Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2014., 21:32   #261
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Super moji prijatelji nisu imali novaca krstiti svoju djecu (nemojte mi govoriri da netreba novaca) i ta djeca sada nisu spasena ma bravo....gle glupo mi je o tome govoriti....MALA DJECA U SLUCAJU SMRTI SE SPASAVAJU.....
Ne trebaju baš neki novci za sakrament krštenja (osim ako župnik radi na svoju ruku, mimo pravila). Krštenje je redovni način dobivanja posvetne milosti koja jedina omogućuje ulazak u nebo. Ona se nakon krštenja može i izgubiti (tada preostaje, opet u redovnim slučajevima, sakrament pomirenja kako bi se ponovno dobila). Ja ne mogu reći da su se mala djeca koja umru bez krštenja sigurno spasila. No, na temelju čega ti to kažeš, na temelju svog osobnog shvaćanja?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 23:02   #262
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ne trebaju baš neki novci za sakrament krštenja (osim ako župnik radi na svoju ruku, mimo pravila). Krštenje je redovni način dobivanja posvetne milosti koja jedina omogućuje ulazak u nebo. Ona se nakon krštenja može i izgubiti (tada preostaje, opet u redovnim slučajevima, sakrament pomirenja kako bi se ponovno dobila). Ja ne mogu reći da su se mala djeca koja umru bez krštenja sigurno spasila. No, na temelju čega ti to kažeš, na temelju svog osobnog shvaćanja?
Kazem ti opet neda mi se o tome raspravljati ocito razlicito shvacamo Boga....samo cu jos reci ovo daj zamisli da djete umre 10 minuta nakon poroda....ja smatram da je spaseno,a po tebi bi ga nabrzaka trebalo poskropit vodicom pa tek onda sigurno spaseno....neda mi se vise o tome...
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 23:12   #263
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Zato sto nema efekta to je jasno ko dan svijet bi bio bolje mjesto da ima efekta(cut)
Znači ti si zapravo materijalist i priznaješ samo ono što tvoja osjetila mogu primiti.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 00:35   #264
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=260

ovo je off s druge teme, ali se prebacilo na prethodnu str. kronološki.

Pa odgovorite čovjeku.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 16:15   #265
Quote:
dr mladjo kaže: Pogledaj post
Ovo me također zanima

Matej 5,31 "Rečeno je također: Tko otpusti svoju ženu, neka joj dade otpusnicu.
Matej 5,32 A ja vam kažem: Tko god otpusti svoju ženu - osim zbog bludništva - navodi je na preljub i tko se god otpuštenom oženi, čini preljub.


Znači li to da je razvod zbog preljuba jedne od strana ipak moguč?
U KC nije moguć. Bludništvo o kojem je ovdje riječ je blisko srodstvo, što takvu 'ženidbu' čini nevaljanom. Općenito može označavati i nedozvoljene spolne odnose (npr. onih koji nisu u braku, a žive zajedno). Klasičan primjer za to u evanđeljima je primjer Heroda koji je ženu svog brata Filipa uzeo sebi za ženu, pa mu sv. Ivan Krstitelj kaže: "Nije ti dopušteno imati ženu svoga brata". To je takav slučaj bludništva i Herod je trebao tu ženu otpustiti, no nije poslušao Ivana, već ga je dao pogubiti.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 16:17   #266
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Kazem ti opet neda mi se o tome raspravljati ocito razlicito shvacamo Boga....samo cu jos reci ovo daj zamisli da djete umre 10 minuta nakon poroda....ja smatram da je spaseno,a po tebi bi ga nabrzaka trebalo poskropit vodicom pa tek onda sigurno spaseno....neda mi se vise o tome...
Da, po meni bi ga trebalo odmah krstiti. Crkva ne poznaje drugog (redovnog) načina za spasenje.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 11:57   #267
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Da, po meni bi ga trebalo odmah krstiti. Crkva ne poznaje drugog (redovnog) načina za spasenje.
Ne vidim smisao u ovom "obaveznom djelu" -- LAŽ.
Prema ovome šta napraviti ako dijete umire na mjestu gdje nema svećenika? Da ide u pakao zato jer netko njega nije poškopio vodom?

Koliko je Bog onda tu velik? Onoliko koliko kapljica dijete dobije??

Bog je Velik i pun milosti i nema toga dijela koje mi možemo ovdje na zemlji učiniti da bi za Njega odlučili gdje će netko drugi ići, bilo to malo dijete, bio to naš prijatelj, ili neki starac pred smrt. Svatko OSOBNO bira gdje želi ići. Onda tek, sva ta Božja priča ima smisla. A Bog je milost i ljubav i vjerujemo Njemu da On prima to dijete sebi, jer djeci i je mjesto u Njegovom kraljevstvu. Slava Bogu
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 19:58   #268
Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Prema ovome šta napraviti ako dijete umire na mjestu gdje nema svećenika? Da ide u pakao zato jer netko njega nije poškopio vodom?
Ono što kažem jest da je spasenje djeteta u tom slučaju upitno. Ne kažem da takvo dijete sigurno ide u pakao, već da ne možemo biti sigurni da se spasilo, kao što možemo u slučaju krštenja. Ja se nadam da i za takvu djecu postoji put spasenja, ali ne mogu to 'tvrditi' kao vjersku istinu.

Inače, u takvim slučajevima dijete može krstiti svatko tko ima nakanu činiti ono što čini Crkva. Svećenik tu nije nužan.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 21:30   #269
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ono što kažem jest da je spasenje djeteta u tom slučaju upitno. Ne kažem da takvo dijete sigurno ide u pakao, već da ne možemo biti sigurni da se spasilo, kao što možemo u slučaju krštenja.
Hm, pitam se nije li Gospod veći od mogućnosti da negdje nema krstionice, vode i svećenika? Nije li ovo stavljanje Boga u okvir Njegovog djelovanja?

Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Inače, u takvim slučajevima dijete može krstiti svatko tko ima nakanu činiti ono što čini Crkva. Svećenik tu nije nužan.
Je li Crkva zgrada ili vjerni? To me uvijek zanimalo?
A koja je temeljna nakana takve Crkve?
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 14:10   #270
Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Hm, pitam se nije li Gospod veći od mogućnosti da negdje nema krstionice, vode i svećenika? Nije li ovo stavljanje Boga u okvir Njegovog djelovanja?



Je li Crkva zgrada ili vjerni? To me uvijek zanimalo?
A koja je temeljna nakana takve Crkve?
Umjesto citiranja KKC-a => http://www.katolici.org/katekizam.php

ja ću citirati biskupa Košića:

Kutina, (IKA) - Molitvena osmina za jedinstvo kršćana u Sisačkoj biskupiji koja se ove godine održava uz geslo "Zar je Krist razdijeljen?", započela je u svoj ekumenski hod u subotu 18. siječnja u Evangeličkoj crkvi, Crkvenoj općini u Kutini.
Na molitvi uz domaćine predvođene pastoricom Elinom Saari i brojne Kutinjane raznih kršćanskih nominacija prisustvovali su i sisački biskup Vlado Košić, v.d. biskup Reformirane kršćanske (kalvinske) Crkve u Republici Hrvatskoj Branko Berić, te brojni katolički svećenici Kutinskog dekanata.
Obraćajući se okupljenima Berić je istaknuo kako svi mi pripadamo Kristu i njegovi smo, te kako je to istina našeg jedinstva. „Jedinstvo koje dijelimo u Kristu veće je od svih razlika, onih prošlih i onih sadašnjih. Krist nas poziva da zajedno gradimo njegovo tijelo - Crkvu. Ako smo se mi podijelili, ne funkcioniramo i ne komuniciramo zato što je netko pravoslavac, evangelik, baptista, katolik, onda Kristovo tijelo i članovi tj. kršćani, koji su kršteni i vjeruju u uskrsnuće i spasenje, imaju jedan nevidljiv most koji povezuju. Pustimo da se ti mostovi šire i jačaju da oni pripadaju jednoj Crkvi Kristovoj".
Sisački biskup Košić istaknuo je kako mu je drago što je vjerojatno prvi katolički biskup koji u ovoj evangeličkoj crkvi nakon sto godina, otkako je sagrađena, stoji na propovjedaonici. Biskup se sjetio i pokojnih biskupa Deutscha i Lukše, kao i prijašnje pastorice Seje, te pozdravio v.d. biskupa Branka Berića i sadašnju pastoricu Elinu. Obraćajući se okupljenima između ostalog rekao je kako podjele koje su već od početka nastajale u Crkvi Božjoj nisu očito od Boga, nisu željene od Krista, nisu izraz božanske naravi Crkve, nego su odraz ljudskog i grješnog elementa koji je prisutan u svakoj ljudskoj zajednici. „Međutim mi kršćani znamo da Crkva nije samo ljudska organizacija, neki skup istomišljenika, ljudi okupljeni oko neke zemaljske svrhe ili cilja. Prof. Tomislav Šagi-Bunić znao bi reći: Crkva nije lovačko društvo, koje ima svoje članove koji se upisuju i ispisuju, Crkva nije organizacija koja se može shvatiti samo ljudskim mjerilima. Ne! Crkva je otajstvo – mysterium fidei - i zato u Vjerovanju kažemo: Vjerujem u jednu, svetu, katoličku i apostolsku Crkvu. Mi u Crkvu vjerujemo jer je ona osobita zajednica, zajednica čovjeka i Boga, zajednica čije zajedništvo čine ljudi ali koje povezuje Bog. Zato je ona otajstvo, i zato je ona predmet vjere", poručio je biskup Košić.
Osim na postajama ekumenskog hoda ovih dana za jedinstvo kršćana molit će u svim župama Sisačke biskupije. http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=157155

Zadnje uređivanje Tut-tut : 19.01.2014. at 14:16.
Tut-tut is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 17:57   #271
Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Hm, pitam se nije li Gospod veći od mogućnosti da negdje nema krstionice, vode i svećenika? Nije li ovo stavljanje Boga u okvir Njegovog djelovanja?
Bog je svakako veći od mogućnosti da nema vode i osobe koja bi mogla podijeliti sakrament krštenja. Njemu ove mogućnosti uopće nisu potrebne kako bi podijelio posvetnu milost, odnosno spasenje. No On nam je objavio kako je Njegov plan da se upravo na ovaj način redovito podjeljuje posvetna milost, i Crkva se mora držati poslanja kojeg je primila od Gospodina, tj. da "iz vode i Duha nanovo rađa" sve koji mogu biti kršteni. Često se kaže da je Bog spasenje vezao uz sakrament krsta, ali da sam nije vezan svojim sakramentima.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Je li Crkva zgrada ili vjerni? To me uvijek zanimalo?
A koja je temeljna nakana takve Crkve?
Nisam mislio na zgradu, već na društvo koje je Krist osnovao na zemlji...

Na što točno misliš kada govoriš o temeljnoj nakani Crkve? Na ono što sam govorio o krštenju ili nešto općenitije?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 19:10   #272
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Njemu ove mogućnosti uopće nisu potrebne kako bi podijelio posvetnu milost, odnosno spasenje.
Kako je onda preporucljivo malo dijete hitno krstiti u stanju umiranja, ako ce ga Bog svejedmo primiti? I odakle ta riječ posvetna milost? Di to piše?
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Na ovaj način redovito se podjeljuje posvetna milost
Podijeljuje? Tko to dijeli Bog ili čovjek?
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Crkva se mora držati poslanja kojeg je primila od Gospodina, tj. da "iz vode i Duha nanovo rađa" sve koji mogu biti kršteni.
Dobro zboriš! Od vode i Duha! A kako se zna da je čovjek rođen od Duha? Da li je to automatski dođe s kapljicom vode koja padne na čelo bebe ili?
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na zgradu, već na društvo koje je Krist osnovao na zemlji...
Da li se to društvo zove (rimo) katoličko društvo ili kršćansko društvo?
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Na što točno misliš kada govoriš o temeljnoj nakani Crkve? Na ono što sam govorio o krštenju ili nešto općenitije?
Na ono sta si govorio u kontekstu krštenja!
Pitanje: jesmo li spašeni po vjeri ili po djelima?
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 23:19   #273
Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Kako je onda preporucljivo malo dijete hitno krstiti u stanju umiranja, ako ce ga Bog svejedmo primiti? I odakle ta riječ posvetna milost? Di to piše?
Ja nisam rekao da će ga Bog svejedno primiti. Rekao sam da je krštenje jedini (redovan) način za ulazak u vječno blaženstvo koji nam je objavljen. Upravo jer je to jedini siguran način spasenja, malo dijete bi trebalo hitno krstiti u slučaju životne opasnosti.

Termin 'posvetna milost' se spominje u puno dokumenata Katoličke Crkve. Ako je pak tražiš u Bibliji, ne znam hoćeš li je pronaći.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Podijeljuje? Tko to dijeli Bog ili čovjek?
Posvetnu milost podjeljuje Bog, a redovno to čini kada čovjek izvrši sve što spada u valjanost sakramenta krštenja. Znači čovjek polijeva bebu (ili odraslog čovjeka) vodom i izgovori potrebne riječi, a Bog onda daje sakramentalnu milost krštenja, koja uključuje posvetnu milost, tj. stanje opravdanosti.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Dobro zboriš! Od vode i Duha! A kako se zna da je čovjek rođen od Duha? Da li je to automatski dođe s kapljicom vode koja padne na čelo bebe ili?
Ako je sve što se tiče krštenja obavljeno po propisu onda to automatski dođe.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Da li se to društvo zove (rimo) katoličko društvo ili kršćansko društvo?
Jedina Kristova Crkva, ustanovljena i uređena na ovom svijetu kao društvo, opstoji u Katoličkoj Crkvi, kojom upravljaju Petrov nasljednik i biskupi s njime sjedinjeni. No i izvan njenih struktura se nalaze brojni elementi posvećenja i istine. Znači i u drugim zajednicama izvan vidljivih granicama KC mogu postojati elementi Crkve, ali u svojoj punini, Crkva koju je Krist utemeljio, opstoji jedino u KC.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Na ono sta si govorio u kontekstu krštenja!
Pitanje: jesmo li spašeni po vjeri ili po djelima?
Po vjeri, ali sa djelima. Djela, bez vjere, ne mogu spasiti nikoga. Ono što spašava jest vjera, ali takvu vjeru moraju pratiti djela. Vjerovati Bogu podrazumijeva i ljubiti ga, što znači i čuvanje (vršenje) Njegovih zapovijedi.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 15:20   #274
Htio bih sam nadodati da se neko moze na tri nacina krstiti.Prvi je nacin je uz pomoc svecenika.Drugi je krstenje zelje.mislim ako si se htio krstiti u crkvi ili si htio dijete krstiti i dogodila se saobracajka.dijete npr. je u tom slucaju krsteno.treci nacin je krstenje krvlju.musliman si i hoces primiti krscanstvo.ubiju te da to ne uradis.krsten si ipak.poz
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 15:51   #275
Zašto crkva podržava darivanje organa, a protivi se eutanaziji kad je za darivanje organa potrebno nekome ugasiti život da bi se određeni organ izvadio i premjestio u drugu osobu, tj nije Bog taj koji određuje vrijeme smrti nego liječnik?
I nemojte mi s mrtvim mozgom, osim kaj ima iznimaka jer su doktori postavili krivu dijagnozu, čovjek dok mu kuca srce- smatra se živim.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 19:39   #276
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Termin 'posvetna milost' se spominje u puno dokumenata Katoličke Crkve. Ako je pak tražiš u Bibliji, ne znam hoćeš li je pronaći.
Posvetnu milost podjeljuje Bog, a redovno to čini kada čovjek izvrši sve što spada u valjanost sakramenta krštenja. Znači čovjek polijeva bebu (ili odraslog čovjeka) vodom i izgovori potrebne riječi, a Bog onda daje sakramentalnu milost krštenja, koja uključuje posvetnu milost, tj. stanje opravdanosti.
Čisto pitanje imam, već ako je Biblija Riječ Božja, a u Njoj ne piše da je krštenje=posvetna milost; kako Bog može dijeliti nešto o čemu ne piše u svojoj Riječi? :neznam
Valjda ispada da "posvetnu milosti-krštenje" dijeli onaj tko je tu riječ i izmislio? Onda ima smisla, ne znam šta ti kažeš? :-) Ali onda je pitanje šta taj čin opće pred Bogom znači (i još uz to; čin je hitan i obavezan, a u posebnoj prilici se može i bez njega?)
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ako je sve što se tiče krštenja obavljeno po propisu onda to automatski dođe..
Može pitanje? :-)
Piše u Bibliji u onoj poslanici Galaćanima u 5;22-26 o plodovima Duha Svetoga. Sad mene zanima, kad se Duh dobiva automatski činom krštenja; kako ispada da ja poznajem ljude koji, ne čak da nemaju te plodove, nego psuju i Boga, a kršteni su? Gdje je tu Duh nestao?
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Jedina Kristova Crkva, ustanovljena i uređena na ovom svijetu kao društvo, opstoji u Katoličkoj Crkvi, kojom upravljaju Petrov nasljednik i biskupi s njime sjedinjeni.
Postoji li način da se doista zna sa sigurnošću, da su ti voditelji vjetnika- oni istinski Isusovi sljedbenici?
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Znači i u drugim zajednicama izvan vidljivih granicama KC mogu postojati elementi Crkve, ali u svojoj punini, Crkva koju je Krist utemeljio, opstoji jedino u KC.
Da li misliš na katoličku ili rimokatoličku Crkvu?
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 19:53   #277
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Zašto crkva podržava darivanje organa, a protivi se eutanaziji kad je za darivanje organa potrebno nekome ugasiti život da bi se određeni organ izvadio i premjestio u drugu osobu, tj nije Bog taj koji određuje vrijeme smrti nego liječnik?
I nemojte mi s mrtvim mozgom, osim kaj ima iznimaka jer su doktori postavili krivu dijagnozu, čovjek dok mu kuca srce- smatra se živim.
KC podržava darivanje vitalnih organa tek kada nastupi smrt. U katekizmu o tome piše:

Presađivanje organa moralno je neprihvatljivo ako davalac ili njegovi koji na to imaju pravo nisu dali svoj izričit pristanak. Presađivanje organa u skladu je s ćudoređem i može biti zaslužno ako su štete te tjelesne i duševne opasnosti kojima se davalac izlaže srazmjerne dobru za kojim se u primaocu ide. Moralno je neprihvatljivo izravno izazvati onesposobljujuće osakaćenje ili smrt ljudskoga bića, makar to bilo za odgodu smrti drugih osoba. (KKC 2296)

Naravno, ostaje pitanje kada točno nastupa smrt. Teološki to je trenutak odvajanja duše od tijela, dok pitanje sigurnih medicinskih indikatora smrti je više pitanje medicine i znanosti nego teologije. U raspravama oko toga najčešća su dva kriterija: kardio-pulmonalni (prestanak rada srca i disanja) i neurološki (smrt mozga).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 20:05   #278
Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Čisto pitanje imam, već ako je Biblija Riječ Božja, a u Njoj ne piše da je krštenje=posvetna milost; kako Bog može dijeliti nešto o čemu ne piše u svojoj Riječi? :neznam
Valjda ispada da "posvetnu milosti-krštenje" dijeli onaj tko je tu riječ i izmislio? Onda ima smisla, ne znam šta ti kažeš? :-) Ali onda je pitanje šta taj čin opće pred Bogom znači (i još uz to; čin je hitan i obavezan, a u posebnoj prilici se može i bez njega?)
Zaboravljaš da ja ne slijedim načelo Sola Scriptura. Kako vjerujem da se Božja Objava ili Božja Riječ osim pismeno (Biblija) prenosi i usmeno (Predaja), za mene ne mora taj termin biti zapisan u Bibliji. No ako ti smatraš slijediš načelo Sola Scriptura, onda valjda to treba biti zapisano u Bibliji? Gdje to piše?

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Može pitanje? :-)
Piše u Bibliji u onoj poslanici Galaćanima u 5;22-26 o plodovima Duha Svetoga. Sad mene zanima, kad se Duh dobiva automatski činom krštenja; kako ispada da ja poznajem ljude koji, ne čak da nemaju te plodove, nego psuju i Boga, a kršteni su? Gdje je tu Duh nestao?
Stanje opravdanosti ili posvetna milost se može i izgubiti nakon krštenja. To se događa smrtnim grijehom. Ako netko ne želi da Duh Sveti bude s njim, već mu grijehom kaže "ne želim te, idi od mene", Duh Sveti ga napušta.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Postoji li način da se doista zna sa sigurnošću, da su ti voditelji vjetnika- oni istinski Isusovi sljedbenici?
Zavisi koji bi način tebe zadovoljio, i što točno podrazumijevaš pod "da se doista zna sa sigurnošću".

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Da li misliš na katoličku ili rimokatoličku Crkvu?
Mislim baš na Katoličku Crkvu, tj. onu kojom upravljaju Petrov nasljednik (papa) i biskupi s njim u zajedništvu. Znači, na one koji su u potpunom jedinstvu s rimskim biskupom.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 02:17   #279
A što je ekvivalent odvajanju duše i tijela?
Prestanak rada srca ili rada mozga?

Ako je osoba u komi i održavaju je aparati, gdje je duša?
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 17:25   #280
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Zaboravljaš da ja ne slijedim načelo Sola Scriptura. Kako vjerujem da se Božja Objava ili Božja Riječ osim pismeno (Biblija) prenosi i usmeno (Predaja), za mene ne mora taj termin biti zapisan u Bibliji. No ako ti smatraš slijediš načelo Sola Scriptura, onda valjda to treba biti zapisano u Bibliji? Gdje to piše?
Ako misliš na krštenje piše u Mt 28;19Stoga pođite i učite sve narode. Krstite ih u ime Oca i Sina i Svetoga Duha i poučavajte ih da se drže svega što sam vam zapovjedio.“

Ovo je moj stav (moje shvaćanje):
1. Beba se ne može poučiti onom šta je Isus govorio, jer bebe koje ja znam ne znaju ni dudu staviti u dobi u kojoj se krštavaju.
2. Ako je krštenje potpuno, onda naravno krštenje-kao protokol je dio zapovijedi. Ostaje poučavanje svega šta je Isus učio, a poznajem katolike koji ne znaju koliko zavjeta ima u Bibliji (kakvo je tu poučavanje)
3. Plodovi Duha Svetoga za koje sam te upitao iznad; ne vidim ih
4. Držanje svega šta je Isus zapovijedio. Prema Božjim zapovijedima iz Biblije nema one koju čovjek nije prekršio, jer "svi su sagriješili". A velik broj ljudi oko mene (okorijelih katolika) čak sebe ne vidi lošima (jer nisu bili Hitler-prema njima samo on ide u pakao).
...
Ukratko, koliko vidim iz Biblije postoje "dva sakrametna" - krštenje i Gospodnja večera. Stvar je da dok čovjek ne spozna svoj grijeh prema Bogu, ne padne na koljena i zaplače i zatraži oprost, te potom prihvati čin krštenja (Duh Sveti dolazi u njegovo srce najčešće prije samog čina, jer tu odluku čovjek čini svojim presvjedočenjem, jer prvo povjeruješ u Riječ i onda prihvaćaš čin). I dakkao krste se ljudi grešnici (ONI KOJI VJERUJU U RIJEČ), sami čin krštenja nikog ne čini pravednim. Pravednim sve vjernike kršćane čini SAMO ŽRTVA ISUSA KRISTA koji je uzeo naš grijeh i dao svoj život da bi mi mogli živjeti. Amen. To je vjera.

Ali to je samo moje mišljenje...

Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Stanje opravdanosti ili posvetna milost se može i izgubiti nakon krštenja. To se događa smrtnim grijehom. Ako netko ne želi da Duh Sveti bude s njim, već mu grijehom kaže "ne želim te, idi od mene", Duh Sveti ga napušta.
Duh Sveti se prima ovako: Efežanima 1,13-14 „U njemu ste i vi, pošto ste čuli riječ istine – Radosnu vijest svoga spasenja – u njemu ste, prigrlivši vjeru, i zapečaćeni Duhom, svetim, koji je zalog naše baštine za otkupljenje onih što su postali Božje vlasništvo – na hvalu slave njegove."

Tako znamo da je netko primio Duha, kad sam istupi pred svijet i reče:
"Da, ja se želim krstiti. Shvatio sam žrtvu Sina i želim vjerovati u Njega".
Baš bi volio napraviti anketu "orodoksnih katolika" kada bi mu netko rekao ovo iznad. Mislim da bi rekli da je anketar lud. A to je vjera...

Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Zavisi koji bi način tebe zadovoljio, i što točno podrazumijevaš pod "da se doista zna sa sigurnošću".
Mislim npr. na onaj kukolj u KC koji su silovatelji, bludinici, lopovi da se zna da nisu sljedbenisi Kristovi, jer imam osjećaj da ne bi radili takva djela da Ga slijede?

Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Mislim baš na Katoličku Crkvu, tj. onu kojom upravljaju Petrov nasljednik (papa) i biskupi s njim u zajedništvu. Znači, na one koji su u potpunom jedinstvu s rimskim biskupom.
Je li bolje kršćaninu slijediti Krista ili osobu biskupa ili papu?
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.