Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2016., 18:08   #81
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Dobra je i ova od Roberta Frosta:

Stopping by Woods on a Snowy Evening

Whose woods these are I think I know.
His house is in the village though;
He will not see me stopping here
To watch his woods fill up with snow.

My little horse must think it queer
To stop without a farmhouse near
Between the woods and frozen lake
The darkest evening of the year.

He gives his harness bells a shake
To ask if there is some mistake.
The only other sound’s the sweep
Of easy wind and downy flake.

The woods are lovely, dark and deep,
But I have promises to keep,
And miles to go before I sleep,
And miles to go before I sleep.
__________________________________

Sve mislim: onog bit će šuma,
Što u selu kuća mu kraj druma,
On vidjet neće gdje tu stadoh
Kraj snježne šume, ko bez uma.

Moj konjić misli: to je luda;
Tu stoji, a nikog ni otkuda,
Tek led na vodi i snijeg u šumi,
A mrkla noć se spušta svuda.

Pa zvonca trese hama kretnjom:
Ne stojimo li tu pometnjom?
I jedino je što se još čuje:
Šum pahuljica s vjetra šetnjom.

O mračna šumo, puna milja!
Al ja obećah da ću doći:
A mnogo je milja još do cilja,
A mnogo je milja još do cilja!
Ako si ovo sam preveo, svaka čast.
Uz puno pjesničke slobode, koja je nužna u prevođenju pjesništva, prijevod ti jako dobro zvuči.
Iako, mislim da bi ipak trebao još malo poraditi na prvom stihu.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 23:12   #82
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Ako si ovo sam preveo, svaka čast.
Uz puno pjesničke slobode, koja je nužna u prevođenju pjesništva, prijevod ti jako dobro zvuči.
Iako, mislim da bi ipak trebao još malo poraditi na prvom stihu.
A, ne, nisam ja preveo. Mislim da je to Ježićev prijevod, a prepisao sam ga iz Antologije svjetske lirike.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 08:09   #83
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
A, ne, nisam ja preveo. Mislim da je to Ježićev prijevod, a prepisao sam ga iz Antologije svjetske lirike.
kuda to ova država vodi?..... još donedavno se Brkić bar potrudio zataškati .... moram se odmetnuti iz ovog društva... ......samo, kuda?....
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 11:17   #84
zaustavite zemlju, silazim ... ?

ići na izbore
i prestati s opijanjem hdz-om,
sdp-om, 365 bandićem
i njihovim satelitima.
gadne žestice
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 08:18   #85
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pred nesto godina razgovarah sa nekime iz struke (arhitekt ili gradjevinac, nesto..) koji je bio ufuran u alternativne gradnje pa mi je gore navedeno rekao.

Nije materijal opcenito atestiran, ali da mozes sam dati testirati, no da vrijedi samo za tu jednu kolicinu/posiljku pa da je procedura neisplativa

Ovi u zapresicu zive u njoj? Ne bi mogli da je ilegalna, jedino ako je samo kao primjeak za pokazivanje
A evo uguglo sam:
http://www.24sata.hr/news/kuca-od-sl...0000-kn-251690


Ma ne znam ni ja zasigurno, al tu sam info na nekoliko različitih mjesta čuo. Ovo po pitanju atesta mislim da šljaka u nekim drugim granama, građevinu nemreš baš sam tak atestirat, a da ju ne srušiš maltene jer je nužno staviti konstrukciju pod razna opterećenja. Barem kako se meni čini.


@la baba - Svaka "moderna" kuća od slame mora imat kostur, budući se ne gradi kao nekad već baliranom slamom koja je vrlo praktična. Tako da je drvena konstrukcija ili neka druga uvijek nužna ako nećeš da dođe vuk i sve otpuhne. Upravo zato to i jest dosta "novo" te nema "starih stručnjaka" koji bi mogli pomoć. Znači kostur u smislu da se za njega pričvrsti zid od bala ili jednostavno bale umetnu unutar dvije kostur stijenke. Balirana slama je strašna stvar po sebi jer ima u odnosu na ručno slaganje/ljepljenje daleko veću gustoću, sabitost, te stime automatski spada (ako se ne varam) i u b1 klasu zapaljivosti te je i izolator duplo većeg koeficijenta toplinske provodljivosti od bilo kojeg drugog poznatog, a da se koristi danas. A još ako sve zažbukaš blatom ili klasičnom žbukom maltene nemaš ikakve brige po pitanju gorenja. (parapropusnost da ne spominjem, mislim da nema premca sem drveta po pitanju zdravlja) Tako da bale služe istovremeno kao izolacija i kao zid, samo nije nosiv, tj jest u manjoj mjeri. Ima tome 15 godina, za jednu prostoriju smo stari i ja uradili tri takva zida svojih 30ak kvadrata jer nije bilo sredstava. No mi smo samo provizorno uradili sa daskama vrstu okvira rešetkasto, puno je reć da smo potrošili 200kn materijala te posložili bale slame i nekog starog sijena. Nismo utrošili ni dva dana posla. To je tako godinama stajalo nezaštićeno od vremenskih uvjeta bez ikakvih problema.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 20:51   #86
Kad sam završio srednju i video da ništa ne može kako ja mislim, razmišljao sam da odem u divljinu, razrađivao sam to dug period, opet mi se ponekad javi, ako išta bude od mene, uradiću tako nešto pa makar neko vreme da provodim tamo.
AllhemicaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 16:55   #87
To je fajn. Problem je u tome što ljudi u šumu nose sve svoje frustracije umjesto da ih ostave za sobom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 17:24   #88
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To je fajn. Problem je u tome što ljudi u šumu nose sve svoje frustracije umjesto da ih ostave za sobom.
Ali ih se tamo mogu riješiti. Pod uvjetom da poznaju tehnologiju:

Moj prijatelj šaljivđija voli reći da većini ljudi ipak treba jedna vrlo jaka duhovna tehnika, koja će ih uvesti u „viša“ stanja svijesti. On to naziva Tehnika doktora Vitalorića. Radi se o jednom Zadarskom liječniku kojeg sam ja upoznao u Nacionalnom parku Paklenica prije nekoliko godina. To upoznavanje je bilo pod neobičnim okolnostima. Jedne subote sam ja i nekoliko mojih kolega bili u Paklenici na izletu. Negdje oko podne smo zastali da se malo odmorimo i nešto pojedemo. Dok smo se odmarali, odjednom smo čuli neko jezivo urlanje u daljini. Svi smo skočili na noge, jer smo mislili da je netko nastradao. Krenuli smo hitno prema pravcu iz kojeg je dopirao taj urlik. Nakon nekih 500 metara smo primijetili nekog čovjeka kako stoji na stijeni iznad ponora te ispušta čudne urlike. Moj prijatelj šaljivđija je odmah rekao: „Ljudi, pa to je doktor Vitalorić koji je mene operirao prije 3 godine. Bojim se da netko nije pao u provaliju, pa se on onako divljački dere“. Trčećim koracima smo došli do mjesta gdje je stajao doktor, te ga panično upitali tko je to nastradao. On je smireno odgovorio da se ne radi o nikakvoj nezgodi. „Pa zašto se tako derete, ako nikom ne treba pomoć“ , mi smo pitali. „Ja urlam sa ove stijene jer me to opušta. Na taj se način oslobađam stresova koji su se nakupili tijekom tjedna, radom u bolnici. Jedva čekam da dođe weekend pa da odem negdje sam u prirodu. Ovaj put je to bila Paklenica, gdje sam našao usamljeno mjesto za dobro urlanje. Prošli tjedan je to bila sredina Zadarskog kanala, jer imam gliser za ribolov. Uvijek izaberem neko mjesto što dalje od ljudi, da ne bih imao neugodnosti. Na žalost, nisam očekivao da bi netko mogao biti blizu mene u ovim bespućima Velebita“. Svi smo ostali zabezeknuti. Stvarno je bilo za ne povjerovat, da čuveni liječnik koristi tako neobičnu tehniku za duhovno opuštanja: polusatno urlanje na nekom usamljenom mjestu!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 17:35   #89
Ne urlati, to plaši vjeverice.

Treba pjevat.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 07:04   #90
A ima i onih koji su se odmetnuli izbrisavsi fb profil
__________________
Liječim sidu
NezaposlenUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 09:49   #91
Quote:
NezaposlenUm kaže: Pogledaj post
A ima i onih koji su se odmetnuli izbrisavsi fb profil
Na dobrom si tragu. To je simbolički čin napuštanja globalnog sela. Nažalost, forumski se profil be može izbrisati, a mislim da više nije moguće zatražiti permu. Stoga treba intenzivirati odmetničke djelatnosti.

Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 08:48   #92
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne urlati, to plaši vjeverice.

Treba pjevat.
Pjevanje nije dovoljno intenzivno da satare sve stresove nakupljene tokom tjedna u firmi. Zato i trebaju divljačka urlanja.

Ovaj čovjek je imao dovoljno muda da stvarno utekne u šumu:
http://www.jutarnji.hr/life/zivotne-...ljini/5771899/
OSTAO BEZ BENZINA I OTIŠAO U ŠUMU. VRATIO SE NAKON 27 GODINA! Kako je jedan čovjek više od četvrt stoljeća preživio potpuno sam u divljini


Ali je morao biti miran kao miš u tikvi da ga ne otkriju.


Čovjek je bio apsolutno slobodan.

Knight nije znao opisati kako je to izgledalo provesti toliko vremena u samoći. Kaže da se tišina ne može opisati riječima...

- Izgubio sam identitet. Nisam imao publiku, nisam se imao kome dokazivati, nitko nije mogao ništa reći o meni. Postao sam nevažan. Sve moje želje su nestale, za ničim nisam težio, čeznuo. Čak nisam imao ni ime. Ako ćemo gledati s romantične strane, bio sam slobodan...


Čovjek je tek izašao iz šume i već bi mogao najebati:

Policija je konačno stala na kraj Knightu nakon punih 27 godina. Uhvatili su ga kako krade hranu u ljetnom kampu kraj jezera i optužili za provalu i krađu. Njegovo uhićenje izazvalo je ogromnu pozornost, ispred zatvora su bili brojni Knightovi obožavatelji, a čak 500 novinara podnijelo je zahtjev za intervju. Čak je dobivao i bračne ponude..
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 14:53   #93
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Knight nije znao opisati kako je to izgledalo provesti toliko vremena u samoći. Kaže da se tišina ne može opisati riječima...

- Izgubio sam identitet. Nisam imao publiku, nisam se imao kome dokazivati, nitko nije mogao ništa reći o meni. Postao sam nevažan. Sve moje želje su nestale, za ničim nisam težio, čeznuo. Čak nisam imao ni ime. Ako ćemo gledati s romantične strane, bio sam slobodan...
Da, zna se to dogoditi. Ima jedna Mihalićeva pjesma koju ću prekucati ovdje kad uhvatim vremena.

U međuvremenu se bavim prozaičnijim stvarima. Jutros sam zapičila u šumu s komadom bureka od prekjučer, sjela u polje medvjeđeg luka i doručkovala. Onda sam krenula prema doma, prošla kraj izvora (preciznije, cijevi koja viri iz zemlje) i skužila da sam jako žedna. A voda jedva da je kapala. Jebemu miša, morala sam pribjeći nekim tehnikama koje baš nisu za ovaj PDF. Samo da se napijem vode.

Onda sam mužu napravila doručak, presvukla se i otišla na posao. A troll's work is never done.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 17:24   #94
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Čovjek je bio apsolutno slobodan.

- Izgubio sam identitet. Nisam imao publiku, nisam se imao kome dokazivati, nitko nije mogao ništa reći o meni. Postao sam nevažan. Sve moje želje su nestale, za ničim nisam težio, čeznuo. Čak nisam imao ni ime.

Neka čovjeka puste natrag u šumu.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 17:37   #95
U redu je da ljudi idu u šumu samo nek se klone nacionalnih parkova. I njima se može naplatiti porez. U šumskom voću i vrganjima npr.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 01:14   #96
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, zna se to dogoditi. Ima jedna Mihalićeva pjesma koju ću prekucati ovdje kad uhvatim vremena.

U međuvremenu se bavim prozaičnijim stvarima. Jutros sam zapičila u šumu s komadom bureka od prekjučer, sjela u polje medvjeđeg luka i doručkovala. Onda sam krenula prema doma, prošla kraj izvora (preciznije, cijevi koja viri iz zemlje) i skužila da sam jako žedna. A voda jedva da je kapala. Jebemu miša, morala sam pribjeći nekim tehnikama koje baš nisu za ovaj PDF. Samo da se napijem vode.
Budi oprezna da ne najebeš: https://hr.wikipedia.org/wiki/Mrazovac
Zbog velike otrovnosti ova biljka se slabo koristi u medicini. Postoje slučajevi trovanja ljudi koji medvjeđi luk zamijene s mrazovcem.

Quote:
Onda sam mužu napravila doručak, presvukla se i otišla na posao. A troll's work is never done.
Meni bi bilo ispod časti da mi žena prije posla sprema doručak. Jedino ako sam u krevetu sa obe noge u gipsu.

Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
U redu je da ljudi idu u šumu samo nek se klone nacionalnih parkova. I njima se može naplatiti porez. U šumskom voću i vrganjima npr.
U Dalmaciji su počele šparoge. Ali su počele i prijateljske obavijesti:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/p...---469778.html

Pazite gdje berete šparoge jer kazne su paprene

"Predviđene kazne za neovlašteno sakupljanje iznose od 1000 do 7000 kuna. Koliko nam je poznato, prošle godine nije izrečena nijedna kazna", stoji u priopćenju Hrvatskih šuma.

Kako sezona bude odmicala, šparogama bi cijena mogla pasti. Dok naknadama i kaznama za neovlašteno branje - sigurno neće.


Pa ti sad izvoli se odmetnuti u šumu
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 02:55   #97
Da bi medvjeđi luk zamijenio s mrazovcem, kozlacem ili bilo čime moraš biti jebeni kreten. Iliti, kandidat za Darwinovu nagradu.

Drugo je kad zaglaviš na Aljasci pa nemaš kaj za žderat i onda se kreneš zajebavati metodom pokušaja i pogrešaka jer ti u konačnici dođe isto, jeo ti sumnjivo bilje ili ne.

Tko je lijen provjeriti kod Ljubiše Grlića jesu li ubrane travuljage jestive ili nisu, neka lijepo malo crkne. Mislim da je to pošteno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 14:49   #98
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da bi medvjeđi luk zamijenio s mrazovcem, kozlacem ili bilo čime moraš biti jebeni kreten. Iliti, kandidat za Darwinovu nagradu.

Drugo je kad zaglaviš na Aljasci pa nemaš kaj za žderat i onda se kreneš zajebavati metodom pokušaja i pogrešaka jer ti u konačnici dođe isto, jeo ti sumnjivo bilje ili ne.

Tko je lijen provjeriti kod Ljubiše Grlića jesu li ubrane travuljage jestive ili nisu, neka lijepo malo crkne. Mislim da je to pošteno.
Ovaj je slikar izgleda bio previše pod utjecajem onog što je slikao.

http://regionalni.com/crna-kronika/p...-i-umro-10004/


Nakon što je u Rijeci 27. travnja preminuo muškarac koji je pojeo mrazovac misleći da je luk, smrtni slučaj zbog trovanja mrazovcem dogodio se i u Varaždinu. Kako neslužbeno doznajemo, od trovanja mrazovcem 8. svibnja u Općoj bolnici Varaždin umro je Radovan Švetak (61), samouki slikar naive iz Donje Voće kraj Varaždina. Njegove susjede i poznanike u Donjoj Voći ova vijest je šokirala s obzirom na to da Švetaka znaju kao iskusnog sakupljača ljekovitog bilja, tako da neki čak i sumnjaju da se to dogodilo slučajno..

Zadnje uređivanje krena : 17.03.2017. at 15:00.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 14:59   #99
Težak život lakovjernih umjetnika.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 15:14   #100
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Težak život lakovjernih umjetnika.
Bio je težak....više nije
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.