Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2024., 12:04   #1
Optika i fotići za promatranje i snimanje ptica i slično

Kakva su vaša iskustva i preporuke za durbine i fotiće s upotrebljivim povećanjima za ptice na drveću ili većim udaljenostima na jezerima, većim ribnjacima i moru?
S dalekozorima imam iskustva i uglavnom mi je jasno. Pravilo bi bi bilo jednostavno, za šume oko 8 puta povećanje, ponekad i manje, i promjeri objektiva 30 do 42 mm, za veća jezera bolje 10x 30-42mm. Koriste se i s manjim objektivima, oko 25 mm, koji su puno manji i lakši ali je s njima teže gledati, ili 50mm i veći koji su puno teži, što otežava nošenje cijeli dan. Prednost oni s ED lećama.

S durbinima ima nekih iskustava, i 65 mm je vjerojatno neka zlatna sredina, gdje ima dovoljno povećanja za ugodno gledanje a težina nije prevelika, do 80 mm koji su glomazniji i teži ali i ugodniji za gledanje. Potreban je i stativ i tu još istražujem kolika bi težina za aluminij i carbon bila optimalna za mirno promatranje i nošenje cijeli dan, i kakva glava, gdje mi neke lakše video glave izgledaju kao najbolje rješenje za mirnoću pri ciljanju i pomicanju optike.
Iskustvo je pokazalo da se optika s ED lećama itekako isplati, jer je slika oštrija a boje su točnije i ljepše, s njima je puno ugodnije gledati, a cijena je za jeftinije modele obično 2-3 puta viša od običnih. Te cijene za većinu na početku nisu prihvatljive, na dulji rok i onima kojima u startu to nije problem se itekako isplati.
Još nemam dovoljno iskustva gledanja na veću daljinu po danu da mogu reći koja je najoptimalnija optika durbina i koje granice su prihvatljive. Volim veća povećanja i kroz više dnevnih promatranja pokazalo se je da je recimo 100 puta povećanje neupotrebljivo zbog dizanja zraka koji se diže iznad zagrijanog tla ili vode. Nekakva gornja granica za sada izgleda da je 60x ili čak do 40 puta kada je sunčan dan. Iznimke su kratka razdoblja nakon pljuska ili zimski uvjeti gdje je mraz spustio većinu vlage iz zraka, ranije ujutro dok sunce još ne počne zagrijavati.
Tu me jako zanimaju iskustva onih koji imaju durbine i više ih koriste.
Mene inače više zanimaju modeli kod kojih se mogu dodavati okulari, pogotovo oni mogu koristiti astronomske okulare, jer mi omogućuju veći izbor povećanja s širim vidnim poljem od zuma, i povećanja izvan onih koja su ograničena zumom. Znam da su zoom okulari u pravilu prilagođeni optimalnim mogućnostima promatranja, ali su svakako ograničeni u rasponu povećanja i pogotovo širini vidnog polja.
Trenutno u zemlji postoji model s 50mm ED koji prima i astronomske okulare i čini se kao jako dobar izbor za mali i lagani durbin s dovoljno velikim mogućnostima za sunčani dan.
Kao gornju granicu sam pronašao modele s 85 i 95 mm ED koji vjerojatno prelaze maksimum povećanja koji se može postići s obzirom na kretanja zraka po danu, ali je kvaliteta slike sigurno vrhunska.

FOTIĆI
Trenutno još imam dosta stari aparat koji ide do 350mm, sa starim elektronskim tražilom, i to mi u praksi izgleda kao ekvivalent dalekozora s povećanjem 10x.
Kada sam više bio na ribnjacima vidio sam da neki koriste tadašnje panasonicove ultrazumove s većim rasponom.
Tu je ideja da bi neki ultrazumovi s većim rasponom i kvalitetnijim elektroničkim tražilom mogli do neke mjere zamijeniti manje i srednje durbine, a prednost im je što uz to mogu odmah i snimati.
Tu su istaknuti od novijih dva nikonova modela, p950 - noviji s dobrim okularom i zumom do 2000, što bi mogao biti ekvivalent 50-60 puta povećanja, ali to još nisam provjerio, ili skuplji i nešto stariji p1000 s zumom do 3000, dakle nešto teži i nešto skuplja optika, ali upitno iskoristiva jer izgleda prelazi ograničenja vidljivosti po sunčanom danu.
Neki vjerojatno imaju i Canon superzumove i Panasonice, uključujući i kvalitetnije Sony rx iii model koji ide do 600 mm i vrlo je skup, ili Panasonic fz1000 (ii) i FZ2000 koji idu do 400-480mm, s kvalitetnijim tražilima i senzorima.
Trenunto mi nikon p950 izgleda kao optimum i potencijalno dobra i pametna zamjena za durbin barem za početak, ali nije jeftin, no nisu ni ED durbini.
Jako me zanima kakva su vaša iskustva u tom području i ako imate preporuke prema vlastitim iskustvima.
LLSkylights is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2024., 13:44   #2
Ja za to koristim mali Canonov superzoom (https://www.canon.hr/cameras/powershot-sx730-hs/.

Jer meni je tlaka nositi nešto glomazno i stativ. A što je najgore te tice (vražje bile) slabo poziraju. Dok raširiš tripod, naciljaš i spremiš se okinuti, tica već kilometar dalje i u letu.

Ovako, jednostavno mali fotić u džepu, kojeg brzo izvadiš i slikaš "iz ruke". Važno je da ima dobar stabilizator slike.
Jedino je moja preporuka uzeti nešto sa optičkim tražilom, jer jako zumirati nešto gledajući LCD ekran (a pogotovo na jačem suncu) zna biti teže - pogotovo što - kao što rekoh prije - ptice ne čekaju i ne poziraju na grani.
Dok je ti naciljaš, ode ona.
ntiissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2024., 15:01   #3
Quote:
ntiissa kaže: Pogledaj post
Ovako, jednostavno mali fotić u džepu, kojeg brzo izvadiš i slikaš "iz ruke". Važno je da ima dobar stabilizator slike.
Jedino je moja preporuka uzeti nešto sa optičkim tražilom, jer jako zumirati nešto gledajući LCD ekran (a pogotovo na jačem suncu) zna biti teže
Da, ti aparatići koji stanu u džep su jako dobra ideja jer je veća vjerojatnost da ćeš ga uzeti češće nego nešto veće.
Ozbiljniji, skuplji i znatno glomazniji superzumovi imaju ta elektronička tražila, moderniji oko 2 MP i to znatno olakšava rad ali ima svoju cijenu.
LLSkylights is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.