Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2012., 15:53   #41
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Sta su rekli, da mozes isplatit dobit bez isplate?
Prema načelu poslovnog događaja, to bi mogao napraviti preknjiženjem obveze za dividendu (udio u dobiti) prema članu društva na obvezu za primljenu pozajmicu od istog člana.
Prema domaćoj praksi, takvu transakciju će PU nadzor osporavati.
Kakogod, bolje je imati novčani tok (isplata pa uplata natrag).
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 16:05   #42
vezano za preknjiženje dobiti u pozajmicu...mi smo malo prije uvođenja harača 2009 godine preknjižili dobit u pozajmicu društvu na temelju odluke vlasnika, u međuvremenu smo imali porezni nadzor koji nije imao nikakvih primjedbi na takvu odluku...

Zadnje uređivanje leonarda26 : 26.02.2012. at 16:14.
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 16:12   #43
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
molim vas za odgovor vezano za oporezivanje dobiti nakon 01.03,
da sam kojim slučajem napravila završni prije 01.03 i isplatila dobit za 2011 prije 01.03 dali bi me kačio ovaj zakon?
obzirom da jos nisam napravila završni i ako sad (prije 01.03) isplatim akontacije dobiti za 2011 moram li platiti ovaj porez?
može meni odgovor pliz ?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 17:00   #44
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
može meni odgovor pliz ?
sve isplate dobiti ili ak. dobiti koje se naprave prije 01.03. ne podlijezu placanju poreza od 12%+ prireza... mozes isplatiti ak.dobiti za 2011 do 01.03. i neces platiti nikakav dodatni porez...
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 17:11   #45
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
sve isplate dobiti ili ak. dobiti koje se naprave prije 01.03. ne podlijezu placanju poreza od 12%+ prireza... mozes isplatiti ak.dobiti za 2011 do 01.03. i neces platiti nikakav dodatni porez...
ok hvala, a ako isplatim akontaciju dobiti veću od dobiti po poreznoj prijavi znam da do 30.04 moram vratiti razliku, zanima me ako to ne napravim (ne vratim razliku) kako se ta razlika tretira?
kakvi su doprinosi na nju?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 18:16   #46
Evo jednog pitanja na istu temu, ali iz malo drugačijeg kuta. Ja (tj. moja firma) imam novaca na računu, ne trebam pozajmice i htio bih isplatiti predujam dobiti za (gotovo) cijelu 2012. (znam prilično točno kolika će dobit biti). Međutim, moja računovođa kaže da mogu isplatiti samo za prva dva mjeseca (odnosno do datuma isplate), i to na osnovi privremene bilance za prva dva mjeseca. Kaže da se dobro raspitala o tome i da je to nešto novo, baš kako bi se spriječile velike isplate predujmova (bez novog poreza). To mi nikako odgovara, jer je u prva 2 mj. ostvaren samo manji dio dobiti za 2012, pa molim za savjet.
bobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 18:31   #47
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
ok hvala, a ako isplatim akontaciju dobiti veću od dobiti po poreznoj prijavi znam da do 30.04 moram vratiti razliku, zanima me ako to ne napravim (ne vratim razliku) kako se ta razlika tretira?
kakvi su doprinosi na nju?
placas 40% poreza na dohodak + prirez

Quote:
bobra kaže: Pogledaj post
Evo jednog pitanja na istu temu, ali iz malo drugačijeg kuta. Ja (tj. moja firma) imam novaca na računu, ne trebam pozajmice i htio bih isplatiti predujam dobiti za (gotovo) cijelu 2012. (znam prilično točno kolika će dobit biti). Međutim, moja računovođa kaže da mogu isplatiti samo za prva dva mjeseca (odnosno do datuma isplate), i to na osnovi privremene bilance za prva dva mjeseca. Kaže da se dobro raspitala o tome i da je to nešto novo, baš kako bi se spriječile velike isplate predujmova (bez novog poreza). To mi nikako odgovara, jer je u prva 2 mj. ostvaren samo manji dio dobiti za 2012, pa molim za savjet.
dobro ti je rekla racunovoda...
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 20:21   #48
ispričavam se što upadam ko padobranac ali moram provjeriti jesam li dobro shvatila,
znači, oni koji trenutno imaju novaca na ž.r. ili srećom nekog novca sa strane da ih uplate ne žr ko pozajmicu, sebi mogu isplatiti akontaciju dobiti za 2011 i oslobođeni su plaćanja ovog novog poreza za 2011, a oni koji eto nemaju trenutno novaca na žr za akontaciju morati će platiti porez.....
jeli sigurno da će ovo biti ovako, jeli ovaj zakon već objavljen u NN?
sonyaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 21:10   #49
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
placas 40% poreza na dohodak + prirez



dobro ti je rekla racunovoda...
Hvala na brzom odgovoru, no cijenio bih malo detalja. Do sada nisu postojala ograničenja, osim za gubitaše i da se na kraju godine mora ostvariti dobit u visini isplaćenih akontacija (to mi je sve OK). Postoji li neko pravno uporište (odluka, pravilo, izmjena zakona) da se ne može isplatiti više akontacije od dobiti ostvarene do trenutka isplate? Ili se možda svodi na onu čuvenu "Nije nigdje zabranjeno, ali ako to napraviš, doći će ti porezna inspekcija..."?

Namjerava li još netko isplaćivati akontacije dobiti za 2012?
bobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 21:19   #50
imam jedno a možda će mnogi reći glupo pitanje ali... moj direktor inzinstira na odgovoru... da li se može preknjižiti sa zadržane dobiti prijašnjih godina na pozajmnicu , i onda tu pozajmnicu na prihod firmi jer bi se direktor odrekao te pozajmnice kako firma nebi završila sa gubitkom?

hvala vam ...
ententinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 21:58   #51
zna li tko sa sigurnošću
mogu li doći sa dva hubova virmana u banku, jedan sa uplatom pozajmice a drugi za isplatu akontacije dobiti za 2011 na isti iznos ako na zr ima dovoljno novca i da bude samo isplata akontacije?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 07:10   #52
Ako sam završila završni, ali ga nisam predala, mogu li isplatiti dobit za 2011. i navesti kao svrhu isplate Isplata dobiti 2011?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 07:49   #53
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Ako sam završila završni, ali ga nisam predala, mogu li isplatiti dobit za 2011. i navesti kao svrhu isplate Isplata dobiti 2011?

Možeš.. Obveza predaje je kao i svake godine. Bitno da postoji pokriće da je zaista bila ostvarena tolika dobit nakon oporezivanja
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 08:02   #54
Quote:
bobra kaže: Pogledaj post
Hvala na brzom odgovoru, no cijenio bih malo detalja. Do sada nisu postojala ograničenja, osim za gubitaše i da se na kraju godine mora ostvariti dobit u visini isplaćenih akontacija (to mi je sve OK). Postoji li neko pravno uporište (odluka, pravilo, izmjena zakona) da se ne može isplatiti više akontacije od dobiti ostvarene do trenutka isplate? Ili se možda svodi na onu čuvenu "Nije nigdje zabranjeno, ali ako to napraviš, doći će ti porezna inspekcija..."?

Namjerava li još netko isplaćivati akontacije dobiti za 2012?
Postojala su ograničenja i uz svaku isplatu akontacije je trebalo napraviti privremeni završni račun po kojem se vidi da je dobit u visini isplaćene akontacije. To što su neki isplaćivali akontacije bez izvještaja u prilogu to je druga stvar. Dakle, izvještaji se ne predaju već samo moraju biti u prilogu isplati u slučaju nadzora. Što se tiče "Nigdje nije zabranjeno.." to su samo tumačenja onih koji žele unatoč propisima postupiti po svojem pa sve rade po principu dok ide ide..

"Da bi tijekom godine mogao isplatiti (dioničarima, vlasnicima udjela, obrtnicima “dobitašima”) predujam dobiti potrebno je, sukladno čl. 35.a Pravilnika o porezu na dobit, postupiti na sljedeći način:
pri isplati dobiti postupati pažnjom dobrog gospodarstvenik i u dobroj vjeri (primjerice ne isplaćivati predujam dobiti ako društvo ima nepokrivenih gubitaka);
izraditi privremeni račun dobiti i gubitka"..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 08:02   #55
Quote:
ententinka kaže: Pogledaj post
imam jedno a možda će mnogi reći glupo pitanje ali... moj direktor inzinstira na odgovoru... da li se može preknjižiti sa zadržane dobiti prijašnjih godina na pozajmnicu , i onda tu pozajmnicu na prihod firmi jer bi se direktor odrekao te pozajmnice kako firma nebi završila sa gubitkom?

hvala vam ...
molim vas ima li koga...
ententinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 08:07   #56
Možete..jedino vodite računa da u trenutku preknjiženja bude novaca na žiro računu a ako možete još bolje bi bilo da tu isplatuplatu stvarno provedete preko žiro računa. To što će vlasnik otpisati pozajmicu u korst društva ustvari nema direktne veze sa prethodnih preknjiženjem. To je odluka za sebe i to se može
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 08:17   #57
Quote:
sonyaa kaže: Pogledaj post
ispričavam se što upadam ko padobranac ali moram provjeriti jesam li dobro shvatila,
znači, oni koji trenutno imaju novaca na ž.r. ili srećom nekog novca sa strane da ih uplate ne žr ko pozajmicu, sebi mogu isplatiti akontaciju dobiti za 2011 i oslobođeni su plaćanja ovog novog poreza za 2011, a oni koji eto nemaju trenutno novaca na žr za akontaciju morati će platiti porez.....
jeli sigurno da će ovo biti ovako, jeli ovaj zakon već objavljen u NN?
može meni odgovor ?
sonyaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 08:38   #58
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Možete..jedino vodite računa da u trenutku preknjiženja bude novaca na žiro računu a ako možete još bolje bi bilo da tu isplatuplatu stvarno provedete preko žiro računa. To što će vlasnik otpisati pozajmicu u korst društva ustvari nema direktne veze sa prethodnih preknjiženjem. To je odluka za sebe i to se može
hvala na odgovoru...a mogu li to proknjižiti retroaktivno sad sa 31.10.2011. jer tada sam na računu imala dosta love za to?

Znam sad već stvarno gnjavim
ententinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 10:33   #59
Quote:
Nightshifter kaže: Pogledaj post
Prema načelu poslovnog događaja, to bi mogao napraviti preknjiženjem obveze za dividendu (udio u dobiti) prema članu društva na obvezu za primljenu pozajmicu od istog člana.
Prema domaćoj praksi, takvu transakciju će PU nadzor osporavati.
Kakogod, bolje je imati novčani tok (isplata pa uplata natrag).
a uplata i isplata iz blagajne nije novčani tijek?
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 13:53   #60
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
RRifovci vele da ne preporučaju prbijanje dobiti i pozajmice tj u korist pozajmice zbog gomilanja dugoročnih obveza koje iako su vlasničke pozajmice narušavaju bonitet društva. Ako se prebija savjetuju rađe u korist Kapitalnih pričuva koje popravljaju bonitet. Problem kod kapitalnih pričuva je da se one isto tako mogu isplatiti ali ne neko vrijeme. Na pitanje koliko vremena lova treba "ležati" na kapitalnim pričuvama prije nego što se isplati nismo uspjeli dobiti konkretan odgovor..
Pročitaj ovaj članak koji je napisao dr. sci Brkanić, a u kojem je, smatram sve to objašnjeno:

http://www.rrif.hr/dok/vijesti/ISPLATA_DOBITKA.pdf

Isto savjetujem i ostale koji imaju dvojbe za obračunsku isplatu dobiti, a i radi drugih korisnih naputaka uz tu problematiku.
miramo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:53.