Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2010., 09:16   #61
Quote:
Trotoar kaže: Pogledaj post
jedno pitanje: zašto se forsiraju točkaši u odnosu na gusjeničare?
je li velika razlika u cijeni? ili je možda problem sa održavanjem?
Dakle razlika je u cijeni nabave, cijeni održavanja i jedno i drugo je na strani točkaša.

Dalje razlike se odnose na sposobnost razmještanja zračnim putem (točkaši su uglavnom lakši od gusjeničara), pa onda primjerenost za provedbu zadaće (npr. nije lijepo doći nekome u državu i trgati mu ceste, ma kakve one bile, ili kakva mu je prometna infrastruktura - s naglaskom na mostove). Naravno i gusjeničari imaju svojih prednosti (prohodnost, oklopna zaštita), ali ni oni nisu svemogući.

Dakle na puno stvari je potrebito obratiti pozornost prilikom odabira vozila i donošenja odluke gusjenice ili točkovi.

Trenutno u OS RH imamo jednu brigadu (Gardijska oklopno-mehaniziran brigada - gombr) koje je opremljena gusjeničarima, a druga brigada (Gardijska motorizirana brigada - gmtbr) koje je predviđena za popunu točkašima.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 12:25   #62
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Dakle razlika je u cijeni nabave, cijeni održavanja i jedno i drugo je na strani točkaša.

Dalje razlike se odnose na sposobnost razmještanja zračnim putem (točkaši su uglavnom lakši od gusjeničara), pa onda primjerenost za provedbu zadaće (npr. nije lijepo doći nekome u državu i trgati mu ceste, ma kakve one bile, ili kakva mu je prometna infrastruktura - s naglaskom na mostove). Naravno i gusjeničari imaju svojih prednosti (prohodnost, oklopna zaštita), ali ni oni nisu svemogući.

Dakle na puno stvari je potrebito obratiti pozornost prilikom odabira vozila i donošenja odluke gusjenice ili točkovi.

Trenutno u OS RH imamo jednu brigadu (Gardijska oklopno-mehaniziran brigada - gombr) koje je opremljena gusjeničarima, a druga brigada (Gardijska motorizirana brigada - gmtbr) koje je predviđena za popunu točkašima.
Hvala!
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 08:51   #63
Eto malo o AMV
http://www.jutarnji.hr/hrvatska-ce-o...vozila/526197/
a neki bi zrakoplove kupovali...
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 10:02   #64
Koja banana odustalo se od NEMO,PZO,PO i na kraju nema ni amfibija.
Koja smo mi sramota netrebaju nam Finci ništa oprostiti već nas trebaju tako oplesti po đepu da čemo se konačno naučiti poštivati ugovore i preuzete obaveze.

Koja smo mi sramota nemamo ni za vojsku a kako su obečavali biće to mala,ali moderno obučena i opremljena koliko ja vidim uspjeli su jedino da bude mala.

Quote:
produljenje roka isporuke do 2014., a plaćanje do 2018.,
Nadam se da če Finci pristati na ovo.

Sjetimo se samo najava posao stolječa,taj posao nesmije stati ,spas za ĐĐ SV ,pravičemo Patrie za neznam treča tršišta itd itd
Koje su sve to laži bile i mazanje očiju.
Kaže nečemo ispuniti obaveze prema NATO-u baš njih briga oni ne ispunjavaju obaveze ni prema vlastitom narodu.

Zadnje uređivanje kopriva-vk : 01.02.2010. at 10:44.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 11:10   #65
Znači ovakvo nešt možemo samo sanjati
[IMG] By koprivavk at 2010-02-01[/IMG]

http://www.militaryphotos.net/forums...ics%29/page144
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 12:18   #66
Pregovara se o smanjenju na svega 60-ak vozila za Hv kako piše leteći Krešo u današnjem Jutarnjem.Tako da nemamo se čemu nadati kako sam već napisao prije tjedan dva.
Nema za na posao, nema dnevnica ,nema toplih obroka, nema ročnika,nema prekobrojnih, nema niti volumena (smanjio se za 66%) a nema niti opremanja.
Nema ničega osim pivčenja po međunarodnim misijama.A državni proračun narastao za 300 % u zadnjih 11 godina ukupni dug države 400%.
Tko ima uši neka čuje, tko ima oči neka gleda.
Samo nemojmo reći da nismo znali sve ovo vrijeme.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 13:11   #67
Glavno da se ima za nekakve mostove i ceste koje nevode nikuda.
Jesmo mi jadni sa ovih prostora Slovenci smanjuju na 44 ,mi na 64.
Da zato razmišljaju da povečaju misiju u Afganistanu izgleda da Ameri naplačuju podršku nema ništa đabe.
Neka prodaju vojarne koje su za otpis,a ne oni su ih poklanjali neke su i sada napuštene i propadaju.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 14:18   #68
Jadno da jadnije ne može biti. Obzirom da je JL, sve se nadam da je u riječ o nekoj poluvijesti.

Ako je ovo stvarno istina onda smo jako blizu dna.

A da su vojarane barem napuštene, ostavljene na milost i nemilost koje kome. Nego su nas potjerali iz njih, a sada ih moramo još čuvati za tko zna koga i tko zna do kada. Naravno i svi režijski troškovi istih su nam još uvijek na grbači.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 15:12   #69
To je hrvatski državni menadžment. Toga predmeta nema na ekonomiji.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 09:36   #70
da...vidiš...kako mi volimo kupovati "višenamjenske" stvari...zanimljivo je da se na natječaju nije pojavio i BOXER 8x8. nije li on puno modularniji i "višenamjenskiji"?
http://www.army-technology.com/projects/mrav/

dakle....ima mogučnost skidanja modula za transport pješadije i stavljanje drugih... krasan stroj. AMV Patria mi sad izgleda nekako kilavo...
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 09:50   #71
Jeste modularniji i višenamjenskiji ali je i mnogo skuplji zbog toga su i britanci izašli iz projekta.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 11:48   #72
aha...ok....hvala.....
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 10:58   #73
Znao sam ja da nemože baš tako glatko proči ova kupovina,ali dobro sačekajmo epilog.
Quote:
Gdje je 15 milijuna eura mita? Dokument Wolfganga Riedla, glavnog savjetnika finske tvrtke, upućuje na podjelu provizije u iznosu od 15 milijuna eura za Hrvatsku
http://www.jutarnji.hr/patria--petna...vozila/555411/
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 14:18   #74
Ako je Jutarnji udario naslov masnim slovima i stavio upitnik odna znaš da je mutljavina.
Ako sudac ne osudi Ronija tek će onda biti naopako.A novine te osudile ,stavotvorci i Meske se pravi potpuno blesav, ljudi magsiterije pišu o mutljavini s kamionima kao simbolom korupcije i sad da ga sudac oslobodi.
Tek bi onda bilo..
Koji cirkus
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 09:54   #75
Neznam dali je ovo cirkus,ali izgleda da je sve ozbiljnije.
Izgleda da su Finci svugdje podmazivali.
Ako se ovo pokaže sve istinitim znaći li to da se ugovor raskida i da posao dobija drugoplasirani ili bi bilo najbolje da posao dobije MOWAG.
Quote:
‘J. mi kaže da će u našu korist MORH izmijeniti natječaj’
http://www.jutarnji.hr/patria----j--...jecaj-/562264/
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 10:07   #76
nema šanse. uostalom, nema ni nekog razloga. osim ako ne zaključe da nam je dobar i lazar.
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 16:38   #77
Quote:
Jerković pak tvrdi da je riječ o zlonamjernom prozivanju njega i tvrtke u vrijeme kada Hrvatska vojska treba završiti testiranja prvih dvaju vozila, a četiri su u završnoj fazi proizvodnje.
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=63179&tx_ttnews[backPid]=38&cHash=69ce4c45b1
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 20:30   #78
ne radi link, barem meni... evo teksta:
Na konferenciji za novinare u Slavonskom Brodu o optužbama koje su se pojavile u nekim medijima govorio je predsjednik Uprave "Đure Đakovića Specijalnih vozila" Bartol Jerković. Upravo je on prozvan da je finskom konzorciju "Patria" otkrio povjerljive informacije o natječaju za proizvodnju borbenoga oklopnog vozila u Hrvatskoj.
Jerković odbacuje optužbe i tvrdi da je riječ o zlonamjernom prozivanju njega i tvrtke u vrijeme kada Hrvatska vojska treba završiti testiranja prvih vozila. Kaže da je prozvan za odavanje informacije 2005. godine, a natječaj je objavljen tek dvije godine poslije.
Jerković je podsjetio kako je MORH 2007. proveo transparentan međunarodni natječaj za nabavu borbenih oklopnih vozila za domaće oružane snage po uvjetima i kriterijima koji su natjecateljima bili poznati.
Ta je ponuda bila jeftinija za 36 milijuna eura nego konkurentska. Vozilo se pokazalo boljim i na testovima, a ponuđen je i znatno vredniji ofset-program. Proizvodnja borbenih oklopnih vozila u Slavonskome Brodu pripada među visokosofisticirane tehnološke pothvate koji su ponos hrvatske industrijske proizvodnje, rekao je Jerković uz napomenu da se konkurentska tvrtka nije žalila.
Ni tvrtka "Specijalna vozila" ni ja osobno, ni bilo tko od djelatnika nije bio uključen ili je utjecao na odlučivanje o izboru najpovoljnije ponude ili na postupak ili provedbu natječaja, kazao je Jerković.
Nada se kako neutemeljeni napisi neće ugroziti poslovni i tehnološki pothvat "Specijalnih vozila", koji ih vraća na svjetsko tržište vojne industrije.
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 14:13   #79
@RT20 kako kome če biti isporučene Patrie vjerojatno Gardijsko motoriziranoj brigadi.
Bez uvrede ali bolje zvuči Pauk več stavljati nečije prezime.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 14:18   #80
pauk je više nego ok. o moralnosti naših ministara i frajera koji sastavljaju natječajnu dokumentaciju nebi
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.