Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2016., 10:08   #1
Question Odgovornost za radove na objektu i rizik od štete

Pozdrav svima,

Vlasnik sam (pod kreditom) stana u zgradi koja ima ukupno 10-ak stanova. Danas se završavaju radovi na terasi ispred mog stana, ispod koje je garaža. Obzirom da se radi o hidroizolaciji koja je potrebna da voda ne prolazi kroz betonsku deku u garaže, ti radovi su trošak zgrade (sporazumno - svih stanara). S druge strane, radovi koji tek trebaju biti napravljeni su lijepljenje pločica, a što je moj trošak. Ista ova priča se odnosi na susjeda, koji stanuje do mene i ima otprilike jednaku površinu terase.

Rizik se pojavio radi doba godine i vremenskih prilika. Naime, u slučaju da ne polijepimo pločice prije zime, izvođač hidroizolacije tvrdi da nam može uskratiti garanciju na radove te da će hidroizolacija vrlo vjerojatno propasti. U slučaju da pločice ipak krenemo lijepiti, upozoreni smo s više strana da može doći do smrzavanja materijala, te bi i u tom slučaju moglo doći štete, koja uključuje i naše pločice i ljepilo, a i hidroizolaciju.

Mislim da se susjeda i mene prisiljava preuzeti rizik za štetu na zgradi - što god da napravili.

Molim vas savjet kako bi bilo najbolje dalje postupati i kome se obratiti.
__________________
Podržimo UDRUGU FRANAK!
Oskar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 08:13   #2
Drugim riječima , da ne postavite pločice garancija za izolaciju ne može biti realizirana? Garancija je pismena stvar, predlažem neka izvođač preda pismeno svoje mišljenje i obrati se proizvođaču izolacije sa istim upitom
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 13:21   #3
Ok, izgleda da je nakon dosta previranja došlo do razumijevanja. Izgleda da nas s jedne strane štiti upravitelj, tako da tu nema nepoznanica. S druge strane, našli smo keramičara koji nas je malo više uputio u moguće probleme i rizike. Imamo drugi problem koji ću opisat u slijedećem postu...
__________________
Podržimo UDRUGU FRANAK!
Oskar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 13:26   #4
Situacija je slijedeća: između dva sloja SikaTop izolacije nije ugrađeno brtvljenje, to jest nema dilatacijske trake. Pojavile su se sitne pukotine na hidroizolaciji uzduž dilatacija i keramičar je objasnio da tu postoji opasnost da voda prije ili kasnije uništi hidoizolaciju (smrzavanje) te prođe kroz deku u garaže. Zato bi on radije stavio dilatacijsku traku onda barem gore na hidroizolaciju i još jednom to prekrio SikaTop izolacijom. Naravno, za dodatnu lovu.

Na upit upravitelju zgrade zašto je to tako napravljeno, njegov kratki (i službeni) odgovor je: trake nisu bile predmet ponude.

Sad, nek mi slobodno netko veli da pričam gluposti il šta već, ali meni se čini da susjed i ja imamo dodatne troškove (keramičarski radovi ne idu iz pričuve zgrade). Nisu neki ogromni, složili smo se platiti ih i ako je to najveći problem, neka bude. Ali!

Zašto nismo biti unaprijed upozoreni? I kad će se ponovo pojaviti takav trošak za kojeg nećemo biti upozoreni do pola ili do kraja izvođenja radova?

I je li ovo uopće napravljeno kako bi trebalo biti napravljeno ili se radi o "fušeraju"? Naravno, izvođač tvrdi da se te trake ne stavljaju između slojeva izolacije već da je to posao keramičara... keramičar tvrdi suprotno... kome vjerovati?
__________________
Podržimo UDRUGU FRANAK!
Oskar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 10:10   #5
Očito su hidroizolateri teški fušeri jer pri toj vrsti premaza se obavezno stavlja traka na sve "prekide i spojeve" betona bili oni horizontalni ili vertikalni, naravno i 10 godišnaja garancija bi trebala pratit takve vrste radova. Znači keramičar je u pravu.
hit me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:06   #6
Quote:
hit me kaže: Pogledaj post
Očito su hidroizolateri teški fušeri jer pri toj vrsti premaza se obavezno stavlja traka na sve "prekide i spojeve" betona bili oni horizontalni ili vertikalni, naravno i 10 godišnaja garancija bi trebala pratit takve vrste radova. Znači keramičar je u pravu.
Hm, nakon nekoliko razgovora s raznim hidroizolaterima i keramičarima (njih 10ak), većina se slaže s time. Međutim, što s upraviteljem zgrade? Kako to da upravitelj s toliko iskustva vjeruje hidroizolateru i podržava ga? Ili ga podržava da se ne bi radili problemi oko situacije u kojoj smo se našli? Kako dobiti odgovor od autoriteta? I tko je tu neki autoritet? Proizvođač materijala? Ili?
__________________
Podržimo UDRUGU FRANAK!
Oskar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 15:05   #7
Keramičar, kao i svi majstori koji rade završne radove, dolazi na gotovu i pripremljenu podlogu i nema kaj dodatno brtviti hidroizolaciju. To da trake nisu bile dio ponude nek objese mačku za rep jer onda takvu falšnu ponudu upravitelj nije niti trebao prihvatiti.
Ako su već sad pukotine na HI, to se ne smije zatvoriti već sanirati, odnosno potegnuti novu.
Inače svaka ozbiljnija firma ima tehnologa kojeg se može pozvati i on će dati uputstva/smjernice za ugradnju njihovog materijala i pregledati izvedeno. Sikin je bio baš kod nas na zgradi i čovjek je majstorima sve lijepo objasnio i posao je izveden super.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 16:12   #8
ak može pomoći informacija-(obični čitatelj sam ove teme)-
znam za slučaj gdje se nakon postavljene hidroizolacije-vrši kontrola
dal postoji propuštanje hidroizolacije-i to sa plinom.
detalje ne znam.
Racchella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.