Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2018., 14:03   #1
Izostanak osobne odmazde za zločine u ratovima na ex-YU prostorima

Potaknut raspravom sa sedanom o sudskoj praksi (ne)kažnjavanja zločina u BiH, otvaram ovu temu o nečemu što me duže vremena kopka. Ako postoji slična tema ili ako je protiv pravila podforuma, molim moderatora da reagira.

Dakle, veliki broj ili možda i većina svih zločina u ratovima 90-ih je počinjena u manjim mjestima, od strane sumještana ili bar stanovnika iste regije u kojoj su živjele i žrtve.

Znamo dobro kako takve sredine funkcioniraju. Pretpostavljam kako u ogromnom broju slučajeva obitelji žrtava vrlo dobro znaju tko su počinitelji. Često se čuje od npr. Vukovaraca kako svaki dan moraju gledati ubojice ili silovatelje koji šetaju gradom.

Uzevši u obzir mentalitet naših ljudi, ne smatrate li da je čudno što nije bilo poslijeratne osvete nad krivcima? Ja bar nisam nikad čuo za nijedan primjer...
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2018., 21:20   #2
Je, čudno je. Ne znam kako ali stvarno nikad nisam čuo za neku osvetu i sl.

Bio je jedan slučaj u BiH prije par godina kada je neki lik uletio u Zvornik u policiju i ubio nekoga tko mu je valjda oduzeo nekoga za vrijeme rata i to je sve što znam.
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2018., 23:41   #3
S jedne strane je svakako čudno, s druge vjerojatno su i takvi slučajevi zanemarivi. Mislim na slučajeve da ubojice i silovatelji nekažnjeno šeću.
Prije svega amnestija se nije odnosila na ubojice (ne računamo sad klasično ratno djelovanje) i silovatelje, tako da je vrlo vrlo malo tih koji su se provukli. Zatim ni oni sami vjerojatno nisu baš posve retardirani pa da je ubijao, klao, silovao...i sad dolazi hrvatska vlast a on fino ostane i pravi se glup.
Tako da u suštini mislim da su u Hrvatskoj takvi slučajevi izuzetno rijetki.

Uz to, ubit nekog, posebno s odmakom, nije baš takva sitnica kako bi ispalo kad se priča po internetu. Ako uzmeš i mirnodopske uvjete svaki put kad se dogodi neki težak zločin, pogotovo nad djetetom ili mladom osobom, komentari su prepuni izjava tipa "da je moja kćer taj više nikad ne bi hodao", "odležao bih ga s guštom" i slično, ali u stvarnosti to se gotovo nikad ne događa. A razlog za to vjerojatno nije taj da ubojice imaju ludu sreću da su im očevi i braća žrtava "pacifisti" ili "pičkice", i baš nikako da slučajno ubiju nekog dragog ovim komentatorima...
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.