Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2011., 20:41   #1001
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Mislim da ću ovih dana iznijeti kaktuse van. Muka mi je jedino kad ih moram sklanjati od kiše i pljuskova jer mi nemaju sve posudice rupe na dnu da ode nepotrebna voda.
Ako su ti plastične posude u pitanju možeš zagrijati deblji odvijač na plinu i njime probušiti rupe bez da vadiš biljku iz tegle. Moji su već negdje dva tjedna vani krenuli su pupoljci na gimnocalyciumima, mamillariama i još nekima.
__________________
Is sex dirty? Only if it's done right.
mimi969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 09:25   #1002
Ma nisu. Imam plastične s rupicama dolje i to nije problem, problem su mi ove keramičke. Već ću nešto smisliti.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 17:05   #1003
Exclamation kaktus - pomoć

Bok ekipa, molim vas brzu pomoć i savjete :-(

Imam jedan predivan kaktus, visok cca 80 cm 40ak u promjeru, star već 20 godina...mazio sam ga i pazio ali čini mi se da nešto sa njim ne štima...

pojavljuju se na njemu žute fleke...vidi sliku...i to već na nekoliko mjesta...na slici se vidi pri vrhu gore žuta fleka i dolje malo desno na dnu. Znači po sebi ima takve fleke koje izgledaju kao da je počeo truliti



da li se nešto može napraviti da ga spasim ???
Pozitron is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 17:57   #1004
Quote:
Pozitron kaže: Pogledaj post
Bok ekipa, molim vas brzu pomoć i savjete :-(

Imam jedan predivan kaktus, visok cca 80 cm 40ak u promjeru, star već 20 godina...mazio sam ga i pazio ali čini mi se da nešto sa njim ne štima...

pojavljuju se na njemu žute fleke...vidi sliku...i to već na nekoliko mjesta...na slici se vidi pri vrhu gore žuta fleka i dolje malo desno na dnu. Znači po sebi ima takve fleke koje izgledaju kao da je počeo truliti



da li se nešto može napraviti da ga spasim ???
Probaj malo odrezati da vidiš jel trulo ispod tih fleka ali meni izgleda da ga je opržilo sunce i mog je lani malo isto ima fleke. Ako je od sunca to će samo biti ružno za vidjeti ali kako bude rastao neće se toliko primjećivati.
__________________
Is sex dirty? Only if it's done right.
mimi969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 17:59   #1005
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Ma nisu. Imam plastične s rupicama dolje i to nije problem, problem su mi ove keramičke. Već ću nešto smisliti.
Presadi što prije ja imam sve plastične a imam oko 100 komada izbjegavam glinene a pogotovo ove keramičke ukrasne bez rupica dolje u glinenima ti se rado smještaju vunaste uši.
__________________
Is sex dirty? Only if it's done right.
mimi969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 08:26   #1006
Trebam savjet i to brzo, na kaktusu starom 6 godina, sirokom 4-5 cm i visokom 20tak cm je pozutio vrh. Promjenu boje sam primijetio prije par dana a jucer sam provjerio i taj zuti dio je mekan, na pritisak se povlaci.

Moj ne bas iskusni dojam mi kaze da je to trulo i da je potrebna amputacija. Ali cijenio bih misljenje nekoga strucnijega jer ne zelim ni sijeci ako nije potrebno.

Unaprijed zahvaljujem.
AndorDrakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 10:48   #1007
Hej kaktusari evo da se i ja priključim. jučer sam i ja postala vlasnica kaktusića. predivni su. Nadam se da nece biti problema, prolistala sam temu pa znam kako ih njegovati.Još su mali i radujem se gledati ih kako rastu i cvjetaju.Pozdravić
__________________
"...Always look up the bright sight of life..."
alisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 09:31   #1008
Je li moguće da neki kaktusi ne vole sunce? Iznijela sam sve kaktuse van, jednom su pokisli, ali uglavnom imaju posude iu kojih višak vode može otići pa tako i taj koji me zanima. Naime, on je požutio na dijelovima. Je li to od sunca ili kiše? Ostalima nije ništa. Kad budem uhvatila priliku, poslikat ću.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 11:37   #1009
I ja sad imam pitanje- s čime se nadohranjuju kaktusi koliko često i u koje vrijeme????
__________________
"...Always look up the bright sight of life..."
alisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 21:12   #1010
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Je li moguće da neki kaktusi ne vole sunce? Iznijela sam sve kaktuse van, jednom su pokisli, ali uglavnom imaju posude iu kojih višak vode može otići pa tako i taj koji me zanima. Naime, on je požutio na dijelovima. Je li to od sunca ili kiše? Ostalima nije ništa. Kad budem uhvatila priliku, poslikat ću.
Kaktusi vole sunce ali nakon zimovanja ih treba oprezno izlagati suncu da ih ne sprži.
__________________
Is sex dirty? Only if it's done right.
mimi969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 01:36   #1011
Moguće da je ove malo spržilo, a druge ne. Nadam se da će ostati na tome.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 13:28   #1012
Quote:
AndorDrakon kaže: Pogledaj post
Trebam savjet i to brzo, na kaktusu starom 6 godina, sirokom 4-5 cm i visokom 20tak cm je pozutio vrh. Promjenu boje sam primijetio prije par dana a jucer sam provjerio i taj zuti dio je mekan, na pritisak se povlaci.

Moj ne bas iskusni dojam mi kaze da je to trulo i da je potrebna amputacija. Ali cijenio bih misljenje nekoga strucnijega jer ne zelim ni sijeci ako nije potrebno.

Unaprijed zahvaljujem.
Pretpostavljam da je riječ o nekoj stupastoj vrsti možeš odrezati vrh jer ako je počeo trunuti to je gotovo kaktusi rastu od vrha.
__________________
Is sex dirty? Only if it's done right.
mimi969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 09:34   #1013
Quote:
mimi969 kaže: Pogledaj post
Kaktusi vole sunce ali nakon zimovanja ih treba oprezno izlagati suncu da ih ne sprži.
Ne vole svi kaktusi direktno sunce, Gymnocalyciumi i Rebutie koji često rastu u travi, skloniji su lagano zasjenjenom položaju. zato je za držanje kaktusa vani, najbolje napraviti malu nadstrešnicu od najlona i obojiti je laganim premazom Jupola. Tako se postiže zaštita od sunca i padalina.
Važno je znati da su kaktusi po pitanju vode jako "proždrljive" biljke pa ih ne treba izlagati kiši. Imao sam slučajeve da su se "napili" i doslovce raspuknuli. Pod nastrešnicom možemo najbolje kontrolirati zalijevanje, ovisno o vrsti i veličini kaktusa.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 16:32   #1014
Istina, ja sam svoje stavila na terasu ispod nadstrešnice. Imaju jutarnjeg sunca i zadnjeg sunca oko podna su zaštićeni.

I fala ti za ovo Gymnocalycium, kupila sam prije par mjeseci i nikako da otkrijem koja je to vrsta, rod...ovo me dovelo na pravi put. Moj novi mezimac se zove Ferocactus recurvus.


Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Ma nisu. Imam plastične s rupicama dolje i to nije problem, problem su mi ove keramičke. Već ću nešto smisliti.
Za te keramičke fino zamoli nekog muškog da uzme bušilicu i izbuši rupe.

Quote:
alisha kaže: Pogledaj post
I ja sad imam pitanje- s čime se nadohranjuju kaktusi koliko često i u koje vrijeme????
Gnojivom za kaktuse. Imaš ga u vrtnim centrima. Ja koristim ovo.

U ljetnim mjesecima cca svaka tri tjedna stavim jedan čepić na 5 l vode, ne pretjerujem.

Prvo gnojenje obavim kad ih stavim van, konkretno ove godine sam ih iznijela negdje nakon 1. aprila i pognojila, zadnje ću tamo negdje u 9. mjesecu.

Quote:
mimi969 kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je riječ o nekoj stupastoj vrsti možeš odrezati vrh jer ako je počeo trunuti to je gotovo kaktusi rastu od vrha.
Da, samo bi još dodala da se na takvu "ranu" može staviti malo medicinskog ugljena, pročitala sam to negdje i primijenila. Uspješno.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 19:05   #1015
moji kaktusi su totalno izgubili zelenu boju i postali su smeđi
zasto? isti ti kaktusi su kod moje nevjeste jako lijepi i veliki i zeleni
sta ja pogresno radim?
presadila sam ih danas u vece posude, mozda im je bilo tijesno ja sve kontam da nije od sunca , jel se mogu oporaviti i postat opet zeleni ?
bas sam tuzna
frkalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 23:34   #1016
A o kojoj vrsti se radi?

Moguće je da ste ih previše zalila, premalo zalila, moguće da su posmeđili ako je u vodi bilo nekog gnojiva za drugu vrstu biljaka, moguće da ste ih premjestila na mjesto koji im ne paše, moguće da im ne paše zemlja....

Moja mama isto nema ruku za kaktuse i gotovo, evo jučer sam uzela jedan na samrti da vidim hoću li ga uspjeti spasiti, skroz je smeđi, ali vidim mrvu zelenog u sredini tako da ima nade, dobio je pijesak i malo gnojiva.


U svakom slučaju najbolje je kupiti pijesak za kaktuse, ima ga po vrtnim centrima,
ja ga miješam sa običnom zemljom iz vrta, posaditi ih u ne prevelike vaze, ako mu je vaza prevelika neće napredovati, odnosno rasti će samo korijen dok ne popuni mjesto,
staviti ih negdje gdje ima dovoljno sunca, malo sjene i zaštite od kiše npr. na prozorsku dasku i zaboraviti na njih.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 13:05   #1017
ne kuzima se ja bas u uzgoj kaktusa, kontam ako mojoj nevjesti rastu ko ludi i zdravi samo tako, a drzi ih u obicnoj zemlji i sve isto radi kao i ja zasto se meni onda bas suse i posmeđe ,
lijepo sam ih presadila u vece posude i sad cekam ,hoce li doci k sebi
kontam da im nije bio pretijesno
frkalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 14:10   #1018
Quote:
frkalo kaže: Pogledaj post
ne kuzima se ja bas u uzgoj kaktusa, kontam ako mojoj nevjesti rastu ko ludi i zdravi samo tako, a drzi ih u obicnoj zemlji i sve isto radi kao i ja zasto se meni onda bas suse i posmeđe ,
lijepo sam ih presadila u vece posude i sad cekam ,hoce li doci k sebi
kontam da im nije bio pretijesno
Može biti da je od sunca ako je to će se promijeniti inače kad kaktus presadiš bar 5 dana ga trebaš držati u hladovini bez zalijevanja da se korijen oštećen presađivanjem oporavi.
__________________
Is sex dirty? Only if it's done right.
mimi969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 14:34   #1019
Zna li netko gdje bih u Zagrebu mogao kupiti kaktus, veličine oko 50 cm. Po cvjećarnicama imaju samo one manje...
skratitilanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 15:15   #1020
imam problem s aloe verom

raste samo u visinu i onda joj nakon nekog vremena strune korijen. Tako da sad imam samo dvije "grane" koje su već jako visoke (poduprla sam ih) ali samo čekam kad će me i one napustiti

ima netko ideju?
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:57.