Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2010., 21:32   #61
kolko je meni poznato na selekciskoj se treba ispunit 100%

bar je tak nekad bilo
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 21:37   #62
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Ako pretpostavimo da si između 21 i 27 godina starosti:

Minimalno 60 sklekova i više, u 2 minute(odmaranje u gornjem položaju, kralježnica cijelo vrijem ispravna, obje ruke konstantno na podlozi)

Minimalno 72 trbušnjaka i više,u 2 minute(odmaranje u gornjem položaju, ruke iza vrata, prsti isprepleteni - spojeni)

Trčanje 3200 metara - 14:36 i niže.
to što mu ti navodiš su norme (80%) za redovne motoričke provjere za kategoriju od 21-27 godina.

to mu ništa ne znači. ako to ne može onda nek ostane doma.

prolazak selekcije je uvjetovan sublimacijom prije svega: 1) izrazite fizičke spreme (tu smatram enormno puno trčanja i trčanja pod opterećenjem, zgibovi i sklekovi), 2) strašne volje (naime, mentalni faktor bi mnogi stavili na prvo mjesto, posebno nakon što prvih tjedan dana spavaju u prosjeku 4-5 sati) i 3) sreće da se ne ozlijediš tijekom iste (faktor sreće vrlo bitan).

za vojnike i dočasnike u BSD-u postoji predselekcija (oni koji prođu istu mogu pristupiti selekcijskoj obuci), a zatim selekcija koja traje 3 tjedna.

tek nakon toga, odnosno nakon što se postane djelatnikom postrojbe, se ide na komando obuku.

plaća ti je uvjetovana aritmetičkom sredinom koeficijenta tvog osobnog čina i ustrojbenog mjesta na koje si postavljen;
u borbenom sektoru imaš 50% dodatka (na vojničku osnovicu), kao časnik još mogućih 20% zapovjednog dodatka;
da bi ostvario padobranski ili ronilački dodatak (par %) moraš zadovoljavat određene kriterije po broju zarona/skokova godišnje;
na svaku godinu radnog staža ti ide +0,5%.
bhoy82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 23:17   #63
Quote:
bhoy82 kaže: Pogledaj post
to što mu ti navodiš su norme (80%) za redovne motoričke provjere za kategoriju od 21-27 godina.
Kao što je netko napisao:
Quote:
Uvjeti
Obvezatni:
........
-zadnja provjera motoričkih sposobnosti najmanje 80%
........


Quote:
bhoy82 kaže: Pogledaj post
za vojnike i dočasnike u BSD-u postoji predselekcija (oni koji prođu istu mogu pristupiti selekcijskoj obuci), a zatim selekcija koja traje 3 tjedna.
Kakva predselekcija?
Kadrovsko odstranjivanje zdravstveno nesposobnih i sigurnosno nepodobnih?


Quote:
bhoy82 kaže: Pogledaj post
plaća ti je uvjetovana aritmetičkom sredinom koeficijenta tvog osobnog čina i ustrojbenog mjesta na koje si postavljen;
u borbenom sektoru imaš 50% dodatka (na vojničku osnovicu), kao časnik još mogućih 20% zapovjednog dodatka;
da bi ostvario padobranski ili ronilački dodatak (par %) moraš zadovoljavat određene kriterije po broju zarona/skokova godišnje;
na svaku godinu radnog staža ti ide +0,5%.
Daleko od točnog.

U svakom slučaju, BSD-ovci su relativno dobro plaćeni.
Kako i priliči jednoj, nominalno najelitnijoj postrojbi OSRH.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 23:57   #64
Quote:
bhoy82 kaže: Pogledaj post
2. (bivši SPN, sadašnji SSVP) i 3. (VOb) jesu specijalne postrojbe prijatelju.
Frende, u mom selu na početku rata (a čim su papovke i karabini zamijenjeni za automatsku pušku) isto tako osnovan "specijalni izvidničko diverzantski vod za posebne namjene". Doduše nije dugo bio "specijalan", a još kraće "diverzantski".

Vojna policija je rod kopnene vojske (iako mi je to čudan "rod"). SPN sam mislio da je ukinut, ali i ako nije spada u rod VP, dakle u konvencionalne, a ne specijalne snage.

Vojno obavještajni je rod kopnene vojske, dakle 350. Vob spada u konvencionalne, a ne specijalne snage.

Ako gledaš "specijalnu" postrojbu kao neku koja radi nešto "specijalno" (npr. što drugi inače ne rade) onda je i svaka tenkovska bojna - "specijalna postrojba", jer nitko drugi nema ta specijalna vozila koje se zovu tenkovi. Čak ih proizvodi "Đuro Đaković - specijalna vozila".

Naravno zajebavam se, ali mi smo NATO zemlja i onaj "specijalni vod" iz mog sela više definitivno ne spada u specijalne postrojbe, niti je ikad spadao, kao što po mom shvaćanju izvidničke, obavještajne, vojnopolicijske i druge nikako nisu specijalne postrojbe. Jer suprotno shvaćanje spada ipak malo istočnije.

Inače "jedinica" je također i hrvatska riječ, jer još nikad nisam čuo da je metar - postrojba mjere za dužinu, nego je to jedinica mjere za dužinu.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 09:19   #65
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Daleko od točnog.

U svakom slučaju, BSD-ovci su relativno dobro plaćeni.
Kako i priliči jednoj, nominalno najelitnijoj postrojbi OSRH.
'alo momak, ajde ti meni na PM fino pošalji u kojoj si ti to postrojbi da ti meni kažeš da je ovo daleko od točnog.


decimus - da si u vojsci znao bi koje su postrojbe OS-a specijalne i što to znači - obavljanje specijalnih zadataka/poslova. postoje 3 takve u OS RH. koje za to i primaju dodatak, odnosno djelatnici postrojbi kao pripadnici specijalnih postrojbi za to primaju dodatak. a svoje definicije "specijalnih postrojbi/zadataka" ostavi za ekipu u svom selu.

ja kad nešto ne znam onda držim jezik za zubima te tako ne pokušavam prosipati pamet i širiti dezinformacije.

p.s. i rekao sam ti da ne postoji SPN niti 350. više.
bhoy82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 10:38   #66
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Vojno obavještajni je rod kopnene vojske, dakle 350. Vob spada u konvencionalne, a ne specijalne snage.

Ako gledaš "specijalnu" postrojbu kao neku koja radi nešto "specijalno" (npr. što drugi inače ne rade) onda je i svaka tenkovska bojna - "specijalna postrojba", jer nitko drugi nema ta specijalna vozila koje se zovu tenkovi. Čak ih proizvodi "Đuro Đaković - specijalna vozila".
znači kolko ja tebe kužim
dubinsko izviđanje nije specijalna stvar
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 10:58   #67
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
znači kolko ja tebe kužim
dubinsko izviđanje nije specijalna stvar
ma on se razumije u vojsku ko marica u krivi kurac.
bhoy82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 11:21   #68
razumije se razumije

mislim na maricu
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 16:15   #69
Quote:
bhoy82 kaže: Pogledaj post
'alo momak, ajde ti meni na PM fino pošalji u kojoj si ti to postrojbi da ti meni kažeš da je ovo daleko od točnog.

Jesam li ja uopće DVO, i u kojoj postrojbi je apsolutno nebitno.

Pravilnik za izračunavanje plaća djelatnika OSRH-a je poznat, i javno objavljen u Narodnim Novinama. Potraži malo, i uvjerit ćeš se da stvari malo drukčije stoje od onoga kako si ti napisao.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 17:13   #70
sta se prepirete koji k?????ako niste probali ici na selekcijsku za BSD,SPN ili VoB nemojte pricati gluposti sta vam je neko reko ili ste culi.jednostavno probajte pa onda pricajte...pozdrav od mene (nemojte nista zamjeriti)
Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 19:53   #71
Pošto ja trebam tek na fakultet, zanima me onaj program kadet.
Jeli to što mi fax traje 5 godina i što sam toliko u programu KADET HV-a znači da sam DVO, tj. da sam neko vrijeme u sastavu vojske ??? Ako da, ja bih rado odmah nakon toga krenuo tj. pokušao proći obuku da bih postao član BSD-a.

Jeste li za ovo motoriku.. mislili ovako:

80 sklekova (2 min)
80 trbušnjaka (2 min)
3200 m trčanje (14 min)

8 km pod opremom (45 min)

Jel se to tako sve odrađuje posebno , ili se ova prva tri moraju zajedno odraditi u roku od 14 min ???


Ja se razmišljam oko dva fakulteta:

1. Strojarstvo (išao bih kroz program KADET HV-e)
2. FPZ/Aeronautika/Vojni pilot ( program kadet mi je obavezan)
3. ima još nekih o kojima razmišljam, al su mi ova dva na prvom mjestu

Meni je najveća želja od svega postati vojni pilot, ali ako neuspijem, druga želja vezana u vojsku, mi je upasti u neku vojnu elitnu specijalnu postrojbu, a to je BSD. To me stvarno jako zanima i stvarno ću se potruditi da uspijem u tome.


Jeli znate možda u koje sve mirovne misije ide BSD i koliko često ??
Javljamo li se za to dobrovoljno ??

Zadnje uređivanje Tsar Boz : 25.03.2010. at 19:58.
Tsar Boz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 20:31   #72
Quote:
bhoy82 kaže: Pogledaj post
decimus - da si u vojsci znao bi koje su postrojbe OS-a specijalne i što to znači - obavljanje specijalnih zadataka/poslova. postoje 3 takve u OS RH. koje za to i primaju dodatak, odnosno djelatnici postrojbi kao pripadnici specijalnih postrojbi za to primaju dodatak.
Jebiga, premlad sam još za vojsku. Valjda ću naučiti nešto od vrhunskih vojnih stručnjaka.
Znači tko prima dodatak - taj je specijalac? Bravo.


Quote:
a svoje definicije "specijalnih postrojbi/zadataka" ostavi za ekipu u svom selu.
Ne diraj mi selo. Ono je prepuno specijalnih postrojbi. I diverzanata. Svi imaju dodatak pa su samim time - specijalci.

Quote:
ja kad nešto ne znam onda držim jezik za zubima te tako ne pokušavam prosipati pamet i širiti dezinformacije.
Prema tome, 3 postrojbe, svaka po nekih 300-400 ljudi, neka manje i eto 1000 "specijalaca". Više nego pješadije jebote. Impresivna brojka na 16.000 vojnika.

Quote:
p.s. i rekao sam ti da ne postoji SPN niti 350. više.
Nije govno nego se pas posra.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 20:43   #73
Talking

Quote:
Tsar Boz kaže: Pogledaj post
Pošto ja trebam tek na fakultet, zanima me onaj program kadet.
Jeli to što mi fax traje 5 godina i što sam toliko u programu KADET HV-a znači da sam DVO, tj. da sam neko vrijeme u sastavu vojske ??? Ako da, ja bih rado odmah nakon toga krenuo tj. pokušao proći obuku da bih postao član BSD-a.

Jeste li za ovo motoriku.. mislili ovako:

80 sklekova (2 min)
80 trbušnjaka (2 min)
3200 m trčanje (14 min)

8 km pod opremom (45 min)

Jel se to tako sve odrađuje posebno , ili se ova prva tri moraju zajedno odraditi u roku od 14 min ???


Ja se razmišljam oko dva fakulteta:

1. Strojarstvo (išao bih kroz program KADET HV-e)
2. FPZ/Aeronautika/Vojni pilot ( program kadet mi je obavezan)
3. ima još nekih o kojima razmišljam, al su mi ova dva na prvom mjestu

Meni je najveća želja od svega postati vojni pilot, ali ako neuspijem, druga želja vezana u vojsku, mi je upasti u neku vojnu elitnu specijalnu postrojbu, a to je BSD. To me stvarno jako zanima i stvarno ću se potruditi da uspijem u tome.


Jeli znate možda u koje sve mirovne misije ide BSD i koliko često ??
Javljamo li se za to dobrovoljno ??
care moj ti si potpuno neupucen u vojsku i sta se vojske tice...potrazi malo po forumima jer ovo sta si god napiso imas objasnjeno.ako zelis u spec.postrojbe prijavi se u US ARMY pa probaj beretke,rangere ili nesta slicno pa ces sudjelovati u borbenima a ne u mirovnim misijama
Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 22:13   #74
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Jesam li ja uopće DVO, i u kojoj postrojbi je apsolutno nebitno.

Pravilnik za izračunavanje plaća djelatnika OSRH-a je poznat, i javno objavljen u Narodnim Novinama. Potraži malo, i uvjerit ćeš se da stvari malo drukčije stoje od onoga kako si ti napisao.
gle, jasno je da DVO nisi.

pravilnik za izračunavanje plaća OSRH je poznat. odnosno onaj za činove (koeficijente koji su određeni za činove) i minuli rad.
3 specijalne postrojbe u OS RH, koje sam ti prije nabrojio, imaju određene svoje dodatke.
i za BSD je točno onako kako sam napisao. reci mi molim te u kojoj sam stavci pogriješio ili PRESTANI SRATI ovdje i dezinformirati ekipu. jednom za uvijek.

a ti decimuse sinko - ti budući da u vojsci nisi nikad bio, a s ovakvim pristupom nećeš nikad ni biti, ne razumiješ koji je to djelokrug rada koji obuhvaća specijalne poslove. morat ću te razočarati i kazati ti da ti to nisu samo oni opiturani macho nabildani likovi koji s jednim spremniom pobiju cijelu protivničku bojnu, a na koje ti svake večeri ispod svoje male dekice onaniraš.

iako i takvih ima u našoj vojsci, primjerice u postrojbama poput SSVP-a, BSD-a i SDN-a VOb-a. a ako ti smatraš da se rad tih ljudi ne može okvalificarati specijalnim, predlažem ti da takovu primjedbu uputiš Personalnom uredu GS OS RH pa da oni korigiraju malo te dodatke.

zaključno, isti ti i drugi prozvani "specijalci" iz tih postrojbi obavljaju i obavještajne djelatnosti prikupljanja podataka potporom iz zraka, HUMINT-om, SIGINT-om i ostalim djelatnostima koje tebi zvuče nepoznato, što na kraju krajeva i nije čudno za jednog mladog drkadžiju, koji pamet može prodavati jedino iza svojeg high-tech monitora. get a life.

i još jedna stvar-

selekcijska za BSD vam počinje 01. svibnja i traje 3 tjedna, a
selekcijska za VOB vam počinje 12. travnja i traje 4 tjedna.

ako imate muda odite tamo i probajte umjesto da tu serete o ljudima koji su u tim postrojbama. pa ćete odmah usput i saznati sve o plaćama i koeficijentima pa mi se slobodno javite i recite ako sam bio u krivu u svezi svega onoga prije što sam napisao o selekciji i plaćama.
bhoy82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 22:15   #75
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
znači kolko ja tebe kužim
dubinsko izviđanje nije specijalna stvar
Da, ali gospoda vojni stručnjaci su spominjali 350. vob, a ne njenu jednu satniju.

Dubinsko izviđanje - da, ali neka me netko uvjeri da je prisluškivanje komunikacija, puštanje bespilotne iznad požarišta i sl. - jebeno specijalna operacija. Ma daj.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 22:23   #76
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Da, ali gospoda vojni stručnjaci su spominjali 350. vob, a ne njenu jednu satniju.

Dubinsko izviđanje - da, ali neka me netko uvjeri da je prisluškivanje komunikacija, puštanje bespilotne iznad požarišta i sl. - jebeno specijalna operacija. Ma daj.
puštanje besposadne iznad požarišta ma mora da se šališ.

pa jel si ti sinko čuo ikad za obavještajnu pripremu bojnog polja i od čega se ista sastoji? jesi ikad čuo za IMINT, SIGINT itd.? to su sve sastavne komponente jedne ISTAR postrojbe (ako znaš koje su to), koje kasnije stvaraju jedan obavještajni proizvod na kojem se temelji daljnji tijek/početak borbenog djelovanja?

da konju, to su specijalne operacije, i military intelligence battalions su svuda u svijetu okvalificirane kao specijalne postrojbe. a HUMINT dio, kojim se uglavnom zabavljaja satnija za dubinski nadzor, je samo jedan mali dio onog svega gore napisanog.
bhoy82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 22:29   #77
Quote:
bhoy82 kaže: Pogledaj post
a ti decimuse sinko - ti budući da u vojsci nisi nikad bio, a s ovakvim pristupom nećeš nikad ni biti, ne razumiješ koji je to djelokrug rada koji obuhvaća specijalne poslove.
Jedva čekam da me podučiš. Što su tojzi "specijalni poslovi"? Ajde više objasni neukima.

Quote:
morat ću te razočarati i kazati ti da ti to nisu samo oni opiturani macho nabildani likovi koji s jednim spremniom pobiju cijelu protivničku bojnu, a na koje ti svake večeri ispod svoje male dekice onaniraš.
Jebiga, a taman sam se spremao baciti drkicu na G.I. Jane i onu legendarnu scenu kad ti ona onako opiturana vikne "sak maj dik".

Quote:
iako i takvih ima u našoj vojsci, primjerice u postrojbama poput SSVP-a, BSD-a i SDN-a VOb-a. a ako ti smatraš da se rad tih ljudi ne može okvalificarati specijalnim, predlažem ti da takovu primjedbu uputiš Personalnom uredu GS OS RH pa da oni korigiraju malo te dodatke.

"Specijalna" vojna policija. Koji smijeh jebote! Vojnu policiju treba smjestiti tamo gdje i spada - na privođenje pripitih vojnika, drkanje na prijavnici i mahanje lizalicom. Kakav jebeni dodatak!? Samo na Balkanu je od 1000 vojnika 500 "specijalaca". Što to radi ta "specijalna" vojna policija? Specijalno legitimira specijalno pripite vojnike po kolodvorima?


Quote:
zaključno, isti ti i drugi prozvani "specijalci" iz tih postrojbi obavljaju i obavještajne djelatnosti prikupljanja podataka potporom iz zraka, HUMINT-om, SIGINT-om i ostalim djelatnostima koje tebi zvuče nepoznato, što na kraju krajeva i nije čudno za jednog mladog drkadžiju, koji pamet može prodavati jedino iza svojeg high-tech monitora. get a life.

Potpora iz zraka - specijalna. A tek SIGINT.
Nasmijavaš me dječače. (Ovo 82 ti je godište?)
Ti mora da si neki specijalac. Večeras drkam na tebe.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 22:30   #78
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Da, ali gospoda vojni stručnjaci su spominjali 350. vob, a ne njenu jednu satniju.

Dubinsko izviđanje - da, ali neka me netko uvjeri da je prisluškivanje komunikacija, puštanje bespilotne iznad požarišta i sl. - jebeno specijalna operacija. Ma daj.
pa koja je onda po tebi postorojba specijalna
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 22:35   #79
Quote:
bhoy82 kaže: Pogledaj post
puštanje besposadne iznad požarišta ma mora da se šališ.
Ja mislio da vi "specijalci" prvo naučite čitati.

Quote:
pa jel si ti sinko čuo ikad za obavještajnu pripremu bojnog polja i od čega se ista sastoji? jesi ikad čuo za IMINT, SIGINT itd.? to su sve sastavne komponente jedne ISTAR postrojbe (ako znaš koje su to), koje kasnije stvaraju jedan obavještajni proizvod na kojem se temelji daljnji tijek/početak borbenog djelovanja?
Momak, promašio si temu. Ovdje se priča o specijalnim postrojbama, a ne o obavještajnim. Pošto koristiš pojam "borbeno djelovanje" vidim da si o specijalnim operacijama učio od oficira JNA.

Quote:
da konju, to su specijalne operacije,
Konj mi je u gačami.


Quote:
i military intelligence battalions su svuda u svijetu okvalificirane kao specijalne postrojbe.
Ne, samo na Balkanu.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 22:42   #80
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
pa koja je onda po tebi postorojba specijalna
U HV samo BSD. Ostale su npr. Grom, 75. rendžerska pukovnija, SAS, SEAL .... i ona najmlađa, a na koje najviše bacam drkicu - KSK.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.