš lika koji to radi i zoveš policiju. Oni će ga legitimirati i ustupiti ti njegove osobne podatke kako bi svoje pravo zaštitio privatnom tužbom, a neće provoditi nikakav daljnji postupak.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.