Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2011., 14:55   #81
Solidan dokumentarac o Tiger tenku:

1. dio: http://www.youtube.com/watch?v=XkuYJwJDa0k

2. dio: http://www.youtube.com/watch?v=fuDX8...eature=related

3. dio: http://www.youtube.com/watch?v=ktfNi...eature=related

4. dio: http://www.youtube.com/watch?v=NwJJq...eature=related

5. dio: http://www.youtube.com/watch?v=T_hd5...eature=related

6. dio: http://www.youtube.com/watch?v=zk-NF...eature=related
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:47   #82
Jučer je bio na history programu dokumentarac o posljednem napadu njemaca u ardenima i o tenku king tiger
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 17:08   #83
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Solidan dokumentarac o Tiger tenku:
White power TV?

Inače, svarno dobar dokumentarac. S obzirom kakvih sam se svih sranja nagledao (di te uvjeravaju da su Sherman i T-34 ownali Tigrove), ovo je mila majka.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 17:54   #84
Quote:
hajda kaže: Pogledaj post
U vezi druge slike informacije imaš u knjigi OKLOPNA VOZILA I OKLOPNE POSTROJBE U DRUGOM SVJETSKOM RATU U HRVATSKOJ, II. dio, Oklopna vozila sila osovine od travnja 1941. do rujna 1943. autora Dinka Predoevića, izdavač Adamić d.o.o.

Cili jedan segment knjige od str. 77 pa do str. 82 nosi naslov IMPROVIZIRANA OKLOPNA VOZILA U ZAPADNOJ BOSNI I ZAPADNOJ HERCEGOVINI i tu bi triba naći odgovore na ono šta te zanima u svezi ovoga oklopnjaka.

I tu je objavljena gotovo identična fotografija, ljudi su se malo pomakli u usporedbi sa tvojom fotkom, i ovaj prateći tekst:

"Improvizirani oklopni samovoz (pretpostavljeni br. 1) ustaške posade Kupresa. U obrtnoj kupoli samovoza nalazi se teška strojnica Schwarzlose. Do ustaških vojnika koji pripadaju postrojbama Crne legije nalaze se i dva pripadnika neregularne teritorijalne kupreške milicije u narodnim odijelima."

Eto, ako san ti imalo pomoga meni je drago a za ostala pitanja ne znan ti odgovore.
Hvala
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 17:56   #85
Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post
Ovo na Mažuranićevom trgu ti je definitivno Breda (nju odmah skužiš po rupi za kruti redenik), ovo dolje nemam pojma što je, za onu strojoprikoličarsku ophodnju (da se koristim tvoiem riečnikom BTW izričaj "tank" je zapravo engleska rieč koja se štie kao "tenk") na Kupresu znam samo da je ispod manji kamioncin marke Škoda, ostalo je "samogradnja"....
Hvala

P.S. Tank sam napisao iz zajebancije - uostalom očito je da je to bilo službeno ime vozila

P.P.S. Nisam ti ja nikakav ustaša, pa slobodno prestaneš koristiti korienski
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 12:31   #86
Moguce.Vezano za ovu temu Reich je bio pun inovacija Messerscmitt Me262, prvi mlazni lovac na svijetu koji se čak i upotrebljavao zadnju godinu rata.Drzim i da je nuklearno oruzje njihov izum.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 15:27   #87
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Moguce.Vezano za ovu temu Reich je bio pun inovacija Messerscmitt Me262, prvi mlazni lovac na svijetu koji se čak i upotrebljavao zadnju godinu rata.Drzim i da je nuklearno oruzje njihov izum.
Za Me 262 manje-više svi znamo. Bilo je puno egzotičnijih stvari od njega...

Malo im je falilo da proizvedu nuklearno oružije.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 17:57   #88
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Za Me 262 manje-više svi znamo. Bilo je puno egzotičnijih stvari od njega...

Malo im je falilo da proizvedu nuklearno oružije.

Mozda su ga i proizveli i prije Amerikanaca.

http://www.blog.hr/print/id/16244453...-njemacke.html
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 18:31   #89
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Mozda su ga i proizveli i prije Amerikanaca.

http://www.blog.hr/print/id/16244453...-njemacke.html
Zanimljiv tekst.

Gledao sam dokumentarac o njemačkim pokusima s atomskim oružijem, pa sam znao za to. Ovaj tekst se čini relativno realnim scenarijem, osim par pojedinosti.

Btw. onaj dio o nazi letećem tanjuru koji se spominje... imaš možda više informacija o tome?
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 18:34   #90
Puno hvala za tekst!
Tsar Boz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 19:19   #91
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Btw. onaj dio o nazi letećem tanjuru koji se spominje... imaš možda više informacija o tome?
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...9&postcount=16
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 21:20   #92
Iako je Me-262 stvarno prvi operativni mlazni avion u WW2 daleko od toga da je bio i jedini.
Prvi mlazni avion uopce bio je Heinkel He178 koji je prvi put poletio jos 1939. Iz njega je nastao He-280, no nije usao u operativnu upotrebu.
Me-262, iako je prvi pu poletio jos 1941 u operativnu upotrebu ulazi tek u travnju 1944, a prvu pobjedu dobiva 26.7.1944.
U to vrijeme i Englezi su imali svog operativnog lovca, Gloster Meteora. No oni su prvotno upotrebljeni samo kao lovci na V-1 bombe, a prve dvije pobjede su imali 4.8.1944, dok su u zadnjim mjesecima rata koristen i za napad na zemaljske ciljeve.
Amerikanci su imali P-80 u Europi, ali nisu operativno koristeni do kraja rata.
Rusi su se bavili raketnim avionima i Bi-1 je letio jos 1942 no nije operativno koristen.

Za prvu jet-jet zracnu borbu trebalo je cekati sve do 1950 i rusenja Mig-15 od strane F-80 u korejskom ratu.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 21:34   #93
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Zanimljiv tekst.

Gledao sam dokumentarac o njemačkim pokusima s atomskim oružijem, pa sam znao za to. Ovaj tekst se čini relativno realnim scenarijem, osim par pojedinosti.
Jos bih dodao da je A bomba u biti izvorno izum Reicha oni su prvi i rascijepili atom a spijunaza i odlijev njihovih znanstvenika na saveznicku stranu uradio je svoje.Amerikanci su iz straha od Hitlerovog superoruzja krenuli u razvoj istog.
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Zanimljiv tekst.
Btw. onaj dio o nazi letećem tanjuru koji se spominje... imaš možda više informacija o tome?
Ima dosta na netu.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 11:38   #94
Fala JDK01.

Znači to je bio još jedan od nerealiziranih projekata. Brijem da su njemci za vrijeme 2. svj. rata bili rekorderi po broju pojekata koje nisu dovršili.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 18:24   #95
Jel neko zna zašto se u nekim igrama (tipa CoD2, Medal of Honor, ...) M1 Garand nemože reloadati dok nije ispucan zadnji metak? Činjenica je da može, pa me zanima zašto su oni to napravili drukčije od stvarnosti?

Znam da je to samo igrica, ali većina ljudi koja je odrasla na tim igricama je na taj način krivo naučena.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 19:33   #96
Igre kao igre, vjerovatno se nije dalo tvorcima igre dodatno zamarati s time.
Mada u CoD: World at War tvorci su se pozabavili time i dodali da se moze punit Garand i dok nije ispicano svih 8 metaka.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 09:55   #97
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Iako je Me-262 stvarno prvi operativni mlazni avion u WW2 daleko od toga da je bio i jedini.
Prvi mlazni avion uopce bio je Heinkel He178 koji je prvi put poletio jos 1939. Iz njega je nastao He-280, no nije usao u operativnu upotrebu.
Me-262, iako je prvi pu poletio jos 1941 u operativnu upotrebu ulazi tek u travnju 1944, a prvu pobjedu dobiva 26.7.1944.
U to vrijeme i Englezi su imali svog operativnog lovca, Gloster Meteora. No oni su prvotno upotrebljeni samo kao lovci na V-1 bombe, a prve dvije pobjede su imali 4.8.1944, dok su u zadnjim mjesecima rata koristen i za napad na zemaljske ciljeve.
Amerikanci su imali P-80 u Europi, ali nisu operativno koristeni do kraja rata.
Rusi su se bavili raketnim avionima i Bi-1 je letio jos 1942 no nije operativno koristen.

Za prvu jet-jet zracnu borbu trebalo je cekati sve do 1950 i rusenja Mig-15 od strane F-80 u korejskom ratu.
Mala digresija...Meteor je došao tek 1945. u operativnu u porabu. Nisi naveo ostale njemačke jetove - Me163, raketni lovac , Arado Blitz-prvi mlazni bombarder , He162 Volksjager-tkz. narodni lovac, da ne spominjem prototipove kao Natter i sl.
__________________
U radiše svega biše , u štediše još i više ....!!!
Zli Čarteraš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 13:10   #98
Meteor je operativno koristen od srpnja 1944, u 616 squadronu RAF-a, istina samo kao lovac na V-1 u pocetku, od 1945 i na ratistu iznad Njemacke.

Naravno da su Njemci isli najdalje u razvoju raznih aviona. Ali to ne znaci da su ti avioni bili i koristeni, a pogotovo da su uspjesno koristeni.
Me 163 ulazi u upotrebu otprilike kad i Me262, ali sam avion je ubio vise pilota nego protivnici. Rat zavrsava sa samo 16 srusenih aviona, ruku na srce, bolje da ga nisu trosili reusrse na njega. Napadat avion koji je 3 puta sporiji s topovima koji imaju kratak domet nije bas najbolja ideja.

Operativna karijera He162 gotovo da nije vrijedna spomena, pocinje sredinom travnja 1945! Mada, trebalo je Njemcima samo 3 mjeseca od izbora aviona do prvog leta. Gomila mana aviona koja proizlaze iz prebrzog stavljanja u proizvodnju te upotrebe krajnje losih materijala i ljepila.
Prvi let (drugi uopce, a i prvom je bilo velikih problema) pred nacistickim glavesinama zavrsio je raspadanjem aviona i pogibijom pilota. Iako je za iskusne pilote bio odlican avion, ali za one za koje je bio namijenjen, manje iskusne pilote bio je smrtrna zamka.

Natter je kao ideja nelos, ali opet katastrofalna izvedba, 2 leta s pilotom, 2 mrtva pilota.

Arado je bio najbolja LW ideja za mlazni avion, ali opet koristen tek od jeseni 1944. Kao izvidjac i bombarder vrlo dobar, prebrz za veliku vecinu protivnickih aviona.
Ali naravno patili su od istog problema kao i svi njeamcki mlazni avioni, nepouzdani motori i nedostatak goriva.

Zaboravio sam jedan jos jedan mlaznjak zaracenih strana koji se operativno koristio!
Yokosuka MXY7 Ohka (americki naziv Baka - idiot), japanski samoubilacki aviona napravljen u cak 850+ primjeraka, koristen od pocetka 1945. Kao avion je bio dobar, u fazi napada pokretan pomocu 3 raketna motora u principu nezaustavljiv, ali veliki problem je bila Betty.
Naime do cilja je dolazio ovjesen ispod 4 godine starog bombardera Mitsubishi G4M Betty, koji je poznat po velikom dometu i potpunom izostanku bilo kakvog oklopa! Kao takav je bio vrlo lagana meta za Wildcatove, a da i ne spominjemo Hellcatove i Corsaire.
Naravno nije imao nikakvih zracnih pobjeda, ali 1200 kg bojna glava je ostetila i potopila nekoliko ameickih brodova.
Jos jedna napomena, japanci su imali svoje verzije Me163 (Mitsubishi J8M) i He162 (Tachikawa Ki 162).

Koga zanimaju njemacki avioni iz WW2, nek pogleda knjigu Erica Browna "Wings of the Luftwafe", iskustva testnog pilota na gotovo svim zarobljenim nejamckim avionima nakon zavrsetka rata.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 13:57   #99
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
...Naravno da su Njemci isli najdalje u razvoju raznih aviona. Ali to ne znaci da su ti avioni bili i koristeni, a pogotovo da su uspjesno koristeni.
Me 163 ulazi u upotrebu otprilike kad i Me262, ali sam avion je ubio vise pilota nego protivnici. Rat zavrsava sa samo 16 srusenih aviona, ruku na srce, bolje da ga nisu trosili reusrse na njega. Napadat avion koji je 3 puta sporiji s topovima koji imaju kratak domet nije bas najbolja ideja.....
Naprotiv,

pokazalo se kako je B-17 najslabiji u situaciji brzog frontalnog napada i ta taktika je uvedena još sredinom 44. Brzi nalet bi odbranu, čak i lovce, ostavio gotovo nemoćnom. Istina, "time window" je jako mali pa su uspjehe postizali samo dobri piloti - 2 do 3 30mm granate i papa B-17
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 14:22   #100
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Naravno da su Njemci isli najdalje u razvoju raznih aviona. Ali to ne znaci da su ti avioni bili i koristeni, a pogotovo da su uspjesno koristeni.
Me 163 ulazi u upotrebu otprilike kad i Me262, ali sam avion je ubio vise pilota nego protivnici. Rat zavrsava sa samo 16 srusenih aviona, ruku na srce, bolje da ga nisu trosili reusrse na njega. Napadat avion koji je 3 puta sporiji s topovima koji imaju kratak domet nije bas najbolja ideja.
Kao što fgzcvijetic reće, najveći problem je bila autonomija leta, ne domet topova, neovisno o načinu napadanja. MK108 30mm je imao manju brzinu paljbe i sporiju granatu od 20mm topova ali zato mu je razorna moć bila velika.

Quote:
Operativna karijera He162 gotovo da nije vrijedna spomena, pocinje sredinom travnja 1945! Mada, trebalo je Njemcima samo 3 mjeseca od izbora aviona do prvog leta. Gomila mana aviona koja proizlaze iz prebrzog stavljanja u proizvodnju te upotrebe krajnje losih materijala i ljepila.
Prvi let (drugi uopce, a i prvom je bilo velikih problema) pred nacistickim glavesinama zavrsio je raspadanjem aviona i pogibijom pilota. Iako je za iskusne pilote bio odlican avion, ali za one za koje je bio namijenjen, manje iskusne pilote bio je smrtrna zamka.
He162 je imao problem sa nedovoljno čvrstim repnim stabilizatorom koji se pri nekim manevrima raspadao. U engleskoj je nakon rata jedan probni pilot nastradao izvodeći barell roll na maloj visini.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.