Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2017., 16:35   #1
Glasam protiv a ne Za

Čini mi se da izbori u duopolnim sistemima postaju glasanje protiv razočaranja a ne glasanje po zasluzi. Npr. Amerika. Amerika se zasitila oportunizma i populizma Clintona pa se dogodilo nezamislivo. Glasali su za lika koji je odavno sprdnja u javnosti. Naslijedio veliko bogatstvo, uspio bankrotirati pa se nekako izvukao,
Čovjek kojeg krasi doslovno retardna komunikacija sa javnošću i vanjska politika koja se svodi na demagogiji Big Bossa prema jednoj Kini od koje je Amerika posudila milijarde dolara da pokrpa troškove beskonačnih ratova.

Je li je kod nas i Most samo bio izbor protiv oportunističke letargije duopola?
Prije toga nije bilo dovoljno iskustva i podataka da bi se uopće Most izabrao.

Čini mi se da je došlo do toga da u ime bilo kakve promijene glasaš protiv pa makar ne imao pravog razloga za glasanjem Za.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 16:48   #2
U Hrvatskoj gotovo polovica glasača za HDZ/SDP na izbore izlazi s motivacijom glasa protiv onog drugog od ta dva zla.

Most, kao i Živi Zid su bili protestni glasovi protiv oba zla kod dobrog dijela glasača.

Tako je uvijek bilo, tako će i dalje biti. Realno od 150-ak stranaka, nitko ništa konkretno ne nudi, već samo isprazne fraze, floskule i obećanja koja ne mogu ispuniti.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 17:13   #3
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj gotovo polovica glasača za HDZ/SDP na izbore izlazi s motivacijom glasa protiv onog drugog od ta dva zla.

Most, kao i Živi Zid su bili protestni glasovi protiv oba zla kod dobrog dijela glasača.

Tako je uvijek bilo, tako će i dalje biti. Realno od 150-ak stranaka, nitko ništa konkretno ne nudi, već samo isprazne fraze, floskule i obećanja koja ne mogu ispuniti.
Ne bih se složio da je uvijek tako bilo. HDZ je za vrijeme rata bio simbol samostalne Hrvatske.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 18:55   #4
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio da je uvijek tako bilo. HDZ je za vrijeme rata bio simbol samostalne Hrvatske.
Pa i KPJ je bila simbol Hrvatske od 1945-1990-e godine. I nije ti neka usporedba.
bullseye13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 19:03   #5
Apatičnost birača zapravo je lijenost prije svega.

Osnovati stranku je lako, doslovno teže je otvoriti bankovni račun.

Izaći na izbore sa strankom i listom je isto formalnost. Pogledajte recimo lokalne izbore u Zagrebu koliko je lista bilo.

Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Tako je uvijek bilo, tako će i dalje biti. Realno od 150-ak stranaka, nitko ništa konkretno ne nudi, već samo isprazne fraze, floskule i obećanja koja ne mogu ispuniti.
Ne napadam sada vas kolega, ali meni je čudno da mislite da od 150 stranaka "niti jedna ne vrijedi".

Imamo dakle preko 100 stranaka, od zelenih i ekofeministica do ultrakonzervativaca. Reći "nemam za koga glasati" je doslovno kao da si rekao "joj ja ne bi razmišljao niti proučavao".
Opet, govorim općenito, ispričavam se zbog primjera koji sam citirao.

Nitko nije građanima kriv za dvostranačje. Mlađi od 40 ni ne postoje kao značajno biračko tijelo, a starijima se ne da tražiti nove opcije.

Čak i u takvoj situaciji imamo smo pokušaje - Laburisti, Savez za Hrvatsku, Orah, Živi zid, Most, većina je propala, ali se pokušava. Bit će toga još kako dolazi smejna generacija, ali treba se stvoriti svijest kod samih ljudi da prate politiku.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 19:06   #6
Quote:
bullseye13 kaže: Pogledaj post
Pa i KPJ je bila simbol Hrvatske od 1945-1990-e godine. I nije ti neka usporedba.
Moja poanta je bila da nije uvijek bilo takvo stanje da su ljudi glasali protiv jer više nemaju vjere u ikoga od njih nego se samo žele riješiti postojućih.
Za vrijeme rata ljudi su stvarno vjerovali u HDZ. Nisu glasali samo zato jer nisu imali izbora. Na stranu sa time što se HDZ pokazao kao lopovska organizacija.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 13:12   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Apatičnost birača zapravo je lijenost prije svega.

Osnovati stranku je lako, doslovno teže je otvoriti bankovni račun.

Izaći na izbore sa strankom i listom je isto formalnost. Pogledajte recimo lokalne izbore u Zagrebu koliko je lista bilo.
Aha, tako nekako se priča i o "američkom snu", uspjehu u blagodatima kapitalizma i demokracije.


Imam ti ja jednostavnije rješenje.

Nađeš 5-10 ljudi za kojima postoji bar kakav-takav pozitivan trag, odeš s njima kod g. Soroša i pitaš: Đuro, kakvu hHvatsku želite? Za to nam treba 10-15 miljuna USD za troškove registracije, okrupnjavanja i kampanje....

Uspjeh na izborima ti je zajamčen. Samo se treba dosjetiti i naći prebogatog financijera kojem ćeš prezentirati ono što želi čuti. Pa makar i u Saudijskoj Arabiji uz obećanje kako će svi Hrvati nositi stolnjake na glavi.

A demokracija....? Mački o rep! Daj narodu dovoljno šarenih stakalaca, obećanja i parola..., a ovce će dati glasove
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 13:29   #8
kojih su to 10-15?

da ti Đuro lovu i osvojiš 2-3 zastupnika.A dalje?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 20:27   #9
Hm...Kod nas je stanje da jedna stranka obitelji, sa 18 % upravlja i sustavno uništava zemlju..
Tko nije lud da da ne glasa za stranku koja nudi uhljebništvo i parazitiranje za obitelj i prijatelje ?!

A, tko nije odgovoran prema sebi i budućnosti da glasa protiv ovih gore..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 21:39   #10
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Čini mi se da izbori u duopolnim sistemima postaju glasanje protiv razočaranja a ne glasanje po zasluzi. Npr. Amerika. Amerika se zasitila oportunizma i populizma Clintona pa se dogodilo nezamislivo. Glasali su za lika koji je odavno sprdnja u javnosti. Naslijedio veliko bogatstvo, uspio bankrotirati pa se nekako izvukao,
Čovjek kojeg krasi doslovno retardna komunikacija sa javnošću i vanjska politika koja se svodi na demagogiji Big Bossa prema jednoj Kini od koje je Amerika posudila milijarde dolara da pokrpa troškove beskonačnih ratova.

Je li je kod nas i Most samo bio izbor protiv oportunističke letargije duopola?
Prije toga nije bilo dovoljno iskustva i podataka da bi se uopće Most izabrao.

Čini mi se da je došlo do toga da u ime bilo kakve promijene glasaš protiv pa makar ne imao pravog razloga za glasanjem Za.
Ja bih rekao da je 2015. dosta glasova za Most bilo glasovi ZA.
Oni su tada okupili uspješne nezavisne načelnike i vjećnike, sveučilišne profesore, pravne i ekonomske stručnjake, poduzetnike, ekološke i antikorupcijske aktiviste...
Jednostavno su se činili kao no-brainer izbor i netko tko bi mogao i ponuditi nešto pametno i korisno.
2016. je već druga priča. Tad su se već javili i simpatizeri slični HDZ-ovim i SDP-ovim, pa počeli uzdizati Most kao jedinu pravu treću opciju, premda su se pokazali prevarantima, pritom i napadajući ili ismijavajući kvalitetnije opcije koje jesu mogle donijeti neke promjene, poput Petrine ili Pametno.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 14:50   #11
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ja bih rekao da je 2015. dosta glasova za Most bilo glasovi ZA.
Oni su tada okupili uspješne nezavisne načelnike i vjećnike, sveučilišne profesore, pravne i ekonomske stručnjake, poduzetnike, ekološke i antikorupcijske aktiviste...
Jednostavno su se činili kao no-brainer izbor i netko tko bi mogao i ponuditi nešto pametno i korisno.
2016. je već druga priča. Tad su se već javili i simpatizeri slični HDZ-ovim i SDP-ovim, pa počeli uzdizati Most kao jedinu pravu treću opciju, premda su se pokazali prevarantima, pritom i napadajući ili ismijavajući kvalitetnije opcije koje jesu mogle donijeti neke promjene, poput Petrine ili Pametno.
Misliš da je prosječan glasač (većina) bio upoznat sa radom profesora, pravnika, ekonomskih stručnjaka itd. pa je zbog toga glasao za Most?
Iskreno? Nema šanse. Nema šanse da su ljudi iz vedra neba postali pametni.
Drugo pitanje je gdje se ti ljudi nalaze unutar svoje profesije. Imati diplomu i raditi u svojoj struci ne jamči stručnu kvalitetu per se.
Treće pitanje je mentalnog sklopa. Možeš biti genijalac u struci a budala u politici.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:55   #12
Možda si u pravu, ali ja još uvijek mislim da je Most 2015. nudio više razloga da se glasa za njega nego ostale opcije.
Za razliku od ŽZ ili Laburista, koji su uglavnom nudili i obećavali promjene i prikazivali se kao drugačiji, Mostovci su na lokalnoj razini već imali neke rezultate. A o tim se rezultatima i čulo u medijima.
Naravno, to što je netko uspješan načelnik ne znači da će biti i uspješan zastupnik ili ministar, ali jbt, mislim da opet imaš puno više razloga za glasati za takvoga nego za nekoga tko dotad nije radio ništa.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:11   #13
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Možda si u pravu, ali ja još uvijek mislim da je Most 2015. nudio više razloga da se glasa za njega nego ostale opcije.
Za razliku od ŽZ ili Laburista, koji su uglavnom nudili i obećavali promjene i prikazivali se kao drugačiji, Mostovci su na lokalnoj razini već imali neke rezultate. A o tim se rezultatima i čulo u medijima.
Naravno, to što je netko uspješan načelnik ne znači da će biti i uspješan zastupnik ili ministar, ali jbt, mislim da opet imaš puno više razloga za glasati za takvoga nego za nekoga tko dotad nije radio ništa.

Pa je, u situaciji kronične ambivalentnosti hvatamo se za slamku iako ta slamka u kontekstu političke realnosti nije realna opcija.

Problem je što na kraju završavamo tamo gdje smo i bili. Nepostojanje izbora. Biramo promjenu odijela a ne sadržaj.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.