Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2024., 11:18   #1
Country ide na selo

dragi modovi, trebam malo "osobnije" savjete od ljudi koji me znaju i voljni su se nositi s mojim peripetijama. kad tema potone jer smo zavrsili, ok mi je da se spoji s nekom drugom, tipa "kakav je vas dom ...". nadam se da je to moguce. hvala unaprijed na pomoci.

dragi svi koji me citate, vjerojatno znate da nismo kupili "kucu iz snova". ok smo s tim, usmjerila nas je malo vise prema onome sto trazimo.

napomena svima koji ne znaju, zivim u belgiji, neke stvari nisu usporedive s hr, ali ima ih dosta koje jesu.

pozdravljam komentare o preseljenju (ful) na selo, o uredjenju doma. o tome kako uopce naci ono sto trazite i koliko fleksibilnosti podrzavate, kojih kriterija se mozete odreci, a kojih ne. bez obzira na to imate li iskustva ili "samo" ideje.

trazimo samostojecu kucu (ovdje ih ima jako puno u nizu, posebno u flandriji, ali rado ne bismo vise dijelili zidove/podove/stropove ni sa kim) sa ovecom okucnicom (da mozemo posaditi mali povrtnjak, vocnjak, postaviti eventualno kokosinjac i vidjeti mogu li podnijeti brigu o jos zivotinja, pa onda mozda dalje).

rado bismo bili podalje od susjeda (privatnost i mir), da nije jako prometno, da imamo kuda setati, a opet da nismo skroz izolirani jer sam ja slabo mobilna (ne mogu puno hodati, ne vozim ni auto, cak ni bicikl ne ide; mozda nabavim trokolicu lol).

nekretnine su prilicno skupe, pogotovo samostojece kuce s vecim okucnicama, s tim da lokacija igra ogromnu ulogu. postoji par mjesta u koja ne bismo zbog reputacije, postoji par koja su nam predaleko za ista. naravno da su u navedenim krajevima cijene nize i srce mi puca kad vidim kakva imanja se prodaju u bescjenje (otprilike kao kod nas u slavoniji ).

nasli smo par desetaka kuca, pogledali u 4 mjeseca vise od 30 (bas sam se neki dan sjetila popisati ih jer nismo za sve vodili biljeske pa dok su mi jos u glavi).

svakoj nesto fali. nije mi to nista cudno. ali imam osjecaj da opasno saram po i oko kriterija i bas sam iscrpljena.

znam da mi nitko ovdje ne moze reci sto da radim, ali iskustvo mi je da mi je svaciji komentar ovdje na odredjeni nacin koristan.

pitanje br. 1.

imate kucu koja vam je prekrasna, ali je zahtjevna obnova i odrzavanje. i investicija novaca i vremena i sada, i u buducnosti.

onda imate drugu koja je povoljna, sve ok, brze useljiva, ali je izgledom totalno bez karaktera i sarma. upgrade je moguc, ali pitanje je bi li i koliko ta kuca ikad postala "vasa" da vam srce poskoci kad ju vidite.

ovako napisano mi izgleda jednostavno i prilicno povrsno, ali nadam se da kuzite dilemu.

pisite o svemu kroz sto ste prolazili/prolazite,

hvala!
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 11:27   #2
Nisam kupovala nego gradila.
Kao graditelj imas jos extra povezanost sa svojim cedom.

Brzo to sve splasne i sve se svede na iznos kredita.

I btw, dojam vanjskog dijela kuca prestanes dozivljavat nakon cca 2 tj
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 11:30   #3
kupi drugu

kuća je sama po sebi rupa bez dna, ne trebaju ti extra troškovi na to

imaš na instagramu i tiktoku masu videa di od najvećih rupetina naprave top kuće...tako da ima nade i za tu drugu

a i da kupiš prvu brzo bi ti srce prestalo poskakivati na nju
Azola is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 11:43   #4
Quote:
Blank Page kaže: Pogledaj post
Nisam kupovala nego gradila.
Kao graditelj imas jos extra povezanost sa svojim cedom.

Brzo to sve splasne i sve se svede na iznos kredita.

I btw, dojam vanjskog dijela kuca prestanes dozivljavat nakon cca 2 tj
koliko jos imate kredita? kolika je razina srece/zadovoljstva moguca u toj fazi?

ma kuca 2 je bas no-no s moje strane (bar sam htjela na selu imati nesto nalik kuci a ne modernisticku kocketinu - grrr). nije strasna i dala bi se poljepsati i "poseljaciti"/postarati, al mi je jako korisno cuti da i to prestane biti vazno.

hvala i tebi, azolo.

dalje, imate kakav savjet kako procijeniti stvari koje se ne vide na prvi/jedan/jedini pogled? ovdje je ludilo kad krene, kuce se prodaju u dan-dva, maksimalno tjedan. dobro da od oglasa uopce dobijes termin za prvi posjet. nije mi jasno kako u to utrpati gradjevinca/arhitekta koji bi nam mogao dati dodatni, mozda odlucujuci + / - ? osim da nadjemo par njih i imamo ih na speed-dial cim se pojavi kuca u nasim kategorijama. dragi se kuzi u gradnju i sam zna dosta napraviti i procijeniti, al i prodavatelji i agenti su majstori skrivanja onoga sto ne zele da se vidi.
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 11:43   #5
Ja bih tvoju mobilnost uzela jako u obzir.

Kako mislis obnavljati i odrzavati imanje sa svojim zdravstvenim poteskocama?

Iz mog iskustva - "svoj" prostor stvaras. Doduse kuzim i dio s "krivim" mjestom jer sam i sama zivjela na takvom. Nije sam stan bio problem, vec kvart, okolina, zgrada, buka.

S tim iskustvima, podvukla sam neku crtu, uzimajuci u obzir ogranicenja (lokacija, primanja, kvadrate). Osobno mi je bitna okolina, volim sto imam zelenila oko zgrade i sto je kvart miran. Volim imati balkon, makar mali. Volim relativno urednu okucnicu, i sama tome doprinosim kad mogu. Preko buke ne bih presla, iznad restorana ne bih zivjela vise nikad, niti bih pristala da kroz prozor ne vidim niti jedno drvo.
Sto se tice samog stana, uzela bih maksimalno kvadrata koliko bi nam primanja dopustala bez da ulazim u prevelike dugove. Sto se tice stanja nekretnine, sve ovisi. Radije bih da moram sto manje intervenirati. Dakle bolje stanje - veci plus, obzirom da sam vidjela oko sebe kako to zna biti s obnovama starina, radovi nikad ne zavrse i troskovi na kraju prevale sve limite, plus znaju otici i zivci.
Pogotovo bi to uzela u obzir da sam tjelesno limitirana. Mislim da su velkike intervencije za mladje i(li) zdrave ljude.

Ne znam detalje te tvoje druge kuce (prvu si bila pokazala), i zanima me do koje je mjere moguce stvoriti neki dojam prirode koji ti je ocito bitan?
Ima li vrt, koliki?
Po nekima iz svoje familije vidim da im je preveliko zemljiste teret, dodjes u fazu kad ne mozes vise ni kositi. Onda placaju nekog izvana, a za sebe sade na malom komadicu, i urede si neku manju terasu, to im bude dovoljno i gustaju.
Sve su to stvari koje bi uzela u obzir da sam ti.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 11:48   #6
Quote:
countrywoman kaže: Pogledaj post
koliko jos imate kredita? kolika je razina srece/zadovoljstva moguca u toj fazi?

ma kuca 2 je bas no-no s moje strane (bar sam htjela na selu imati nesto nalik kuci a ne modernisticku kocketinu - grrr). nije strasna i dala bi se poljepsati i "poseljaciti"/postarati, al mi je jako korisno cuti da prestane biti vazno.
Ako ima adekvatnu okucnicu, ovo mi ne izgleda kao velika prepreka.

U DE sam i stalno gledam kako tu oko mene "dekoriraju", stvarno su u stanju iz najmodernijeg neceg stvoriti tu njihovu lokalnu rustikalnost. Ako to imas u sebi i jako zelis, izaci ce.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:02   #7
hvala, tinch.

gledamo kuce koje trebaju donekle obnovu, jer to znacajno snizava cijenu, pa onda pokusavam(o) procijeniti sto nam je too much. cak i dragi, koji je sam-svoj-majstor i puno toga zna i moze, mora biti svjestan da cu ja imati dane kad mogu skoro sve, a u one druge trebam njega i pomoc oko svega. imamo sad praksu tri godine u njegovoj kuci s malim vrtom. i kuca i vrt prezive par mojih losih dana i bez njegove intervencije, a ja se nadam da ce me takav zivot jos malo smiriti i dodati mi motivaciju koju sad nemam iz vise razloga. navela sam susjede, okruzenje, pogled, zelenilo ... oboje zelimo vise zemlje i oboje zelimo susjede sto dalje. ja sam jako osjetljiva na buku i na to bas obracamo paznju kad obilazimo. racunamo krenuti s mini "imanjem" (otprilike slicno ovome sad) i eventualno prosirivati kad se ja osjetim ugodno u postojecoj fazi. nista ne moramo, a sve sto planiramo me zasad veseli.

obje konkretne kuce koje sad imamo u "igri" imaju okucnice od vise stotina kvadrata. nesto pod drvecem, zivicom, nesto vec spremno za eventualne zivotinje. ova ljepsa je u "centru" povijesnog dijela grada, znaci grad je relativno blizu, a ovo dodje kao predgradje.

druga je u pitomoj seoskoj slijepoj ulicici. ima susjede naokolo, ali nista se ne cuje i tu i tamo prodje rijetki auto. po toj cestici mogu setati pa malo dalje do sume. samo mjesto je malo dalje, pa mozda za vecu nabavku i obavljanje ovisim o dragom (auto).

(oko dosta stvari imam slicne "zahtjeve" kao ti, kuzimo se.)

ja nisam skroz nepokretna, i racunam da mogu produzavati setnje (vec sam probala), samo moram paziti na ogranicenja i ne pretjerati. isto tako sto se radova u kuci/oko kuce tice, imam bolje dane, i losije dane, i po tome bih se ravnala. ne znam jesam li napisala da cemo se probati organizirati da nista ne ovisi zivotno o nama u nekih 24/48 sati eventualne "krize" (zalijevanje bilja, hranjenje zivotinja ...).
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:15   #8
Ne želim rušiti snove, ali probaj biti maksimalno realna.
Zdravlje ti je sve lošije i s vremenom ćeš biti samo starija.

Izracunaj si maksimalan budžet, i onda za svaku nekretninu koliko novaca i vremena treba za obnovu. Imate li gdje zivjet za vrijeme obnove? Imate li novaca za plaćati paralelnu nekretninu? Trebate li prodati trenutnu nekretninu da kupite novu?

Ja bih za prioritete postavila:
- dostupan javni prijevoz (moras moci obaviti speceraj, doktore, banku, poštu i sl)
- kuća u kojoj možeš organizirati ugodan zivot.

Tocka 2 dosta ovisi o tebi, ali ja bi na tvom mjestu htjela u prizemlju sve bitne prostorije (dnevna, kuhinja, spavaca, kupaona). Kupaona sa walkin tusom da ti bude lakše. Funkcionalno grijanje koje ne zahtjeva fizicki trud (ne na drva), izolirana kuća (A/B/C kategorija na energetskom certifikatu), dobri prozori i krov, bez vlage u podrumu.

Kad sve to kuca ima ili mislis da možeš postici investicijom u normalnom vremenu onda kreni dalje s procesom.

Naravno da se samostojeca kuca sa ogromnim zemljištem cini idilicnije od kuce na kraju niza sa manjim zemljistem. Ali ovisno o budzetu je to mozda jedan od kompromisa na koje ces morat pristat.
Renesansna Zena is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:15   #9
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ako ima adekvatnu okucnicu, ovo mi ne izgleda kao velika prepreka.

U DE sam i stalno gledam kako tu oko mene "dekoriraju", stvarno su u stanju iz najmodernijeg neceg stvoriti tu njihovu lokalnu rustikalnost. Ako to imas u sebi i jako zelis, izaci ce.
meni je dobar dio Belgije basbas ruzan, onda dobar dio wtf i onda ima prelijepih mjesta. ne volim sto je u flandriji industrija na svakom cosku i nije im bitno jel u blizini prirodni "rezervat", povijesne gradjevine ili slicno. kuce su im i u manjim gradovima nagruvane jedna do druge i cesto imas fasadu prema cesti od par metara i onda dugu usku traku vrta iza. a zidove i bar jednu zivicu (tu "miljama dugacku") dijelis sa susjedima koji mogu biti tko zna kakvi.

dio walonije je ruralniji i ljepse su i kuce i farme i zemljista. al i tu je okolis zagadjen, ne brinu o infrastukturi (ceste, kanalizacija), i nekad se cini bas zapusteno sve osim ako pojedini vlasnici bas mare za izgled kuce i okucnice (ne mislim na sminku nego da ne izgleda kao da je propalo, napusteno i zaboravljeno u vremenu i prostoru).

puno toga je stvarno nabacano bez plana i smisla. gledali smo jednu drugu kucu koja je na granici kuce/kocke. u nekom selu gdje s jedne strane imas vilu, s druge farmu, preko puta hipijevske nastambe mjesavina sumske kolibe, plastenika i kamp kucica a nasuprot same kuce je - stakleno betonski blok. dakle, fuj.

opcenito nemam problem ni s fusionom, ni s ijednim oblikom i stilom gradnje, dok sam u posjetu/prolazu. al mrzim, doslovce MRZIM, ljude kojima je skroz super i ok doci u prekrasno starinsko selo i nabiti modernu grdobu kraj rustikalne "kolibice" (ono sto englezi zovu cottage). u mjestu gdje bih se, recimo, voljela skrasiti. to mi je cak nepostovanje prema sumjestanima, kulturi, povijesti, i totalno sljepilo na ista osim vlastitih interesa i ideja.

tako sam se sokirala i s ovom kucom A koja je bas u centru centara povijesnog dijela i preko puta nje i do nje su vec poceli graditi "urbane vile". grrrr. kakvo je to, pobogu, planiranje?

kuca B je u ruralnom dijelu i sva okolna zemlja je farmland, tako da, bar zasad, nema nove gradnje.
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:31   #10
renesanso, hvala.

zivimo u kuci koja je njegovo vlasnistvo. nju sad zadrzavamo kao bazu da se mozemo smireno i polako preseliti. poslije ide na prodaju ili iznajmljivanje, ali mozemo cekati da situacija bude najpovoljnija za nju (nije tako privlacna i trazena pa je vec procijenjeno da trazenu cijenu tj. realnu vrijednost necemo dobiti tako skoro - kuce u susjedstvu se prodaju tijekom godine-dvije ako vlasnik trazi iole realnu vrijednost; jedna je nedavno prodana nakon dva mjeseca po jako niskoj cijeni, a ima npr. vise zemlje nego "nasa" (koja ima neke druge prednosti)).

u obje kuce su glavne prostorije u prizemlju. to smo vec osigurali.

tavan u obje bi bio za odlaganje stvari koje ne zelimo po kuci. tavan 1 je velik, tavan 2 ne bas.

podrum 1 je ogroman ali nizak pa bi ga trebalo produbiti, i mozda dodatno izolirati (jer je vlaga svuda - ne u kuci, nego u zraku). kuca 2 nema podrum ali ima dozidanu ekstra garazu pa to prolazi.

ja i sada rijetko izlazim u nabavku, odemo jednom u tjedan-dva autom u veci speceraj. imamo ostavu i skrinje i namjeravamo ih imati i u novoj kuci. imamo automat za kruh i koristimo ga kad ne stignemo kupiti.

hvala ti na svemu ostalom sto jos trebam provjeriti. znam da mi je bus blizu, par minuta hoda, provjerit cu tocno. mislim da i bar pekaru imam na pljucomet/hodomet.
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:33   #11
podatke o kucama i slike saljem u pp ljudima dobre volje i dobrih namjera na zahtjev. imam stalkere cije reakcije i komentari mi nisu mili.
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:37   #12
Ja sam se pogubila malo, oprosti, jel kuća A u centru centra ta koja ti se više sviđa? Ako da, a znači ti okruženje, onda mi je kuća B svakako bolja opcija.

Iako po ovome što si do sad pisala je jasno di te srce vuče, a nekad je teško ratovati s njim.

Može fotke u inbox, da se manje gubim
__________________
ivoo20: Zbog takvih kao ti ljeto će se vratiti u 10. mjesecu.
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:39   #13
Obzirom na sve kaj si navela, ne cine mi se te dvije kuce previse "daleko" jedna od druge (iako se tebi mozda cini da jesu). Velika okucnica, mir oko obje, mogucnosti setnje.

Dakle, ja bi se tu primarno fokusirala na procjenu koliko i kaj mozes obzirom na zdravstveno stanje, i potencijalno starenje. Tj kod koje od tih kuca bi se manje nagnjavila da ih uopce osposobis i odrzavas.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:40   #14
Quote:
makake kaže: Pogledaj post
Ja sam se pogubila malo, oprosti, jel kuća A u centru centra ta koja ti se više sviđa? Ako da, a znači ti okruženje, onda mi je kuća B svakako bolja opcija.

Iako po ovome što si do sad pisala je jasno di te srce vuče, a nekad je teško ratovati s njim.

Može fotke u inbox, da se manje gubim
eeeee, znam da si mi ti trebala s ovim komentarom.

da, ne vjerujem (vise) srcu a opet ne volim ga skroz izignorirati.

smijesno je da je kuca a po mnogocemu slicna kuci iz snova al od ove se dragi ne moze odvojiti a ne ja.

saljem.
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:41   #15
Quote:
countrywoman kaže: Pogledaj post
eeeee, znam da si mi ti trebala s ovim komentarom.

da, ne vjerujem (vise) srcu a opet ne volim ga skroz izignorirati.

smijesno je da je kuca a po mnogocemu slicna kuci iz snova al od ove se dragi ne moze odvojiti a ne ja.

saljem.
To je ona gdje je rizik od poplave ili?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:44   #16
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
To je ona gdje je rizik od poplave ili?
da. ova nema taj rizik ali isto je povijesno zasticeno dobro sto znaci ogranicenja pri obnovi ali i moguce povlastice u obliku povoljnijih kredita (samo za obnovu, ne i kupnju) i nekih nameta.
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:46   #17
Quote:
Azola kaže: Pogledaj post
gdje se može vidjeti ta prva kuća?
molim te, zadrzi za sebe sve, jel ok?
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:47   #18
Quote:
countrywoman kaže: Pogledaj post
molim te, zadrzi za sebe sve, jel ok?
dogovoreno
Azola is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:48   #19
ne kužim na kraju koja ima rizik od poplave?

ta wow u povijesnom dijelu ili ta seoska koja joj se estetski ne sviđa?
Azola is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 12:48   #20
Quote:
countrywoman kaže: Pogledaj post
koliko jos imate kredita? kolika je razina srece/zadovoljstva moguca u toj fazi?

ma kuca 2 je bas no-no s moje strane (bar sam htjela na selu imati nesto nalik kuci a ne modernisticku kocketinu - grrr). nije strasna i dala bi se poljepsati i "poseljaciti"/postarati, al mi je jako korisno cuti da i to prestane biti vazno.

hvala i tebi, azolo.

dalje, imate kakav savjet kako procijeniti stvari koje se ne vide na prvi/jedan/jedini pogled? ovdje je ludilo kad krene, kuce se prodaju u dan-dva, maksimalno tjedan. dobro da od oglasa uopce dobijes termin za prvi posjet. nije mi jasno kako u to utrpati gradjevinca/arhitekta koji bi nam mogao dati dodatni, mozda odlucujuci + / - ? osim da nadjemo par njih i imamo ih na speed-dial cim se pojavi kuca u nasim kategorijama. dragi se kuzi u gradnju i sam zna dosta napraviti i procijeniti, al i prodavatelji i agenti su majstori skrivanja onoga sto ne zele da se vidi.
Ma nema puno, nije nam tlaka. Bit ce bolje kad se rijesi al nije da nas ubija, fakat nemrem rec.

Kaj se tih procjena tice, kolko ja znam, jako je bitno ono kaj se ne vidi. Stanje i izolacija temelja (ak su pukli ili nisu uopce izolirani navlacit ce vlagu). Izolacija uopce, jer ak ti to ne valja, jebes sve ostalo. Naknadno sredjivanje izolacije kosta ogavno puno. Mos komotno i rusit i radit novo.

Instalacije svega ikad. Stanje svih cijevi i zica.

Kuzis, lako za krecenje, plocice i sl gluposti, to je najmanja stavka. Taj estetski dio. Cak i pregradni zidovi, jer knauf ti postave u doslovno par dana, di oces i kak oces.

Ocu rec, kad se fakat ozbiljno zagazi u tu avanturu, jako brzo se prestanes bavit sa estetikom jer su druge stvari puno bitnije (i PUNO skuplje).
Naravno, ono kaj je faktor je lokacija i neka opcenita ideja o tome kaj bi ti bilo ok. Samo bez x milijuna €, nemres dobit 100% ono kaj hoces a da su sve stavke dobre. Pa se rade kompromisi.

Mislim, kompromisi se rade i kad sam gradis, kaj se tog tice. Jer neki objektivni prioriteti postoje i to je tak.
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:44.