Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2011., 10:26   #221
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da je baš tako, populacija zaposlenih žena u dobi od nekih 22-35 god. bi u svijetu bila desetkovana.

ni ovo ne razumijem (pao mi tlak vec drugi dan, sori)

htjela si mozda reci zaposlenih i majki od 22-35?

naravno da zene i dalje radjaju, naravno da zene i dalje rade, samo je pitanje sto se u medjuvremenu dogodilo i s djecom(zanimljivo, njih se ovdje najmanje spominje)
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:35   #222
Potpisujem cijeli post

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Što se bolovanja i zloupotreba tiče, da ima svačega - ima.

Za mojih 20 i koju godinu staža ja imam (osim porodiljnog, a radila sam sve dok nisam prokrvarila) cijelih 4 dana bolovanja. Normalno, nekoliko puta sam uzela dan-dva godišnjeg i ostala kod kuće zbog prehlade ili tako nečega. Na posao sam dolazila sasvim normalno sa slomljenom nogom u gipsu, i ne očekujem za to ni zahvalnost poslodavca, ni spomenik. Tako radim zbog sebe i onih koji bi morali potegnuti moj posao, a meni nije bilo teško dolaziti na posao koliko god kao imala pravo na bolovanje.

Ali me boli u tri materine što su uvijek drugi bili uz moje djete kad je bilo bolesno. Moja mama je dolazila iz 200 km udaljenog grada, dragi je uzimao bolovanje, godišnji... A ja se nisam usudila jer sam bila ovdje nova, a većina bez djece i obitelji općenito. Niti jedan jedini dan nisam ostala na bolovanju zbog djeteta.

I misli netko da poslodavac to cijeni? Malo sutra, on je to prihvatio kao normalno. Srećom, moje djete već dugo nije bilo bolesno, pregrmili smo one vrtićke viroze tipa tjedan zdrav, tjedan bolestan. Što ne znači da neće opet biti bolesna ponekad. A moja mama neće biti zdrava i živjeti zauvijek. Nekad će dragi biti spriječen, i on ima svoj posao. I ako budem jednom uzela koji dan bolovanja nakon što sam godinama dolazila bolesna na posao, poklanjala godišnji itd., bit će: tako je to kad zaposliš ženu sa djetetom.

Ne želim opravdati one koji odlaze na bolovanja i kad treba i kad ne treba. Niti mi je žao što ja nisam odlazila na bolovanja radi sebe. Ali ne mogu se ne zapitati čemu imati obzira prema poslodavcu koji ga nema prema radniku. Ah, da, znam zašto, zato što poslodavac to ne osjeti na džepu. A radnik često itekako.
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:41   #223
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
ako sam dobro razumila, da tvoj muz dovoljno zaradjuje za cijelu obitelj, ti bi dala otkaz i bila uz dijete dok ne poraste?

ja ne bi (makar razumijem i podupirem zene koje to naprave).

ali ne bi ocekivala ni od poslodavca i radnog kolektiva da snosi posljedice mojih privatnih okolnosti.
A sto onda napravis ako ti je dijete bolesno, ima temperaturu 39, u vrtic ga nece primiti jer je bolesno, a nemas obitelj blizu sebe da ti pomogne?
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:46   #224
Quote:
jojne kaže: Pogledaj post
A sto onda napravis ako ti je dijete bolesno, ima temperaturu 39, u vrtic ga nece primiti jer je bolesno, a nemas obitelj blizu sebe da ti pomogne?
ostanem doma s djetetom (ali ja radim sama za sebe i idem pod kategoriju:karijera na 30%)
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:49   #225
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
ako sam dobro razumila, da tvoj muz dovoljno zaradjuje za cijelu obitelj, ti bi dala otkaz i bila uz dijete dok ne poraste?

ja ne bi (makar razumijem i podupirem zene koje to naprave).

ali ne bi ocekivala ni od poslodavca i radnog kolektiva da snosi posljedice mojih privatnih okolnosti.

ja sam brojala dane kad ću se vratiti na posao... sram me to reći jer zvučim kao loša majka, ali zaista sam nakon 13 mjeseci provedenih doma imala potrebu maknuti se... ali mislim da je to zaista pravilo vani, da mame zamrznu karijeru na par godina - ja znam samo za francusku, tamo porodiljni traje 6 tjedana, a pravo na bolovanje zbog bolesti djeteta ne postoji
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:54   #226
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
ja znam samo za francusku, tamo porodiljni traje 6 tjedana, a pravo na bolovanje zbog bolesti djeteta ne postoji
eto..
ali dobro, hrvatski poslodavci su pure evil
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:57   #227
da, sad će me popljuvati..... mi ponekad nismo svjesni koliko nam je dobro... moje je dijete bilo blesno mjesec dana u komadu, tata je bio doma 2 tjedna, 2 tjedna baka na bolovanju - to nije po nikakvom zakonu, ali eto kod nas je moguće....
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:58   #228
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
ostanem doma s djetetom (ali ja radim sama za sebe i idem pod kategoriju:karijera na 30%)
Pa da, ali realno ukoliko bilo tko ostane doma kolektiv ili firma snosi posljedice? A napisala si da to ne ocekujes. Netko mora ostati doma, ili mama ili tata, i neciji kolektiv ce snositi posljedice, ali po meni je to normalno? Pa i netko drugi dok se razboli i ide na godisnji isto netko odradjuje njegov posao. Ili bi dijete trebalo snositi posljedice jer se razbolilo umjesto jadnog kolektiva?
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:06   #229
Wink

Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
ostanem doma s djetetom (ali ja radim sama za sebe i idem pod kategoriju:karijera na 30%)
oprosti, ali ne možeš se onda upoređivati s većinom, ti si izdvojeni privilegirani primjerak
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:07   #230
Quote:
jojne kaže: Pogledaj post
Pa da, ali realno ukoliko bilo tko ostane doma kolektiv ili firma snosi posljedice? A napisala si da to ne ocekujes. Netko mora ostati doma, ili mama ili tata, i neciji kolektiv ce snositi posljedice, ali po meni je to normalno? Pa i netko drugi dok se razboli i ide na godisnji isto netko odradjuje njegov posao. Ili bi dijete trebalo snositi posljedice jer se razbolilo umjesto jadnog kolektiva?
pa snosi posljedice moj posao, radim projekte koje mogu uskladiti s vrtickim radnim vremenom, djetetovim bolestima, pranjem vesa i docekivanju majstora.

da radim za drugog, sigurno se ne bi ovako ponasala(ne bi ni mogla).

ne govorim o dan dva bolovanja u tri mjeseca, nego o tome da dijete krene u vrtic u ponedjeljak a u srijedu je vec bolesno. pa tjedan dana doma. pa opet krene pa opet bolesno. i tako do kasnog proljeca pa tako par godina--stvarno mislis da posao ne trpi? (mislim ,ima raznih bransi i raznih zanimanja, dopustam mogucnost da je u nekim radnim sredinama moguce bez problema organizirati zamjenu ali tada govorimo o nekvalificiranoj radnoj snazi, zar ne )
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:10   #231
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
oprosti, ali ne možeš se onda upoređivati s većinom, ti si izdvojeni privilegirani primjerak
ma da, toliko sam privilegirana da razmisljam o emigraciji

u francusku recimo. gdje se zakoni provode, kakvi god bili.
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:10   #232
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
pa snosi posljedice moj posao, radim projekte koje mogu uskladiti s vrtickim radnim vremenom, djetetovim bolestima, pranjem vesa i docekivanju majstora.

da radim za drugog, sigurno se ne bi ovako ponasala(ne bi ni mogla).

ne govorim o dan dva bolovanja u tri mjeseca, nego o tome da dijete krene u vrtic u ponedjeljak a u srijedu je vec bolesno. pa tjedan dana doma. pa opet krene pa opet bolesno. i tako do kasnog proljeca pa tako par godina--stvarno mislis da posao ne trpi? (mislim ,ima raznih bransi i raznih zanimanja, dopustam mogucnost da je u nekim radnim sredinama moguce bez problema organizirati zamjenu ali tada govorimo o nekvalificiranoj radnoj snazi, zar ne )
ne govorimo o nekvalificiranoj radnoj snazi isključivo, govorimo o svim ljudima koji rade za psolodavce, koji ne mogu posao obavljati od doma, koji imaju radno vrijeme - a kojih je velika većina

projekti trpe, naravno, ali ti ipak možeš, uz veliki trud istina, ali možeš, navečer u 10 kad dijete zaspe uzeti laptop i raditi na projektima, većina nas ne može
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:12   #233
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
ma da, toliko sam privilegirana da razmisljam o emigraciji

u francusku recimo. gdje se zakoni provode, kakvi god bili.
krivo sam se izrazila, nisi privilegirana od strane države ili sustava, nego si uspjela si organizirati život na neki drugačiji način, koji se iz perspektive bolovanja zbog djeteta čini bolji, bravo za tebe, ništa nisam time loše mislila
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:19   #234
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
istina
iako, kod nas se naveliko mulja s bolovanjima, to treba priznati. iako, mislim da se najmanje mulja s bolovanjima za dijete, više s bolovanjima za sebe.

eno tamo na temi o produljenju porodiljnog se svako malo postavlja pitanje što napraviti u situaciji kad ti istekne porodiljni, a riješenje o odobrenom/odbijenom produljenju nije još doneseno. unisoni odgovor je - odi do svog doktora opće prakse nek ti otvori bolovanje!
ono, kao da je bolovanje nego univerzalno pravo, koje si uzimamo kad nam zatreba.
mene ta tema jebeno zivcira
ono, ispada da skupina roditelja raspravlja imaju li pravo na produljeni ili nemaju, sto da im lijecnik napise, kao da o tome odlucuju oni, a ne doktori
posebno me iritira da se zaista javno moze postaviti pitanje o mogucnosti produljenja jer "to nam je jedina sansa, kad se vratim na posao ceka me otkaz" i hrpa drugih muljanja.
i na stranu to da ce im to mozda biti vazni prihodi za dijete, pa smo ko svi empaticni (uz hrpe branitelja, sanadera i kojecega), zaista se ostecuje proracun i zaista nekom drugom djetetu ce jednom ta njega biti uskracena zato jer realno novaca nece biti

inace, bolovanje za dijete se najnormalnije moze otovoriti dok se ceka rjesenje za njegu - jer je pretpostavka da je djetetu zaista potrebna njega (ne otvaraju svi njegu odmah nakon prodiljnog, nekad je dijete kasnije bolesno, pa se naknadno otvara). al da roditelj otvori bolovanje za sebe, ne za dijete, a ceka njegu, to mi je van pameti. zapravo, pitam se, moze li bolestan roditelj njegovati dijete?
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:19   #235
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
krivo sam se izrazila, nisi privilegirana od strane države ili sustava, nego si uspjela si organizirati život na neki drugačiji način, koji se iz perspektive bolovanja zbog djeteta čini bolji, bravo za tebe, ništa nisam time loše mislila

je, bolji je za moje dijete.
a za mene znaci neizvjesnost, dodatni stres, i tesku, tesku muku da se uskoro vratim tamo gdje sam bila prije 3 i pol godine.

zato, opet ponavljam, mislim da je tesko u bilo kome obliku, u bilo kojoj zemlji, gurati posao i majcinstvo.
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:51   #236
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
ali ne bi ocekivala ni od poslodavca i radnog kolektiva da snosi posljedice mojih privatnih okolnosti.
Bolest djeteta nije jedina "privatna okolnost" koja te može strefiti.

Tvoja bolest, vjenčanje, smrt u obitelji, selidba, požar koji ti odnese sve što imaš... Ni za to ne smatraš da "kolektiv treba snositi posljedice"? Ako je tako, idemo rad do krajnosti dehumanizirati - što će ti onda dva dana vikenda, 25 dana godišnjeg... Sve su to privatne okolnosti, a poslodavac trpi...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 12:09   #237
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Bolest djeteta nije jedina "privatna okolnost" koja te može strefiti.

Tvoja bolest, vjenčanje, smrt u obitelji, selidba, požar koji ti odnese sve što imaš... Ni za to ne smatraš da "kolektiv treba snositi posljedice"? Ako je tako, idemo rad do krajnosti dehumanizirati - što će ti onda dva dana vikenda, 25 dana godišnjeg... Sve su to privatne okolnosti, a poslodavac trpi...


upravo me rečenica 'ja bolovanje ne bih tolerirala' izrečena nekoliko stranica prije
(i piše bolovanje, ne izričito bolovanje za dijete) potakla da se sjetim kolegice kojoj je prije nekoliko mjeseci otkrivena zloćudna bolest. naravno da je žena otišla na liječenje i na bolovanje, teško da će se ikad više vratiti na posao, na njezino mjesto je zaposlena zamjena.
izgleda da je trebala dobiti otkaz i ostati bez prihoda, kako ne bi opterećivala poslodavca svojim privatnim okolnostima

da ne spominjem kolike službeno neradne vikende i popodneva svojih djelatnika poslodavci opterećuju svojim poslovnim potrebama. a bez kune plaćenog prekovremenog, eventualno koja crkavica od jednog slobodnog dana za odrađena dva dana vikenda
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 12:20   #238
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post


upravo me rečenica 'ja bolovanje ne bih tolerirala' izrečena nekoliko stranica prije
(i piše bolovanje, ne izričito bolovanje za dijete) potakla da se sjetim kolegice kojoj je prije nekoliko mjeseci otkrivena zloćudna bolest. naravno da je žena otišla na liječenje i na bolovanje, teško da će se ikad više vratiti na posao, na njezino mjesto je zaposlena zamjena.
izgleda da je trebala dobiti otkaz i ostati bez prihoda, kako ne bi opterećivala poslodavca svojim privatnim okolnostima

da ne spominjem kolike službeno neradne vikende i popodneva svojih djelatnika poslodavci opterećuju svojim poslovnim potrebama. a bez kune plaćenog prekovremenog, eventualno koja crkavica od jednog slobodnog dana za odrađena dva dana vikenda
poslodavac snosi samo 42 dana bolovanja, ako se ne varam, sve preko toga ide na teret hzzo-a, tako da poslodavac zapravo nakon toga ne trpi ništa. zaposli novog čovjeka, i gotovo, jer svi smo mi vrlo lako i brzo zamjenjivi, iako volimo vjerovati drugačije
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 12:22   #239
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
poslodavac snosi samo 42 dana bolovanja, ako se ne varam, sve preko toga ide na teret hzzo-a, tako da poslodavac zapravo nakon toga ne trpi ništa. zaposli novog čovjeka, i gotovo, jer svi smo mi vrlo lako i brzo zamjenjivi, iako volimo vjerovati drugačije
ma, znam, tim više mi je odurna ta rečenica

a bolovanje za dijete ide skroz na teret hzzo-a
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 12:30   #240
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
ja znam samo za francusku, tamo porodiljni traje 6 tjedana, a pravo na bolovanje zbog bolesti djeteta ne postoji
Bez ikakve zle namjere... možeš li mi nešto objasniti?
Razboli se djete u Fr. Šta radiš s njim? Nemožeš ostati kući ili? Ide u vrtić? Vodiš ga sa sobom na posao? ILi odeš na bolovanje---
Stvarno me zanima.
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.